„Niet teveel zorgen maken bij eventuele komst Montedison" Verscheidene raadsfracties willen uitstel van debat over Montedison voor Raad Thoien jachthaven in Krabbenkreek PvdA-Middelburg: Montedison in eerste instantie afwijzen 4 Raad Thoien voor gemeenschappelijke regeling RPCZ een miljoen gulden aan prijzen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 JANUARI 1976 HOOFDINGENIEUR-DIRECTEUR ARBEIDSINSPECTIE: BEDRIJF IN STAAT AAN HOGE EISEN EN NORMEN TE VOLDOEN BREDA ..I)e Zeeuwen moeten zloh niet te veel zorgen maken als Monte dison naar Zeeland komt. Er wordt alles aan gedaan om'de risico's bonden aan de vestiging van een c-lie- misch bedrijf zo gering mogelijk ïe maken." Dat zegt ir. C. Frankfoort, hoofdingenieur-directeur van het twee de district van de Arbeidsinspectie, waaronder ook '/.-eland ressorteert. Jr. Frankfoort heeft als lid van do 'provinciale adviesgroep Montedison' een aantal bedrijven van het Monte dison-concern in Italië bezocht, vb; heb daar de overtuiging gelcregen dat Montedison in staat is aan onzo eisen en nonnen te voldoen, en zelfs verder kan gaan", zegt de heer Frank- foort Hij bekent naar Italië te zijn ?n£eLsd ciat sebeurde eind oktober' J"'5 „met niet al te hoge verwach tingen." ..Doel van onze reis was na te gaan hoe Monledison is ingericht, en functioneert. We hebben er oudere fabrieken gezien ën nieuwe. We zij» nergens 'weggehouden'. Het hele on. derhandelingsbeel d is erg open ge steld." Zowel ir. Fronltfoort als ing. Joehems van de chemische dienst van het di rectoraat-generaal van de arbeid, die ook het bezoek aan Montedison mee maakte, zijn van oordeel dat het in de chemie een volkomen nieuwe situatie is dat men nog voor de grondaankoop 'onbekende vakmensen' uit het event-u- o.a vestigingsland 'in de keuken laat, rondneuzen' De delegatie van de provinciale ad viesgroep bracht bezoeken aan Mi laan, Brindisi en Venetiö, waai- tiental len fabrieken van Montedison zijn gevestigd. Op de teiTeinen daar slaan oudere, en 'jongere' fabrieken' bij elk aar. De oudste zijn ongeveer 15 jaar oud, de jongere vijf jaar en minder „We hebben die fabrieken bezocht, die voor eveneuele bouw op de terreinen aan het Sloe in de eerste en in de tweede fase in aanmerking men. De heren Frankfoort en Joehems be nadrukken sterk het woord 'eve eel'. „Want niets is nog zeker. spelen zoveel factoren mee. ai erken nen we graag dat de vestiging in Zeeland wel hoog genoteerd staat" zeggen zij ook. dison jaren later een tweede terrein van 80 ha. aan de Quarleshaven zat gaan gebouwen met fabrieken voor do produktie van 'monomeren'. waaron der stoffen ais butadreen, vlnylchori de en chloor verstaat. Dat zijn de grondstoffen voor de kunststoffen, die men in de fabrieken van de eerste fase vervaardigt,. Grondstoffen Zoals eerder gemeld overweegt Mon tedison In de eerste fase vestiging van bedrijven voor de produktie van poly- mere stoffen op eeen 120 ha. groot terrein tussen Total en liet optletcr- rein van Peehiney. In deze fabrieken zal worden gewerkt met polyvinyl-chloridepolyfunctioned alcoholen en polymea. op styreenbasis. Dit zijn grondstoffen voor de vervaar diging van kunststoffen voorwerpen, variërend van deurknoppen tot over hemden. speelgoed en telefoons- Men beschouwt deze grondstoffen als eind- produkt. De mogelijkheid bestaat, dat Mom GEElf BEZWAAR TEGEN BINDENDE MAATREGEL VAN KANAALSCHAP SINT-MAARTENSDIJK Md stemmen van de zes man sterke SGP fractie tegen heeft de hoolse gemeen teraad maandagavond op een meerdcr- heidsvoorstel van b. en w. besloten aan het Kanaalschap "De Eendracht' te berichten dat de gemeente Tholcn geen bezwaar heeft tegen het voorne men van hd Kanaalschap om artikel 18 van de gemeenschappelijke regeling toe te passen. D3t impliceert een voor de gemeente Sint-Phillpsland binden de richtlijn bij hd vaststellen van de planologische maatregel voorzover be- trekking hebbend op de verwezenlij king van de jachthaven in de 'Krab benkreek'. De beslissing in de raad viel na lang durige discussie terwijl ook nog een schorsing nodig bleek. Bij monde van de heer Th. Aamoud- se verklaarde de SGP haar steun niet te willen geven aan het meerderheids- voorstel van b. en w. ontlat de ko mende jachthaven bij Stnt-Philipsland ook 's zondags geopend zal zijn. De SGP had geen behoefte ook nog ver dere materiële bezw&ren aan te voe ren. Die kwamen er in eerste instan tie nog wel van de PvdA-fractie. Woordvoerder P. van Schetsen vond het onjuist dat het dagelijks bestuur van het kanaalschap aan de gronf- mij opdracht had verstrekt tot het laiV; maken van een plan, erwijl men wist dat er van de zijde van Sint- Phüipsland bezwaren zouden komen. Voorts kon men nog steeds niet de financiële consequenties overzien, die er voor de gemeenten uit kunnen voortvloeien. In de derde plaats twij felde de PvdA of het inderdaad wel een zogenaamde 'sociale' jachthaven wordt, zoals het kanaalschap sugge reert. Burgemeester J. E. van Boeiien aei dar het dagelijks bestuur opdracht gaf tot het maken van een plan om dat er a "i duidelijke rijkssubsidiemoge lijkheid inzat- in het kader vajn een werkgelegenheidsproject V- voorts dat de komende huurder van de jachtha ven. dat is de jachtclub De Eendracht' te Thoien garant wil staan voor een sluitende exploitatie en dat men ver volgens wil voorkomen dat er met. speedboten wordt omgegaan of wa- terskieën wordt beoefend. Daarom noemde hij de bezwaren van de ko- hinkiijke vereniging 'Schuttevaeri, af deling Sint-Phdlpsland meer politiek dan reëel. Deze afdeling heeft bij mo tie tijdens haar ledenvergadering aan leg van een jachthaven ontraden. THOLEN De gemeenteraad van Tho ien heeft zich maandagavond met tien tegen zes stemmen uitgesproken voor de ontwerp-gemeenschappelljkc rege ling voor subsidiëring van de stichting Regionaal Pedagogisch Centrum Zee land. Voor waren de fracties van de SGP, CHL", KVP en ARP: tegen PvdA en VVD. De voorstanders vonden dat de in spraak op financieel gebied behoorlijk gewaarborgd is in artikel twaalf. Daar entegen zei WD-raadslid M. van Dam me geen blanco cheque te willen geven aan het RPCZ, .hoezeer hij het cen trum een zinnige zaak vond". Hij meende dat de gemeentelijke vertegen woordigers uitsluitend voor budgetbe waking in het RPCZ-bestuur moeten zitten, en niet als bevoegd gezag van het openbaar onderwijs. Daarom kon de heer Van Damme de gemeenteraad van Vlissingen niet volgen, die met een motie, volgens het. WD-raadslid, het bijzonder onderwijs tegen de haren heeft ingestreken. Ook burgemeester J. E. van Boei jen zag geen grond voor de vrees van het bijzonder onderwijs. Hij noemde het hoogst ongelukkig dat de gemeenten altijd buiten het RPCZ-be stuur zijn gehouden, en wilde de recht streekse mogelijkheden graag benutten. De ontwerp-gemeenschappelljke rege ling vond de burgemeester - Namens de GHU, KVP en ARP merk te de heer J. Versluijs op. dat tijdens het ook de door ae raad van Sint- Philipslana destijds genomen princi pe-besluit tot deelname aan het. ka naalschap deze consequenties toch al duidelijk te overzien waren. Ook de VVD-fractie verklaarde geen moeite te hebben om het meerderheidsvoorstel van b. en w. te volgen en het kanaal schap te adviseren artikel 18 toe te passen. De minderheid van het college bestand uit SGP-wëthouder L. J. Koop man. 'V-zeggen „We hebben dus in Italië clie fabrie ken bezocht, die de produkties van fase 1 en 2 uitvoeren. Het is on allemaal erg meegevallen. In Italü. vooral in Noord-lfalië, worden hoog gekwalificeerde chemische prestaties geleverd waar je 'u' tegen zegt", s ing. Joehems. Bij Montedison is men er volledig van op de hoogte dat er in Nederland zware eisen zullen worden gesteld, ook daar waar het de produktie van de in opspraak" geweest zijnde stof vinylchloride betreft. Deze stof werd de laatste jaren in wetenschappelijke publikaties gesignaleerd als mogelijke verwekker van een nieuwe beroeps ziekte, die veranderingen in de bind weefsels van organen als huid en lever kan veroorzaken. Men mat de maximale toelaatbare concentratie bij 8 uur werk in ppm's. een afkorting voor 'deeltje per miljoen deeltjes' Aanvankelijk ging' men er ook in Nederland van uit dat 200 ppm (200 deeltjes per miljoen deeltjes) een aan vaardbare 'mac', ofwel maximale con centratie was bij 8 uur werken met deze gasachtige stof. Maar op grond van onderzoekingen bracht men de 'mac' terug op 50 ppm. Dat is inmid dels al weer 10 ppm geworden, en ligt nu zelfs beneden de 1 ppm. Men is uiteraard van deze ontwikke ling op de hoogte bij Montedison. In Milaan hebben we een gesprek gehad met professor Maltoni van de univer siteit ran Bologna, de nauwe contac ten met Montedison heeft." Professor Maltoni heeft een wereld naam op het gebied van de vinylchlo ride en heeft een groot aandeel gehad in het onderzoek naar de toelaatbare maximale concentratie, de "mac', al dus de heren Frankfoort en Joehems. „Ondanks de maatregelen die het con cern al in de eigen bedrijven genomen heeft, is er steeds de nadruk op gelegd dat Montedison zich in Neder land naar de daar heersende en nog komende wet.teli.jke eisen en normen zal moeten richten", zegt ir. Frank foort, „Men weet dit, en houdt er rekening mee bij zijn beslis sing" Concentraties Montedison is er in gesiasgd om het gebied van de vinylchloride de concentraties al beneden de 5 ppm te brengen, hetgeen vergelijkbaar is met huidige situaties in de Nederland se industrie. Zowel de heer Frankfoort als de heer. Joehems bevestigen dat Montedison programma's heeft.ter bewaking van dé arbeidsplaats voor 'wat de bloot stelling. aap geluid en chemicaliën be treft- Naast deze primaire zorg ter voorkoming van blootstelling i: een programma van controle op de gezondheid van het personeel. „Wij hebben dit zelf kunnen constateren. Men schakelt, hiervoor niet aiUeen zijn medische dienst in, er is in de bedrij- ven zelfs voortdurend sprake van me tingen door diverse daartoe opgeleide 'meters', zowel op het gebied van de gevolgen van de chemische produktie - als van de geluidshinder. Geluid Als Montedison naar het Sloe zou komen zullen voor de eerste fai bestemmen fabrieken aan eisen voor het geluid naar buiten (en naar bin nen) moeien voldoen. Het geluidsniveau op dit terrein moer zodanig zijn dat gedurende de nacht dit niveau niet meer dan 35 decibels A zal bedragen, zoals he zal worden waargenomen in Nieuwdorp (35 db (A) is gelijk aan het geluidsniveau in een ziekenhuis). De afstand vandit terrein tot de kernen is 2, tot- 2'/j km. Voor het geluid binnen het bedrijf mag het niveau op 1 meter afstand van de procesapparatuur niet meer bedragen dan 85 db (A), dat is het geluidsniveau m een autobus, 'en heel wat minder dan in een beat-band, waar het wel 100 db (A) is', voegt de heer Frankfoort er aan toe. Men verwacht dat de Wet op de geluidshinder in Nederland van kracht zal zijn als Montedison eventueel ter rein 2 in bezit neemt. tADVERTENTIE Een springboxkombl natie. Deze unieke kombinatle, bestaande uit een stalen on derstel, een dikke polyetherlaag en een matras geeft uw slaapvertrek meteen al lure. Een geschenk ter waarde van 1.100,- van Olga Matrassen LMF B.V., Leiden Te winnen In de Nationale Puzzelaktie tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Veilinheid Daar waar 't de veiligheid betreft zal ii de nabije toekomst via een wijziging van de veiligheidswet door middel van een voor het in bedrijf stellen te dienen 'veïligheidsrapport' door de bedrijfsleiding moeten worden bewe zen dat zij de procesvoering beheerst met betrekking tot de arbeidsomstan digheden- Overigens is bij Montedison nu al de basis van het veiligheidsbeleid de op leiding en de motivatie van de werk nemers. zo heeft men geconsta teerd. .Maar nogmaals, men weet dat hen deze wijziging van de veiligheidswet in Nederland te wachten staat", aldus de heren Frankfoort en Jo ehems- 'Gaskamers' AANLEIDING: ONVOLDOENDE INSPRAAK MINDER VERSTREKKENDE MOTIE VOORZITTER TEN SLOTTE VERWORPEN daarin gesteld dat de uitvoering van de bestaande Nederlandse wetgeving niet zonder meer voldoende garanties biedt voor de veiligheid van mens en milieu, zodat een scherpere controle op naleving van de voorwaarden nood- zakeliSk is. Over de publikaties van vakbondszij- de, waarin werd gemeld dat fabrieken van Montedison als 'gaskamers' wer den betiteld, waar de arbeiders mei gasmaskers op moesten werker, zegt de lieer Frankfoort: „Mij is van de k2nt van Montedison dit gebeuren ver teld. Bij bepaalde fabrieken zijn er bij het opstarten wat aanloopmoeSijlchs- j den geweest. Bovendien is het bij bepaalde stoffen in de eerste maanden; van het proces wel nodig dat er een, gasmasker bij de hand is. Maar naar wij hebben vernomen heeft men deze zaak nogal aangedikt." MIDDELBURG De PvdA-afdellng Middelburg heeft maandagavond laat met 20 stemmen voor en 12 tegen een motie van het afdelingslid N. van Mun ster aangenomen waarin de komst van bet Italiaanse chemische concern Mon tedison naar het Sloegebied in eerste instantie wordt afgewezen. Dit op grond van het feit 'dat er tot nu toe onvoldoende informaie is gegeven over de mogelijke effecten van schadelijke stoffen op mens en milieu en er der halve te weinig kennis beschikbaar is. welke kennis echter een noodzakelijke voorwaarde vormt voor een deugdelij ke inspraak". Tot deze formulering kwam de FvdA- afdeling rond middernacht nadat twee uur lang een omstandige discussie was gevoerd over de mogelijke komst van Montedison naar Zeeland. Aanvankelijk stond een minder ver strekkende motie van afdelingsvoorzit ter G. 3. Schoenmakers ter discussie. Nadat de vergadering daaraan het no dige had gesleuteld, stond daarin dat een eventuele vestiging van Montedi son alleen verantwoord is wanneer vol-i doende garanties worden gegeven voorj de gezondheid en veiligheid van de, werknmers en omwonenden die worden blootgesteld aan de invloed van soha- delijke stoffer, en wanneer inzicht wordt gegeven in het sociale vestigings beleid van hat bedrijf. Voorts werd Energiebehoefte Bovendien moet inzicht worden g ven in de energiebehoefte van Monte dison en de daartoe te sluiten contrac ten, aldus deze uiteindelijk vrij onver wacht verworpen motie van de i" lingsvoorzitter, die besloo met de op merking dat de komst van Montedi son naar Zeeland 'niet behoeft te wor den bevorderd'. In een toelichting op de motie Van Munster, stelde de indiener, een werk nemer van oechst- dat onvoldoende in spraak voor de bevolking van Zeeland een voldoende reden moet zijn om de vestiging af te wijzen". De heer Van Munster hechtte daarbij vooral veel belang aan 'inspraak voor de arbeiders die er uiteindelijk zelf moeten gaan werken', en illustreerde dat onder n met de opmerking: »We moeten geen mensen veroordelen tot fabrieksarbeid, bijvoorbeeld degenen die afvloeien in de bouw. Dan zie ik nog liever werk lozen dan fabrieksarbeiders". In de nu een dan scherpe discussies, aanvankelijk over de motie Schoenma kers, stelde het Middelburgse PvdA- raadslid D. Boogerd, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau Middelburg, het een 'schandaal' të vinden als zou: worden geredeneerd in de trant van "Montedison is gezien de relatief _gum stige werkgelegenheidscijfers in Zee land niet nodig'. "We hebben niet alleen te maken met de werkgelegenheid in Zeeland, maar we moeten ook eens kijken naar de landelijke werkloos heid'. betoogde de heer Boogerd. die vond: 'Andets is de solidariteit van de socialistische beweging wel helemaal zoek. Als je zegt: de komst van Mntedi- son hoeft niet te worden bevorderd, kies je dus voor de werkloosheid', zo concludeerde de heer Boogerd die dit gezien de omstandigheden een 'onzin delijke gedachte vond".. Trein Aan de discussie nam ook de PvdA-ge- deputeerde Boersma deel, die nog eens uiteen zette waarom hij binnen het col lege als minderheid de komst van Mon tedison wel 'verantwoord' vindt, maar daarom deze vestiging nog niet wil be vorderen. Daarbij stelde hij onder meer dat men zich wel moet realiseren 'dat we destijds met z'n allen de terrelnnen i nhet Sloegebied voor zeehavenindu strie hebben willen bestemmen en dat het 'verdomd moeilijk is om een trein die in beweging is gezet te stoppen'. Het werkloosheidsprobleem legt haar zijn mening bij de moeilijke afweging een belangrijk gewicht in de schaal, et risico dat een bedrijf als Montedi son geen 'milieuvriendelijke jongen' is, heeft men bij de bestemming als zee havenindustrieterrein des tijds willen nemen. De mogelijkheden voor een zo schoon mogelijke industrie zijn ands dien wel aanmerkelijk verbeterd, zo redeneerde de heer Boersma. IN GEMEENTERADEN VLISSINGEN EN BRESKENS RAADSLEDEN WILLEN MEER TIJD VOOR STANDPUNTSBEPALING HEINKENSZAND VLISSINGEN - Verscheidene fractievoorzitters in de gemeenteraden van Borssc- le en Vlissingen vinden, dat de raadsdebatten over de eventuele vestiging van het Italiaanse pe- tro-chemische bedrijf Montedison in het Sloegebied een maand uit gesteld moeten worden. Volgens enkele fractievoorzitters is er on voldoende tijd om een goed ge fundeerd standpunt te kunnen vormen. Zoals bekend, heeft het dagelijks bestuur van het haven schap Vlissingen eind vorige week twee rapporten over een mogelijke komst van Montedison naar het Sloe in de openbaarheid gebracht. Die rapporten komen aanstaande vrijdag al als 'ingeko men stukken' aan de orde in de Vlissingxe gemeenteraad. Dinsdag 3 februari wordt de raad van Borssele om een standpunt ge raagd ten aanzien van een moge lijke vestiging van Montedison. In beide gemeenteraden zullen naar alle waarschijnlijkheid voor stellen worden ingediend om de behandeling nog een maand uit te stellen, zodat de raadsleden wat meer tijd krijgen om de saak beter te kunnen bestuderen. Met name in de raad van Vlissin gen lijkt een dergelijk voorstel grote kans te maken te worden aangenomen. Bijna alle fractie voorzitters in de gemeenteaden van Vlissingen en Borssele kon den maandag nog geen antwoord geven op de vraag of de informa tie. waarover zij sinds eind vori ge week de beschikking hebben, voldoende is om er een mening op te baseren. De meeste van hen hadden de stukken nog niet kun nen bestuderen. Weinig lovend Vlissings raadslid B. Kossen fpvda) vindt dat raadsleden, te weinig krijgen om zich in materie '.e verdienen. Fractievoorzitter B. Kossen van de PvdA-PPR in de Vlissingse ge meenteraad verklaarde maandag middag desgevraagd: „Ik heb er nauwelijks nog een blik in kun nen werpen". Hij vond, dat de raadsleden te weinig tijd krijgen om zich in de hele materie te verdiepen. „Het ls kort dag". Hij zei er persoonlijk veel voor te voelen vrijdag een voorstel in te dienen, om de behandeling van de stukken voor een maand op te schorten. Plaatsvervangend frac tievoorzitter G. Huizinga van de WD ziet daar wel iets in. „Ik kreeg vrijdag die stukken in huis en dacht sjonge, sjonge-... Moeten we daar nu zo snel over beslis sen". Hij zei zich "heel goed te kunnen vinden' in een voorstel om er pas volgende maand eens over de praten „Ik vind. dat de raadsleden de tijd moeten hebben om nog overleg te kunnen heb ben .ï.et deskundigen. En die tijd ontbreekt nu gewoon". Op de vraag of de heer Huizinga meen de. dat de stukken van het ha venschap voldoende informatie bieden zei hij: „Dat kan ik niet zeggen. Ik heb het nog niet goed kunnen bestuderen. Ik ben er slechts even 'doorgevlogen". Fractievoorzitter J. Kodde van de RPCU liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. „Ik heb een aantal stukken hier op tafel lig gen. En ik weet nog niet wat er in de enveloppen zit". Ook de heer Kodde meende, dat de raadsdebatten over de mogelijke komst van Montedison beter een maand verschoven kunnen wor den. CDA-fractievoorzitter A- Hoefkec» liet zich weinig lovend uit, over de informatie die hij binnen heeft gekregen over Montedison. „Vrijdagavond heb ik een stuk of tien velletjes papier gekregen. Dat is alles wat ik heb. Daaruit kan ik niet opmaken wat cms allemaal te wachten staat. In die stukken wordt de indruk gewekt van slaap maar gerust, er wordt voor je gewaakt". De heer Hoef- kens zei meer te willen weten over de milieuaspecten en over de mogelijkheden die Montedison zou bieden voor de werkgelegen heid in toeleveringsbedrijven. Ook mist hij voldoende gegevens over de vraag waar de acht- tot negenhonderd werknemers, die Montedison denkt nodig te héb ben, vandaan gehaald moeten worden. „En hoe zit het met de opleidingsmogelijkheden -ran die mensen?". Evenals zijn andere collega's bepleitte de heer Hoef- kens uitstel. Burgemeester drs. Th. J. Wester hout van Vlissingen verklaarde geen enkel bezwaar te hebben tegen een voorstel uit de raad om de stukken op de agenda van een volgende raadsvergadering te plaatsen. Op de vraag waarom de raadsleden zo weinig tijd is ge gund om de kwestie te bestude ren reageerde hij: „Ik vind dat een wat vreemde vraagstelling. Het zijningekomen stukken, en die zetten wij altijd zo snel mo gelijk op de agenda. Maar al willen ze er in december over praten -. Dat is een zaak van de raad." al dan niet terecht Hoe zit het daar met. hec sociale klimaat? Er zouden zelfs werknemers om het leven gekomen zijn. Dat soort dingen, daarover zouden we graag beter geïnformeerd worden." Voorts vindt de heer Van Royen, dat er in de stuken onvoldoende aan dacht besteed wordt aan de ge volgen die een vestiging van Mon tedison voor de omliggende ker nen met zich meebrengt. Hij denkt dan met name aan de milieu-aspecten. „Het wordt wel even aangestipt, maar het wordt naar mijn idee nl g behandeld." meende echter, dat de huidige gegevens voldoende moeten zijn om een standpunt te kunnen for muleren. Hij vond dat de stukken over de eventuele vestiging van Montedison", aan de verwaohtin- WD-er P. Dekker zal een voor stel om de behandeling uit te stellen steunen, als daarvoor "re delijke argumenten' worden aan gedragen. Hij zal een dergelijk voorstel verwerpen, ais blijkt dat de PvdA-PPR-fractie daarmee uitsluitend beoogt de vestiging van Montedison tegen te werken. De heer Dekker zei met name bezwaar te hebben tegen de in formatie in de stukken waar het SGP-raadslid J. C. J. Boone ver telde maandag dat hij de stukken slechts oppervlakkig had kunnen bestuderen. Zijn eerste indruk [was echter, dat de informatie 'niet helemaal 'af' is. Welke zaken hij meer uitgediept wilde zien, kon hij echter niet vertellen- De heer Boone liet blijken een voor stel tot uitstel niet te zullen steu nen. Hij meende, dat de voorbe reidingstijd lang genoeg is. Burgemeester G. H. E. M. van Waes is een zelfde mening toege daan. „Het heeft geen enkele zón om het uit te stellen. Er is al zoveel over gesproken en zoveel Bovendien, alle raadsstukken worden rond deze tijd verzonden De raad heeft genoeg tijd om er zich In te verdiepen. En de stuk ken zijn bovendien zeer kort en duidelijk...-" overige dat de mers vandaan. Hoe moeten v opvangen'" Voor het vond de heer Dekker, stukken, zoals die nu op tafel liggen, voldoende moeten zijn om er een oordeel op te baseren. „We moeten op de deskundigen kunnen vertrouwen. Als dat niet kan, waar blijven we dan. als eenvoudig raadslid-..? Voldoende Borsele Voorzitter I. A. van Royen van de PvdA-PPR-fractie kondigde maandagmiddag aan, volgende week een voorstel te zullen indie nen om de beliancleling van de Montedison in elk geval tot vol gende maand te verdagen. ,De tijd die wij hebben gekregen is werkelijk absurd. Als we bij een of andere instantie willen aankloppen voor nadere inlichtin gen, dan redden We dat gewoon niet." De heer Van Royen vond de informaties, waarover de raadsleden nu beschikken, vol strekt ontoereikend. Hij noemde het een 'ernstige misser' dat in de stukken niet wordt ingegaan op de ervaringen, die in Italië zijn opgedaan met het bedrijf. „Er zijn allerlei verdachtmakm- KVP-er C. Verdonk zei nog geen oordeel te willen geven over de verstrekte informatie. Hij wilde erst het fractieberaad afwachten. Hij meende persoonlijk voldoen de gegevens te hebben gekregen, niet alleen in zijn functie als raadslid, maar ook in zijn functie als starenlid en als lid van het dagelijks bestuur van de PZEM. Hij zei zich wel te kunnen voor stel! ec, dat de informaties die de 'gewone raadsleden' hebben be reikt "misschien wat summier" zijn. De heer Verdonk verklaarde begrip voor te hebben, wanneer uit de raad voorstellen komen om met de behandeling tot een volgende vergadering te wach ten. AR-raadslid G. de Lange (hij had de stukken nauwelijks ingezien) voind uitstel ook gewenst- „De tijd is vrij kort, gezien het be lang dat ermee gemoeid is." CHU-fraotievoorzitter H. Evers- dijk noemde de tijd van voorbe reiding eveneens "vrij kort'- Hij Woordvoerder P. Dekker van de VVD in Borsele is het eens met uitstel van behandeling, als daar voor redelijke argumenten op tafel komen. RINGRIJDERS SCHENKEN GELD AAN INSTELLINGEN VOOR RUITERSPORT VOOR GEHANDICAPTEN MIDDELBURG De Zeeuwse Ring lijders Vereniging zal in verband met het vorig jaar gevierde jubileum een eenmalige gift beschikbaar stellen aan de ruitersport voor gehandicapten. Daar er twee instellingen op Walche ren zich hiermee bezighouden, zal dit bedrag in tweeën gesplitst worden. De instelling in Vlissingen zal dit bedrag besleden voor de aanschaf van een po ny en de Hobbiths in Serooskerke zal hiermee een kledingfonds stichten voor de aanschaf van caps en andere rij kle ding. In Vlissingen zal de overhandiging ge schieden zaterdag 31 januari om 11 uur in de tijdelijke manege aan de Lange Leenweg. De uitreiking aan de Hob biths is op 3 februari 's middags om 5 uur in de manege van de Gouwe Reij- ers aan de Kadetweg te Serooskerke. BIBLIOTHEEK IN TERNEUZEN OPEN VOOR GEHANDICAPTEN TERNEUZEN De openbare biblio theek aan de Diepenhrockstraat in Ter- neuzen is voortaan ook toegankelijk voor gehandicapten. Maandagmiddag werd de geschiktheid van de beblio- theek voor gehandicapten nog eens on derstreept door de heer J. de Bakker, consulent voor Zeeland van de Natio nale Vereniging voor Revalidatie, door aan de voorgevel van het gebouw het bekende blauwe embleem te bevestigen. .Dit embleem is een duidelijk symbool voor de gehandicapten. Op deze manier weten zij direct dat het gebouw is aangepast voor hun problemen. Niet iedereen kan dat embleem zo maar krij gen. Men dient dan eerst een aanvraag in te dienen bij de NVR, waarna er een keuring van het gebouw volgt. De openbare bibliotheek in Terneu- zen is het 23e openbare gebouw in Zeeland dat is aangepast aan onze eisen. Het is na Hulst en Vlissingen de derde bibliotheek", aldus de heer De Bakker. ZATERDAG LATE BOOT \00R 'DIE SCHÖPFUNG' IN HULST HULST De laatste boot van de veer dienst Perkpolder - Kruiningen zal za terdagavond 31 januari een kwartier later dan gewoonlijk uit Perkpolder vertrekken. De boot vertrekt om 23.00 uur naar Zuid-Beveland. De PSD st3at het uitstel van de vertrektijd toe op verzoek van de Stichting Mattheus Pas sion in Hulst, die voor zaterdagavond een uitvoering van Haydns "Die Schop* fung" heeft georganiseerd in de basiliek in Hulst. Concertgangers die van bui ten Zeeuwsch-Vlaanderen komen kun nen nu nog ruimschoots de laatste boot naar huis halen. Het concert be gint om 20.00 uur en staat onder lei ding van Jo Ivens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4