PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VVD wijst kandidaten aan voor kabinet Ter neuzen denkt tot en met 1978 aan een bouwprogramma van 1009 woningen FORD WIL IN VOORJAAR NAAR MIDDEN-OOSTEN minikrant vandaag in de krant 219e jaargang no. 22 Dinsdag 27 januari 1976 wi Êm m w rïi'zrr: •rfrwurttaa ZONDER WINSTOOGMERK. WASHINGTON-TEL AVIV (RTR, UPI, AFP) De Amerikaanse president, Gerald Ford, over weegt dit voorjaar een bezoek te brengen aan het Midden-Oosten in het kader van de Amerikaan se inspanningen vooruitgang te bewerkstelligen. Dit heeft het Witte Huis maandag meegedeeld. Volgens de woordvoerde van het Wit te Huis staan Egypte. Saoedi-Arabiè. Syrië, Jordanië en Israël op Fords voorlopige reisplan. De reis wordt waarschijnlijk deze week besproken met de Israëlische premier Rabin, die vandaag in Washington aankomt voor overleg met de president, aldus de woordvoerder. Premier Rabin vertrok maandagochtend uit zijn land voor een officieel bezoek van elf dagen aan de Verenigde Staten. Hij zei, dat her vatting van de Geneefse vredesconfe rentie de beste manier was om voort gang te boeken naar vrede in het Midden-Oosten. Voordat hij in het vliegtuig stapte zei Rabin nog, dat het hem genoegen deed, het eerste regeringshoofd te zijn, dat dit jaar - het jaar van het tweehonderdjarig bestaan van de VS officieel een bezoek bracht aan dat land „Ik zal gelegenheid hebben tot diepgaande gedachtenwisselingen met de Amerikaanse president, de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, leden van het congres en ande ren. Wij zuilen in het bijzonder spre ken over de economische, militaire en politieke banden tussen Washington en Jeruzalem en ik zal de Israëlische zienswijze uiteenzetten aangaande de middelen om te vorderen in de rich ting van vrede. Rabins vertrek naar de V.S. viel samen met het treffen van voorbereidingen door de Veilig heidsraad van de VN tot een stem ming over een door Arabische landen gesteunde ontwerp-resolutie, waarin geëist wordt, dat Israël zich terug trekt uit tijdens de oorlog van 1967 in het Midden-Oosten bezette gebieden Dode bij caféruzie DEN HAAG (ANP) De 27-jarige be drijfsleider F. R. van café 'Het Kruis punt' aan het Rijswijkseplein in Den Haag, heeft maandag bekend het schot te hebben gelost waardoor zondag avond tijdens een vechtpartij in het café de 59-jarige A. van der Kleij uit Den Haag dodelijk getroffen werd. Volgens de verklaring van de bedrijfs leider tegenover de politie had hij om een eind aan de strijd te maken zijn revolver gepakt en een paar schoten gelost waarvan er een 'ongelukkiger wijs' dodelijk was. De 27-jarige bar keeper van 'Het Kruispunt', die even eens was aangehouden in verband met het dodelijke schot, werd door de po litie weer naar huis gestuurd. Hij wordt beschouwd als getuige. Beiden zijn bekenden van de politie, onder meer in het verband met- verbo den vuurwapenbezit. De 19-jarige zoon van het slachtoffer had aan het begin van de avond in het café moeilijkhe den gehad met het personeel over het al dan niet betalen van een rondje. Thuisgekomen, vertelde hij zijn vader van de ruzie, waarop die omstreeks tien uur naar het café ging om de zaak uit te praten. Maar er ontstond weer ruzie met enige bezoekers, waar bij werd geschoten. Van der Kleij werd geraakt, strompelde naar buiten en zakte op straat in elkaar. Een kennis van hem die just met zijn auto aankwam, sleepte hem op de achterbank. Toen kwam ook de poli tie aan. Twee agenten hebben op het slachtoffer nog mond-op-mond beade ming toegepast en daarna naar het ziekenhuis gebracht, waar hij is over leden. EINDHOVEN WIL VLIEGVELD HOUDEN (Van onze correspondent) EINDHOVEN De gemeenteraad van Eindhoven heeft zich maandag avond met 24 stemmen voor en 11 tegen uitgesproken voor het voorstel van burgemeester en wethouders om het vliegveld Welschap te laten voort bestaan. Het voorstel houdt in dat Eindhoven kiest voor een gedraaide 30 meter brede landings- en startbaan, waarop een beperkt burgerlucht vaart- verkeer mogelijk zal zijn. Montedison Verscheidene fracties in de ge meenteraden van Borsele en Vlis singen willen uitstel van het de- jat over Montedison. (pag- 4) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4,5, 6 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op de pagina's 10 en 11. Radio en t.v. op pagina 12. Financieel nieuws op pagina 13. en erkenning van Palestijnse rechten op een onafhankelijke staat. Eoge- lands ambassadeur Ivor Richard, tot het laatste ogenblik zonder instructies uit Londen, diende een amendement in waarin wordt gezegd dat in resolutie van zes niet-permanente le den van de raad niets de vredesmaat- regeien teniet mag doen die de veiligheidsraad in 1967 en 1973 heeft genomen. De Amerikaanse ambassadeur Daniel Moynahan zei dat het Britse amende ment geen verandering brengt in zijn voornemen tegen te stemmen, wat een veto betekent. Amerika erkent niet het recht op een eigen staat van de Paiestijnen en wil geen wijziging van de eerdere besluiten van de Vei ligheidsraad. Op verzoek van Pakistan DEN HAAG Staatssecretaris Klein (hoger onderwijs) kan het bestuur van de Katholieke Socia le Academie (KSA) in Den Haag niet dwingen de 16 studenten van de eindexamenklas opbouwwerk, die vorige week van school wer den gestuurd, weer tot de school toe te laten. In een gesprek met een delega tie van studenten van de acade mie heeft de staatssecretaris er met nadruk op gewezendat dit een zaak is tussen het bestuur en de studentenHet gesprek was het resultaat van een demonstra tie in de hal van het ministerie waaraan vorige week ongeveer 80 studenten deelnamen. De 16 stu denten kunnen volgens Klein al leen via de gewone rechter pro beren weer tot de school toegela ten te worden. Het bestuur heeft de 16 studen ten verwijderd, omdat zij het realiseren van een schoolwerk plan en een examenprogramma, binnen de wettelijke richtlijnen onmogelijk zouden maken, en omdat zij de lessen blijven vol gen van Rob Groenhuyzen. Het bestuur wilde deze docent niet benoemen, wat vorig jaar okto ber leidde tot een bezetting van de academie. Op de foto: een delegatie van de KSA overhandigt de staatsse cretaris Klein een petitie tijdens de demonstratie. werd de bijeenkomst voor een uur ge schorst. Het Britse amendement wil een nieu we vermelding van de beginselen die vroeger fundamenteel werden geacht voor een regeling in het Midden-Oos ten. Die beginselen zijn indertijd neer gelegd in resolutie 242 van 1967 en re solutie 338 van 1973. Engeland wil ver klaard zien dat niets in de nieuwe re solutie de vroeger aanvaarle beginse len geheel of gedeeltelijk te niet doet. Resolutie 242 vermeldde de principes waarop een regeling voor het Mid den-Oosten gebaseerd moet zijn, zo als een Israëb'sche terugtrekking en het scheppen van veilige en erkende grenzen. Resolutie 338 vraagt om on derhandelingen op die basis. DIJKVERHOGING OP TEXEL NIET SNELLER DEN HAAG Minister Westerterp vindt het niet noodzakelijk alle dijken van Texel op korte termijn op Delta hoogte te brengen. Met deze bood schap wacht hij de vertegenwoordi ging van de 1150 Texelaars op. die dinsdag met 23 bussen naar zijn de partement en het Binnenhof trekken om verhoging van alle dijken op hun eiland tot Deltapeil te bepleiten. De bewindsman heeft zich maandag morgen door zijn ambtenaren van rijkswaterstaat uitvoerig laten voor lichten over zowel de dijken op Texel als de situatie na de recente storm vloeden van alle waterkeringen (dui nen, zee- en rivierdijken) die onder de Deltawet vallen. Tijdens het beraad is naar voren gebracht dat de situatie op Texel niet slechter is danop verscheidene andere plaatsen in Ne derland, met name in Groningen, Friesland en Zeeland. Ir. W. Kleij, hoofd van de hoofdaf deling waterkeringen en landinrichting van de rijkswaterstaat, vindt dat er voor de Texelaars op 3 januari „geen reden voor paniek" is geweest, al erkent hij dat drie stukken, telkens van iets meer dan 2 km lengte, „ei genlijk op de lijst van urgente werken thuishoren". Aldus heeft hij minister Westerterp ook geadviseerd. WIEGEL: „GEEN SAMENWERKING MET PVDA" (Van onze parlementaire redactie) 'S-GRAVENZANDE, ASSEN De WD is al enige tijd bezig met het aanwijzen van liberale kandi daten die eventueel na het kabinet-Den Uyl in een liberaal-christen-democratische regering zitting kunnen hebben. Fractieleider Wiegel onthulde dit maandagavond op een politieke redevoering in j 's-Gravenzande. Wiegel, die in het recente verleden felle kritiek leverde op KVP en ARP wegens hun deelname aan het kabinet-Den Uyl, nodigde beide partijen op vriendelijke toon uit aan een libe raal-christen-democratische regering mee te doen. Enige tijd geleden hield de liberale fractieleider nog de mogelijkheid open eventueel samen te gaan met „redelijke socialisten", maar in 's-Gra-i venzande zei hij, dat de WD alleen nog maar wil samenwerken met de, vroegere partners en niet meer met, vroegere partners en niet meer met, de PvdA. Hij beloofde KVP en ARP een „e-j venredige invloed" op program en: zetelverdeling. Tegelijk kondigde Wie-j gel aan, dat een regering met de WD, zal moeten beginnen met puin ruimen. „We zullen onaangename maatregelen; moeten nemen", aldus de liberale i fractieleider. Volgens zijn collega Kruisinga van; de oppositiepartij OHU zit een kabi-i netscrisis „meer dan ooit in het be-| staan van het kabinet-Den üyi" in de| lucht. Kruisinga zei dit op een politie ke spreekbeurt in Assen. Hij conclu deert dit uit dne verschijnselen: een sterk verkoelde verhouding tussen de drie linkse partijen onderling; het ru moer binnen deze partijen; en het feit dat het kabinet belangrijke problemen voor zich uit blijft schuiven. Als voor beeld voor dit laatste noemde de CHU-fractieleider onder andere de verlaging van de overheidsuitgaven, de grondpolitiek en de ondernemings raden. Personeelsraden KVP-fractieleider mr. F. Andriessen heeft maandagavond in TROS-Aktua gezegd dat hij er niet op uit is een kabinetcrisis ie veroorzaken, maar dat de kwestie rond de personeelra- den bem een crisis waard is. „De KVP blijft," zo zei hij, „de onder neming zien als een bedrijfsgemeen- schap, een eenheid, waarin de mensen deelgenoot zijn." Besluitvorming over zaken die aan de ondernemingsraad zijn toever trouwd, moet volgens hem een zaak blijven van medewerkers en leiding van de onderneming. Daarbij erkende Andriessen dat de werknemers op hun beurt niet zijn vertegenwoordigd in de raad van commissarissen, maar hij vond de structuur van de onderne mingsraad niet vergelijkbaar met die van de raad van commissarissen. De voorzitter van de KVP-fractie in de tweede kamer stelde verder dat wat hem betreft de directeur van een onderneming niet als vanzelf voorzit ter van de ondernemingsraad hoeft te zijn, maar op grond van bet door KVP essentieel geachte gezamenlijke besluitvorming moet hij er wel lid van zijn. De kwestie rond de personeelsraden noemde Andriessen „een wezenlijke zaak van samenlevingsopbouw en menlevingsordening, en daar moet je gewoon je principes trouw blijven." Hij zei ook dat hij voor het eerst in een concrete beleidszaak de mogelijk heid van een crisis ook heeft uitge sproken. „Een crisis maak je op het moment dat je vindt dai je een zodanig conflict hebt met het kabinet, dat je niet langer met dat kabinet kan leven. Of je er dan bij de kiezers gunstig op staat of niet, is daarbij minder belangrijk." aldus Andriessen. Hij zei dat er nogal wat conflicten liggen. GEMEENTELIJKE BOUWNOTA: „LEEGSTAND FLATS TERUGDRINGEN" BIJNA ALLEMAAL IN DE PREMIE- EN VRIJE SECTOR TERNEUZEN De gemeente Terneuzen denkt voor de perio de van 1976 tot en met 1978 aan een bouwprogramma van 1009 woningen. Het gaat vrijwel uit sluitend om huizen in de vrije en premiesector. Alleen in Sluiskil kan er nog woningwetbouw van de grond komen: dit jaar wordt er rekening gehouden met houw van 9 bejaardenwoningen in Stroodorpe en voor 1977 wil len b. en w. bekijken of er op een nog nader te bepalen plaats ruimte is voor 15 eengezinswo ningen. Het college gaat er vanuit, dat Ter- neuzen in 1979 een inwonertal heeft van 36.591. Dat komt neer op een vestigingsoverschot van 450 inwoners per jaar. Deze gegevens zijn ontleend aan de gemeentelijke bouwnota. een handleiding van b. en w. bij het ontwikkelen van een bouwbeleid voor de eerstkomende jaren. In het stuk worden aan de hand van gegevens over onder meer het bevol kingsverloop, de gemiddelde woning- bezetting, de vraag naar huizen, uit breidingsplannen en mogeljk indus triële ontwikkelingen lijnen uitgezet naar de toekomst. Daarbij is geen rekening gehouden met vestiging van nieuwe bedrijven - hoewel b. en w. op dit punt optimistisch zijn - en ook de toekomstige planologische ontwikke ling van OostZeeuwsch-Vlaanderen bleef buiten beschouwing - omdat er nog geen streekplan is. Uit de prognose voor het toemsüge wopingbouwprogramma blijkt ve weg de meeste nieuwe huizen zijn geprojekteerd in de stad TerneuzerL Voor "76 gaat het om 285 premie- 74 vrije sectorwoningen, in "77 bedra gen deze aantallen respectievelijk 171 en 35 en in 78 170 en 35. B. en w. gaan er vanuit, dat er dit jaar nog voldoende ruimte beschik baar is in de plannen Kats- en Serlip- penspolder en Hof Zeldenrust, maar dat er - met name om de liefhebbers voor een bungalow te helpen - eind 76 moet worden begonnen met het bouwrijp maken van "net plan 'Oude- vaart'. Hier kunnen uiteindelijk - vol gens voorlopige schattingen - 8 a 900 eengezinswoningen worden ge bouwd. De bouwnota maakt melding van een 'aanzienlijke' leegstand in de flatsec- tor, terwijl van de eengezinswoningen slechts ongeveer 2 procent blijkt leeg te staan. B. en w.: .Er kan dus gesteld worden; dat er behoefte is aan eengezinswo-i ningen. In de koopsector zou aan deze: behoefte voldaan kunnen worden door I (beperkte) bouw. In de huursector1 zou slechts in beperkte mate in de. behoefte aan eengezinswoningen moe-: ten kunnen worden voorzien. Het zal voor sommige adspirant-huurders niet plezierig zijn, maar toch zal getracht moeten worden om de leegstand in de flats kleiner te maken. Voorlopig wordt de bouw van huurwoningen dan ook niet gewenst geacht. Bewo ning van flats zou aantrekkelijker ge maakt kunnen worden door relatieve' huurverlaging en verbetering van de woonomstandigheden". Voor wat de, nabije toekomst aangaat, houdt Ter-: neuzen in de flatsector rekening met de bouw van een flatgebouw met 811 wooneenheden in de Serlippenspolderl en van een derde flat bij het voor! bejaarden bestemde complex De Ves te' waarover onderhandeld wordt. Het plan voor de bouw van 4 flats (288 eenheden) in de Katspolder (naast de jachthaven) is van de baan. De ge meente overlegt momenteel met heti Bouwfonds Nederlandse Gemeenten I over een wijziging wan het bestem mingsplan. De grond zal waarschijn lijk worden overgenomen door Inter- faouw Zeeland b.v. voor ae bouw van woningen-twee-onderëén-kap en bunga lows. Er is nog geen definitief ont werp gereed, maar waarschijnlijk kunnen er ongeveer 50 huizen worden gerealiseerd. Slechte woningen Het cijfermateriaal in de gemeentelij ke bouwnota geeft inzicht in het aan tal slechte woningen in de gemeente Terneuzen. Het onderscheid tussen 'goed' en 'slecht' is in de meeste: gevallen echter gebaseerd op uiterst summiere gegevens - alleen in de! binnenstad is een uitgebreid onder-1 zoek uitgevoerd. Een dergelijke pro- i jekt opzetten voor de hele gemeente' zou teveel mankracht vergen. Wel zul len, waar nodig, gedeeltelijke onder zoeken worden verricht. De meeste slechte woningen zijn te (Zie slot pagina 7 kolom 3) J Voorlichting en besluitvorming colleges van burgemoc*- ter en wethouders van Vlissingen cn Borsele to n enige voortvarendheid WJ het vernemen van de opvat tingen. die cr ln de belde ra den bestaan over een even tuele vestiging van Montedison in Sloe. Zowel in Borsele als ln Vlissirv gen komt dit punt op korte termijn aan de orde naar aanleiding van de stukken, die het havenschap vorige week naar buiten hoeft gebracht. We hebben begrepen dat de raadsleden thans over dezelfde gegevens beschik ken als die vorige week aan de pers werden verstrekt: een aantal loosbare en tamelijk beknopte notities, samen gesteld onder meer door een speciaal ingestelde werkgroep Overigens is de aanduiding 'leesbaar' hier betrekkelijk: we bedoelen ermee dat de stukken ln redelijk Nederlands zijn geschreven, maar dat wil niet zeggen dat ze voor iedereen volledig begrijpelijk zijn. Het gaat namelijk om chemische produc tieprocessen en die z:jn voor een leek als regel wat moeilijker te begrijpen dan het metselen van een muurtje. In de stukken delen de ambtelijke des kundigen tevens mee dat er sluitende voorschriften zijn te geven op het stuk van milieu-eisen zowel buiten als bin nen het bedrijf. Op deze deskundige adviezen nu zal de mening van de bei de raden evenals van de staten moe ten worden gevestigd. Een zinvolle procedure, passend in een democratische besluitvorming: de deskundige adviseert de be stuurder, waarna de laatste zijn beslis sing neemt, overigens niet alleen op grond van die deskundige voorlichting. Hij zal alle voors en tegens moeten afwegen en dan naar eer en geweten zijn besluit dienen te nemen. Die ver antwoordelijkheid kan geen deskundi ge hem afnemen: het is een bestuur lijke beslissing. Zo is het in dit geval in eerste aanleg ook gegaan met het dagelijks bestuur van het havenschap: de deskundigen brachten advies uit, de beslissing echter lag bij het beleid. En nu is dan de tweede ronde aan de beurt, waarbij de leden van de gemeen teraden Vlissingen en Borsele zich be horen uit te spre- ken. Strikt genomen 2C/» we «««en dat fJanUyn ten overvloede er •«wJ nog maar even bij is die ronde niet nodig: volgens de wet op het haven schap en de daarbij behorende gemeen schappelijke regeling kan de raad van bestuur van het havenschap Vlissingen deze zaak afdoen, althans als Montedi son zou besluiten naar het Sloe te ko men. Deze extra ronde in raden en sta ten is echter mogelijk geworden dank zij het havenschap: het heeft enkele maanden geleden meegedeeld de op vatting van de betrokken colleges te willen vernemen. Een naar ons gevoel verantwoorde opvatting: op deze ma nier kunnen de gekozen bestuurders van de lokaliteit over deze belangrijke aangelegenheid meespreken. Bovendien heeft nu de bevolking een 'rechtstreek se' aanspreekmogelijkheid: raadsleden staan over "net algemeen dicht bij hun kiezers en plegen over hun beleid ver antwoording af te leggen in bijeen komsten van kiesverenigingen, partij afdelingen enz. Nu het havenschap deze weg ge lukkig is ingeslagen, de weg na melijk naar een brede discussie over een belangrijke industrievestiging, komt onvermijdelijk de '.Taag aan de orde: is er voor die discussie op dit ogenblik voldoende materiaal voorhan den Nog wat beter gepreciseerd: zijn de stukken, die nu aan de raden en aan de staten zijn gezonden, zo uit puttend geschreven da: er elk ant woord in is te vinden We geloven dat die vraag ontkennend moet worden be antwoord. W'e zeiden net al: de verha len zijn weliswaar leesbaar, maar voor de leek niet helemaal begrijpelijk. Voor zover we de raadsleden van de beide gemeenten en de statenleden kennen, menen we met recht te mogen zeggen: op het stuk van de chemische industrie en de daarbij behorende milieu-aspec ten zijn zij leken. Zij zullen dan ook in de korte tijd die hun is gelaten voor het bestuderen van ae stukken, zeker allerlei vragen formuleren. Wie moet die beantwoorden De colleges van burgemeester en wethouders en van gedeputeerde staten Het lijkt ons in dit verband zinvol dat bij de voorbereiding van de behandeling in de hier bedoelde vertegenwoordigende lichamen een voorlichtingsprocedure wordt inge past- Aan de rapportage hebben hoog gekwalificeerde deskundigen van rijk en provincie meegewerkt en hun tech nische bevindingen zijn van groot ge wicht: waarom hen niet uitgenodigd om aan de gekozenen voorlichting te verschaffen Dat kan in een openbare raad, het kan ook in een openbare commissievergadering: de deskundigen kunnen dan bijvoorbeeld antwoord ge ven op vragen over onder meer de aard m de hier te verwerken en te produ- ren stoffen. We herinneren ons hoe i al weer jaren geleden in de staten allerlei onverwachte en alarmerende vragen naar voren kwamen over Pe- chiney: een toenmalig statenlid sprak bij die gelegenheid met stemverheffing over een 'gevreesde ziekte waarvan ik de naam niet noemen zal'. Het bleek minder dan een storm in een glas wa ter, maar het kwaad was wel geschied. In dit geval kan men maar beter direc. aan de deskundigen vragen wat er rond dit of dat prod uktieproces aan de gang is. In dit opzicht kan er niet genoeg voorlichting zijn. De hier geschetste procedure zou naar ons gevoel zeker bijdragen tot een betere voorlichting van de gekozen bestuurders en over iron hoofden heen van de bevolking. Zij zou bovendien leiden tot een welover wogen besluitvorming. ISRAËLISCHE PREMIER IN WASHINGTON BEIROETPlunderaars romen in het centrum van Beiroet de door de gevechten van de burgeroorlog verwoeste winkels af. Ondanks het laatste bestand is het evenwel nog niet geheel veilig op straat, som mige sluipschutters hebben hun dodelijke werk nog niet opgegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1