PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HELFT NEDERLANDERS: KINDERBIJSLAG HOUDEN Ondanks botulisme nam betekenis van Saeftinghe als broedgebied toe 53 pet. tegen suggestie Den Uyl Westduitse vrees voor stormperiode Manusama roept volgelingen op processen niet bij te wonen SPANJE NU BONDGENOOT VAN VS VUIL SCHELDEWATER EN BEZOEKENDE MENS ZIJN NEGATIEVE FACTOREN 219e jaargang no. 21 Maandag 26 januari 1976 DEN HAAG 53 pet van de Nederlanders is tegen de sugges tie van premier Den Uyl om alleen mensen met inkomen be neden ƒ25.000 in de toekomst nog kinderbijslag te geven; 77 pet is tegen geleidelijke afschaffing van de kinderbijslag. De op zienbarende uitspraken van de premier in een radio-uitzending hebben per saldo de aanhang van de PvdA niet aangetast. De twee christen-democratische regeringspartners KVP en ARP heb-, ben daarentegen in de afgelopen weken wel wat terrein moeten prijsgeven. Dit blijkt uit een onderzoek door bureau Lagendijk onder een represen tatief deel van de bevolking, waarvan de resultaten zondagmiddag bekend werden gemaakt in de AVRO-rubriek Delta. Wanneer er thans verkiezingen zou den worden gehouden zou een kwart van de kiezers op de WD stemmen. Deze partij zou daarmee bijna verdub belen en de op een na grootste poli tieke partij worden. De andere politieke partijen veran derden sedert de vorige peiling december vorig jaar nauwelijks van sterkte. De PvdA zou vergeleken met de verkiezingen van 1972 nog steeds drie zetels (29,3 procent) win nen. KVP en ARP zien hun aanhang wat dalen, (resp. 1,9 en 2,9), de CHU blijft stabiel, zodat het gehele CDA bij verkiezingen nu 4 procent (zes zetels) zou verliezen. Van de winst die de ARP op grond van meerdere peilingen enkele weken geleden nog mocht ver wachten is op dit moment niets meer over. Het vertrouwen in het kabinet is door de uitspraken van de minister president over dringend noodzakelijke forse bezuiniging op sociaal terrein, gedaald. Zevenenveertig procent van de ondervraagden ziet sedertdien min der in het kabinet en de politicus Joop den Uyl, vijf procent heeft meer vertrouwen gekregen en bijna de helft geeft de regering nog steeds evenveel krediet. Bij de aanhang van de „ei gen" PvdA verloor de regering ver trouwen. Dat geldt voor een vijfde van de PvdA en verder voor bijna éen op de drie PPR-stemmers. Van de KVP'ers en de antirevolutionairen kijkt ongeveer de helft nu minder hoog op naar Den Uyl. Tien procent van alle ondervraag den zegt dat de ideeën van de pre mier ertoe hebben geleid dat ze van daag anders zouden stemmen dan voorheen. Merkwaardig is echter dat het verlies dat de PvdA hierbij op zou lopen, (7 procent) ruimschoots wordt vergoed doordat confessionelen en ook liberale kiezers nu juist links willen gaan stemmen. 66 procent van de Nederlanders is momenteel van mening dat de rege ring moet bezuinigen; de rest wil dat Hamburgs instituut voorspelt tijdperken stormen HAMBURG (RTR) West duitse weerkundigen zijn van oordeel dat de bewo ners van de kust van Neder land, West-Duitsland en De nemarken wellicht rekening zullen moeten houden met een tijdperk van stormen. Na de storm van 3 januari, waar bij onder andere in de Bondsrepu bliek en Denemarken op grote schaal overstromingen ontstonden, verklaarde de minister van land bouw van de deelstaat Neder-Sak- sen: .Nieuwe weerkundige feiten dwingen ons om ons opnieuw te beraden over de wijze waarop wij dit probleem moeten aanpakken". Volgens liem kwam het er in hoofdzaak op neer dat de stor men die een abnormaal hoog tij met zich meebrengen, steeds kor ter op elkaar komen. Enkele dagen daarna moesten er langs de kust weer voorzorgsmaatregelen wor den genomen met het oog op nieu we stormen. Het Westduitse instituut dat zich met de waterhoogten bezighoudt, heeft in de 150 jaar van zijn be staan ruim 1500 gevallen geregi streerd waarin bij hoog water het peil meer dan een meter boven normaal lag. Het ergste geval deed zich in februari 1962 voor, toen al leen in het gebied van Hamburg 343 mensen om het leven kwamen. Sindsdien zijn er veie stormvloe den geweest waarbij het water even hoog of bijna even hoog kwam als in 1962. Doordat inmid dels de dijken aanzienlijk zijn ver hoogd, konden ernstige ongeluk ken worden voorkomen. Deskundigen van het instituut in Hamburg zeggen dat de voornaam ste oorzaken van een stormvloed bekend zijn en dat bijgevolg ge woonlijk kan worden voorspeld wanneer het water tot een meter of meer boven het normale peil stijgt. De waarnemingen concen treren zich op punten waar koude en warme luchtmassa's elkaar ont moeten. In de zomer ligt deze zone doorgaans zo ver noordelijk in Europa dat een stormvloed in dat jaargetijde een zeldzaamheid is. In de winter vormen stormen zich gewoonlijk te ver zuidelijk in de Atlantische Oceaan om van in vloed te zijn op de noordwestkust van Europa. In de laatste jaren heeft men echter in dit patroon veranderingen geconstateerd. Oorzaken In de eerse maanden van 1962 en 1973 ook een winter met uit zonderlijk harde stormen en hoog water maakte de wisselwerking tussen koude en warme luchtmas sa's zeer hoog water vrijwel on vermijdelijk. Een verklaring hier voor is echter nog niet met zeker heid gevonden. Men denkt aan de gevolgen van een lange hete zomer die a3n een stormachtige winter voorafgaat, aan wijzigingen in magnetisch veld van de aarde en aan het smelten van poolijs. Een ander punt van zorg van het. Hamburgse instituut is het feit dat na de stormvloed van 3 januari tot in Hamburg grote hoeveelheden zout in het water werden aange troffen. Dit zou kunnen zijn oorzaakt door versterking van de oeverbescherming langs de Elbe en uitdieping van de vaargeulen, waardoor het zeewater recht streeks tot in Hamburg kan wor den opgestuwd. In de toekomst zal met dit versdhijnsel ook rekening moeten worden gehouden, aldus het instituut. de bevolking zelf minder uitgeeft. De Amsterdamse bestuurscrisis mag voor 62 procent van de ondervraag den niet leiden tot verbreking van de landelijke samenwerking tussen PvdA en PPR. Onder de PvdA-aanhang is dit de mening van 77 procent en onder die van de PPR van 74 procent, aldus het rapport Lagendijk voor de AVRO. GROTE ANTIEK-KRAAK IN KASTEEL AT.NHEM (ANP) In de nacht vanl vrijdag op zaterdag is in het kasteel Ophemcrt in Ophemert ingebroken en voor honderdduizenden guldens aan kostbaar antiek weggehaald. Naar schatting drie a vier inbrekers zijn ver moedelijk in een rubberboot de slot gracht overgevaren, forceerden een deur en namen de kostbaarste voorwer pen weg. Volgens een schatting uit 1968 verte genwoordigt de buit een waarde van ongeveer een half miljoen gulden, maar volgens de districtsrecherche van de rijkspolitie in Nijmegen, die de in braak zondagavond bekend maakte, is de waarde nu zeker 13 miljoen. Weggehaald zijn onder meer veel kost baar Japans en Chinees porselein, een hoeveelheid jade-voorwerpen, unieke vazen, vier antieke klokken en drie luipaardhuiden. De eigenaar van het kasteel was tij dens de inbraak afwezig wegens ver blijf in Londen. Het kasteel is een van de buitenverblijven van de Britse EEG- diplomaat lord Reay H. W. baron Mackay, heer van Ophemert en Senne- wijnen. AALSMEERDe 33-jarige verkoop leider K. R. Dijkstra uit Scheve- ningen is zaterdagmiddag omge komen door een ontploffing aan boord van zijn zeezeiljacht met motorvermogen, dat in de jacht haven Dragt aan de Westeinder Plas lag. Onmiddellijk na de ont ploffing raakte het twaalf ton metende jacht in brand, en zonk. de lichaam van de eigenaar. Deze met het beproeven en schoonma ken van de motoren. Vermoedt wordt dat daarbij, of misschien ook bi) het aansteken van een gas- com foor. iets mis is gegaan. Waar schijnlijk wordt het jacht pas van daag gelicht, zodat dan pas meer zekerheid over de oorzaak is te krijgen. aan de heer Dijkstra toebehorend lag tussen het eerste jacht en de steiger. Het dreef brandend in de richting van het land. maar poli tie en brandweer wisten hel met bootshaken in hun macht te krij gen. Verder vatten twee jachten vlam die aan de andere kant tan de steiger lagen. Een daarvan brandde uit. het andere werd zeer ernstig beschadigd Beide bieren drijven. De schade loopt in de tonnen. BADAN PERSATUAN: NIET ONTEVREDEN OVER GESPREK ROTTERDAM Ir. A. Manusama, politiek leider van de Zuid- molukkers in Nederland, heeft zijn volgelingen opgeroepen niet naar de processen tegen de treinkapers en de consulaatbezet ters te gaan. „Als alleen de ouders gaan", sprak hij zaterdag in Capelle aan de IJssel, „dan is dat beter, voor ons zowel als voor onze kinderen". den in het volstrekt afgeladen kerk zaak je in het woonoord Oostgaarde, stelde voor een .niet ontevreden" uit te spreken over dit resultaat. De ver gadering nam dit in grote trekken over. al werd bijvoorbeeld niet duide lijk in hoeverre met name de jongere-1 norganisatie de resultaten geheel en al onderschrijft. Kort geleden heeft namelijk een vergadering in Breda van Zuidmolukse jongeren een derge lijk onderhandelingsresultaat bij voor- MADRID: De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft zaterdag een be zoek aan de Spaanse hoofdstad Madrid gebracht. Zaterdagavond bracht Kissinger met zijn gezel schap een bezoek aan een 'Tablado Flamenco'. Op de foto krijgt de minister een afscheidskus van Lu- cero de Tena. de ster van het Fla menco-gezelschap. Hij zei dit tot de Badan Persatuan, de vergadering van het eenheid gaan van de Zuidmolukkers in Neder land. De vergadering was ingelast om het resultaat van het gesprek dat de Zuidmolukse delegatie vorige week terdag met de Nederlandse regering heeft gehad, te bespreken. Dat ge sprek leverde op, dat een gemengde commissie wordt ingesteld die de po litieke en culturele Molukse prohle- men bestudeert. Dominee S- Metiary. de voorzitter van de vergadering, die werd gebou weer aan het lijntje houden"», maar van een georgaruseeroe opposr..® te gen de koers die de Zuidmolukse leiders nu voeren, bleek weinig. Ir Manusama had da: eigenlijk zelf a'. voorzien, zo verklaarde hij voor de vergadering. Ghmi&chendvoorko mend en zonder moeite pareerde hij det vaak wel in heftige bewoordingen gestelde vragen uit de zaal. Nederlandse houding Er was wel kritiek („We laten ons STREVEN NAAR LIDMAATSCHAP NAVO (Van onze correspondent) MADRID Minister Henry Kissinger heeft Spanje nu offi cieel verheven tot bondgenoot van de Verenigde Staten. Na veertien maanden van moeiza me onderhandeling over de vijf de verlenging van het militaire akkoord van 1953 tussen Span je en de VS zette Kissinger za terdagavond om 18.28 uur pre cies zijn handtekening, waar door het verdrag 'op voet van gelijkheid' werd gesloten. Voorafgaand aan de ondertekening had Kissinger gesprekken gehad me: premier Arias Navarro met koning Juan Carlos en ,met minister van buitenlandse zaken Jose Maria de Areilza. Zondagmorgen ontbeet de Amerikaanse minister met de man die wordt gezien als de toekomstige ster ke man van Spanje, minister van binnenlandse zaken Fraga Iribame. Zowel Kissinger als zijn Spaanse ge sprekspartner waren zondag tevreden over het nieuwe verdrag. Bases Het Pentagon behoudt zijn vier gro te bases en twaalf communicatie-in stallaties in Spanje; de Spaanse mili tairen hebben hun aanschaffingscapa citeit in de eerstkomende vijf jaren verdubbeld; en de Spaanse regering scoort haar eerste diplomatieke suc ces. Dit laatste verklaart ook de haast waarmee de onderhandelingen in de voorgaande dagen afgerond waren: premier Arias had zo'n ruggesteun wel nodig voordat hij woensdag zijn bokkig „parlement" en zijn ongeduldi ge natie de democratiseringsplannen van het kabinet gaat uitleggen. Voor het eerst wordt de integratie van Spanje in de NAVO ook in een plechig internationaal document ten doel gesteld (door middel van een commissie die „de ontwikkeling van de aangewezen coördinatie met de NAVO" zal behartigen), al onder streepten Kissinger en Areilza in hun korte persconferentie van zaterdag middag dat het toetreden afhankelijk blijft van de politieke ontwikkeling in Overwinning Overigens is de verheffing van het milit-ire akkoord tot de rang van verdrag, hetgeen in Spanje als grote politieke overwinning voorgesteld wordt, eerder een gevolg van de eis van de Amerikaanse Senaat om in spraak te krijgen op alle buitenlandse verplichtingen. Dat het Spaanse .par lement" het verdrag zal goedkeuren ondanks opiniepeilingen die bewij zen dat een meerderheid van de Span jaarden een afkeer heeft van buiten landse bases behoeft geen betoog. Dit bondgenootschap zal immers ook (Zie slot pag. 3 kol. 1 IV Zuidmolukse leider herhaalt!»- voor de vergadering nog eens dat naar zijn mening de Nederlandse hou ding tegenover de Zuidmolukse kwe- tie „voor honderd procent anders is dan na Wassenaar in 1970". Hij zei verder dat het voor het bewaren van de huidige rust vereist is. dat de Nederlandse regering ,«-n zodanig be leid voert dat de Zuidmolukse leiders hun gezag over de jongeren kunnen behouden". De vrije Zuidmolukse jori ze ren orga nisatie reageerde tijdens de vergade ring met officieel op de samenvatting van ir. Manusama. Maar een woord voerder zei in een soort jaarverslag tot de vergadering eerder, dat .het offer van onze veertien kameraden moet worden waargemaakt" »m: .Als wij eisen dat men ons vrijheidsstrij ders noemt, dan moeten wij ook strij den". Verder vermeldde hij „het Iet- gen van nieuwe contacten, waarover hier niet kan worden gesproken". Wapens Nieuws uit Zeeland op pagina's 2,4 en 5; Binnen- en buitenlands- nieuws op pagina 3; Radio en televisie op pagi na 7; Sport op de pagina's 9, 10, 11,12,13 en 14. OOK BELANGRIJKE FUNCTIE OM TE OVERWINTEREN EMMAHAVEN (SAEFTINGHE) „Het verontreinigde Scheldewa- ter en de rustverstoring door ondeskundig betreden zijn mo menteel de grootste vijanden van de rijke vogelstand in Het Verdronken Land van Saeftin ghe. De invloed van het vorige zomer geconstateerde botulis me moet merkbaar zijn geweest in een achteruitgang van het aantal vogels, maar de juiste! omvang is moeilijk peilbaar.j Desondanks neemt de algemene betekenis van het gebied als broed- en overwinteringsplaats voor vogels nog jaarlijks flink toe". Het zijn constateringen van de heer J. Th. M. Neve uit Kloosterzande, de bewaker en beheerder van het onge veer 3500 ha grote natuurgebied het oosten van Zeeuwsch-Vlaande- ren. „Het onaantrekkelijke water gaan de vogels zelf uit de weg. De kolonies van de kokmeeuw bijvoorbeeld zijn in de loop der jaren steeds verder land inwaarts komen te liggen. Vroeger gaven ze met z'n allen de voorkeur aan een broedplaats dichtbij het stro mende Scheldewatér, tegenwoordig zoeken ze het liever aan de rand van de zogenaamde aardgasdam. Een rus tig gebied, dat grenst aan de kleine, meest oostelijke polder". Het verontreinigde water van de Schelde, dat vanuit het Antwerpse langs Saeftinghe stroomt; is zo op het oog het smerigst aan de oostelijke kant van het natuurgebied. De heer Neve, die het nauwelijks te bereiken gebied regelmatig betreedt, spreek: van plaatsen met een inktzwarte wa terstroom. De vogelsoort die met name tijdens de broedperiode het meest te lijden heeft van ondeskundig bezoek is hgt visdiefje. Niet zelden worden aanzien lijke hoeveelheden kapotgetrapte eie ren gevonden- Volgens de beheerder moeten de ondeskundigen worden ge zocht onder de mensen die het gebied binnengaan met pleziervaartuigen. Als er niet aan land wordt gegaan is het altijd nog mogelijk dat de broedende vogels geschrokken opvliegen, het geen niet bevorderlijk is voor de ontwikkeling van de legsels. Het aan tal visdiefjes in Saeftinghe is net afgelopen jaar weliswaar toegenomen. toch behoren ze samen met de kluut en de bruint kiekendief tot de zich het minst ontwikkelende soorten, die volgens de "neer Neve het best zijn gebaat met rust. In de zomermaanden van 1975 hebben Saeftinghe-vorsers honderden door het botulisme gedode vogels uit het gebied gehaald. Volgens de heer Neve zijn er echter nog veel achtergeble ven. Roofvogels hebben zich erover ontfermd, andere zijn verloren gegaan in de begroeiing of in de stroming. Op de vele duizenden vogels is een teruggang met enige honderden nau welijks merkbap- Verstoring Dat het aantal broedende en overwin terende vogels toeneemt is naar de opvatting van de heer Neve vooral een gevolg van de verstoring van gelijksoortige gebieden elders in Zee land en Nederland. Vrijwel elke soort toont meer belangstelling voor Saef tinghe. maar de scholekster neemt daarbij wel een bijzonder v ooraan- staande positie in. Het aantal legsels van deze vogel werd in 1975 geschat op 150 en hoe wel veel jonge vogels het leven heb ben gelaten ten behoeve van de vlak-i De mededeling uit het verslag van Ir. Manusama, dat minister Van Ael van Justitie een periode wil vaststel len, waarin illegale wapens kunnen worden ingeleverd bij de politie zon der dat strafvervolging plaatsvindt een maatregel speciaal bedoeld om het illegaal wapenbezit onder de Zuid molukkers geruisloos op te lossen was dan ook even eerder al door de vergadering met hoongelach en uitroe pen als .Jammer dan" en .Nou graag" begroet. Brief 's Middags les ir. Manusama een brief voor, afkomstig var. de onder- (Zie slot pagina 3 kolom 3) bij wonende zilvermeeuw, mag niette min van een relatief grote hoeveelheid worden gesproken. Saeftinghe is na melijk een brakwaterschor, terwijl de scholekster thuis hoort in een zoutwa termilieu. De constatering dat de overwinte ringsfunctie van Saeftinghe steeds be langrijker wordt, wordt goeddeels herleid uit een toename van het aan tal broedgevallen in de andere jaarge tijden. Momenteel is het wel erg druk. maar de vogels die tijdens strenge winters uit het hoge noorden komen nemen door het uitblijven van Cinke kou nu liever genoegen mei veel noordelijker gelegen overwintering- splaatsen. Er zijn nu eind januari al vogels teruggaan naar noorde lijker gebieden. De drukte van nu wordt veroorzaakt door tienduizenden smienten, bonte strandlopers, duizen den pijlstaarten en grote hoeveelhe den wilde ganzen, kolganzen, scholék- Zie slot pag. 4 koL 5 VROUW DOODDE HAAR DOCHTER VAN TWAALF NAARDEN Een 43-jarige vrouw bekende zaterdagmorgen vroeg bij de Naardense politie haar 12-jarige doch ter te hebben gedood. Daarna had v de door haar bewoonde villa in brand gestoken. De vrouw, die in een echt scheidingsprocedure verwikkeld te en bang was haar kind niet te mogen behouden, zei geen uitweg uit haar problemen te hebben gezien. Aangenomen wordt da: de dochter roe: een coek mee ether om be: leven is gebracht. Na de door dr. Zei den- rust verrichte sectie bleek Ö2: dit vermoedelijk al rond middernacht ge beurde. De moeder heeft daarna het slachtoffer ook nog met een mes gestoken maar vervolgens ce wonden weer verbonden. He: meisje moet men al dood zijn geweest. Wat de vrouw In ce urer. die volg den heeft gedaan, is voorlopig nog een raadsel. Ze zou pas om ongeveer half vijf met spiritus op drie plaatsen brand hebben gesticht. Dat gebeurde echter zo onbeholpen aat slechts op de benedenverdieping vrij veel schade ontstond. Na de brandstichting ging de vrouw per fiets naar een telefoon cel en bestelde daar een taxi. De chauffeur vertelde later da: ze een volkomen rustige indruk had ge maakt, zodat hij geen enkele argwaan bed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1