wereldrecord op 10 kilometer Stensen raast naar fantastisch Gerard Maarse wil toch met vier rijdsters naar Olympische Spelen Piet de Boer terug naar de koeien HANS VAN HELDEN WAS SNELSTE NEDERLANDER Het tijdperk-Schenk is definitief voorbij Snelste 16 van Oslo Snelste sprinters Inzeil Snelste dames Inzeil VALENTIJN DREIGT MET SCHAATSEN TE STOPPEN Wereldtitel veldrijden voor Zwitser OSLO - Al het verrukkelijke wat zich gedurende het beste en spannendste toernooi in de schaatshistorie afspeelde, ver bleekte in die ene magistrale jacht van de Noor die nooit de echte erkenning heeft gekregen waarop hij recht had: Sten Stensen. Terwijl de zon juist achter de tribunes van Bislet was verdwenen ging Sten, de kille Viking, op weg met een moed en wilskracht die alleen de allergrootsten in de schaatssport ken merken. „Varlamov en Van Helden hebben ons op de mogelijk heden gewezen van dit ijs", zou Johs Tenmann, de 58-jarige schaatsvos, later toen de Noorse happening ten einde was, op merken. Daarom was het einddoel van Sten Stensen de onwaarschijnlijke tijd van 14.50, niets meer en niets minder. Eenênderüghonderdste van een seconde later dan was gepland duwde Stensen na 10.000 meter de punt van zijn schaats door de elektronische ogen van de tijdwaarneming. Een nieuw, fabelachtig wereldrecord priemde in de verlichte cijfers in de duisternis, maar tegelijk wist de moedige Sten dat niet hii, maar Kay Stensjhemmet de nieuwe Europese kampioen was. Met een iets grotere schoenmaat had Sten Stensen het waarschijnlijk wel kunnen fiksen, want het verschil dat hem uiteindelijk a prolongatie ermee ophield. Ik vind dat wat er nu aan de hand is zelfs nog veel indruk wekkender dan toen ik aan de top stond, want alles is ineens met een grote sprong verbeterd. Werkelijk, ik sta gewoon perplex". Natuurlijk, niet alleen het magische aureool van Bislet zorgde voor deze gedenkwaardige omwenteling in de NOORSE PLOEG VOOR OLYMPISCHE SPELEN OSLO NTB- De Noorse schaatsbond heeft de volgende ploeg aangemeld voor de Olympische Spelen van In nsbruck: heren: 500 meter: Jan Egil Storholt, Per Bjoerang, Kay Stensli- jemmet, Amulf Sunde en Joem Didrik- 1000 meter: Stenshjemmet, Storholt. Terje Andersen, Didriksen en Kaï Arne Engelstad. 1500 meterStenshjemmet, Storholt, Andersen, Amund Sjoebrend. Sten Stensen. 5000 meter: Stensen, Storholt, Sjoe brend, Stenshjemmet en Andersen. 10.000 meter: Stensen, Stenshjmmet, Shoebrend, Storholt en Yvind Tveter. Dames: Usbeth Korsmo en Sigrid Dy- bedahl starten op alle afstandeh. schaatssport. Het genie achter de meest frapperende successen, die van de Noren, is de listige Johs Tenmann uit Hamar, die dit jaar een nieuwe trainingsmethode introduceerde en hiervan het grootst denkbare succes binnenhaalde. Nog steeds wordt er volop over gedis cussieerd of Tenmann het bij het rechte eind heeft omdat hij uitsluitend oog heeft voor succes op korte termijn, maar hij zorgt hoe dan ook voor de stimulans die het schaatsen na een kleurloos tijdperk hard nodig heeft. De zeer intensieve zomertraining, waarvan het rolschaatsen bergafwaarts achter een auto een belangrijk bestanddeel vormde, heeft tenminste tot een unieke Noorse suprematie geleid. Kay Stensjhemmet is hiervan het meest sprekende produkt. Vorig jaar debuteerde hij aan het internationale front in Heerenveen, maar slechts weinigen zullen aan zijn twaalfde plaats aandacht hebben geschonken. Voor de Noorse schaatsleiders was deze klassering zelfs aanleiding om hem voor de wereldkampioenschappen in Oslo buiten de ploeg te houden, maar uitgerekend toen in hetzelfde Bislet beleefden de Noren een onge kend dieptepunt omdat de strijd om de topposities volledig een buitenlandse aangelegenheid was. Harm Kuipers, de ontdekkingsreiziger in het nog onont gonnen gebied van de schaatstheorie, was toen de triomfator voor de in op mars zijnde Russen. Maar nu blijkt plotseling, tot verba- zing van dezelfde Russen en de Neder landse schaatscoach Leen Pfrommer, die evenmin voorbereid was op de coup van de Noren, de Tenmann- methode het meeste succes op te leve ren. „Dit resultaat heeft me eigenlijk helemaal niet verrast", sprak de oude meester naderhand, „want tenslotte heb ik ze het hele seizoen begeleid". De nieuwe Europese schaatskampioen bij de heren, de Noor Kay Stenshjem met tijdens de huldiging na het kam pioenschap. van de titel afhield, bedroeg slechts één tiende van een seconde. „Maar", grinnikte hij later te midden van zijn stralende ploeggenoten, „wat doet het er eigenlijk toe. Een Noor heeft toch zeker gewonnen?" Voor Sten Stensen betekende die verbluffende 14.50 veel meer dan een nieuwe Europese titel, want een wereldrecord had hij, de nieuwe ongekroonde koning op de lange afstanden, nog nimmer op zijn naam gebracht. Toen Ard Schenk nog de alleenheer schappij had en voor de eerste maal in de geschiedenis de 10 kilometer binnen het kwartier voltooide, volgde Sten Stensen in dezelfde race op eerbiedige afstand. Later moest hij vanuit het verre Russische schaatsmekka Alma Ata vernemen dat hij Viktor Varlamov. die als een precisie-uurwerk de vijf en tien kilometer te lijf pleegt te gaan, nog sneller was geweest. Voor iedere topschaatser buiten de Sowjet-Unie, die het op een wereldrecord heeft ge munt. veroorzaakt alleen al de naam Alma Ata begrijpelijke frustraties, maar in Bislet geldt nu eenmaal niet de logica. Natuurwetten Bislet is immers de tempel van de schaatssport, waar mysterieuze krach ten rundwaren. Zelfs het meest on waarschijnlijke is daar mogelijk. De verblindende ijsvloer, de wolkenloze hemel erboven en de roerloze vlaggen aan de tientallen masten vormden voor alle deelnemers - op een paar pijnlijke uitzonderingen na - een ver leidelijke uitnodiging om te spotten met de natuurwetten, dat er op een „laaglandbaan" niet enorm hard ge schaatst kan worden. Records, in welke hoedanigheid dan ook, werden aan de lopende band ver pulverd. Er waren tn feite uitsluitend winnaars in Bislet, maar de grootste winnaar was de schaatssport zelf. Nog nooit immers is er in een internatio naal titeltoemooi op zo'n hoog niveau gestreden. Zelfs Franz Krienbuehl, het 47-jarige biologisch wonder uit Zwit serland, liet het unieke Bislet-publiek van zijn huppelende schaatsbewegin- :en genieten, door drie persoonlijke record te vestigen. Ard Schenk Er was slechts één grote verliezer in Bislet, waar deze Europese titelstrijd een markante plaats in de schaatsge- schiedenis veroverde. Dat is Ard Schenk, de schaatsvorst van weleer, want hij zag zich een zevental records ontnomen. Schenk: „Het tijdperk- Schenk is wel helemaal voorbij. De prestaties die nu worden geleverd zijn over de gehele linie beter dan in 1972, toen een hele generatie topschaatsers INZELL - Voor Piet de Boer, de veehouder uit het Friese Jellum, geen Olympische Winterspelen. De heer Jansen, lid van de technische commissie van de KNSB, riep za terdag in Inzeil nog uit dat ook De Boer bij het NOC zou worden voor gedragen. De Friese sprinter had juist daarvoor de 500 meter in 40.03 afgelegd en zou ongetwijfeld onder de 40-secondengrens zijn gebleven als zijn wissel niet gedeeltelijk de mist was ingegaan. Zondag werd over uitzending van Piet de Boer echter niet meer ge sproken. Op de 500 meter was hij weliswaar nog sneller geweest (40.02), de 39.75 van zowel Jan Ba zen als Jos Valentijn staken er ech ter heel wat gunstiger bij af. Piet de Boer was per auto naar In zeil gekomen en is maandagmorgen in alle vroegte ook weer richting Jel lum vertrokken omdat voor de ver zorging van zijn 40 koeien maar voor enkele dagen een oplossing kon worden gevonden. Toch kwam De Boer in het Zuid-Beierse dorp wel degelijk gemotiveerd aan de start omdat hij een olympisch avon tuur eventueel best wilde meema ken. Piet de Boer wist echter niet dat zijn naam niet via de KNSB door het NOC aan het organisatie comité in Innsbruck was doorgege ven zodat toptijden van zijn kant het schaatsbestuur in ernstige ver legenheid zou hebben gebracht. Dat Jan Bazen wel op die lijst is ge plaatst heeft de Zuidhollander voornamelijk aan zichzelf te dan ken. „Ik was dit seizoen vrijwillig uit de kernploeg gestapt, maar dat betekende niet dat ik van plan was minder te trainen. Ik heb steeds ge steld dat de Winterspelen mijn doel waren, maar dat is kennelijk nooit tot de heren doorgedrongen. Als ik persoonlijk de heer Leeuwenhoek van het NOC niet had gebeld, had mijn naam ongetwijfeld ook niet op de voorlopige Nederlandse deelne merslijst gestaan" Piet de Boer kon er zondagavond échter niet om treuren. „Wij gaan vrolijk verder. Ik hoop nu dat ik naar de spnntkampioenschappen in West-Berlijn wordt gestuurd en dat ik mee mag naar Alma Ata. Als dat gebeurt, mogen die Winterspelen van mij gestolen worden. INZELL (ANP) - Bij de allerlaatste mogelijkheid om zich alsnog voor de Olympische Spelen van Innsbruck te kwalificeren - de internationale wed strijden van dit weekeinde in Inzeil - heeft de dameskemploeg trainer Ge rard Maarse zodanige gegevens in handen gespeeld, dat deze het aan durft vier rijdsters voor te dragen bij het Nederlands Olympisch Comité. Maarse wordt daarbij gesteund door de in Inzeil aanwezige leden van de landelijke technische commissie San- tema en Jansen. De dames, die de coach van olympi sche klasse vindt, zijn Haitske Pijlman (500 en 1000 meter). Annie Borckink (1000, 1500 en 3000 meter). Sijtje van der Lende (1000,1500 en 3000 meter) en Christa Jaarsma (1500 en 3000 meter). Zondagavond vond al een bespreking plaats met de in Inzeil aanwezige voor zitter van het Nederlands Olympisch Comité Kees Kerdel. Officieel echter In Inzeil zijn in het afgelopen wee keinde internationale selectiewedstrij den - voor de Olympische Winterspelen - verreden. Op de foto: NOC-resident Kees Kerdel <ni) met de armen om sijtje van der Lende - na dit weekeinde zeker van haar plaats in de olympi sche ploeg - en trainer Gerard Maarse. moet de technische commissie de ploeg nog voorstellen aan het dagelijks bestuur van de KNSB, dat dinsdag middag met vertegenwoordigers van het NOC aan de tafel gaat zitten om te bepalen wie uiteindelijk naai- In nsbruck zullen gaan. Gerard Maarse baseert de kandidatuur van Haitske Pijlman op tijden van 44.00 en 1.29.12 die het Friese meisje eerder dit seizoen in Inzeil reed. Voor de afvaardiging van Sijtje van der Lende en Annie Borc kink op de 1000 en 1500 meter zijn geen 'harde tijden voorhanden. „Voor de duizend meter neem ik een eigen ver antwoordelijkheid", aldus Gerard Maarse. „wat de 1500 meter betreft: Annie en Sijtje reden dit weekeinde onder van verregunstige omstandig heden, zoals ook de heren van het NOC OSLO - De enige die de Noorse furie nog enigszins heeft kunnen bedreigen was Hans van Helden, maar ondanks zijn voortreffelijke prestaties op 1500 en 10.000 meter, was de Nederlandse kampioen niet te spreken over zijn ei gen verrichtingen. „Met een vijfde plaats kun je natuurlijk niet tevreden zijn. Ik voel wel dat ik in de lift zit, maar het vorig jaar heb ik een te grote achterstand opgelopen. Op de tien ki lometer wilde ik persé onder de 15.20 rijden, wat me toch aardig is gelukt. Het gaat goed, anders had ik mijn per soonlijk record niet met een halve minuut kunnen verbeteren. Ik heb echt geprobeerd om Varlamov zo lang mogelijk bij te houden, maar op den duur kon ik gewoon niet meer. Toch weet ik zeker dat ik veel beter kan. In Heerenveen, straks bij de wereldkam pioenschappen, hebben de Noren nog lang niet gewonnen". Over de Olympische kandidatuur van Hans van Helden bestond in Oslo, waar Bram Leeuwenhoek voor het NOC de Nederlandse verrichtingen scherp observeerde, dan ook geen en kel verschil van mening. Leeuwen hoek: „Ook over Piet Kleine zullen we dacht ik geen problemen hebben. Hij behoort op de 5000 meter wel zeker tot de beste acht. Daarom staat wat mij betreft de keuze van twee heren- schaatsers op dit moment vast". Teleurstellingen waren er wel wegge legd voor Klaas Vriend en Joop Pas man, die er niet eens in slaagden de laatste 16 te halen. Vriend: „Ik had echt gehoopt op de Olympische Spe len, maar die kan ik nu wel vergeten. Op de tien kilometer dacht ik nog wel een kans te hebben, maar als je er zelfs af wordt gereden door een „vijftiger" als Krienbuehl, heb je geen recht van spreken meer. Voor de nog steeds regerende wereld kampioen Harm Kuipers, die als toe schouwer in Oslo aanwezig was, stond het vast waaraan het met name bij Vriend en Pasman schortte: „Ze heb ben gewoon te hard doorgetraind. Leen Pfrommer heeft dat moeten inzien, maar hij heeft gewoon niet van zijn fouten willen leren". hebben kunnen zien. Wat ze deson danks presteerden. Daar heb ik grote waardering voor". Op de 3000 meter zorgden de dames voor een eigen in breng. Sijtje van der Lende verbeterde haar persoonlijk record met twee se conden tot 4.56.12, terwijl Annie Borc kink (4,58.87) en Christa Jaarsma (4.58.87) voor het eerste onder de vijf minuten kwamen. 500 1.000 500 1000 MAANDAG 26 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INZELL - Jos Valentijn liep dit week einde in Inzeil met een nijdig gezicht rond. „Zoals het nu gaat neem ik het niet langer. Als de gang van zaken rond de sprinters dit jaar niet verbe terd wordt, bijvoorbeeld door een speciale trainer aan te stellen, stop ik onherroepelijk met het topsohaatsen". Jos Valentijn (23) die in het Friese Grouw woont, verloofd is mei schaat- ster Haitske Pijlman en spoedig aan zijn laatste studiejaar voor fysiothera peut gaat beginnen, had een uitste kend voorseizoen. „Ik reed tijden als 38.8 op de 500 en 1.19.5 op de i000 me ter. Daar kom ik nu ondanks alle train ing van de afgelopen maanden niet meer aan toe en dat komt gewoon om dat een stuk gemotiveerdheid is ver dwenen. Na mijn kort en ongelukkig' prof-avontuur heb ik tweeëneenhalf jaar moeten wachten om weer mee te mogen doen. Voor honderd procent heb ik mij op die rentree voorbereid Alle moeite heb ik ervoor over gehad, maar nu heb ik het- gevoel dat Jos moet opzitten en pootjes geven, dat ik als voetveeg word gebruikt. Misschien wat sterk uitgedrukt maar het komt er toch wel op neer". De uitbarsting van de Nederlandse sprinter die dit weekeinde in Inzeil met uitzondering van een 39.57 op de tweede dag opnieuw niet wist te im poneren, houdt ongetwijfeld mede verband met de naderende Olympi sche Spelen. „Want", zegt Jos Valen tijn, „ik heb mij er dan wel bij neerge legd dat ik niet naar de spelen kan, maar als ik dan zie wat de oud- KNSB-voorzitter jhr. Cjuarles van Uf- ford voor mij bij de ISU heeft gedaan om mijn amatcurstatus terug te krij gen en wat het NOC heeft nagelaten, dan doet dat wel pijn. Het Nederlands Olympisch Comité heeft namelijk he lemaal niets gedaan en ik ben ervan overtuigd dat er met die mensen van het IOC te praten was geweest. Dan had ik wellicht toch naar Innsbruck kunnen gaan". Die wrok van Valentijn wordt des te sterker nu hij vrijwel elke dag de an dere schaatsers en schaatsters maar over de spelen hoort praten. „Ik word er elke dag mee geconfronteerd. Dat praat maar over kleren passen en zo, soms krijg ik daarbij het gevoel dat die kleren nog belangrijker zijn dan de Winterspelen". De verandering die de nationale sprintkampioen aangebracht wil zien slaat echter niet op zijn olympische status maar op zijn begeleiding. ..Nu zit ik weer bij de dames, dan weer bij de heren en dan weer helemaal alleen. Leen Pfrommer had met Jorrit Jor- ntsma afgesproken dat hij mij hier in Inzeil zou opvangen maar hij is met de Canadese ploeg afgereisd. En dat is te kenend voor de hele situatie. Het wordt dringend tijd dat de KNSB met een „echte sprintgroep gaat beginnen, want er loopt genoeg talent rond en laat ze niet met het argument aan ko men zetten dat er geen geld voor is. Als er een beetje moeite voor wordt ge daan lukt het vast wel een sponsor te vinden. LYON (AFP) - De Zwitser Albert Zweifel is zondag wereldkampioen veldrijden bij de professionals gewor den. Hij deed over de 25 kilometer en 475 meter 1 uur 7 minuten en 30 se conden. Tweede werd zijn landgenoot Peter Fnschknecht met een achterstand van 1.30. De Nederlanders Gerrit Scheffer en Gertie Wildeboer eindigden respec tievelijk op de achtste en tiende plaats, De uitslag ls. 1 Albert Zweigel (Zwi) 25.475 nieter tn 1.7.30; 2 Peter Fnschknecht (Zwi) op 1.30; 3 André Wilhelm (Fra) op 2.33: 4 Cyrille Guimard iFrai op 3 11. 5 Mare de Block (Bel) op 3.50, 6 Eric Desuelie (Bel) op 4.06: 7 Herman Grele- ner iZwi) op 4.30: 8 Gerrit Scheffer (Ned) op 4 36: 9 Albert van Damme (Bel) op 4.58 10 Gertie Wildeboer (Ned) op 5.55. De Westduitser Klaus-Peter Thaler heeft zondag in Chazay D'Azerques (Fra) de wereldtitel veldrijden bij de amateurs veroverd. Eerder werd hij wereldkampioen in 1973. Thaler deed over de 22 kilometer en 650 meter 1 uur en 7 01 seconden. Tweede werd titel verdediger Robert Vermeire uit België met een achterstand van 50 seconden. Wil Bouwers was met zijn negende plaats de best geklasseerde Nederlan der. Hij kwam drie minuten en tien se conden na de winnaar binnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 10