VISSERIJDISPUUT IJSLAND-ENGELAND Geografisch belangrijk voor NAVO I c wa pen i n gs wedloop drukmiddel voor ontspanning KANSEN EN/OF GARANTIES Spanjaarden kunnen hun draai niet vinden ZATERDAG 24 JANUARI 1976 Eél Jén van de heetste hangijzers gedurende deze maanden is in landbouwkringen de diskussie over het gegarandeerd minimum-inkomen voor zelfstandigen, aan gekaart in november j.l. door het kabinet Den Uyl middels de zogenaamde interim-nota inkomensbeleid. Een heet hangijzer, een gloeiend heet ding zelfs, waar je als je niet opppast gauw je vingers aan brandt. Hete hangijzers hebben nogal eens de neiging om niet alleen verstandelijke reakties op te roepen, maai vooral emotionele getuigenissen onder het motto van' aan mijn lijf geen polonai se. Zeker als het gaat om zaken die gevoelig liggen, want het vaandel van hel vrije ondernemerschap belagen. Als die op zich nogal verdacht aandoende sug gesties dan ook nog afkomstig zijn van een regering bij wie de rode haan nogal eens koning kraait, dan is de knuppel helemaal los in het boeren hoenderhok Het gevaar is dan niet denkbeeldig dat de voorstellen meteen in brede kring worden afgewezen, zonder dat ze naar geest en inhoud bekeken, bestudeerd en uitgeknepen zijn. W, at is er nu eigenlijk aan de hand? Wil de regering via deze voorstellen alle inkomens van de zelfstandigen op één peil gaan zetten en bevriezen? Zijn deze voorstellen de eerste stap naar een nieuwe op socialistische (zo u wilt communis tische) leest geschoeide maatschappij? Best mogelijk dat een enkele minister dit als een eerste, volstrekt ontoereikend pasje beschouwt op de lange weg naar een omgevormde samenleving. Maar eerlijk gezegd vinden wij daar weinig of niets van terug in deze voorstellen. Het gaat de regering blijkens haar woorden erom dat terwijl de arbeider, de werknemer, als beloning voor de door hem verrichte arbeid recht heeft op tenminste het minimum-loon er voor de zelfstandigen een soortgelijke bodem in het inkomen ontbreekt. Ja, dat weten we. Jarenlang tam boeren we als landbouworganisaties op het feit dat rond een derde van de boeren en tuinders van een bedrag moet rondkomen beneden dat minimum-inkomen Als nu de regering ditzelfde konstateert en dit als basis stelt voor het leggen van een bodem in de inkomens van zelfstandigen, is dit op zich geenszins verwerpe lijk, ons inziens. Wat houdt het pleiten door het bedrijfsleven voor betere, soepe ler bepalingen op-het gebied van de R.Z. (Rijksgroepsregeling Zelfstandigen) en andere bijstandsregelingen anders in? We moeten goed in de gaten houden dal de regering niets anders voorstelt dan op één of andere wijze die ondernemers die het in een bepaald jaar niet halen (d.w.z. de grens van het minimum-inkomen i een aanvulling te geven tot de hoogte van het minimum (momenteel 14.000.- netto per jaar). Het huidige markt- prijs- en struktuur- beleid, de dobbers van het landbouwbe leid heden ten dage voor de zelfstan dige agrarische ondernemers, dat beleid wordt niet aangetast in deze voorstellen. De regering gaat er vanuit dat middels dat beleid een redelijk inkomen tot stand kan komen op het goed geleide be drijf. Wij hebben zo onze twijfels en kritiek op die stelling, maar dat is een ander verhaal. Met het huidige beleid wordt getracht kansen te scheppen voor goede ondernemers op goed geleide bedrijven, dat is en blijft het uitgangspunt en de doelstelling. Past bij zulk een beleid het geven van een garantie voor een minimum-inkomen aan bepaalde landbouwers - dat is eigenlijk de kern van het vraagstuk. Die vraagstelling is absoluut niet nieuw, al doen sommigen nu wel of het bij blauwe hemel en zomers zonnetje plotseling gaat donderen ten westen van Keu len. Het harde feit ligt er nu eenmaal al jaren dat ondanks en dankzij het huidige landbouwbeleid één-derde van onze boeren en tuinders er voortdurend onder door gaan. Om die grote groep te helpen zijn we al zo lang bezig met een hele serie maatregelen te bepleiten - zoals de algemene arbeidsongeschiktheidswet de bedrijfsbeëindiging op termijn, de R.Z.-regeling voor oudere zelfstandigen, de herziene R.Z.-regeling. Dat zijn allemaal regelingen die garanties geven aan zelf standigen. Wat dat betreft is er met de interim-nota niet zo veel nieuws onder de zon. Onze korte persoonlijke konklusie ten aanzien van dit alles naar de huidige stand van zaken: als de regering een volledige benutting van de huidige instru menten (markt- prijs- en struktuurbeleid) voorop laat staan, als de goede boer op een goed bedrijf een maatschappelijk aanvaardbaar inkomen kan halen met be hulp van dit huidige beleid, dan hebben wij niet zoveel moeite met een minimum-inkomensgarantie als sluitstuk van het beleid voor de zelfstandigen die dan dat minimum nog niet halen of halen kunnen. Mr. Gerard W. Smallegange, Bai Barcelona - Dc Spaanse „omwen teling na de dictatuur" kende niet. zoals de Portugese, een vrolijke roes van anjer-broederschap waarin alles mogelijk leek. Om twee redenen niet: ten eerste omdat de dictatuur wel haar krachtbron (Franco) verlo ren had, maar aanvankelijk al haar uiterlijke machtsposities handhaaf de. Ten tweede omdat er achter de facade van de Franco-dictatuur 40 jaren lang een economisch machts apparaat was schuilgegaan, dat reeds lang vóór hem had bestaan, en dc Spanjaarden inzagen dat daar niet zo snel een einde aan zou ko men. Niettemin leverde de vreemde toestand van de eerste maanden, waarin alles nog net zo verboden was als onder Franco maar het dage lijkse leven bijna democratisch leek, heel wat grappige omstandigheden op. Dat begon er enkele weken na Fran co's dood al mee dat, agenten van de oproerpolitie (die eraan gewend wa ren om voor alles wat langharig was of protesteerde een hartgrondige èn wederzijdse afkeer te voelen) volko men verbouwereerd applauzen in ontvangst namen, toen zij amnestie betogingen begeleidden in plaats van ze uiteen te slaan. De stortvloed van amnestie- verzoeken had ook nog andere gevol gen. Monsenor Guerra Campos van Cuenca. kopstuk van de Franquisti- sche prelaten, weigerde zich aan te sluiten bij een oproep van de Spaanse bisschoppenconferentie voor de amnestie. Maar daarentegen publiceerde hij in zijn bisdomblad een decreet dat hij de priesters van zijn diocees, voor wie hij uiterst strenge cathechismus-examens had aangekondigd, „ter gelegenheid van de opvolging van Generalisimo Franco door Koning Juan Carlos" van deze harde plicht vrijsprak. In Barcelona houdt een Spaanse kandidaat voor de Nobelprijs voor de Vrede 1975 (al werd hij niet gekozen), pater Xirinachs, een passieve amnestie-betoging voor de provin ciale gevangenis. Iedere morgert vroeg verschijnt hij met een klap stoeltje onder de arm op de stoep tegenover de gevangenis, „totdat zij mij erin halen ofwel de anderen eruit laten". De geplaagde politie, die strenge orders had om van Xirinachs geen martelaar te maken, greep uit eindelijk naar een eigenaardige me thode. Een politiewagen stopt naast de pater, men verzoekt hem vriende lijk in te stappen, maar in plaats van een ritje naar het bureau krijgt Xiri nachs een' ritje naar de rand van de stad. waar men hem vriendelijk ver zoekt.weer uit te stappen. (Pater Xi rinachs is intussen een ervaren lifter geworden, en de politie moet hem steeds verder weg brengen om hem verre te houden van het gevange- nistrottoir. Ook de sex, die in de Franco-jaren des duivels was. heeft snel haar in trede gedaan. Theaterbezitters in Madrid ontdekten plotseling hoogst serieuze toneelstukken die het abso luut noodzakelijk maakten dat de ac trices in de één of andere scène naakt op de - planken verschenen. De Spaanse kiosken lijken nu wel op Place Pigalle te staan (al zijn buiten landse produkten nog afwezig), met het voorbehoud dat er èrgens op de voorpaginafoto's nog wel een stukje textiel moet verschijnen dat de in- druk wekt iets te bedekken. Maar het aantal vierkante meters bloot vlees per kiosk staat nu buiten iedere ver houding met enkele maanden gele den. i de IJslandse kanonneerboot Aegir. die Britse Vanaf het Britse fregat Falmouth werd deze foto genomen i visserschepen in de gaten houdt R/EYKJAVIK - „Niet alleen in Engeland maar in de hele EEG hebben ze ouderwetse ideeën over zeerecht. Let wel, ik beklaag me niet, hoor, ik constateer die ouderwetsheid alleen maar. In West-Europa willen ze vasthouden aan een systeem van territoriale wateren dat al honderden jaren oud is. Wat doe je nou met drie of vier mijl? Wij hebben daar in ieder geval niets aan". Met deze woorden deed de IJslandse minister van justitie en handel, Ola- fur Johannesson, dinsdag een be dekte aanval op de landen van de EEG. Binnen de NAVO zijn de West- europese landen vol begrip voor de moeilijkheden waarmee IJsland te kampen heeft, aldus de minister, maar als EEG houden ze er over de uitbreiding van de visserijzone heel strakke ideeën op na. „Kijk eens, die economische zone van 200 mijl komt er toch. Waarschijnlijk al dit jaar, als in maart de Interna tionale Zee Conventie weer plaats vindt. Tijdens de vergadering van vo rig jaar in Genêve was meer dan de helft van de deelnemende landen al voor uitbreiding van de zone. En in landen als Mexico en Canada hebben de regeringen de volmacht gekregen om tot uitbreiding tot 200 mijl over te gaan als dat nodig wordt geacht. Dat geeft toch aan dat die verandering er onherroepelijk zal komen". Olafur Johannesson heeft het ver schrikkelijk druk. Misschien dat hij daardoor een wat norse indruk maakt. Het is ook niet niks: minister van justitie en handel zijn en ook nog ,éens de zieke minister vaii büïfen- landse zaken, Einar Augustsson, ver vangen. En'dat ïn deze 'weken: Er hangt een wat gespannen sfeer in zijn kamer. De nacht tevoren heeft NAVO- secretaris-generaal Luns in Brussel van de Britse minister Callaghan ge daan gekregen dat Engeland zijn fre gatten en verkenningsvliegtuigen uit de gewraakte zone terugtrekt, maar nog steeds heeft de IJslandse rege ring daarvan geen officiële bevesti ging gekregen. En buitendien, zegt Johannesson, „we moeten nog zien of ze inderdaad weg zijn voor ons ulti matum zaterdagnacht afloopt. En dan nog is er geen enkele garantie dat de besprekingen daama wat zul len opleveren". De minister weet waarover hij praat. Enkele jaren lang is hij zelf premier van de IJslandse regering geweest. Ruim twee jaar geleden heeft hij ook al eens een kabeljauwoorlog met En geland uitgevochten. Toen was de tegenstrever de Conservatieve Heath. Nu is het de socialist Wilson. Johan nesson begrijpt de obstinate houding van de zich toch progressief noe mende Wilson niet. „Die man noemt zich sociaal-democraat. Dat hij nu eindelijk heeft toegegeven, had ik dan ook wel verwacht. Ik ben er altijd maar van uitgegaan dat ze in Londen uiteindelijk het licht wel zouden zien, dat ze zouden begrijpen dat we voor een rechtvaardige zaak staan". De minister kan er nog altijd niet bij, dat de Britse regering IJsland het recht op de 200-mijlszone ontzegt. Het argument dat een land met zo maar uit zichzelf het internationale zeerecht kan veranderen, wuift hij terzijde. „Er is een gezegde dat luidt: nood breekt wet. De uitbreiding van de visserijzone is voor ons bittere noodzaak. We moeten ons bestaan toch beschermen. De visserij is voor ons een kwestie van leven of dood. In zo'n situatie heb je het recht om een dergelijke maatregel te nemen Maar waar praten we over. Tenslotte was het datzelfde Engeland, dat zich vo rig jaar in Genève sterk maakte voor een grondstoffenzone van 150 mijl. Zo'n zone hebben ze inmiddels al voor zichzelf opgeëist. Je mag dus wel het huidige zeerecht veranderen als het om bodemschatten gaat, maar met als het vis betreft. Kom nou". ..Ik zal u vertellen waar het om gaat. Wij zijn hier in IJsland voor 83 pro cent afhankelijk van de visserij. Onze economie staat of valt ermee. Het is dus van belang, dat er voortdurend genoeg vis aanwezig is, en dat is nu juist het probleem. Er is niet genoeg vis. Onze biologen hebben kort gele den een zwartboek uitgebracht. Daarin staat dat na lange onderzoe kingen is gebleken dat de wateren rond IJsland in ernstige mate over- bevist zijn. Vooral de kabeljauw, ons voornaamste exportprodukt, krijgt niet lang genoeg de kans om zich voort te planten". „Dat is niet alleen de schuld van de Britse vissers, hoewel die wel met te fijne netten vissen-'en bovendien deli plaatsen uitzoeken waar veel jonge vis zit. Alle vissers in de.wateren rond IJsland hebben met z'n allen te veel vis gevangen. Dat moet veel minder worden, wil er voor de IJslandse vis serij, en dus voor onze economie, nog muziek in de toekomst zitten. Onze eigen vissers moeten beslist minder gaan vangen, en buitenlandse vissers al helemaal. Is het dan zo gek. dat we maatregelen nemen? We mogen toch zeker onze eigen economie, ons eigen bestaan, wel beschermen? Britse en Duitse biologen zijn het wat dat be treft wel met ons eens. Die hebben ook onderzoekingen verricht. Hun cij fers verschillen niet veel van de on- Zolang andere motieven niet duide lijk zijn, brengt minister Johannesson de Britse houding maar in verband met deze sombere vooruitzichten. Londen zal er wel eens op uit kunnen zijn een zo goed mogelijke slag te kunnen slaan. Voordat straks in maart de 200-mijlszone algemeen er kend wordt, wil de Britse regering waarschijnlijk pen regeling sluiten waarin voor de Britse vissers een gro tere vangst wordt overeengekomen dan straks mogelijk zal zijn. „Als die economische zone inderdaad een feit is. hebben ze in Londen helemaal geen been meer om op te staan", al dus Johannesson. In historisch perspectief leveren de Britse daden verder geen problemen op. „Dit is het laatste restje kolonia- - lisme waarvan Engeland zich moet bevrijden. Ze hebben altijd de zeeën Beheerst ën denken daUze dat hiér nu ook nog moeten doen. Het is een laatste stuiptrekking. Ik hoop alleen dat hij niet te lang zal duren. Wat dat betreft wil ik graag optimistisch zijn, maar de realiteit wettigt dat niet altijd". SPITSBERGi Qroenlandzi Atlantische Oceaan IFOUNDLAND REYKJAVIK - Het drukke diplomatieke overleg op hoog niveau rond IJsland dankt het land alleen maar aan zijn geografische lig ging, Economisch heeft het in de wereld niets te bete kenen en qua inwoneraan tal is het nog kleiner dan de stad Utrecht. Alleen het feit dat IJsland midden in zee .ligt, ergens tussen Schotland en Groenland, maakt dat het voor de NAVO aantrekkelijk is om een grote bondgenoot als Groot-Brittanië voor aap te zetten. En dat terwijl IJsland totaal geen man kracht levert. De enige bij drage bestaat uit gast vrijheid. Gastvrijheid voor 3700 man Amerikaanse troepen, iets waarvoor de Amerikaanse regering zelfs nog behoorlijk dokken moet ook. Het is de NAVO kennelijk veel aan gelegen om IJsland te vriend te houden. Niet zonder reden, want erg gehecht aan het bondge nootschap zijn de IJslanders niet. Diverse keren al is vanuit Reykja vik gedreigd om het lidmaatschap op te zeggen. De vorige regering onder leiding van Olafur Johan nesson was zelfs dicht bij de daadwerkelijke breuk. De com munistische partij was toen coali tiegenoot en onder aanvoering van visserijminister Josefsson zette zij de premier het mes stevig op de keel. Alleen een fikse verho ging van de Amerikaanse contri butie kon verder onheil voorko men. De interesse van de NAVO spitst zich toe op de militaire basis Ke- Qavik. Daar is het centrale zenuw stelsel van de NAVO- noordflank gevestigd - Alle gegevens over de- bewegingen van de Russische "vloot "ür dir~nQardeliJk£""wateren— komen daar binnen en worden vandaar uit naar andere bases ge seind, met name in Canada, Ame rika en Noorwegen. Waarom Ke- flavik? De Amerikaanse comman dant van de basis, admiraal Ha rold Rich legde dat kortgeleden in een interview met de Christian Science Monitor uit: „Het leeu wendeel van de Russische vloot opereert rond IJsland, dat is het vreemde geografische lot van het Inderdaad heeft de noordelijke Russische vloot Moermansk als thuisbasis. Als eenheden vandaar vertrekken om in de Atlantische Oceaan te oefenen varen ze door de zeestraat tussen IJsland en de Far Oer-eilanden, althans gewoon lijk een tweederde gedeelte ervan. De overige schepen varen hetzij langs Groenland, hetzij langs Noorwegen. In Keflavik nu wordt dat precies bijgehouden. Geen Russisch schip, onderzeeër ol vliegtuig passeert daar de aan dacht. Radarsysteem Hoe gebeurt dat? Enerzijds na tuurlijk via een ingenieus radar systeem, dat op het eiland is op gezet. Anderzijds echter ook via speciaal toegeruste vliegtuigen, waarvan er onophoudelijk een stel in de lucht is. Het betreft PC 3 Orion-tocstellen, die appara tuur aan boord hebben, waarmee ze de zee-oppervlakte afspeuren. Ieder lichtvlekje daarop wordt door die apparatuur 50.000 maal vergroot en in beeld gebracht op een gesloten televisiecircuit. Voorts dragen de toestellen een zogenaamde MAD mee (magnetic anomoly detector). Zo'n MAD re gistreert veranderingen in de magnetische stromingen beneden zich, voor zover die door metaal veroorzaakt worden, bijvoor beeld een onderzeeër. Tenslotte hebben de PC 3 Orions een vernuftig maaksel aan boord dat de naam Sonabuoy draagt. Dat zijn een soort cilinders, die in het water worden gegooid, waar ze blijven drijven. Eenmaal dobbe rend steekt een antenne naar bo ven en een microfoon naar bene den. Alle onderwatergeluiden worden dan naar het vliegtuig ge seind. Zo kan van een onderzeeër het type, de snelheid, de koers en de preciese plaats worden be paald, soms zelfs de naam of het nummer, In het licht van deze gegevens is het niet verwonderlijk, dat de NAVO er de voorkeur aan geeft IJsland niet nodeloos te pesten en de heren in Reykjavik te vriend te houden. Want, zoals gezegd, de IJslanders hebben geen overdre ven binding met de NAVO. Een gevoel van veiligheid geeft het lidmaatschap nauwelijks, want er liggen verspreid over het eiland nogal wat atoomkoppen opgesla gen, die bij de eerste de beste se rieuze aanval het eiland in een klap van de aardbodem zullen doen verdwijnen. Bovendien wordt de- gewone man-van -de Amerikaanse aanwezigheid geen cent wijzer. De buitenlandse troe pen zitten ih een gesloten ge meenschap met eigen vermaak- centra en winkels en de man schappen, die nu en dan eens af zakken naar Reykjavik, zorgen ei genlijk alleen maar voor conflic ten. Reddende engel Vandaar dat in de IJslandse hoofdstad op straat nogal eens te horen is, dat de NAVO wel met erg veel geld over de tafel moet ko men, willen de Amerikanen nog lang mogen blijven. Die stemming is wel verklaarbaar, als men be denkt dat NAVO- partners als En geland eri West-Duitsland met hun optreden in de diverse visse rijconflicten alleen maar de IJs landse economie hebben ge dwarsboomd. NIEMRND HEETT ER IET-S VHN GEZEGD "EN... iVIELHET IEMRND0P DRT OE UIT KOSTUUM iROEID BENT? iVan onze correspondent.) Bonn - De NAVO moet streven naar ontspanning, maar de eerste successen op dit terrein niet over schatten. In elk geval mag ze er. daartoe mede gestimuleerd door de economische situatie, geen rechtvaardiging uit afleiden de uitgaven voor de verdediging te beperken, aldus in het kort een kernthese uit het defensie-witboek van de Westduitse regering, dat dinsdag werd gepubliceerd. Een zin die duidelijk maakt dat de haviken in Bonn, en daartoe mag men gerust de mi nister van defensie. Georg Leber, rekenen, teleurgesteld zijn over de ontspanning Willy Brandt's en Henri Kissinger's politiek hebben te weinig zichtbare resultaten opge leverd, en het "gevolg is dat in zowel de Bondsrepubliek als de Verenigde Staten - twee pijlers van de NAVO. waar de verkie zingen voor de deur staan - de roep om een machtspolitiek steeds luider wordt. Als Henri Kissinger's missie naar Moskou zou mislukken - waar hij met de Russen over het verminderen van de strategische wapens (Salt), de situatie in Libanon en over het Angola-probleem zal onderhande len - dan is de kans groot dat de presi dentskandidaten in de Verenigde Staten om het luidst zullen ijveren voor een har dere houding ten aanzien van de Sowjet- Unie. De jaren van de ontspanning zullen dan voorbij zijn, Ook zonder dat de Chinezen voortdurend roepen dat de Sowjet-leiders met hun poli tiek naar wereldoverheersing streven, wor den de sceptici van de ontspanningspolitiek voortdurend gevoed met alarmerende fei ten. De SowjetUnie, zo blijkt uit het West- duitse witboek, heeft haar conventionele strijdkrachten - vooral haar vloot - de laat ste jaren aanzienlijk versterkt. Tegenover 58 divisies van het Warschau-Pact in Midden-Europa, staan 27 NAVO-divisies, en 6100 NAVO-tanks zouden het, als het zover mocht komen, op moeten nemen tegen ruim 19.000 tanks van de Warschau- Pactlanden. Hoewel de Westduitse minister Leber dins dag op een persconferentie niet wilde ver onderstellen dat de Russen een oorlog voorbereiden, meende hij toch dat deze toenemende bewapening tot doel heeft door middel van militaire overmacht politieke druk uit te oefenen. Bovendien is het leger van het Warschau-Pact steeds paraat, en kan het zowel offensief als defensief snel reageren. Dat mag dan waar zijn, het NAVO-leger wordt geacht in een zelfde staat van paraatheid te verkeren. Deze oos telijke paraatheid kan men dan ook moei lijk als alarmerend beschouwen Toch wordt dit, en nog enkele andere facto ren, in het Westduitse witboek aangegrepen om met enige luchthartigheid over het ge bruik van nucleaire wapens te filosoferen. Duidelijk is dat er geen evenwicht bestaat tussen de conventionele strijdkrachten van de NAVO en die van het Warschau-Pact, en dat de strategie van de afschrikking wel licht momenteel voor een zekere balans zorgt. Maar dat behoeft met in te houden dat men bij voorbaat moet gaan dreigen met atoomwapens, Ontspanning is gebaseerd op het accepte ren van de status quo, en een bewape ningswedloop verstoort dit streven. Het versterken van de conventionele strijd krachten door de Warschau-Pactlanden wordt door het Westen met steeds openlij ker uitgesproken dreigementen beant woord. (De voormalige Amerikaanse minis ter van defensie Schlesinger meende dat de NAVO als eerste nucleaire wapens zou kun nen gaan inzetten in een eventueel conflict; minister Leber ondersteunt deze gedach- tengang). Dat verstoort eveneens de status quo. „Het gebruik van nucleaire wapens zal de tegenstander moeten dwingen zijn voorne mens te veranderen, zijn aanval af te breken en zich terug te trekken", zo staat er in het Westduitse defensie-witboek. Men gelooft dus in de politieke invloed van het gebruik van atoomwapens; de Russen op hun beurt geloven in de politieke invloed die het ver sterken van hun conventionele strijdkrach ten zal hebben. Of de escalatie nu concreet of verbaal is (het Westduitse witboek kon digt overigens ook tal van versterkende maatregelen aan), het is duidelijk dat zij de ontspanning niet dient. Het doet dan ook uiterst cynisch aan als de Westduitse minister van defensie verkon digt dat de NAVO het streven naar ont spanning voortzet, maar daar in cén adem, zij het versluierd, aan toevoegt niet meer te geloven in de wil tot ontspanning van de Sovvjet-Unie. Het is te gemakkelijk om be- grip voor deze houding op te brengen. Wel iswaar is het communisten-trauma in West-Duitsland zeer groot - en zal bij een eventueel conflict tussen NAVO en Warschau-Pact het Westduitse territorium een zeker slagveld zijn - maar dat behoeft niet automatisch te betekenen dat men zijn defensie-strategie op agressieve wijze moet verkopen; ook al staan de verkiezingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4