„Komst van Montedison naar het Sloe zowel mogelijk als geheel verantwoord" Montedison biedt werk aan 800, daarna 900 werknemers Provinciale adviesgroep Montedison 'NA MONTEDISON GEEN BEHOEFTE AAN MEER BASISINDUSTRIEËN' ALMANAK GEDEPUTEERDE BOERSMA HEEFT AFWIJKEND STANDPUNT OVER VESTIGING 'MONTEDISON' Cehave in beroep bij gerechtshof over bouwver- gunning Oostburg 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 JANUARI 1976 Foto: Het havenschap Vlissingen maak te vrijdag op een persconferentie in het provinciehuis in Vlissingen bekend dat de komst van Montedison 'verant woord' wordt geacht en 'bevorderd dient te toorden'. Links aan de tafel de vertegenwoordigers van havenschap en de gemeenten Borssele en Vlissingen. (Foto PZC) COLLEGES VAN GEDEPUTEERDE STATEN EN BURGEMEESTERS EN WETHOUDERS VAN DE 'SLOE-GEMEENTEN' VLISSINGEN EN BORSELE „VESTIGING ELDERS HOORT NOG TOT DE MOGELIJKHEDEN" -MIDDELBURG Het college van gedeputeerde staten, en de colleges van burgemeester en wethouders van de gemeenten Vlissingen en Borssele viuden een vestiging van hét Italiaan se petro-chemische bedrijf Montedison in Vlissingen- Oost 'verantwoord'. „Maar dat betekent beslist niet dat die vestiging er nu ook al is". Dat maakte gedeputeerde A. J. Kaland in zijn kwalitiet van voorzitter van liet Havenschap Vlissingen vrijdagmiddag bekend tijdens een persconferentie in het provinciehuis te Middelburg. Het dagelijks berstuur van het haven schap bracht twee rapporten in de openbaarheid betreffende een mogelij ke vestiging van Montedison in het Sloe: een rapport van de technische werkgroep ad hoe inzake de voor naamste effecten voor het millieu, de veiligheid en de arbeidshygiëne en een rapoort van ebt ETI voor Zeeland en het districtsbureau voor de arbeids voorziening in deze provincie over de sociaal-economische aspecten van een vestiging in Vlissingen-Oost. Beide stu dies zijn opgesteld ten behoeve van de werkzaamheden van de provinciale adviesgroep, waarin naast leden van gedeputeerde staten ook de beide wa terstaten, de Provinciale Planologische dienst, arbeidsvoorziening, en arbeids inspectie en ETI zitting hadden. „Er zit beslist geen aankondiging van de vestiging in", stelde de heer Ka- land met nadruk. „Wij hebben Monte dison de suggestie gedaan meer open heid te betrachten, vandaar deze voor lichting". Later daarna gevraagd verklaarde de voorzitter van het Havenschap: „Het is heel reëel met de mogelijlcheid rekening te houden dat de uiteindelij ke vestigingsplaats toch een andere wordt dan deze. De andere kant van de medaille is echter dat tijdens de vele contacten met Montedison die er zijn geweest duidelijk is geworden dat er voor Vlissingen een grote belang stelling bestaat, en misschien zelfs wel enige voorkeur ten aanzien van andere, nog in het geding zijnde plaat sen". De heer Kaland wees er op dat vrij ondergeschikte zaken soms de door slag geven- Hij wilde geen enkele kaïns- percentage noemen. „Uit een rapport over de vestigingsfactoren in Rijn mond is eens gebleken dat grondprijs vaak, in tegenstellingen tot andere verwachtingen, van beslissende vloed was bij vestigingen. En wij zijn stroef geweest in onze onderhandelin gen wat betreft de grondprijs". Voor zitter Kaland vertelde dat na positief advies van de adviesgroep over de mogelijke vestiging het haven schap de laatste en definitieve offerte inzake de grondverkoop aan Montedis- no had gedaan, ook waar het de eventuele tweede vestigingsfase van het bedrijf betreft- „Alle zaken zijn vanaf het eerste contact in voortdu rend overleg met het ministerie van economische zaken gedaan. Van onze kant is het laatste woord betreffende de aanbieding dus nu gesproken, be houdens goedkeuring van de Raad van bestuur van het Havenschap. In febru ari zal de minister zijn definitieve standpunt bepalen. En dan dient uiter aard Montedison zelf ook nog te be slissen". De heer Kaland zei ook die in februari te verwach- Onevenwichtig „Een belangrijk element in die beslis sing is de onevenwichtige situatie die er ten aanzien van Montedison be staat in West-Europa. Onze grondprijs is tientallen malen hoger dan die van de omringende landen. Het premieper centage dat 'economische zaken' ter beschikking' heeft ligt aan de Icrappe leant in verhouding tot nabuurlanden. Het is dus best mogelijk dat toch na al deze gesprekken en studies bij een financiële beslissing de keus elders ligt. Dat is niet uitgesloten", aldus de heer Kaland. De havensohapsvoorzitter zei dat de betreffende stukken van de advii groep vorige week aan het college van gedeputeerde staten zijn gezon den, en aan de colleges van b en w van Vlissingen en Borsele. Vrijdag zijn die stukken met het (positieve) advies van die drie colleges aan de raden en de Zeeuwse staten uitge reikt. Het is de bedoeling dat de rapporten over de eventuele vestiging in de commissies, van advies dc sta.' ten en de raden worden bediscussie erd, en wel in februari. In maart hoopt de Raad van Bestuur van het Havenschap Vlissingen dan zijn definitieve belsissing te kunnen nemen, gehoord de beschouwingen In die vertegenwoordigde lichamen. In het begin van zijn inleiding had de heer Kaland gezegd dat er al sedert een jaar contacten met Montedison zijn. „In het voorjaar werden die contacten wat serieuzer. Er is toen de adviesgroep opgericht Montedison vroeg of zij grond konden verwerven in het havenschapsgebied- Wij hebben daar in principe 'ja' op geantwoord, maar hen gevraagd naar een 'lay-out' van hun voornemens en een van fa briek tot fabriek geldende omschrij ving van het productieproces, dit ter bestudering door onze deskundi- Ingrepen „Er is ingegrepen in die lay-out. Er is naar gestreefd de meest milieu-on vriendelijke zaken zo ver mogelijk van woonkernen af te projecteren en milieu-vriendelijke zaken, zoals maga zijnen en kantoren zo dicht mogelijk bij de kernen". Voorzitter Kaland vertelde dat tijdens de studiereis naar Italië door deskun digen van de arbeidsinspectie, de mi lieuhygiëne en gemeente werken men er van overtuigd was wat Montedison deed, en waartoe het bedrijf in staat is. „Het is één der grootste bedrijven van Europa met een lang verleden. Met ook complexen die naar inzich ten van vandaag niet meer zouden worden gebouwd". De heer Kaland verwees in dit opzicht echter naar de eerst conclusie van de technische wenkgToep, waarin wordt gezegd dat ten aanzien van eisen inzake veiligheid, arbeidshygiëne en milieuhygiëne door Montedison zal kunnen worden vol daan. Arbeidstoestanden Op een vraag of men tijdens het bezoek aan Italië zich ook had ver diept in de met name van vakbewe gingszijde gesignaleerde minder gun stige toestanden op het gebied van arbeidsomstandigheden en milieuhy giëne bij Montedison antwoordde de heer Kaland: „Vanuit het havenschap is geen onder zoek ingesteld naar cao's en arbeids toestanden in Italië. Wij vinden dit niet relevant. Als men hier komt moet men zich naar de Nederlandse ar beidsverhoudingen richten. Er zijn geen sociale vestigingsvoorwaarden De vakbonden zullen, gesteld dat het bedrijf hier komt, dit met de werkgever moeten regelen". Grondprijzen Gevraagd naar de grondprijzen, die Montedison genoemd waren, wilde de lieer Kaland daar in eerste instantie niet op ingaan: „Wij hebben onderhandeld onder de uitdrukkelijke overeenkomst dat de twee partijen geen gegevens naar bui ben zullen brengen. Bovendien moet de minster van economische zaken die knoop maar doorhakken, en die vindt het noemen van grondprijzen misschien niet eens zo prettig in rela tie tot de ontwikkeling in buurlan den". Later gaf de heer Kaland de grondprijzen in het Sloe vanuit 1973 bekend: onopgehoogd kostte toen de grond daar ƒ27,50 per m2, en opge hoogd 37,50. „Ik heg geen vrijheid u hierover verder in te lichten", aldus de heer Kaland, die ook op een vraag antwoordde dat het bedrijf inzake de grondprijzen geen concessies was ge daan. Op een vraag wat Montedison er objectief toe had bewogen zijn belang stelling op Vlissingen te richten bleef de heer Kaland het antwoord schul dig: „Omdat ze onze boulevard zo mooi vinden", grapte Vlissingens burge meester drs- Th. Westerhout, die met. zijn Borselse collega Van Waes als bestuursleden van het havenschap de persconferentie bijwoonden. „Het Ne derlands vestigingsklimaat is volgens sommigen bedorven'. Maar kennelijk is dit dan nog niet het geval voor een onderneming als Montedison?" werd de heer Kaland gevraagd. „Vestigingsklimaat is van belang, maar eigenlijk een zeer relatief iets. De hier de laatste 10 jaar gevestigde ondernemingen waarderen het in Zee land althans als positief", aldus de heer Kaland. geplande fabrieken zal aan dc te stel len eisen inzake veiligheid, arbeidshy giëne en milieuhygiëne van de betrok ken overheden kunnen worden vol daan. gezien de door het bedrijf ver strekte informatie en de technische is". kennis die in hot bedrijf aanwezig Hoewel de milieu-aspecten van de ge plande fabrieken bij het overleg zo intensief mogenlijk zijn beschouwd, zullen in de vergunningen krachtens de milieuwetten nog gedetailleerde mi lieu-eisen worden gesteld, rekening houdend met de dan bekende techno-1 iogieen op het gebied van voorkomen van milieuverontreiniging en met de nieuwste opvattingen over het voorko men van calamiteiten en toelaatbaar heid van emissies gelet op de voorbe lasting ter plaatse. Woonkernen „Gezien de veiligheidsaspecten van de geplande fabrieken en dc bijbehoren de opslag, is de afstand tot de woon kernen rond het Sloegebied zeer be langrijk", zegt hot rapport. Tevens zal bij de indeling van de terreinen met de resterende milieube lasting. zowel bij normaal bedrijf als bij calamiteiten, rekening moeten worden gehouden, vooral bij het bepa len van de afstond tussen de bedrijf sonderdelen onderling en tussen de bedrijfsonderdelen en de woonkernen. Gezien deze eisen kan met de iaatse- üjk door hot bedrijf na intensief over leg aangegeven terreinindeling voor terre:n 1 in hoofdlijnen worden inge stemd.Het voorgestelde terrein 2 is gelegen aan de toekomstige verlenging van de Quarleshaven. Terrein 2 ligt op 2O'J0 meter en meer afstand van woonkernen; kraaksecries zullen hier bij op 2501) meter kur.nen worden geplaatst. Bu'.kopslag van grond- en hulpstoffen za'. tenminste moeten vol doen aan de richtlijnen van de Com missie Preventie van Rampen door Gevaarlijke Stoffen Het laat zich aan zien dat bijvoorbeeld voor chloor en vinylchloride een dubbele onthulling bij drukloze gekoelde opslag zad wor den geëist Geluid Mede gezien de in de derde conclusie genoemde; afstanden zal de geluidsbe lasting in woonkernen tot aanvaardba re proporties worden beperkt. Het is te verwachten dat ten tijde van de realisering van dc voor terrein 2 ge plande projecten de Wet Geluidshin der van kracht zal zijn. Ook ten aanzien van de op terrein t geplande fabrieken Is door bet nemen van geëi gende maatregelen geluidsoverlast te voorkomen. Stankhinder zal kunnen worden voor komen door voorschriften betreffende opslag en verwerking van grond- en hulpstoffen en produkten. Gesloten ri oolsystemen zijn mede uit dit oog punt vereist. MIDDELBURG De provinciale ad viesgroep voor Montedison was als volgt samengesteld: A. J. Kaland. lid van Gedeputeerde sta ten, voorzitter; mr. .1P. Boersma, lid van Gedeputeerde Stalen, vice-voorzit- terJvan den Bos. lid van gedepu teerde Stalen, vice-voorzilter: ir. W. de Beijl. hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat; ir. R. M- Th. Adriaansens. directeur van de Provin ciale Planologische Dienstir. J. Zuur deeg, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, directie Zeeland; drs. M. C- Verburg, directeur van het Eco- nomisch-Technologisch Instituut; J. van der Gijp, hoofdinspecteur-directeur voor de Arbeidsvoorziening; ir. C. Frankfoort, hoofd 2e district Arbeids inspectie; dr. A- Adriaanse, hoofd In spectie Milieuhygiëne; J. van Konijnen burg, directeur Havenschap Vlissingen. Kaland: „Sloeplan II blijft in ijskast" MIDDELBURG „Gesteld dat deze basisindustrie zich bier aan het Sloe zou vestigen, dan (hebben we efr voorlopig op middellange termijn geen behoefte aan om nog nieuwe basisindustrieën hier aan te trekken". Dat zei gedeputeerde A. J. Kaland vrijdagmiddag tijdens de persconferentie /over Montedison. Hij bevestigde desgevraagd dat als de twee petro-chemische bedrijven van Montedison eenmaal aan het Sloe gebouwd zouden zijn, het industrieterrein Sloe I vol zou zijn. „Maar niemand piekert er ook maar over om dan Sloe H (ten oosten van Borssele) uit de ijskast te halen", verklaarde hij met nadruk. De heer Kaland verwachtte dat gesteld dat de komst van Montedison naar Zeeland doorgang zou vinden nog in 1976 met de bouw van de eerste fa briek zou kunnen worden begonnen. „Eer dat echter de tweede 'plant' van de grond komt zijn we wel in de 80-er jaren", aldus de heer Kaland. CDA Vlissingen houdt inspraakavond over vestiging Montedison VLISSINGEN Het GDA in Vlissin gen houdt dinsdagavond 10 februari een inspraak-avond over de mogelijke vestiging van het bedrijf Montedison in het Sloegebied. Deze inspraak avond wordt gehouden in 'Qpen Hof aan de Alexander Gogelweg in Pau wenburg en begint om 20.00 uur. RESTO - VROUWENPOLDER tel. (01189) 1900, b.g.g. 1965 Reserveringen diners partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit BUIIG Wisselend bewolkt met plaatselijk re gen, bagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Maxi mum temperaturen ongeveer 4 i den. Vooruitzichten voor zondag en maan dag. Vooral aanvankelijk nog enk sneeuw- of hagelbuien en overwegend lichte vorst in de nacht en ochtend. Vooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: omstreeks 3 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor maandag: aantail uren zon: 1 tot 5; min. temp-' omstreeks -2 graden; max temp.: omstreeks 2 graden; kans op een droge periode vzn minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden en voor maandag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON EN MAAN 24 januari Zon op 8.32 onder 17.12 Maan op 01.52 onder 11.33 ZON EN MAAN 25 januari Zon op 8 31 onder 17 Maan op 03.07 onder 12 Milieuhygiënisch zeer belangrijk is het drastisch beperken van de uitstoot van kwik (keukenzout-electrolyse) en van vinylchloride. Ten tijde van het ontwerp van de zoutelectrolyse zal moeten worden hezien of toepassing van kwikcéllen met verregaande ver wijdering van kwik uit. effluenten nog wel tot de "beste methoden' behoort of dat een andere technologie de voorkeur verdient- Emmissies van vi nylchloride naar de atmosfeer zullen slechts worden toegelaten voor zover dat uit een oogpunt van volksgezond heid aanvaardbaar is, aldus dit rap port- Op de tekening zijn de mogelijke ves tigingen van Montedison in Vlissingen- Oost aangegeven. De eerste fabriek (ME 1 in het gearceerde gedeelte) is voor de produktie van plastics en komt eventueel op een ca 120 ha groot terrein ten noord-westen van de 'Schel- depnorf-werj. De fabriek die in de tweede fase (ME 2) zou kunnen ko men is gepland op S0 ha groot terrein bij de (nog te graven) Quarleshaven noord-westelijk van Pechiney. ADVERTENTIE <*©(ul(2Z*- e^G)ia/Bte I vetrfocfi va» a»S/*A ■SI, netafeiat -i.jf Zeeuwse Ooievaar Een aantal kerken voert op het ogenblik een financiële actie om het jaar 1976 ook op de onder scheiden begrotingen weer tot een gezond jaar te maken. Dat gebeurt veelal met wervende teksten in periodieken, die de ge meenteleden duidelijk maken hoe goed of hoe slecht de financiële positie van hun gemeente ervoor staat. Soms komt men tot fraaie verge lijkingen. Uit het Zeeuvrs-Vlaamse bereikte ons een hele mooie en te vens actuele, die we u niet gaarne zouden onthouden. De toervende tekst was deze. „Een goede gift is nodig, willen we voorkomen dat de dominees in Zeeuwsch-Vlaanderen straks net zo zeldzaam worden als de ooie vaar". „(fel verantwoord; niet bevorderen" Alle colleges: 'vestiging is verantwoord' ifflpffe VLISSINGEN Dc grootst mo- - gelijke meerderheid van de pro- vinciale adviesgroep betreffende de eventuele, vestiging van Montc- dison is van mening dat de vesti- 1 ging van dit petro-chemische be- drijf naar het Sloegebied bevor- t i derd dient te worden en uit mi- p'l lieu- en veiligheidsoverwegingen i. aldaar verantwoord is. Alleen ge- 'vém deputeerde mr. ,1. P. Boersma kan zich met dit standpunt met verenigen. .Afwegende de verschil- v lende belangen die bij de vesti- ging zijn betrokken is de lieer 1 r,.y' Boersma wèl van mening dat een 1 vestiging van dit bedrijf in hel I .v v- Sloe 'verantwoord' te noemen 'SS&3 Gedeputeerde Kaland bevestigde -het standpunt van de heer Boers ma (die zelf niet aanwezig was) nog eens op de persconferentie over Montedison vrijdag in Middelburg. „Zoals bekend is het positieve advies van de ad viesgroep gebaseerd op twee stu die-nota's: over de nationale en regionale economische betekenis, en over de arbeïds- en milieuhy giënische, betekenis en de veilig heid. De adviesgroep meent op grond hiervan dat de vestiging van Montedison bevorderd moet worden. Als het rijk premies geeft en voor infrastructuur zorgt, is dat ook gericht op het bevorderen. Boersma wil per se niet bevorderen, maar vindt de vestiging op zichzelf wel verant woord". Volgens de heer Kaland heeft men zich in het college van gedeputeerde staten gebogen over de vraag: „Wat betekent dit ver schil?". „We kwamen tot de con- olusie dat we het met zijn allen toch wel een verantwoorde zaak vinden". Besluitvorming „De besluitvorming ligt uiteinde lijk bij de Raad van bestuur van het Havenschap", zea de heer Ka land. Hij was er op gewezen dat- de stemming ten aanzien van Monte dison niet in alle betrokken ge meenteraden gelijk is en even gunstig. .Daarover moeten we ons niet veel zorgen maken", vond hij. „We moeten nu niet aan allerlei situaties, mogelijk zelfs conflictsituaties, denken. Alle drie de betrokken colleges 0b en w van Borsele en Vlissingen en gs) adviseren nu: „Zet het licht maar op groen". De formuleringen waarin dit gebeurt zijn totaal ondergeschikt. Maar er kan een duidelijke discussie komen in de vertegenwoordigende organen, in de raden en de staten. als de Raad van beslissen wordt geroepen. Gezien de samenstelling van die Raad van Bestuur zal zij die resultaten wel overnemen". Burgemeester G. H. E. M. V3n Waes van Borsele toonde zich erg blij met het feit dat de betrokken gemeenteraden de rap porten ter discussie hadden ge kregen. Ook hij zag 'geen proble men'. „Maar hiermee is niet ge zegd, dat als de meerderheid van de raad tegen zou zijn ik ook in de Raad van Bestuur tegen zal zijn. Ik zit daar zonder last of ruggespraak Maar ik zal wel terdege rekening houden met de mening van de raad", aldus de burgemeester. Zowel hij. als zijn collega drs. Th Westerhout van Vlissingen had den eerder gesteld dat zij de vestiging niet alleen 'verant woord' vinden, maar ook de me ning zijn toegedaan dat een vesti ging van Montedison, gezien de rapporten dient, te worden bevor derd. „Het milieubeleid in deze wordt door gedeputeerde staten ge voerd. Daar staat het havenschap buiten" zei de heer Kaland naa/r aanleiding van vragen. „Het colle ge moet wel de wet toepassen. Het rekent zoveel mogelijk daar bij met de eisen, maar kan niet 'nee' tegen iets zeggen, als dat aan de wettelijke voorwaarden voldoet". De heer Kaland noemde de wijze waarop de onderzoekin gen en de voorbereidingsprocedu re naar de eventuele vestiging ditmaal waren aangepakt uniek". TWEE BEDRIJVEN IN TWEE FASES OP TOTAAL 200 HA IN SLOEGEBIED BEDRIJF KAN VOLDOEN AAN DE EISEN VOOR MILIEU EN VEILIGHEID MIDDELBURG Het Italiaanse con cern Montedison bestudeert de moge lijkheid zich in het Sloegebied te vestigen. Ais de vestiging doorgaat zullen in de eerste fase op een terrein gelegen lussen Total en het optïeter- rein van Pechiney fabrieken worden opgericht voor de produktie van plas tics en andere polymere stoffen. Hier voor wordt aan een terrein van 120 ha' gedacht. Dat staat in het rapport dat de provinciale werkgroep ad hoe heeft uitgebracht aan dc provinciale adviesgroep voor Montedison. En dat vrijdag werd vrijgegeven- In eerste aanleg zal er werk zijn voor 800 mensen. Na enige jaren zal de bovengenoemde eerste aanzet worden gevolgd door produktie op een tweede terrein bij de (nog te graven) Quar- leShaven van ongeveer 80 ha. Dan zullen daar grondstoffen voor polv- meerbereiding worden geproduceerd. Op dit tweede terrein zullen dan wor den gebouwd een kraakinstallatie voor nafta en gasolie en fabrieken voor extractie van bubadieën en berei ding van chloor en vinychloride. Deze plannen werden besproken in overleg tussen de overheid en Montedison. De overheidsdnslannties, die bij dit overleg waren betrokken zijn: de inspectie voor de volksgezondheid belast niet toezicht op de hygiëne van het milieu, de arbeidsinspectie, de gemeente Btr- sele en de afdeling' milieu van provin ciale waterstaat. Werkgelegenheid In de studie, die het ETI en het districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening verrichte ten behoeve van de adviesgroep over de sociaal-economi sche aspecten van de vestiging van Montedison in Vlissingen-Oost, komt men tot dc slotsom dat de toene ming van de totale werkgelegenheid tussen 1975 en 1980 zonder Montedison 2100 arbeidsplaatsen zou zijn, tegen 2900 met Montedison, hetgeen dus werkgelegenheid voor 800 mensen be tekent- Bi de periode van 1980 tot 1985 zouden daar nog eens 900 arbeids plaatsen bij kunnen komen. Gedepu teerde Kaland legde op de persconfe rentie in Middelburg uit, dat het gaat om „een bedriuf als Dow Chemical met 800 arbeidsplaatsen in eerste in stantie, de bouw niet inbegrepen. Er zou plaats zijn voor 'volstrekt onge schoolden', ongeacht uit welke sector die komen. Het bedrijf zal zelf voor scholing zorgen. „Een bepaald midden kader zal moeten worden aangetrok ken". Een 20 procent van het totaal werknemersbestand zal moeten be staan uit kader met een hogere tech nische en academische opleiding. De plaatsing van de eerste 800 man zal binnen een tijdperk van 5 tot 6 jaar kunnen geschieden. Het toale perso neelsbestand bij het concern is 155.000. „Ervaring leert, aldus de heer Kaland. dat bij een dergelijk bedrijf een kwart van het personeel in de administratie en dienstensector werk zaam is". Economische aspecten In het rapport betreffende de sociaal- economische aspecten komen ETI en districtsbureau arbeidsvoorziening tot de vogende conclusies: „De nationaal-economische en regio naal-economische aspecten van de ves tiging van Montedison zijn overwe gend gunstig. Wat de regionale ar beidsmarkt betreft is de invloed op de overige sectoren gunstig en is het looneffeot positief. Het ontwikkelings- tempo op deze arbiedsmarkt is ook na vestiging van Montedison aan vaardbaar, uit het oogpunt van de immigratie, van de groei van het inwonertal en vah het uitgiftetempo van de terreinen. Overigens is bij elk groeitempo, zeker in dé eerste periode van vijf jaar, een vestigingsoverschot nodig. Naar het terechte inzicht van de Commissie Zeehavenoverleg is „een geëigend beleid dat de migratie stimuleert" noodzakelijk. De kwets baarheid van de economsïche struc tuur wordt door de vewtiging van zeehavenindustrieën verminderd"- De technische werkgroep ad hoe kwam in zijn rapport aan de advies groep tot de volgende conclusies: „Ten aanzien van de door Montedison OOSTBURG - De nv Cehave in Veghel zal hij het gerechtshof in Den Haag beroep aantekenen tegen de uitspraak van rechtbankpresident mr. P. van Empel in Middelburg in het kort geding over het weigeren van een bouwvergunning voor een Cehave-win kel in Oostburg door het gemeentebe stuur. Bedrijfsjurist mr W. C. M. de Vocht van de Oehave noemde gisteren de motivatie van de rechtbankpresident nogal mager en zei te verwachten dat de vestiging van een Cehave-winkel in Oostburg na de appel-behandeling door het gerechtshof een goede kans maakt. ,De vestiging in Oostburg is voor ons erg belangrijk", aldus de Cehave-jurist. Mr. Van Empel oordeel de vorige week dat de eis van de Cehave om de bouwvergunning alsnog in handen te krijgen onvoldoende grond had. Maar de rechtbankpresi dent stelde ook dat hij in deze zaak maar een beperkte bevoegdheid bezat. De gemeenteraad ven Oostburg was naar de mening van mr Van Empel volledig juist tewerk gegaan. De be handeling door het hof van de appel zaak zal nog wel geruime tijd op zich laten wachten. Eerst zullen de raads leden van beide partijen schriftelijke stukken uitbrengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2