„Als de onderwijzer vertelde over de oordeelsdag, dan benauwde me dat een beetje......" GERRIT VAN DEN BERG; PORTRET VAN EEN SGP-DORPSBURGEMEESTER LhuAO 24 JANUARI 1976 rnuviiMUlAUfc acuwic. GGur\Mi* SINT-PH1L1PSLAND - Om twee uur hadden we afgesproken. Hij is vijf minuten te laat en komt gejaagd de hal van het gemeentehuis binnen. Vrij klein, donkerblond krullend haar, bril, donkerblauw kostuum, licht blauw overhemd en bijpassende stropdas. Uitgebreide verontschuldi gingen. „Sorry hoor, maar ik heb tot half twee zitten vergaderen. Toen ben ik nog even naar hxiis geweest. En de jongste had voor het eerst een bolus in de pot gelegd. Daar moetje natuurlijk ook nog even vol bewon dering naar staan kijken. Enfin, ik hoop dat u het begrijpt." We gaan naar de commissiekamer. Een sfeerloos vertrek. In de vensterbank wat planten. Aan de muur een kalender, een plattegrond, een afbeelding van de Goese Grote Kerk en een schilderij van een oud huisje, dat ooit eens ergens in Sint-Philipsland moet hebben gestaan. In het midden van de kamer een bruine rechthoekige tafel. „Dat is de vroegere raadstafel. We hebben pas een andere aangeschaft. We hebben nu zo'n ding in de vorm van een hoefijzer. Vroeger zat de publieke tribune constant tegen de ruggen van een paar raadsleden aan te kijken. En dat is niet zo galant ten opzichte van je bezoekers." Gerrit van den Berg: „Sinds mei 1973 burgemeester van Sint- Philipsland. Zeer actief binnen zijn eigen partij. Zo is hij landelijk voor zitter van de S.G.P.-jongeren en een van de vijf SGP-ers in de provin ciale staten van Zeeland. Voorzitter van het bestuur van de christelijke mavo Tholen-Sint-Philips land, secretaris van de regionale schoolart- sendienst, vice-voorzitter van de landelijke vereniging voor het christe lijk vormingswerk en voorzitter van de vereniging voor SGP- overheidspersonen. Vader van drie kinderen. Hij is pas veertig gewor den. Lachend: „Ik durf er haast niet voor uit te komen. Toen mijn vader veertig was, dacht ik: tjonge, wat een ouwe man. Maar nu ben ik het zelf'. Het interview begint weinig hoopvol De (geleende) bandrecorder weigert dienst Het is een zeer ingewikkeld apparaat. Zo een met welgeteld negenentwintig knoppen en nog enkele metertjes De gemeentesecreta ris wordt opgetrommeld Hij schijnt er ver stand van te hebben. Ook hij frunnikt aan tal van knoppen. Schroevedraaiers worden voor de dag gehaald Of Van den Berg maar even iets in de microfoon wil zeggen. ,.ls de koffie al klaar?" Nadat hij dat een stuk of acht keer heeft geroepen, is het bandje nog steeds maagdelijk. Er wordt overwogèn om de plaatselijke elektricien in te schakelen. Maar dat hoeft niet, zegt de gemeentesecre taris. Hij heeft thuis nog een recorder. En als dat apparaat is opgehaald en op tafel staat, kunnen we eindelijk beginnen Van den Berg werd geboren in Rotterdam. Hij komt uit een zeer orthodox 'nest' Gerrit van den Berg is de oudste van negen kinde ren. Zijn vader was vertegenwoordiger bij een drukkerij, waar allerlei theologische ge schriften werden vervaardigd Hij doorliep de drogistenvakschool en volgde een ondernemers- en inkoopcursus. Ging na zijn schooltijd in een drogisterij werken ..Ik heb het vak geleerd van een heel klassieke vakman. Zo'n man in een witte jas. dansend voor wat bruine flessen met Latijnse namen erop geplakt," Hij solliciteerde naar de functie van chef-inkoop bij de universiteit in Amsterdam, en werd er tot z'n eigen ver bazing aangenomen Van den Berg was in middels verhuisd naar Veenendaal, waar hij veel aan kerkelijk werk deed Zijn vrouw opende er een drogisterij. In z'n vrije tijd hielp Gerrit van den Berg een handje. Hij belandde via voorkeurstemmen in de SGP-fractie van de Veenendaalse gemeen teraad. Hij zat ruim zes jaar in die raad. waarvan 2.5 jaar als wethouder. Toen naar Sint-Philipsland. Van den Berg: ..Mijn bur gemeester in Veenendaal (het oud-kamerlid P. Bode van de CHU) had al eens gezegd' „Je moet gaan solliciteren naar een burge meestersfunctie. Er zit een burgemeester in je." (Kijkt uiterst bescheiden). Ik zag dat niet zo. En bovendien, mijn partij kan na tuurlijk niet zo'n grote claim leggen op een aantal leuke gemeenten. Maar mijn hoofd bestuur zei op een gegeven ogenblik, dat ik het doen moest. Ze hadden toch al zo weinig geschikte kandidaten. Nou ja, en toen kwam deze burgemeesterspost va cant Schoolvoorbeeld Gerrit van den Berg is het schoolvoorbeeld van een dorpsburgemeester geworden. Is er iemand overleden. Van den Berg komt de familieleden persoonlijk condoleren. Zijn vrouw 'doet' de geboorten. „Daar nemen we echt de tijd voor Niet zo maar even vijf mi nuten naar binnen en dan weg wezen. Nee. we proberen echt mee te leven met de blijd schap en met de droevige omstandigheden waarmee de Fliplanders geconfronteerd, worden Bij de meeste huwelijken, die in zi)n gemeente gesloten worden, treedt Van den Berg op als ambtenaar van de bur gerlijke stand Bij de planning van de huwe lijksdatum houden ze er in Flipland zelfs rekening mee. of de burgemeester die dag wel kan „Ik probeer er iets van te maken. Ik doe wat meer dan een gemiddelde amb tenaar moet en kan doen. Ik ken de mensen ook veel beter. Ik probeer de belevenissen van de mensen te vervlechten in mijn toe spraken Ik geloof wel.batmen hetergop prijs stelt, dat Ik het doe." De bejaarden in Sint-Philipsland kunnen op nun verjaardag steevast rekenen op een be zoekje van hun burgemeester. Is er een schoolreis, Van den Berg zorgt, dat hij - al Is het maar voor een uur - erbij kan zijn. Schooljongens die wat uitspookten. Van den Berg liet ze strafregels pennen. Komen er nieuwe inwoners. Van den Berg wipt al tijd even aan In de hoogste klassen van de lagere school komt hij vaak een paar uur tjes staatsinrichting geven. Als er één man is die eigenlijk geknipt is voor de rol van de gemoedelijke dorpsburgemeester in een tv- serie dan is het Van den Berg, Van den Berg verhaalt uitvoerig over de moeilijkheden, die de teruggang van het aantal inwoners voor Sint-Philipsland heelt meegebracht. Hij vertelt trots, dat het In wonertal van Flipland voor het eerst sinds jaren niet achteruit is gegaan. Van den Berg treedt niet zelden op als een soort 'onbezol digd makelaar' „Ik verkoop huizen, zou je kunnen zeggen. Als ik weet. dat mensen plannen hebben om hier te bouwen, dan breng ik ze in contact met de aannemer. Ik heb er soms slapeloze nachten van gehad. Ik dacht wel eens- ik verkoop geen woning. Maar het gaat nu de goeie kant weer op Ge lukkig. Er zijn op het ogenblik zestig nieuwe woningen in aanbouw. En voor een ge meente met tweeduizend inwoners is dat heel wat." Burgemeester Van den Berg zegt alles in het werk te stellen om Flipland leefbaar te houden. „We hebben een fijne gemeen schap. En dat moet zo blijven. Als er proble men zijn met verenigingen, ben ik altijd be reid in te springen. Wat voorbeelden: de Oranjevereniging had geld nodig. Ik heb een persoonlijke actie gehouden, en het geld is er gekomen De middenstandsver eniging kwam veel geld te kort. Ik heb er voor gezorgd, dat het er kwam. Ik doe nogal wat voor de middenstand. Ik heb nogal wat. zakenmensen hier begeleid De oude liefde, hè. En het is een brok leefbaarheid Sociaal raadsman Telefoon: Van den Berg: „Ah, meneer Sparreboom U was wat geblesseerd hoorde ik. U heeft wat op uw hoofd gekregen? Een dakpan of zoiets? ....ja, ja... Het gaat om een woningbouwkwestie. Als hij de hoorn weer op de haak heeft gelegd: „Dat heb je in een kleine gemeente. De mensen weten je altijd te vinden. En dat is het leuke." Hij zet omstandig uiteen, waarom hij zich in Vee nendaal een manager voelde. „Je moest daar een stuk beleid verkopen Hij vertelt erg veel behoefte te hebben aan contacten met de bevolking. „In Veenendaal lukte dat niet zo best. Maar het is mijn ervaring, dat het in een kleine gemeente wel kan Een gemeentebestuurder in een kleine gemeente als Flipland heeft een duidelijke functie als. nou ja. noem het ombudsman of sociaal raadsman. Men komt hier niet alleen met gemeentelijke problemen bij de burgemees ter. maar ook met andere moeilijkheden, soms heel persoonlijke zaken Pelgrimage Zijn lidmaatschap van de SGP komt ter sprake. Hij reageert verbaasd, als ik hem zeg dat de SGP op mij persoonlijk over komt als een vrij onverdraagzame partij. „Vind je dat? Het zijn juist heel verdraag zame mensen. Ze zullen nooit iemand kwaad doen. Ze zijn niet militant. De SGP-er is een zachtmoedig mens. Misschien wat zwaarmoedig. Maar dat komt omdat 'ie ook aan het leven na dit leven zwaar tilt. De SGP-ers redeneren van: we zijn op doorreis. Dit leven is een pelgrimage, en waar strandt dat schip. Die achtergrond otempelt de man en de vrouw uit onze kring mogelijk een beetje. Maar zeg met. dat ze onver draagzaam zijn. Men gaat alleen uit van bepaalde principes. En dat gaat om onaan tastbare dingen. We moeten God meei ge hoorzamen dan de mensen En als er echte principekwesties op het spel staan, kunnen er geen compromissen worden gesloten Gerrit van den Berg is een van de zes SGP-burgemeesters in Nederland. De kans. dat hij ooit nog eens in een grotere ge meente wordt benoemd, is uiterst klein. „De mogelijkheden om te promoveren zijn door mijn politieke achtergronden inderdaad zeer gering. Je kunt een hele goeie vent zijn, je kunt een uitstekend vakman zijn, Je kunt nog zo'n goed bestuurder zijn, toch is die beperking er omdat het aantal gemeenten v/aar wij burgemeesters hebben zo klein is." Gerrit van den Berg vindt dat de SGP zwaar ondervertegenwoordigd is. „Katwijk aan Zee is naar mijn gevoel zo'n beetje de grootste gemeente, waar wij thuis horen. Daar zijn we de grootste partij. Maar het is niet gelukt. Dan een gemeente als Stap horst. Daar moet een SGP-er zitten, maar die zit er niet. Genemuiden, Urk, Bameveld. In Barneveld Is het Aschoff geworden. De SGP heeft er hoge ogen gegooid. Ik heb het idee, dat het door wat verkeerd gemanoeu vreer van de eigen fractie de mist in is ge gaan Voor zover ik het hier vandaan kan beoordelen, zijn er op de Veluwe nog wel meer gemeenten waar een SGP-er past. Maar óf door gebrek aan goede kanalen in het politieke wereldje, óf door gebrek aan eigen kader hebben we het niet gered." En over de situatie in Zeeland: „Als je naar de getalsverhoudingen kijkt, zijn we ook hier onderbedeeld. We hebben In Zee land zo'n tien procent van de bevolking, en toch maar drie burgemeesters. De Partij van de Arbeid klaagt wel. dat ze te weinig burgemeesters heeft, maar wij hebben evenveel recht om te klagen." Gestenigd Het is onvermijdelijk; praten met de bur gemeester van Sint-Philipsland betekent ook praten over de Oósterschelde- problematiek. Van den Berg over de janua- ristormen: „Het is hier erg spannend ge weest. We hebben met zandzakken moeten werken om de aangetaste dijken te verste vigen. Ik persoonlijk ken de angst voor het water niet. zoals de Fliplanders die kennen. Als je de watersnood niet aan den lijve hebt meegemaakt, kun je je nauwelijks voorstel len. dat die zee over de dijk kan komen. Maar je moet hier bij de bevolking niet aankomen met allerlei tussenoplossingen. Dan wordt je gestenigd. Je merkt de angst gewoon De laatste keer waren het vooral de bejaarde mensen, die bijzonder bang wa ren, hun spulletjes hadden gepakt en klaar stonden om te vertrekken Ik heb hier ver schillende mensen gehad, die kwamen vra gen of er al geëvacueerd moest worden." De telefoon gaat weer. Het is het school hoofd. Hij moet de burgemeester dringend spreken, of het gelegen komt. We besluiten maar te stoppen, en spreken af dat we over twee dagen verder zullen gaan. Van den Berg moet die dag op verjaarsvisite bij Jo hannes Quist in Anna Jacobapolder. Of ik mee ga. Dan kan ik meteen zien met welke voortvarendheid de gemeente de rehabili- teit van die kern aanpakt. Hij moet ook nog even naar de repetitie van het bejaarden koor, dat in oprichting is. „Da's misschien ook leuk Knellend Twee dagen later. De bandrecorder doet het nu wel. De stekker van de microfoon moest gewoon in een ander gaatje. Van den Berg praat over zijn jeugd en vooral over zijn ge loofsbeleving. „Wij thuis waren wat wet tisch. Ik vond dat wel een beetje knellend. Ik was daar voor mezelf nog niet mee klaar. Als de onderwijzer op de school ver telde over de oordeelsdag, dan benauwde me dat een beetje." Van den Berg formu leert zeer bedachtzaam. „Het is een tikkie van mijn prive-sluier. Normaal praat ik hier niet over," verklaart hij. Thuis kon hij moei lijk met zijn problemen terecht. „Ik huilde daar niet uit. Wel bij mijn grootouders. Dat was een hele verademing. Ik stapte op inijn flets, en sjorde naar Amerongen. Altijd nog een kilometer of tien door de bossen. En dan vond ik bij mijn grootouders gehoor. Thuis lukte dat niet. Niet. dat 't de schuld van pa en ma was. Maar ik vond de geloofs beleving van mijn grootouders wat warmer wat meer ontspannen ook. Mijn grootvadei was een zeer warm mens. totaal geen wet- tisme. Een man. die zijn geloof ontspannen beleefde en dat ook op zijn gezin overdroeg Die man heeft veel betekend voor me, en nu nog. Hij was fractievoorzitter van de SGP in de raad van Veenendaal en voorzitter van de plaatselijke kiesvereniging. Een heel mild voorzitter. Geen man, die in allerlei wetjes verviel. Hij diende het belang van de hele gemeente vanuit zijn eigen overtuiging, zoals ik dat ook probeer te doen. De bewo genheid van die man met de medemens, vanuit het woord van God. dat was voor mij een openbaring. Hij heeft een duidelijke richting aan mijn leven gegeven." De meeste kinderen uit het gezin Van den Berg bleven de kerk trouw. Eén zuster van Gerrit van den Berg sneed echter alle ker kelijke banden door. Dat was een hele klap voor de familie. „We hebben jaren gehad, dat we daar niet over praatten. Dat was ge woon niet mogelijk. Dan kwamen er zulke emotionele reacties los. Maar nu discussië ren we erover. Heel open Het doet me nogal wat. dat ze niet meer kerkelijk gebonden is, haar eigen kinderen niet laat dopen. Ze heeft daar haar eigen filosofie over. En dat weten we nu van elkaar. Nu kunnen we er over praten, zonder dat het tot een emotio nele uitbarsting komt. In het begin ging dat bepaald niet." Vriendschap ,.De diensttijd is voor mij zeker een pro bleem geweest. Ik stelde me in die tijd zeer wettisch op. Ik reisde niet op zondag, uit principe. Ik ging vaak 's zondagsavonds om twaalf uur van huis weg Op de fiets naar de kazerne. En dat waren afstanden van zeven- Tekat: Willem J. van Dam Foto: Dick Faber tig tot tachtig kilometer. Ik heb ook weken 's zondag binnen gezeten, omdat ik geen verlof kreeg op maandag terug te komen. Ik was geen bezoeker van alle mogelijke ontspanningsavonden en dan ben je wel wat eenzaam. Toch heb ik aan mijn diensttijd heel goeie vrienden overgehouden. Als ik een weekend binnen bleef, was ik niet te be roerd om van iemand een dieristje over te nemen, zodat zo'n man wel naar huis kon. Ik vond dat ik dat doen moest. En dat brengt vriendschap." Sint-Philipsland is een dorp zonder tv- antennes. Ook in de ambtswoning van bur gemeester Van den Berg staat geen televi sie. Een radio is er ook niet. „Het medium televisie als zodanig wijs ik niet af. Maar het biedt vaak niet meer dan zeer goedkoop amusement. Als je hem alleen voor een brokje nieuwsgaring zou gebruiken, nou. dan zou het voor mij niet zo'n probleem zijn. Hoewel, die nieuwsgaring is in de mees te gevallen ook nogal gekleurd. De tv geeft 'n wat eenzijdig beeld. De cameraman laat zien, wat hij wil laten zien. Met de radio is het eigenlijk niet anders..." En: „Ik moet zeggen, dat ik het niet eens ben met die mensen, die zeggen dat de tv het enige kwaad is. Die mensen zijn er in onze krin gen wel. Maar er wordt niets gezegd van het hele programma van lectuur, dat door de deur binnenkomt. Dat heb lk als kerke- raadslid ook vaak opgemerkt. Bijvoorbeeld bij een kerkvisitatie was een van de vragen van de broeders: hoe zit het met het aantal tv's in de gemeente, en wat doen jullie eraan? Dan stelde lk een wedervraag: wat doen jullie aan de lectuur in je eigen ge meente? Hè. dan moet Je consequent zijn. Als je principiële bezwaren hebt tegen de tv. zijn er tal van dingen, die je ook niet op ta fel zou mogen hebben liggen. Maar mijn persoonlijke bezwaar tegen een tv is, dat wij als gezin - als Je dat vergelijkt met vroeger - toch al zo weinig met elkaar praten. Ieder een leeft langs elkaar heen. Pa moet zo no dig naar een vergadering en ma moet daar weer heen De jongens, die leven hun eigen leventje. Er is geen basis meer voor een goed gesprek. Dat is benauwend. En de tv doet daar beslist geen goed aan." Achterdeur Tijd om een hapje te eten. „Zullen we even naar Steenbergen rijden? Hier heb je nau welijks een leuke gelegenheid- Of we moeten in een of ander cafetaria gaan zitten. Niet dat ik daar bezwaar tegen heb. maar..." Dus rijden we naar Steenbergen. We hebben niet al te veel tijd. Over een uur moeten we bij de jarige Johannes Quist zijn. Van den Berg stelt voor: „Zullen we een boerenomelet nemen? Die zijn hier voortreffelijk." Twee omeletten besteld. Hij neemt er twee bor rels bij. Ik houd het op koffie. Ik moet rij den. en tenslotte is Van den Berg hoofd van de politie.... Op naar Johannes Quist. Van den Berg heeft thuis nog even een plastic zakje met wat appels en peren voor de Jarige opge haald. Quist is 81 geworden. Van den Berg kent de weg Zonder kloppen stapt hij via de achterdeur naar binnen. Over en weer wat beleefdheden. „Hoe is het met de ge zondheid? Nou, die is nog prima. De laatste nieuwtjes worden uitgewisseld. De jarige zelf zit op hete kolen. Hij is lid van het be jaardenkoor. waar we later op de middag naar gaan luisteren. Johannes heeft het ge- zangenboek binnen handbereik. Hij is bang te laat te komen. Opstappen dan maar. Jo hannes voorin. De burgemeester wringt zich tussen de kinderzitjes op de achterbank. Helaas. De straat is opengebroken en de wielen van de auto zakken volledig in het zand weg. We zitten werkelijk muurvast Johannes Quist blikt benauwd om zich heen. Geen nood .De burgemeester zal wel even een zetje geven. Het trekt bekijks zo'n ploeterende burgemeester. Een paar school jongens verlenen assistentie. De schouders eronder, een. twee, huppetee.. En zo komen we toch nog bijtijds in het bejaardencen trum. waar de overige koorleden zich al aan het voorbereiden zijn. De meesten zijn ge wend uitsluitend psalmen te zingen. De commissaris van de koningin komt binnen kort op bezoek en dan kan het koor niet alleen met psalmen voor de dag komen, vindt de dirigent. Er moet dus iets luchtigere in gestudeerd worden. Van den Berg zingt zachtjes mee. Het loopt nog niet helemaal gesmeerd, die middag. Maar als Boertien straks in Flipland komt. zal het best goed klinken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17