Schadeclaims treinkaping: al ruim 3 ton Gezinsverzorging tegen voorstel erm Zuidafrikaanse troepenmacht verlaat Angolees gebied Brits persbureau: geen CIA-invloed 13 „Zuidmolukkers moeten illegale wapens inleveren" Ford noemt namen voor vjce- nresidentschap EENMAAL EEN LANGERE PERIODE VAN OPVALLEND ZACHTE WINTER Verbeter plicht woningen wellicht noor dit jaar ZATERDAG 24 JANUARI 1073 RECHERCHE HOORT GIJZELAARS GRONINGEN Het ministerie van justitie heeft al voor 50.000 gulden uitbetaald aan rekeningen die naar aanleiding van de treinkaping in Wijster zijn ingediend. Er is in eerste aanleg al voor ruim 200.000 aan onkosten, rekeningen en schadeclaims gedecla reerd en alles is, zo vertelt overste L. P. Bergsma, districtscom mandant van de rijkspolitie in Drente, vrijdagmorgen, nog niet De directe schade die boeren burgers in de directe omgeving waai de treinkaping plaatshad hebben gele den. is inmiddels opgenomen. Door 16 mensen zijn schadeclaims ingediend: het totale bedrag hiervan is 122.000 gulden. Tot hen behoren ook de zeven boeren die tijdens de kaping politie en militairen ingekwartierd hebben gehad. Het bedrag van 122.000 gulden wordt naar verwachting nog wel ho ger, omdat de nota's voor elektrici teit. gas, water en telefoon nog niet bekend zijn- De schade die middenstanders in Bellen claimen voor omzetdaling als gevolg van de afzetting door militai ren van het winkelcentrum, wordt apart bekeken door justitie. Overste Bergsma deelde mee, dat het tot nu toe om een heel beperkt bedrag eaat. Als in maart de kapers 102 dagen in voorarrest hebben gezeten, moet hun zaak voor de rechtbank gebracht zijn. Op 17 januari is de rechter-commissa- ris in Assen met het gerechtelijk voor onderzoek begonnen. Tegen maart zal de rechtbank zich wel over de zaak buigen, maar overste Bergsma ver wachtte dat de behandeling dan door de rechtbank wordt aangehouden. Hij schat dat de kapers halverwege dit jaar terecht zullen staan. De zeven kapers, E. J. H. (24) zonder beroep. C. A. H. (17) zonder beroep, J. M. (20) scholier. A. S. (22) zonder be roep, P. S. (25) automonteur (hij ver loor zijn linker oog), C. T. (18) zon der beroep en J. T. (25) zonder be roep, allen uit het Drentse Bovensmil- de js moord, openlijke geweldpleging met vereende krachten de dood van anderen ten gevolge hebbend, weder rechtelijke vrijheidsberoving en onge oorloofd vuurwapenbezit ten laste ge legd- De zeven Zuidmolukse treinkapers hebben van begin af aan de bedoeling gehad om de trein kort. na het ver trek uit Beilen in de buurt van de VAM tot stilstand te brengen. Vlak bij een spoorwegovergang. Dat het zover niet kwam komt omdat ze onvoldoen de rekening hebben gehouden met de remweg van de trein. Het stoppen bij een overgang was noodzakelijk in ver band met bet vervoer in een bus naar Schiphol om van daaruit met een vliegtuig met 50 gijzelaars uit ons land te vertrekken. Dat concludeert een speciale recher chegroep, die zich met de treinkaping in Wijster bezighoudt, uit het thans afgeronde onderzoek. Overste Bergsma zegt ervan overtuigd te zijn dat de gijzelingen in Wijster en in Amsterdam (Indonesische con sulaat) volledig los van elkaar staan. „Een bewuste medewerking van niet-kapers is uit de verhoren niet bewezen. De eerste drie dagen was de treinkaping in Wijster een gewone criminele actie. Pas na de derde moord op een van de passagiers kreeg de zaak een onmiskenbare wen ding in politieke richting", aldus over ste Bergsma. Hij meent dat de kapers het politie ke aspect van hun actie aanvankelijk pas duidelijk wilden maken als ze eenmaal in een vliegtuig zouden zitten met een zeer groot deel van dt gijze laars. „Ze vroegen kort na het begin van de gijzeling om 50 handboeien. De treinkaping vormde alleen een onder deel van verdere gewelddadige ac ties". Overste Bergsma zei niet te kunnen meedelen naar welk land de treinka pers wilden gaan met het door hen geëiste vliegtuig. „Trouwens de rege ring is nooit van plan geweest op deze eis in te gaan- Evenmin om een bus ter beschikking te stellen. Wel is het zo dat er op zeker moment begon nen is om een bus gereed te maken. Deze bus moest immers op bevel van de kapers van binnen volledig kaal zijn. De Zuidmolukkers zijn zo neemt de recherchegroep aan op het idee gekomen van een treinkaping door een overigens mislukte poging daartoe van enkele Syriërs die in ons land verbleven. De recherchegroep die de gijzeling krijgt klavecimbel (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Agt wil alle Zuidmolukkers in dc gelegenheid stellen hun illegale wapens in te leve ren, zonder dat dit voor hen straf rechtelijke gevolgen heeft. Doen de Zuidmolukkers dit niet, dan zal de regering zelf aan het verboden wapen bezit een eind maken. Dit blijkt uit het vrijdag gepubliceerde verslag van de bespreking van vorige week zater dag tussen de Nederlandse regering en een Zuidmolukse delegatie o.l.v. ir. Manusama. Minister Van Agt merkte nog op dat aan de zoekacties in het verleden in de Zuidmolukse woonoorden het be zwaar kleeft, dat ze de verhoudingen flink verslechteren Daarom stelt hij een „pauze" voor waarin de Zuidmo lukkers vrijwillig hun wapens kunnen inleveren. In dat overleg heeft minister Van Agt, ook duidelijk gemaakt dat. een eind moet komen aan het optreden van paramilitaire ordediensten onder de Zuidmolukkers- Ir. Manusama bleek het. volledig eens te zijn met deze eis van Ven Ag: Hi1 zei het bestaan van de nsir.oi" -e or? ties onjuist te achten Ch ere ':o men werd deze kwestie in een aparte commjssie nader te onderzoeken. in Wijster onderzocht Is begonnen met het horen van 54 gijzelaars met een van hen kon nog niet worden gesproken omdat deze met vakantie Over de aanpak door do autoritei ten van de treinkaping merkt de dis- trictscommendant van de rijkspolitie in Drente op dat deze „organisato risch wel goed is gebleken". geldt naar mijn mening ook voor de psychologische aanpak, die goed ge dekt is geweest. In totaal waren et Wijster en Beilen vijf psychiaters één psycholoog. Op de commandopost Anton van waaruit het veldtelefoon contact met de treinkapers werd on derhouden, zaten er overdag altijd twee. Ze begeleidden daar de twee wachtmeesters van de rijkspolitie die via de veldtelefoon spraken met de kapers en beslissingen van het beleids centrum moesten overbrengen. Dat deden ze op de juiste manier. Ze brachten de boodschappen van de be leidsvoerders in Den Haag en Beilen letterlijk over. Het waren als het ware kouwe kikkers, die deden wat ze moesten niet, niet meer en niet min der. Op aandrang van de psychiaters en psychologen zijn ze ook niet ver vangen door andere rijkspolitiemen sen", aldus overste Bergsma. Van de ze veldtelefoongesprekken zijn banden van elk twee uur opgeno- Volgens de heer Sergsma zijn er gedurende de treinkaping talloze „op lossingen" uit binnen- en buitenland ontvangen om de kaping (e beëindi gen. We onderscheiden ze in vier groepen: 1- Oplossingen van religieuze aard. 2. Oplossingen waarbij men gebruik wilde laten maken van verdovende middelen. 3. ,,Oog om oog, tand om tand"- oplossingen. 4. De science-fiction-oplossingen. Voorts kregen we vanuit de hele wereld technische apparatuur aange boden. VOLOGODSKAYA. RUSLAND Alleen bij het kijken naar dit plaatje lopen de koude rillingen al over de rugWerknemers, van een metaalbedrijf in 'net Russi sche Vologodskaya schijnen zich in het ijskoude water echter op perbest te vermaken. WASHINGTON (RTR) President Ford heeft de oud-minister van justi tie en gewezen ambassadeur in Lon den, Elliot Richardson, genoemd als iemand die hij mogelijk zal aanzoeken als kandidaat voor het vïce-president- schap bij de verkiezingen van novem ber- In een vraaggesprek met hoofdredac teuren van dagbladen in de staat New Hampshire zei de president, dat hij ook Edwar Brooke, de enige neger in de senaat, en diens blanke colleea's uit Tennessee. Howard Baker en Willi am Brock, senator Charles Percy uit Illinois en de gouverneurs Dan Evans van de staat Washington, Robert Ray en Iowa en Christopher Bond van Missouri op zijn lijstje heeft staan. In New Hampshire worden op 24 februa ri de eerste voorverkiezingen gehou den. Riohardson die begin deze maand van zijn ambassadeurspost in Londen naar Washington terugkeerde, volgt op 1 februari Roger Morton op als minister van handel. 'Retributieplan maakt hulp onbereikbaar' Over ruim 200 jaar bekeken Laatste 13 jaar vier kouie maanden (Van onze weerkundige medewerker) PATERSWOLDE Gaan wij er van uit dat het ook deze tweede helft van de winter niet tot een koudegolf komt dan zou dit betekenen dat het etmaal- gemiddelde van de winter (bij ten normaal verloop in de komende 6 a 7 weken, tot maart) een gemiddelde krijgt boven de 3.0 graden, dus op nieuw een zachte winter. Dat zou dan de vijfde opeenvolgende zachte winter zijn met in De Bilt een etmaalgemid delde van 3-0 graden of hoger. In de laatste 250 jaar is er eenmaal een langere periode van opeenvolgende warme winters voorgekomen nl. een reeks van zeven nl. van 1910 tot en met 1916. In de laatste 13 jaar (na de zeer koude winter van 1963) hebben zich vier koude maanden voorgedaan met een etmaalgemiddelde beneden vriespunt december 1963. december 1968, februari 1969 en december 1969. Velen menen dat het een grote bijzon derheid. zo niet een record is. dat wij nu al 13 jaar geen strengvallende koude winter meer hebben gehad. Hieronder te verstaan een winter met een etmaalgemiddelde beneden het vriespunt al kwam de winter van 1970 met 0.0 graden als gemiddelde daar dicht bij. In een periode van ruim 200 vinden wij maar even zes perioden waarin het 12 tot 25 jaar duurde alvorens weer een strenge winter kon worden opgetekend. Hieronder staan die peri oden met de reeks van jaren achter een zonder een strenge winter (de cember, januari en februari samen); het aantal maanden daarin die wel als koud- tot streng uitvielenmaar welke kou dus niet langer dan een maand duurde en de keren dat de winter niet streng maar gemiddeld wel koud - liep nl. met een etmaal gemiddelde van 1.0 tot 0.0 graden, normaal is 22 C. Van 1763-1784, 20 jaar achtereen niet streng, elf maanden koud tot streng, acht van die 20 winters wel koud. niet streng- Van 1856-1871 15 jaar achtereen niet streng, zes maan den koud tot streng, twee van die 15 winters wel koud, niet streng. Van 1871-1890 19 jaar achtereen niet streng, negen maanden koud streng, vitr van deze 19 winters wel koud, niet streng. Van 1891-1917 25 jaar achtereen niet streng, tien m den koud tot streng, vier van dez. winters wel koud, niet streng. Van 1947-1963 16 jaar achtereen geen strenge winter, vier maanden koud tot streng ("waaronder die record kou de februari van 1956) en ten winter wel koud. niet streng. In de periode waarin wij nu leven 1963-1976, 13 jaar achtereen geen strenge winter, vier maanden wel koud tot streng en winter (1970) koud. maar niet streng Conclusie Uit dit overzicht van het verloop van zowel de opvallend warme winters als de serie winters zonder de daarin een strenge winter voorkwam, blijkt dat ie warme periode die wij momenteel nee maken wel tot de groep bi.izonde- -e winterperioden mag worden gere md r 'in? 700 :aar nog --'en - r De eer. de zoals eeuw 7, momenteel 5 achtereen. De periode zonder een strenge winter bedraagt nu 13 jaar en heeft enige overeenkomst met die van 1856-1871 toen die periode 15 jaar duurde, Voor het jaar 2000 zullen er m Nederland zeer zeker wel enkele koude als ook strenge winters zijn opgetekend maar het verleden laat zien dat dit e' goed volgend jaar als eerst rond kan gebeuren. Zo als velen nu wel menen zin de winters nu ook weer niet. Onze voorouders zullen zich er vroeger evtn goed over hebben ver- Bij vliegtuigongelukken zijn in 1975 aanzienlijk minder doden geval len dan de laatste jaren, zo meldt het luchtvaartblad "Flight International'. Het afgelopen jaar aeden zich in de landen van de Internationale Organi satie voor de Burgerluchtvaart (icao) in totaal 17 vliegtuigongelukken voor. Daarbij vielen 492 doden, tegen 1.382 in 1974, 1957 in 1973 en 1402 in 1972. Het dodencijfer over 1975 betekent eeen laagterecord in de afgelopen 20 UTRECHT (ANP) Op een door 700 vertegenwoordigers van instellingen bijgewoonde buitengewone algemene verga dering van de Centrale Raad voor Gezinsverzorging, zijn vrij dag in Utrecht voorstellen van het ministerie van erm inzake een retributieregeling (eigen bij dragen naar draagkracht) ver worpen. De overgrote meerderheid van de ver gadering stemde in met een motie waarin staat aat de voorstellen voor zeer veel cliënten zullen leiden tot een aanmerkelijke verhoging van de kos ten voor gezinsverzorging. Dat geldt met name voor de grote groep min der draagkrachtigen die nu bijstand geniet. De instellingen hebben geen bezv tegen een glijdende retributieschaal binnen de marges van de bijstands wet, dat wil zeggen gebaseerd op een toegepast volgens de adviesnormen van Divosa (vereniging van Directeu ren van Sociale diensten). Een neer- derheid van de vergadering sprak zich voorts uit voor de door erm voorge stelde subsidieregeling, die evenals de retributieregeling eind maart kraoht zou moeten worden, jbij de centrale raad zijn 295 instellin gen aangesloten met 16.000 gezinsver zorgsters en -helpster, 66.300 part-time gezinshelpsters voor bejaarden 3400 leidinggevende functionarissen. De minister van erm heeft vorig jaar besloten tot een andere financierings methode voor de gezinsverzorging. Hij wilde bijstandswet voor deze vorm van hulpverlening 'afgrendelen' en een systeem van eigen bijdragen naar draagkracht invoeren dat een beroep op de bijstandwet overbodig maakt. Bezuiniging In december ging de centrale raad akkoord met een bezuiniging van 30 miljoen en met een retributieschaal binnen de marges van de bijstands- wëc- Maar bij de uitwerking van f regeling strandde men op tal van complicaties. De directeur maatschappelijke dienst verlening van het ministerie, de I A. J. Gijsbers, zerte dat vrijdag op de vergadering uiteen. Het is de bedoe ling, dat de subsidies plus de bijdra gen van de cliënten een kostendekken de explitatie mogelijk maken. Aan de subsidie wordt het bedrag toegevoegd dat tot nu toe via de gemeentelijke sociale diensten uit de 85 miljoen De eigen bijdragen moeten evenals in 1975 85 miljoen opbrengen, dat wil zeggen 10 procent van de werkelij ke kosten. Het rekensommetje ls evenwel een gat van 12 miljoen gevallen doordat is gebleken, dat veel mensen die wel recht hadden op een bijstandsuitkering. daar voorheen nooit om hebben gevraagd. Bij toepassing van de Divosa-normen voor het vaststellen van de eigen bijdragen komt men daardoor ook 12 miljoen tekort, terwijl er via de retributies toch 80 miljoen moe: worden opgebracht. VCandaar dat het ministerie ongeveer 25 procent boven die Divosa-normen is gaan zitten bij het opstellen van 'draagkrachttabellen' voor de eigen bijdragen. De verhoging van de eigen bijdragen zal bovendien voor veel mensen nog aanzienlijk for ser uitvallen (soms 100 procent) doordat de gemeenten de bijstands normen zeer verschillend en vaak erg soepel toepassen, terwijl het door erm opgestelde retributiesysteem een landelijk uniforme regeling is. De heer Gijsberw zei nog, dat centrale raad de minister wel een 'advies' kan geven, maar dat zijn standpunt niet doorslaggevend hoeft te zijn voor bet functioneren van de gezinsverzorging. VOORZITTER EUROPESE BISSCHOPPENCONFERENTIE CONTRA PAUS PARIJS (AFP) Mgr. Etchegary. voorzitter van de Europese en van de Franse bisschoppenconferentie en do minee Andre Dumas, deken van de protestantse theologische faculteit van Parijs, hebben vrijdag duidelijk stel ling genomen tegen de verklaring van Rome over de seksuele ethiekaa In het wekelijks bulletin van zijn diocees zegt de aartsbisschop van Marseille dat het „de essentiële taak van de kerk is de dialoog met de jeugd aan te gaan en niet deze op een reeks verboden te wijzen zonder aan vaardbare verklaringen. Een jongere overladen met een arsenaal wetten is hem doen geloven dat hij niets meer te doen heeft, dat er niets meer te doen valt dan zich er netjes bij neer te leggen". Dominee Dumas vindt onder meer het buitengewoon moeilijke vraagstuk van de homosexualiteit in het Vaticaanse stuk negatief is benaderd. Zambiawegens onvoldoende westerse steun LUSAKA (RTR-AFP) Zuid-Afrika heeft een begin gemaakt met de terugtrekking van zijn troepenmacht uit Angola. De Zuidafri kaanse troepen hebben een laatste defensielinie gevormd ten noorden van de belangrijke haven Lobito om de aftocht te dek ken, zo is vrijdag uit welingelichte bron in de Zambiaanse hoofd stad Lusaka vernomen. stoten in zuidelijke richting. Volgens deze zegsman krijgt, de MPLA steun van bijna 10.000 Cubaanse militairen en meer dan 500 Russische adviseurs. Volgens deze zegslieden heeft Zuid- Afrika tot de terugtocht besloten om dat de westerse landen Pretoria on voldoende steun geven in de strijd tegen de linkse MPLA en haar Cu baanse bondgenoten. De Zuidafrikaanse troepen hebben zich teruggetrokken uit Cela. dat dien de als vooruitgeschoven logistieke ba sis uit de havenstad Novo Redondo. Beide plaatsen zijn door de MPLA veroverd. Uit Zuid-Afrika zelf is officieel niets meegedeeld over terugtrekking van de troepen, maar 6r zijn ook nooit offi ciële mededelingen gedaan over de Zuidafrikaanse in ter ven ie in Angola De minister var buitenlandse zaken van Unita. Jorge Sangumba, zei vrij dag in Lusaka tegen eer. Renter-cor respondent: „Volgende week zult u bij ons geen blanke gezichten meer zien. Vol ens een westerse diplomaat in Lusaka is het tempo van de Zuidafri kaanse terugtrekkirg afhankelijk van het resultaat van de besprekingen in Moskou tussen de Amerikaanse minis ter Henry Kissirge- en de Russische Leon;/' B-ez>n1e'.v Hij zei - w-e'v'hgton dui- Beschuldiging brengen volgens de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Hans-Die- trich Genscher, de ontspanning in ge vaar. Hij zei dit in Bremen vrijdag in een toespraak voor het Oostaziatische ge nootschap. „In dit verband begrijpt iedereen wel dat de bondsrepubliek de defensiespanningen bij de Russische marine met zorg gadeslaat," aldus de Duitse bewindsman. Vluchtelingen President Xicolaas Diederichs van Zuid-Afrika heeft vrijdag de Sowjet- Unie beschuldigd van het voeren van een 'openlijke strategie1 om het lot van Afrika te bepalen en opgeroepen lot een oplossing door onderhandelin gen in de Angolese oorlog. Diederichs, die sprak bij de opening van de nieuwe zitting van het parle ment, zei dat met geweld geen blij vende oplossing in Angola tot stand kan worden gebracht. Hu voegde hier aan toe dat Zuid-Afrika geen territori ale ambities in Angola heeft. Zuid-Afrika .gelooft dat het volk van dat land. evenals andere volkeren, het recht heeft over zijn eigen toekomst te beslissen en zijn eigen regering te kiezen zonder druk van buiten.' De Zuidafrikaanse bemoeienis met de Angolese oorlog is in het belang van de vrije wereld, aldus de Zuidafri- '■r anse president. fnfprrjonfie Dc interventies van de SowjetUnie die gericht zijn op het scheppen van in de derde wereld I De Portugese regering heeft opnieuw een luchtbrug op touw gezet om vluchtelingen uit Angola over te bren gen naar Portugal. De vluchten wor den gemaakt tussen de Zaïrese hoofd stad Kinsjasa en windhoek, in Nami bië en Lissabon. Zuid-Afrika heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim om hulp van de hoge commissaris voor de vluchtelingen ge vraagd met liet oog op dc komst van duizenden vluchtelingen uit Angola I ïaar Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika1 (Namibië). Minister van buitenlandse zaken Hii- gard Muiier deelde in een brief mee dat zijn land in de afgelopen vijf maanden meer dan vijf miljoen dollar' ten behoeve van de uitgewekenen! heeft uitgegeven. Hij herinnerde er aan dat hij al op 12 september van I het afgelopen jaar had laten weten, dat er bijna 10.000 vluchtelingen over de grens waren gekomen, een aantal dat later opliep io- 13.000. Van hen zijn inmiddels alle Portugese burners naar Portugal overgebracht. Op het ruim 2800 rtuch telingen die in drie kampen bi.i de grenr- tussen Angola en Zuidwest-Afrika zijn ondergebracht Directeur ontkent inhoud Amerikaans rapport: LONDEN-WASHINGTON (RTR, AFP) Gerald Long. de alge meen directeur van het Britse persbureau Reuter, heeft vrijdag nadrukkelijk ontkend dat de CIA via de kanalen van Reuter be paalde berichten heeft kunnen verspreiden. „Wij doen al 125 jaar in nieuws, juist omdat wij onderscheid weten te maken tussen echt en vals nieuws", aldus Long in een reactie op berichten uit Washington over CIA-manipulaties met Reuter-nieuws. Dc directeur van Reuter zegt voorlo pig geen geloof te hechten aan deze berichten, zolang er geen bewijzen op taf'-l komen. Volgens goedingellchte kringen in Washington maken de be weringen over CIA-manfuplatiea met nieuw berichten deel uit van een ont werp rapport van de commissie van het Amerikaanse huis van afgevaardig den die een onderzoek Instelt naar del activiteit van Inlichtingendiensten. Concrete voorbeelden worden in het rappor, niet genoemd, maar volgens, de zegslieden heeft de CIA zelf toege geven dat de dienst nieuwsberichten van eigen makelij lanceerde via bui tenlandse kranten en persbureaus. Reuter zou vaak zijn gebruikt voor deze CIA-manipulaties. De CIA achtte dat een geoorloofde praktijk omdat Reuter een Brits, en geen Amerikaans bureau is. Volgens de Washingtonse bron stoat in het rapport van de congrescommis sie. „De CIA erkent dat losse mede werkers. en anderen, waarmee de CIA een relatie onderhoud:, vaak opdracht krijgen door de CIA opgestelde 'nieuws'-berichten op te nemen in bui tenlandse publikaties en persbureau- diensten." Die verhalen waren niet bedoeld als propaganda voor de Ame rikaanse krantenlezers, maar alleen voor het buitenlands lezerspubliek. met het ministerie van buitontaadM zaken en de Amerikaanse voorlich tingsdienst om te attenderen op vaim 'Journalisten' 'Toegestaan' CIA-directeur William Colby beklem toonde in zijn verklaring voor dc congrescommissie dat hij onderscheid maakte tussen Reuter en .Associated Press. AP beschouwde hij als 'verbo den terrein' om dat hel een Ameri kaans persbureau i s. Hoewel men Colby wees op het feit dat de Ameri kaanse pers vaak gebruik maakt van Reu ter-berichtenbeschouwde hij Reu ter als een Brits persbureau, waar CIA actmteit wel was toegestaan al dus het rapport. Om te voorkomen dat beleidsfunctio narissen in Washington misleid zou den worden door verhalen uit OIA- koker In de buitenlandse pers onder hield de CIA op hoog niveau contact In 197 zouden 11 CIA agenten onder dc dekmantel van Journalist werk- •/.aam zijn geweest voor 15 nieuwsle veranciers (radio, televisie, kranten en tijdschriften). In rijf gevallen ging het orn nieuwsorganen die belangrijk zijn voor dc algemene berichtgeving. Vijf vaste correspondenten van grote Amerikaanse nieuwsleveranciers wer den eveneens door de CIA betaald. Drie van deze organisaties waren niet op de hoogte van de CLA-connecOes. CIA-agenten bij Amerikaanse med» werden alleen gebruikt om inHcbtta- gen te verzamelen. Op de berichten die zij leverden oefende de CIA geen invloed uit. maar die beperking gold niet voor agenten bij buitenlandse media, aldus het ontwerp-rapport. dat nog moet worden goedgekeurd door de congrescommissie. Verklaring REALISTISCHE OEFENING IN DODEWAARD ONGEWENST ARNHEM (ANP) Gedeputeerde staten van Gelderland vinden bet te ver gaan om realistische ofeningen te houden met de bevokJdng van het Gelderse plaatsje Dodewaard, waar een kerncentrale is gevestigd. Dergelijke oefeningen zouden de sa menleving meer dan nodig vestoren- Het aankondigen van dreigend gevaar voor radioactieve straling zal, als de bevolking dat niet verwacht, heel ge makkelijk kunnen leiden tot ongewen ste en zelfs ernstige situaties. Dit antwoordt het college op schriftelijke vragen van twee PPR-statenleden naar aanleiding van de problemen rond de opslag van radioactief af almateriaai| op het terrein van de centrale- Enige tijd geleden is voor de centrale in Dodenwaard een alarmregeling ont worpen, waarin ook enkele voorberei dende maatregelen op het gebied van' de volksgezondheid en de hulpverle ning zijn opgenomen Er zijn wel oefeningen nodig om deze alarmrege ling te beproeven, maar deze zullen om praktische redenen niet verder kunnen gaan dan het zo snel mogelijk' oproepen van enkele functionarissen en het hen doen dirigeren naar die plaatsen waar maatregelen moeten worden uitgevoerd. Het houden van i een dergelijke oefening is in voorbe reiding. Verder is er het plan de inwoners van Dodewaard en van de aangrenzende gemeenten binnen niet al te lange tijd enkele beknopte gedragsregels te ge ven bij de waarschuwingen en maat regelen tegen radioactieve neerslag. Bij werkelijk stralingsgevaar wordt gestreefd naar een tijdige waarschu wing van de bevolking door geluidw- wagens, radio en televisie. Over de problemen bij ae opslag, vervoer en verwerking van 560 vaten radioactief afval van de centrale zeggen gs in hun antwoord aat in december 1975 360 -.-an deze vaten zijn afgevoerd kaar het reactorcentrum Nederland in Petten, terwijl onlangs de overige va ten werden getransporteerd naar het reactorcentrum in het Belgische Mol. Over het 'verwerken' van het afval 1 zeggen gs- desgevraagd datdaaronder wordt verstaan het klaarmkaen van de vaten voor dumping in de Atlanti sche Oceaan. AZüe radioactief afval van Dodewaard wordt op die manier bewerkt- DEN H.AAG Eigenaren van wo ningen zullen waarschijnlijk nog dit jaar verplicht kunnen worden hun verhuurde woningbezit te modernise-1 ren. Staatssecretaris Schaefer zal be-: ein volgende maand een wetsontwerp i indienen, dat de gemeenten de moge-! 'ijkheid moet geven de huiseigenaren' tot deze verbetering te verplich- Tegelijk met dit wetsontwerp zal de- bewindsman een wetsontwerp indie nen. waarin het vaststellen van eer. hogere huurprijs voor woningen, die met rijkssteun zijn verbeterd, wordt reregela. Beide wetsontwerpen lopen vooruit op de wet op de stadsvemieu-i wing, die op dit moment voor advies: bij de Raad van State ligt. Deze wet! '.ai onder meer regels geven voor de samenvoeging en splitsing van wonin- Wiilen de huiseigenaren niet mee werken aan bet verbéteren van hun ■voningcezit. dar. kunnen de gemeen ten de modernisering toch op hun kosten laten uitvoeren. Dc Amerlkanaw Journalist Som Jaffc, die heeft gewerkt voor de omroep- maatschappijen CBS en ABC, beeft Terklaard dat hJJ tegelijkertijd Inlich tingen verschafte aan de FBI, de Ame rikaanse federale recherche- Volgen» hem bestaat er een lijst met tussen de 40 en 200 namen van Journalisten die werk hebben gedaan voor de CIA of de FBI. HU had dJe lijst zelf niet ge zien. maar ex-president Nixon zou die lijst twee of drie jaar geleden, tijdens het Walergate-schandaal, van de CIA hebben gekregen. Jaffe heeft dat ge boord van Patrick Buchanan, dc vroe gere tekstschrijver van het Witte Huis. Buchanan vertelde hem da: Ni*on dacht de kritiek van de media op Wa tergate te kunnen indammen door re dreigen met publikatie van die lijst Op de lijst zouden onder meer de na men van Walter Cronkite, presentator van CBS-nieuws, en van John Chan cellor. de presentator van NBC, voor komen. Cronkite heeft Jaffe's bewering een 'absolute leugen' genoemd: ,Jk heb mijn hele leven nog nooit Iets met ce CIA te maken gehad'. Ook Bill Shee- han. de directeur var. ABC-nieuws, zou op de lijst staan. Jaffe zegt dat hij ook van de commissie voor de inlichtingen diensten van het huis van afgevaardig den heeft gehoord dat een dergelijke lijst bestaat. Volgens Jaffe vormen zijn onthullingen 'slechts het topje van de MR. W. SCHOLTEN NAAR RAAD VAN STATE MR. W. SCHOLTSN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CHU-Tweede- Kamerlid mr. IV. Scholten wordt bin nenkort benoemd tot lid van de Raad van State. Hij wordt de opvolger van mr. Helders, v ven tens lid van de CHl. die enige lijd geleden ontslag heeft genomen. Mr. Scholten (48) is kamerlid sinds •953. Ir. het kabinet-Biesheuvel was tij staatssecretaris van financiën. De opvolger in de Tweede Kamer van mr. Scholten wordt waarschijnlijk de voorzitster van het Comité Jaar van de Vrouw, ir. Neilien de Ruyter. Na -nr. Schol ter. komt als eerste in aan merking oud-CHU-j onger en voorzit ter Tac. Hutjsser., die al anderhalf jaar 'eer. CHU-üd meer ri. maar aangeno- r.en wordt dat deze zal bedanken. venais cie daarop volgende kandida ten L. van Dalen en mr- C. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13