Zoeken naar een tweeling In puzzelactie op weg naar drie miljoen gulden VOOR GEHANDICAPTE SPORTERS Raad Hulst spreekt zich uit over bodemonderzoek in de Clingepolder Borsten in stelling op politiebureau Vosmaer: „aandacht" hoort ZATERDAG 24 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Onder redactie van Jacques Cats Jonge meiisen in Zeeland die zonder loerk zitten en nu ge bruik willen maken van de door het ministerie van binnen landse zaken geboden mogelijkheid om tijdelijk bij de poli- He in dienst te gaan hebben van de week uit en verslag in de PZC al en aardig indrukje gekregen van het soms erg boeiende werk van de dienaren der wet. Bij een onderzoek naar een diefstal in het Schouwse Serooskerke waarbij en kele zigeunervrouwen betrokken waren, gingen de dames op een bepaald moment in het offensief door de borsten als wapen te gebruiken. Vrouwelijke assistentes, die men nodig had voor het fouilleerwerk werden met moedermelk onder gespoten. Ook de groepscommandant kreeg de volle laag. De Zierikzccse Nieuwsbode maak te er helemaal een beeldend re laas van Citaatje: een van de dames zorgde zelfs voor een nummer dat in de Lachcaroussel van André van Duin zeker van succes verzekerd zou zijn zonder dat het puur natuur behoeft te zijn. Maar op Haamstede was het wel puur natuur wat er werd getoond. Bedoelde zigeunerin ont- bloote haar blanke boezem, waar na zij een goed gevormde en gevulde buste in haar handen nam om vervolgens met een sier lijke boog een straal moedermelk tussen de politiemensen te spui ten". Ik weet niet hoe dat bij u gaat. maar bij het lezen van zo'n be richt ben ik geneigd om in navol ging van Gerard Cox en Frans Halsema blij uit te roepen: hoe was ie? Goed! Hoe was ie? Knal! Wat zulke dingen maak Je toch niet elke dag mee. Groepscommandant Stroo van de rijkspolitie, die in de vuurlinie 'zat, is er niet van ondersteboven. Och -zegt. hij, of hét noti van een zigeunerin het blijft allemaal het zelfde. 't Ts allemaal eigen-fabri cage. Maar als u dat nou in de krant zet zullen ze wel weer vertellen: dat is echt iets van Stroo, om zoiets te zeggen. Het was anders wel de merkwaardig ste gebeurtenis uit mijn loop baan. Toch moet je die dingen ruim zien, vindt politieman Stroo. „Kijk eens," zegt hij, „het ging hier om Italianen. En die volksaard daar is weer heel an ders dan hier. Misschien is het voor die mensen een hele gewone zaak om een bonst Sis afweer middel te gebruiken. Maar we zijn hier niet bang voor moeder melk hoor. Je staat wel even raar te kijken, maar toch ga je door met je onderzoek, waar ben je uiteindelijk voor aangesteld." Hoe het allemaal gebeurde? „Nou het ging zo," vertelt Stroo: „Die zigeunerinnen moesten geconfron teerd worden met verschillends mensen. En omdat die niet gezien wilden worden, om rancuneuze maatregelen te voorkomen, wer ken wij met een confrontatiespie gel. Maar daar moesten die zigeu nerinnen wel voor opstaan -van hun stoel. Toen ze dat niet deden heb ik er een paar overeind ge zet. Fatsoenlijk, hoor. Bepaald niet hardhandig. Nou en toen be gonnen ze te spuiten." Heeft de politieman nog reactie had? „Ja- er waren collega's die spijt hadden dat ze er niet bij waren geweest", ver telt Stroo. „Als er iets bijzonders is te beleven en je bent bij de politie dan wil je dat ook mee maken. Want het is weer eens iets anders dan het alledaagse. En de mensen op straat keken de andere dag ook wel wat raar naar mij, toen ze ervan hadden gelezen. Er waren er ook bij die vroegen of ik al droog was. Toch gebeurt zoiets wat wij nu "nebben meegemaakt wel meer. heb ik gehoord. Een jaar of vier geleden nebben ze in de buurt van Zoute- lande ook al eens iets dergelijks meegemaakt- Dat waren toen ook Italiaanse zigeunerinnen." De wijze waarop de groep zich - verplaatste is overigens al een verhaal op zich. Het gezelschap was uit Amsterdam gekomen in Politieman Stroo: niet bang voor moedermelk. één personenauto, geen grote Amerikaanse slee. maar een Fiat van meer compacte vorm. Toch zaten ze met zh twaalven in die auto. Twee mannen, negen vrou wen en een kind. „Eigenlijk zaten er nog meer in die auto." zegt de heer Stroo. Want er waren nog drie. vier vrouwen zwanger..Maar dat is voor die mensen helemaal ?een punt, die kruipen met het meeste gemak met zki vieren in de kofferruimte van een auto." Aan het gebeuren van dezs work heeft de heer Stroo nog eon klein rekeningetje over gehouden. „Mijn uniform ging nogal zurig ruiken door die moedermelk. Ik heb het pak toen maar laten »tomen." Nog meer oproepen, nu van een ander kaliber. In een ad ver tentie las ik vorige week in dit blad: wie weet nog iets over Pieter Walraven, geboren op 12 januari 1887 in Nieuw- en St- Joosland en overleden op 4 okto ber 1950. Gaarne inlichtingen aan zijn zoon. Die zoon is P. Walraven, Pr. Bea- tnxstraat 4 ln Berkel Enschot. ,Jk weet bijna niks van mijn familie", vertelde de heer Walra ven mij gisteren. .Mijn vader is op twaalfjarige leeftijd uit Nieuwland weggetrokken. Hij vertelde wel eens wat van thuis maar de details weet ik er niet van. Mijn vader was enige zoon. Op hel idee gekomen door de film 'Jaics', die vooral onder de badgasten in de Verenigde Stalen een golf van angst heeft veroor zaakt. is de verzekeringsmaat schappij 'Hallmark Insurance' in Madison in de staat Wisconsin met een nieuwe polis gekomen He dekking biedt tegen steken en beten door de fauna van hel Amerikaanse continent. De verzekering omvat 21 dier- soorten als tijgerhaaien, grijze beren, slangen, kaaimannen, pi ranhas. schorpioenen en zelfs de das- Als u door een dier wordt ge dood of als u een arm of been wordt algebeten, betaalt de maat schappij u of uw nabestaanden tot 10.000 dollar. De jaarpremie bedraagt 25 dollaar per persoon oj 40 dollar per gezin. Haalmark Insurance vindt de verzekering vooral van belang voor kampeerders, jagers en dui kers. De maatchappij heeft tot nóg toe één schadeclaim uitgekeerd en wel 600 dollar 'om van de schrik te bekomen' aan iemand die in een nationaal park door een beer was aangevallen. Misschien is het dit weekeinde helemaal geen weer om een sind te gaan autorijden of fietsen. Nou dat zou dan goed uit komen. Is er mooi tijd om gezamenlijk een puzzel op te los sen. Tijdens de Olympische winterspe len van Innsbruck zullen in het Olympisch dorp geen sex-films worden gedraaid. Ook problemati sche Jilms zullen worden geweerd- De deelnemers moeten het tijdens hun vrije uren doen met luchtige werkstukken, zoals de lames Bond cyclus, Spaghettiwesterns, My Pair Lady. Jesus Christ Superstar. Der Libero (met Prahz Beckenbauer in de hoofdrol) en andere sport' jilms. In hel kro-radfoprogamiosi 'adre« onbekend' werd vorige week vrij- d:-g een oproep doorgegeven van een meneer, die ten ti jde van de watersnoodramp als Rode Kruis man was ingezet bij het evaeuren van mensen op Schouwen. Bij Zijpe ontfermde hij zich over een enkele maanden oude tweeling, die hij later overdroeg aan de jonge moeder. Nu na zoveel jaar zou dJe Rode Kruisman, die vrouw cn haar inmiddels volwas sen geworden tweeling nog eens graag willen ontmoeten. De oproep leverde enkele telefo nische reacties op. er werden zelfs bij elkaar wel zes tweelin gen aangedragen. Maar daar bleek de bewuste tweeling toch niet bij te zitten. Ook telefonades van particulieren op Schouwen brachten tot nog toe nog geen bcht in deze zaak. Wellicht biedt het verhaal van de bewuste Rode Kruisman nog wat aanknopingspunten. Die man is 68-jarige heer A. C Nadorp tilt Naaldwijk. Hij vertelde mij van de week het volgende: ..Drieën twintig jaar geleden, toea de ramp uitbrak werd ik aangewe zen als landingscommandant. We hadden de beschikking over tien helicopters, die af en aan vlogen om de mensen uit de verschillen de geëisoleerde plaatsen weg te halen. De helikopters waren er enkel voor het vervoer van be jaarden, vrouwen en kleine kinde ren en gehandicapten. De rest kwam met boten. Bij Zijpe wer den ze afgezet, waarna wij er voor zorgden dat ze met een andere boot verder konden rich ting Rotterdam." „Op een bepaald moment hadden we een helicopter leeggehaald, maar toch steeg de piloot niet opnieuw op. Door het lawaai van de motoren was er geen gesprek mogelijk, ik zag alleen dat de piloot me wenkte en onder zijn stoel wees. Daar zag ik toen twee babytjes liggen, in een dekentje gewikkeld. Ik heb die kinderen ze waren dacht Ik twee. drie maanden oud toen nog eens in mijn eigen deken gerold en zo ben ik een eindje gaan lopen naar de haven van Zijpe. Toen Ik er bijna was kwam er een auto. waaruit een klein mager vrouwtje stapte. Het bleken haar kinderen te zijn. Ze wilde de baby's gelijk overnemen, maar dat heb ik niet toegestaan omdat ze eerst nog over een balk moest balanceren." „Die vrouw bad totaal niv« meer", weet óe beer Nadorp. JHei enige dat zij had was een melkficsjc We hébben haar toen in de kieren gestoken. Ze schaamde zich gewoon, zoveel als ze kreeg. Jk gaf haar ook nog een bontjas en ik zei: meid. Je gaat als een lady naar RotOjr- dam. Ze heeft misschien wei hon derd keer bedankt, maar ik «x: i.-iens schei uit wij ajn er voor Jullie en jullie niet voor ons." Nadorp heeft de vrouw met haar twee baby's na die vluchtige ont moeting volledig uit het oog ver loren. Op de schoorsteenmanta! in zijn woning prijkt alleen nog de foto. die een persfotograaf maakte toen hij mot de baby's naar de boot liep. Jk zou. zogt Nadorp. nu zo verschrikkelijk graag die kinderen weer eens wil len terug zien. Dat zou voor mij de kroon op mijn Rode Kruis werk zijn." Volgens de heer Nadorp was de vrouw afkomstig uil Ouwerkerk, Drieschor. Nieuwerfcerk of Oos- teriand. Via contacten met de afdelingen bevolking in deze ge meenten heb ik geprobeerd het spoor terug te vinden, maar dat is me op dit moment nog niet gelukt. De mogelijkheid bestaat dat de vrouw van elders kwam. maar familie of bekenden logeer de. Volgens Nadorp is er wel «n kleine vingerwijzing, dat de vrouw van Schouwen kwam. want ze vertelde dat haar was ingeschakeld bij het werk aan de getroffen dijken. Iemand ale rich de laatste dagen intensief heeft bessiggehouden met het doen -ran nasponngeo is ene mevrouw Qzinga uit Zier.kzee. Zij sloeg na het horen van de oproep via de radio direct aan het bellen. En ze is er nog druk mee berig. Waarom ze dat doet? „Ach", zegt ze. .ik heb destijds zelf op het dak gezeten. Ik woon de toen in Oasterland. Op een bepaald moment ging het huis scheuren en sloegen de golven over het dak. Nou toen gmg de moed we! zakken. Gelukkig z:;n er toch nog goed vanaf gekomen. Mijn zuster uit Nieuwer kerk niet. Die is met haar man en drie kinderen verdronken. Nu hebben in die tijd veel mensen zich uitge sloofd om ons te helpen. En toen ik dat bericht hoorde, dacht ;k: die mensen hebben zoveel voor ons gedaan. Nu w.l Ik eens wat terug doen." Vandaar das al die telefoontje» van mevrouw Orinea uit Zierik- aee met allerlei mensen. Helpt n mee zoeiken? Mocht u iets weten dan boor ik het nog wel van u. Via een klein briefje of een tele- foontje naar de PZC in Vlissin- Zelfoverwinning is de mooiste zege: dat was de oplossing van 3, Weekhoofdprjzen We zijn op weg naar drie mil joen gulden voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Ge weldig. Dankzij het trouwe puz zellegioen is na zestien ronden het enorme bedrag bereikt van f 2.589.166,04! De extra-prijzenpot, kon weer worden aangevuld met f3.462,28, zodat het totaal is: f 24.362,28. Wanneer notaris J. H. Birkhoff nu het- sein zou geven dat, die pot mag worden uitgekeerd, dan zou den 24 puzzelaars worden verrast met 1000 gulden. Toch zeker een aantrekkelijke gedachte. We gaan door, zonder manke ren. We gaan door om in de eerste plaats natuurlijk een re cord recette te bereiken maar ook om één van de prachtige, kostbare prijzen in de wacht te slepen, die iedere week en aan het einde van de actie te winnen zijn. Een VW GOLF EXTRA: Mevr. T. M- Wessels-Jimmink, Midden- vliet 2B, Julianaüoip (NH). Een RH 11 .TPS kleurentelevisie: H. Versantvoort, Kruifibroederetr. 27, Den Bosch. Een complete SUMMA ency clopédie: Mevr. J. A, Tiemstra- van der Heide, Payensweg 5, Nij megen. Een OLGA springboxkombina- tie: Mevr. L. Post-van Beëfc, Aria- weg 88, Amersfoort. Een SHERRY REMINGTON privé brandkast: H. v.d. Molen, Hoofdweg 182, Harkstede (Gr.)- Een SINGER naaimachine: Mevr. L. Langstraat, Wïlberboord 273, Rotterdam 26. Een homet.rainerfiets BICY- CLETTE: J. van der Spoel. Vuur- kruidstr. 2S, Langerak (ZH). Een PETRI COMPUTOR n fo tocamera: M Dietvorst, Duin- doornstr. 105. Breda. Een waardebon van 500,- van WITTEVEEN: Mevr. van den Berg, de Straatweiden 20, Velp (Gld.). Een waardebon van 500,- van WITTEVEEN: Mevr. S. Geux- Backers, Parklaan 9, Helden (5619). Zeeuwse prijzen Globe van de Nederlandse Globe Industrie: C. Burggraaf, Vinken- straat 25, Sluiskil. Volgens jaar weer Olympische spelen. Een geweldig sport gebeu ren, zowel voor deelnemers als voor toeschouwers. In 1918 haal de Fanny Blankers-Koen vier maal goud in Londen. Een prestatie die men nog steeds niet is vergeten. In 1972 veroverde Marijke Ruiter zelfs vier keer goud in Heidelberg. Opnieuw een grandioze prestatie, maar voor velen van u een vrijwel onbekend gegeven prestatie. Dezelfde Olympische Spelen, de zelfde topprestatie en toch is de ene sportvrouw veel bekender dan de andere. Dat nu. is mis schien wel de grootste handicap van onze gehandicapte sport mens. Te weinig aandacht. Het hele invalide sportgebeuren ge niet te weinig aandacht, ook van de publiciteitsmedia. Toch leve ren deze mensen prestaties om bewondering voor te hebben. Zoudt u, in hun omstandigheid verkerend, heizelfde kunnen op brengen? Ze doen het echter met plezier en met, niet aflatende ij ver. Prestaties kunnen daarom niet uitblijven, Maar wat even belanp-ijk is. him lichamelijk welzijn is door deze actieve be zigheden optimaal, verhoudingsge wijs waarschijnlijk beter dan van velen van u. Daarom ook deze grote landelijke puzzelakt-ie van het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten om deze mensen fi nancieel te steunen. Betere acco modates; meer Maar ook meer sportsters naar de Olympische Spelen, met meer kans op gou den medailles voor u. maar ande re mooie prijzen. Maar door veel te puzzelen gaat de grootste prijs, terecht!, naar de gehandi capte sportmens. Alvast bedankt voor uw wekelijkse deelname. BOBBY VOSMAER. TENNISCLUB 'HULSTER AMBACHT WIL NIEUW CLUBCEBOUW POLITIEVERORDENING AANGEPAST TEGEN VESTIGING SEXWINKELS HULST - Alvorens verdere plannen te ontwikkelen voor het scheppen van een nieuw woongebied in bet Qinge- polder willen burgemeester en wet houders van Hulst een hodemkundlg onderzoek laten instellen. Met de ge gevens die uit een dergelijk onderzoek voortvloeien kan men onder meer na- geaan of het terrein geschikt is voor de bestemmingen die zijn gepland. Omdat de hele polder niet ineens bouwrijp gemaakt zal worden, acht het college een gedeeltelijk onderzoek voorlopig genoeg. Aan de raad wordt vrijdagavond 30 januari gevraagd met het voorstel in te stemmen. Er Is 65.000 gulden voor nodig. Het bodem kundig onderzoek wordt gesplitst in een oriënterend en een gedetaileerd onderzaek- De kosten zul len later worden berekend aan de mensen die bouwgrond kopen in Clingepolder. De raadsleden zullen verder moeten beoordelen of ze garant willen staan voor de lening van 80.000 gulden die de tennisclub "Hulster Ambacht' wil aangaan met het Pensioenfonds voor het Beambtenpersoneel van de konin klijke maatschappij T>e Schelde' Vlissingen. Met dat. geld wil ae ter_..„ club het veel te klein geworden club club heeft de raad verder nog gevraagd om het recht van opstal gevraagd om het recht van opstel voor het stuk grond aan de Tabak straat waar het nieuwe clubgebouw zou moeten herrijzen. B- en w. menen dat niet het recht van opstal moet worden verleend, maar dat het perso neel in kwestie in erfpacht moet wor den uitgegeven. Bij verlening van het opstalrecht zal namelijk uitdrukke lijk bepaald moeten worden dat de gemeente niet verplicht is de gebou wen te betalen na afloop van de opstaltermijn, maar dat de tennisclub deze gebouwen moet verwijderen. Bij uitgifte in erfpacht hoeft dit niet te worden bepaald, terwijl de erfpachter ook alle zakelijke lasten moet. betalen. Het college stelt voor het terrein voor 25 Jaar in erfpacht uit te geven, overeenkomstig de tijdsduur van de financiële verplichtingen van de club tegenover de instelling die lenig verstrekt. BaaUioek-Paal (ADVERTENTIE) een miljoen gulden aan prijzen Voor ƒ1,- kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzetaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten en één van de prachtige prijzen winnen, :waaronder de super-de-luxe machine van Singer. De allesdoener, type 760 van Singer, winkelwaarde 1.179,- En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 389,-. Te winnen In de Nationale Puzzelaktfe tb.v. Nationaal Fonda Sport Gehandicapten, storm van 3 januari 1976 een tele gram heeft verzonden aar. minister Westerterp. In het telegram werd aan gedrongen op een spoedige verzwa ring van hdt, zwakke dijkvlak Baal- hoek-Paal. die nog is uitgebleven ge zien de onzekerheden met betrekking tot de aanleg van een Baalhoekkan- naal. B. en w. vragen ce raad een gelijklui dend standpunt in te nemen en om de minister ook nog eens uit naam van de raad op het zwakke dijkvak te wijzen. Op verzoek van de raad komt het college nu ook met oen wijziging van de politieverordenng die de vestiging van zogenaamde sex winkels aan ban den moet leggen Als de raad met de wijziging te vestigen in bepaalde aan gewezen straten of wijken. Een van de toegevoegde artikelen luidt: Het is - behoudens ontheffing van burgemeester en wethouders - verbo den in een perceel of perceelsgedeelte gelegen aan een door b. en w. een ter openbare kennis gebracht besluit aan gewezen weg een sexwinkel of een sexboetiek dan wel enige andere voor- het publiek toegankelijk besloten ruimte waar sexartikelen aan particu lieren plegen te worden verkocht in gebruik te nemen of te hebben - Het artikel is tot 1 januari 1978 niet van toepassing op percelen of gedeelten waarin reeds op 1 januari 1976 een sexwinkel was gevestigd. Eveneens op verzoek van de raad komt het college met een voorstel om 85 toeristische wegwijzers te plaatsen. De kosten daarvoor worden geraamd op 5.000 gulden. Eertijds kwam bet college met een plan om maar Befst 181 van deze borden te plaatsen, maar daarvoor waren de kosten te hoog. Het college hoopt nu dat de de raad instemt met dit beperkter aantaL NW-bond geeft voorlichting over sociale verzekering TERNEUZEN De afdeling* Zeeuscfa. Vlaanderen-Oost van de NW-bond Mercurius houdt maandag een voor lichtingsbijeenkomst over soziale ver- zekringen. Dat gebeur in de Opstandingskerk aan de Bellamystraa-, te Temeuzen. Bphf.ndeld worden onder meer: ziekte wet. werkloosheidswet en wet op de arbeidsongeschikt he.d. De bijeenkomst begint om acht uur. De avond, die cat acht uur begint, is ook voomtet-ledsn toessnkeHjk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11