Janus Smits (Zld. Sport): "KNVB zou dit soort stunts moeten verbieden' Fietsen om een hengst in de Rotterdamse zesdaagse FC Utrecht zet trainer Jan Rab op non-actief LANGEWEG: GUNSTIGE STELLING, MAAR TOCH VERLOREN VAN TAL Noorse schaatsers sterk favoriet voor de Europese titel MIDDELBURG-VLISSINGEN CONCURRENT VOORWEDSTIJD JONG AMBON-ZEELAND SPORT TV-reportages wk schaatsen FRANS DERKS: LAATSTE WOORD IS AAN MIJ... Dick Jerasin interland tegen Britten In lotto prijs f 609.013 VRIJDAG 23 JANUARI 1976 VLISSINGEN/MIDDELBURG - 'Een onsportieve daad', noemt Zeeland Sport-trainer Janus Smits het feit dat de voetbalvereniging Middelburg zondagmiddag een oefen wedstrijd speelt tegen streekrivaal Vlissingen. terwijl op een steenworp afstand van het Nadorstcomplex Jong Am- bon en het team van Janus Smits strijden in de vierde ronde van de KNVB-beker. „Wij spelen om de beker van de grote KNVB, die de bekerstrijd zelf zo aanhangt. Ik vind dat de KNVB dit soort stunts zou moeten verbieden. Waarom spelen ze niet in Vlissingen op het terrein aan de Irislaan? Daar is niets te doen." Janus Smits windt zich aanmerkelijk meer op over deze 'concurrentie' dan zijn Jong Ambon-collega Bert Pentury. „Toen Zeelandia eens een oefenwedstrijd speelde op het hoofdveld", stelt Pentury, „en win een competitiewedstrijd hadden, hebben we gewoon geruild. Middelburg is wat punctueler in die dingen". Ook secretaris Alex Telehala tilt er niet zwaar aan: „We willen een goede samenwerking tussen de Middelburgse verenigingen. Daarom willen we over zo'n kleinigheid geen woorden maken." Hoewel de meningen verdeeld zijn blijft het een feit dat op een com- petitieloze zondag een publiek- trekkend bekerduel geconfron teerd wordt met een onverwachte concurrent. Immers zowel Jong Ambon, als Zeeland Sport heeft bewezen een cupfighter te zijn door bjj de laatste achttien van de 196 in de bekerstrijd uitkomende ploegen te behoren. Gezien de grote belangstelling die er voor deze, dikwijls spannende en vaak verrassend verlopende, wedstrij den bestaat zag het er naar uit dat ook Jong Ambon-Zeeland Sport een trekpleister voor het publiek zou worden. Oefenwedstrijden zijn weliswaar minder geliefd en missen mis schien die aantrekkingskracht, voor het duel Middelburg-Vlissin- gen ligt dat waarschijnlijk even anders. De historisch gegroeide rivaliteit en de faam van de der by's zijn niet uit te wissen. Daarom zou dit treffen wel eens een nadelige invloed kunnen heb ben op het bezoekersaantal van het bekerduel. Geen trekpleister Middelburg-voorzitter uees ae Keijzer gelooft niet in die concur- rentiestelling. „Als publiek- trekpleisetr zie ik het niet zo zit ten. Wij hebben al voor de laatste competitiewedstrijd principieel gezegd dat we thuis wilden spelen. We hebben heel weinig oefenwed strijden thuis gespeeld en onze jongens hebben al zoveel uitwed strijden. Als je naar een vereni ging belt wordt er altijd onmiddel lijk gezegd: 'een oefenwedstrijd? goed, kom maar!' Maar we blijven niet uitgaan. Er staan een aantal belangrijke thuiswedstrijden op het progTamma en de jongens moeten daarom maar thuis oefe- Janus Smits: boos op Middelburg. nen. Aan Jong Ambon-Zeeland Sport hebben we geen moment gedacht", getoogt De Keijzer. Ook het tijdstip van aanvang (14.30 uur. een half uur na het eerste fluitsignaal voor de bekerwed strijd) past volgens hem in die voorbereiding op de competitie wedstrijden. Bovendien speelt op de achter grond mee, stiet de voorzitter van de vv Middelburg, dat het uitspe len van oefenwedstrijden voor de vereniging geen geld in het laadje brengt. Bij een oefenwedstrijd thuis, ongeacht het aantal toe schouwers dat komt, wordt in het clubhuis een goede omzet ge- Janus Smits noemt de planning van deze wedstrijd 'een beetje ondoordacht'. „Wij zijn njaar kleine clubjes en we hebben niet zoveel inkomsten. Nu is er een leuke bekerwedstrijd tussen twee Zeeuwse clubs (we hadden net zo goed een Brabantse vereniging kunnen treffen) en dan heb je dit." Het gevoel tegen een hoger spe lende ploeg te voetballen «Jong Ambon speelt derde klas KNVB en Zeeland Sport vierde klas) hebben de Vlissingers volgens hem niet, omdat men vorig jaar nog in competitieverband tegen elkaar speelde. „We spelen allebei in de top van onze klas. We heb ben een achterhoede die zeer weinig doelpunten doorlaat. Aan de andere kant staat er tegenover dat we ook moeiüjk scoren. Jong Ambon is een verschrikkelijk be weeglijke en technische ploeg. Wij hebben als nadeel dat we zonder Jo Krips moeten spelen, die ge blesseerd is." Trainer/spelef Bert Pentury van Jong Ambon, die vanwege een blessure aan het sleutelbeen niet mee zal spelen, noemt Zeeland Sport 'altijd een moeilijke tegen stander'. „Conditioneel vind ik ze hardsükke goed". Het feit dat Jong Ambon nu een klas hoger speelt zou volgens hem wél eens stimulerend kunnen werken op de spelers van Zeeland Sport. Zee land Sport kwam in de vierde ronde door NSV, Zeelandia en Breskens uit te schakelen. Jong Ambon wipte Domburg. Moerse Boys en Vlissingen uit de beker strijd. Smits verwacht wel dat deze wed strijd in de vierde ronde van de KNVB-beker een aantrekkelijk verloop zal hebben. „In een be kerwedstrijd proberen twee elftal len altijd te winnen. Je gaat dan niet met acht man voor het doel liggen. Ik hoop dat de jongens van Zeeland Sport het cupfighters- gevoel gaan krijgen. Hoe verder je komt, hoe leuker het wordt. Ik weet het uit ervaring, want ik ben al eens met Breskens in de finale geweest." Half uur voorsprong De wedstrijd Jong Ambon-Zee land Sport heeft cén groot voor deel op het oefenduel Middel- burg-Vlissingen. Het bekerduel aan de Nassaulaan begint zon dagmiddag om 14.00 uur, een half uur eerder dan de vriendschappe lijke wedstrijd op de Nadorst. „In dat half uur moeten we zo goed spelen", stelt Smits, „dat het pu bliek dat eerst van plan was naar Middelburg te gaan er niet meer over denkt om nog weg te gaan." UTRECHT - De zaak-Wullems con-r tra NAC krijgt jfen vervolg. Met an dere hoofdrolspelers weliswaar, maar met hetzelfde doel: het recht op arbeid van een trainer die onder contract staat bij een vereniging. Hoofdrollen nn voor Jan Rab, de voorzitter van de Vereniging van Oefenmeesters in Ne derland (WON) en FC Utrecht. Het bestuur van de boven het ravijn be ngelende eredivisieclub stelde zijn oe- fenmeester donderdag na de ochtend training op non-actief en gaf hulp trainer Han Berger opdracht met on middellijke ingang de training over te Direct na het bekend worden van het op non-actief-stellen van Rab, rea geerde de WON. De organisatie ver klaarde FC Utrecht tot besmet gebied, betgeen betekent dat elk lid van de WON die voor 1 juli (de dag waarop het contract met Rab eindigt) een verbintenis als A-trainer aangaat, zal worden geschorst als lid van de train ersorganisatie en voor royement zal worden voorgedragen. De tweede daad van de WON was de ontslagen Bab te adviseren arbitrage aan te spannen tegen de FC. Rab is dat zeker van plan. Hij voelt zich sterk door de uitspraak in de zaak-Wnllems. De rechter bepaalde toen dat een trainer die onder con tract staat bij een vereniging recht heeft op arbeid. Henk Wullems won, maar kreeg zijn baantje bij NAC niet terug. Zegt Jaap van der Leek, secretaris-generaal van de WON en groot voorvechter van meer zekerheid voor de oefenmeester: „Tussen NAC en Wullems was de contraverse veel sterker. Wullems en NAC hadden zich zodanig uitgelaten, dat er geen moge lijkheid was voor een terugkeer. Wul lems heeft toe* een schadeloosstelling geaccepteerd. In de zaak-Rab ligt dat duidelijk anders. Rab heeft zich cor rect gedragen; nooit heeft hij afgege ven op de FC Utrecht". „De mogelijkheden om hem terug te nemen, zijn er. Wij vinden dan ook dat de klok teruggedraaid moet worden en dat hij weer in de functie van hoofd trainer aangesteld moet worden", al dus Van der Leek. Voorlopig is FC Utrecht niet. van plan meer te doen dan het nakomen van de contractuele verplichtingen je gens de op non-actief gestelde oefen- meester. Men bestrijdt dat Rab het recht op arbeid is ontzegd. Voorzitter Werkhoven: „We wilden met Rab zoe ken naar een andere functie binnen de FC. Hij heeft dit geweigerd". Niet zo vreemd natuurlijk als je het aanbel krijgt de jeugd te gaan trainen. Zegt de FC Utrecht-voorzitter: „Het ontbreken van een vertrouwensrelatie tussen spelers van de A-selectie, trainer en bestuur was geen basis om verder te gaan. Natuurlijk hebben we de menselijke aspecten zwaar laten wegen. Eerder al na dc 9 2-nederIaag tegen FC Twente. Toen hébben we ons nog achter de trainer geschaard, in middels is er voldoende gebeurd om daarop terug te komen". Wat dan wel? De zaak-Wery, de ne derlaag tegen de Go Ahead Eagles. Het bestuur van de FC wenst er niet op in te gaan, maar duidelijk is dat de leiding teleurgesteld is over het uit blijven van een opleving. Even wak kerde het vuur aan in de FC-seleétie, maar het doofde veel te snel met als nieuw dieptepunt de 4-1-nederlaag op eigen veld tegen de Eagles. Werkho ven: „Als bestuur zijn we overtuigd van de kwaliteiten van dit elftal. Met dit materiaal hoef je niet te degrade ren en daarom hebben we deze harde maatregelen genomen. We willen het eredivisievoetbal behouden voor Utrecht". Roken en drinken Het op non-actief-stellen van Jan Rab was een van de maatregelen die het bestuur donderdag afkondigde. De •rest van het pakket betrof de spelers groep. De vrije woensdag en zaterdag werden ingetrokken; Jürgen Henriksen werd opvolger van Leo van Veen als aanvoerder; voor de full-profs Henrik sen, Van Veen, Hulshorst, Wery en Paunovic heeft men twee ochtend trainingen verplicht gesteld en de spe- lersraad is ontbonden. Werkhoven: „Verder hebben we de spelers gewezen op enkele punten in hun contract. We gaan streng controleren of de spelers niet te veel roken en drinken. HILVERSUM - De KNSB heeft de NOS verrst door voor de uitzendrech ten televiesie van de wereldkam pioenschappen schaatsen op 28 en 29 februari in Heerenveen 130.000 gulden te vragen. De NOS wil niet meer dan 45.000 gulden betalen. Een woordvoerder van de NOS' „Die 45 mille is meer dan we in vorige jaren hebben betaald. De laatste twee keren kreeg de KNSB 40.000 gulden. We heb ben rekening gehouden met de trent. en daar 5000 gulden bovenopgelegd. En dat ondanks de tanende publieke belangstelling voor het schaatsen. Wij besteden niet meer hele middagen aan het schaatsen, maar volstaan met forse samenvattingen. En nu ineens over vraagt de KNSB ons". BREDA - Woensdagavond heeft de scheidsrcchterscommissie in Rotter dam een gesprek gehad met de Bre dase arbiter Frans Derks, naar aanlei ding van het feit dat Charles Corver is aangewezen voor de eredivisietopper Ajax-PSV, hoewel in een eerder sta dium Derks met de arbitrage van deze wedstrijd was belast. De scheidsrech- terscommïssie oordeelde het verstan diger om voor Derks een plaatsver vanger aan te wijzen, omdat de Bre- danaar de laatste weken enkele malen via zijn column in Het Parool ernstige kritiek had geuit op dc hele gang van zaken rond de kopstoot-affaire van collega Griek en de houding van hel PSV-bestuur, speciaal Ben van Geld er, in deze. In dit gesprek zijn verschillende za ken rechtgetrokken, zo zei Frans Derks donderdagavond Onder meer is vast komen te staan dat mr. Kernkamp, de voorzitter van de scheidsrechters- commissie, niet onder druk van PSV heeft gehandeld om Derks niet de wed strijd tegen Ajax te laten leiden. Frans Derks: „Het is voorts een goed gesprek geweest in Rotterdam. Dat ik aan Van Gelder, die vooral verontwaardigd zou zijn geweest over mijn opmerking de hele zaak maar in de doofpot te stop pen. mijn excuses zal aanbieden, is wat nog prematuur. Je excuses aanbieden doe je niet zo maar". Van Gelder: „Ik heb nog niets ge hoord van Derks. Bovendien zit ik t-r echt niet om te springen dat Derks zijn excuses aanbiedt. Voor PSV is deze hele zaak inmiddels afgedaan". Onduidelijk is evenwel nog of Derks alsnog de wedstrijd Ajax-PSV op zon dag 8 februari in het Amsterdamse Olympisch Stadion zal arbitreren. Derks: „Die zaak is nog niet helemaal uit de doeken gedaan. Het laatste woord in deze is overigens wel aan mij". VLISSINGEN - De 18-jarige tafelten nisser Dick Jeras van de Vlissingse vereniging Wilno is uitgenodigd voor een vriendschappelijke interland tegen Engeland. Achtereenvolgens op 27. 28 en 29 januari treden Neder landse spelers aan tegen de Engelsen in Steenwijk, Budel en Maassluis. Dick Jeras, kampioen van Zeeland, komt op 29 januari in maassluis in ac tie. Op 27 januari bestaat het Nederlandse team uit Herman Hopman, Hans Lin- gen en Nico van Slobbe. Op 28 januari komen voor Nederland achter de ta fels: Bert van der Helm, Herman Hop man en Nico van Slobbe en op 29 ja nuari spelen Dick Jeras. Bert van der Helm en Hans Lingen. Voor Engeland komen onder meer naar Nederland: Desmond Douglas (nummer één op de Engelse ranglijst), Andrew Barden (nummer vijf) en Paul Day (nummer zeven). Ook dames van Nederland en Enge land treden tegen elkaar aan. Voor Ne derland spelen onder meer Sonja Helt- zel en Marian van der Vliet. De andere deelneemsters zijn nog niet bekend. DEN HAAG (ANP) - De zes goed aan gekruiste cijfers in de lotto van afge lopen zondag leveren de enige eerste prijswinnaar een bruto bedrag van 609.013 gulden op. De 22 eerste prijs winnaars in de voetbaltoto moeten het met een honderdste deel van dat bedrag doen: 6.534 (bruto). De cijfers van de lotto en sporttoto van afgelopen zondag zijn: LOTTO NO. 3 Aantal deelnemers: 923,097; bruto in leg: 3.663.238,-; prijzenbedrag: 1.740.038.-. Ie prijs: 1 winnaar ont vangt bruto 609.013,-; 2e prijs: 4 win naars, ontvangen bruto elk ƒ43.500,-: 3e prijs: 210 winnaars ontvangen bruto elk 1.242,-; 4e prijs: 6.007 winnaars ontvangen per kolom 57.-: 5e prijs: 9.526 winnaars ontvangen per kolom elk 36.-. TOTO NO. 3 Aantal deelnemers! 248.139, bruto in leg: 756.598-, prijzenbedrag: Eddy Merckx een van de favorieten aan de kop van het Zesdaagseveld. achter hem Gunther Haritz, koppelge- noot van René Pijnen. ROTTERDAM - Fietsen om een hengst. Het is een bijna onwaarschijn lijke gedachte maar Peter Post, wed strijdleider van de Rotterdamse Zes daagse, weet hoe hij net Zesdaagse- publiek voor zijn jaarlijkse even ement in Ahoy enthousiast moet ma ken. Want de bijna twee jaar oude hengst 'Peter Post' (voor insiders, het is een zoon van Sceptre en Zamore the Saint) is een van de hoofdprijzen van de zesde wielerzesdaagse die in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy wordt gehouden. De draver met sulky en pi keur maakt elke avond een ererondje, en de verzekeringsmaatschappij die deze prijs beschikbaar heeft gesteld, gaat de hele combinatie schenken aan de winnaar van een speciaal klasse ment. Met het cadeau doen van een hardd raver heeft organisator Peter Post ge zorgd voor wat afwisseling tussen de vele elektrische apparaten en auto's die vaak door de Zesdaagse-renners bij elkaar kunnen worden gefietst. Tijdens de eerste dag van de Zes daagse viel bet overigens wel mee met de stroom van prijzen, maar als we Peter Post mogen geloven, zijn in Rot terdam de meeste premies te verdie nen van alle Zesdaagsen. Bedragen wil Post echter niet noemen. Met het startschot van wereldkam pioen Henny Kuiper werden de 26 deelnemers vanaf donderdagavond zes dagen verplicht aan hun zadel ge kleefd. De grote favorieten voor de eindzege van deze Zesdaagse zijn zon der meer René Pijnen en Günther Ha- ritz. Het duo, dat dit seizoen al vier zesdaagsen heeft gewonnen, is mo menteel uitstekend in vorm. Dit was een van de redenen waarom Peter Post het duo uit elkaar wilde halen. Post stelde voor dat Pijnen met zijn koppelgenoot van de Zesdaagse van vorig jaar. Boy Schuiten, zon rijden. Maar Pijnen, die reeds in 1972, '73 en '74 de Rotterdamse Zesdaagse op zijn naam bracht, voelde niets voor het plan van Peter Post. Pijnen: „Günther en ik rijden nu twee seizoenen samen, en wij passen uitstekend bij elkaar" Pijnen heeft na zijn breuk met Leo Duyndam de in Frankfurt woonach tige Haritz wegwijs gemaakt in het Zesdaagse-wereldje. Pijnen, die een uitstekend koersinzicht heeft (hij be paalt ook wanneer een van beide ren ners moet wegspringen), vond in Ha ritz een koppelgenoot die vooral tij dens de jachten met gemak een flinke achterstand kan goedmaken. Dit alles deed Pijnen besluiten het verzoek van Post te negeren. Wedstrijdleider Post wilde met de 'ontkoppeling5 voorko men dat het duo te sterk zou zijn, hoewel mag worden verwacht dat de duo's Merckx-Sercu, Van Linden- Gilmore en Duyndam-Karstens ook wel voor enig spectaculair werk zul len zorgen. Maar hoe sterk het duo Pijnen-Haritz momenteel rijdt, bewezen zij op de eer ste avond van de Rotterdamse Zes daagse. Na de 50 temporonden en de koppelkoers over 60 minuten bezetten zij meteen de eerste plaats in het al gemeen klassement. Tijdens die kop- WIJK AAN ZEE - Nog altijd is Ljubo- jevic de grote favroiet in het Hoog ovenschaaktoernooi. Maar niet langer is zijn toppositie onaantastbaar. Zijn grootste concurrent is zijn landgenoot Kurajica, die in een Franse partij de Rus Dvorecki van het bord speelde. Ljubojevic moest zelf genoegen nemen met een remise tegen Ree. Veel aandacht ging uit naar de krachtmeting Langeweg-Tal. De strijd lustige' Langeweg maakte het de oud wereldkampioen uiterst lastig, brak in gunstige stelling af. maar werd 's avonds in de tweede zitting toch ver slagen door de Rus. De IJslander Olafsson speelde sterk aanvallend tegen Böhm, maar nam zoveel risico's, dat de Nederlander zelf winstkansen kreeg. Ook deze partij werd afgebroken en door de IJslander tenslotte nog net remise gehouden. GROOTMEESTERGROEP: Bohm (Ned - Olafsson (IJsli 'h-'lï. Browne (VS Andersson (Zwei afg.; Ree (Ned) - Lju bojevic (Joe) V2-V2; Kurajica (Joe) - Dvorecki (Sow) 1-0; Langeweg (Ned) - Tal (Sow) 0-1: Sosonko (Ned) - Smejkal (Tsj) '/2-V2. STAND NA ZES RONDEN: 1 Ljuboje vic 4 plus 1 afg2 Kurajica 4: 3 So sonko 3'/=; 4/7 Langeweg, Tal. Smejkal. Olafsson 3; 8 Browne 2'h plus 2 afg.. 9 Ree 2"2: 10 Andersson 2 plus 1 afg.: 1! Dvorecki 2; 12 Böhm IV2. MEESTERGROEP: Ligterink (Ned) - Boersma (Ned) 1-0; Lehmann (W-Dld) - Marcus (Ned) 1-0; Christianssen (VS) - Bellin (Engi 0-1; Szmetan (Arg) - Fa- rago (Hon) 'A-Va/: ïïeslorinen (Fin) - \ikolac (Joel 0-1: kusnir I Isrl llurloch l\edl '/2-V2. STAND: 1 Bellin 5; 2/3 Ligterink, Niko- lac 4'/:; 4 Farago 4: 5/7 Hartoch, Chris- tanssen, Westerinen 31/-; 8/9 Lehmann. Szmetan 2,/=; 10 Kusnir IV2; 11 Boersma 1; 12 Marcus 0 pelkoers deed zich een valpartij voor waarbij o.a. de Belgen Willy Debos- scher en Freddy Maertens waren be trokken. Maertens kon. nadat verwon dingen aan zijn rechterknie waren ver zorgd, weer in de baan komen, maar Debosscher bleek een hersenschud ding te hebben opgelopen. De belangstelling bleef op de eerste avond van deze Zesdaagse beneden de verwachting. Peter Post verwacht op nieuw alle records te zullen breken. In 1972 passeerden 45.000 mensen de kas sa's. in 1974 50.000 en vorig jaar werden ruim 52.000 bezoekers geregistreerd. Een week vóór de start van het wiele- revenement in Ahoy waren in de voor verkoop al 30.000 kaarten verkocht. Een totaal uitverkocht sportpaleis ge durende alle dagen zit er echter niet in. Bijna de helft van het aantal beschik- oare stoelen bleef donderdagavond mbezet. Stand De stand: 1 Pijnen/Haritz (Ned/W-Dld) 106 pnt; op één ronde: 2 Merckx/Sercu (Belg) 61 pnt; 3 Schuiten/ Schulze (Ned/W-Dld) 10 pnt; 4 Stam/Clark (Ned/Aus) 5 pnt; 5 Peffgen/Knetemann (W-Dld/Ned) 2 pnt; 6 Duyndam/Kar- stens (Ned); 7 Maertens/Kemper (Belg/W-Dld); op twee ronden: 8 Hem- pel/Bal (W-Dld/Ned); 9 De Meyer/Ste vens (Belg); op drie ronden: 10 Van Linden/Gilmore (Belg/Aust 23 pnt; 11 Schütz/Hermann (W-Dld/Lie); op vijf ronden: 12 Debosscher/Breyr (Belg/Ned); 13 Priem/Della Torres (Ned/It). Amateurs Na de eerste rit in de amateuraes- daagse van Rotterdam is de stand: I Rietveld/Pronk (Ned); op één ronde: 2 Svendsen/Refshammer (Den); 3 Bur- ton/Young (G-B/VS); 4 Caetho- ven/Jonckheere (Belg»; 5 Slot/Venix (Ned); 6 Dietschi/Baumgartner (Zwi>; 7 Grootzwagers/Huveniers (Ned); 8 Van der Ley/De Wilde (Ned 1: 9 Van der Leist/Goeyers (Ned); 10 Maas/Jacobs (Ned); 11 Degems/Spangers (BelgK op twee ronden: 12 De Vries/Ten Tije (Med); 13 Van Wijk/Kipping (NedK op ddrie ronden: 14 Deusing/Aerts (Ned). Het verloop van de partij Kurajïca- Dvorecki luidt: Wit: B. Kurajica (Joegoslavië). Zwart: M. Dvorecki (Sowjet-Unïet). Franse partij. Grootmeestergroep 6de ronde. 1. e2-e4, e7-e6; 2. d2-d4, d7-dó; 3. pbl-c3, Pg8-f6; 4. Icl-g5. If8-b4; 5. e4-e5, h7,h6; 6. Ig5-e3 pf6-e4; 7. ddl-g4, g7-g6; 8. a2- a3, Ib4xc3^ 8. b2xc3. pe4xc3. 10. Ifl-d3. pb8-c6; 11. h2-h4. pc6-e7: 12. f2-ö, Ic8- d7. 13. dg4-f4. pe7-f5; 14. Ie3-f2. c7-c5; ia d4xc5. óo-a4; 16. ldSxio, g6xf5; 17. If2xd4. pc3-d5; 18. df4-d2. dd8-e7, 19. pgl-e2, Id7-b5; 20. pe2-c3, pd5xc3; 21. dd2xc3. th8-g8; 22. kel-f2, 0-0-0; 23. Id4-e3, td8-d5; 24. dc3-b4, Id5-c6: 25. tal-dl, a7-a5; 26. db4-f4, h6-h5; 27. tdlxdö, Ic6xd5; 28. c2-c4. Ld5-c6; 29. thl-dl. f7-f6; 30. g2-g3. de7-g7; 31. Ie3- d4. f6xe5; 32. Id4xe5, dg7-f7; 33. df4-d2, df7-e7: 34. dd2xa5. b7-b6; 35. da5xb6, de7-b7: 36. tdl-d6. Ic6xf3; 37 db6x7". If3xb7; 38. td6xe6. Ib7-e4; 39. c5-c6. Ie4-d3: 40. Ie6-e7. zwart geeft het op. OSLO (ANP) - Dertien jaar gele den zorgden Aaness, Thomassen, Moe en Johannesen voor een uni cum in de schaatshistorie door in Gothenburg tijdens de strijd om het Europees kampioenschap de eerste vier plaatsen voor Noor wegen op te eisen. De Noren be schikken nu opnieuw over vier azen, die het uitzonderlijke suc ces van 1963 kunnen evenaren. Op een karikatuur in de hoofdstede lijke courant "Dagbladet' kon men donderdag de met door groefd gelaat afgebeelde, 58- jarige trainer Johs Tenmann vier troefkaarten op het ijs van B islet zien leggen en met superieure blik de vraag stellen: „Niemand beter Alle ogen van schaats- minnend Noorwegen zullen het komend weekeinde op de 'S-en' Jan Egil Storholt, Sten Stensen (titelverdediger), Kay Stensj- hemmet en Amund Sjoebrend ge richt zijn. Toch houdt Tenmann, die dit sei zoen door een furieuze trainings- aanpak de Noren naar grote hoogte stuwde, nog wat slagen om de arm. „Ik ben ervan overtuigd dat de Russen in de landenwed- strijd tegen ons niet het uiterste hebben gegeven", aldus de grijze trainer, kort na aankomst uit Hamar waar de Noren een train ingskamp hadden afgesloten. ..We zullen heus nog wel rekening moe ten houden met Ivanov en Kon- dakov Die kunnen veel beter dan ze in Elverum hebben laten zien. Verder kunnen ook de andere Russen Martsjoek en Varlamov, de Oostduitsers en Hans van Hel den goed uit de hoek komen. Veel zal afhangen van de resultaten op de 500 meter". Als zijn persoon lijke favoriet noemde Tenmann de specifieke stayer Stensen. uitge rekend de enige, die zich onder leiding van een eigen trainer (Finn Hodt) bleef voorbereiden. Nog nooit De Nederlandse bondscoach Leen Pfrommer is een andere mening toegedaan: „Voor mij is Storholt de grootste kanshebber. Hij heeft het in zich om de 500 meter in bijvoorbeeld 39,8 seconden te rij den. Dan moet Stensen zeker meer dan een seconde toegeven, want hij is in zijn eigen land nog nooit onder de 41 seconden ge komen. Daar komt een gat van zeker twee seconden op de 1500 meter bij. Als het verschil op de 5.000 meter dan net als in El verum slechts een viertal secon den ten gunste van Stensen be draagt, zie ik hem op de tien ki lometer geen 30 seconden goed maken. Dan moet voor Stensen wel alles meezitten". Storholt zelf is met zijn gedachten eigenlijk al meer bij de Olympb sche Spelen in Iifnsbruck. .Na tuurlijk wil ik hier voor eigen pu bliek graag de titel veroveren", zei hij dromerig, „maar het lijkt mij helemaal het einde als ik op mijn verjaardag, 13 februari, het olym pisch goud vanae 1500 meter mag omhangen. Daar leef ik helemaal naar toe". Baanrecords Het is geheel zeker dat de titel strijd zich inderdaad op het 'heili ge' ijs van Bislet gaat afspelen. De dooi. die in het begin van de week in Oslo heerste, heeft de dikke ijs laag nauwelijks aangetast. Don derdag kwam het kwik in de zon nige Noorse hoofdstad wel tot en kele graden boven het nulpunt. Maar ook alt had geen nadelige invloed op het ijs. De Nederlandse ploeg kreeg zelfs toestemming om vrijdagochtend gedurende twee uur in het Bisletstadion te train en. De baanrecords dateren alle uit 1971. De Zweed Hasse Boerjes heeft met 39,61 seconden het re cord op de 500 meter in handen. De andere records staan op naam van Ard Schenk (2.02.3 - 7.22.84 - 15.13.4). Maar dat de Noren, die er bij het laatste titeltoernooi in Oslo (de wereldkampioenschappen van 1975) niet aan te pas kwamen, nu de lakens zullen uitdelen, staat voor iedereen vast. De 'vier S'en' onderstreepten het afgelopen weekeinde hun superioriteit tegen de aanvankelijk zo gevreesde Russische all-rounders, waardoor het niet ondenkbaar is dat zonda gavond uitsluitend Noren betrok ken zullen rijn bij de slotceremo nie. Dat voor de Noorse schaatslief hebbers aanlokkelijke vooruit zicht heeft de belangstelling bij de voorverkoopadressen flink ge stimuleerd. Misschien loopt Bis- let, waarin voor 28.000 toeschou wers plaats is. wel weer vol, lui den zelfs optimistische verwach tingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15