DE RAMP IN BELGIË EN HET MENSELIJKE GEBAAR UIT ZEELAND Volgende maand gesprek over beleid van het Zeeuws Museum Statencommissie Cultuur akkoord met cursus algemene muzikale vorming leerkrachten llona Schmidt exposeert in 'Tpx Volcke' OOSTKAPELS ECHTPAAR WOU KLEUREN-TV tl 1M JXWDERDAQ 22 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Onder redactie van Jacques Cats t? tv' ts in <5 y I asisTï gehai/ toekot;, oengae bena&' ïrslede hoeft tó ra, moef?' de looffe! en{ B no relijk ng i „Triestig hè, meneer", zegt de man die bezig is met een tuinslang de blubber uit de gang van zijn woning te spuiten en ziet dat ik foto's maak van de in de vooruin opgeslagen berg met huisraad. „Triestig, hè". Het is een woord, dat ik telkens weer opvang als ik in het door het water geteisterde Ruisbroek door de straten loop en even blijf stilstaan bij samengegroepte buurtbewoners. In Ruisbroek kun je weer lopen. Het water is weg. Twee weken lang stonden de stra ten blank en de huizen vol. Nu pas wordt de grote chaos zichtbaar, die het water veroorzaakte. In de voortuinen van de huizen, die het zwaarst zijn getroffen, staan de meubelen nu huizenhoog opgestapeld. Doorweekte fauteuils, kromge trokken kasten, gekrompen, schimmelige vloerbedekking, het is geen cent meer waard. Goed voor de wagen van het grof vuil. Inderdaad een triest gezicht Gisteren was ik in het Belgische rampgebied om er oog- en oorge tuige te zijn van het menslieven de gevaar, dat men vanuit het Zeeuws-Vlaamse Aardenburg had willen maken door inderhaast een huis-aan-huiscollecte in alle kernen van de gemeente te hou den en de opbrengst reeds een dag na de inzameling te bestem der plekke te brengen. Dat ge beurde in het gemeentehuis van het aangrenzende Puurs, dat zich vooruitlopend op de komende gemeentelijke samenvoegingen (fusionering noemen ze dat daar) al over het lot van het binnen kort bij Puurs te voegen Ruis broek bekommert. Het was een geanimeerde bijeen komst in het gemeentehuis van Puurs. In een deftige zaal met pluche gordijnen, een kroonluch ter, dure stoelen met het gemeen tewapen in de rugleuning gebor duurd, met kelken mousserende wijn, bonkige bonbons en vette bolknaJks. Des te schrijnender was het beeld dat het gezelschap uit Aardeburg kreeg .te zien tij dens een rondrit .door de ontrege lende buurt, waar -hét water.heit hardst toesloeg. "Puurs helpt Ruisbroek', lees ik op een raambiljet waarop verder valt te lezen dat er aanstaande maandag in zaal Willy's Mousta che een 'vedette-show" zal plaats vinden, wat onder meer zal voor zien in het optreden van ene Urbanus van Anus. Puurs helpt trouwens al vanaf het begin. Toen de dijken braken, Ruisbroek en een stukje Puurs onderliepen, het water de woningen binnen gulpte en velen een veilig heenko men zochten. Er werden maaltijden bereid voor de evacues, men verstrekte kleding en verder werd vanuit het gemeentehuis van Puurs een begin gemaakt met het leningen van de eerste financiële noden- Een uiterst delicate kwestie, die zo te horen op het ogenblik zeker niet tot ieders tevredenheid wordt afgehaneld. Aan de rand van het getroffen gebied, waar het water nog wel op de landerijen staat, wordt ik binnengehaald in een kleine boe- renfbehuizing, waarvan de bewo ners in vergelijking tot de dorpe lingen, een. eind verder op niet-zo zwaar werden bezocht, maar waar het water toch nog altijd neren dagen lang veertig centime ter hoog in de kamer stond. Ik veeg netjes mijn bemodderde schoenen af aan een dweil die bij de keukendeur ligt uitgespreid, een bezigheid die hoofdschuddend wordt bekeken door de bewoon ster, een vrouw van in de vijftig. ..Ach, ge hoeft uw voeten niet te kuisen", verkondigt ze gelaten. „Het helpt toch niks. Al gebruikt ge een kg zeep, gekrijgt nog geen schuim". Madam-'is over-.dië, eerste, finan ciële hulp niette 'spreken. „Er zajn"v_ zo.-'-'weet ze, „mensen die nauwelijks schade hebben gehad, maar die krijgen toch meer geld In de voortuinen van de huizen die in hel water hebben geslaan staat de onbruikbare huisraad op geslagen. De donkere baan op de muur geeft aan hoe hoog het wa ter kwam- omdat ze zijn geëvacueerd. En wij? Wij hebben al die dagen met twee pompen geprobeerd de schade zoveel:.mogelijk te beper ken. Wij hebben niet gelijk die anderen 's; 'nachts behoorlijk kun nen slapen, maar zo maar een paar uur in een zetel doorge bracht. wij zijn niet gevoed en gekleed. En nu krijgen ze nog minder betaald. Ls dat nou recht vaardig? Wij hebben door thuis te blijven alles gedaan wat we konden en dan wordt je nog zo gestraft. Ik ben er zelfs voor naar de doktoor gemoeten, ik heb er gewoon een inzinking van gekregen", zegt de vrouw en ze steekt andermaal een zware Bas tos op. „In 1953 hebben we het water hier ook gehad", vertelt madam. Toen stond het zestig centimeter hoog in huis". Maar kom laten we teruggaan naar de bijeenkomst in het <e meentehuis van Puurs- Daar was de burgelijke en de kerkelijke overheid aanwezig om de deputa tie uit Aardenburg te ontvangen. Het Zeeuws- V1 aamse gezelschap stond onder leiding van de heer E. de Culenaere van het plaatse lijke evenememtencomité met als mede comitéleden de heren I. Puyenbroeck, M. Hol en W. van Keiden. Omdat bij de inzameling van maandag ook de kerken wa ren betrokken waren ter zitting in Puurs eveneens aanwezig da. Valk var. de hervormde kerk, pastoor W. Martens namens de r- k parochie en dns. A. G. W. Hildebrandt als representant van de doopsgezinde gemeente. ,Het doet ons goed dat er men sen uit het buitenland compass,e hebben met de sukkelaars", zei schepen (burgemeester) Lancin De heer De Culenaere herinnerde in zijn toespraak aan de nauwe banden die Aardenburg sinds kort met de Puurs heeft. „Wij hebben een vrijage met uw ge meente" zo zei hij- „En de mees ten weten wel wat verkering be tekent. Dat zijn dikwijls plezieri ge dingen. Gezellig samen zitten in het park. of ergens aan een goed gedekte tafel of plezier ma ken in een dancing. Maar ook moet er saamhorigheid zijn in een tijd van tegenspoed. Wij heb ben elkaar ontmoet op het kik- kerfeest in Aardenburg en op de kermis in Puurs, Wij kunnen wel verliefd zijn onder pot en pint, maar ten te En de uiteen. Over het In Aardenburg verzama! de bedrag zei de heer De Cu.e- naere: „Wat het ook moge jsijr, het is vooral een teken van me deleven. We kunnen", zo sei cie woordvoerder namens de deputa tie uit Zeeu w sch-VI a an de ren„ce nood niet lenigen met dit povere bedrag. Daar moet trouwens uw regering voor zorgen". Da. Valk overhandigde vervolgens een en- •eloppe met hei geld aan cie •veehouder Prins van sociale za ker van Puurs. De heer Prins wees er op, dat er op het ogen blik in een groot aantal omlig gende gemeenten in België inza melingen worden gehouden. .Maar dit soort initiatieven van ■reemdelingeri dat zijn zaker. die naar het hart gaan", zo zei de wethouder. De directeur van de gemeentelijke sociale dienst var. Puurs bedankte tenslotte na- nens de bevolking 'voor dit edele gebaar'- „Wij hebben hier het ge zegde: zijn vrienden kent men Ir, de nood. Daar geeft gij het beste bewijs van", zo zei de directeui van de sociale dienst. De rondrit door het geteisterde gebied werd even onderbroken voor een bezoek aan een getrof fen tuindersaedrijf. Ik had hier eenenvijftigduizend potten inge plant", vertelt cie bedrijfsvoerder maar dat is al jaren zo". Reactie van voorzitter Abelman: .Dan moet dat nu eindelijk eens veranderd worden". Na een langdurige bespreking besloot de sectie de punten van kritiek zo zakelijk mogelijk op een rijtje te zetten men wil nadrukkelijk geen persoonlijke benadering.en deze tijdens het gesprek met het bestuur naar voren te brengen. In dezelfde vergadering sprak de sec tie ook over de plannen voor een tentoon stellingsdienst in Zeeland. Men is van mening dat deze pas redelijk kan functioneren als daar drie man aan verbonden worden en ziet de dienst het beste ondergebracht bij het bureau culturele zaken van de provinciale griffie. TUSSEN SPECIALE COMMISSIE VAN DE ZEEUWSE CULTURELE RAAD EN BESTUUR VAN HET MUSEUM OVER DE AL LANGER BESTAANDE KRITIEK MIDDELBURG Volgende maand op 16 februari komt er een sprek tussen de speciale commissie museumbeleid van de Zeeuwse Cultu rele Raad en het bestuur van het Zeeuws Museum over beleidszaken. Dit gesprek vloeit voort uit al gerui me tijd geleden geventileerde kritiek op het museumbeleid. Het gesprek werd woensdagmiddag aangekondigd in de sectie kultuurbe- houd van de Zeeuwse Culturele Raad. Voorzitter L. J. Abelman stelde daar verheugd te zijn dat er nu eindelijk een gesprek komt, nadat het zolang stil is gebleven in deze zaak. De publieke discussie ovem het Zeeuws Museum speelt al sinds april vorig - jaar toen de heer L. van der Pol in een schrijven het museum 'een ge brekkig museaal beleid' verweet. Deze kritiek leidde bij de culturele raad tot instelling van een commissie museum beleid, die de zaak onderzocht en om een gesprek met het bestuur van het Zeeuws Museum verzocht. Van de kant van het museum produceerde directeur dr. P. K. van Daaien een beleidsnota, die in het gesprek van volgende maand aan de orde komt en woensdag al in de sectie van de culturele raad werd besproken. In deze nota stelt hij dat het Zeeuws Museum bij de huidige samenstelling met vele verschillende collecties - op experimentele wijze moet blijven werken omdat deze verschillende col lecties (munten en penningen, folklo- re, archeologie, atlas keramiek, na- tuurhistorie en prehistorie) „in wezen aparte musea zijn voor een telkens ander gericht publiek". Inschakeling van vrijwilligers het gebrek aan mankracht op te van gen wijst de museumdirecteur af zolang het, zonder voldoende professi onele begeleiding gebeurt en aanstel- ling van deskundige krachten acht hij uit financieel oogpunt niet haalbaar. In de vergadering van de sectie meen de voorzitter Abelman echter dat de kardinale vraag is wat het Zeeuws Museum voor een museum wil zijn. ,.Is het kunstmuseum of een histo risch museum, of hangt het er tussen in?", zo vroeg hij zich af. Zelf vond hij dat het museum teveel een kunst expositie is en het historische ver haal' ontbreekt. „De verschillende za ken zijn allemaal losgekoppeld tot kleine verzamelingen, maar het ver haal ontbreekt", zei hij. Informatie Deze kritiek werd door andere onder- j schreven. Sectielid P. M. Gïlhuys: „Als miitnim iiitstant. heb ie ontzet tend veel moois gezien, maar heb je nauwelijks informatie gehad". Verder stelde drs. P. J. van der Feen dat het historische verhaal de verandering van Zeeland vanaf de prehistorie te weinig aandacht krijgt. Voorzitter Abelman bracht daarop naar voren dat het erom gaat dat het bestuur begrijpt wat de taak van het museum is. De heer Gilhuys onder schreef dat: „Er is geen uitgangspunt. Er ligt niets vast", zei hij. Volgens sectielid ir. J. A. Ttrimpe Bur ger is de praktijk tot nu toe zo geweest dat het bestuur het beleid over laat aan de directeur en men zichzelf alleen een controlerende taak toedenkt. Drs. Van der Feen zei daar over dat er binnen het bestuur eigen lijk nooit over een beleidslijn is ge sproken. Voorzitter Abelman vond deze situatie nu net onjuist. Hij was van mening dat een bestuur een beleidsprogram ma opstelt en de directeur dit uit voert met mogelijkheden voor eigen voorkeuren, maar het niet zo moet zijn dat deze eigen voorkeuren preva leren boven het beleidsprogramma. Verdere punten van kritiek zijn onder meer de presentatie van de collecties en de geringe toegankelijkheid van de 'Atlas van Zeeland' (Zeelandla 'Illus- trata). Deze zeldzame historisch-topo- grafische atlas is maar zeer beperkt dn te zien. Rare zaak Volgens sectievoorzitler Abelman beeft dit te maken met het perso neelsbeleid. Hij noemde het een 'rare zaak' dat de museum-assistent, die zich gezien diens opleiding uitstekend met deze zaak zou kunnen bezig hou den, kaartjes moet verkopen aan de kassa. Sectielid P. J. Brand, tevens bestuurs lid van het Zeeuws Museum gaf toe: „Dat wordt in het bestuur ook gezegd. GOES De kunstenares Tlona Schmidt uit Kattendijke exposeert van 28 januari tot 16 februari 30 schilde rijen in de ontmoetingsruimte van verpleegtehuis Ter Valrlce' in Goes. Op 28 januari open llona Schmidt zelf haar expositie. Tijdens die opening zal zij samen met vijftig bewoners 'aan hpf schilderen slaan' Dc Valk van de hervormde ge- ■•neente in Aardenburg overhan digt de enveloppe met geld aan dc wethouder van Puurs-Ruisbrock. Rechts de heer Dc Culaenacre van het evenemcntcncomiU Aarden burg. In zijn kas. .Maar nu daar zoveel verontreinigd water op heef. ge staan kan ik ze wel afschrijven". Hoewel de getroffenen in bet wa- tersnoodgebied rond Antwerpen nogal gereserveerd staan tegenover liefdadige acties in eigen land, omdat men vindt dat men dood eenvoudig recht lieeft "p een ver goeding van de geleden schade, waren de mensen, die Ik sprak over de actie in Aardenburg zeer te spreken over dit Zeeuws- Vlaamse initiatief. De hoogte ran het bedrag doet in dit verband ook weinig meer ter zake. Het is eerder een moreel steuntje in dc rug voor de slachtoffers van de watersnoodramp. En dat steuntje kunnen ze in deze zware d3gen vol opruïmlngsmisère best ge bruiken Bulldozers maken de wegen weer begaanbaar door dammen van zandzakken op te ruimen. wijscommissie gevormd, cue een on-| derzoekje heeft ingesteld en tot de conclusie kwam dat muziekdocent Del Kort jr. uit Hulst bekwaam is cursus-' sen algemene muzikale vorming te j geven en wel in acht lessen, bestemd voor docenten. Volgens dit leerplan'! kunnen maximaal 40 personen aan deze cursus deelnemen. Van de Zeeuwse muziekscholen in Middelburg! en Terneuzeci hebben zich inmiddels al acht docenten aangemeld. Onder' de leerkrachten van het basis-onder- j wijs wordt een enquête gehouden, naar gegadigden Gedeputeerde Van Geesbergen vroeg de commissie ak koord te gaan met een bijdrage groot 3000 - uit de post 'evenementen en experimenten', opdat de cursus in maart zou kunnen starten- De com missie toonde zich erg met dit voor stel ingenomen. Experiment Drs. H. Eversdijk deelde in die vreug de. ...Ais het experiment slaagt, dan moet liet voortgezet worden. Er moet| daarom wel verslag worden uitge-i bracht aan het college V3n g. s. ter beoordeling en om eventueel het be 1 Gezellestraat Terneuzen nu aangesloten op rotonde TERNEUZEN In Terneuzen is woensdag de aansluiting van de Guido Gezellestraat op de rotonde bij de Ju- lianaziekenhuLs voltooid- Er resteert op dit moment alleen nog een stukje Parallelweg dat moet worden afge werkt- Aan het omvangrijke karwei, dat neer komt op het doortrekken van de Wil lem de Zwijgerlaan, is sinds de bouw vakvakantie van vorig jaar gewerkt. De gemeente Terneuzen verwacht, dat de verbetering van de verbinding met de doorgaande routes ingrijpende con sequenties heeft voor het verkeer door de Axelsestraat. Het lijkt vrij waar schijnlijk dat de opstoppingen die zich daar nu regelmatig voordoen zullen SUBSIDIE VAN f3000,- VOOR 'EXPERIMENT RESTAURATIE VAN 22 MONUMENTEN NU OOK MOGELIJK MIDDELBURG De commissie voor de cultuur en het onderwijs uit de Zeeuwse staten is woensdagmiddag akkoord gegaan met een voorstel van gedeputeerde staten een subsidie van ƒ3000.- uit te trekken voor een cursus! algemene muzikale vorming. Aan deze; cursus ban worden deelgenomen door de docenten van de twee Zeeuwse muziekscholen, en door leerkrachten van het basisonderwijs. Gedeputeerde A. L- van Geesbergeo kreeg van commissie-voorzitter A. van Overbeeke toestemming het voorste", als extra punt op de agenda té zetten. De heer Van Geesbergen lichtte toe dat er landelijk zowel als provinciaal bij de muziekscholen een te kort is aan docenten voor algemene muzikale vorming in groepsverband. Al geruime' tijd wordt er bij de conservatoria opj aangedrongen de opleidingen hiervoor aan te passen. Inmiddels is er een werkereer) uit de nroviociale onder leid op te bouwen", vond de heer Eversdijk- „Het- is de bedoeling dat deze cursus, als zij slaagt, een 'sneeuwbaleffect gaat opleveren", merkte de commis sie-secretaris J. de Rey op. De com missie had verder geen moeite met het voorstel het schoolfonds van de Zeeuwse Visserijschool te subsidiëren met jaarlijks 1000,- voor de komen de vier jaar, ingaande 1976. De heer Eversdijk toonde zich ook verheugd met de aanneming van het voorstel nog 6000.- te verstrekken aan de Zeeuwse stichtingen voor be- roepenvoorüchting en schoolkeuze, dit als dekking van de kosten in 1972. .Mijn ervaring is dat het funest is als iemand op dat gebied een verkeerde keus heeft moeten maken. Daarom steun ik van harte dit voorstel. Er kan op dit terrein niet genoeg worden geadviseerd". De commissie verklaarde zich verder akkoord met een 22 voorstellen subsi die te verlenen voor restauraties aan historische panden, kerken, molens en orgels in de provincie- ..De provincie zit nu wat beter in de middelen daarvoor. Er valt dus nu wat enige achterstand in te halen", constateerde commissievoorzitter Van Overbeeke. OOSTKAPELLE „Ik was er echt even stil van toen ik 't las. Ik moest •f twee keer lezen voordat 't goed tot me doordrong." Mevrouw A. de Voogd-Wondergem uit de Torenstraat in Oostkapelle, winnares van een kleu rentelevisie in de veertiende ronde van de puzzelactie ten bate van het "Nationaal Fonds Sport Gehandicap ten', kreeg dit toestel woensdagmor gen thuisbezorgd. De heer en mevrouw De Voogd waren erg blij met de prijs, ook al pronkte in de kamer reeds een nog geen jaar oude kleuren-tv compleet met af standsbediening. De heer De Voogd: ,Die zal wel naar onze zoon in Mid delburg gaan, want die heeft er nog geen." De nieuwe kleuren-tv werd bezorgd door de heer J. Bareman van het •Philips-servicecenurum in Middelburg en stond binnen enkele minuten al op de plaats van het 'oude' toestel. In Kapelle begon cursus 'Instructie Volksdansen' KAPELLE De cursus Instructs Volksdansen', uitgaande van de Neder landse Volksdansvereniging fNEVO) is dinsdagmorgen in Kapelle begon nen. De cursus wordt iedere dinsdag morgen gegeven in het dienstencen trum 'De Vroone'. De cursus, die 40 lessen omvat, duurt tot ongeveer half mei. Er werd dinsdag begonnen met 22 cursisten uit Midden-Zeeland, Wal cheren en Bergen op Zoom. Het is de bedoeling dat de cursisten na- afloop vooral het volksdansen gaan propage ren aan ouderen in hun eigen omge ving. De cursus in Kapelle wordt geleid door mevrouw W. Taai. aans- leidster bij r NEVO te Putte in De kleuren-tv was de tweede week- hoofdprijs in de veertiende ronde van deze puzzelserie, die behalve in de PZC. waarin mevrouw De Voogd mee- puzzel. ook in een groot aantal andere dagbladen verschijnt. Mevrouw De Voogd is vast van pi an aan alle 2$ ronden mee te doen, niet alleen om dat ze een ijverig puzzel raatster is. „Maar", zegt ze, „het Ls per slot van rekening ook voor een goed doel." Op de foto: De heer Bareman over handigt de Oostkapelse winnares he; garantiebewwijs en ce handleiding -voor de kleuren-tv (foto PZC). Jaarvergadering ger. organisten MIDDELBURG In de Zuiderkerk van de gereformeerde gemeente in Middelburg hield de afdeling Zuid west van de 'vereniging van organis ten der gereformeerde gemeenten' de jaarvergadering. Uit de verschillende jaarverslagen bleek dat de vereniging die nu 64 leden telt een goed jaar achter de rug beeft. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Milhous- J. A. Krijnsen en K. Waerman herkozen. Na het huishoude lijk gedeelte vertelde gastheer Bram Beekman over het "Leeflang-orgei' in de Zuiderkerk. De mogelijkheden er van demonstreerde hij met een aantal koraalvoorspeler.. ila de pauze hield Bram Beekman vervolgens een inleiding over "Prakti sche kanttekeningen rondom voorspel en koraal in onze eredienst'. Hij schet ste daarbij op boeiende wijze het ontstaan van de psalmen en gaf uitleg over het spelen van voorspeler, er. ko raal m de eredienst van de gerefor meerde gemeente. Na zijn uiteenzet-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9