Beperkte dijkbewaking werd woensdagnacht weer van kracht Een nachtje Schouwen tussen 'beperkt' en 'uitgebreid' Actiegroep pleit nogmaals voor een verhoging van de Oosterscheldedijken GEVOLGEN 'MEEGEVALLEN' Duitser gebruikte pand in Gapinge onbevoegd als recreatiewoning ALMANAK Weer diefstal kleding uit zaak in Kapellebuit nu 25.000,- COMITÉ SOS: OVERSCHRIJDING KOSTENRAMING HALF OPEN OOSTERSCHELDE AANVAARDBAAR A. M. GELUK „T IS NIKS. MAAR T HAD EENS ANDERSOM MOETEN WEZEN" PvdA in Axel ombudscommissie Extra loterij voor slachtoffers watersnood 2 PKOYINCIAIE ZEEÜWSe COURANT DONDERDAG 22 JANUARI 1976 EXTRA-VERHOGING WATERSTAND BLEEF BEPERKT VLISSINGEN Woensdag rond liet middaguur is in Zeeland opnieuw be sloten tot het instellen van een be perkte dijkbewaking, nadat de storm- vloedwaarsclniwingsdicnst in Den Waag per telegram bad laten weten dat aan liet eind van de middag weer op rond één meter vérhoging moest worden gerekend. Die verhoging bleef tenslotte beperkt tot 55 centimeter. Rond vijf uur werd in Vlisslngen een waterstand gemeten van 2.82 boven NAP. De aanmerkelijk geringere verhoging dan verwacht was voor provinciale waterstaat aan leiding de waterschappen te berichten dat de beperkte dijkbewaking tijdelijk kon worden opgeheven. Rond Rond elf uur 's avonds werd de dijkbewaking opnieuw van kracht. Om 5.18 uur ln de ochtend werd een waterstand van 3.45 meter boven NAP verwacht, een 'bovennormale' stand van ongeveer 1.30 meter. De situatie aan de Zeeuwse kust woensdag overigens minder ernstig dan de dag daarvoor toen de storm nog windkracht tien met uitschieters tot twaalf bereikte. Het KNMI-Metio station in Vlissingen registreerde gisteren windkracht ze ven met windvlagen tot negen. Intussen was het niet uitgesloten dat in de nacht van woensdag op donder dag of in de loop van vandaag een nieuwe depressie, die komend van IJsland zich in de richting van Scandi navië beweegt, opnieuw 'roet in het eten' zal gooien- In dat geval zal opnieuw de dijkbewaking paraat x ten zijn. Zo zei een woordvoerder van provinciale waterstaat, De al enkele etmalen voortdurende noord-noord-wester storm heeft dens hoog water verschillende 'lage stormvloeden' gebraoht. Gedurende dezeperiode was er vrijwel voortdu rend sprake van beperkte of uitgebrei de dijkbewaking. Dinsdagmorgen om elf uur gold voor het gehele Schelde- district het consigne: beperkte dijkbe waking. In de loop van de avond werden de verwachtingen nog aanmer kelijk somberder. Om één uur 's- nachts liet de waarschuwingsdienst dan ook het 'verergeringstelegram' uitgaan, waarop langs de Zeeuwse kust werd overgegaan tot uitgebreide dijkbewaking. Woensdagmorgen om half acht werd deze bewaking weer ingetrokken. De Zeeuwse zeeweringen hebben zich in deze stormperiode goed gehouden. Provinciale waterstaat heeft geen en kele melding over ernstige of zelfs minder ernstige schade aan dijk of duin als gevolg van het stormgeweld en hoge waterstanden van de water schappen ontvangen. Algemene conclu- MIDDELBURG Tijdens de zitting van de kantonrechter te Middelburg eiste de officier van justitie mi. J. Kolkman woensdagmorgen een boete van honderd gulden tegen de Duitser G. T. uit Stolberg (D) omdat hij een door hem in Gapinge gekochte wo ning zonder vergunning van b en w als recreatiewoning heeft ge bruikt. De raadsman van de Duitser mr. W. K- Dieleman, noemde dit een bijzon- dar schrijnend geval omdat zijn cliënt de woning in. een advertentie werd aangeboden heeft gekocht en noch de makelaar noch de notaris hem er op hebben gewezen dat voor het gebruik als, tweede woning een vergunning vereist was. Naar mr. Dieleman ver telde heeft T. er 74 mille voor be taald en heeft hij voor 20 mille er aan laten verbouwen. Na een week kreeg hij een brief van b en w waarna hij zich mondeling heeft gewend tot een ambtenaar op het stadhuis. „Omdat hij geheel zon der argwaan was en ter goeder trouw heeft hij geen schriftelijke ontheffing gevraagd maar gemeend dat de rech ter in dit geval maar moest beslis sen'". Volgens de raadsman is men in Veere wel eens willekeurig met verstrekken van ontheffingen omdat men ze wel geeft als het in het belang van de gemeente is. Hij zei ook de juridische basis van de verordening in twijfel te trekken en vertelde dat zijn cliënt nu de woning alleen tegen een aanzienlijk verlies van de hand lean doen- Volgens hem speelt het probleem van de twee de woning in Gapinge toch ook niet zoals in de stad Veere. De offioier van justitie wees er op dat verdachte te veel is afgegaan op de advertentie en, hoewel hij na een week er door b en w op te zijn geatten deerd dat hij een ontheffing moest hebben, toch rustig is doorgegaan met de bewoning in de weekends. Omdat zijn cliënt alleen mondeling een ontheffing heeft gevraagd en niet schriftelijk, verzocht de raads man de kantonrechter deze zaak voor onbepaalde tijd aan te houden om T. alsnog in de gelegenheid te stellen schriftelijk een ontheffing aan te vra gen bij b en w en* bij weigering in beroep te gaan bij de gemeenteraad. De kantonrechter ging hiermede ak koord. .eeuwse Idee De V Lis singer, die dinsdagmiddag in de binnenstad had gezien hoe een zandstormpje de straten door joeg en hoe het opgestoven zand werd opgeruimd en die woensdag morgen bij een wandeling alom vuilniszakken zag staan, toonde zich aangenaam verrast „Kijk", sprak-ie tegen de kennis naast hem, „een handig idee van de reinigingsdienst om al dat zand in plastic zakken te stoppen en te laten staan voor de vuilophaal dienst". sie was woensdagmiddag dan ook dat de storm en zijn gevolgen zijn "meege vallen'. Ir. H. Visser van het waterschap Walcheren wees er in dit verband op, dat zich in de afgelopen dagen hoog uit geringe duinafslag heeft voorge daan. Tijdens de storm op twee en drie januari was op enkele direct door de zee aangevallen plaatsen al een aanzienlijke duinafslag ontstaan- Het naar beneden gevloeide zand zorgde op die plaatsen voor een SAMENWERKING TUSSEN VEILINGEN KAPELLE EN TERNEUZEN HECHTER KAPELLE De fruitveilingen te Ka- pelle en Temeuzen zullen in de toe komst nog meer gaan samenwerken. Dit blijkt uit een bericht dat de relaties van beide veilingen hebben ontvangen. Directeur van beide veilin gen is de heer P. G. Vcrmaire te Kapel Ie en tot zijn plaatsvervanger is benoemd de heer A. van Kouteren te Tei-neuzcn. Deze laatste is ook be noemd tot hoofd van de administratie van de twee veilingen, die per 1 januari eveneens is samengevoegd. De veilingen Kapel le en Temeuzen hebben in het vervolg dus één admini stratie, zij het nog wel met geschei den exploitatierekeningen voor een aantal onderdelen. Bepaalde exploita ties worden reeds voor gezamenlijke rekening uitgevoerd, met neme de fustexploitatie. Reeds eerder werd bin nen het samenwerkingsverband van de beide veilingen besloten al het fruit op één punt te veilen en wel in Kapelle. Volgens directeur Vermaire is dit een zeer belangrijke zaak, want door het gezamenlijk optrekken van de veilingen wordt de prijsvorming in gunstige zin beïnvloed. Deskundigen zijn namelijk van mening dat dit het geval is wanneer de prijsvorming op zo weinig mogelijk punten tot stand komt. De centrale veiling Kapelle-Ter- neuzen werkt ook veel met voorver koopveilingen, waarbij het fruit direct kan woerden gesorteerd in het fust dat de koper wenst. Ook dit wordt, vol gens de directeur vaa de veiling, ais zeer positief ei*varen en er zal dan ook zeker mee worden doorgegaan ..Het werkt prijsverhogend voor de teler en kostenbesparend voor de af nemer". I strandverhoging, waardoor de golven minder gemakkelijk de duinvoet kon den bereiken. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen konden de waterschapsbesturen woensdag morgen opgelucht ademhalen: er was nauwelijks schade aangericht. Ir. L. Uildriks van 'Het Vrije van Sluis': „Het is meegevallen. Er is maar een klein beetje schade. We kunnen alleen nog niet, precies vaststellen hoe de strandhoofden het hebben doorstaan". Ook het Hulster Ambacht meldde 'geen schade'. Het waterschap nam de bij de dijkbewaking horende maatre gelen, maar hoefde niet daadwerkelijk in actie te komen. Het was de dijkbe- wakers wel opgevallen dat door de aanhoudende harde wind het water constant op een hoog peil bleef. De scheepvaart ondervond ook woens dag hinder van het aanhoudende stormweer. Op de rede van Vlissingen lagen woensdagmiddag nog rond de dertig schepen op beter storm weer te wachten. De loodsdiensten in Oost gat en. Wielingen bleven vrijwel voort durend gestaakt. De veerdiensten over de de Wester- sohelde konden woensdag door de afgenomen wind weer normaal vor- den uitgevoerd. Zoals gemeld moest dinsdag op het veer Kruiningen-Perk- polder de dubbeldekker wegens teveel 'windvang' en daarmee de kans op beschadiging van de fuiken uit de vaart worden genomen. KAPELLE Bij een inbraak in de zaak van de firma Dies Kosten aan de Alexanderstraat te Kapelle is in de nacht van dinsdag op woensdag voor ƒ25.000.aan kleding gestolen. Ver mist worden 115 korte en lange lede ren dames- en herenjassen. Men kwam de winkel binnen door het uitnemen van een ruit uit de winkel deur. Dé rijkspolitie Jieeft de zaak in onderzoek. Dé firma Dies Kosten is voor tweede maal binnen drie weken gedu peerd door inbrekers: in de nacht van 5 op 6 januari werd 54.000,gesto len uit het winkelpand in Kapelle, eveneens aan lederen kleding. Ook teen kwamen de inbrekers binnen door een rudt uit de winkeldeur te nemen. GOES De actiegroep Oosterschelde Open heeft in een open brief aan de Nederlandse regering en aan de leden van de eerste en tweede kamer nog eens gepleit voor verhoging van de Oosterscheldedijken, als blijkt dat de bouw van een stormstuwcaissondam geen haalbare leaart is. Als een stormstuwcaissondag te duur zou worden, moet volgens de actiegroep eerst onderzocht worden of de stormstuw vereenvoudigd kan worden, bijvoorbeeld door het grootste gedeelte van de bovenbouw (de wegcon structie) (e ia.ten vervallen- Als ook dat niet haalbaar is, dan is er voor de Oosterscheldeproblematiek vindt de actiegroep maar één andere oplossing: verhoging va.n de dijken. Dat is zo schrijft de actiegroep nog eens de goedkoopste en meest probleemloze oplossing. In de brief komt de actiegroep met enkele technische suggesties om de dijken zo veilig mogelijk te maken. De actie groep heeft c!e brief verstuurd naar aanleiding van de storm van 3 januari en in verband met een aantal uitlatingen, die de laatste tijd door voorstan ders van een afgesloten Oosterschelde zijn gedaan. De actiegroep vindt, dat de voorstanders van afsluiting 'te pas en te onpas de ramp van 1553 laten opdraven' om hun doél te bereiken. De actiegroep laat er geen misverstand over bestaan, dat ook bij haar de veiligheid voor op staat. 'Maar niet ten koste van alles. Paniek en emoties zijn slechte raadgevers'. Nota 'Nieuwe gezichtspunten' VLISSINGEN He Comité Samen werking Oosterschelde (SOS) conclu deert in een nota 'Nieuwe gezicht spunten', de minister tan verkeer en waterstaat en de leden van de tweede kamercommissie van verkeer en wa terstaat, dat een overschrijding van de kostenraming van de afsluitbare (loorlaatcaissondam aanvaardbaar is. Een open Oosterschelde met dijkver hogingen geeft, aldus het comité, niet alleen de eenvoudigste oplossing, maar ook: volledig behoud van het getij, een besparing van 2 tot 3,5 miljard gulden, de minste kustafslag, maximale flexibiliteit en een mini mum aan zoet Rijnwater in de Oos terschelde. De nieuwe gezichtspunten rond de Oosterschelde werden als volgt sa mengesteld: A. Nationaal economisch verlies bij afsluiting Oosterschelde. iVoor dé 1000 man werkzaam in visse rij, oestar- en mosselencultures werd dn 19711 nog gedacht aan volledige en ZIERIKZEE Het is dins dag goed twee weken na de eerste, zware stormen van het nieuwe jaar al weer raak. Tegen het eind van de ochtend komt in het Schelde-district bij provin ciale waterstaat, de water schappen en de BB het ad vies voor een beperkte dijk bewaking binnen. Storm achtig weer. Springtij. Aan het eind van de middag val len de gevolgen mee, maar voor de nacht wordt de mo gelijkheid van zware storm in het vooruitzicht gesteld. Het beeld lijkt voor Zeeland hal verwege de dinsdagavond gunsti ger dan voor het noorden. Als de dijkgraaf van SChouwen-Duive- land A. M. Geluk rond tienen een uur voor laag water naar de situatie in Vlissingen infor meert, bli,jkt daar een verhoging van ongeveer een meter. Een ge ruststellende gedachte "t'Zal mee vallen, vannacht en morgenoch tend vroeg", is zijn voorspelling. „Ik ben nu thuis, je hóórt de wind niet echt". Er gold via de Stormvloedwaarschuwings dienst. een advies voor beperkte dijkbewaking in het Schelde-dis trict. Even na tweeën in de vroege woensdagnacht belt Geluk op. Er is een verergeringstelegram uitge gaan. een advies voor uitgebreide dijkbewaking, in Vlissingen wordt 's-morgens rond half vijf een hoogwaterstand van 3.70 plus NAP verwacht. Het hoofd van de techmsche dienst, ir. G. D. Kloos terboer krijgt de mededeling via de PTT Rotterdam. De PTT krijgt bij dijkgraaf A. M. Geluk in gesprek hij wordt juist op de hoogte gebracht door Kloos terboer en belt onmiddellijk het vervangende adres: de waar nemend dijkgraaf J. der Wedu wen. Uitgebreide dijkbewaking: op Schouwen-Duiveland besluit men dat advies voorlopig 'beperkt' uit te voeren. Wel eigen technische mensen naar de zee tussen Brui nisse en Burghsluis verspreide dijkdepots, maar nog niet de complete dijkwacht alarmeren. De situatie laat zich op Schou wen-Duiveland niet ernstig aan zien, men heeft nog de tijd. rond kwart voor zes bereikt de Ooster schelde in Zierikzee pas haar hoog tij, drie kwartier later dan bij Burghsluis, drie kwartier eer der dan bij Bruinis se. De dijk graaf waarschuwt de gezworenen van het- waterschap Schouwen- Duiveland en informeert ze over de toestand, de gezworenen op hun beurt bellen de hoofdingelan den. Voor het w&terschapshuis "s Landskamer in Zierikzee wordt één telefoanwacht gealar meerd, Kloosterboer komt er ook Logboek Het kantoor is nog geen half uur na het advies voor uitgebreide dijkbewaking bezet. In de loop van de nacht krijgt men er elk kwartier van de zes dijkposten de waterstand, de kromme van Zierikzee wordt op een grafiek ingetekend. In de loop van de nacht ook wandelen de gezwore nen en een enkele hoofdingeland 's-Landskaimer binnen om eens te horen hoe het er mee staat. De telefooiiwacht en Kloosterboer registreren hun gesprekken als dn een logboek: 2.30: BB Goes vraagt om vanaf 3 uur de waterstand te mogen opvragen van Zierikzee en Bruinisse. 2,35: Aan provinciale waterstaat gemeld, dat het kantoor be zet is. Van die kant hoort men, dat in het noorden noodaiairm is gegeven en dat wellicht daardoor ook in het zuiden uitgebreide be waking is geadviseerd. 2.4'5: De bezetting van de dijk- post Burghsluis eerst hoogwater wordt, gere geld. Er wordt mede ge dacht aan de inzetbaarheid van andere mensen in de loop van de woensdagoch tend om de eventuele scha de op te nemen. 2,50: Een telefoontje uit de sohuin tegenover het water schapskantoor gelegen Cor- neliastichting. Iemand heeft licht zien branden bij het waterschap en wil weten of er iets ernstigs aan de hand is. 3.00: Burgemeester Baerends van Middenschouwen meldt, dat Flaauwers rustig is. Meldt dat hij de bevolking nog niet wil alarmeren, maar dat wel het gemeentehuis wordt bezet. 3.20: Contact met het KNMI. De Bit verwacht een opzet van 1.50 meter, maar twijfelt; het kan ook 1.25 meter wor den. 3.40: In Zierikzee is de water stand 1.63 plus NAP, de ge tijtafel geeft bij hoog water een stand van 1.58 plus NAiP aan. 3.50: Uit een telefoontje met pro vinciale waterstaat wordt duidelijk, dat de wind iets afgenomen is. Windkracht 4 tot 5 Beaufort. In Vlissin gen geeft de peilschaal een stand aan van 3 plus NAP. 4.10: Burgemeester H. P. Ever wijn van Westerschouwen belt, wil weten hoe de ver wachtingen zijn. „Dag, Henk", zegt Geluk, ,,'t Valt best mee. Veel minder dan veertien dagen geleden. D'r is ook weinig wind. We zijn alert. Ales -in orde. Maar ik zal bij zijn, als er eens een maandje oostenwind komt". bootjes, een vissersboot deint rusteloos op de aanstormende golven. „Lelijk", zegt Geluk. „Heel lelijk. Zon schip in de dijk en je hebt zó een hoop schade". Constateert, dat de zee toch on- beschofter is dan begin januari en zoekt de verklaring in de naar het westen gedraaide wind. Opheffen Onderuit Er volgt een stil half uurtje, alleen onderbroken door tele foontjes van de dijkposten, die de waterstanden doorgeven. Men zakt wat onderuit op de stoel en dan is er koffie. Het is be haaglijk binnen, het vertrek vult zich met een milde sfeer, ieder een ként iedereen. „Nou praten ze erover het onderhoud van de zeewering over te dragen aan de overheid, het rijk", zegt Geluk. „Ik kan ze dat altijd erg moeilijk duidelijk maken. Maar ik denk bij dat soort discussies toch wei eens aan de contacten met de mensen dn het gebied". Tegen vijf uur wil Geluk met Der Weduwen nog even de dijk op. Er worden een paar waterstan den op een rijtje gezet. Zierikzee: 2.43 plus NAP (om 4.25), 2.71 (tien minuten later). 2.83 en 2.86 (om vijf over vijf). Bruinisse: 2.08 (half vijf), 2.25 en 2.48 plus NAP (vijf uur), 't Is even verant woord. Geluk: „Nu zegt iedereen: 't Is niks. Iedereen heeft het nog ove.r veertien dagen geleden. Het is ook niks. Maar je had het eens andersom moeten hebben. Eerst dit beeld. Dan had iedereen ge zegd: tjonge, tjonge drievijftig in Vlissingen. Dat heb je ook niet zo dikwijls". Eerst naar de Driedijk, richting Duivel and. De maan licht bij. De Oosterschelde schuimbekt en kopt tegen het basalt. Geluk wijst met zijn lantaarn het véëk van de vorige storm na. „O, nee. Zover komen we deze keer be slist niet. 't Blijft er zeker een halve meter onder". Dan naar 'Levensstrijd' achter de nieuwe wijk Ziexikzee-West, waar hier en daar licht brandt in de huizen. Geluk drukt zijn auto de donke re, pas versterkte dijk op. De koplampen bieden zicht op een ander beeld: meer overkomend schuim, meer opstu-wing, de uitlo pers bleken aan de kruin. Nog wat verder Schouwen in, naar Flaauwers. Het plateau voor de "Herenkeet' staat onder water, maar minder dan begin januari, toen de meerpalen amper waren te zien. Er dobberen driftige roei- In het waterschapskantoor heeft men intussen provinciale water staat weer aan. de lijn gehad. Na het hoog water kan de bewaking worden opgeheven nee, ook beperkt hoeft dan niet meer. Bruinisse meldt om kwart voor zes een stand van 2.90 plus, Zie rikzee komt tien minuten later aan 2.91, de vloed loopt er nog. even door: 2.98. Het is de vraag of Bruinisse Vlissingen zal evenaren. Klooster boer gaat erheen, loopt even bin nen in de "'bewakingskeet' en rijdt door naar de haven..Jawel de bedrijven aan het havenplateau staan weer onder water. Klot send. woelend water. Bijna een halve meter. Hij loopt over de zeewering langs het dorp. Brui nisse ligt aanzieniliijik beneden het water. ,,"t Is eigenlijk maar een miezerigè dijk",' zegt Klooster boer. De hoogste peilstand in Bruinisse is'3.40 plus. Als Kloos terboer kort- na zevenen de keet weer binnenstapt, komt ook de waarnemer net aan. Hij veegt een stormtraan van het gezicht. ,."t Zakt", zegt hij. Driedertig". Kloosterboer keert terug naar Zierikzee, hij voegt zich in een lange file rode achterlichtjes. Ge woon werkverkeer. L if- GELUK door de commissie-Kloasesz aan twee derde vervangende werkgelegenheid. Thans betekent afsluiting: 1000 werk lozen. De kinderkamerfunctie van de Oosterschelde is de laatste jaren steeds belangrijker geworden; överbe- rvissing van de Noordzee, visvangstre stricties. Inclusief inflatiecorrectie be draagt he totale velrlies bij een rente voet van 4 procent 3,3 miljard (bij 6 procent wordt dit 2,45 en biij 8 pro cent 1,75 miljard). Prof. P. dé Wolff, econoom deskundige van de commis- sie-Klaasesz gaat met deze herwaarde-1 ring akkoord. Deze herwaardering biedt ruimschoots compensatie een kostenoversobrijding van de af sluitbare doorlaatcaissondam. D< nanclële ontbindende voorwaarde iwordt hiermede een formele aangele genheid. 3. Dijkverzwaring en -verhoging. Berekend op een stormvloed een de 500 jaar. In de praktijk blijkt 1-10 km dijk in 4 jaar verhoogd en ver sterkt te kunnen worden. Voor 1980 is dan het gehele Deltagebied beveiligd. Dènkzij goed overleg geen problemen met milieugroepen. Deze evenmin te /verwachten bij: C. Dijkverzwaring en verhoging van 140 km tot DeltapeiL Gemiddeld zullen dan alle dijken nog één meter hoger moeten wórden. Hoofdzakelijk meer zand en klei, overige, dure, werkzaamheden blijven gelijk. Kosten-rond2W p^iljóep .gulden per km, d.r 'dubbele 'vari "huidige ver hoging. D. Oever- en dijkvallen. In een aantal sinds 1880 en vooral in deze eeuw sterk verminderd, dankzij uitbreiding steenstortingén. Dëze kun nen nog verder worden uitgebreid. E. Waterhuishouding. Bij open Oosterschelde de kleinste behoefte aan zoet Rijnwater bij de Volkeraksluizen. Geen stagnant zout- iwaterbékken. F Gewenste flexibiliteit in Deltagebied. Pleidooi in De Ingenieur' 24-7-'75 van dr. H. A. Ferguson, hoofd, van de dienst Deltawerken, voor zo groot mogelijke flexibiliteit bij inrichting Deltagebied. G Kustafslag van stranden en duinen als gevolg van de Deltawerken. Deze afslag zal langs de gehele Neder landse en Belgische kust toenemen, snaar vooral op de koppen van Wal cheren, Schouwen, Goeree en Voorne. H Tijdstip bereiken Deltavelligheld. a) volledige afsluiting volgens oor spronkelijk plan, thans in 1979; ib) dam met afsluitbaar doorlaatwerk gereed in 1985; aangepaste dijfcverho- -ging gereed voor 1980; ■c) open Oosterschelde met dijkverho ging (zie toelichting) 1980. /(Voor /specificatie zie toelichting), ff Kosten. ia) totale afsluiting 3,8-5,4 miljard: lb) dam met afsluitbaar doorlaatwerk 4-4,5 miljard: c) open Oosterschelde 1,7 miljard. iTen aanzien van punt E licht het comité toe: De Rijn wordt nog steedï vuiler en zouter. Westland en Nieuwe Waterweg vragen om zoveel mogelijk zoet water. Het oostelijk zoetwater compartiment 'in het Deltagebied idierit daarom, zo klein mogelijk to worden, met een minimale behoefte aan Rijnwater. De compartimenterin", volgeris C I, een dam in de lengterich ting van het Volkera-k van Philipslanc naar de Volkeraksluizen voldoet het Ibeste aan deze eis. ffn de tweede plaats is gebleken da' het zoutgehalte in een stagnant zout- /waterbekken alleen gehandhaafd lean /worden door voortdurende verversing. Zonder verversing wordt het water /brak, ecologisch de slechtste oplos sing. Bij een open Oosterschelde en ibij een afsluitbare doorlaatcaisson- ida/m zorgt het getij voor verversing. De toelichting bij punt H luidt: ad. c. Open Oosterschelde. De dijkverhoging /tot Deltapeil kan in 1980 gereed zijn. De bouw van de Sluizen in de Philips- dam zal ongeveer 8 jaar in beslag nemen en derhalve eerst- in 1984 vol tooid kunnen zijn. Deltavelllgheid in het gehele gebied in 1980 is echter bij de C I compartimentering tooh reali seerbaar. Tijdelijk is daarbij de derde westelijke, sluis in het Volkerakcom- plex voor de scheepvaart Gent-Terneu- aen-Rijn te gebruiken. De bouw van nieuwe sluizen in het VolkeraJccom- plex kan dan later geschieden. De toelichting bij punt I luidt: a) geheel' afgesloten Oosterschelde, met compartimentering; ib) dam met afsluitbare doortaatope- ningen en met compartimentering; c) open Oosterschelde met dijkverho ging tot Deltapeil met compartimente ring en met uitbreiding onderwater- voorzieningen. Alle 3 ramingen inclu sief verbetering kanaal door Zuid- Beveland. Alle ramingen zijn ontleend aan; nota R.W. betreffende rapport Cie Klaasesz, rapport ad hoe Werk groep R.W. en BP.C. en Rapport Com- oartimenteringscommissie. AXEL Dinsdagavond heeft de s ling Axel van de PvdA een ombuds commissie opgericht. Een voorstel hiertoe lag al enkele weken op tafel, maar men wachtte nog op goedkeu ring van liet bestuur. Het is de bedoe ling dat de commissie zich begeeft op alle terreinen, waar zich voor de in woners van de gemeente Axel knel punten kunnen voordoen. Men denkt daarbij aan huur- en wo ningadvies, belasting- en rechtskundig/ adviezen, adviezen op het gebied van de sociale wetgeving, buitenlandse ar beiders en gemeentelijke sociale voor zieningen. Hiervoor zijn medewerker- en advieseurs aangetrokken. De dii vaste leden van de commissie, bij wi de bewoners terecht kunnen me klachten en vragen, zijn Marten Pa. stra, Charlotte van Hoorn en Ko va/ Schaik. Via advertenties in de dagbl? den zuilen de telefoonnummers -va: de commissieleden regelmatig bekent, worden gemaakt. BRUSSEL (ANP) De Belgi sche nationale loterij zal begin februari een speciale 'tranche' uitgeven met 25 prijzen van elk 70.000 gulden en één van 1,75 miljoen gulden. De opbrengst van die loterij zal worden gebruikt om uitkeringen te doen aan de slachtoffers van de watersnood r-jn. Ruisbroek. ;M°erzeke, Walecm en rond Antwerpen. Dat heeft de _Bèlg%ïhe minister van financiën, Willy de Cleréq, woensdagavond in een radio- en televisietoe spraak meegedeeld. De trekking van die loterij wordt verrioht op 11 februari in de gemeente Boom, het hart van het noodgebied. De Clercq deelde ook mee dat. de regering het betrok ken. gebied tot rampgebied vertol- aard heeft en dat de regering een Nationaal Rampenfonds in het le ven heeft geroepen. De Cleroq dlrong er bij de Belgen op' aan giften aan dit fonds over te ma ken. Binnenkort zullen aanwijzin gen worden gegeven hoe die gif ten gestort kunnen worden. Gif ten boven de 1.000 franc (onge veer 70 gulden) zullen voor de belasting aftrekbaar zijn, zo deel de de minister verder mee. DeBelgische bewindsman zei dat de' aangerichte schade in het ïoodgebied aan huizen, winkels, fabrieken en velden en wegen, voorlopig, geraamd wordt op cir ca 70 miljoen gulden. De gehel, cemeenschap moet die last soli dair helpen, meedragen, aldus de Belgische minister, die aan toe voegde dat „natuurlijk de staat zelf in ruime mate" hulp gaat bieden. (ADVERTENTIE) MARKT 19 - MIDDELBURG verfijnde gerechten van de grill vanaf20.00 uur ONBESTENDIG WEER Half-tot zwaar bewolkt met plaatse lijk regen of buien. Tot krachtig afne mende wind uit West tot Zuidwest, tegen de avond weer toenemend tot hard of stormachtig. Temperaturen rond 6 graden. Onbestendig mei enkele regen- hagel- of sneeuwbuien, kouder. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp: omstreeks 3 graden; max- temp: om streeks 5 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 20 procent. Voor zaterdag: aantal uien zon: 1 tot 4; min. temp: omstreeks 2 graden; max. temp: omstreeks 4 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 68 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent-. NB Voor de temperaturen geldt voor vrijdag een marge van 2 graden en voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON EN MAAN 22 januari Zon op 8-35 onder 17.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2