FORD WIL MEER GELD VOOR DEFENSIE VS Staker bij botsing in Lissabon gedood MPLA meldt verovering van belangrijke Angolese stad RUMSFELD: MOSKOU VERKLEINT STRATEGISCHE ACHTERSTAND Ook verhoging pensioenen en sociale voorzieningen Benoeming nieuwe burgemeester Roosendaal nabij Eerste lijnvlucht met Concordes Verkiezingen in West-Duitsland. hemn oktober Delegatie VU naar Zuid-Afrika POLITIEMANNEN GERIDDERD VOOR MOEDIG GEDRAG BIJ GIJZELINGEN Bukman wellicht voorzitter landbouwschap 22 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 WASHINGTON (RTR) Het voornaamste kenmerk van de be groting voor de Amerikaanse overheidsuitgaven in het op 1 okto- ber a.s. beginnende begrotingsjaar is een aanzienlijke verhoging van de uitgaven voor de defensie. President Ford wil daaraan i ioi,l miljard dollar besteden en dat is negen procent meer dan er voor het lopende begrotingsjaar voor was uitgetrokken. De totale uitgaven worden op 394.2 miljard dollar geraamd- De inkomsten jollen daarbij 43 mJJjard dollar achter-; blijven. Het begrotingstekort in het, lopende jaar zal vermoedelijk op miljard dollar uitkomen. Niet alleen »»n de defensie zal aanzienlijk meer morden uitgegeven maar ook aan pen- jloenen en sociale voorzieningen, na melijk 137.12 tegen 128.52 miljard dol- br. Daarentegen wil Ford de hulpverle ning aan andere landen met 550 mil joen dollar verminderen tot 5029 mil joen dollar. Aan de voedselvoorziening van de armen zal het komende begro tingsjaar 4.7 miljard dollar worden uitgegeven tegen dit jaar 5.6 miljard. De gezondheidszorg voor bejaarden -a; met. 4 miljard dollar omhoog tot 2!$ miljard, dollar. president Ford heeft verklaard dat sjn begroting de Verenigde Staten op treg moet helpen naar een blijvend economisch herstel en naar een even- DEN HAAG Volgens departementa le kringen kan de benoeming van een nieuwe burgemeester voor Roosendaal binnen zeer korte tijd worden ver lacht. Het kabinet zal in zijn vergade ring van vrijdag 30 Januari een dcfïni- •ieve beslissing nemen, zo verluidt In Den Haag. Ais kanshebber nummer één wordt ihans genoemd de 49-jarige dr. L.i Schneider uit Arnhem. De zeer serieu ze indicaties, die wij gisteren van be- •rouwbare zijde ontvingen, wijzen erop dat de door ons eerder genoemde ir. Comelisse niet langer tot de kansheb bers behoort. VERGEER (KVP): DE MAAT F VOL ALMELO ..De maat raakt vol". Meld drs. W. J. Vergeer, voorzitter an de KVP, woensdagavond een gro- !e groep partijgenoten in Almelo voor. „We moeten heel ernstig reke ning houden met vervroegde verkie zingen. Als het bijvoorbeeld de bedoe ling is de personeelsraden bij wet door te voeren, wordt de polarisatie, waar we in Nederland al kapot aan gaan, geïntroduceerd bij het bedrijfs leren- Dat moet voor christen-demo- friten onaanvaardbaar zijn. Dat Is vb een kabinetscrisis waard", aldus drs. Vergeer. „En dat is geen Muf". De landelijk voorzitter van de KVP sprak op een bijeenkomst van de zring Overijssel van zijn partij. „We zijn niet bereid de rit uit te zitten ten koste van alles", zei Vergeer, zich afzettend tegen wat hij noemde een aantal hobby's van progressieve zijde. Hij zei geen kabinetscrisis te willen uitlokken, maar wel rekening ermee te moeten houden dat deze ontstaat voordat de zittingsperiode van het huidige kabinet voorbij is. Volgens drs. Vergeer zal er bij de eerstkomende kamerverkiezingen zeer heslist een CDA-lijst zijn. „Dat is niet meer weg te poetsen", aldus de KVP- vooizitter. BAHREIN (RTR/DPA) Twee Concordes van Brits-Franse make lij hebben woensdag de eerste su personische passagiersdiensten ge opend. Terwijl een toestel van "British Airways' van Londen naar Bahrein aan de Perzische Golf vloog, maakte een machine van '.Air France' een vlucht van Parijs naar Rio de Janeiro. De afstand van Londen naar Bah rein 5600 km werd zonder tus senlanding afgelegd in drie uur en 38 minuten. Na met een snelheid van 370 tan per uur te zijn opgestegen van de luchthaven Heathrow, vloog het toestel met een kruissnelheid van een kleine 1100 km per uur over het Europese vasteland. Ter hoog te van Venetië na een uur en 17 minuten vliegen, voerde gezag voerder Norman Todd op een hoogte van 18 tan de snelheid op tot ruim tweemaal de snelheid van het geluid. Na elf minuten werd de geluidsbarrière doorbro ken, hetgeen in de Concorde ai- leen maar merkbaar was aan een lichte rimpeling in de glazen champagne- Na 25 minuten werd ook de grens van tweemaal de ge luidssnelheid mach 2 over schreden. Van de 99 passagiers die de eerste vlucht Londen-Bahrein meemaak ten, betaalden er slechts 28 de vastgestelde prijs van 338 pond (ongeveer 1850) voor een enkele reis. De inkomsten van deze eer ste reis 9.478 pond beteken den dan ook maar een fractie van de 1,2 miljard pond (ongeveer ƒ6,6 miljard) die de regeringen van Engeland en Frankrijk aan de Concorde hebben besteed- De Concorde van 'Air France' die om 12.40 uur uit Parijs was ver trokken. kwam om 20.06 uur in Rio de Janeiro aan. na een tussen- anding in Dakar, de hoofdstad van Senegal, te hebben gemaakt voor het innemen van brandstof. Passagiers van de Concorde ver klaarden dat het lawaai van de machine aanzienlijk is, maar ruim onder de pijngrens. Overigens maakte het toestel minder lawaai dan bij de proefvluchten van de afgelopen zomer. Dit houdt ver band met de wijze waarop de ge zagvoerder met de motoren om gaat. wicht tussen uitgaven en inkomsten binnen drie jaar. De verhoging van de defensie-uitgaven die hij voorstelt acht hij minimaal noodzakelijk, durven niet minder te doen en onze pogingen om een einde te maken aan de internationale bewapenings wedloop mislukken zullen we zelfs meer moeten doen". Aan nieuwe oorlogsschepen, ge vechtsvliegtuigen, tanks en ander wa pentuig wil Ford bijna vier miljard dollar meer uitgeven dan dit jaar. Hij vraagt het Congres bovendien om 1,3 miljard dollar extra voor research en ontwikkeling ten behoeve van nieuwe wapensystemen. De militaire uitgaven zullen vermoedelijk nog sterker stij gen dan negen procent tenzij het Congres Instemt met voorstellen om de uitgaven op sommige gebieden te beperken, aldus Ford. Sociale coorziwingen De sociale voorzieningen zullen in het komende begrotingsjaar volgens Ford 83,56 miljard dollar vergen, miljard meer dan dit jaar. Om de stijging van de uitgaven in volgende jaren te financieren acht Ford het nodig dat de premies worden ver- BONN (AP) De regering van West. Duitsland heeft woensdag president Walter Scheel voorgesteld dat de alge mene verkiezingen moeten worden ge houden op 3 oktober van dit jaar- Ver wacht wordt dat de president dit zal goedkeuren, het betreft tenslotte niet meer dan een formaliteit. De huidige coalitie van sociaal-demo kreten en vrije demokreten vormt de regering sinds 1969. Zij werd eerst ge leid door Willy Brandt en tot op he den. door bondskanselier Helmut Schmidt. Verwacht wordt dat de op positie van christen-demokreten (cdu) en de (Beierse) christen-sociale unie. die de voorzitter van de CDU Helmut Kohl kandidaat zal stellen voor het bondskanselierschap, de huidige rege ringspartijen zeer sterk naar de kroon zal steken- DEN HAAG: Op het ministerie van justitie in Den Haag onder scheidde minister Van Agt hoofd inspecteur J. Dietz (l) van de gemeentepolitie in Amsterdam en wachtmeester le klas Ade Vries voor hun aandeel in de gijzelings zaken in Amsterdam en Beilen, Tweede van links minister Gaay Fortman. hoogd, te beginnen in 1977. Over de eerste 16.500 dollar die de Amerika nen verdienen zullen ze 6,15 procent, moeten gaan betalen- Op het ogenblik bedraagt de premie 5,85 procent over de eerste 15.-300 dollar. Energie Ford pleit in zijn begroting voor de instelling van een Energy Independen ce Authority, een bureau dat de Ame rikaanse afhankelijkheid van buiten landse energie moet verminderen door de ontwikke- ling van nieuwe energiebronnen te financieren. Om de kwetsbaarheid van de Verenigde Staten voor een nieuw olie-embargo van de Arabische landen te verminde ren wil Ford een strategische olie voorraad aanleggen. Hij pleit verder voor fiscale tegemoet- komingen die research en ontwikkeling op energie gebied en investeringen in de ontslui ting van olie- en gasreserves aantrek kelijker maken. Ford hoopt dat de werkloosheidsuit keringen het komende begrotings jaar ongeveer drie miljard dollar la gen zullen kunnen zijn dan dit jaar (ca. 16.5 miljard dollar) doordat het economische herstel in de Verenigde Staten voor een verbetering van de werkgelegenheid zorgt. OOp het ogen blik bedraagt de werkloosheid 3,3 pro cent van een beroepsbevolking van ongeveer 93 miljoen. Ford verwacht dat het percentage dit Jaar tot 7,7 procent zal dalen en volgend jaar tot 6,9 procent. Ford vindt dat zijn begroting de toets van een "verantwoordelijk fis- scaal beleid" kan doorstaan. Hij meent dat het geen beleid is van het zoeken naar gemakkelijke oplossin gen. Het houdt ook niet de holle leuze in dat de inflatie en de werkloosheid van de ene dag op de andere kunnen worden bedwongen. De economische voor- onderstellingen in de begroting zijn in overeenstemming met de ver wachting van de economische deskun digen van de regering dat de stnjd tegen inflatie en werkloosheid lang zal gaan duren, aldus Ford. Functionaris van Phonogram hielp bij ontvoering van zijn baas PARIJS (DPA) De spectaculaire ont voering van Louis Hazan. algemeen dl- re; eur van de platenmaatschappij Pho-j negram in Parijs, een dochterondeme-i ming van Plülips, heeft woensdag eenj sensationeel slot gekregen. De finan-l ciële verkoopdirecteur van de onderne ming Daniel Vergnes (35), bekende na een verhoor van 36 uur van het ontvoc- ringsplan op de hoogte te zijn geweest. Hij verschafte de leider van de ont voerders, zijn vriend Hugo Brunlni. nut tige inlichtingen voor het welslagen van de ontvoering. De ontvoering had 31 december vorig] jaar plaats. Zeven dagen later werd Ha- zan in een huis bij Chart,res gevonden. Brunini kon al op 8 januari aangehou den worden. Vergnes heeft zich voor de vorm samen met Hazan laten ontvoeren. Na enkele honderden meters werd hij vrijgelaten. Hij nam deel aan de onderhandelingen met bendeleider Brunini. die een los geld van 15 miljoen francs vroeg. AMSTERDAM (ANP) Een delegatie van de Vrije Universteit in Amster dam zal van 2 tot 6 maart In Zuid- Afrika besprekingen vieren met de universiteit van Potchefstroom over de tussen beide universiteiten ontsta ne meningsverschillen. De VrijeUniversiteit verbrak in 1974 het sinds 1958 bestaande uitwisselings verdrag met Potchefstroom. Aanlei ding waren de meningsverschillen over de rassenpolitiek in Zuid-Afrika, die de VU afwijst- Het hernieuwde contact tussen VU en Potchefstroom kwam tot stand op verzoek van de Zuidafrikaanse universiteit. In Potchefstroom zal de Zuidafrikaan se dr. Beyers Naude, die ere-doctor is aan de VU, aan de besprekingen deel nemen, zo heeft de VU Bedreigde politie schoot op stakers LISSABON (RTR, UPI) De politie van Lissabon heeft woensdag een man doodgeschoten bij een incident dat in verband stond met een illegale twee uur durende staking van winkelbedienden tegen de hui dige loonstop in Portugal. DEN HAAG Twee politie functionarissen. de wachtmeester eerste klas van de rijkspolitic A. de Vries (27) uit Beilen en de hoofdinspecteur van de Amster damse gemeentepolitie J. Dietz (32). die zich bij de recente gijze lingsdrama's bijzonder moedig hebben gedragen, zijn woensdag morgen benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Tij dens een korte plechtigheid op het ministerie van justitie in Den Haag reikte mr. A. A. M. van Agt, minister van justitie, de onder scheiding aan wachtmeester De Vries uit. De minister van binnen landse zaken. dr. W. F. de Gaay Fortman, decoreerde hoofdinspec teur Dietz. Kort na de treinkaping in Bei len, aldus minister Van Agt. legde wachtmeester De Vries met ge vaar voor eigen leven contact met de kapers Vier keer bracht hij een bezoek aan de trein, waarbij hij werd bedreigd en ge slagen. Dank zij een list kon hij aan een gijzeling ontkomen. „Uw gedrag verdient onze diepe be wondering. In u eren wij allen, die zich op een bijzondere wijze hebben ingespannen om de zaken bij de gijzeling in Beilen zo goed mogelijk te beredderen". Minister De Gaay Fortman prees hoofdinspecteur Dietz. Hij bood hulp aan twee gewonden bij de dramatische gebeurtenissen in Amsterdam. „U hebt mensen in nood, slachtoffers van afschuwe lijk terrorisme, hulp geboden en daarmee uw taak als politieman voorbeeldig vervuld". In de hulde van beide gedecoreerden deelden de dames De Vnes en Dietz, die een bloemenruiker ontvingen. In tegenstelling tot eerdere berichten hield het incident waaarblj vier ande re stakers en een politieman werden gewond, geen verband met een verbo den betoging van linkse groeperingen die omstreeks hetzelfde tijdstip plaats vond. Het doodgeschoten slachtoffer was een 23-jarige winkelbediende die deel uitmaakte van een groep stakers welke opdrong bij een winkel waar van de eigenaar weigerde te slui ten. Toen een politieman tussenbeide wil de komen zou hij volgens ooggetuigen zijn bedreigd. De benarde agent kreeg versterking en daarop zouden de sta- kers met stenen hebben gegooid. Naj een serie waarschuwingsschoten scho ten de agenten gericht, aldus de oog getuigen. Het incident vond plaats in de omge ving van het centrale Rossioplein,] even voordat daar een verboden link se betoging zou worden gehouden. Aanvankelijk meldde het ziekenhuis waar de slachtoffers werden opgeno men dat zij demonstranten waren maar ooggetuigen van de schietpartij zelden later dat zij bij de stakende winkelbedienden hoorden. start, zonder dat er incidenten werden gemeld. De demonstranten, leden en geestverwanten 'ren de Maoïstische groepering MP.PP, ageren voor een 40- urlge werkweek en arbeldersmacht in de bedrijven. De staking van winkelbedienden die tot de schietpartij leidde was uitge schreven door hun vakbond om druk uit te oefenen op eigenaren die weige ren te onderhandelen over een nieuwe cao Ais onderdeel van haar v>ber- heidsprogramma heeft de Portugese regering bepoaid dat er tot eind fe bruari geen nieuwe cao's mogen wor den Ingevoerd. Verwarring Ook rond de betoging ontstond aan vankelijk enige verwarring- De civiele demonstratie dinsdag omdat zij de socialistische partij, verbood de demonstratie dinsdag omdat zij het niet op de voorgeschreven wijze was aangemeld. Even voor het aanvangs- tijdstip kwam er echter een commu niqué waarin de gouverneur de beto ging alsnog toestond, ofschoon hij haar nog steeds als illegaal aanmerk te. Hij had echter besloten om niet in te grijpen omdat de organisatoren had den aangevoerd dat zij niet op de hoogte waren geweest van de nieuwe voorschriften voor demonstraties. De betoging ging dus als gepland van Vrouwelijke leden van de Algemene Bond van Ambtenaren hebben woens dag aan het- slot van een driedaagse conferentie in Zeist een telegram ge stuurd aan minister Boersma van so ciale zaken. Ze doen daarin een drin gend beroep op de bewindsman om met de meeste spoed het recht van alle gehuwde werkloze vrouwen op een wwv-uitkering te verwezenlijken. ANTIONE SANGL'INETTI Franse admiraal de laan uit na kritiek op regering 'CONSUMENT WIL BETALEN VOOR KABEL-TV' ROTTERDAM (ANP) De Neder- landse consument zal de komende; tien Jaar ƒ1 miljard Jnvesterren voor een betere ontvangst van zijn tv- programma'x. Dit geld, zo verwacht het OGEM-concern in Rotterdam, zal worden uitgegeven voor de aanleg van kabel-tv. Op het ogenblik werken 50 van de 850 iiitji n, Neder.ar.dse gemeenten met dit sys- Sanguinetti. de voorzitter van de Fran- teem. In de helft van alle gemeenten is men er mee bezig of wordt erover; gedacht. Van de 3,5 miljoen Neder-! landse woningen, waar een tv-toestel staat, is ruim de helft aangesloten op| een gemeenschappelijke antenne. De Gemeenschappelijke Antenne Inrich ting (GAI) werd twintig jaar geleder.; al gebruikt. De centrale antenne in- richting (CAI) is echter van brederej en betere opzet. Complete stadwijken of gemeenten worden op één ontvan ger aangesloten. Op grond van enkele onderzoeken is, zo meldt OGEM, vast komen te staan dat de consument grasag voor kabel-tv wil betalen. Zijn argument is: uitbreiding van program ma-capaciteit, kwalitatief beter beeld en geluid en het tegengaan van ont siering van het stadsbeeld. De moge lijkheid tot ontvangst van plaatselijke of regionale programma's wordt door de kijkers niet erg hoog aangeslagen. De belangstelling voor het nieuwe sys teem blijkt volgens OoEM elke, maand uit de toenemende interesse! voor het blad Kabelvisie, dat thans een gemiddelde oplage heeft van ruim| marinecommissie voor zeewaardig heid. met verplicht pensioen gestuurd. De Franse regering besloot tot deze stap over te gaan nadat een aantal ar tikelen gepubliceerd was waarin San guinetti kritiek leverde op een nieuw dienstreglement voor officieren van de Franse strijdkrachten. Antion:- Sanguinetti, 58 jaar. is de Jon gere broer van Alexander Sanguinetti. huldig lid van bet centrale comité en vroegere secretaris-generaal van de Gaullistische partij. Antione Sanguinet ti, die wordt beschouwd als een fer vent gaullist van de oude stempel heeft in het verleden herhaaldelijk het Fran se defensiebeleid bekritiseerd. Hij ward vorige maand door Tvon Bourses. de Franse minister van defen sie op het matje geroepen en kreeg toen de waarschuwing mee in het ver volg geen kritiek meer -uit te oefenen op het regeringsbeleid. Sanguinetti heeft deze waarschuwing echter naast zich neergelegd en een paar dagen la ter een interview gegeven waarin hij zijn afkeuring uitsprak over de verkla ring van Helsinki met betrekking tot de Europese veiligheid. Weg nu open naar Unita-hoofdkwartier LUSAKA (UPI-ANP) Radio-Loeanda heeft woensdag gemeld dat MPLA-troepen de belangrijke stad Cela hebben ingenomen, waardoor de weg nu open ligt voor een opmars naar Huambo, hoofdstad van de Unita. Intussen verblijft Jonas Savimbi, leider van de Unita, in Kinsjasa voor besprekingen met de Zaïrese pre sident Moboetoe en met zijn Angolese coalitiepartner van het FNLA, Holden Roberto. Later vertrok Roberto naar Parijs, waar hij wil proberen meer wapens te krijgen voor het verzwakte FNLA. Volgens radio-Loeanda is ook de plaats Santa Combs veroverd op troepen van de Unita en Zuid-Afrika. Woordvoer ders van deze beweging bevestigen dat bij Cela fel gevochten is. maar be-we- rendat de MPLA, gesteund door Cu baanse troepen, vreplettereud versla gen is. Cela ligt 400 km ten zuidoosten van Loeanda en 150 tan ten noorden van Huambo. Het MPLA-offensief is ge richt op Huambo, Silva Porto, waar Unita haar militaire hoofdkwartier heeft en de havens Benguela en Lobito. waar een belangrijke spoorlijn uit komt. Aan het noordelijk front zou de MPLA de plaatsen Bela Vista en Zala op het FNLA hebben veroverd- Volgens be richten uit Zuid-Afrika nemen de poli tieke spanningen daar toe nu de rege ring in Pretoria voor de keus staat: verliezen beperken en de naar sd ting 1200 Zuidafrikaanse militairen met artillerie en pantsereenheden te rughalen. of het hoofd blijven bieden aan de opmars van de MPLA met het risico van verdere escalatie en forse verliezen. Volgens politieke zegslieden kan men hierover mogelijk een emotio- Amerikaanse minister doet West-Europa compromis-voorstel HAMBURG (RTR) Tijdens een geheime NAVO-bijeenkomst in Hamburg heeft de Amerikaan se minister van defensie, Donald Rumsfeld, woensdag gezegd dat de Sow jet-Unie zijn strategische achterstand op het westen (lan- ge-afstanösraketten en bommen werpers) heeft verkleind. Volgens Amerikaanse bronnen zei Rumsfeld tijdens deze vergaderihg van de Navo-planninggroep voor kern wapens, dat de Russen thans beter dan voorheen in staat zijn het hart van de Verenigde Staten te bestrij ken. In zijn afweging der krachtsverhou dingen tussen beide blokken, Navo en Warschau-pakt, betrok Rumsfeld ook: de nieuwe Russische aanvalsbommen- werper met de westerse codenaam "backfire'. Zijn collega-bewindsman van buitenlandse zaken, Henry Kissin ger, bevindt zich momenteel in Mos kou om te proberen deze bommen werper te doen opnemen in het stag nerende Russich - Amerikaanse SALT- overleg. De Amerikanen beschouwen de backfi re als een aanvalswapen omdat hij de Verenigde Staten kan bereiken. De actie-radius is weliswaar onvoldoende om dan nog naar de basis te kunnen terugkeren, maar dit zou kunnen wor den ondervangen door brandstof bij te tanken in volle vlucht. Van hun kant betogen de Russen dat de backfi re is ontworpen voor tactische bom bardementen boven een slagveld. De zeven ministers van defensie die samen de Navo-planninggroep vormen vergaderden in Hamburg over een Amerikaans voorstel tot het opvullen van een leemte tussen het tactische- en het strategische gebruik van kern wapens Er bestaat thans een 'gat' tussen het tactische gebruik van kern-1 wapens op het slagveld en, in geval van oorlog tussen de twee su-j permogendheden het grootscheepse strategische gebruik van de ballisti sche kernwapens waarbij honderden miljoenen mensenlevens verloren zou den gaan. Voorslei omdat hun bevolkingscentra zeer nee', debat verwachten als late- deze week de zitting van het parlement wordt geopend. EEG De negen EG-lldataten blijven gekant tegen elke buitenlandse Inmenging in Angola. Er moet een 'Afrikaanse op lossingf gevonden worden voor de pro blemen waarmee dit land te kampen beeft, aldus het standpunt van de EG- MAN DIE JONGEN DOOD REED WAS GESTOORD EINDHOVEN De man die maan dagmiddag ln Eindhoven de "-jarige Stephanas Wesseling dodelijk aanreed, een 43-jarige man uit Hurwenen, en naderhand zelfmoord trachtte te ple gen, is, zoals reeds werd vermoed, geestelijk gestoord. Hij werd door zijn dochter teruggebracht naar de Inrichting waar hij wordt verpleegd, nadat hij het weekeinde bij zijn gezin had doorgebracht. Op de een of andere onverklaarbare wijze is hij erin geslaagd aan de aanadcht van zijn dochter te ontsnap pen en is er alleen met de auto vandoor gegaan Kort hierna negeerde hij een rood stoplicht en reed de zich juist op de voetgangers oversteek plaats bevindende jongen aan. Deze De Amerikanen stellen voor om in dat geval dat de tactische kernwapens een Russische aanval op Midden-Europa niet zouden afstoppen, de zware ra ketten eerst te gebruiken tegen militai re doelen in de Sowjet-Unie en pas daarna eventueel legen Russische be volkingscentra. Dit voorstel is geba seerd op de hoop dat een kernaanval op een Russische militair doel niet vanuit 5Ioskou zou worden beant woord met een grootscheepse aanval op Amerikaanse steden. Het onderhavige 'draaiboek' is een compromis tussen het standpunt van jaashington en dat van de Westeuro-, pese Navo-partners. De Amerikanen wil len een strategisch gebruik van kern-, wapens zo lang mogelijk uitstellen zwaar door een Russische rakettenre- was nagenoeg op slag dood gen zouden worden getroffen. De Europese bondgenoten, en met name West- Duitsland, willen de tacti sche fase zo beperkt mogelijk houden omdat zij zware klappen zouden krij gen van wat in Navo-kringen wordt aangeduid als 'schade van het onder pand' de vernietiging van Navo- steden door de eigen Navo-kemwa- pens. Ten ear De zeven N avo-bewindslied en hebben woensdag ook gesproken over extra waarborgen die moeten beletten dat er ooit een kernwapen van de Navo in banden valt van een terreurorgani satie. Deze extra waarborgen behelzen electronische 'verklikkers' in de kern wapen-silo's. het gebruik van een niet dodelijk strijdgas dat eventuele in dringers moet bedwelmen en toestel len waarmee kernwapens die toch nog worden bedriegd op afstand kunnen worden ontscherpt. Enkele uren later werd de man in een beekje in Nederwetten, een kerk dorp van de gemeente Nunen, onge veer tien kilometer van Eindhoven, gevonden. Hij had een poging gedaan zich van het leven te beroven. INTERPELLATIE HULP AAN CUBA DEN HAAG (ANP) Op donderdag 29 januari zal de WD-er Waalkens minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking interpelleren over de voortzetting van de Nederlandse ont wikkelingshulp aan Cuba. Waalkens heeft namelijk de indruk, dat Cuba niet zo hard om geld zit re springen, gezien de aanwezigheid in Angola van Cubaanse milirairen en het plan om en luchtbrug nissen Cuba en Angola te gaan onderhouden. landen. Dit standpunt Is opnieuw be vestigd tijdens een bijeenkomst ran het 'comité politique' van de EG, de directeuren-generaal buitenlandse po litiek van de ministeries van buiten landse zaken. Dit comité Lx maandag en dinsdag bi Luxemburg bijeen ge weest, aldus Belgische diplomatieke kringen te Brussel- In Luxemburg is, aldus deze kringen, ook afgesproken dat de BG-landen on derling overleg zuilen plegen alvorens eventueel het MPLA op een of andere manier te erkennen. De verklaring is van belang in verband met de komende bijeenkomst vrij dag) van de NAVOraad in Brussel. In die bijzondere raadszitting, waar ver scheidene ministers van buitenlandse zaken van de NAVOïanden aanwezig zullen zijn. komt dr. Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, verslag uitbrengen van zijn besprekingen die hij in Moskou houdt. Kissinger zal de raad inlichten over zijn gesprekken in Moskou inzake de beperking van de bewapening- Het lijkt echter niet uitgesloten dat in de speciale NAVOraad te Brussel ook de kwestie Angola ter sprake komt. Kis singer heeft vorige week alle NAVO bondgenoten een brief gestuurd waar in hij wees op de ernst van de toe stand in Angola. Ook de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Max van der Stoel, zal vrijdag in Brus sel het beraad bijwonen. (Van onze redactie eoonomie) DEN' HAAG In land- en tuin- bouwkringen wordt met steeds meer nadruk de naam ran CB TB-voorzit ter P- Bukman genoemd als voorzitter van het Landbouwschap. De huidige voorzitter, ir. C. Knottnerus. tevens voorzitter van het Koninklijk Neder- lands Landbouw Comité, is wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd aftredend. Tot nu toe heeft de KN'LC voor het voorzitter schap van de eigen organisatie slechts de naam van een kandidaat genoemd: Ir- D- Luteyn. thans voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Beide vacatures, he: voorzitterschap van -iet Landbouwschap en het voor zitterschap van de KNLC, moeten per 1 mei worden vervuld. Ir. Luteyn zal na zijn verkiezing tot voorzitter van de KNLC niet in aanmerking komen voor het voorzitterschap van het Landbouwschap. De voorzitter van de Katholieke Boeren en Tuinders Bond. Joris Smouten, heeft het volgens landbouwkringen te druk met de werkzaamheden binnen zijn eigen or ganisatie. Voor het voorzitterschap van het Landbouwschap blijft dan alleen Piet Bukman over. H-j 3 tot 1 mei voor zitter van de drie centrale landbouw organisaties. Deze functie zal dan moeten worden overgenomen door Jo ris Schouten of David Luteyn, omdat deze functie gedurende een "aantal ra- ren bij toerbeurt wordt verricht. P.et Bukman dien: thans de voorzitterspe riode ui: van Rinse Zijlstra. die vorig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11