STORM EN GIERTIJ GEEN ERNSTIGE BEDREIGING ZEEUWSE ZEEWERINGEN Zandstorm joeg over binnenstad Vlissingen Vanmorgen kans op hogere waterstand Dijkwacht paraat BEPERKTE BEWAKING ZEEDIJKEN 'Olau Dana' kon haven Vlissingen niet binnen 10 uur vertraging WOENSDAG 21 JANUARI 1070 PROVINCIAL! ZlfUWSI COURANT m Dichte wolken zand stoven dinsdag vanaf de Spuikom de Verlengde Glacisstraat in. v. tÏ&'-S -'■■V i ik r*e*£ VLISSINGEN Tijdens een storm met wintikracht tien is dinsdagmiddag de waterstand in Zeeland ruim een meter hoger dan normaal gekomen. Zo werd in Vlissingen om kwart over vier 3.40 boven NAP gemeten terwijl de normaal verwachte waterstand 2,31 had moeten bedragen. Al in de ochtenduren werd op advies ran de stormvloedwaarschuwings dienst van rijkswaterstaat geldend voor het gehele Scheldedistrict be sloten tot het instellen van een be perkte dijkbewaking. De storm en het giertij hebben dins dagmiddag de Zeeuwse zeeweringen, dijken en duinen, niet ernstig be dreigd. Zo het provinciale waterstaat op grond van de op dat moment binnengekomen meldingen weten. Omdat bij een aanhoudende storm de ochtenduren van woensdag, rond half vijf, een nog aanzienlijker verho ging wordt verwacht mogelijk zelfs 1,50 meter moemde ir. A. M. de Graauw van provinciale waterstaat het dinsdagmiddag niet uitgesloten dat laat in de avond of in de vroege morgen tot uitgebreide dijkbewaking ral moeten worden overgegaan. Ir. De Graauw wees erop dat verhoging met anderhalf meter het water kan opstuwen tot een hoogte van drieëneenhalf tot vier meter. Een' dergelijk peil werd ook bereikt tij dens de storm op drie en vier janua ri. 'fee hoge windsnelheden vaat' dinsdag feuten veroorzaakt dooreen lage ""dmkse'bied, dat in'de lichtingvaii de Noorse kust bewoog, terwijl een frontale trog" over de Noordzee in midelijke richting werd gestuwd, zo Set het KNMI-station in Vlissingen .weten. Het instellen van de beperkte dijkbe waking was dinsdagmiddag zoals te doen gebruikelijk voor de com mandant legerkorps het sein om be paalde parate troepeneenheden tc be velen zich voor eventuele hulpverle ning gereed te houden. Aanwijzing van de eenheden geschiedt naar mate van de beschikbaarheid van de legeronderdelen. Tot eventuele overbrenging van de troepen naar de omgeving van bedreigde punten wordt pas overgegaan na het instellen van een uitgebreide dijkbewaking. Zo ver kwam het dinsdag niet. Het eventueel inzetten van troepen vindt, op grond van een regeling, plaats in nauwe samenwerking met de provinciale waterstaat. De provinciale stoombootdiensten na men 's middags rond half drie bet besluit om de dubbeldekkers op het veer Kruiningen-Perkpolder uit de vaart te nemen. Dat besluit werd genomen omdat door de grote 'windvang" van de dub beldekkers het gevaar van beschadi ging van een der fuiken te groot werd. De dienst werd voortgezet door de enkel-dekker 'Prinses Beatrix'. Ook het veer Vlissingen - Breskens werd dinsdagmiddag tot 5 uur stilgezet. Op de rede van Vlissingen lagen dins dagmiddag rond de 25 schepen voor anker. Het merendeel van deze sche pen lag te wachten op beter weer om de reis te kunnen vervolgen. Vanwege de storm zijn dinsdag de loodsdiensten op de Westerschelde ge staakt. De diensten in het Oostgat waren al gestaakt vanaf maandaga vond tien uur; de loodsdiensten in de Wielingen werden vanaf half twee dinsdagochtend opgeschort. Uitgezon derd de loodsboot Hog" bleven alle loodsboten aan hun steigers in de Vlissingse Koopmanshaven liggen. De "Rog' -werd vlalk voor het middaguur •de Vissershaven -ingeloodst, waarna vervolgens de sluis in de Vissershaven voor het opkomende water door per soneel van de gemeente en het Water schap Walcheren werd gesloten. Zeeweringen It. H. Visser van het waterschap Walcheren zei dinsdagmiddag desge vraagd dat zeeweringen langs de Wal- oherse kust nergens ernstige schade hebben gelden Gemeente, politie en het waterschap hoefden 's middags tijdens hoog wa ter 17 minuten over vier bij de Vlissingse boulevard niet in actie te komen, zoals tijdens de storm van twee weken terug. Wel had men op diverse punten de nodige voorberei dingen getroffen. Zo was er bij de zeevaartschool een dammetje aangelegd met zandzakken. Ook voor de directe omgevingen van de Koopmanshaven en Vissershaven en de Oranjemolen golden die voorbe reidingen. Slechts op bepaalde gedeelten van de boulevard (tussen de zeevaartschool en het Strandhotel) en op de kop bij het standbeeld van De Ruyter sloegen de schuimkoppen van de lange uitlo pers van tijd tot tijd over de zeewe ring. Toen het water tegen vieren zijn hoogste punt begon te bereiken stond het in de buurt van het Strandhotel aan de voet van de zeewering. Het schouwspel van de schuimende golven heeft dinsdag vooral in de middaguren op de boulevard een groot aantal belangstellenden getrok ken. Moeilijkheden met een goede ver keersafwikkeling heeft de Vlissingse pol tie niet gehad, zo werd meege- deld. „We zijn er gewoon meer dan normaal attent op geweest", zo ver klaarde een woordvoerder die verder meedeelde dat de Vlissingse politie niet in touw hoefde te komen voor door de storm afgewaaide dakpannen, antennes en dergelijke. Schade beperkt Voorzover de storm schade heeft ver oorzaakt aan de West-Zeeuws-Vlaamse kustlijn ls praktisch beperkt gebleven tot de strandhoofden, die dinsdag da- nig gebeukt werden door de golven.j .„Maar", zegt ir. L. UÜdriks. chef tech-' nische dienst van het waterschap 'Het Vrije van Sluis', „pas als het weer! wat rustiger wordt kunnen we precies' beki,jken wat er is aangericht. Mis-| schien valt het mee". Hoewel het water dinsdagmiddag nog al op een hoog peil bleef, heeft de zeewering de storm verder goed door staan. Aan het eind van de middag, bij hoog water nam de wind af en was de zee al vrij rustig. Aan de Westerscheldedijken in Oost- Zeeuwsc-Vlaanderen was dinsdag ook een beperkte bewaking van kracht. Deze duurde tot 's avonds en 's nachts voort. Het al dan niet opheffen van de bewaking stelde men bij de beide waterschappen in het gebied afhankelijk van de voorspellingen. Het hoofd van de technische dienst van het waterschap Hulster Ambacht, de heer K. J. J. Brand ing., zei desgevraagd dat men bij het water schap zou blijven waken ook al zou het er in de loop van de nacht naar uitzien dat de wind niet zo sterk zou gaan waaien als de berichten van dinsdag overdag voorspelden: „Het toezicht strekt zich uit over de com-' plete 29 kilometer dijk die wij aan de Westerschelde hebben, maar vanzelf sprekend houden we de stukken die nog niet op Deltahoogte gebracht zijn extra in het oog".. Het feit dat de coupure in de Schel- dedijk bij het haventje van Paal dins dagmiddag werd gedicht met twee rijen balken met daartussen zandzak ken noemde de heer Brand een gewo ne maatregel van het waterschap. Dijkgraaf P. van Hoeve van het wa terschap Axeler Ambacht meldde dagavond dat de beperkte dijkbewa king die de hele dag van kracht was geweest gehandhaaft zou blijven als de omstandigheden dat wenselijk zou den maken: „We staan klaar om de bewaking snel aan te passen", -©e- storm—heeft voor -de waterschap- jen 'De brede watering van Zuid- Beveland', 'Noord-Beveland', "Schou- wen-Duiveland* en Tholen' geen grote problemen opgeleverd. Overal was be perkte dijkbewaking ingesteld. Door het afnemen van de wind tegen hoog water ontstonden nergens gevaarlijke situaties en er wordt ook geen schade van betekenis verwacht, hoewel dat laatste pas vandaag goed bekeken kan uïsiaaiiïir Ten zuiden van Wextlcapeüe (overgang Joossesweg) bracht de storm dinsdagmiddag opnieuw duinvoet. bij een gedeelte dat kort góeden was verbreed, maar dat ook b gin januari met aan; kampen had. Zandzakken in gereedheid gebracht bij de Vlissingse zeevaartschool aan de Boulevard- ZAND OPGESPOTEN SPUIKOM HOOPTE ZICH OP IN OMRINGENDE STRATEN DIT VOORJAAR WORDT OP SPUIKOM GEWAS INGEZAAID TEGEN VERSTUIVEN VLISSINGEN De storm heeft dins dag hoeveelheden zand van de opge spoten Vlissingse Spuikom tot ver in de omtrek opgewaaid. Evenals met de storm van twee weken terug stoven dichte wolken fijn zand vanaf de Spuikom de omringende straten in. Vooral in de Verlengde Glacisstraat, Badhuisstraat en ook rond het Betje iWolffpIein kreeg men te maken met flinke zandophopingen. Gedeelten van de nieuwe weg die achter de Vlissingse boulevard wordt aangelegd waren dinsdag rond het middaguur al met een behoorlijke j laag zand bedekt. Rond het Betie Wvlffplein. de Badhuisstraat en Gla-; cisstraat hoopte het zand zich voorna-j melijk op op de trottoirs, onderaan' de gevels van de woningen en ook onder en langs geparkeerde auto's. bestek van de aannemer is opgeno-i men, dat voor de oplevering van het! werk de zaak wordt afgedekt. De1 uiteindelijke oppervlakte wordt aan, ingezaaid met een soort gewas, dat een afdekkende iaag vormt. De ver-1 wachting luidt, dat het werk in de loon van dit voorjaar wordt uitge voerd. Wethouder F. G. Smit van Vlissingen deelde dinsdag mee, dat bij de ge meente Vlissingen al verscheidene klachten van omwonenden van de, Spuikom over de ongewenste zandop hopingen waren binnen gekomen. Di recteur D. Stam van gemeentewerken, liet desgevraagd weten dat de ge meen tereinigingsdiensï zich met het zanaruimen zou bezig houden, .zodat er tussen de normale werkzaamheden tijd voor is". „De reiningsdienst doet wat ze kan, maar het moet wel allemaal tussen neus en lippen door", aldus de heer Stam. Hoeveel aantallen kubieke meter zand er in de loop van dinsdag van de Spuikom is weggewaaid, kon men bij de betreffende instanties niet meede len. Op de vraag of tegen een dergelij ke zandstorm niet wat kan worden gedaan, antwoordde ir. H. Visser van het waterschap Walcheren, dat in het De rede van Vlissingen vanaf de Oranjedijk met op de achtergrond de '".'au Dana'. VLISSINGEN Beperkte dijk bewaking voor het district Schel de ((waartoe Zeeland behoort) wordt ingesteld als bij Vlissingen een hoog waterstand van 310 cm plus NAP wordt verwacht- Bij een te verwachten stand van 350 cm boven NAP geeft de Storm- vloedwaarscbuwingsdienst het ad vies uit: uitgebreide dijkbewa king. De stormvloed van gistermiddag valt in de categorie lage storm vloeden', die eenmaal in de vijf jaren (een kans van 0.2 per jaar) voorkomen. Het grenspeil van 327 cm plus NAP werd in Vlissin gen met 13 centimeter overschre den. Bij de storm van 3 januari jongstleden reikte het water in Vlissingen het peiistaticn voor het district Schelde ioi een hoogte van 398 cm plus NAP. Rukwind gooit meisje voor auto VLISSINGEN Het zesjarige meisje! F. W. is dinsdagmiddag door een rukwind opgetild en voor een auto terecht gekomen, waardoor ze werd aangtreden. Het meisje is opgenomen in het Be thesda-Sint Josephziekenhuis te Vlis singen- Het ongeluk gebeurde in de Aagje Dekenstraat te Vlissingen. Het meisje stak de weg over en werd toen door de wind omhoog getild. VLISSINGEN "Olau Dana', het i vlaggeschip van de Olau-Line. heeft1 dinsdag vanwege de weersomstandig- heden bijna tien uur vertraging opge lopen. De ferryboot. die vanuit het Engelse Sheemess normaal om zeven uur 's-ochtends in de Vlissingse bin nenhaven had moeten afmeren, slaag de daar pas tegen het einde van dei middag om tien voor half vijf Dat zonder de eerder op de middag I gevraagde assistentie van sleepboten I van het Vlissingse bergingsbedrijf Van j de Akker. Directeur H. Lobbe var. Oiau Line Nederland BV deelde desge vraagd mee. dat de "Oiau Dana' tijdig van een gunstig moment tijdens het afzwakken van de wind gebruik had weten te maken en de al geopende sluizen van de binnenhaven wist bin nen te klippen. Daama was het niet moeilijk meer het schip zonder al te veel problemen af te meren en kcn-i den de 30 passagiers van boord. Dat de 'Olau Dana* 'sochtends niet! binnen liep had niet te maken met, machinestooiuis, zoals eerst werd aangenomen, maar met het feit óat| men bang was dat door het woelige water schade aan schip en sluizen zou ontstaan. Daardoor is de ferryboot in de ochtend- en middaguren in de I buurt van de Vlissingse rede blijven) "hangen'. Tijdens hun langere duur aan boord dan verwacht hebben de passagiers i op kosten van de Olau Line een vrije' maaltijd plus koffie aangeboden ge-I kregen- 1 Deze peilschaal bij de sluize Vlissingse buitenhaven geeft c plus NAP. AARDENBURGSE INZAMELING VOOR PUURS 3000 GULDEN AARDENBURG De inzameling die dertig vrijwilligers van het evenemente.ncoraité en de samen werkende kerken uit Aardenburg dinsdag hebben gehouden ten ba te van de slachtoffers van de overstromingen in het Belgische Puurs, heeft 3.000 gulden opge bracht- Een delegatie van het comité en ce kerken zal dat bedrag vandaag i woensdag i in Puurs gaan over handigen aan schepen Prins van sociale zaken- De inzameling werd in alle Aardenburgse kernen gehouden. Alleen al in bet be jaar dentehuis Coensdike in Aarden- burg zamelde men 400 gulden Zoals bekend onderhoudt Aarden- burg sinds ruim een jaar nauwe banden met de Belgische gemeen- ok (j> •gfoni TO Co ter J S<W cm)',

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7