Veel kritiek in kamer op defensiebegroting Dit jaar minstens 104.000 woningen in aanbouw Nader beraad over bouwbeleid Vijftig mille buit bij bankoverval Aardappelen voorlopig vrij EEG binnen 3 VERVOLG XANTLIJN Ford, in lowa neuslengte voor op Reagan Haven Rotterdam enige uren in alarmtoestand Den Haaggeen inmenging Massabetoging in Madrid verhinderd DOUANEHEFFING OPGESCHORT LIBANESE MINISTER: INTERVENTIE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VVD EN CONFESSIONELEN LAKEN BEZUINIGINGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamer heeft dinsdag bij de behande ling van de defensiebegroting voor 1976 nogal wat kritiek geuit op het beleid van minister Vredeling. Kritiek kreeg de bewinds man vooral van rechterzijde op de bezuinigingsplannen, de 'nega tieve prioriteit' die defensie in het regeringsbeleid heeft, terwijl het personeelsbeleid in de ogen van de gehele kamer geen genade kon vinden. Zowel WD als confessionelen laak ten de sterke bezuinigingen op het defensie-apparaat. De heer Scholten (CHU) had het over „een uitgeknepen citroen", terwijl volgens de heer Ploeg (WD) de „krijgsmachtdelen tot op het bot zijn uitgebeend". De KVP'er Van Eisen betreurde het dat in de noodzakelijke bezuinigingen op de overheidsuitgaven defensie een veel groter aandeel heeft moeten leveren aan andere departementen. De heer Sdiolten zei zich grote zorgen te maken over het defensiebeleid van de regering, dat van de doelstellingen uit de Defensienota van 1974 weinig over- Doorgaan Van de zijde van de progressieve fracties was men minder negatief over de voorgenomen bezuinigingen. Het PvdA-kamerlid Dankert vond zelfs dat „die minister door moet gaan met bet snoeien in het Nederlandse defen sie-apparaat", al was het alleen maar omdat van samenwerking op Euro pees niveau ten aanzien van de mate- rieel-aanscbaf voorlopig weinig heil te verwachten valt. Dankert gaf overi gens wel toe dat het voor hem een raadsel is hoe minister Vredeling denkt de doelstellingen uit de Defen sienota te kunnen De heer Van Mierlo (D"66) zei voor stander te zijn van nationalisering van de wapenindustrie. Alleen indien dat internationaal gebeurt kan sprake zijn van een goede technische samenwerking tussen de diverse sta ten. De wapenindustrie mag volgens Van Mierlo niet afhankelijk zijn particuliere winstoogmerken. Amendement Een ver strekkend voorstel deed de heer Waltmans (PPR), die een amen dement indiende om op de defensiebe groting van 1976 nog eens 104,9 mil joen gulden te besparen. Die miljoe nen staan op de begroting omdat de onderhandelingen in Wenen over we derzijdse troepenvermindering tussen Oost en West nog geen succes hebben gehad. Waltmans vond dat de regering dsn zelf de stap tot deze troepenver- mindering maar moest nemen. Het ziet er overigens niet dat zijn voorstel veel steun krijgt. De PvdA is tegen (Dankert: „De buiten landse politiek gaat door, en de minis ter moet de gevolgen maar opvan gen'), en ook CHU en AR spraken zich gisteren al sterk tegen het voor stel uit. Volgens Scholten omdat de positie van het Westen bij de onder handelingen in Wenen niet door Ne derland ondergraven mag worden. Van Mierlo stelde dat Nederland zich anders bij de besprekingen „mond dood" zou maken. De heer Waltmans diende nog een motie in, waarin hij verlangt dat de Nederlandse strijdkrachten „gedenu- cleariseerd" moeten worden. Volgens hem mogen geen kernwapens op Ne derlands grondgebied worden gen of erover worden vervoerd. Heptunes Uiteraard kwam ook de zaak van de Neptune-vliegtuigen weer uitge breid aan de orde. Minister Vredeling had al gezegd dat deze vliegtuigen voorlopig in dienst zullen blijven, dat hij de financiële ruimte wel ban nen zijn begroting zou vinden. Op een vraag van AR-fractieleider Aantjes zei de minister gisteren, dat er in de loop van het jaar wel .meevallertjes" zul len komen die dat extra geld (21 miljoen) zuilen opleveren. De KVP'er Van Eisen zei graag gezien te hebben dat de minister in middels een aanvang had gemaakt met de vervanging van de Neptune vliegtuigen. Dankert zei te verwachten dat deze vervanging „tot Sint Jutte- mus is uitgesteld". Hij zei dat Neder land de vervanging moet uitstellen tot ook de Nederlandse onderzeeboten aan vervanging toe zijn. Dan is een nieuw internationaal overleg mogelijk over een eventuele volledige afstoting van de talken van de marinelucht vaartdienst of de onderzeedienst, die de PvdA graag ziet. AR-woordvoerder mevrouw Van Leeuwen zei eventueel een amende ment in te zullen dienen waarbij bui ten de bestaande begroting om gelden voor de vervanging van de Neptunes beschikbaar moeten komen. Maar ze wilde eerst van minister Vredeling een beter inzicht in de financiële mo gelijkheden die hij zelf ziet, zonder de defensie-inspanning geweld aan doen. Personeelsbeleid Het personeelsbeleid van het minis terie van defensie kreeg in de Tweede Kamer scherpe kritiek. Vooral de han delwijze van Vredeling ten treden of van het dreigen daarmee ai te houden. Hij moet weten dat hij on aanvaardbare risico's loopt als hij zou proberen zijn doelstellingen langs an dere weg dan die van redelijk overleg te bereiken'- Zo gezien is het defensie beleid eigenlijk een onderdeel van de buitenlandse politiek: Vredeling on derstreepte in dit verband de samen werking met zijn ambtgenoot Van der Stoel. De kern van het defensiedebat zoals dat op dit ogenblik in de ka mer wordt gevoerd betreft dan ook primair het buitenlands- beter nog: het bondgenootschappelijk beleid van Nederland. De marge om daarin via de defensie willekeurig bezuinigingen toe te passen is uiterst klein. Die kun nen niet met een amendement-zus een amendement-zo tot stand worden gebracht: Nederland is niet alleen op de wereld. van de compensatieregeling voor over matige werktijden werd scherp afge keurd. Zoals bekend stond voor die compensatie (van weekenddiensten, lange oefeningen, pikets, wachtlopen) een bedrag van f32.000.000 op de begroting. Maar in het kader van de algehele bevriezing van de arbeids voorwaarden in Nederland, gingen ook die 32 miljoen in de ijskast, tot grote ontevredenheid van het gehele defensiepersoneel. Dat kreeg gisteren de volledige steun van de Tweede Kamer. Namens de Kamer diende de voorzitter van de defensiecommissie. Van Eisen, een motie in waarin van de regering wordt verlangd dat zij de toegezegde compensatieregeling volledig uitvoert. De motie was ondertekend door de vertegenwoordigers van alle frat uitgezonderd de SGP en het GPV. Kritiek kwam er ook op het lange uitblijven van de wijziging van de Wet gewetensbezwaarden. Maar minis ter Vredeling kon de Kamer meedelen dat deze wetswijziging die de toet sing en het eventuele afschaffen daar van als onderwerp heeft zeer bin nenkort bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Diverse woordvoer ders vroegen om een betere verlofre geling voor de in Duitsland gelegerde militairen. Deze hebben nu recht op 65 verlofdagen, terwijl htm collega's in Nederland er 100 hebben. Deze onrechtvaardigheid wil men uit de weg geruimd zien. De CPN'er Wolff diende een motie, waarin om een verruiming van die verlofregeling ge vraagd werd. De heer De Vries (PvdA) vroeg zich af of men niet de voor Duitsland in aanmerking komen de soldaten uit het oosten van het land kon recruteren, zodat deze dich ter bij huis komen te zitten en dus beter van de vrije tijd gebruik kunnen maken. Ook de KVP'er Du Chatinier vroeg om een uitbreiding van de ver lofregeling. VVDM VVD, CHU en DS70 uitten kritiek op de houding op de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM). Volgens de heer Keja (VVD) moet de VVDM zich neerleggen bij besluiten van het parlement. Hij doelde mee op de vorige we de acties door de WDM als de pensatieregeling err niet komt. De heer .Wisselink (CHU) stelde „belangenvere nigingen van dienstplichtigen nuttig te 'achten, maar niet op de wijze zoals de WDM zich gedraagt", terwijl vol gens mevrouw Van Veenendaal (DSVO) de WDM onvoldoende structief is. De sprekers zeiden tevreden te zijn met het feil dat nu ook de Algemene Vereniging Nederlandse Militairen een kleinere, meer gematigde 'S-GRAVENZANDE De laatste fase van het bestaan van het ge strande vrachtschip 'Stardust' is ingegaan: de sloop is begonnen. In een regen van vonken werd een steun van het roer doorgebrand: het begin van het einde... ring tot het georganiseerde overleg is toegelaten. De heer Wolff (CPN) diende een motie in waarbij van de minister wordt gevraagd het winnen van nieuwe WDM-leden tijdens de opkomst voor eerste oefening niet te laten bestraffen. Wolff had overigens weinig goede woorden over voor het georganiseerde overleg, dat door de minister volgens hem „geschoffeerd" is. Ten slotte lieten diverse sprekers zich weinig waarderend uit over de reorganisatieplannen voor de top van het ministerie van defensie. Men vreest dat het beleidsapparaat van defensie een soort waterhoofd gaat vormen. Een steeds groter wordende staf tegenover een in verhouding afne mend uitvoerend apparaat, De minister antwoordt vandaag. DES MOINES (APA) In de Ameri kaanse staat lowa hebben de republi keinse en democratische partijafde- lingen dinsdag een eerste stemming gehouden over de kandidaten die zij voor de presidentsverkiezingen in no vember thans hun voorkeur geven. Bij de republikeinen behaalde president Gerald Ford een minieme voorsprong op zijn voornaamste tegen-kandidaat, de Califomlsche oud-gouverneur Ro nald Reagan. De democraten van lowa spraken zich uit voor de vroegere gouverneur van Georgia, Jimmy Carter. Deze resultaten zijn niet meer dan een zeer voorlopige graadmeter en' kunnen tijdens de komende partijcon-| gressen nog ingrijpend worden gewij- zing. Bij de republikeinen behaalde Ford 45.2 procent van de stemmen, tegen Reagan 42,5 procent. Carter kreeg bij de democraten 27,7 procent, zijn tegen-kandidaat senator Birch Bayh 13,3 procent, terwijl 365 pro cent 'neutraal' stemde. 1 Bouwprogramma voor 1976 DEN HAAG ters (volkshuisvesting) ver wacht dat er dit jaar tussen de 104.000 en 114.000 woningen in aanbouw genomen zullen wor den. Dit blijkt uit het Bouwpro gramma 1976, dat hij dinsdag bij de tweede kamer heeft inge diend. Door de sterke toename van de woningverbetering neemt de produktie in de bouw zowel in 1975 als in 1976 aanzienlijk toe. Minister Gruij- raming In 19*6 minder woningen zon der rijksateun In aanbouw- worden genomen dan in 19*5. Deze raming komt uil op een totaal van 1M.000 woningen. De tweede raming gaat ervan uit dat het m de begroting voor 1976 voorgestelde bouwprogramma volle dig wordt gerealiseerd. Er zouden dan 40.400 woningwetwoningen en 53.600 premiewoningen in aanbouw genomen worden. Het aantal woningen dat zon der rijkssteun wordt gebouwd, zou in deze raming gelijk blijven. Deze ra- DEN HAAG De tweede kamer behandelde dinsdag de begroting van defensie: op de foto zien we minister Vredeling aandachtig luisteren naar hetgeen de afge vaardigden te berde brengen. Het ministerie ran voUishulsvesting heeft, evenals voor 1975, voor 1976 twee ramingen opgesteld. De eerste gaat ervan uit dat het niet geheel mogelijk is de aantallen gesubsidieer- woningen, waarvoor op de begro ting geld is uitgetrokken, in aanbouw nemen. Er zouden volgens deze Werkgelegenheid Minister Gruij ters schrijft in het i bouwprogramma 1976, dat op dit mo ment rond 20.000 mensen werk heb ben do»r de programma's van aanvul lende werken. In het midden van 1976; zal daarin een vrij sterke daling op-1 treden, als deze aanvullende werken aflopen Voor 1976 wordt het aantal arbeids plaatsen dat door dit programma wordt geschapen, geraamd op 4800. In totaal komt het aantal arbeidsplaat sen in 1976 in de eerste raming uit op 339 300 en in de tweede raming op 393.900. Voor 1975 was dit aantal i geraamd op 384.100. ROTTERDAM (ANP) Groot alarm is er dinsdagavond gegeven in de der de petroleumhaven in Rotterdam, na dat er een grote hoeveelheid (waar schijnlijk ruim II ton) acrylnïtryl. een uiterst gevaarlijk chemisch produkt, in het water was gelekt. De stof was af komstig uit het Westduitse schip 'Al chemist Flensburg' dat afgemeerd ligt bij het op* en overslagbedrijf Nieuwe Matex. Omdat acrylnitryl bij aanraking met i EIB. water explosieve en giftige gaswolken 1 doet. ontstaan, werden onmiddellijk grootscheepse maatregelen genomen. Het. scheepvaart en het wegverkeer in de omtrek werden stilgelegd en het personeel van de omliggende bedrij ven werd geëvacueerd, zo vertelde een woordvoerder va de gemeentelijke ha vendienst. Hij wees er op dat de sterke wind (gelukkig) de gevaarlijke chemicalie vrij snel had verspreid. Metingen van de keuringsdienst van waren hebben uitgewezen, dat de con centratie van acrylnitryl in de lucht en in bet water geen gevaar meer opleverde. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan- (Slot van pagina 1 schuiving van nieuwbouw naar onder houd van bestaande woningen zal vooral minder behoefte zijn aan i der geschoolden, ijvervlechters, lagere technici, dakbedekkers en steenbewer kers. Door de daling in de wegenbouw is er minder behoefte aan wegenbou wers. Het EIB verwacht dat de nieuw bouw van woningen zal dalen. Daar staat tegenover, dat de werkzaamhe den voor onderhoud, herstel, verbouw en onderhoud van bestaande wonin gen zullen toenemen. Over de jaren 1972 tot 1974 werden er gemiddeld 151.000 nieuwe woningen per jaar ge bouwd. Volgens het EIB moeten in 1980 113 000 nieuwe woningen worden gebouwd, en in 1990 92.000. Naast nieuwbouw spelen de woning verbetering en de vernieuwbouw een belangrijke rol. Van 1971 tot en met 1974 werden bijna 260.000 woningen verbeterd. .Afhankelijk van het te voeren beleid kan dit aantal in de periode van 1975 tot 1985 toenemen tot rond een miljoen woningen", aldus het EIB. Na 1985 wordt een vermin dering van de vernieuwbouw ver wacht. Tussen 1970 en 1990 zouden 1-360.000 woningen verbeterd kunnen zajn, en aan 26.000 woningen zou noodherstel hebben plaatsgevonden. Voor 245.000 woningen, zou de. omge ving verbeterd zijn, aldus Reacties In een eerste reactie op het EIB- rapport zei de voorzitter van de werk geversorganisatie in de bouw, het Al gemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB), dat er geen dringende rede nen zijn „om de bouw te gaan afslan ken". „Maar", zei hij, „dan moeten de door het EIB geraamde behoeften ook waar gemaakt worden"* Volgens voorzitter Buys van de Fe deratie Bouwbonden NW-NKV bie den de ramingen de bouwnijverheid voor de komende vier a vijf jaar wel perspectieven. Ook hij wees erop, dat de ramingen dan wel gerealiseerd moeten worden. De overheid moet daarvoor voor het nodige geld zorgen, vond hij. Met betrekking tot de werkgelegen heid heeft het EIB-rapport volgens Buys .niet al te veel verrassingen opgeleverd". .Al enkele jaren geleden hebben wij de stormbal gehesen", zei hij. De kernvraag blijft volgens hem het aantal werklozen. „In 1976 zullen er gemiddeld 30.000 werklozen zijn in de bouw. In de komende jaren komen die met meer aan de bak. Welke boodschap moeten we deze mensen brengen? Is de WW en de bijstand hun toekomst, dan zal er op verschil lend niveau nog een hartig woordje moeten worden gesproken", aldus Buys. De federatie-voorzitter betoogde, dat het niet de taak van de bedrijf stak is om een oplossing te vinden voor de werkloosheid. De regering zal daar volgens hem een oplossing voor moeten vinden. „De groei is uit de bouwpToduktie, en daaruit moeten consequenties worden getrokken", al dus Buys. 'Veroudering' In een voorlopig commentaar stelt de regering dat rij de nieuwbouw wegens uitbreiding van bet aantal huishoudens en alleenstaanden «He een woning wensen, te boog vindt. „Dit geldt met name voor de alleroudste groepen van de bevolking- Het aan deel van de 80- en 90-jarigen in deze bevolkingsgroep zal groeien. Deze ver oudering zal de desbetreffende wo ningbehoefte meer doen afnemen dan het EIB heeft aangenomen", aldus het commentaar. De regering vindt dat het aantal naoorlogse woningwet dat verbeterd moet worden, veel" té laag heeft geraamd. Ook de toekom stige nieuwbouw wegens vervanging beeft het EIB volgens de regering te laag geraamd. „De voortschrijdende veroudering van de voorraad in de komende 25 jaar en een systematische aanpak van de stadsvernieuwing ongetwijfeld het aantal te vervar woningen doen toenemen", aldus de regering. Het kabinet vindt dat de berekening van het EIB van de werkgelegenheid in de bouw „vooral voor de periode na 1990, tot onwaarschijnlijk aandoen de cijfers" heeft geleid. De daling van de werkgelegenheid tussen 1975 en 1980 kan volgens de regering reëel worden genoemd. Wel moeten de ge tallen met de nodige voorzichtigheid worden gehanteerd, .gezien de onze kerheden waarmee de uitkomsten van zowel diverse ramingen van de bouw- behoefte in bepaalde sectoren als die van de ontwikkeling van de arbeids- produktivitedt zijn omgeven". DEN HAAG De Nederlandse re gering Is tegen inmenging, van wie dan ook, In de burgeroorlog in Liba non. Dit verklaarde dinsdag een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Nederland stelt zich op het standpunt dat de „onafhankelijkheid en soeverei niteit van dat land moet worden ge ëerbiedigd, alsmede het bestaansrecht van verschillende bevolkingsgroepen in dat land", aldus de woordvoer der. In Libanon zijn volgens het ministe rie ongeveer 50 Nederlanders De noodkanselarij, die eerst is onderge bracht in hotel St. George in Beiroet, is intussen verplaatst naar een nog onbekende plaats. Het ministerie weet nog niet wanneer de Nederlandse am bassadeur en zijn staf zal worden teruggeroepen- De ervaring leert ech ter dat zij tot op bet .allerlaatste moment" op bun standplaats blij ven. Volgens bet ministerie hebben de diplomatieke vertegenwoordigers Beiroet tot op dit moment nog bewe gingsvrijheid MADRID (UPI) Honderden zwaar bewapende manschappen van de Ma* drïleense oproerpolitie hebben dinsdag een door de linkse oppositie uitge schreven massa-betoging in het cen trum van de Spaanse hoofdstad ver hinderd. Het Colon Columbus)-plein werd hermetisch door de politie afgegrendeld, terwijl helicopters de akties vanuit de lucht coördineer den. De politie sloot het metrostation het plein. Waterkanonnen, pantserwa gens en ander materiaal werden in stelling gebracht- Iedereen die het plein wilde betreden moest zich iden tificeren. Alleen degenen die konden aantonen dat zij er woonden of werkten mochten de afzetting passeren. De massabetoging op het plein had om 3 uur 's avonds Nederlandse tijd moe ten beginnen en was bedoeld om algehele politieke amnestie te eisen. De politie vuurde rook- en traangas granaten af op naar schatting enkele honderden demonstranten in spe die vanuit zijstraatjes rond het plein via de Avenua Castellana probeerden door de afzettingen heen te breken. Op punten even verder van het plein werden enkele schermutselingen ge meld tussen poltie en demonstran ten. IN HILVERSUM HILVERSUM Twee overval-1 houd van de kas. De twee man- Iers verdwenen dinsdagmorgen nen stopten de bankbiljetten in uit het filiaal van de Rabobank aan de Bnssumerstraat in Hil versum met een bedrag van 50.000 gulden de gehele in- BRUSSEL (ANP) De minis- melijk afkomstig uit de landen rond de Middelandse Zee en uit Malta) ters van landbouw van de EG de Middelandse Zee en uit Malta) waarop in de periode van 1 januari tot 15 mei een douanerecht van 15 proc<mt rust. Het speciale comité voor de landbouw van de EG heeft van de ministers opdracht gekregen te onderzoeken of ook de primeur aardappelen nog onder de tijdelijke tariefschorsingsregeling gebracht kun nen worden- Het voorstel tot opschorting van het tarief op consumptieaardappelen was 18 procent) in de gemeenschap gedaan door de Europese commissie, het 'dagelijks bestuur' van de EG Europees landbouwcommissaris Lardi- nois vond de maatregel nodig ofat er een tekort aan aardappelen in de gemeenschap bestaat van ongeveer 20 hebben dinsdag in Brussel be sloten het gemeenschappelijk douanetarief voor consumptie-; aardappelen op te schorten tot! 28 maart. Dat betekent dat deze aardappelen zonder rechten (nu geïmporteerd mogen worden. procent- Dat niet meteen ook de pri meur-aardappelen onder de nieuwe re- geiing gebracht konden worden, lag aan de tegenwerking van Italië. De primeur-aardappelen kunnen namelijk, omdat ze ongeveer tegelijkertijd op de markt komen met de Italiaanse aardappelen, een bedreiging betekenen voor de Italiaanse producenten. België De Belgische minister van economi sche zaken, Herman, heeft dinsdaga vond in een radio- en televisietoe spraak meegedeeld dat de regering aardappelen zal gaan vorderen als de producenten en grossiers nog langer ministerieel besluit «lat producenten en handelaars op straffe van hoge boetes, verbiedt consumptieaardappe len nog langer aan de distributie te onttrekken. Vorige week stelde het ministerie een maximumprijs voor aardappelen in van ongeveer 70 cent per kg voor de consument. Onmiddellijk daarna be gonnen producenten en grossiers hun voorraden vast te houden. Dat niet-leveren is dus met in gang van vandaag verboden- Minister Herman deelde mee de economische inspectie op zijn departement beiast :e hebben met het inventariseren van - ---„ alle voorraden. Die voorraden zullen J weigeren te leveren. Vandaag ver- opgeëist worden als ze niet geleverd terug op een braakliggend terrein in schijnt in het Belgische staatsblad een I worden, zo zei hij dinsdagavond. Hilversum. een vuilniszak die zij kort daar voor hadden geleegd in het ge bouw. Het tweetal droog omstreeks kwart voor negen het gebouw binnen. Op dat moment waren de twee vrouwelij ke personeelsleden en één cliënte aan wezig. Een van de dames bevond zich in de ruimte voor de glazen balie- wand. Zij wilde juist een voile vuilnis zak buiten zetten. Daar kreeg zij ech ter geen kans meer voor. Eén van de overvallers drukte haar een pistool in de rug. Terwijl hij haar bedreigde verlangde hij geld. De dames waren gedwongen aan het versoek te vol doen. De plastic zak werd geleegd voor de kluis. De mannen waren on herkenbaar door de mutsen die zaj over hun gezicht hadden getrokken. Eén van hen wekte de indruk een buitenlander te zijn. Het personeel moest van de over vallers naar de kelder. De manr.en draaiden weliswaar de sleutel van de kelderdeur om, maar toen de vrou wen tien minuten later tegen de deur drukten bleek die open te zijn. Daar na waarschuwden zij de politie. De gemaskerde overvallers waren op dat moment al verdwenen. Zij waren te voet gevlucht. Later op de ochtend vond men één van ce mutsen Slot van pagina 1 voertuigen en zware kanonnen' naar Een Amerikaanse rvgrringwwoordvogg- «ler in Washington brvt-«Ur<le dat Pa* l«*j«tljn.w strijders uit Syrië in Liba non zijn aangekomen* Hij wilde zich niet aan schattingen ten aanzien van hun aantal wagen, maar zei wel dat hij dacht dat de aantallen «11e door andere bron zUn genoemd tien- tot vijftienduizend 'te hoog' schijnen. Hij verklaarde dat er In Washington geen bewijzen voor waren dat l»et Syrische leger zelf in Libanon tussen beide was gekomen- President Gerald Ford houdt ten aanzien van Libanon de vinger op de aldus de woord- v<«erder. Hij dringt bij belde partijen daar aan op 'matiging en bereidheid tot het compromis', en zijn medeleven gaat uit naar het Libanese volk. Israéls minister van def«*nsie Sin*» Peres zei dal Israel gedwongen zou zijn op te treden als Syrische troepen Libanon zouden binnentrekken. Tijdens een bezoek aan het noordelij ke grensgebied zei Poros: ..Elke bewe ging van het Syrische geregelde leger die voor de Israëlische veiligheid pro blemen zou scheppen, zou door Israël op geëigende wijze moeten worden beantwoord". Hij zei dat Israël over inlichtingen beschikte dat 'enkele Palestijnse een heden' Libanon vanuit Syrië zijn bin nengetrokken .Als Synsche eenheden den zouden doen. zouden wij moeten ingrijpen", voegde hij eraan toe. Ook dr. Georges Habasj, leider van het marxistische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, ze; dinsdaga vond in Beiroet dat .strijders van bet Palestijnse bevrijdingsleger CPLA) uit Syrië Libanon zijn binnengetrokken. Habasj wilde niet zeggen wanneer het was gebeurd en om hoeveel man het ging Commandokringen spraken van 'ongeveer 600 man' Het hoofd van het voorlichting»- en verbindingskantoor van de PLO in Parijs. Ezzedin Kalak ontkende dat Palestijnse troepen in Syrië de grens met Libanon zijn overgestoken. Dat is volgens hem niet nodig, „want wij beschikken in Libanon over zeer rui me militaire middelen en onze militai re situatie is er op het ogenblik zeer goed". Hoewel linkse troepen in het bezit zijn van de hoofdweg tussen de Syri sche hoofdstad Damascus en de Be- kaavallei in het oosten van Libanon, hebben buitenlandse correspondenten kunnen vaststellen dat er geen sprake is van over de grens koroer.de kolotv nes. De berichten als zouden Palestijnse vrijheidsstrijders de grens met Liba non zijn overgestoken, hebben in hoofdsteden in het westen ernstige bezorgdheid gewekt. De vrees neemt er toe dat Israël erdoor bewogen zou kunnen worden tegenmaatregelen te nemen, wat een nieuwe oorlog tot gevolg zou kunnen hebben waarbij onvermijdelijk de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en de Arabische olie- sta ten betrokken zouden worden. De .Amerikaanse minister van buiten landse zaken. dr. Henry Kissinger, waarschuwde dinsdag in Kopenhagen bij een tussenlanding op weg naar Moskou, dat de Verenigde Staten ,-i^h zouden verzetten tegen elke inmen ging van buiten-af in een burgeroorlog die tot dusver exclusief Libanees is gebleven. Directie: F. van de Velde, IC Scherphui» en W. F. «ie Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kolt. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en G van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, tel (011841 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwsfraal 22, tel. (01150) 4457 Hulst: Steensfroat 6, fel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale 'ededie bezet van zondag Vm /rijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 /an 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo- 'erdag: de plaatselijke kanforen van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- f/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20DO tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 37,75; franco per post 42,— per maand 12,75 losse nummers ,50 (inclusief 4°/o bfw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie ƒ11,55; ingezon den mededelingen 2V» x hj- rief- Brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exdusief btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3