Gerard Roegiest doet aanval op wereldrecord op de rollen Gents aktiecomite ten strijde tegen bedreigers van fraaie kreken TEKSTPIEREMENT DODESKADEN KAKATOE Voltooiing reconstructie Dorpsplein Zuiddorpe in zicht IN 60 UUR WIL HIJ 2300 KM AFLEGGEN UITinZwsVlaanderen WOENSDAG 21 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN PHILIPPINE - Vrijdagmorgen om negen uur stapt Gerard Roegiest in café 'Marinet' te Philippine op de fiets van zijn home-trainer om er, wanneer alles naar wens verloopt, pas zondagavond om negen uur af stappen met een nieuw wereld record. In de tussenliggende zestig uur hoopt Gerard Roe giest 2300 km af te leggen het geen een verbetering inhoudt van het oude wereldrecord met bijna 120 km. Op 30 november van vorig jaar reed in het na burige Basse velde de Belg Mare Boelens in zestig uur 2182 km en 700 meter bii elkaar. Dit soort wereldrekordverbeteringen zijn met name in de grensstreek rond Philippine enorm populair. Vrijwel ieder weekend doet er wel ergens ie mand een poging een record te verbe teren. Dit tot meerdere eer en glorie van zichzelf. Voor een keer treden de kandidaten uit de anonimiteit. Volgens Gerard Roegiest. een 27-jarige in Philippine woonachtige Belg. is dit niet de opzet „Ik doe het louter voor onze trimclub", vertelt hij in café 'Ma rinet'. „We zijn een jonge club die van de zomer zoveel mogelijk wedstrijden en toertochten willen gaan rijden. We zijn aangesloten bij de N.R.T.V. maar veel van wedstrijden en toertochten rijden kost veel geld. Neem bijvoor beeld alleen maar al het materiaal. Met deze recordpoging hoop ik geld binnen te kunnen brengen voor de trimclub". Voor Gerard Roegiest is dit spelletje niet nieuw. In augustus van vorig jaar ondernam hij reeds een succesvolle re cordpoging op de afstand over 24 uur. Hij kwam toen uit op 1322 km en 300 meter. Het werd toen voor Roegiest en de trimclub een overweldigend suc ces. Cafébaas Kees Buijze: „Het zaaltje achter was gewoon veel te klein om ie dereen te bergen, de mensen stonden buiten door het raam te kijken. Niet eventjes maar vrijwel ieder uur van de dag. Het was boven verwachting zo druk. Ik hoop dat er nu ook wat pu bliek zal zijn. Want het geld dat Roe giest wil binnenhalen moet er komen door aanmoedigingspremies of enkele sponsors". Gekkenwerk Toch kunnen we ons niet aan het idee ontrekken fat een dergelijke record- poging gekkenwerk is dat in feite weinig of niets met sport te maken heeft. Dat we in die mening niet alleen staan geeft Gerard Roegiest grif toe. „Op mijn werk (hij werkt bij CPC in Sas van Gent in continudienst red.) hebben er ook al heel wat op de be kende manier naar hun voorhoofd ge wezen. Maar dat doet me niks. Het is natuurlijk een stunt, maar het is toch een test van het uithoudingsvermo gen". aldus Roegiest.Voor Gerard Roegiest is het beklimmen van 'n fiets niet vreemd. Tot 1968 reed hij in België als amateur waarna hij de fiets opborg. Nu traint hij opnieuw als een bezete ne om zijn recordpoging waar te ma ken. „Je moet je toch goed voorberei den. ik train momenteel iedere dag drie uur op de weg en drie uur op de rollen, dat moet straks voldoende zijn", aldus Roegiest. Door zijn werk zaamheden in continudienst bij CPC kan Gerard Roegiest ook enigszins trainen in het wakker blijven omdat hij regelmatig nachtdienst moet doen. Zo ook in de week voor zijn recordpoging „Dan heb ik nachtdienst, maar de maandagnacht is de laatste nacht dat ik werk. ik heb mijn dienst kunnen omzetten en twee vrije dagen genomen om me voor te bereiden". zegt hij. Gerara Roegiest (op de fiets) en Kees Buijze Het gehele gebeuren staat onder con trole van 'n gerechtsdeurwaarder en geschiedt volgens opgestelde regie- meten. Zo moet Gerard Roegiest i der uur tien minuten van de flets, dal is verplicht. „Bij mijn aanval over 24 uur was dat niet het geval. Nu. wel ie der uur moet ik tien minuten stoppen zodat ik in feite maar vijftig uur op de fiets zit en daardoor ben ik op zondagavond ook om tien voor negen uur klaar. Alles staat onder controle van een gerechtsdeurwaarder Ook dat is voorgeschreven. Is dit niet ge beurd dan wordt de recordpoging niet als zodanig erkend", zegt Roegiest. De recordaanval van Roegiest is door de trimclub 'Marinet' overigens tot in de puntjes geregeld. In de tien minuten pauze zal Roegiest verzorgd worden door verzorger Roger de Man en hij staat voortdurend onder geneeskun dige controle „We willen geen enkel risico nemen", zegt Kees Buijze. van de week is alles nog gecontroleerd en het blijkt dat hij geweldig snel van zijn inspanningen herstelt. Dat moet ook wel anders haal je het nooit". Gerard Roegiest heeft zelf samen met verzor ger Roger de Man het schema opge steld dat uitkomt op 2300 km. Een schema dat betekent dat hij iedere 50 minuten 46 km moet afleggen wil hij het halen. Het verzet dat op de fiets is gemonteerd is 56x12 oftewel 10 meter 85 per trap. Voor het publiek is alles te volgen volgens een kilometerteller die op de rollen wordt gemonteerd, terwijl de afgelegde afstand van uur tot uur zal worden bijgehouden door de be stuursleden van de trimclub 'Marinet'. Een bestuur dat bestaat uit: Lucien Rammello als voorzitter. Kees Mar- teyn secretaris. Kees Buijze penning meester. Roger de Man. Odille Dobbe- laer en Gerard Roegiest als leden en die verantwoordelijk zullen zijn voor de controle en de handhaving van de spelregels. „We zullen in een soort ploegendienst te werk gaan, al zie ik me zelf ook niet al te dikwijls in mijn bved komen. Zestig uur is echter geen kleinigheid. Ik ben al moe als ik er aan denk. voor mij is tweehonderdvijftig meter al te ver", zegt Kees Buijze. Sa men met verzorger Roger de Mar. zal hij de man zijn die een zucht van ver lichting zal slaken als het zondaga vond negen uur is en Gerard Roegiest van de fiets stapt. Zij kunnen dan waarschijnlijk een tweede wereldre cord vestigen, dat van 60 uur slapen. Chiel Harte GENT - Het Gents Aktiecomite Leef milieu (GAL), dat zich sinds een aan tal jaren inzet op plaatsen waar het natuurschoon wordt bedreigd, heeft besloten de strijd aan te binden tegen de bedreiging van de verschillende fraaie kreken in het Belgische grens- De cabaretgroep Tekstpierement komt woensdagavond 28 januari Axel. Ja we zijn daar gek heet het programma. De cabaretgroep Tekstpierement is aan het vierde seizoen bezig. Ja, we zijn daar gek heet het nieuwe programma. Jos Brink schreef - tra ditiegetrouw - de teksten, de muziek is van het trio Henk Bokkinga. Ruud Bos en Joop Stokkcrmans. Tekstpierement beweegt zich in het middenveld van het vaderlandse cabaret. Wat Jos Brink, Frank San ders, Guuske Kotte, Sytha Bolt en pianist Henk Bokkinga brengen zijn speelse en spitse teksten, goede liedjes en vaak gedegen showwerk met een veelheid aan kostuums. De groep weet zich inmiddels gesteund door een langspeelplaat en vier televisieprogramma's. Waarmee ge zegd wil zijn dat ook kleintjes groot worden. Tekstpierment is woens dagavond 28 januari in De Halle te Axel. Deze avond begint om 20 uur. Filmhuis 't Kiekkot draait vanaf morgen - donderdag - de film Dodes- kadenvanAkiraKurosawa.Dodeskadenlaatmensenaandeperifénevande samenleving zien. een 'zootje ongeregeld' dat met de straat als decor een eigenlevenleeft.DefilmisdonderdagtezieninhetZuidlandpodiumtheater. vry dagbij Chez Renee in Oostburgen zaterdag in Den Dullaert te Hulst. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur Het Onafhankelijk Toneel uit Rotterdam speelt vrijdagavond in het Zuialandtheater in Terneuzen het stuk De Groene kakatoe van Arthur Schnitzler. Onderwerp: een bizar cafe ten tijde van de Franse revolutie. Acteurs spelen er voor misdadiger en laten de Parijse chique griezelen. Tot verbeelding en werkelijkheid door elkaar lopen en er een heuse moord gebeurt. Niet lang daama rollen de koppen onder de guillotine de revolutie is begonnen. De voorstelling begint om 20.30 uur. gebied. In het Belgische deel van de Axelse kern Overslag is momenteel een informatieve tentoonstelling over het hele krekengebied ten zuiden van Zuiddorpe ingericht en het is de be doeling, dat deze tentoonstelling na verloop van tijd te bezichtigen zal zijn in de Belgische plaatsen Kaprijke, Sint-Margriete en mogelijk nog in Kieldrecht. Verder willen de leden van het GAL in formatiebijeenkomsten beleggen voor de bevolking en voor de gemeentebe sturen van verschillende Belgische plaatsen waarin zich bedreigde kreken bevinden. „Het gaat ons er in de eerste plaats om de bevolking bewust te maken van de schoonheid die de kreken hebben. Men weet ze doorgaans wel te liggen, maar helaas wordt er tegenwoordig nog maar al te vaak aan voorbij gegaan. Daar willen wij verandering in bren gen. Verder willen we de mensen wij zen op het feit dat verschillende kre ken ernstig worden bedreigd. Zonder dat men er veel van merkt worden de prachtige waterrijke gebieden betre den voor zandwinning door uitbagge ring. In sommige kreken is er sprake van over-recreatie, waardoor onnoeme lijk veel schade wordt aangericht. Ver der wil het nog wel eens voorkomen dat de polderbesturen het waterpeil in de polder en daarmee in de kreken zo laag houden, dat de fraaie monumen ten worden aangetast. Daar willen wij met z'n allen wat aan gaan doen", ver telt Hubert David, secretaris van het GAL. Hij vindt het van het grootste be lang dat de kreken in hun huidige toe stand blijven bestaan. Omdat verschil lende kreken zich zowel in België als in Nederland bevinden, vindt hij het ver der belangrijk dat men ook in Neder land zich inzet voor het behoud van de kreken. Het idee om zich op de kreken to stor ten is enige tijd geleden ontstaan, toen de leden van het GAL er achter kwa men dat in sommige kreken op Bel gisch grondgebied zomaar uit bagge- ringswerkzaamheden plaatsvonden, zonder dat daarvoor een vergunning was afgegeven Samen met een organi satie van milieuvrienden op de Linker oever is het GAL daartegen in het ge- dure loopt nog steeds en ondertussen dure loopt nog steeds en ontertussen wil men een bewustwordingsproces op gang helpen komen. De tentoonstel ling in het douanekantoor net over de grens bij Overslag is gedurende een maand of twee nog te bezichtigen. Omdat er door organisatorische pro blemen niet dagelijks iemand bij aan wezig kan zijn. worden groepen die be langstelling hebben, opgewekt tijdig contact op te nemen met het secretari aat van het GAL. Schoolstraat 68 in 9040 Oostakker (B). De Vogelwacht 'De Steltkluut' Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen werkte mee aan de expositie. 1. Een nog ongerept plekje bij de kreek ten noorden van Moerbeke. op ca. 100 meter vanaf de Nederlands-Belgische grens bij Rodesluis (tussen Zuiddorpe en Moerbeke). 2. De vernieling van het krekenland schap bij Rodesluis. Oude linden doorstonden verjongings kuur glansrijk ZUIDDORPE - De fikse opknap beurt, die het karakteristieke Dorpsplein van Zuiddorpe mo menteel ondergaat duurt wat langer dan men bij het begin aannam, maar nu is al te zien dat het plein er goed op vooruit gaat. Als straks de nieuwe bestrating ligt heeft de gemeente Axel een zo goed als nieuw, schilderachtig plekje bij. De stokoude linden - die sinds vo rig jaar voor deskundigen het stempel 'monument' opgedrukt kregen - hebben him verjongings kuur glansrijk doorstaan en zoals ze er nu bijstaan - is het wel dui delijk dat ze nog wel enkele tien tallen jaren meekunnen. De zuur stoftoevoer van de wortels wordt gegaranceerd door openingen in de bestrating en de takken heb ben weer alle ruimte om uit te groeien Als de winterse kou nog een beetje wil uitblijven ziet het er ook naar uit, dat de bestratings werkzaamheden vlot kunnen ver lopen. De straatmakers zullen dan naar een volgend karwei ver trekken en de zo bij het plein pas sende rust zal dan weerkeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25