CYI begint met de grondwerkzaamheden voor stortplaats Poliklinisch bevallen nog kraamzorgenkind v Raadsleden willen weten wat Goes kan bijdragen aan doortrekking van Deltaweg fw*; 4mm r Discriminatie door Weme'dingse middenstand ABVA: BEHEERSVORM VAN DE ENERGIEBEDRIJVEN DIENT PUBLIEKRECHTELIJK TE ZIJN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 JANUARI 1976 ÊÊf" W RlBi BB fff v. M 'ïtfÈ t:,-- ire^lll Foto: Een beeld van de werkzaamheden van de c.v.i. in de Van Wijckhuijsevolder. BULLDOZER SCHUIFT AARDE WEG IN VAN WIJCKHUIJSEPOLDER WETHOUDER MOEST TOEKIJKEN... TERNEUZEN De 'Centrale Vuilver- werkende Industrie' (CVI) is dinsdag morgen in de Van Wijckhuijsepolder onder Hoek begonnen met het grond werk voor de aanleg van een stort plaats. Met een bulldozer verwijdert het bedrijf het bovenste laagje grond de zogenaamde teelaarde van het 22 ha grote terrein en gebruikt dit gedeeltelijk voor het aanleggen van 2 meter hoge wallen- Eén van de vroegste toeschouwers bij dit karwei was dinsdagmorgen Ter- neuzens wethouder van openbare wer ken drs. R. C. E. Barbé. Zoals bekend, zijn hij en de rest van b. en w. tegen de plannen van de OVI- De P.Z-C. vermeldde nog eens de ont brekende onderdelen der voormalige ambtswoning waar de ex-burgemees ter van Wemeldinge heeft gewoond. Vernielingen waren er ook, dat mag ook vermeld worden. Na aanvraag hebben we inzage gekregen van de nota's, het was een bedrag beneden de 600. De ontbrekende deurknoppen stonden op rekening van de burge meester. Dit hield echter niet in dat deze huurwoning te slopen en leidin- worden. Als een huurder zijn woning verfraait, heeft deze niet het recht- alles wat muur- en spijkervast zit uit deze huurwoning en slopen tn leidin gen te vernielen. In geen der nota's hebben we kunnen constateren, dat de leidingen op kosten van de ex-burge meester waren aangelegd, dus deze heeft die niet mogen vernielen en slopen. In vele kastdeuren waren i de gaten waar de deurkrukken hadden gezeten. Als deze meegenomen zijn, dan dienen de gaten onzichtbaar ge maakt te zijn. Dit was niet gebeurd, dus de kosten hiervan en van vele andere dingen hadden op de huurder verhaald dienen te worden. Er is geconstateerd dat er vernielingen heb ben plaatsgevonden en dat er onder delen de woning toebehorende, zijn ontvreemd. Niettemin heeft de raad met grote meerderheid een motie van het CDA aangenomen waarin het ver trouwen werd uitgesproken in de rechtschapenheid van de ex-burge- meester. Zelfs de P-vdA-wethouder en de fraktie stemden voor de C.DA. motie. Overbeke komt wel laat met opmerkingen in deze. Het is net of spuit- elf nu pas op de plaats van het onheil komt opdagen. Er hadden toch vragen in de staten van Zeeland hiero ver gesteld kunnen worden. G.S. van Zeeland hebben toch het verzoek, om een onderzoek in te stellen naar de vermiste onderdelen en vernielingen van een gemeente-eigendom, van de hand gewezen. Zelf het Ministerie van Binnenlandse zaken wilde op verzoek de rijksrecherche' niet inschakelen. Binnenlandse zaken wil wel een ver huiskostenvergoeding aan de ex-burge meester toekennen. En dat wil nu de raad weer niet. Waar is dan het ver trouwen van de rechtschapenheid der motie gebleven. Als men de vlag wilt uithangen, dan dient het wel een on besproken vlag te zijn. Als men voor rechtvaardigheid opkomt, vindt men vele deuren, waar deurbellen en deurknoppen ontbreken, onrechtvaar digheid tracht men achter dit soort deuren te verbergen met de ophang van een bordje integerèeid. Tn de voormalige burgemeesterskamer Wemeldinge bekleed met blauwe te gels, zijn op twee plaatsen zes blanco tegels geplaatst, zouden dat twee ta bleaus zijn geweest, zijn ze eruit ge haald, of waren daar muurkastjes in geplaatst of waren het kleine koel-' kastjes, waar zagers in werden be waard, of zijn voor de aardigheid zo maar daar zes blanco tegels in ge plaatst. Wie weet op dit laatste het juiste antwoord???? J. J. van Stél, Kopelle. De wethouder bekende, dat er op gemeentelijk niveau niets tegen de grondwerkzaamheden kan worden ge daan- „Dat is niet onze zaak maar een zaak van de provincie. Ik heb gezien dat er met grond wordt geschoven, maar ik weet niet of er sprake is van ontgronding. In zo'n geval is er een entgronddngsvergunning nodig en die heeft de CVI bij mijn weten niet". Volgens een woordvoerder van het bedrijf heeft zijn firma een dergelijk formulier ook niet nodig. „Wat wij doen is het voorbereiden van een structuurverbetering van de grond. Daarbij passen we natuurlijk goed op. dat we de wettelijke bepalingen niet overtreden. Van ontg-ronden is geen sprake, zodat we ook geen vergunning nodig hébben. Ons terrein valt boven dien niet eens binnen een meldingsge- bied, zodat we rustig door kunnen gaan met ons werk". De CVI streeft ernaar om de werk zaamheden af te ronden voor donder dag 29 januari, wanneer de raad van Terneuzen een voorstel behandelt om een in augustus genomen voorberei- dingsbesl-uit uit te breiden met een aantal beperkende bepalingen. Het fa- drijf zou voor de aanleg van een stortplaats dan een vergunning nodig hebben van b. en w. Wanneer de CVT klaar is met het grondwerk, wil de firma wachten op het afkomen van een hinderwetver gunning voor de stortplaats. Daarna zal er in de Van Wijckhuijsepolder' vuil worden gedeponeerd, dat dan weer wordt afgedekt met aarde .„Zo zit die structuurverbetering in elkaar", aldus een directielid Een zegsman van de provincie had de (eerste) indruk dat het Terneuzense railverwerkingsbedrijf zich inderdaad niet schuldig maakt aan ontgron ding- Oprichting in Goes van paardensportvereniging GOES Maandagavond wordt in ma nege De Hoefslag in Goes een paar- densportvereniging opgericht. Er heb ben zich al 65 leden voor aangemeld. De vereniging stelt zich ten doel de paardensport in Goes en omgeving te bevorderen en activiteiten te organise ren om de band met de leden te bevorderen. Op de agenda voor de oprichtingsvergadering staat de vast stelling van de statuten en de verkie zing van een bestuur. Ook zullen dia's over de paardensport worden ver toond- De vergadering begint om acht BRASSBAND 'EXCELSIOR' KLOETINGE GEEFT ZONDAG KERKCONCERT KLOETINGE De brassband 'Excel sior' geeft zondagavond een concert in de Nederlands hervormde kerk te Kloetinge. Onder leiding van dirigent Ko den Toonder zal de band een programma van gewijde muziek en 'traditionals' uitvoeren. Onder meer staan op het programma werkjes als 'Amazing Gra ce'. 'Cent Mille Chansons' en 'Land of Hope and Glory'. Wim van Boven zal als cornetsolist optreden. De presenta tie is in handen van Gerard van Loo. Het concert begint om 19.00 uur. Activiteiten van Heemkundige kring VRAGEN VAN FRACTIEVOORZITTERS VAN VIJF PARTIJEN AAN B. EN Vt. Walcheren MIDDELBURG Voor de Heemkun dige Kring Walcheren zal dinsdaga vond 27 januari een vam de bestuurs leden, de heer F. Jilleba, een lezing houden over antiek, speciaal over por- celein en aardewerk. Deze hijeen komst in 'De Brasserie' te Middel burg, begint om acht uur. De algemene vergadering van de Heemkundige Kring is op donderdaga vond 19 februari, eveneens in De Brasserie'. Tijdens deze bijeenkomst, die om aoht uur begint worden onder meer dia's en oude prentbrief kaarten geprojecteerd. Donderdaga vond 1 april maken de leden een excursie naar de kerncentrale in Bors- sele. AFSCHEID WACHTMEESTER A. VAN DEN BROECKE TE KL00STERZANDE KLOOSTERZANDE Vrijdag 30 ja nuari verlaat wachtmeester eerste klasse A. van den Broeelce uit Kloos- terzande in verband met het bereiken van de zestigjarige leeftijd de dienst. In hotel Van Leuven te Kloosterzande wordt een afscheidsreceptie gehouden. De bijeenkomst begint 's avonds om half zeven. „GOES MOET ZICH SPOEDIG UITSPREKEN OVER OMVANG BIJDRAGE" GOES De Goese gemeenteraad is van mening dat het van het grootste belang is dat de gemeente Goes zich zo spoedig mogelijk uitspreekt over de omvang van de gemeentelijke bij drage aan de doortrekking van de Deltaweg naar rijksweg 58. De fractie voorzitters van de vijf partijen in de gemeenteraad dringen er in een schrijven aan b en w, waarin een zestal wagen wordt gesteld, op aan zo snel mogelijk duidelijkheid over de gemeentelijke bijdrage te verschaf fen De zes vragen zijn ingediend door de raa-dsleden J. P. G. van Ooijen (Chris telijke Groepering Goes), P. Duinker- ke (PvdA), mevrouw L. J. Mol-De Jager (WD), C. Möhlman (sgp) en mevrouw J. Prevoo-van den Heuvel (ppr)De vragen luiden: Afscheid diaken J. P. Ie Clercq MIDDELBURG In de maandelijkse vergadering van de centrale diaconie van de hervormde gemeente te Mid delburg heeft de heer J. P. Ie Clercq afscheid genomen als diaken. Le Clercq vervulde zijn ambt gedurende één aaneengesloten periode van 28 jaar, waarvan hij ruim 25 jaar als administrerend diaken optrad. In hartelijke bewoordingen sprak de voorzitter de heer Th. A. Scihimmel de scheidende functionaris toe. Hij sprak zijn grote waardering uit en bracht hem dank voor het vele werk, dat hij voor zijn medemensen en de kerk heeft mogen verrichten. Ook mevrouw Le Clercq werd in de hulde betrok ken- Een geschenkeribon voor de heer Le Oléreg onderstreepte de dank, ter wijl mevrouw Le Clercq een bloem- menhulde in ontvangst mocht nemen. Tot slot sprak de heer L Clercq een dankwoord. De functie van admini strerend diaken wordt nu vervuld door de heer M. C. v. d. Ende, diaken in de wijk Zuid. Mosselmaaltijd 'Klavertje 4' WEMELDINGE De klaverjasvereni- ging 'Klavertje 4' te Wemeldinge hield een mos,selmaaltijd in café Van Veen. Ook werd er nog gekai-rt. De uitslag luidt: 1 A. Jeremiasse. 2 J. van Win den, 3 J. Weststrate. De ranglijst er is nu een halve competitie gespeeld luidt: 1 A. Jeremiasse, 2 Chr. van ,-Berikel,-,3 J^AVeststrate. Is het college van oordeel dat wie 'a' zegt spoedig daarop "net *b' zal moeten uitspreken? Zo ja, meent het college dat het door de gemeenteraad in zijn ver gadering van 20 februari 1975 uit gesproken 'a' (motie inzake spoedi ge realisering van de doortrekking van de Deltaweg) gevolgd moet worden door een logisch V? Kan het college mededelen in wel ke vorm de doortrekking van de Deltaweg naar Rijksweg 58 zal worden gerealiseerd? 9 Kan het college mededelen in welk tempo de doortrekking van de Del taweg zal worden uitgevoerd, met name ook wanneer de ontsluiting van Goes-Zuid via de doorgetrok ken Deltaweg in gebruik kan wor den genomen? Een en ander mede In verband met het antwoord van gedeputeerde staten van Zeeland naar aanleiding van voornoemde motie dat de doortrekking in janu ari 1976 ter hand zal worden geno men? Is het juist dat ten aanzien van de aard en omvang van de werkzaam heden van grote invloed is het tijdstip waarop en de mate waarin door derden financiële medewer king wordt verleend? Zo ja, wil het college dan op korte termijn een raadsbesluit uitlokken zodat als het logische vervolg op de aanvaarde motie duidelijkheid bestaat over de financiële medewet- king van de gemeente Goes?". Alternatief In een toelichting stellen de vijf frac tievoorzitters- „Naar verluidt zijn ten j aanzien van doortrekking van de Del taweg t.wee alternatieven ontwikkeld. Het eerste alternatief zou 26 miljoen kosten en de aanleg omvatten van vierbaansweg (twee banen compleet, twee banen grondwerk) met ongelijk- vloerse kruisingen van rijksweg 2-58 en de spoorlijn, ongelijkvloerse aan sluitingen van een doorgetrokken A. Fokkerstraat en op rijksweg 58. He; tweede alternatief zou uitgaan var een gelijkvloerse kruising met rijks weg 2-58. Voor de gemeente Goes Is dat punt van groot belang mede ij het licht van de doortrekking van de Oranjeweg en de aansluiting daa-rva-, op de traverse". Volgens informaties waarover de vragenstellers beschikker zou in een periode van vijf jaar voer de doortrekking van de Deltawq slechts 15 miljoen gulden beschikbaa zijn. „Teneinde vertragingen te voor komen is het van groot belang da ook en met name de gemeente Goe zich spoedig uitspreekt over de oro vang van de harerzijds beschikbaar u stellen bijdrage", aldus de vragenstel Iers. DEN HAAG De Algemene Bond van Ambtenaren levert in een artikel in het blad 'De Ambtenaar' kritiek op een aantal facetten uit de energienota van minister van economische zaken drs. R. F. M. Lubbers- Die kritiek spitst zich met name toe op de fusie plannen en de beheersvorm van thans bestaande produktiebedrijven. Daarbij wordt verwezen naar onder andere de fusieplannen van de drie zuidelijke energiebedrijven PZEM, PNEM en PLEM, waartegen de ABVA zich, zoals bekend, heeft verklaard- De ABVA onderschrijft de juistheid van de stelling van minister Lubbers,. Waar laten we de baby geboren worden? Daarover moet je al beslis sen wanneer je er amper naar uit ziet dat je in verwachting bent. Een jaar of wat geleden was dat nog een kwestie van thuisblijven of 10 dagen ziekenhuis. Wie nu opnieuw voor 'thuis kiest vindt de kraamzorg vrij wel onveranderd. Maar in sommige ziekenhuizen hebben ze er tegen woordig een paar keuze mogelijkhe den bij. Die 10 dagen krompen tot gemiddeld een week. Daarnaast kwam de zogenaamde short-stay be valling waarvoor je hooguit 3 dagen in de kliniek blijft. Je kunt zelfs binnen 12 tot 24 uur per ambulance worden thuisgebracht met je pasge boren spruit. Poliklinische bevalling heet het dan, een dienstverlening die in een aantal ziekenhuizen nog gebo ren moet worden. Op Walcheren kun je voor deze korte gebeurtenis alweer geruime tijd in beide ziekenhuizen terecht. Ook in Zeeuwsch-Vlaan- deren ziet dit moderne systeem bin nenkort het levenslicht. Vanaf 1 fe bruari, voorlopig alleen in Terneu zen en Sluiskil. Even naar het ziekenhuis om een baby te krijgen en dan weer terug Hoeveel aanstaande moeders hebben de afgelopen tijd vol verwachting op die kans gevlast? Behalve voor vast beraden thuisblijfsters kan het ook bijna niet aantrekkelijker, vooral wanneer het om een eerste kindje gaat. „Een natuurlijke gebeurtenis die in het gezin hoort", alles tot je dienst. Maar wat je er van weet heb je uit een boekje, van je moeder of de leidster van de zwangerschaps- gymnastiek. Zwangere vrouwen ontr .pooprn zich dan ook vaak tot vak kundige piokeraarsters. Niet zozeer hardop, meer tijdens lange uren waarin de schoppende nieuwkomer hen levenslustig uit de slaap houdt. Dan herinneren ze zich beklemmen de partusverhalen die ooit ergens langs geleden gebeurd moeten zijn en die je nooit aan de weet was gekomen als die aardige kennis ze niet net in deze maanden zo nodi® n.oest opdissen. Er komen ook min der denkbeeldige voor- en nadelen in hun kraam te pas. Ben je thuis niet van alle rompslomp verlost en heeft een ziekenhuis niet veel eerder alles voor het grijpen als er iets met het kindje is?" Je hebt maar een paar van die doorwaakte nachten nodig om al je enthousiaste plannen over een geboorte in eigen huis te blokke ren door een afspraak met de kli niek. Alleen die verplichte 10 kraamdagen die je er vroeger moest uitliggen hadden je er misschien van weerhouden. Een toenemend aantal artsen en vroedvrouwen zien er ook wel wat in. Zeker als het moedertje zich zo nerveus loopt op te draaien. Bij rustige menen verloopt alles meestal vlotter dus waarom niet de plaats kiezen waar zij zich het meest veilig voelt, die er bovendien helemaal op is ingericht.? Op de kraamafdelingen van de ziekenhuizen veranderde er wel wat. Veel minder moeders met ligdagen en een groeiend aantal be vallingen zonder nazorg. Op de kraamcentra stond intussen de boel op z'n kop. Heel de goed georgani seerde en deskundige Nederlandse kraamzorg, zoals geen land ter we reld het heeft, dreigde met een ra zende vaart te verwateren. Thuisbe- vallen liep terug, dus minder werk voor kraamverzorgsters en ook min der praktijk gelegenheid voor de opleiding-meisjes. Na de short-day bevallingen hielpen moeders en schoonzusjes de kraamvrouw een handje, doken de 'wilde bakers' weer op. Geen wonder, de tarieven die nu per 1 januari aanzienlijk beter door de meeste verzekeringen vergoed worden zijn schrikba rend hoog. omzeilen dan maar die hulp, al gaat. het wel lijnrecht in tegen alle erkende ideeën over volle dige en noodzakelijke kraamzorg. Enkel wanneer moeder en kind bin nen een paar uur weer naar huis gingen werd er nog wel naar vakkun dige kraamhulp gevraagd. Pijn voor de kraamverzorgsters? Je had ze eens teleurgesteld naar elkaar moe ten horen roepen. „Dat ze voorname lijk htm 'ooievaartje' gehaald hadden om een bevalling zelfstandig te mo gen begeleiden tot het moment waarop de verloskundige nodig was. Dat iedere geboorte voor hen steeds weer een wonder mooi hoogtepunt was en daar zouden ze voortaan de •helft van de tijd niet meer aan te pas komen. En hoe kun je een moeder plezierig opvangen als 'je tijdens het barings wel en wee geen vertrouwensband met haar hebt op gebouwd? met een team van kraamverpleeg sters. Zonder wederzijdse bereidheid tot geven en nemen hen je nergens. Tenslotte krijgt het ziekenhuis met ons vreemden over de vloer, daar hebben we alle begrip voor. Wij op onze beurt hebben er een hoop werk bij. Want of je nu alleen met gezinnen te maken hebt of boven dien met twee verschillende medi sche organisaties, dat scheelt natuur lijk. Bovendien moeten we de oplei ding van de meisjes aanpassen. Zo maakt ze in het ziekenhuis een nauwkeurig bevallingsverslag met al le wetenswaardigheden. Dit draagt ze na afloop over aan de hoofdver pleegster. Ze moet de verloskamer weer voor volgend gebruik achterla ten. Helemaal soppen dus, steriele setjes vervangen, wat je gebruikt hebt aanvullen en dergelijke. Verder moet ze eraan wennen dat er ande ren om haar heen lopen, wie weet vechten tegen het idee dat ze op haar vingers gekeken wordt en zo is er nog wel meer. We zijn de kinderziektes dan ook heslist nog niet te boven, mpeten echt nog naar elkaar toe groeien. Het is in elk geval fijn dat we ook dez© moeders weer optimale kraamhulp kunnen geven. Afgeroomd 'Ouderwets' Kritiek op energienola minister Lubbers AntlnvQ LoViöovcum-m dat de overheid te weinig greep heei: rkllOCrc Deneersvorm op de energievoorziening, maar verwijl hem aan de andere kant dat hij wein!,- vnnr nPFSftnPPI onderneemt om die overheidsinvloed VUUI JJCI bUUCCl te versterken. Daarbij wordt onder a.i dere gewezen op de Samenwerkend» Electriciteits Produktiebedrijven (SEP| door ABVO 'een hele machtige groep' genoemd. De bond meent dat in de energeinoti volstaan met het alleen maar kijker, naar de vorm van naamloze vennoo;. schappen, waardoor overheidscontrole voldoende mogelijk zou zijn. Dit laai ste, aldus de ABVA, is schijn, omda! een volledige publieke controle onmo gelijk is, De ABVA heeft er verdc-i kritiek op dat bij alle plannen vow fusies niet gesproken wordt over dt bestaande fusiecode. „Maar we hel ben de indruk, dat die 'vergeten1 wordt, aangezien vele van de nu we kende produktiebedrijven gemeenteli.it of provinciaal zijn én andere produc tiebedrijven al de NV-vorm hebbea-,,' aldus'de ABVA. „Uitdrukkelijk wil onze bond nu jolsl niet vergeten dat die code er is. "Uit drukkelijk willen we signaleren, dt, er verschillen zijn tussen provincial! en gemeentelijke diensten aan de ere kant en de NV's aan de andere. Strut turele verschillen namelijk van hel publiekrechtelijk bedrijf ten opzichle van het privaatrechtelijke, het verschil van het bedrijf dat onder rechtstreek se controle van politieke organen ais gemeenteraden en provinciale staten functioneert en het bedrijf, dat ver dwijnt in de mist van de namloze vennootschap met haar besloten ver gaderingen van raden van commissa rissen', zo wordt in het artikel gesteld. De ABVA geeft uit een publiek en oo's uit consumentenbelang de voorkeur aar. een publiekrechtelijke beheersstruo tuur, vooral omdat de privaatrechte •lijke ook consequenties heeft voor hel personeel. Naast het personeel vou ffi ABVA ook anderen aan het woord wil len laten, zoals bijvoorbeeld de vall een trales die hebben geconstateerd dat bijvoorbeeld de gehele olievoo-rzdenlng in particuliere handen is. „Voor een verantwoord beheer van de gas- ea elektriciteitsbedrijven is tenminste ver eist dal: zij rechtstreeks in handen sije van de centrale overheid. En dat die nen publiekrechtelijke bedrijven te zijn om er mede voor te zorgen dat dil stuk energiebeleid onder directe trole van het parlement is gepk Daarom is dan het woord opnieuw ge vallen: publiekrechtelijk en geen NV! Levensgroot zijn de gevaren voor •het personeel dat in de gedachten van nu rechtstreeks dreigt te worden aan getast", aldus het artikel tenslotte. Op het bureau van de stichting Cen trum voor Kraamzorg Walcheren praten hoofdleidsters-docente zuster H. Rijk en adiunct zusters O. B. E-ekker-Potvliegcr (voormalig hoofd) liever niet over die schrik- periode. Toen het er even op leek dat de room van het kraamverzorg- stersberoep zou worden afgeschept. „We hebben inmiddels met de zie kenhuizen goede afspraken kunnen maken", vertellen ze me in hun Middelburgse hoofdkwartier. „Zo werken we sinds 4 jaar met een verloskundige afdeling in wat nu het Vlissingse Bethesda-St-Josephzieken- huis heet. een afdeling die helemaal onder leiding van ons kraamcen- trum staat. Waarop iedereen terecht kemt die haar kindje zonder medi sche noodzaak 'buitenshuis' wil krij gen. Naast de verloskundige heeft ze daar een kraamverzorgster, dezelfde die een paar uur later naar huis gaat om moeder en kind op te van gen en de verdere kraamtijd blijft. Waar mogelijk vinden wij een thuis bevalling nog steeds ideaal. Maar deze vorm komt er werkelijk heel iicht bij. Deze manier komt er dan ook steeds meer in, éénderde var onze klanten bevalt nu poliklinisch »n hel groeit langzaam verder. rn M'ddelburg, veel korter nog. wer ken we olgens een andere afspraak Daar bleef de leiding in handen van le kraamafdeling van het 'Gasthuis'. Kaar er is wei een samenwerking ontstaan. Zo moet elk polikl'nisch uoectertje bij ons ingeschreven zijn. Komt ze binnen dan krijgen wij een telefoontje zodat de kraamverzorg ster er ruim op tijd is. Ze mag daar dan evengoed de moeder helpen, de arts assisteren. Maar je begrijpt vanzelf dat er toch een groot ver schil zit tussen thuis zelfstandig op treden en in een ziekenhuis werken je de gewone manier moet onder- schatten. Daar kijken een heleboel mensen veel te licht tegenaan. De lichamelijke gevolgen van een beval ling worden trouwens vooraf ook nogal eens weggewuifd. Je krijgt een dan. De derde dag voelen ze zich kind en klaar is Kees denkt men een hele piet, 2ijn niet meer in bed te houden, kunnen alles zélf wel. Die vindt de huisarts weken later op zijn spreekuur. Je lichaam moet im mers rustig kunnen bijtrekken, van binnen genezen. Pas na 6 weken is het hele hormonenstel weer normaal -dus ga maar na. Goede kraamhulp is niet voor niks zo uitgekiend dat de moeder stapje voor stapje op weg wordt geholpen. Te beginnen met de. lichamelijke verzorging in bed, als 'ze nog zwak is en met haar gedachten niet veel verder komt dan de bevallling en het kind. Daarna krijgt ze een stuk je babyzorg voor haar rekening en onmisbare voorlichting van de ver zorgster. Tientallen handigheidjes die zelfs ervaren moeders weer ver geten zijn, aanwijzingen over de voe ding, tekst en uitleg over wat nor maal is en afwijkt zodat de ouders niet meteen omhoog zitten. De laat ste dagen leert ze de moeder hoe ze zich het best met haar nieuweling in bij het kraamcentru-m 'Rondom de Oostersohelde' in Goes kan aanklop pen. Dit rayon, waaronder Zuid- en Noord-Beveland, Schouwen plus Tholen valt, levert je alleen de volwaardige kraamhulp thuis. Hoe wel er druk wordt gepraat met ziekenhuis "De Bevelanden' in Goes kun je daar voorlopig niet polikli nisch bevallen. In het Zierikzeese Rode Kruisziekenhuis zijn ze er he lemaal nog niet aan toe. Hoe kijken ze daar op het kraamcentrum tegen aan? Hoofdleidster-docente S. Haak en Adjunct-leidster P. de Looff hier over: „We vinden het lamme dat d^ mensen hier die keus niet hebben, maar zulke ingrijpende veranderin gen kun je niet overal met dezelfde snelheid invoeren. We zullen er in elk geval te zijner tijd graag aan meewerken. Tot zo lang gaan we hier echt 'ouderwets' door, en dat is tooh eigenlijk wel heerlijk. Goed, die veel besproken methode maakt alles wat ingewikkelder voor een kraamcen trum maar dat wil niet zeggen dat het gezin kan passen. Niet alleen met takt maar eveneens met een praktisch werkschema. Vooral die onschatbare voorlichting en begelei ding kim je vrijwel nooit vervangen door goedbedoelde kennissen- hulp. Nu hot Juliana en St-Elisabethzie- kenhuis van Terneuzen en Sluiskil er samen met de Zeeuws-Vlaamse kraarvcorg tegenaan gaan werken 4 van de 8 Zeeuwse ziekenhuizen mee aan een zaak die in het hele land speelt. ,„Een nieuwe ontwikkeling die we niet kunnen tegenhouden, en waarvoor we de weg moeten effe nen", zei een Zeeuws-Vlaams staflid me. „Maar wederzijds wennen is het wel. Stel je maar voor, je stapt niet alleen in andermans huis maar brengt ook nog eens je eigenwerk ster mee." En de overige ziekenhui zen? Waarschijnlijk rustig afwachten hoe dit kraamzorgen-kindje blijkt te bevallen. Zeeuwse instanties reageren op structuurschema voor elektriciteit DEN HAAG Vier Zeeuwse instan ties hebben gereageerd of zullen bij de raad van advies voor de ruimtelij ke ordening te 's-Gravenhage reageren op het ontwerp-struotunrschema elek triciteitsvoorziening van de reg-erin?, Over dit schema houdt de raad" hoor zittingen te Utrecht, Breda en Zwolle. Het NW-Zeeland, het Eenergiecomitó Zeeland en de Vereniging voor Milieu hygiëne Zeeland hebben de raad hun schriftelijke reactie gestuur. Boven dien hebben de twee laatste instanties laten weten hun standpunten nog te willen toelichten op de hoorzittingen. De Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij heeft de raad te kennen gegeven mondeling te willen reageren tijdens de hoorzittingen. De PZE-M staat op de sprekerslijst voor de hoorzitting dinsdag 27 januari (aan vang 's avonds zeven uur) in het Beatrixgebouw te Utrecht. Het Ener- giecomité en de Vereniging Milieuhy giëne komen donderdag 29 januari (aanvang 's avonds zeven uur) aan het woord tijdens de hoorzitting in het congres- en tentoonstellingscen trum 'Het Turfschip te Breda. Deze schriftelijke en mondelinge reac ties worden in de beschouwingen op genomen bij de opstelling van het advies dat de raad zal uitbrengen aan de ministers van economische zalten en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Dat, advies wordt samenge steld tijdens een openbare raadsverga dering op 20 mei. Daarna brengt de raad het, samen met een overzicht van de reacties, ter kennis van de tweede kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 24