[{gXgj hardyoptiek Poliklinisch bevallen nog kraamzorgenkind VLISSINGERS OPGELET!!! AUTOMOBIELBEDRIJF DIJKWEL B.V. Wij ruimen onze brillen- voorraad op!! 50% korting 20% korting op de glazen. Adverteren doet verkopen Voor een goed stokle vlees naar een goede slager Slagerij Van Overmeire Spruyt bv zoekt winkel bediende OPRUIMING FA. E. J. BOS ABVA: BEHEERSVORM VAN DE ENERGIEBEDRIJVEN DIENT PUBLIEKRECHTELIJK TE ZIJN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 JANUARI 197» Ons fonkelnieuwe Citroënbedrijf staat 6 dagen in de week voor u open.... Ons adres is Industrieweg 35, Vlissingen Ons telefoonnummer is 01184-19810 fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniii Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii Voor kwaliteit oo voordeel Slagerij Blankenburgh Korte Noordstraat 49-51 - Middelburg - Tel. 12914 BOTERMALSE BIEFSTUK 500 gram 850 et MAGERE RUNDERLAPPEN 1 dele kilo 1300 ct FIJNE RIBLAPPEN 1 Dele kilo 920 ct DOORREGEN RUNDERLAPPEN (,M>dsrv«t)i dole dito 720 ct RAUWE RUNDERLEVER 1 dele Ulo 550 ct RURDERHART ,,w 1 dele kilo ooo ct SCHOUDERLAPPEN Hele kilo 920 ct HAMLAPPEN 1 dele kilo 1120 ct MAGER SPEK 1 hole kilo 540 ct VETSPEK 1 dele kilo 250 ct VARKENSSCHENKEL 1 hole kilo 480 ct VARKENSRIBBETJES - 1 hole kill 250 ct Gelderse schliveo Gekookte lever 4 haien/3 betalen 100 oram 75 ct Op allé monturen, die gemerkt zijn met een RODE stip, krijgt u en (Met of zonder brilrecept). Een unieke kans om een voordelige bril of reservebril te kopen. Kanaalstraat 9a. Oost Souburg <01183» 62884 Bellamvpark 38, Vhsstngen «01184» 12648 Mooie schouderkarbonade 500 gram 4.25 Magere speklappen 500 gram 3.25 V arkensschenkel 500 gram 2.75 Specialiteiten: filet amórcain 100 gram 1.39 Stroop vet 100 gram 50 Geldig t/m 24 Januari. Hobainstraat 91-93 Vlissingen - tal. 01184-12494 SPECIAALZAAK IN VERF EN BEHANG EN AUTOLAKKEN Krommeweele 19. MIDDEL BURG Telefoon (01180)-12886 Na 18.00 uur. 14662 bij voorkeur met ervaring. mass, eiken wandkast i»o Br. 1380 eiken ranhenkast 1R90 nog enkeie eethoeken 4 eiken stoelen met tafel 585 modern wandmeubel 2,50 m 695 karpetten, gordijnen enz. enz. Lange Delft 43 - Middelburg Zeeuwse instanties reageren op structuurschema voor elektriciteit DEN HAAG Vier Zeeuwse instan ties hebben gereageerd of zullen bij de raad van advies voor de ruimtelij ke ordening te 's-Gravenhage reageren op het ontwerp-strucluurschema elek triciteitsvoorziening van de regering. Over dit schema houdt de raad hoor zittingen te Utrecht, Breda en Zwolle. Het NW-Zeeland, het Eenergiecomité Zeeland en de Vereniging voor Milieu hygiëne Zeeland hebben de raad hun schriftelijke reactie gestuur. Boven dien hebben de twee laatste instanties laten weten him standpunten nog te willen toelichten op de hoorzittingen. De Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij heeft de raad te kennen gegeven mondeling te willen reageren tijdens de hoorzittingen. De PZEM staat op de sprekerslijst voor de hoorzitting dinsdag 27 januari (aan vang 's avonds zeven uur) in het Beatrixgebouw te Utrecht. Het Ener giecomité en de Vereniging Milieuhy giëne komen donderdag 29 januari (aanvang 's avonds zeven uur) aan het woord tijdens de hoorzitting in het congres- en tentoonstellingscen- itrum 'Het Turfschip te Breda. Deze schriftelijke en mondelinge reac ties worden in de beschouwingen op genomen bij de opstelling van het advies dat de raad zal uitbrengen aan de ministers van economische zaken en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Dat advies wordt samenge steld tijdens een openbare raadsverga dering op 20 mei. Daarna brengt de raad het, samen met een overzicht van de reacties, ter kennis van de tweede kamer. Activiteiten van Heemkundige kring Walcheren MIDDELBURG Voor de Heemkun dige Kring Walcheren zal dinsdaga vond 27 januari een van de bestuurs leden, de heer F. Jilleba, een lezing houden over antiek, speciaal over por- celein en aardewerk. Deze bijeen komst in 'De Brasserie' te Middel burg, begint om acht uur. De algemene vergadering van de Heemkundige Kring is op donderdaga vond 19 februari, eveneens in "De Brasserie'. Tijdens deze bijeenkomst, die om acht uur begint worden onder meer dia's en oude prentbrief kaarten geprojectterd. Donderdaga vond 1 april maken de leden een excursie naar de kerncentrale in Bors- sele. Kritiek op energienota minisfer Lubbers Andere beheersvorm voor personeel 'levensgevaarlijk DEN HAAG De Algemene Bond van Ambtenaren levert in een artikel in het blad 'De Ambtenaar' kritiek op een aantal facetten uit de energienota van minister van economische zaken drs. R. F. M. Lubbers- Die kritiek spitst zich met name toe op de fusie plannen en de beheersvorm van de thans bestaande produktiebedrijven. Daarbij wordt verwezen naar onder andere de fusieplannen van de drie zuidelijke energiebedrijven PZEM, PNEM en PLEM, waartegen de ABVA zich, zoals bekend, heeft verklaard- De ABVA onderschrijft de juistheid van de stelling van minister Lubbers, dat de overheid te weinig greep heeft op de energievoorziening, maar verwijt hem aan de andere kant dat hij weinig onderneemt om die overheidsinvloed te versterken. Daarbij wordt onder an dere gewezen op de Samenwerkende Electriciteits Produktiebedrijven (SEP) door ABVO 'een hele machtige groep' De bond meent dat in de energeinota volstaan met het alleen maar kijken naar de vorm van naamloze vennoot schappen, waardoor overheidscontrole voldoende mogelijk zou zijn. Dit laat ste, aldus de ABVA, is schijn, omdat een volledige publieke controle onmo gelijk is. De ABVA heeft er verder kritiek op dat bij alle plannen voor fusies niet gesproken wordt over de bestaande fusiecode. „Maar we heb ben de indruk, dat die 'vergeten' wordt, aangezien vele van de nu wer kende produktiebedrijven gemeentelijk of provinciaal zijn ën andere produk tiebedrijven al de NV-vorm hebben-..', aldus de ABVA. „Uitdrukkelijk wil onze bond nu juist niet vergeten dat die code er is. Uit drukkelijk willen we signaleren, dat er verschillen zijn tussen provinciale en gemeentelijke diensten aan de ene kant en de NV's aan de andere. Struc turele verschillen namelijk van he publiekrechtelijk bedrijf ten opzichte van het privaatrechtelijke, het verschil van het bedrijf dat onder rechtstreek se controle van politieke organen als gemeenteraden en provinciale staten functioneert en het bedrijr, dat ver dwijnt in de mist van de namloze vennootschap met haar besloten ver gaderingen van raden van commissa rissen', zo wordt in het artikel gesteld. De ABVA geeft uit een publiek en oöl uit consumentenbelang de voorkeur ai- een publiekrechtelijke beheersstrt* tuur, vooral omdat de privaatrecht lijke ook consequenties heeft voorre) personeel. Naast het personeel vou-.i ABVA ook anderen aan het woord «U len laten, zoals bijvoorbeeld de centrales die hebben geconstateerd bijvoorbeeld de gehele olievooraenq in particuliere handen is. „Voor tr_ verantwoord beheer van de gas- tj elektriciteitsbedrijven is tenminste w: eist dat zij rechtstreeks in handen rj van de centrale overheid. En dat o, nen publiekrechtelijke bedrijven te t om er mede voor te zorgen dat stuk energiebeleid onder directe ca trole van het parlement is geplaas Daarom is dan het woord opnieuw J vallen: publiekrechtelijk en g&-_ NV! Levensgroot zijn de gevaren vo- het personeel dat in de gedachten uj nu rechtstreeks dreigt te worden aal getast", aldus het artikel tenslotte, j Afscheid diaken J. P. Ie Clercq MIDDELBURG In dc maandelljb vergadering van de centrale diacoii van de hervormde gemeente tc Mi delburg lieeft de heer J. P. Ie Clcii afscheid genomen als diaken, Clercq vervulde zijn ambt gedurenS één aaneengesloten periode van jaar, waarvan hij ruim 25 jaar administrerend diaken optrad. In hartelijke bewoordingen sprak voorzitter de heer Th. A. Schimmel scheidende functionaris toe. Hij spri zijn grote 'waardering uit en brac hem dank voor het vele werk, dat voor zijn medemensen en de kt: heeft mogen verrichten. Ook mevror Le Clercq werd in de hulde betrci ken- Een geschenkenbon voor de het Le Clercq onderstreepte de dank, Ie wijl mevrouw Le Clercq een blota menhulde in ontvangst mocht neme Tot slot sprak de heer L Clercq dankwoord. De functie van adffli strerend diaken wordt nu vernil! door de heer M. C. v. d. Ende, disk in de wijk Zuid. Waar laten we de baby geboren worden? Daarover moet je al beslis sen wanneer je er amper naar uit ziet dat je in verwachting bent. Een jaar of wat geleden was dat nog een kwestie van thuisblijven of 10 dagen ziekenhuis. Wie nu opnieuw voor thuis kiest vindt de kraamzorg vrij wel onveranderd. Maar in sommige ziekenhuizen hebben ze er tegen woordig een paar keuze mogelijkhe den bij. Die 10 dagen krompen tot gemiddeld een week. Daarnaast kwam de zogenaamde short-stay be valling waarvoor je hooguit 3 dagen in de kliniek blijft- Je kunt zelfs binnen 12 tot 24 uur per ambulance worden thuisgebracht met je pasge boren spruit. Poliklinische bevalling heet het dan, een dienstverlening die in een aantal ziekenhuizen nog gebo ren moet worden. Op Walcheren kun je voor deze korte gebeurtenis alweer geruime tijd in beide ziekenhuizen terecht. Ook in Zeeuwsch-Vlaan- deren ziet dit moderne systeem bin nenkort het levenslicht. Vanaf 1 fe bruari, voorlopig alleen in Terneu- zen en Sluiskil. Even naar het ziekenhuis om een baby te krijgen en dan weer terug Hoeveel aanstaande moeders hebben de afgelopen tijd vol verwachting op die kans gevlast? Behalve voor vast beraden thuisblijfsters kan het ook bijna niet aantrekkelijker, vooral wanneer het om een eerste kindje gaat. „Een natuurlijke gebeurtenis die in het gezin hoort", alles tot je dienst. Maar wat je er van weet heh je uit een boekje, van je moeder of de leidster van de zwangerschaps- gymnastiek. Zwangere vrouwen ont poppen zich dan ook vaak xot vak kundige piekeraarsters. Niet zozeer hardop, meer tijdens lange uren waarin de schoppende nieuwkomer hen levenslustig uit de slaap houdt. Dan herinneren ze zich beklemmen de partusverhalen die ooit ergens langs geleden gebeurd moeten zijn en die je nooit aan de weet was gekomen als die aardige kennis ze niet net in deze maanden zo nodig n.oest opdissen. Er komen ook min der denkbeeldige voor- en nadelen in hun kraam te pas. Ben je thuis niet van alle rompslomp verlost en heeft een ziekenhuis niet veel eerder alles voor het grijpen als er iets met het kindje is?" Je hebt maar een paar van die doorwaakte nachten nodig om al je enthousiaste plannen over een geboorte in eigen huis te blokke ren door een afspraak met de kli niek. Alleen die verplichte 10 kraamdagen die je er vroeger moest uitliggen hadden je er misschien van weerhouden. Een toenemend aantal artsen en vroedvrouwen zien er ook wel wat in. Zeker als het moedertje zich zo nerveus loopt op te draaien. Bij rustige menen verloopt alles meestal vlotter dus waarom niet de plaats kiezen waar zij zich het meest veilig voelt, die er bovendien helemaal op is ingericht? Op de kraamafdelingen van de ziekenhuizen veranderde er wel wat. Veel minder moeders met ligdagen en een groeiend aantal be vallingen zonder nazorg. Op de kraamcentra stond intussen de boel op z'n kop. Heel de goed georgani seerde en deskundige Nederlandse kraamzorg, zoals geen land ter we reld het heeft, dreigde met een ra zende vaart te verwateren. Thuisbe- vallen liep terug, dus minder werk voor kraamverzorgsters en ook min der praktijk gelegenheid voor de opleiding-meisjes. Na de short-day bevallingen hielpen moeders en schoonzusjes de kraamvrouw een handje, doken de 'wilde bakers' weer op. Geen wonder, de tarieven die nu per 1 januari aanzienlijk beter door de meeste verzekeringen vergoed worden zijn schrikba rend hoog. omzeilen dan maar die hulp, al gaat het wel lijnrecht in tegen alle erkende ideeën over volle dige en noodzakelijke kraamzorg. Enkel wanneer moeder en kind bin nen een paar uur weer naar huis gingen werd er nog wel naar vakkun dige kraamhulp gevraagd. Fijn voor de kraamverzorgsters? Je had ze eens teleurgesteld naar elkaar moe ten horen roepen. „Dat ze voorname lijk hun 'ooievaartje' gehaald hadden om een bevalling zelfstandig te mo gen begeleiden tot het moment waarop de verloskundige nodig was. Dat iedere geboorte voor hen steeds weer een wonder mooi hoogtepunt was en daar zouden ze voortaan de helft van de tijd niet meer aan te pas komen. En hoe kun je een moeder plezierig opvangen als je tijdens het barings wel en wee geen vertrouwensband met haar hebt op gebouwd? met een team van kraamverpleeg sters. Zonder wederzijdse bereidheid tot geven en nemen ben je nergens. Tenslotte krijgt het ziekenhuis met ons vreemden over de vloer, daar hebben we alle begrip voor. Wij op onze beurt hebben er een hoop werk bij. Want of je nu alleen met gezinnen te maken hebt of boven dien met twee verschillende medi sche organisaties, dat scheelt natuur lijk. Bovendien moeten we de oplei ding van de meisjes aanpassen. Zo maakt ze in het ziekenhuis een nauwkeurig bevallingsverslag met al le wetenswaardigheden. Dit draagt ze na afloop over aan de hoofdver pleegster. Ze moet de verloskamer weer voor volgend gebruik achterla ten. Helemaal soppen dus, steriele setjes vervangen, wat je gebruikt hebt. aanvullen en dergelijke. Verder moet ze eraan wennen dat er ande- rëh om haar heen lopen, wie weet vechten tegen het idee dat ze op haar vingers gekeken wordt en zo is er nog wel meer. We zijn de kinderziektes dan ook beslist nog niet te boven, mpeten echt nog naar elkaar toe groeien. Het is in elk geval fijn dat we ook deze moeders weer optimale kraamhulp kunnen geven. Afgeroomd 'Ouderwets' Op het bureau van de stichting Cen trum voor Kraamzorg Walcheren praten hoofdleidsters-docente zuster H. Rijk en adjunct zusters O. B. Rekker-Potvlieger (voormalig hoofd) liever niet over die schrik- periode. Toen het er even op leek dat de room van het kraamverzorg- stersberoep zou worden afgeschept. ..We hebben inmiddels met de zie kenhuizen goede afspraken kunnen maken", vertellen ze me in hun Middelburgse hoofdkwartier. „Zo werken we sinds 4 jaar met een verloskundige afdeling in wat nu het Vlissingse Bethesda-St-Josephzieken- huis heet. een afdeling die helemaal onder leiding van ons kraamcen- trum staat. Waarop iedereen terecht komt die haar kindje zonder medi sche noodzaak "buitenshuis' wil krij gen. Naast de verloskundige heeft ze daar een kraamverzorgster, dezelfde die een paar uur later naar huis gaat om moeder en kind op te van gen en de verdere kraamtijd blijft. Waar mogelijk vinden wij een thuis bevalling nog steeds ideaal. Maar deze vorm komt er werkelijk heel dicht bij. Deze manier komt er dan ook steeds meer in, éénderde van onze klanten bevalt nu poliklinisch en het groeit langzaam verder. Tn Middelburg, veel korter nog, wer ken we volgens een andere afspraak. Daar bleef de leiding in handen van de kraamafdeling van het 'Gasthuis'. Maar er is wel een samenwerking ontstaan. Zo moet elk poliklinisch moedertje bij ons ingeschreven zijn. Komt ze binnen dan krijgen wij een telefoontje zodat de kraamverzorg ster er ruim op tijd is. Ze mag daar dan evengoed de moeder helpen, de arts assisteren. Maar je begrijpt vanzelf dat er toch een groot ver schil zit tussen thuis zelfstandig op treden en in een ziekenhuis werken je de gewone manier moet onder schatten. Daar kijken een heleboel mensen veel te licht tegenaan. De lichamelijke gevolgen van een beval ling worden trouwens vooraf ooit nogal eens weggewuifd. Je krijgt een dan. De derde dag voelen ze zich kind en klaar is Kees denkt men een hele piet, zijn niet meer in bed te houden, kunnen alles zelf wel. Die vindt de huisarts weken later op zijn spreekuur. Je lichaam moet mers rustig kunnen bijtrekken, binnen genezen. Pas na 6 weken is het hele hormonenstel weer normaal dus ga maar na. Goede kraamhulp is niet voor niks zo uitgekiend dat de moeder stapje voor stapje op weg wordt geholpen- Te beginnen met de lichamelijke verzorging m bed, als ze nog zwak is en met haar gedachten niet veel verder komt dan de bevallling en het kind. Daama krijgt ze een stuk je babyzorg voor haar rekening en onmisbare voorlichting van de ver zorgster. Tientallen handigheidjes die zslfs ervaren moeders weer ver- gete/i zijn, aanwijzingen over de voe ding, tekst en uitleg over wat nor maal is en afwijkt zodat de ouders niet meteen omhoog zitten. De laat ste dagen leert, ze de moeder hoe ze zich het best met haar nieuweling in bij het kraamcentrum 'Rondom de Oostersc'nelde' in Goes kan aanklop pen. Dit rayon, waaronder Zuid- en Noord-Beveland, Schouwen plus Tholen valt, levert je alleen de volwaardige kraamhulp thuis. Hoe wel er druk wordt gepraat met ziekenhuis T>e Bevelanden' in Goes kim je daar voorlopig niet polikli nisch bevallen. In het Zierikzeese Rode Kruisziekenhuis zijn ze er he lemaal nog niet aan toe. Hoe kijken ze daar op het kraamcentrum tegen aan? Hoofdleidster-docente S. Haak en Adjunct-leidster P. de Looff hier over: „We vinden het jammer dat de mensen hier die keus niet hebben, maar zulke ingrijpende veranderin gen kun je niet overal met dezelfde snelheid invoeren. We zullen er in elk geval te zijner tijd graag aan meewerken. Tot zo lang gaan we hier echt 'ouderwets' door, en dat is toch eigenlijk wel heerlijk. Goed, die veel besproken methode maakt alles wat ingewikkelder voor een kraamcen trum maar dat wil niet zeggen dat het gezin kan passen. Niet alleen met takt maar eveneens met een praktisch werkschema. Vooral die onschatbare voorlichting en begelei ding kun je vrijwel nooit vervangen door goedbedoelde kennissen- hulp. Nu het Juliana en St-Elisabethzie- kenhuis van Terneuzen en Sluiskil er samen met da Zeeuws-Vlaamse kraanx.org tegenaan gaan werken 4 van de 8 Zeeuwse ziekenhuizen mee aan een zaak die in het hele land speelt. ...Een nieuwe ontwikkeling die we niet kunnen tegenhouden, en waarvoor we de weg moeten effe nen", zei een Zeeuws-Vlaams staflid me. „Maar wederzijds wennen is het wel. Stel je maar voor. je stapt niet alleen in andermans huis maar brengt ook nog eens je eigen werk ster mee." En de overige ziekenhui zen? Waarschijnlijk rustig afwachten hoe dit kraamzorgenkindje blijkt ie bevallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 10