„Dit jaar 200 mijlszone voor de EEG-visserij" INDONESIË: RMS IS NEDERLANDS PROBLEEM Boze Ortoli leest ministers de les Mpla-front nu op zuid-Angola gericht 9 Manusama niet vertegenwoordiger alle Molukkers üinnen- en buitenland Amnesty schrijft tweede kamer over gevangenen in Veel gebruikte kleurstof in VS verboden Ministersoverleg Benelux levert weinig resultaten Parlementaire hap wordt duur betaald man uit cel te bevrijden ADELAIDE NIET VERWOEST Nog half milioen delen drie niet "itvereikt LANDBOUWCOMMISSARIS LARDINOIS VERWACHT: VS DINSDAG 20 JANUARI 1076 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT I Mislukte poging DEN HAAG De Indonesische ambassade in Den Haag heeft, maandag in een verklaring erop gewezen dat ir. Manusama tijdens de besprekingen met de Nederlandse regering op 17 januari niet moet worden beschouwd als de vertegenwoordiger van de hele Zuid- molukse gemeenschap in Nederland. „Er zijn talloze Molukkers in Nederland die niet hetzelfde standpunt delen als de aanhangers van ir. Manusama". zo staat in de verklaring van de ambassade. Daarin staat verder dat de problematiek van de Zuidmolukse ge meenschap een probleem van Nederland is en niet van Indonesië, omdat de RMS-gedachte in Indonesische niet bestaat. „De steun en de deelname van Indonesië bij een bemiddeling van de Molukse pro blemen in Nederland hebben slechts ten doel de samenwerking met Nederland zinvol te maken", aldus de verklaring. Iij het communiqué wordt verder gezegd dat Nederland aan Indonesië zijn beleid heeft uiteengezet ten aan zien van de Zuidiuojukkers. Het zwaartepunt van dat beleid valt op de afwikkeling van het Molukse vraag stuk in Nederland, in het bijzonder de Integratie van hen binnen de Neder landse maatschappij. Wat betreft de recente dialoog met de Zuidmolukse leiders, de Indonesi sche regering beschouwt dat als iets logisch, in die zin dat over deze kwestie reeds tevoren gesproken met de Indonesische regering, in au gustus vorig jaar. De conclusie van die besprekingen was dat een dialoog bissen de Molukkers van diverse groe peringen in Nederland noodzakelijk werd geacht. .Het is duidelijk dat die dialoog niet de bedoeling kan hebben om politieke concessies te verstrekken en dat de RMS-kwestie een haalbare zaak zou zijn", aldus de verklaring- Volgens de Indonesische ambassade is in feite de wens om zelfbeschikking te geven aan 'de provincie der Zuid- Molukken al verwezenlijkt door de Indonesische regering. ..Dat manifes teert ach in de vorm van de eenheids- s*aat van de Republiek Indonesië" eis van de zgn. RMS lijkt dan ook een valse verklaring, zo staat in het com muniqué. In de verklaring wordt met geen woord gerept over de reis van ir. Manusama naar Afrika om er steun te vinden voor zijn zaak. Ir. Manusa ma kwam vrijdagavond laat aan, een dag voor ziin besprekingen met pre mier Den Uyl- Wonesië AMSTERDAM (ANP) Amnesty In ternational. afdeling Nederland, heeft dr- Inne Vondeling als voorzitter van de tweede kamer in een brief ge vraagd de bemoeienis ten behoeve van verschillende groeperingen politie ke gevangen In Indonesië met kracht voort te zetten. Speciale aandacht wordt gevraagd voor de zogenaamde Al aria-gevange nen die in januari 1974 zijn opgepakt naar aanleiding van ongeregeldheden in Djakarta bij het bezoek van de premier van Japan. Hoewel men van Indonenische zijde de Nederlandse parlementaire missie in 1974 heeft verzekerd, dat deze gevangen binnen een jaar zouden worden berecht of vrijgelaten, zijn thans twee jaar ver streken en is nog steeeds een aantal van deze gevangenen gedetineerd, zo schrijft. Amnesty International. Am- nestu vraagt in de brief er bij de Indonejische volksvertegenwoordiging en regering op aan te dringen deze groep gevangenen spoedig vrij te ia- ten- Voorts vestigt Amnesty International de aandacht; op de tienduizenden poli tieke gevangen die in Indonesië al meer dan tien jaar gevangen worden gehouden. Volgens Anesty Internatio nal is openlijk bekend gemaakt, dat 10000 gevangenen op Bum nooit meer vrij zullen komen Op dit eiland s vorig jaar plaats gemaakt voor -500 nieuwe gevangen, van wie er buna 1000 al in dit verbanningsoord zun aangekomen. Verwacht wordt dat dit aantal uitgroeien tot 10000, schrijft Amnesty- LEBERF.FRDFR ATOOMWAPENS GEBRUIKEN (Van onze correspondent) BONN Het tactische gebruik van atoomwapens moet zo laat als moge lijk, maar zo vroeg als nodig plaats vinden. Dit staat volgens het jongste nummer van het weekblad Der Spie gel te lezen in het defensie-witboek van de Westduitse regering dat van- w? ^a' worden gepubliceerd- De Westduitse minister van defensie, Le ber, staat op het standpunt dat het uizetten van atoombommen niet zo zeer een militaire beslissing zal bren gen. maar eerder politieke invloed zal hebben. Het gebruik van nucleaire wapens zal de tegenstander moeten dwingen zijn voornemens te verande ren. zijn aanval af te breken, en zich terug te trekken. De reactie van het Atlantische bond genootschap moet verhinderen dat het tot een langer durende strijd komt op het grondgebied van de Bondsrepu bliek, want een dergelijke strijd zou datgene vernietigen wat men wil ver dedigen. aldus het witboek. Leber on dersteunt met deze opvatting de visie van de voormalige Amerikaanse mi- nister van defensie. James Schlesin- ger die eveneens het gebruik van nucleaire wapens als afschrilckings- nuride". niet van de hand wijst. Deson danks luidt de officiële politiek van Washington dat Europa zich in moet stellen op een maandenlang durende conventionele oorlog- De Westduitse minister van defensie vreest echter dat in dat geval van de Bondsrepubliek niet veel meer over-, eind za] staan- In de 100 kilometer I brede strook ten westen van de DDR I en Tsieehoslowakije leeft bijna 30 procent van de Wes'dnitse bevo,l--'"° j Bovendien heeft 25 procent van de! Westduitse industrie daar haar stand- Plaats. De heer P W. Lokollo. vice-presi dent. van de Vrije Zuidmolukse Repu bliek deelde maandag mee dat de RMS niet a'.leen contacten heeft, met Dakar maar ook met Ghana. Volgens de heer Lokollo werd Manusama in Dakar ontvangen volgens het protocol van een staatshoofd. „Toen ir. Manu sama de volgende dag (zaterdag) pre mier Den Uyl vertelde dat hij net was teruggekeerd van Senegal keken de premier en de andere ministers ver rast op", vertelde de heer Lokol lo- In Dakar heeft Manusama gespro ken met president Senghor en diens premier over de mogelijkheden van de vestiging van een diplomatieke ver tegenwoordiging in Dakar waar ook a-regering in ballingschap haar-zetel heeft. Wanneer de diploma- tieke vertegenwoordiging er precies komt, kon de heer Lokollo niet zeg gen. Otto Matulessy, hoofdbestuurslid van de Vrije Zuidmolukse Jongeren. die samen met Manusama de reis j naar Senegal heeft gemaakt, verklaar-1 de: „Dat zult u spoedig we- merken". Een RMS-delegatie zal binnenkort weer naar Dakar vertrekken Lokollo zei verder dat er al gerui me tijd contacten bestaan met de Ghanese regering. Bijzonderheden hierover kon hij in dit stadium nog niet vertellen- Vermoedelijk za! de RMS ook daar proberen voet aan de grond te krijgen voor een diplomatie-1 ke vertegenwoordiging. De „vice-presi dent" van de RMS Lokollo zei dat de Zuidmolukkers proberen om in de Afrikaanse landen alvast stemmen te winnen voor "net geval hun zaak straks in de Verenigde Naties komt. .Dat zal heel spoedig zijn", voegde Lokollo eraan toe. In de Amerikaanse stad Boston heeft de RMS al tien jaar een „diplo matieke vertegenwoordiger" zitten, de heer Pariury. Hij heeft op 19 decem ber 15 minuten lang voor de Ameri kaanse televisie gepleit voor de zaak van de RMS waarvoor in de Verenig de Staten veel begrip bestaat, vertelde Lokollo. Pariury heeft in Washington ook besprekingen gevoerd met de Portuge se ambassadeur over de zaak Timor- In dat gesprek heeft de Zuidmolukker namens de RMS kritiek geoefend op de interventie van Indonesië in Portu- gees-Timor. Verrassing bij landbouwberaad (Van onze correspondent) BRUSSEL De zitting van de uit negen ministers van landbouw van de Euromarkt samengestelde minister raad heeft maandagavond een zeer onverwachte wending genomen. Orto li. de Franse voorzitter van de com missie van de Gemeenschap, het initi atief nemende en uitvoerende orgaan, kwam namelijk onverwacht voor de ministers een pathetische verklaring afleggen, waarin hij de minsiterraad bezwoer nu eindelijk het wijnpro bleem op te lossen. Al twee jaar liggen er voorstellen van de commis sie op tafel, aldus Ortoli- Kapitalen zijn uitgegeven om overtollige wijn te destilleren- De voorstellen van de commissie zijn echter niet aangeno men. Het onvermogen van de minis terraad om tot besluiten te komen, tast de geloofwaardigheid van de Ge- WASHINGTON (DPA) De Ameri kaanse keuringsdienst van waren heeft maandag de aanwending van een in de Verenigde Staten zeer vaak gebruikte kleurstof verboden. Medici sluiten namelijk de mogelijkheid niet uit dat deze kankerverwekkend is. Het gaat om de kleurstof 'red dye no 2'. die wordt verwerkt in levensmidde len. medicamenten en cosmetica, van aardbeienijs tot lippenstift ter waarde van meer dan tien miljard dollar ofwel 26,5 miljard gulden. Bij de jongste onderzoeken zijn twij fels gerezen over de veiligheid van 'red dye'. Bij proefnemingen met rat ten heeft men een 'aanzienlijke toena me' van boosaardige tumor geconsta- eerd zijn, zullen niet uit de handel onder meer al eens gesteld dat "Red Dye no 2' genetische schade veroor zaakte. De produkten waarin de omstreden kleurstof is verwerkt en al gedistribu eerd zijn, zullen nie uit de handel genomen worden. (Van onze correspondent) BRUSSEL De nieuwe lente v. Benelux, die de topconferentie van de drie landen op 22 oktober leek aan te kondigen, blijft voorlopig uit. Toen spraken de ministers van de drie landen af dat men zou proberen de Benelux-gemeenschap wat meer tast baar te maken door de grensover schrijdende reizigers van de drie lan den toe te staan meer goederen over de grens mee te nemen zonder dat belasting op de toegevoegde waarde of omzetbelasting zou worden gehe ven- De bedoeling was de waarde van vrij vervoerde goederen van f 435, f 690,- te brengen. Over deze simpele zaak bleken de Benelux-ministers van financiën die maandag in Brussel bijeen waren het ondanks de afspraak van de topconfe rentie niet eens te kunnen worden. Laten we oppassen, zeiden de Belgi sche en Luxemburgse ministers, dat we niet discriminerend optreden in vergelijking met andere landen. Dit voorwendsel was voldoende om be- sluitvorming uit te sluiten. .Ai even ongelukkig liep het met de prijs van de sigaretten, die de topcon ferentie in de drie landen gelijk wilde maken. Daartoe zouden accijnzen en belasting op de toegevoegde waarde, die samen een 7 procent van de prijs uitmak erworden geglobali- seerd In dit geval waren het de Luxemburgers met hun zeer lage ta baksaccijns. die een spaak in het wiel staken. De drie Beneluvbewlndsliedcn zijn liet inmiddels eens geworden over de unificatie van de accijnzen op benzine. Als gevolg daarvan zullen de accijnzen op benzine in Nederland binnenkort opgetroken worden van -16 lot 48 cent per liter. Waarmee ze de hoogte van •le desbetreffende accijnzen in België ook bereiken. Ook de Luxemburgse minister is met deze unificatie ak koord gegaan. Luxemburg heeft ech ter een overgangstijd van zes jaar gekresen. In die tijd zulle" de accijn zen op benzine in het groothertogdom opgetrokken worden tot het peil van Nederland en België- meenschap aan, „Economische en netaire oorlogen hebben nooit anders dan overwonnenen achtergelaten. Als de ministerraad niet snel besluiten neemt, ontstaat een zeer ernstig pro bleem". Ortoli herinnerde er verder aan een oplosing van het wijnvraagstuk naar het oordeel van de commissie onverbrekelik vast zit aan besluitvor ming over de Europese landbouwprij zen, die het boerenlnkomen moeten garanderen. Die besluitvorming zal voor eind februari voltooid moeten zijn- Ortoli vermeed in zijn verklaring een schuldige aan te wijzen voor de wijnoorlog, die in Frankrijk weer scherper vormen dreigt aan te nemen. Frankrijk heeft- vorig jaar een heffing gelegd op de invoer van goedkope Italiaanse wijn, en de commissie heeft daarom tegen Frankrijk een proces aangespannen dat op het ogen blik voor het hof van justitie in Luxemburg in behandeling is. Italië weigert over de voorstellen van de oommissie inzake de wijnproblemen te praten zolang Frankrijk de heffing niet afschaft. Frankrijk antwoordt daarop, dat het inzake de heffing op de Italiaanse invoer geen besluit kan nemen, omdat de zaak bij de rechter ligt. Maatregelen Ondertussen heeft Frankrijk vorige week nieuwe maatregelen aangekon digd om de Franse wijnbouw beter in staat te stellen te concurreren en op te treden tegen de goedkope Italiaan se wijnproducenten, die hun prijzen niet hebben aangepast aan de ont waarding van de Italiaanse munt en die daardoor zeer goedkoop op de Franse markt kunnen komen- Frank rijk wil van de commissie dat zij maatregelen treft waardoor wel met de devaluatie van de Italiaanse lire rekening wordt gehouden- Dit zou dan moeten gebeuren door opnieuw zoge naamde compenserende bedragen aan de grens in te stellen die de Euro- markt, is gaan hanteren om ondanks ongelijke re- en devaluaties van Euro-1 marktmunten de schijn van een agra rische eenheid te kunnen handha ven. Op de verklaring van Ortoli heeft maandagavond geen van de ministers gereageerd. Ze zaten er wat beteuterd bij en spraken na enige aarzeling af dat zij vandaag (dinsdag) in zeer besloten vergadering zullen bekijken of er iets te doen staat. Voor het optreden van Ortoli had de ministerraad enige uren verloren en vruchteloos gepraat iets anders was niet verwacht over voorstellen betreffende structuurrichtlijnen die ook al enige jaren onafgedaan op de ministerstafel liggen. (Van onze parlementaire redac- DKN HAAG De leden van de Tweede Kamer die een groot det'I van hun tijd doorbrengen met praten over lonen en prijzen, inflatie en prijscompensaties, kunnen nu neveninkomsten of niet aan den lijve ondervinden hoe het met de schrikbarende prijsstijgingen is gesteld. Het res taurant van de Tweede Kamer, waar de geachte afgevaardigde dames en heren van tijd tot tijd een kopje koffie of een warme hap nuttigen, hreft dc tarieven drastisch opgetrokken, en niet voor niets. Het bestuur van de stichting Restaurant Tweede Ka mer deelt de leden mee dat het verlies over 1976 nu al geschat wordt op\Z miljoen gulden. De prijsstijgingen bedragen meer dó-n 20 procent. Een kopje koffie wordt 1,20, een glaasje bier fl.45. Wie een borreltje wil. krijgt f 1.75 op zijn rekening, en een simpel broodje ham moet f 2,40 kosten. Toen vorig jaar de prijzen ook al werden verhoogd, kwamen er veel boze reacties. Tal van ka merlet1en vonden hei een schan de. dat ze dergelijke bedragen moesten neertellen. Toch. zo zegt men. zijn deze „impopulaire maatregelen" nodig. Kamervoor zitter Vondeling daagde onlangs iedereen uit hem in de directe omgeving van de parlementsge bouwen een gelegenheid aan te wijzen die even goed en minder duur was. Voor zover bekend, is niemand erop ingegaan. UTRECHT Een 29-Jarige Belg heeft zaterdagavond samen met een 24-Jarlgc Hongaarse vrouw een poging gedaan zijn 38-jarige broer te bevrij den uit het huis van bewaring in Utrecht. Het tweetal werd op liet dak van het werkmagazljn aangehouden. I ZIJ waren in liet bezit van een touw-| ladder, een voorhamer en In een de- ken gewlkk'-hl gereedschap. De Sr. huis van bewaring gedeti neerde Belg is wegens een roofover-f val met geweld In het arrondissement Den Bos>~h veroordeeld tot vijf jaar] gevangenisstraf. De 33-jarige man is door ds directie van het huls van! bewaring gehoord maar hij houdt vol niets van de bevrijdingspoging af te weten De Utrechtse politie werd zaterdag-1 avond omstreeks kwart over zeven gemeld dut iemand had gezien dat sr mensen liepen op het dak -.vin het huis van bewaring. Onmiddellijk werd van schijnwerpers in het felle licht gezet. Twee politieagenten die van binnen uit met een ladder van de] huismeester naar het dale waren ge klommen, Iroffen er de 27-jarisc E. O. de S. uit het Belgische St. Pierre en de 24-jarige Hongaarse vrouw M. V. uit het Beigische St- Gilles aan Het verhoor van ae twee heeft tot nu toe niets opgeleverd omdat zij doen alsof zij de vragen niet verstaan. Nadat bekend was geworden dat een broer van P? S. in het huis van bewaring air., lag de gevolgtrekking voor de hand dat het om een bevrij dingspoging ging. Premier waakte op strand DEN HAAG (ANP) Sinds op oktober vorig jaar met de uitgifte v de delen 3 1976 van het kentekenbe wijs werd begonnen, zijn ruim 3-2540.000 nieuwe delen 3 uitgestuurd. Sinds 5 januari worden ook delen 3 1976 verstrekt op meer dan 300 post kantoren aan die autobezitters die geen acceptgirokaart hebben ontvan gen of die acceptgirokaarten ontvin gen met onjuiste gegevens. Tot eind vorige week waren voor deze categorie aan de postkantoren ongeveer 200.000 delen 3 uitgereikt. Het totaal is daarmee dus gekomen óp rond 3.450-000. een en ander blijkt uit gegevens van het ministerie van verkeer en waterstaat. Er zullen nog 400.000 tot 500.000 delen 3 1976 op de postkantoren moeten worden uitgereikt v o o r 1 februari- Vanaf die datum moet het deel 3 namelijk achter de voorruit van elke auto zitten- Om lange wachttijden en overbelasting van de postkantoren te voorkomen doen automobilisten vol gens het ministerie er goed aan niet tot de laatste dagen te wachten met het afhalen van deel 3. Wie wel per acceptgirokaart heeft betaald, maar nog geen deel 3 heeft ontvangen, dient zo snel mogelijk contact op te nemen met de rijksdienst voor het wegver keer in Veendam. Als men daar behal ve zijn naam en adres ook het merk en kenteken van zijn auto opgeeft en erbij vermeldt op welke datum men heeft betaald, wordt deel 3 alsnog toegezonden. KAMERLEDEN ONGERUST OVER GROEI HANDELS VLOTEN OOSTBLOK DEN HAAG (ANP) Volgens de CH- kamerleden Kruïsinga en Van der Mei moet een Nederlandse regeling tegen de penetratie van de Oostblok-handels- vloten 'zeer hoge prioriteit' heb ben. Zij hebben de ministers Van der Stoel (buitenlandse zaken). Lubbers (econo mische zaken) en staatsecretaris Van Huiten (verkeer) schriftelijk vragen gesteld over de ernstige bedreiging van de West-Europese handelsvloten en van het Westelijk scheepvaart ver keer. ADELAIDE IRTR, UPI) In dc Au stralische stad Ade laide is maandag niets gebeurd. Er is geen aardbeving ge weest, geen spring vloed, en de 800.000 inwoners hebben op geen enkele andere wijze narigheid on dervonden. Die was voorspeld door huisschilder en 'zi ener-n aa r-ei gen - ze« - gen' John Nash. Tussen half elf en twaalf uur plaatselijke tijd (00.01 en 02.30 uur bij ons) had de stad door een aardbeving en spring vloed met de grond gt lijk gemaakt, moeten v,'orden. De grootste golf die de premier van Zuid-Au- stralië. Don Dunstan. en een legertje Journa listen van verschillende media op het strand van Glenelg op zich za gen aanrollen, was een 15 cm hoge kop op de branding. Het was heerlijk toe- rlscho reactie o sommige stedoli tegen te gaan. 1 zelf had nn rijn 1 meeste Inwoners vi Adelaide hadden de t forse grap die zij Is bleken te zijn. Nash had in een vertentle in de kra waarin hij dc mvnv- wde. dat Adelaide, eens be kend ais 'stad van de .zerken', 'stad van zon de' was geworden en dat hij had besloten naar te vernietigen. ..Zonclig nu morgen kan het te laat zi.ir.". was de frivole tekst die net zo geklede meisjes zondag door Glenelg droegen. Zakenlieden hadden er een slaatje uit gesla gen. Zo was er een fir ma die een plastic Volgens Dunstan heb ben gezinoen zich in do schuld gestoken om tij dig uit de stad weg te komen en hebben hun huis verkocht, hoewel ze zich dat niet veroor loven konden. Unita- en FNLA-troepen zouden verliezen ADELAIDE. AUSTRALIË De voorspelling van huisschilder-hel derziende John Nash. dat de Au stralische stad Adelaide op 19 ja nuari rond het middaguur d een aardbeving en een enorme vloedgolf verwoest zou worden, f niet uitgekomen. Op de foto een cafébezoeker, die op alles voorbe reid was. krijgt in z'n bootje dan toch nog een flinke plens water JOHANNESBURG (RTR, AFP, UPI) Uit berichten die in de loop van het weekeinde en maan dag in de Zuidafrikaanse hoofd stad zijn opgevangen wordt afge leid dat de MPLA haar offensief in alle hevigheid gericht heeft op het zuidelijk front dat wordt verdedigd door de Unita en ver moedelijk ook nog steeds door Zuidafrikaanse eenheden. Een militair woordvoerder van de Unita sprak maandag in de Zambïaan- se hoofdstad van enige Unita-succes- sen. Een aanval van de MPLA. ge steund door Cubaanse troepen op de stad Cel a in het zuidwesten van Ango la. zou zijn afgeslagen in het zuidoos ten. in de buurt van de stad Leso, heeft de MPLA enkele posites moeten opgeven. In militaire kringen in Johannesburg wordt daarentegen vernomen dat de (Van onze redactie economie) i DEN HAAG EEG-landbouwcommissaris ir. P. Lardinois ver wacht, dat de EEG-landen tegen het eind van dit jaar allemaal een! 200-mijlszone voor hun visserij ingesteld zullen hebben, zoals IJs-l land reeds thans heeft gedaan. Lardinois meent, dat de EEG-landen tegelijkertijd een vangstbeperking moeten instellen. Voorts meent) hij, dat het een internationale zaak is om de vangstbeperkingen hard te maken. troepen van de Unita en de FNLA in het zuiden van Angola volledig onder de voet worden gelopen- MPLA-aanval- len zouden vooral veel steun ondervin den van Russische raketten en tanks- De regering-Vorster was maandag bij een om de Zuidafrikaanse betrokken heid in de Angolese oorlog te bespre ken. Men hoopt in Johannesburg dat net bezoek van ae Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, aan Moskou, de kwestie Angola ten goede zal komen. In Unita-kringen werd maandag verno- meen dat men niet van plan is met de MPLA te onderhandelen zonder de aanwezigheid van de FNLA. Ook wer den berichten tegengesproken als zou den Unita- en FNLA-eenheden met el kaar slaags zijn geraakt. Jorge San- gumba, een hoge Unita-functionaris, meende dat het hier güng om scher mutselingen tussen Unita-eenheden en een aantal afgescheiden FNLA-militai- ren die hij omschreef als 'doodgewo ne bandieten'- Vredesplan Een aantal gematigde Afrikaanse lan den heeft in geheime besprekingen, aldus is maandag in Lasala vernomen, een nieuw plan opgesteld voor een coalitieregeling in Angola Ook is het de bedoeling dat alle buitenlandse troepen uit .Angola worden terugge trokken. De bedoeling zou zijn dat de coalitie wordt gevormd door de MPLA, die pro-Moskou en de Unita die voor het westen is. D eerste man van het land zou dan de leider van de MPLA, Agostinho Neto,; en de tweede man die van de Unita. Jonas Savimbi, moeten worden Met andere woorden, men zou de derde beweging, de FNLA die thans in de strijd met de troepen van te MPLA in het noorden grote verliezen lijdt, geheel willen uitsluiten- regelen die de Belgische regering had genomen niet het effect oplevem dat men ervan had verwacht. „De Belgi sche aardappelen worden nü in Neder-1 land tegen hogere prijzen verkocht en! in België zelf zijn de aardappels uiii de winkel verdwenen", zei hij. Breda wil Delftse taDtoe overnemen „Dc EEG zal in overleg moeten gaan treden met Noorwegen, IJsland en Rusland omdat deze landen de EEG-landen als hun grootste afzetge bied voor vi hebben", aldus Lardinois. De EEG landbouwcommissaris stelde zich ach ter bet Nederlandse beleid t.a.v. dc I vangstbeperkingen Hij meent, dat de] voorstellen die minister Van der Stee landbouw deze week in Brussel zal doen om de Nederlandse maatrc- gelen juridisch te onderbouwen, door. de EEG gehonoreerd moeten wor den. Ook zullen de Europese landbouw-1 ministers deze week in Brussel praten' over de aardappelprijzen. De enige mogelijkheid- om wat aan de aardap- pelprijzen te doen is volgens Lardi- 'isserijprodukten nois het laten vervallen van de invoer- ftjjijjjfifijjH- rechten waartoe hij vandaag een voorstel zal doen „Ik verwacht niet zo erg veel van die maatregel, die maar een beperkte tijd zal geiden. Wel kan er een psychologisch effect van uitgaan op de consument", zei] hij. Lardinois wees erop. dat door de onverwacht droge zomer de aardappel oogst bijzonder is tegengevallen ini geheel Europa. Hij vond de prijsmaat-, BREDA (ANP) De gemeenteraad van Breda heeft maandagavond met ruime meerderheid in principe inge stemd met de overname van de tap toe-Delft door Breda- Als enige re strictie stelde de voorstemmers, dat de taptoe de gemeente Breda niet te veeld geld mag gaan kosten. Als daaromtrent meer inzicht bestaat zal de raad in een later stadium een] ,'oorstel van b- en w over de te] verwachten kosten ontvangen De stemmenverhouding was 25 voor m 10 tegen Voor stemden CDA en: VVD en één van de progeessieve j raadsleden Volgens deze laatste is he;! de persoonlijke vrijheid van iedereen 1 om op een afgesloten terrein, in dit geval de koninklijke militaire acaöe- mie, naar een hoofdzakelijk militair gebeuren te zaan kijken De tien te-, c mengen. „De Amerikanen zagen genstemmers behoorden :o- de frac-, hierdoor hun soja M?et in moeilijkhe- ties van PvdA en PPR- Twee orogres-. den komen, doc-h dat probleem is nu] sieve raadsleden hadden voor opgelost", zei hij- 1 stemming de zaal veriaten. Weinig heil verwacht ir- Lardinois van de besprekingen, die hij vorige' week met de Amerikaanse regering heeft gevoerd over de steeds sterker «ordende tegenstellingen lussen de Europese en Amerikaanse landbouw politiek. Met de presidentsverkiezin gen in zicht ziet Lardinois nog geen wijziging in de Amerikaanse handel wijze. Wel kon hij eer. van de grootste' Amerikaanse bezwaren wegnemen. Na melijk het verwijt aan de EEG. dat gedurende een beperkte periode d j mengvoederbedrijven verplicht wor-, den melkpoeder door het varkensvoer] OPROEP VS IN VEILIGHEIDS RAAD (Van onze correspondent) NEW YORK Daniël Patrick Moy- nihan, de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, heef gisteren in een opvallend gematigde redevoe ring de Veiligheidsraad gevraagd te voorkomen dat „het kader van de onderhandelingen vernietigd wordt door het aannemen van resoluties die geen gemeenschappelijke basis voor onderhandelingen meer overlaten". Movnihan stelde voor eventuele veran deringen in de opzet van de onderhan delingen op een bijeen te roepen con ferentie in Geneve door te praten. lp. Genêve zou dan beslist kunnen worden om vertegenwoordigers van het Palestijnse bevrijdingsfront als volwaardige gesprekspartners aan het overleg ie laten deelnemen, aldus Moynihan. Deze Amerikaanse positie die gedurende de afgelopen tien dagen geleidelijk aan gestalte heeft gekre gen. weerspiegel: de vrees van ook andere VN-dipl-omaten dat het huidige veiligheidsraaddebat uitloopt op een verstarring van de wederzijdse stand punten. Inmiddels rijn ook de meningsver schillen tussen de Arabische deelne mers duidelijker aan het daglicht ge treden. Het Palestijnse bevrijdings front streeft naar een resolutie ó:e aanvaardbaar is voor de meeste gede legeerden, zij he: niet voor de Vere nigde Staten. Dit zou Washington iso leren en de rol van ae Verenigde Staten in verdere onderhandelingen hetzij in Genêve, hetzij door middel van minister Henry Kissingers „pen- del-diplomatie", ondermijnen. De Syriërs kan het daarentegen niet vee! schelen hoeveel landen ae resolu tie steunen en of de Verenigde Staten var. eer. veto gebruik maakt. Zij ach ten het huidige debat in een internati onaal forum op zichzelf al als een propaganda-overwinning. Bovendien heeft Syrië nog een troefkaart achter de hand een weigering om het mandaat voor de VN-troepen in de heuvels van Golan te verlengen. Cairo stelt rich op het standpunt da: een veto voorkomen moet worden om een conferentie in Genêve niet in gevaar -e brengen- De grootste vrees van alle Arabieren is echter dat Israël erin zal slagen om ce Geneelse confe rentie te laten doodlopen in een hand having van de status o.uo VERKIEZINGEN VIETNAM HONGKONG (AFP) In Noord- en Ïuid-Vietnam zul I'm zondag 25 april rlgemene verkiezingen worden gehou den voor een nationale vergadering waarin beide delen vertegenwoordigd cel zuilen zijn, zo heeft radio-Saigon mee gedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9