PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENGELAND GEEFT TOE IN DE KABELJOUWTWIST Openbaar vervoer verdwijnt geheel uit het 'hart' van Middelburgse binnenstad minikrant Na IJslands ultimatum Den Outer-vijfling: 'licht herstel' Spoorwegpersoneel in Spanje onder militaire tucht EUROPESE SOCIALISTEN TEGEN REM OP UITGAVEN OVERHEID KOFFIE DUURDER PVDA ZWIJGT VERDER OVER AMSTERDAM vandaag in de krant Nauwelijks meer werk door aantrekken bedrijvigheid verwacht In de VS 1981 Houdt den dief Dog. 2 219e jaargang no. 16 EKnsdag 20 januari 1976 Bk. vrijdag In da PZC da SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor varanlglngen, actlegroapan a d. voor advartentiaa ZONDER WINSTOOGMERK. BRUSSEL CRTR) De Britse minister van buitenlandse zaken, James Callaghan, heeft maandag avond laat in Brussel meegedeeld, dat de Britse oorlogsschepen zullen worden teruggetrokken uit de IJslandse wateren en dat premier Geir Hallgrimsson zal worden uitgenodigd voor een gesprek in Londen over de 'kabeljauwoorlog' tussen beide NAVO-bondgenoten. Hallgrimsson zal persoonlijk worden uitgenodigd door zijn Britse ambtgenoot Harold Wilson. ROTTERDAM De ademha lingsmoeilijkheden, waarvan de Den Outer-vijfling de eerste twee dagen last had, gaan langzaam over. „Een licht herstel", aldus de behandelend kinderarts dr. J. W. Mettau van het Sofia-kinderzie- kenhuis in Rotterdam, „begint zich af te tekenen". Als alles goed gaat, mogen de kinderen over een week of acht naar huis, de normale tijd voor baby's, die rond de 32e weck van de zwangerschap worden gebo ren. De moeder, die in het Dijk- zigt-ziekenhuis wordt verpleegd, mag over een dag of tien naar huis. Zo gauw ze kan worden vervoerd, de komende week al. zal ze voor die tijd de kinderen al te zien krijgen. Vader H. den Outer (34) had op de in het ziekenhuis gegeven persconferentie maandag nog een spiekbriefje nodig om de volgor de en namen van zijn kinderen te vertéllen: Marloes, 1400 g, Mar- tijn, 1450 g, Dessa, 1500 g. Rik, 1660 g en Ernst, 1340 g. Het gezdn blijft voorlopig in 's- Gravenzande wonen. De vader, vertegenwoordiger van beroep: „We hebben een eengezinswoning, dus we zitten niet meteen krap met de ruimte. Ik denk dat we daar wdl kunnen blijven tot dat de kinderen een jaar of drie zijn. Ik heb er verder geen idee van hoe het zal zijn; ik laat het allemaal maar over me heen ko- Moeder Joke den Outer (32) verbleef ondertussen goed afge schermd in het ziekenhuis. Foto's van haar of de kinderen worden alleen door de vader zelf ver strekt, „volgens afspraak", wat zoveel betekent dat er een ver goeding moet; worden betaald. De exclusieve rechten van de bericht geving rond de bevalling, die af gelopen zaterdag plaatsvond, wa ren verkocht aan een dagblad. Intussen wordt ook gesproken met weekbladen. Andere aanbie dingen, van firma's in kindervoe ding en dergelijke, zegt de heer Den Outer nog niet te hebben gehad. Het medisch team, dat de be valling heeft begeleid, heeft ver klaard 'aangenaam verrast' te zijn geweest over het geboortegewicht van de vijfling. Dr. Mettau: .Een eenling, die na een zwangerschap van zo'n 33 weken wordt gebo ren, heeft een gewicht van onge veer 1800 g. Deze kinderen zaten daar niet zo veel onder en dat heeft hun levenskansen natuurlijk zeer gunstig beïnvloed". Hiermee heeft Londen toegegeven aan de IJslandse pressie, luttele uren na dat Reykjavik had gedreigd de diplo matieke betrekkingen zaterdag om middernacht te verbreken als de Brit- ge fregatten dan niet waren verdwe nen uit de 200mijlszone rond IJsland. Het IJslandse ultimatum was kenbaar gemaakt in een nota die maandagmid dag in Reykjavik aan de Britse ambas sadeur werd overhandigd. Callaghan deelde het Britse besluit mee na een gesprek met NAVO-secretaris-generaal Luns, die als bemiddelaar optreedt. Aanvaring In de loop van maandag kwam het op 50 mijl ten oosten van IJsland tot een aanvaring tussen de Britse treiler, "Lord Jellicoe' en de IJslandse kanon neerboot 'Aegir'. Volgens IJslandse functionarissen ramde de vissersboot met opzet- het IJslandse vaartuig, toen dit probeerde de kabels van de sleep netten stuk te varpn. Geen van de twee schepen liep ernstige schade cp. Volgens de Britse lezing was het ech ter de 'Aegir' die de 'Lord Jellicoe' aan voer, toen de IJslandse boot trachtte de netkabels te vernielen. AMSTERDAM )ANP) - Met ingang van 21 januari gaan de consumentenprijzen voor gebrande koffie met f 0,12 tot f 0,14 per pakje van 250 gram om hoog Deze prijsverhoging is het gevolg van de sterke stijging van de koffie- pri.zen op de wereldmarkt. Een en ander is gebeurd in overleg met het Ministerie van Economische Zaken, aldus een mededeling van de Vereni ging van Nederlandse Koffïebranders en Theepakkers. WASHINGTON Demonstranten uit een groot deel van de V.S. heb ben maandag betoogd op de trap pen van het Capitool in Washing ton. Doel van de betoging is een einde te maken aan de Ameri kaanse interventie in Angola. Hier houden twee van de demonstran ten waarvan er één een zoge naamd 'Kissinger-masker' draagt een spandoek op met de tekst „Kom bij de CIA. reis naar exoti sche plaatsen ontmoet interes sante meuten en doodt hen". EGYPTE KRIJGT WAPENS VAN FRANKRIJK CAIRO (ANP) De Egyptische minis ter van buitenlandse zaken, Ismail Fachmi. heeft bekendgemaakt dat Frankrijk besloten heeft Egypte scha deloos te stellen voor het verlies aan militair materieel in de oorlog met Israël in oktober 1973- In een verklaring van Fachmi die maandagavond voor publicatie werd vrijgegeven, wordt gezegd dat het hier om 'een belangrijke historische ge beurtenis' en dat 'deze grote verande ring in de betrekkingen tussen Egypte en Frankrijk het gevolg is van de contacten tussen de Egyptische en de Franse president'. Egypte dringt er al lange tijd bij de Sowjet Unie op aan de wapens te vervangen die het in de oorlog met Israël verloren heeft. Een positieve reazetie is tot dusver uitgeg- bleven. Dit heeft geleid tot een ver koeling tussen beide landen- OM STAKINGSACTIE TE BREKEN MADRID (RTR, AFP, UPI) De Spaanse regering heeft dezer dagen herhaaldelijk haar toevlucht genomen tot de beproefde tac tiek van het Franco-regime om stakingen te breken: inlijving in het leger. Maandag werden de 73.000 werknemers bij de Spaanse spoor wegen per decreet onder militaire tucht gesteld. Eenzelfde maatre gel dreigt voor het personeel bij de Madrileense metro, waar de on derhandelingen over de arbeidsovereenkomst vorige week zijn vast gelopen. Eerder dit jaar Bchakelde de regering militairen in om de belangrijkste metro-lijnen in bedrijf te houden. Het regeringsbeleid is er volgens zegsman uit regeringskring op gericht stakingen met een zuiver economisch karakter toegeeflijk te benaderen, maar in te grijpen als het publiek lijdt onder de staking. Bij de spoor wegen staakten slechts 12.000 van de 73.000 werknemers. Maar de staking dreigde het spoorwegverkeer te AMSTERDAM Het partijbestuur de PvdA beschouwt de bemiddelings poging van vice-voorzitter Jaap van der Doef in het politieke conflict in Am sterdam als mislukt. Het partijbestuur acht de situatie in Amsterdam zo ge compliceerd, dat het mede daarom el ke schijn van bemoeienis met dc re constructie van het Amsterdamse colle ge van b. en w. wil vermijden. De vergadering van het PvdA-partijbe- stuur (onder andere bijgewoond door een kort tevoren uit Denemarken terug gekeerde premier Den Uyl) heeft maan dagavond langdurig over de kwestie- Amsterdam beraadslaagd. Na afloop werd echter geen verklaring uitgegeven om, zoals werd gezegd, de situatie niet verder te verergeren. Het partijbestuur is niet meer toege komen aan bespreking van het initia tief van een aantal PvdA-leden, die za terdag de werkgroep De socialist' bin nen de PvdA hebben opgericht. Klopjacht De politie heeft maandagavond op Schouwen een ware klopjacht gehouden op twee ontsnapte ar restanten. (Pagina 2). Ynil Op de Axelse Vlakte is een ille gale stortplaats gevonden waar vuil is gedeponeerd, afkomstig van de NSM-fabriek. (Pagina 2). Slop Dg Haagse-Zierikzeese besprekin gen over het voortbestaan van Smit-Bolnes zijn nog niet uit het slop. (Pagina 2). Nieuws uit Zeeland op pagi na 2, 4, 5, 6, 7 Nieuws uit binnen- en bui tenland op pagina 3,9; Sport op pagina 10, 11, 13; Radio en tv op pagina 14 Beurs en financiën op pagina 15. (Van onze speciale verslaggever) HELSINGOER De leiders van 18 democratisch-pocialistische partijen uit Europa zijn ertegen dat het mes wordt gezet in de uitgaven van de overheid, ter sanering van de economische situatie. Zij ver wachten algemeen dat het aantrekken van de bedrijvigheid nauwelijks samen zal gaan met verminde ring van de werkloosheid. Daarom mogen sociale voorzieningen en overheidsbudgetten niet worden aangetast. Ook de Nederlandse PvdA-delegatie onder leiding van premier Joop den TJyl en fractieleider Ed van Tliijn, staat op dat standpunt. Dit bleek maandagavond in het Deense Heisin- goer tijdens de slotbespreking van de conferentie van socialistenleiders uit geheel Europa. De Nederlanders kie zen daarmee voor een beleid dat voor de christen-democraten en de libera len hier nauwelijks aanvaardbaar is. In die kringen wenst men immers wel zo nodig bet mes te zetten in over heidsuitgaven en sociale voorzienin gen. De Europese socialisten staan erop dat in geheel Europa op korte ter mijn medezeggenschap wordt gereali seerd voor de werknemers in de be drijven. De Zweedse premier Oloï Pal- me oogstte algemene instemming met zijn betoog dat, nu de werknemers offers moeten brengen, het moment daar is om voor hen zeggenschap in de bedrijven door te voeren. Overleg Dat dit op internationale schaal staat te gebeuren is waarschijnlijk, aangezien de socialisen in grote delen van Europa momenteel aan de macht Zie slot pagina 3 kolom 3 lammen omdat de actie zich concen treerde op de reparatiewerkplaatsen, waardoor volgens de regering 'een ernstige situatie van verstoring van de openbare orde ontstond'. Vorige week werd stakend PTT-personeel in j Madrid in het leger ingelijfd. Volgens een woordvoerder van de i spoorwegen liepen de treinen weer (volgens het boekje nadat de regerings- j (maatregel was gepubliceerd in de staatscourant en de militaire distinc-| ■tieven waren uitgereikt aan het trein personeel. Jnlijving in het leger betekent dat hetj 'treinpersoneel nu de orders van de! (kapiteins-generaal van ae negen mili taire districten van Spanje moet op- (volgen. Werkweigering kan de betrok kene voor de krijgsraad brengen. In Asturië duurt de staking van 6.750 (mijnwerkers voort en ook wordt er' nog steeds gestaakt door duizenden ibank-employees, 75.000 metaalarbei ders in de industriegordel van Madrid,! (honderden personeelsleden van zieken huizen in Madrid, 16.480 arbeiders in iLlobregat. voorstad van Barcelona, en Ö.500 arbeiders in een autofabriek in 'Valladohd. Zo'n 1500 stakende werk nemers van Chrysler hielden een pro-| testbetoging naar een rechtbank in Madrid uit protest tegen de voorgelei ding van drie collega's. Chrysler en (verscheidene andere grote bedrijven fin de omgeving van Madrid openden maandag de fabriekspoorten, die week tot tien dagen gesloten w, (geweest. Tijdens de staking werden (Zie slot pagina 3 kolom 3 vMA fiinttijn OPHEFFING BUSSTATION PLEIN 1940 ONDERDEEL VAN BELEID VOOR 'VERKEERSARME BINNENSTAD' STERKE UITBREIDING VOETGANGERSGEBIED IN 'VERKEERSPLAN' MIDDELBURG Het openbaar ver voer zal op vrij korte termijn geheel uit het "hart' van de Middelburgse binnenstad verdwijnen- Dat is althans één van de uitgangspunten van het maandag aan de gemeenteraad aange boden 'verkeerscirculatieplan' voor dc binnenstad. Doel van dit plan is te komen tot een 'verkeersarme' binnen stad met een langgerekt voetgangers gebied in het centrum. Het streven is om in september te beginnen met de aanleg van de Lange Delft-promenade. Voor 1977 staat de Langeviele op het programma. Het uiteindelijke doel is dat het hele winkelgebied in het hart van de binnenstad één voetgangersge bied zal worden. Eén van de consequenties van deze opzet is de opheffing van het busstati on op het Plein '40 (naast de Markt) In overleg met het Streekvervoer Walcheren is ter vervanging van deze belangrijkste halteplaats voor de Wal- cherse lijndiensten gekozen voor twee halteplaatsen langs het nieuwe tracé Geerebrug - Koestraat - Nieuwe Ha ven - Turfkaai, op een redelijke af stand (circa tweehonderd meter) ten zuiden van het centrum. Het reeds bestaande busstation aan de Loskade (tegenover het NS-station), dat in het verlengde van deze nieuwe route ligt, zou dan door uitbreiding van de outti- lage de functie van het station Plein '40 gaan overnemen. Op deze wijze worden de nu druk bereden Gort straat en Vlasmarkt geheel van het zware busverkeer 'verlost'. Een belang rijke reden om het Plein '40 niet als busstation te handhaven is dat dit plein is opgenomen in een speciale 'noord-zuid-route' voor fietsen bromfietsen die in het plan met de voetgangers duidelijk voorrang krijgen boven het autoverkeer. Tangent De opzet om tot een 'verkeersarme' binnenstad te komen wil men berei ken door het verkeer aan de buitenzij den van de stad af te wikkelen en hei hart' van de stad via een 'lusvormig ontsluitingssysteem' bereikbaar te houden. Een belangrijk rol m deze opzet vormt de zogenaamde 'noord zuid-tangent' westelijk langs de bin nenstad. waarvan nu de tweede fase (vanaf Zandstraat tot het Seisplein) in uitvoering is en die naar verwach ting nog dit jaar gereed komt. Deze 'tangent' moet de functie van verkeers ader gaan overnemen van Langeviele en Lange Delft als route voor het doorgaande autoverkeer én voor het verkeer dat in de stad moet zijn, en wel zodanig dat dit bestemmingsver keer' zo kort mogelijk in de binnen stad rijdt. Een belagrijke 'aftakkig' van deze tangent vormt de Geerebrug over de binnengracht, die momenteel in aan leg is en die straks onderdeel zal zijn van een zuidelijke verkeersroute via Koestraat, Hoogstraat, Nieuwsiraat en verder in de richting van de .aai en. Dit zuidelijke tracé wordt be schouwd als 'verzamelstraat' om het autoverkeer van en naar de tangent te leiden- .Het verkeersplan reikt verder dan de toekomstige afwikkeling van verschil lende verkeerssoorten. maar resul teert ook in een visie op het toekom stige functioneren van straten en ge-i bieden", aldus b en w. die voorts ook het bevorderen van de verkeersveilig heid als belangrijke doelstellingen noemen. Verstikking In hun begeleidend voorstel aan de gemeenteraad merken b en w met betrekking tot de achtergronden van het plan onder meer op: .Her. inten sief gebruik van de binnenstad is de bestaansvoorwaarde, maar tegelijk de bedreiging van de binnenstad. Veel binnensteden verkeren in een voortdu rend spanningsveld tussen bloedar moede en verstikking. Het behoeft geen betoog dat het toegenomen en nog steeds toenemend autogebruik en autobezit één van de belangrijkste oorzaken is van de dreiging verstik king van binnensteden. Waar het nu om gaat is het herstel van het even- wicht in het gebruik van ae binnen- stad. Een ongewijzigd beleid zal in de toekomst in toenemende mate tot j conflictsituaties leiden. Dat betekent, een gevaar van functieverlies voor dej binnenstad". In het verkeersplan worden onder meer nog de volgende gedachten en1 uitgangspunten genoemd: voor wat betreft het bereiken vanj een bestemming in de binnenstad! CZie slot pagina 4 kolom 2) 1 ,al: N*?8entsen-vieren tachtig. Auteur was Or-orgc Orweil. een in die dagen bekend Journalistiek schrijver met een zwakke gezondheid: hij leed aan een ernstige vorm van tbc. Zelf ver wachte hij niet zo heel veel van het bewuste boek: ..Ik zou niet op een grote verkoop willen gokken", .schroef hij in december J948 aan een vriend, maar een oplaag van tienduizend zat er naar zijn mening toch wei in. De werkelijkheid was totaal anders: het boek sloeg in ais een bom. De ene druk na de ander kwam van dc persen en in vele landen verschenen vertalingen. In Nederland kwam de eerste druk in 1950 uit en inmiddels is de zestien de al gepasseerd. Orwell beschrijft in zijn roman een toen nog tamelijk ver re toekomst, de mogelijke werkelijk heid van het jaar 1985. Orwell heeft in zijn boek de totali taire staat systematisch door dacht Hij kwam op de gedachte dat in een roman te doen na de conferen tie van Teheran, toen de wereld in fei te tussen de toenmalige grote mogend heden in machtsblokken werd ver deeld. Hij schetst in Negentien-vier entachtig een bizarre en afschuwelijke situatie, waarin de staat alles contro leert en alle normen zijn omgedraaid. Het kwaad is het goede geworden, het. ministerie van vrede houdt zich bezig met oorlog, het ministerie van waar heid met leugens, het ministerie van overvloed met uithongering. De hoofd persoon van het verhaal werkt op het Archief: hij is ingeschakeld bij de voortdurende vervalsing van de ge schiedschrijving. Dag aan dag en bijna van minuut tot minuut wordt het ver leden bijgewerkt en aan het heden aangepast. Geen enkel nieuwsbericht, geen enkele meningsuiting uit het verleden wordt overgeslagen. Op die manier kan van elke voorspelling, die eens de Partij in het verleden heeft gedaan, aan de hand van stukken wor den aangetoond dat zij is uitgekomen: zij is immers kloppend gemaakt. Aan het Archief zijn vele deskuncügen ver bonden: zij kunnen foto's vervalsen, zo ook radio- en tv-programma's, er zijn drukkerijen om boeken aangepast te herdrukken, vernietigingsafdelingen om zo nodig stukken verleden com pleet weg te vagen. Dat alles zou best kunnen gebeuren in dat verre jaar 1984. aldus Orwell. .Hen onderdeel van een logisch proces dat we tien-twintig jaar geleden al konden voorzien", zo noteerde hij in 1948 in een brief. Er is reden om nog eens op dit veel geciteerde boek te wijzen. Het jaar 1984 is inmiddels aanzienlijk dichter bij gekomen, sterker nog: af en toe ziet het er naar uit dat het al is aan gebroken. Zo verschenen ;n de kranten van gisteren allerlei berichten uit de Verenigde Stater, over nieuwe publika- ties van de Washington Post over de CIA. Deze geheime dienst zo meldde de als regel betrouwbare Post had een bijzondere methode ontwikkeld om met het nieuws uit China te ma nipuleren. Kranten uit dit rode rijk. die per post in andere Aziatische lan den aankwamen. werden onderschept, opnieuw gedrukt en aldus voorzien van nieuwe artikelen, waarna ze aan de geadresseerden werden toegezon den. Radiostations werden opgericht, die zich voordeden als communistische zenders: zij werden met name in Hong kong door journalisten beluisterd en als basis voor hun nieuwsuitzendingen gebruikt. Op die manier werd de nieuwsstroom uit China toch ai schaars en moeilijk controleerbaar voor een deel beïnvloed en van valse berichten voorzien. Bij het lezen van deze verhalen uit de Washington Pos: vraagt men zich af of Orwells roman toch niet beter Negentien-zeventig had kunnen heten- A anvankelijk had Orwell aan een andere titel voor zijn boek ge dacht: "De laatste mens in Europa'. Daarin zit veel meer emotie dan in de zakelijke vermelding van een jaartal, een technische aanduiding die beter bij de sfeer van het boek past Bovendien is die laatste mens' nogal definitief. Een toekomst kan evenwel nooit defi nitief worden voorspeld, het gaat al tijd anders dan men denkt. Orwell heeft vennoedelijk bij het schrijven van zijn boek aan een russificering var. Europa gedacht, een soort Sowjei- Europa. In de hier bedoelde bericht ee- ving uit de Washington Post is daar entegen sp ral-te van de Verenigde Sta ten. voor Orweil een land van vrijheid. Ook hier ging de ontwikkeling een an dere kant op. Het opvallende evenwel is dat er daarginds altijd weer moge lijkheden zijn om vervalsingen en ma nipulaties te ontmaskeren. Kei is ge beurd in de Watergate^zaak een pre sident moest het veld ruimen en nu weer wordt een geheime dienst ont maskerd. Sommigen betogen ook in de Verenigde Staten dat daarmee de veiligheid van de staat in gevaar komt. Is dat zo? In 1984 hield het ministerie van waarheid zich voornamelijk met leugens bezig, in Amerika 1975 wordt echter een poging gedaan dit proces te onderbreken. Dat kan nooit de vei ligheid van een staat aantasten. Tot die veiligheid behoort namelijk ook ver trouwen van een volk in een regering en in haar instellingen. In ae VS poogt men dat vertrouwen voorzich tig te herstellen. Onthullingen als die van de Washington Post kunnen 1984 naar een verder tijdstip verschuiven. Bij een botsing tussen twee auto's maandagmiddag op een kruising te Dinteloord, is de 55-jarize C. van der Ven uit Stanadaröuïien om het leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1