OCMA-kadercompagnie betrok vernieuwde kazernevleugel Hoechst-directie verweert zich tegen reeks verwijten Dow reageert minder positief zWwTviaanTrL op groenplan dan buitenwacht Negen maanden geëist voor diefstal in Goese boetiek brief aan alle personeelsleden als reacties op publicaties bestaat 50 jaar rechtbank middelburg Tunesiër bekent brandstichting BELG PLEEGDE VERDUISTERING EN VALSHEID IN GESCHRIFTE legering in middelburgse kazerne aangepast aan eisen van de tijd' 578 fATEKDAG 17 JANUARI 1978 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 ARBEIDSINSPECTIE EN MILEUHYGIENE: „BOMEN HEBBEN PSYCHOLOGISCH GOED EFFECT OP WERKNEMERS VLISSINGEN De directie van de Vlis- sincse vestiging van Hoechst Holland NV heeft zich in een brief aan alle personeelsleden verweerd tegen ver wijten, dat Hoeclist onvoldoende aan dacht schenkt aan milieu en veilig heid. „Wij hebben gehoord, dat onze medewerkers en in het bijzonder de ondernemingsraad in toenemende ma te de behoefte hebben aan een reactie van ons." In de brief memoreert de Hoechst- directie dat de heer W. Don, voorzit ter van de statenfractie van de PvdA, Hoechst een notoire vervuiler heeft genoemd en vragen heeft gestéld over e;n brand in de tre.vira-grondstoffen- fabriek op 14 november en een explo sie in de fosforfabriek op 2 decem ber. „Wij hebben de heer Don reeds begin' december naar aanleiding hier van voor een gesprek uitgenodigd. Op deze uitnodiging is hij tot, nu toe niet ingegaan. Wel zou hij met de gehele tractie van zijn partij op een door hem gekozen dag een excursie in ons bednjf hebben willen houden. Onze uitnodiging aan de heer Don, al of niet van zijn milieu-deskundige, is nog s van kracht. Wij vinden echter eerst met hem het gebeurde worden uitgepraat. Bij dit ge sprek kan dan ook wellicht een excur sie worden voorbereid." Voorts gaat de Vlissingse Hoechst- directie in op een artikel in de adver tentiebladen 'Scheldebode' en het "Nieuwsblad voor de Bevelander!' naar aanleiding van het laatste nummer ran Van onder op', het blad van de Hoechst-bedri j f sleden groep van de In dustriebond NW. Ook schrijven de directieleden de brief is ondertekend door ir. H. P. van Heel, directeur en dr. ir. J. Nijman, afdélingsdirecteur dat Hoechst-Vlissingen wordt ge noemd in het binnen enkefle dagen verschijnende blad 'Wetenschap en sa-| menleving' en werd genoemd in het radioprogramma "VPRO-vrij dag', gisteren werd uitgezonden. worden uitgesteld, en dat geen geld wordt besteed aan verbetering van de arbeidsplaats. Vele overheidsinstan ties, zoals de arbeidsinspectie, contro leren het ontwerp, de bouw en het draaien van elke fabriek. Onze eigen ervaring en de voortschrijdende tech niek leiden tot voortdurende verscher ping van de overheidseisen en tot. ver beteringen in onze fabrieken. Het aan brengen van veranderingen is dus geen blijk van tekortkomingen, inte gendeel, het betekent aanpassing aan de nieuwste stand van de techniek. Subsidies voor beroepen- voorlichting MIDDELBURG Gs stellen de sta tenvergadering 20 februari voor om in de tekorten van de beide Zeeuwse instituten voor beroepvoorlichting en school- en beroepskeuze over 1972 een bedrag van G000 te geven. „Wij gaan er daarbij wel vanuit, dat de beide stichtingen komen tot een eenheid van tarieven, waarbij gestreefd wordt naar een gelijk niveau met de rijksta rieven," zegt het college. Gs laten weten, dat de verlaging van de rijksbijdrage tot 70 pet niet mag leiden tot extra verhoging van de individuele bijdrage omdat dit af breuk zou doen aan de algemeenheid van het werk. Naar de mening van het college ligt hier primair een taak voor de gemeentebesturen. In de brief van de Zeeuwse stichting voor beroepskeuzevoorlichting wordt over de provinciale voorkeur voor samengaan van beide stichtingen nog gezegd, dat dit om diverse redenen niet realiseerbaar is. Wel is de samen werking goed en de afgelopen jaren zelfs nog verbeterd Een verder sa mengaan van beide stichtingen heeft ook daarom weinig zin, omdat dit de werkwijze of de kostenverdeling nau- dat j welijks kan beïnvloeden, zo wordt Onjuistheden Over de Inhoud van *Van onder stelt de I-Ioechst-directie, dat dit „geen enkel concreet geval bevat, maar wel veel onjuistheden, die doordat ze ook zijn afgedrukt in "De Scheldebode' "Het Nieuwsblad van de Bevelanden'. in veel gezinnen van ons personeel ver on rusting veroorzaken." De ondertekenaars stellen, dat ze van- xege die verontrusting hun zienswijze willen geven: „Velen hebben hierom gevraagd, uit alle afdelingen, van laag tot hoog." De brief vervolgt: Van onder op' zegt, dat de fabriek niet goed In elkaar is gezet, dat daarom regelma tig verbeteringen worden aangebracht, dat verbeteringen in slechte tijden Uit het zakenleven MAKELAARDIJ HOLLAND HUIS I/V MIDDELBURG AAN DAMPLEIN GEOPEND AÜDDELBURG Aan het Damplein in Middelburg heeft vrijdagmiddag makelaardij 'Holland Huis' het eerste kantoor in Zeeland tegelijk ook het allereerste kantoor tn Nederland geopend, De officiële opening werd verricht door loco-burgemeester W. P. J. B33ts van Middelburg- Makelaardij "Holland Huis* is een combinatie van bestaande makelaars kantoren ABC Vastgoed uit Am- hem en Van Poel wij ck Steffels uit Amsterdam die zich met de Hol land Huisorganisatie op een nieuwe manier met de makelaardij en advi sering in onroerend goed bezig willen houden. De komende vijf jaar wil men in het hele land 20 vestigingen £*=X XXI -ÜLJ XI te zijn door j vestiging en ing die Hol- t van "Holland Huis' op gericht om op een open en vlotte re wijze dan nu vrij algemeen gebeurt informatie en voorlichting te geven. Men ziet zichzelf meer als een winkel dan a's een kantoor. Makelaar J. van Kemena die de, vestiging gaat leiden zei het bij de opening zo: „We willen meer voorlich ting geven aan het publiek- Geen inge wikkelde termen en kreten maar sim pel laten zien Zo kunnen bezoekers onder meer via een dia-projectie zien wat er te koop is. Het hele pand aan het Damplein is aan deze filosofie aangepast. Het biedt van buiten en open inkijk en is gezellig en informeel ingericht. Deze eerste vestiging van "Holland Huis' telt voorlopig drie medewerkers. Naast de heer Van zijn zoon en een assistente. Loco-burgemeester Baars zei in zijn openingswoord getroffen te het open karakter van de ve de kwalitatieve benadering land Huis' nastreeft- Gezien de situa tie op de woningmarkt waarbij het steeds meer en sterker op de kwali teit en de individuele woonwensen gaat achtte hij dat een gelukkige zaak. Uit handen van de heer Van Kemena kreeg de heer Baars na zijn toespraak esn cheque overhandigd die bestemd Is voor besteding aan een goed doel ln Middelburg. Loco-burgemeester Baars accepteerde deze graag en stel de dat het gemeentebestuur in nauw overleg met. de gever naar een beste ding zal zoeken. Nederlanders bergen Belgische trawler 'Ibis' BRUSSEL (ANP) Een Nederlands bergingsschip, de 'Bermuda', is vrijdag begonnen met het lichten van het wrak van de Belgische, uit Blankenberge af komstige. trawler 'Ibis'. Het schip ver ging in de nacht van 13 op 14 november van vorig jaar, op 2,5 mijl buiten Zee- brugge, nadat het was aangevaren door een Britse zandzuiger. Het ongeluk ge beurde bij zeer dichte mist. Als de werkzaamheden voorspoedig verlopen kan het Belgische vissersvaar tuig maandag gelicht zijn. Het zal dan stellen. De 'Ibis' had vijf opvarenden aan boord. Het stoffelijk overschot van één van hen is vorig jaar aangespoeld op de Belgische kust. Men vermoedt dat de stoffelijke overschotten van de vier overige opvarenden nog aan boord van Wij besteedden in 1975 aan maatrege len ter verbetering van veiligheid, werkomstandigheden en milieu circa zeven miljoen gulden. Ondanks de hui dige economische omstandigheden is voor 1976 een bedrag van circa zeven eneenhalf miljoen gulden uitgetrok ken." Naar aanleiding van opmerkin gen in 'Van onder op' als zou Hoechst niet correct handelen ten aanzien van de blootstelling van zijn medewerkers aan gevaariïjke chemische stoffen, staat in ae brief, dat bedrijfsarts Wartena zegt. dat er geen sprake is van veel lichamelijke klachten tenge volge van het werken in de fabrieken van Hoechst. „Ons ziektecijfer is circa 2 procent lager dan het gemiddelde van de chemische industrie en 3 pro cent lager dan dat van de gehele industrie." aldus de Hoechst-direc tie. Onderzoek Voorts wordt opgemerkt dat de Hoechst-directie in 1974 en 1975 voor alle zekerheid een systematisch me disch onderzoek liet houden onder de 325 medewerkers van de trevira- grondstoffenfabriek: „Hieruit bleek, dat geen afwijkingen bij ons perso neel kunnen worden toegeschreven aan het werken in de trevira-grond stof fenfabriek, ook niet bij de drie medewerkers, bij wie een onvoldoen de functioneren van de lever was geconstateerd." „Ondergetekenden en de arbeidsin spectie zijn van mening, dat er in het lopende bedrijf in de regel geen spra ke is van ontoelaatbare situaties. Na tuurlijk komen er. zoals in elk be drijf, zo nu en dan afwijkingen voor. bijvoorbeeld bij storingen. Bij het opheffen daarvan gaan we zo zorgvul dig mogelijk te werk, waarbij de arbeidsinspectie zo vaak als nodig over de schouders meekijkt." Inmiddels is het lid van de onderne mingsraad van Hoechst de heer J. Drijver uit Vlissingen een actie begon nen tegen de bewuste publikatie. In een brief aan de werknemers van Hoechst vraag hU om adhesiebetuigin gen. SAS VAN GENT De kring /.eeuwxeh-Vlaanderen van de Bra-1 bantS-Zceuwse Christelijke Werkgevers-1 vereniging (BZW) heeft donderdag middag liet vijftigjarig bestaan ge vierd tijdens een bijeenkomst In Sas van Gent. Op 16 januari 1926 werd deze kring in Terneuzen opgericht. Ir. J. de Wit, voorzitter van de Neder-1 landse Christelijke Werkgeversbond waarbij de kring Is aangesloten, hield een inleiding onder het motto *300 j dagen balans als werkgeversvoorzit-1 •er'. Hij gaf zijn visie op tal van maatschappelijke problemen die op dit moment speler.. Ais belangrijkste j punt van het afgelopen jaar noemde ir De Wit het ontstaan van het Inzicht I waar de fouten van onze economische verhoudingen zitten. „Voornaamste doel voor de toekomst moet zijn een beleidsombuiging, ten einde de stijging van de arbeidskosten en de sociale voorzieningen, die laatste jaren onrustbarend is weest, te matigen. Daarvoor is goed overleg van alle betrokkenen noodzakelijk." Volgens ir De W:t maken ae structu rele veranderingen die ln verband daarmee de komende vijf tot tien jaar in Nederland aan de orde zullen komen, een goed driehoeksoverleg tus sen werkgevers, werknemers er. regering noodzakelijk. Voorzitter ars. H. J- P. Verschaffei van de Zeeuwss-Vlaamse kring schetste roe de kring de afgelopen vijftig jaar was meegeëvalueerd naar een gecom bineerde kring van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging. „De oplichters zullen niet vermoed hebben, dat zij daarmee de basis legden van een vereniging die tegenwoordig in staat is de belangen van ondernemin gen te behartigen, die niet los gezien kunnen worden van de regionale ont wikkeling en de regionale problema tiek." aldus drs. Verschaffei. TEGEN TWEEDE VERDACHTE ZEVEN MAANDEN GEËIST MIDDELBURG - Voor diefstal een grote partij herenkleding uit boetiek in Goes in de naclit van 7 op S december j.l. is gisteren, vrijdag, tijdens de zitting van de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg tegen de Rotterdammer C. H. L. negen maanden gevangenisstraf geëist. Bij zijn eis moest de officier van justitie rekening houden met het lange straf blad van L. Bij de. in Scliiedam wo nende D. H. J. Y., die samen met L. de kraak in de boetiek 't Rondje' aan de Goese Lombardstraat zette, kon de ofncïer uitgaan van een veel geringere recidive en de eis beperken tot zeven maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd. De recht bank zal woensdag 28 januari uit spraak doen. Gisteren verscheen alleen de in Breda gedetineerde L. voor de rechtbank. Y. niet verschenen. Zijn zaak werd verdediging aan, dat hij de diefstal niet met "voorberechte rade' zou heb ben gepleegd. Rechtbankpresident mr P. van Empel en officier van justitie mr. A. P. Besier vonden dat niet zo'n sterk argument: L. en Y. hadden na melijk in Rotterdam een bestelwagen gehuurd voor het transport van de buit. Uit de behandeling van dc zaak bleek, dat L. en Y. elkaar in 'De Koepel' te Breda hadden leren kennen. Wat later vond L. onderdak bij de in Goes verblijvende Y. De man uit Rotterdam genoot kost en inwoning bij Y., toen hij omstreeks begin december de ver bouwing van de sexclub 'Pandora' op zijn naam bracht. Toen het karwei gereed was, zo ont hulde de raadsman van L., werd hij bedankt. Uit geldnood viel toen het oog op de onder de club gelegen boetiek. Dat gebeurde ongeveer een week na de opening op 1 december van de vernieuwde club, welke gebeur tenis werd opgeluisterd met het optre den van een onder de hoede van Y. staande striptease-danseres. In zijn re quisitoir tegen Y. kwalificeerde de officier van justitie deze man als een VLISSINGEN De Amsterdamse poli tie heeft vrijdag de Tunesiër A. S. F. aangehouden op verzoek van de ge meentepolitie in Vlissingen. F. werd ervan verdacht brand te hebben ge sticht in een pand aan de Coosje Bus- kenstraat op lfi oktober van het vorig jaar. Hij heeft inmiddels bekend en is vrijdagmiddag voorgeleid aan de offi cier van justitie in Middelburg. 'iets minder geregelde vogel, die met een striptiseuse rondtrekt'. Y. had wel iswaar veel minder op zijn kerfstok, maar deed. aldus de officier, in dit geval naar hartelust mee en deelde in de opbrengst, een bedrag van 4600 dat zij van een Belgische opkoper toucheerden voor een partij herenkle ding, waarvan de verkoopwaarde door de benadeelden op 27.000 werd ge- sohat. L. en Y. hadden alle gelegen heid gehad om de situatie van tevoren goed te bekijken. Vanuit 'Pandora' was het gemakkelijk om met een nagelvijltje en een schroevedraaier op een portaal een binnendeur te openen, die toegang gaf tot de boetiek. Mr. W. K. H. Dieleman, die L. verde digde, schetste zijn cliënt als iemand die niet tot de onderwereld behoort. Het is een eenzame vogel, die zich alleen moeilijk staande kan houden in de maatschappij, aldus de raadsman, die de eis van negen maanden wel 'erg zwaar' noemde. IN BLADEREN EN TWIJGJES SCHUILT GEEN BEDRIJFSGEVAAR TERNEUZEN Het kortgeleden door de heer H. J. Peters ingediende voorstel om waar haalbaar over te gaan tot «ie heer intensieve bebossing rond fabrieksinstallaties en gebouwen op liet industrieterrein, heeft bij Dow Chemical In Terneuzen nogal wat slof tot discussie doen opwaaien. Er zijn slechts enkele stemmen binnen en huilen de bedrijfskrlng van ecologen opgegaan, die de psychologische waar de en de functie van dc boom, als luchlfiller en schok breker, in twijfel wensen te trekken- Verder is dit groenplan bij de meeste Dow-werkne- mers positief ontvangen, zo blijkt uit reacties. Niettemin is dit groenplan, onder het motto 'we hebben een groene planeet- laten we het zo houden," tijdens het., pas gevoerde beraad van de ecolo- genkring 'wat nonchalant behandeld'.; aldus karakteriseert een Dow-woord- voerder de sfeer, waarin Peters' voor-1 stel ter discussie is gesteld. De voorlo pige conclusie is geworden dat dit groenplan ter beoordeling van moge lijke uitvoerbaarheid, onder anderen wordt doorgespeeld naar de afdeling bedrijfsveiligheid van Dow- Ook het management zal zich er een nader oordeel over vormen. Over -.tier tot vijf weken verwacht Dow Terneuzen met een definitieve beslissing af te komen, in hoeverre dit groenplan in' zijn geheel, gedeeltelijk of misschien zelfs helemaal niet ten uitvoer wordt gebracht explosies bescherming, aldus drs. Be! jen. indien deze ztch 'op laag ol grondniveau voordoen'. „Op de druk- - golven kun Je dan enig effect ver wachten- Groen rondom fabrieken zal I ;n eik geval een verbetering In de stankoverlast brengen. Stank van che mische bedrijven hangt meestal laag bij de gronds," besluit drs. Beijen. Ir. J. D Brüggemann van de arbeids-1 inspectie in Breda vindt bet 'niet reeel' om van de veronderstelling uit te gaan dat afgewaaid groen en kreu pelhout. zoals bladeren en twijgjes, een chemische fabrleksramp zouden kunnen veroorzaken „Het laten vallen van een zakdoek die later door de wtoa wordt owe»»** zou lw-, Q(en },ezwm zelfde gevaar kunnen betekenan." vergelijkt ir. BrUggemann. „Ik zal nooit uit volle borst U-weren dat ik pertinent tcg«xi groen ben. afgezien van het feit of Dow wel oc niet tot beplanting overgaat. Dt wan de'. graag tussen bomen en struiken- Wie trouwens niet. Daarom geloof Ik dat er van groen op een :.ndus: r:«ter rein een vrij groot psychologisch nut kan uitgaan, ten aanzien van de werk nemers. Het verdere economische en sociale nut van groen moet n:et over dreven worden De jwur.Vjfproduktie van bomen door het 1 atieprooca is marginaal te noemen." «teAt tr. Brüggemann. Buitenwacht Instanties buiten het bc-drijf zoals de Inspectie van de volksgezondheid voor de Milieuhygiëne, de arbeidsin-, spectie in Breda en de Vereniging voor milieuhygiëne Zeeland (VMZ) maken duidelijk dat zij de voorgestel de groenontwikkeling bij een che misch bedrijf als Dow Chemical zou den toejuichen. Inspecteur drs G. J. Beijen van de volksgezondheid voor de milieuhygië ne ziet in het plan 'een waardevolle poging' om het klimaat voor de werk nemer te verbeteren .Met groenaan-; kleding van een industrie bereik je' een psychologisch effect bij de werk nemer, waarvoor de meeste bedrijven,; weinig aandacht opbrengen. Ais Dow met veel groen gaat werken, zal dat stellig maatschappelijke voordelen op leveren." Over het nut van groenbeplanting op industrieterreinen, als directe af scher mer tegen mogelijke explosieve anderen gevaren in de chemie, de praktijk en de literatuur nog nie: veel gezegd. Drs. Beijen: „We hebben er nog maar weinig ervaring mee beleefd. Groervzones op industrieterrei nen zijn een vrij nieuwe ontwikkeling- Het. is in elk geval altijd een beter gezicht groen te zien dan de boel kaal te laten-" •Over het algemeen genomen zegt Beijen dat groenvoorzieningen pas een effectieve werking tégëh geluids hinder en luchtvervuiling voor de om geving met zich meebrengen, indien ze grootschalg worden gesitueerd. „Groen dun en eenrijig aanleggen heeft dus geen zin. Het heeft pas effect op de geluidsturbulentie enj geeft een verdunningseffect daaraan, als ds groenzones voldoende dicht en flink geprofileerd zijn." Explosies Bomen en struiken geven in geval van LEZING IN MIDDELBURG OVER GOELAG ARCHIPEL j MIDDELBURG Dc werkgroep van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen houdt vrijdag 13, februari een bijeenkomst, waarop prof. mr. G. E. Mulder van de katho lieke universiteit uit Nijmegen een inleiding houdt over de 'Goelag Archi pel' van Alexander Solzjcnllxyn. Prof. Mulder zal zijn inleiding toespit sen op de Juridische kant van de strafprocessen, zoals die door Solzje- nit-syn m deel I van de 'Goelag Archi pel' zijn beschreven'. Op de bijeen komst is de werkgroep Middelburg! van A nines: y International aanwezig i me: voorlichtingsmateriaal. De juridische werkgroep houd: verder j op woensdag 17 maart een bijeen-! komst, waarop prof. mr. P. Zonder land van de Erasmus-univensiteit uit Naar de mening van ir. Brüggemann zal de arbeidsinspectie nie*. bij voor baat bezwaar aantekenen tegen groen beplanting binnen de hekken van een industrie. .Als inspectie heb je togen tal van dingen bezwaar maar dat houdt niet in dat je een algemeen bezwaar hebt. Waar Je als bedrijf oprecht gevaar vreest, moet J<-, dunkt mij. het groen op een bepaalde af stand houden. Het valt nader te be zien in hoeverre bezwaren gerecht vaardigd zijn" Voorzitter J. M. Bannink van de Vere niging voor Milieuhygiëne Zeeland 'VM2I vindt het 'een loffelijk streven van Dow om de leefbaarheid op het fabrieksterrein to verbeteren." „Voor al voor de werknemers lijkt me die extra aangepaste groenvoorziening erg aantrekkelijk Maar ik vraag n» wel af of bomen on st ruikento dicht geplant bij chemische fabrieken, zul len gedijen. Staatsbosbeheer za'. gese lecteerde bomen moeten nemen, die tegen chemische luchtjes bestendig zijn. Bij Esso in Antwerpen hebben Rotterdam zal spreken over hoever; een paar jaar geleden borden gestaan het nieuwe burgerlijk wetboek en, met opschrift; Esso verzorgt hier een speciaal het verbintenissenrecht in groenzone. Je hoort er niks meer van de moderne rechtsorde past. I want alles is daar verpieterd. Toch Beide bijeenkomsten worden gehou- lijkt het mij de moeite waard om. den in het statenzaaloomplex van ce zoals 1970 door de raad van Wiegel spreekt in Terneuzen TERNEUZEN De heer H. fractievoorzitter van de VVD in de tweede kamer spreekt vrijdag 6 fe bruari in het Zui dl and theater in Ter neuzen. Deze bijeenkomst begint om advies is aanbevolen, door met de aanleg van zoveel mogelijk groengordels, tegen geluidshinder, stankoverlast en die eventueel bij ex- plo-sies als schokbreker kunnen wer- j ken." Volgens de heer Bannink heeft Dow j hem tijdens een rondleiding over het - industrieterrein verteld, da: 'de fabrie- ken opzette! ijk ver van elkaar zijn gebouwd om b:; branden en explosies mogelijke kettingreacties ui: te slui ten „Banning: „Die open ruimtes kun nen ze nu mooi opvullen met groen" Begin febrnari in Terneuzen Geld 20.000) voor handelsvoorraad reinigingsmiddelen niet op de zitting verschenen- L- man blijkt onvindbaar te zijn. In de periode Januari tot mei 1974 had de man zich te Terneuzen een bedrag van 20.000 toegeëigend, dat hij van W. de K. onder zich gekregen om een handelsvoorraad rel- MIDDELBURG Voor verduistering1 jügingsmtcdelen aan te koper.. Voorts en valsheid in geschrifte is vrijdag- had hij tweemaal een valse handteke- morgen tijdens de zitting van de ar- geplaatst om de indruk te wek- ken, dat twee v rondissementsrechtbank in Middelburg negen maanden gevangenisstraf, waar-1 van vijf maanden voorwaardelijk met twee .iaar proeftijd geëist tegen de Belg M. V. uit Wondelgem. De zaak werd bij verstek behandeld. V. was TWEEHONDERD SOLDATEN TERUG UIT OSSENDRECHT MIDDELBURG Na vijftien maan den afwezigheid is de 200 m pen tellende badercompagnie van Een kijkje in de bar van de nie Deze oude kazemevleugel aan de Ko- OCMA (Opleidingscentrum Militaire ningstraat waar de dienstplichtigen Administratie) teruggekeerd naar het zijn gelegerd heeft, met behoud garnizoen Middelburg. De compagnie van de uitwendige monumentale gevormd door dienstplichtigen in rakteristiek. een forse verbouwing en opleiding tot sergeant-administrateur, modernisering ondergaan 'kosten: 1.3 was tijdelijk ondergebracht in de; miljoen gulden). Doel: legerplaats Ossendrecht in verband met eeen ingrijpende 'opknapbeurtj van de zogenaamde "Koningstraat-vlu- gel' van de Generaal-majoor Berghuys- kazerne. het leef- en werkklimaat voor dienstplichtigen aan de eisen van tijd. De grote, ongezellige slaapzalen met stapelbedden hebben plaats maakt voor moderne, frisse legerings kamers voor maximaal zes personen. In elke kamer is een televisie-aansluiting. Het oude legeringsgebouw had nauwe lijks enig sanitair. In het nieuwe ge bouw hebben de soldaten de beschik king over ruime en moderne sanitaire vertrekken met douches. De oude, sombere manschappenkanti- ne is vervangen door een sfeervolle en luxueuze kantine met bar en recre atieruimte. De bar is uitgerust met een hypermoderne keuken. Er is een aparte televisie-afdeling en een afde ling voor 'sport- en spel', warin zelfs een aantal flipperautomaten niet ont breken. De nieuwe kantine mag ais een van de modernste van de Neder landse kazernes worden aange merkt. Tevreden Luitenant-kolonel H. Breïmer, OCMA- en kazernecommandantis uiterst te vreden over het nieuwe geheel. Dat waren ook de dienstplichtigen, die zo vertelt overste Brïemer kei ijk niet konden geloven dat de nieuwe, luxe kantine geheel te hunner beschikking staat en niet tevens is bedoeld voor de officieren en onderof ficieren. De compagnie terug van weggeweest heeft in de afgelopen dagen peletonsgewijs haar intrek in ie vernieuwde vleugel genomen. Don- ierdagavond werd de nieuwe kantine feestelijk ingewijd. Vrijdagmiddag volgde in de kantine de officiële ingebruikname van de nieuwe kazernevleugel in een bijeen komst met de beroepsmilitairen en burgerpersoneel van het OCMA en alle bij de bouw betrokken medewer kers. De bouw is uitgevoerd door de firma Christiaanse, onder verantwoor delijkheid en toezicht van de bouw dienst vazi de Genie. Overste Breïmer liet in zijn dankwoorden zijn bewon-i derma er. waardering blijken voor bet getoonde vakmanschap. .Het knappe van deze renovatie is dat deze vleugel in z'n uiterlijke verschijning is ge handhaafd en door de opknapbeurt nog beter als monument tot zijn recht komt", aldus overste Breimer die aan net slot van zijn toespraak de nieuwe velugel voor geopend verklaar de met de opmerking: .Daarmee is wederverkopers van de reinigingsmiddelen persoonlijke lenin gen tot een bedrag van 3500 hadden afgesloten en derhalve kredietwaardig waren. Deze wederverkopers zouden de reinigingsmiddelen bij hem afne men- De rechtbank zal in dere zaak dag 28 januari uitspraak a< officier van justitie verbond eis de bijzondere v schulden ten. De rechtbank behandelde gistermor gen voorts enkele appelzaken van mensen die in beroep waren gegaan van een vonnis van de kantonrechter. Zo was de Belg F. G. uit Meereien in beroep gekomen van een vonnis van de Zierikzeese kantonrechter, die hem veroordeelde tot een boete van 160- Op 8 mei was de man op de provinci ale weg bij Kerkwerve linkse! gesla gen: hij had daarbij een botsing met een achteropkomende auto veroor zaakt. G. voerde aan dat hij tijdig richting had aangegeven: de tegenpar tij verklaarde dat hij geen richting had aangegeven. De officier van justi tie vond de boete van de kantonrech ter te laag en eiste 100. In de beroepszaak van L. G. uit van enkele vonnissen van c. rechter te Middelburg- Deze had hem drie boeten van 75 opgelegd voor het saroirar. Middelbar weer wSSjSSdfr Sti? ïtSL, oorlogssterkte." 's-Avonds TOlgde nog, .stropen bij een feestelijk officieren-bal. Overigens heeft overste Breimer in de afgelopen tijd verschillende telefoon tjes gekregen van verontruste Middel burgse voornamelijk uit de kring van de middenstand en horeca die dachten dat de kadercompagnie voor goed uit Middelburg was verdwenen. Dat is dus niet het geval, zodat men in deze kring opnieuw op de klandizie van "hazen' mag rekenen. Sanering Met de voltooiing van de Koning straatvleugel is de eerste fase van het omvangrijke saneringsproject voor de in de stad gelegen Generaal-majoor Berghuyskazeme afgerond. Tot deze sanering die in totaal 6 miljoen gulden vergt werd na ampele overwegingen binnen de landmacht besloten. Toen de noodzakelijke verbe tering en ae uitbreiding van het kazer necomplex aan de orde kwam, werd aanvankelijk ook verplaatsing van dit legeronderdeel naar een meer centraal in het land gelegen plaats overwogen, mede gezien de ruimtelijke beperkin gen bij de uitbreidingsplannen in de Middelburgse binnenstad. Daarvoor is echter toch een aanvaardbare oplos- suig evonder.. Van doorslaggevende betekenis voo röe handhaving van de kazerne in de Zeeuwse hoofdstad was de goede, historische gegroeide relatie met de Middelburgse burgerij. De totale sanering zal naar verwach ting eind 1978 voltooid zijn. Ze omvat onder meer nog de reeds begonnen bouw van een tweede lesgebouw op de hoek Zuidsingel-Luthersekerklaan een nieuw keuken- en eetzaalcomplex op de hoek Koningstraat- Achter het «ofplein en nog een aantal ineme; aanpassingen van de kazemegebouwen j aan de Noordstraat en Zuiosin-i gel. Kortgene op 20 februari had de man twee boeten van 50 van ae kanton rechter gekregen.' Bovendien veroor deelde de kantonrechter hem tot een week hechtenis omdat bij zijn aanhou ding bleek dat hij geen rijbewijs had en tot een boete van 100 wegens onverzekerd rijden. Aardenburg springt Puurs bij in wateroverlast AARDENBURG Het evenemen ten comité en de samenwerkende kerken in .Aardenburg houden volgende week dinsdag een huis- aan-huls collecte, waarvan de op brengst is bestemd voor de door overstromingen getroffen Bel gische gemeente Puurs. Sinds ruim een Jaar onderhoudt Aar denburg vriendschappelijke ban den met Puurs (dat tussen Me- chelen en Temse ligt). Er waren uitwisselingen tussen verschillende verenigingen en gro te delegatie uit Puurs droeg vorig jaar bij aan de feestvreugde rond de opening van Aaröenburg's ka&i- plein. „We hebben elkaar gevon den in sport en spel. maar nu ze in Puurs zoveel wateroverlast hebben vinden we ook dat we ze daarin moeten helpen' zegt voor zitter E. Cue'.enaere van het evene mentencomité. Een geiuicswagen zal de Aarden- öurgse bevolking dinsdagmorgen oproepen om voor da: doel met gulle hand te geven. De op brengst ral zo vlug mogelijk wor den overhandigd aan het gemeen tebestuur van Puurs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9