PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESLISSING KERNENERGIE IN VOLGENDE KABINETSPERIODE PZC Besluit vaste oeververbinding opnieuw uitgesteld; nu voor enkele maanden Escalatie in Libanon door actie luchtmacht WD: 'schandalig' en PPR: 'tevreden' Energiebedrijven 'dan conventionele centrales bouwen' KABINET VOLGT PLANOLOGISCHE WEG REACTIES OP UITSTEL BOUW KERNCENTRALES Veel tijd nodig LUCHTHAVEN BEIROET DICHT NA RAKET AANVAL fjintlijn „TWEE JAAR GAAN VERLOREN" PLAATSEN IN KADER BESLISSINGEN PRIORITEITEN BESTEDINGEN OP MIDDELLANGE TERMIJN Motie Verontwaardigd Tegenvaller pag- 2 279e jaargang no. 14 Zaterdag 17 januari 1976 Koop)— In *t nliuwt Jaar I Grot* kMH roMnn 29,90 TrotTjM 9.90 - 19.90 Ribbroek®* 29.90 U^HELHO BOETIEK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft nog geen nee of ja gezegd tegen uitbreiding van het aantal kern centrales. De procedure op de eventuele weg naarr de kernenergie, waarover de tweede kamer ook oog moet spreken, is zodanig dat definitieve beslissingen over bouw en vestiging van kerncen trales niet meer in deze kabinetsperiode zullen worden genomen. Bovendien moeten de moeilijk heden inzake verwerking en opslag van radioactief afval eerst nog terdege worden bestudeerd. Dit bleek uit het relaas dat premier Den Uyl en minister Lubbers vrijdagavond gaven na afloop van een langdurige discussie over deze kwestie in het kabinet. De planologische beslissingsproce dure duurt lang, het lagere verbruik en de verminderde behoefteraming geeft wat minder span- KINSJASA: De regering ton Zaire heeft vrijdag bij de veiligheidsraad van de V.N. geprotesteerd "wegens het probleem van het bombarde ren door Cubaanse troepen, die voor de MPLA vechten, van de Zairese grensstad Dilolo". Minister Pronk van ontwikkelings samenwerking, heeft een bedrag van f 1250.000 ter beschikking ge steld voor humanitaire hulp aan de bevolking van Angola. Foto: Unita-soldaten bewaken een brug die door vrouwen met boom- (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Het besluit van de regering om de beslissing over de bouw van kerncentrales uit te stellen tot 1977 is in de tweede kamer nogal uiteenlopend ontvangen. De woordvoerder van de WD Portheine spreekt van een schandalige handelwijze. Ook de ARP'er Van Houwelingen, die in deze vaak namens het gehele CDA optreedt, is niet enthousiast. Van Houwelingen bracht gister avond in een eerste reactie wel begrip op voor het kabinetsbesluit. „In de rest van de wereld wordt veel te gemakkelijk maar besloten kerncen trales te bouwen", aldus de antirevo lutionair. Hij vreest niettemih negatie ve gevolgen voor de werkgelegenheid. De liberaal Portheine is er zeker van dat het uitstel velen hun baan gaat kosten. Volgens hem is de regering opnieuw gezwicht voor de druk van de PPR, die tegen kerncentrales Is. De WD-woordvoerder ziet in besluit het zoveelste bewijs dat de De Zeeuwse vissers hebben het tong- en scholquotum reeds be reikt of overschreden. Maandag gaan zij echter weer ter visvangst. (Pag. 2) Vuurwapens De politie heeft in de gemeente Borsele een flink aantal illegale vuurwapens in beslag genomen. (Pag. 2) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 6, 7, 9 en 11. len- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13. Sport op pagina 23. Radio, en televisie op pagina 27. Financieel nieuws op pagina 29. En in de zaterdagkrant Pag. 17 Op deze pagina komen de voorstanders van het voortbestaan van de Vlis- singse Koopmans- en Vis- sershaven aan het woord. Charles Schets sprak met vertegenwoordigers van het actiecomité en met prof. dr. C. A- van Swig- chem, medewerker van monumentenzorg. Pag. 18 Tentoonstelling 'Nederlan ders in Japanse kampen; Stemmen uit de Kerken; Interview met drs- J. Gre- ven, binnenkort coördine rend directeur van de pas bestaande Interkerkelijke Omroep Nederland (IKON). Pag. 19 Letterkundige kroniek van Hans Warren; Kees van der Maas had een gesprek met het KVP-kamerlid Piet van Zeil over 'de planmatige voorbereiding op de onaf hankelijkheid van de Ne derlandse Antillen'. Pag. 21 Poppraet; Schaken, dammen, bridge. regering niet meer in staat is om tot het formuleren van een beleid te komen. „De energievoorziening van ons land komt daardoor in gevaar; de werkgelegenheid wordt opnieuw een klap toegebracht. Daarom aarzel ik niet van een schandaal te spreken", aldus Portheine. De heer Van Houwelingen is met het brede en diepgaande onder zoek dat het kabinet nu voort gaat zetten. Toöh neigt hij ertoe dat men wellicht beter had kunnen beslissen om nu al de geplande bouw van drie centrales rond 1985 door te zetten, waarbij de datum waarop zij in wer king zouden treden dan voorlopig opengelaten was. Op die manier had de werkgelegenheid minder schade op gelopen, aldus Van Houwelingen. Tevreden is de fractieleider van de PPR, Bas de Gaay Portman jr. Hij ziet in het uitstel een compromis dat ook voor zijn partij aanvaardbaar is. De PPR meent dat nu al besloten had kunnen worden in ons land geen cen trales te bouwen. Minister Lubbers (KVP) was daarentegen van mening dat er in principe al wel tot de bouw besloten had kunnen worden. „Het nu gekozen uitstel is voor mij aanvaard baar omdat het onderzoek naar de vestigingsplaatsen de bevolking nauw bij het probleem zal betrekken", aldus de PPR-leider. Verder ziet hij het uitstel tot na de verkiezingen van 1977 waardoor de bevolking de kans krijgt de zaak van de kernener gie mede in de stembusslag te betrek ken als positief. Instemming valt ook te beluisteren bij de PvdA. Mevrouw Epema-Brug- man meent dat uitstel en verdergaand onderzoek onder de gegeven omstan digheden verreweg de verstandigste beslissing is. Zij verwacht dat de regering nog voor het komende debat over de energienota de kamer zwart op wit zal informeren over de precie ze plannen die vrijdag op stapel zijn gezet. Bij het onderzoek dat nu is aangekondigd zullen zowel voor- als tegenstanders een rol moeten spelen, aldus deze woordvoerder van de soci alisten. Den Uyl vond het niet zo'n pro bleem dat de beslissing nog wat later moet vallen. „Er is meer tijd om goed na te denken", zei hij. Lubbers zag meer de besparing, die de geringe- re consumptie en de bezuinigingsten dens geeft, op de voorgrond treden, i .Daardoor hoeven die centrales pas één of twee jaar later te worden gebouwd", zei hij. Als er kerncentrales worden ge- bouwd ligt het voor de hand te ver wachten dat de eerste van de drie niet voor 1983 of 1984 gereed is, de tweede wellicht in 1985 en zo vervol gens. Het kabinet volgt daarbij dan nog steeds het schema, zoals dat in' de in 1974 uitgebrachte Energienota vastligt.: beperking van het aantal kerncentrales tot drie in de tachtiger jaren, daarna zien of er nog meer nodig zullen zijn dan wel dat er andere energiebronnen kunnen wor den benut. Wel doorgaan Het concrete in de procedure, die liet kabinet voorlopig heeft vastgelegd is, dat het na bestudering van de drie rapporten, die in de Energienota wa ren bedoeld niet heeft gezegd dat de weg naar kernenergie wordt afgeslo ten. De rapporten, waarom het ging waren die ran de Gezondheidsraad, van de commissie Reactorveiligheid en van de samenwerkende elektrici teitsbedrijven over de splijtstof cy clus. Het kabinet gaat nu geheel de pla nologische weg op. Het reeds gepubli ceerde structuurschema voor de elek triciteitsvoorzieningen, waarin tot het jaar 2000 alle wenselijkheden voorlo pig worden geschetst, wordt nu van een aanvulling voorzien. In die aanvul ling komen de ruimtelijke vraagstuk ken van de bouw van kerncentrales aan de orde. De aanvulling verschijnt waarschijnlijk in april. Uitdrukkelijk is uitgesproken dat de vraag hoe kerncentrales kunnen wor den ingepast in ons dichtbevolkte land, waar op vele plaatsen toch al sprake is van „verstikking", zeer be langrijk is. In het structuurschema zijn elf mogelijke plaatsen voor kern centrales aangegeven. Uit die elf moet later een selectie worden gemaakt. Over alle mogelijkheden wordt nu de zogenaamde inspraakprocedure var planologische kernbeslissing geopend. Dit betekent dat het structuursche ma elektriciteitsvoorziening op ruime schaal zal worden gepubliceerd en dat op alle niveaus gelegenheid tot in spraak zal worden gegeven. Vervol gens zal de regering volgend jaar beslissingen moeten nemen over een definitief „beleidsvoornemen". Dat wil zeggen zij zal dan moeten komen met een standpunt: kernenergie ja of nee en zo ja, op welke plaatsen. Inmiddels is er echter veel tijd nodig om zover te komen. Daarom wordt nu al aangenomen dat deze beslissingen niet meer kunnen worden genomen tijdens de „rit" van het kabinet-Den Uyl. Te meer nog omdat niet alleen de uitkomsten van de al verrichte studies een rol spelen, maar ook die van nog te ondernemen on- (Zie slot pag. 3 kol. 1 Uitstel en kort zicht D'< r de vaste NI BEIROET (AFP-UPI) Voor de eerste keer sinds het begin van de burgeroorlog in Libanon heeft i de luchtmacht zich in de strijd gemengd. De actie, met twee gevechtsvliegtuigen van het type Hawker j Hunter, wordt gezien als een gevaarlijke escalatie van de gevechten. (Van onze redactie economie). DEN HAAG Doordat de regering de beslissing over de kern energiecentrales niet neemt gaan er in feite twee jaar verloren. Daar kunnen wij niet op wachten, wij moeten nu snel plannen gaan maken voor andere centrales. Want dit jaar moet alweer worden beslist voor 1982 en 1983, er mogen geen gaten vallen. Aldus de reactie van ir. C. van Erpers Rooyaards, directeur van de Arnhemse Instellingen van de Elektriciteitsbedrijven. Tot dusver hebben we onze plannen gebaseerd op Se bouw van drie kern centrales. Als het kabinet, gesteund door het parlement, beslist dat die er niet komen dan moeten wij onze plannen aanpassen, aldus desgevraagd deze zegsman uit de elektriciteitswe reld. Iets anders is echter dat volgens de minimale raming er tussen nu en 1985 een opwekkingsvermogen van 7000 megawatt bij moet komen. Ten dele is dat al in aanbouw. In die 7000 megawatt zit de 3000 gedachte megawatt van drie kernener giecentrales. Nu mag worden aangeno men dat niet vóór 1978 een volgend kabinet zal beslissen moeten wij al maatregelen gaan nemen om toch te dat die 7000 megawatt wordt gebouwd. Elk jaar wordt het bouw programma aangepast en verder uit gestippeld. Daar kan geen twee jaar mee worden gewacht. De consequentie is echter volgens ix. Van Erpers Rooyaards we! dat er meer olie zal moeten worden inge voerd hetzij dat er kolengestookte centrales komen, die speciale voorzie ningen eisen ten opzicht van het mi lieu. Volgens het huidige beleid zijn centrales op aardgas niet toegestaan. Omdat vijf a zes jaar vooruit wordt gepland en conventionele centrales minder bouwtijd vergen dan kernener giecentrales is er nu nog tijd om de plannen te veranderen. De actie was gericht tegen Palestijnse, guerrillastrijders die een legerkonvooi omsingeld hadden. De Libanese rege-l ring heeft een verzoek van christelijke zijde afgewezen om het leger op uit gebreide schaal in te schakelen om benarde falangistische stellingen te be vrijden- De geestelijke en politieke leiders van de mohammedaanse gemeenschap in Libanon hebben verzocht om ophef fing van de blokkade van Palestijnse vluchtelingenkampen en om een be ëindiging van de vijandelijkheden. Dej fal an gisten van hun kant. willen dat i een interarabische commissie wordt in gesteld om dc situatie in Libanon te' onderzoeken. De Libanese politie maakte vrijdag be-1 kend dat 112 personen zijn gedood en I 250 gewond in de afgelopen 48 uur van 1 felle gevechten in het gehele land. Daarmee is het dodencijfer sinds april gestegen tot naar schatting 8600, met. 18.500 gewonnen. Vrijdag was 't groot ste deel van de gebrekkige verbindin gen tussen de hoofdstad Beiroet en de buitenwereld verbroken. De luchtha ven van Beiroet werd tot nader order gesloten nadat enkele raketten waren j neergekomen in de nabijheid van de1 grootste landingsbaan. Ket was het eerste antwoord op wat, naar de vei ligheidstroepen vrezen, een felle Pa lestijnse reactie zal zijn op de inter-1 ventie van de luchtmacht. De actie van de luchtmacht heeft aan! 35 mensen het leven gekost. Het aantal j gewonden wordt talrijk genoemd. Dit is vernomen in ingelichte kring in Bei-] roet. Volgens een officieuze bron bedraagt het dodencijfer van de gevechten van vrijdag alleen al 163. Voor de vierde achtereenvolgende dag werd het noorden van Portugal vrijdag opgeschrikt door bomaanslagen op communistische of daarmee geasso cieerde doelen. GEEN KOPPELING AAN AFSLUITING OOSTERSCHELDE (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het kabinet.-Den Uyl heeft de beslissing over de aanleg van een vaste oeverver binding over en onder de Wester- schelde opnieuw enkele maanden uitgesteld. Minister-president Den Uyl deel de dat vrijdagavond mee tijdens een onderbreking van het kabi netsberaad. Het kabinet zal in de komende maanden beslissingen moeten nemen over de prioritei ten in de bestedingen. Dat wordt gedaan mede aan de hand van prognoses van het Centraal Plan Bureau over de economische ont wikkelingen op middellange ter mijn. Tegen die achtergrond wordt over de Westerschelde-ver- binding beslist Minister-president Den Uyl zei vrij dag letterlijk over de oeververbin ding: „De ministerraad heeft besloten de beslissing over de vaste oeverver binding Westerschelde aan te houden, omdat naast het door het kabinet reeds eerder erkende belang van het project voor Zuidwest-Nederland ook gelet moet worden op de betekenis van het project binnen het geheel de financieel economische ontwikke lingen in de komende jaren. Nu de raad de komende maanden beslissin gen zal hebben te nemen over de prioriteiten in de bestedingen, mede ia het licht van de komende publika- tie van de prognose van het Centraal Plan Bureau inzake de economische ontwikkeling op middellange termijn wenst de raad de beslissing over de vaste oeververbinding Westerschelde in dat kader te nemen". De heer Den Uyl ontkende vrijdag, dat in de ministerraad een koppeling wordt gelegd tussen de uitvoering van de oeververbinding en de manier waarop de Oosterschelde moet wor den afgesloten. „Dat is geenszins het geval", zei hij. De minister-president verwachtte dat de beslissing over de oeververbinding eerder zal vallen dan die over de Oosterschelde. Hij maakte duidelijk dat het uitstel gaat over enkele maanden. Naar de mening van de premier betekent het uitstel niet dat er problemen ontstaan rond de te nemen beslissingen over investeringen voor veerboten. In antwoord op nadere vragen stel de Den Uyl. dat het kabinet bij de discussie over de oeververbinding wel rekening heeft gehouden met de vorig jaar december door de tweede kamer I in grote meerderheid aanvaarde mo-1 tie, waarin om een positieve beslis- sing werd gevraagd voor de jaarwis seling 1975-1976. „Natuurlijk hebben we daar rekening mee gehouden. We hebben ook geen nee gezegd. Maar we vinden het onjuist op voorhand een beslissing te nemen terwijl we binnen kort de prognoses van het Centraal Plan Bureau tegemoet zien en over de prioriteiten in de bestedingen beslis sen", aldus de minister-president. Teleurgestelde eerste reacties uit Zee land op de kabinetsbeslissing tot uit stel- Gedeputeerde A. J. Kaland was verontwaardigd: „Dit kabinet excel-1 leert in het uitstellen van beslissingen. Baalhoek. Oosterschelde- Kernenergie. En nu dit project. Voor de zoveelste keer wordt de Zeeuwse provincie vol komen genegeerd. Nog nooit is er zo weinig rekening gehouden met wat op redelijke gronden in Zeeland verlangd wordt als de laatste jaren. Een Zeeuwse stem in Den Haag is geen cent meer waard. Zelfs legt het kabinet een kameruitspraak de vraag om eeen snelle beslissing naast zich neer. De regering kan echt wel ophou- deom de mondigheid van de burgers en democratisering van de samenle ving te belijden." Daarbij wees de heer Kaland erop, dat er een 'schreeu wen gebrek' is aan investeringen- „Een rendabel project, dat niet alleen voor de bouw. maar ook voor de produktie van beton en staal en noem op honderden manjaren werk „Een tegenvaller, maar de mogelijkhe den liggen open. We zullen van heel Zeeland uit actief moeten blijven. En zorgen, dat ook kamerleden van bui ten Zeeland dat zijn", aldus een eerste reactie van drs. M- C. Verburg, voor zitter van de stichting Vaste Oeverver binding Westerschelde. Verburg: „Het valt wé! op. dat het kabinet spreekt over het belang voor (Zie slot pagina 6 kolom 4) beslissing ovei oeververbinding is op nieuw uitgesteld en daar voor heeft de minister-pres!- denl gisteravond een fraai- r\' "H klinkende motivering gt#o- ven: men kan die elders op deze pagina aantreffen. In feite betreft het hier een uitstel 'om politieke redo nen. Minister Duysenberg vindt de aan leg van de vaste verbinding op dit. ogenblik niet verantwoord en gaat er van uit dat het kabinet een negatieve beslissing over dit project behoort te nemen. Westerterp daarentegen heeft zich de afgelopen maanden bijzonder sterk gemaakt voor de vaste oeverver binding: enige tijd geleden liet hij in Hulst zelfs doorschemeren dat de zaak zo goed als voor elkaar was. Deze voor geschiedenis maakt duidelijk dat een definitieve afwijzing een forse neder laag voor deze minister van verkeer en waterstaat zou betekenen. Het was bekend dat hij in het kabinet hoog spel zou spelen. Zo stonden er woensdag twee tegenstrijdige meningen tegen over elkaar, moest dat voor één van de twee ministers buigen of barsten betekenen fee, dat kon natuurlijk niet. Stel eens voor: Westerterp treedt af voor een vaste oeververbinding, de toch al zwakke coalitie brokkelt af en er komt een kabinetscrisLs. In modern Nederlands heet dat: "Dat kun Je niet maken'. Een kabinet valt toch niet over een vaste verbinding Er zijn wel andere zakten waarover gestruikeld kan worden als dat nodig zou zijn. Daarom nam men zijn toevlucht tot een probaat middel: uitstel. Zo werd het spel deze week gespeeld, uitlopend op een keurige formulering, waarin de vaardige economenhand van Duysen berg duidelijk herkenbaar was. Wes- isrterp kon het met die formulering eens zijn: het project is immers niet van de baan maar zal de komende maanden in het nationale prioriteitenschema na der worden bekeken. Een elegante, maar weinig daadkrachtige opiossirji met echter als grote verdienste dat allerlei moeilijkheden en spanningen uit de weg worden gegaan. Evenmin werd de kamer op de tenen getrapt: die heeft weliswaar onlangs een motie ten gunste van de vaste verbinding aanvaard, maar ach over enkele maanden zien we wel weer. zal het kabinet hebben gedacht- Regeren is vooruitzien, zelfs a! is het niet, langer dan een paar maanden. 'Vooruitzien' en "kort zicht' zijn in de politiek vaak synoniem. Aan de minister-president is gisteren nog de vraag voorgelegd of het ge rucht waar was dat er een soort koppeling tot stand is gekomen tussen vaste oeververbinding en afsluiting Oosterschelde, zo in de geest van: als de afsluiting met een stormvloedke ring van de Oosterschelde te duur wordt, kom' wellicht een mogelijkheid vrij om wel de raste verbinding tot stand te brengen. De premier wees asze suggestie van óe hand: er was geen sprake van enige koppeling, ver zekerde hij. Waarvan gaame akte. Maar dit kabinet heeft wel eens meer relaties in deze sfeer ontkend, bijvoor beeld tussen de aanschaffing van de straaljager P 16 en de luchtvaarton derhandelingen met Amerika. Achteraf bleek echter dat achter de schermen v/el degelijk een koppeling tot stand was gebracht. Enige argwaan ten aan zien van dergelijke ontkenningen is daarom niet helemaal misplaatst. Deze uitstelprocedu re rond de vaste oeververbinding staat niet op zichzelf. Bij het jongste kabinets beraad is een soortgelijke operatie maar dan op een veel indrukwekken der schaal toegepast op het stuk van de kernenergie. Minister Lubbers gaat er van uit dat er tot 1985 in Ne derland drie kerncentrales bij moeten komen, een standpunt dat hij uitvoe rig uiteen heeft gezet in zijn energie nota. In het nader beraad met de ka mer heeft hij aan dit standpunt vast gehouden, ondanks kritiek vooral ook van buiten de kamer. Het kabinet ech ter was zover nog niet: er was althans nog geen beslissing genomen om Lub bers' plan uit ie voeren zoals in dc energienota was uiteen gezet. Deze week moest- nu het definitieve besluit vallen en dat lag nog moeilijker dan de tegenstelling Westerterp-Duysen- berg. De PPR-ministers bijvoorbeeld zijn falifcant tegen kernenergie, maar ook PvdA bewindslieden hebben het er moeilijk mee. Kan men over een dergelijk geschil een kabinetscrisis riskeren? Nee. geen sprake van. Wat doet men dus? Juist, men besluit tot uitstel. In deze kwestie werd een nog om slachtiger procedure gekozen dan bij de vaste oeververbinding met als resultaat dat nu het tijdschema van de energienota van de baan is. We', star: het kabinet met de planologische voorbereiding, maar het besluit om tot de bouw van drie kerncentrales over te gaan hoeft dit kabinet niet meer te nemen. Dat moet een volgend kabinet maar doen. Besloten is wel diverse studies op stapel te zetten. Maar de burger vraagt zich nu ver wonderd af: is voor de energiebehoef te van Nederland r.u we: kernenergie nodig of niet? De nota van Lubbers beantwoordde die vraag bevestigend. Thans blijkt dat de zaak rustig kan worden uitgesteld. Wat ons betreft: gelukkig. Maar was dat dan tijdens het schrijven van de energienota anders? Is dat stuk dan zo slordig voorbereid Of heeft men toen gedacht: och, als Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1