Een winkeltje vol poppen Nog net geen 2,5 miljoen voor gehandicapten sporters 'De Casembrootschool' Goes kreeg er vier lokalen bij Hkort; geGanfipfe< Stanley Bish: „Zorgen voor groot succes" ZATERDAG 17 JANUARI 1B78 II Onder redactie van Jacques Cats In een winkeltje aan de Hoogstraat in Middelburg puilt denostalgie letterlijk naar buiten. Aan de luifel die 't vale zon licht buiten moeten houden, wiegen haakjes met tweede hands jassen die herinneren aan een vroegere modetrend in de wind. Binnen in de winkel buigt een rek door onder de last van een uitgebreide verzameling jurken uit de vijftiger jaren. Men kan er graaien in een bak vol kanten kleedjes, die vroeger menig theetafeltje moeten hebben gesierd of ter bescherming van de stoffering op de armleuning van fauteuils werden uitgespreid. In een hoek van het gezellige rommelige interieur staat een stapel met oude schoolplaten. Boven op een schap worden lampetkannen en ouderwetse lampglaasjes geëtaleerd. Maar dominerend in de winkel is echter een kos telijke collectie antieke poppen, te midden van een hoeveel heid hoogbejaard speelgoed. Dat winkeltje is het domein van Lealilia Westdorp. een in Middel burg neergestreken Hilvcrsumsc van voor in de dertig, die met haar handel inhaakt op de niet te stuiten behoefte, die er onder de mensen bestaat om dingen van vroeger in huis te halen. Antieke poppen horen daar tegenwoordig ook bij. Sterker nog: die poppen zijn nu helemaal in. Niet zozeer om ze als speelgoed aan het kroost te schenken, want daar is het spul veel te duur en te kwets baar voor. Het is eerder gebruik om zo'n fraaie pop op een bijpas sende stoel uit te stallen en er een spotje op te zetten. Bij wijze van decoratie- „Wel een beetje eng hoor", ver telt Leatitia want door er zo'n spotje op te richten zie je die poppen helemaal veranderen. Dat komt omdat veel van die gezicht jes een eigen karakter tonen. Een heel verschil met de plastic pop pen die er nu op de markt zijn. Vocral Franse poppen hebben dat. Daar staan pittige kopjes op. Kattig ook wel. trouwens. Duitse poppen doen wat zoetiger aan. Ikzelf houd er niet zo van. maar er zijn veel vrouwen die erop vallen". Leatitia Westdorp heeft vooral oudere dames onder haar klan ten. .Die hebben vroeger met zo'n pop gespeeld en die willen er nu ook zo een omdat ze door zo'n pop aan vroeger worden her innerd. Maar er zijn ook mensen die poppen verzamelen. Zelfs mannen". In de collectie in het Middelburgse winkeltje zijn de lady- en meisjes poppen veruit in de meerderheid. .Jongetjes zie je zelden", zegt Leatitia. ,Die zijn, denk ik destijds minder gemaakt- Maar dat is wel begrijpelijk. Zo'n meisjespop was veel leuker om dat je daarvan de haren kon kammen". De meeste antieke, van porcelei- nen kopjes voorziene poppen in het Middelburgse winkeltje kun nen de ogen sluiten en desge wenst. 'mama' roepen. Maar Lea titia heeft er ook een bij met flirtogen, die kunnen draaien. Maar daarmee houdt het wel op. Er zijn er ook bij. zo verneem ik die kunnen zwemmen, hun tong kunnen uitsteken en zelfs een complete speeldoos in de borst kas hebben zitten. Die poppen behoren evenwel niet tot de ver zameling in Middelburg. Omdat ze stevig aan de prijs zijn. Daar moet vooral niet licht over den ken. Er zijn poppen in de handel, die zestig duizend gulden moeten opbrengen. Het gaat hier om houten poppen, die dateren uit de 17e eeuw. Leatitia doet het wat zuiniger aan. Maar haar kostbaar ste pop kost toch nog altijd f 2500. Degenen die niet zoveel willen uitgeven en het met een pop willen doen, die niet is opge sierd met een gouden hanger en diamanten oorringetjes kunnen al voor een paar honderd gulden slagen. De meeste poppen date ren van rond de eeuwwisseling Er is öe laatste tijd zelfs zo'n grote vraag naar porceieinen pop pen, dat de Bijenkorf ze nieuw aanmaakt. De kosten komen op een bedrag van rond de honderd gulden. Maar echte antiekverza melaars zullen daar geen genoe gen mee nemen Die geven liever wat meer geld uit aan iets dat echt oud is. Bovendien .s het. zo zegt Leatitia een goeie belegging, als je de poppen tenminste niet laat vallen. Want ze worden steeds meer waard. Het kinderspeelgoed in het Mid delburgse winkeltje mag er an ders ook zijn Blikvanger in de etalage is een Franse 'rein uit 1904. Verder is er een hobbel paard dat dateer: van omstreeks 1850. En dan heb ik hét nog niet gehad over de kostelijke poppen- kamers en poj^ienwage druk beklante zaak heeft ze niet, die Leatitia. Wel veel kijkers SECRETARIS LAPORT VERRICHTTE OPENING GOES De 'De Casembrootschool', de christelijke MAVO in de Beuken straat in Goes-Zuid heeft vrijdagmid dag officieel de semi-permanente vleu gel. waarin vier lokalen zij nonderge- bracht, in gebruik genomen. Dat ge beurde op feestelijke wijze in aanwe zigheid van vele genodigden. De "De Casembrootschool' telde, bij de op richting in 1925 (Vereniging voor Christelijk Uitgebreid Lager Onder wijs was de volledige benaming toen) 68 leerlingen: nu in 1976 zijn het een kleine 500.. De eigenlijke openingshandeling, het j openmaken van de deur naar de semi-] permanente "bijbouw', werd verricht i door de secretaris van het bestuur, de heer J. T. Laport. Hij werd daarbij geassisteerd door twee leerlingen. Ruth de Bruin (12) en Nanda Koen- danpanday (13). Ruth en Nanda had den even tevoren de naam van het semi-permanente gebouw onthuld: De Noordhoek'. Dat gebeurde door het! wegtrekken van de Zeeuwse vlag. Na de openingshandeling bezichtigden de genodigden de vier schooüoia- ken. Tijdens de openingsbijeenkomst heet te voorzitter ds- H. J. Raven de genodigden, onder wie burgemeester mr D G. A. Huber met echtgenote, i welkom. Hij merkte onder meer op: „He; is semi-permanente bouw en ik hoop dat we die houten gebouwen l straks kunnen inruilen voor een defei- nitief gebouw. Trouwens, u moet er nog twee lokalen bij denken, want die komen er later nog." Ds. Raven stond terloops stil bij de ontwikkeling in het christelijk onderwijs. ,Je hoort tegenwoordig nogal eens dat, het christelijk onderwijs heef: afgedaan.! Maar het. blijkt toch dat de ouders hun kinderen nog steeds naar een i christelijke school willen sturen. Dat blijkt uit de toename van het aantal leerlingen." Telde de school in 1925 63; leerlingen, in 1935 waren net er 183. in 1945 al 269. in 1955 in verband met de kost van het Christelijk Lyceum 185. in 1965 weer een stijging tot 315 en in 1975 telde de school 475 leerlin gen Volgens de prognoses zullen in 137G-1977 ongeveer 540 leerlingen de "De Casembootschoo!' bezoeken en in verband daarmee is er een principiële toezegging voor uitbreiding met nog twee lokalen. Inmiddels heeft de, school naast eendirecteur en twee adjunct-directeuren 24 leraressen en le raren in dienst. Ook wethouder J. H. Roost van de gemeente Goes voerde het woord. Hij; feliciteerde het schoolbestuur met de uitbreiding, hoewel hij er op wees' dat. naar zijn mening, de afgifte van de vergunning wei wat lang had ge duurd. .Maar hoe meer moeilijkheden er ontstonden, hoe beter de relatie tussen school en gemeente werd", meende de wethouder. Hij noemde de De Casemboortschool' een belangrijk leverancier van 'waardevolle ingezete nen van de gemeente Goes'. Namens "het christelijk onderwijs Jn de omgeving' sprak de heer A. B. Nieuwenhuyse van de christelijke MA VO in Middelburg. „Uw school heeft een goede naam. dat bijkt uit het aantal leerlingen, dacht ik zo", aldtx de heer Nieuwenhuyse. Hij voegde er aan toe: Het is al te gemakkelijk om te zeggen da* die groei samenhangt met de groei van de gemeente Goes, want wanneer het onderwijs hier niet goed was. was men wel naar een andere school gegaan." De heer Nieu wenhuyse meende dat het met de 'identiteitscrisis' van het christelijk onderwijs nog wel meevalt. Na een muzikaal intermezzo, verzorgd door de leerlingen Ad Faase en Peter Caste'sprak directeur C. Oosterom. Hij wees erop dat de volhardende houding van het bestuur ervoor ge zorgd heeft dat de school nu de uitbreiding in gebruik kan nemen. Met name zette hij secretaris Laport in het zonnetje. De directeur schetste de moeilijke situatie, die door ruimtege brek in de school bestond. „Te weinig ruimte schaadt het onderwijs, zegt men: toch hebber, we daarvan hier weinig gemerkt'", aldus de heer Ooste- Nanda Koendanpanday en Ruth de Bruin overhandigen de heer J. T. La- port de sleutel. SEMI-PERMANENTE BOUW OM GEBREK AAN RUIMTE OP TE VANGEN Ann Anthony Wests zevenjari ge oorlog legen zijn buren is maandag ai thans voor een Joscpk en Monica Fis her ver klaard op hun eerste Kerstmis in hun nieuwe, aan het zijne gren zende huiy- Hl) bracht de eerste kerstdag van dat jaar door met het a/breken va n een schoor steenmantel. wat de hele dag ha- voor de etalage. Voornamelijk oudere mensen vergapen zich aan de collectie poppen. Kinderen niet. Die vinden d<- echtheid van de poppen een beetje eng. hebben meer interesse in het speelgoed. „Rijk zal ik er niet van worden", zegt Leatitia- .Maar dat hoeft ook niet. Hel is voor mij gewoon een leuke dagvulling. .Vis ik veel klanten zou hebben zou ik mis schien zo van mijn collectie af zijn. Nee. Ik zou het nlrt zo erg vinden als ik niet veel verkoop". Leatitia Westdorp temidden van haar verzameling. Desge wenst maakt ze z-lf bijpassende kleertjes voor haar poppen. foor hoge fluit- den. Alsof dat liet er gas door in den huize Fisher stromen- Gelukkig werd de tante er bij tijds wakker van en kon zij alarm slaan. De officier tan justitie op het de gaiconrer.traf.e m de wor.ing van de familie Fisher zo groot was geweest, dat de reuk er ruim twaalf uur was blijven hangen. Had men er een vlammetje bijge houden, den zou een heel rijtje huizen de lucht zijn ingevlogen. De 33-jarige V/est heeft een jam gevangenisstraf gekregen. Hij zei dat hij zijn buren om vergeving had gevraagd. Overal elders in de Verenigde Staten moge men op gezette tij den vliegende schotels waarne men. Zuid-Texas ziet bij nacht en ontij door de straten van zijn steden een groot, gevleugeld dier zweven, dat burgerij en politie schrik aanjaagt. Bij gebrek aan betere benaming noemen de Texans hun "monster van Doch Ness', 'de grote vogel'. Het gerucht over het bestaan ran de vogel met de vleugelwijdte van vier of meer meter, ontstond twee maanden geleden op een speelplaats in Robstown in de olies taat. Telefoontjes en brieven aan de redacties van mensen die het dier daarna gesignaleerd beweerden te hebben, geven een radiostation in Corpus Christi en een krant 'ster ke verhalen' in. waarmee "zij meenden het gerucht te hebben bijgezet, Maar zij vergisten zich- De telefoontjes en brieven aan de redacties bleven binnenkomen vanuit kilometers ver van elkaar gelegen plaatsen, vooral in de vallei van de Rio Grande aan de Mer'caanse grens. Vorige week vertoonde een televi siestation reusachtige afdrukken van vogel poten in een vervge- pioegde akker in een omgeving waar de grote vogel was gezien, de drietenige afdruk was 22 cm breed en 30 cm lang. Op dezelfde dag van de uitzen ding signaleerden politie-agenten Ariuro Padilla en Homero Gal van van San Benito in he* nachtelijk duister vanuit hun afzonderlijke patrouilleauto. een 'enorme vogel" met een spanwijdte van vier me ter die door de straat zweelde zonder één keer met zijn vleugels te klappen. .Dij had iets van een ooievaar of pelikaan", vertelde Padilla „was wit en had met uitgeslagen vleugels de omvang van een flinke auto". Wanneer ik deze regels schrijf zijn net de Wereldkampioen schappen achter de rug en Neder land behaalde daar zo'n 17 gou den en enkele zilveren en bron zen medailles, waarvoor ik mijn sportieve bewondering niet kan onderdrukken- Deze sportlieden zijn beloond voor hun inspannin gen, offers, die ze voor hun sport moeten brengen. Maar volgens mij is de grootste voldoening dat ze meetellen, ze zijn met iets bezig, Gehandicapte sportmensen willen geen medelijden, een gevoel dat ik dan ook niet heb voor ze. Wel bewondering en respect voor wat ze presteren als mens en als sportman en sportvrouw. En ie- der mens streeft naar een beetje bewondering, respect van ande ren. Voor sportoefening en bet maken van reizen om mee te doen aan wedstrijden voor gehandicapten is geld nodig. Veel. geld! Als één van die Nederlandse sportmensen vraag ik aan alle puzzelaars in Nederland met sportieve geldingsdrang om zich met elkaar te meten in kennis van woorden en eigenlijk zou iedereen mee moeten doen, zodat deze aktie één groot succes mag worden. Bij voorbaat dank van Stanley Bisch. Weekhoofiprijzen VW GOLF EXTRA: Mevr. L. A. C. van de Sande-Pollie, Vert' kamp 28, Nijkerk. PHILIPS kleurentelevisie: J. Catsburg. Brukkelaarweg 7, Hellendoorn. OLGA springboxcombinatie: G. A. M. Bogaerts, Kleine Beemd 77, Boxtel. 1 CONTI T S staalradlaalban- den: A. J Jansen, van Gaveren laan 19. Steenbergen. SINGER naaimachine: C. J. Verhoef, Vogelaarstr. 17, Ber- kei 3123. Waardebon van ƒ500,- van WITTEVEEN: J. Meijndert, Goldonistr. 51, Rotterdam. Waardebon van ƒ500,- van WITTEVEEN: Mevr. Aarns, Lijsterstr. 8, Driel (OB). CARNIELLI SUPER SKIFF roeimachine: Mevr. A. Hof- man-Siepel, Petuniastr. 16, Nieirw-Buinen. NEVEDA tapijt: J. B. Go- vaars. Beethovenstr. 99. Heemskerk. Zeeuwse prijzen Shiseido beauty set: mevrouw L. S. van den Hemel-de Graaf, Wil lem de Zwijgerlaan 13, Terneu- zen Braun staaf lady-shaver: Corry Boone, Walcherse Weg 187, Mid delburg. We haddengehoopt heit te ha len: 2.5 miljoen gulden na vijftien puzzels. Het is net niet gelukt. Om precies te zijn is er nu voor het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten f 2.444.391.66. De extra-pot kon de afgelopen week worden versterkt met f 3307Jl. Er zit op het ogenblik in die extra-pot het lieve bedrag van f 20.900,73. Heel wat duizend jes. Het is nu maar wachten wanneer die van notaris J. H. Birkhoff mogen worden uitge keerd. En we gaan door, onversaagd. We gaan door om door te gaan naar een record-opbrengst. Da- moet met zijn allen toch zeker lukken? De oplossing van puzzel 15 was: „SPORT MAAKT MINDER AFHANKELIJK".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11