PZC/ China's nieuwe 'grote sprong voorwaarts' HET KOEKOEKSEI VAN FRANZ JOZEF STRAUSS RHODESIE TUSSEN OORLOG EN VREDE Margaret Thatcher wil dit jaar Brits premier worden VRIJDAG 16 JANUARI 1976 Veel speculaties over afloop onderhandelingen Salisbury <rtr. anp> - Wordt het oorlog of vrede in Rhodesië. Dat is dezer dagen in Salisbury het onderwerp van veel speculaties, zowel in blanke als in Afrikaanse krin gen. De vraag wordt ingegeven door de huidige ónderhandelin gen tussen de blanke minder heidsregering van premier Ian Smith en een deel van de Afri kaanse nationale raad onder leiding van Joshua Nkomo. De afgelopen tien jaar hebben de Rho- desièrs al herhaaldelijk hun krachten beproefd op het netelige probleem van een constitutiohele regeling, tot. dusver zonder resultaat. Als de huidige onder handelingen ook mislukken is een nieuw guerrilla-offensief, mogelijk op groter schaal dan de vorige, te verwach ten. Het is overigens voor het eerst dat de constitutionele besprekingen recht streeks worden gevoerd tussen de blanke regering en de Afrikaanse natio nalistische leiders, of althans een deel van hen. Een ander deel van de Afri kaanse Nationale Raad <anc), onder lei ding van bisschop Abel Moezorawa die in Zambia verblijft, heeft zich krachtig verzet tegen Nkomo's initiatief. Vorige besprekingen liepen steeds via Britse bemiddelaars. De eigenlijke, inhoudelijke besprekin gen tossen de regering en de groep- Nkomo zijn vorige week dinsdag be gonnen. Eerdere gesprekken waren aan procedure-kwesties gewijd. Het over leg is nu verdaagd om bepaalde aspec ten te bestuderen, maar in dit stadium worden de details van het besprokene geheim gehouden. Voorstellen In Salisbury meent men dat er een reeks constitutionele voorstellen op tafel ligt. waaruit men probeert een wederzijds aanvaardbare formule te destilleren. Daarbij zouden vroegere grondwetten van Rhodesië nauwkeurig worden bestudeerd, ook die van 1961. waarin een ingewikkelde for mule is uitgedokterd met gescheiden kiezerslijsten voor blank en zwart. Ook zou er een plan voor een gemeenschap pelijke kiezerslijst op tafel liggen, met een gekwalificeerd kiesrecht (gebon den aan onderwijs, bezit of inkomen). In stamverband levende Afrikanën zouden vervallen worden verklaard voor hun traditionele rechten op land als ze vol doen aan de voorwaarden voor het ver krijgen van stemrecht. Nkomo heeft, herhaaldelijk verklaard dat hij streeft naar een onmiddellijk Afrikaans .meerderheidsbewind. Maar Smith zal proberen de machtsover dracht aan de Afrikanen zo veel moge lijk op de lange baan te schuiven. Een overeenkomst waarin een duidelijk tijd schema voor de ontmanteling van het blanke regime is opgenomen zou de regerine-Smith in een onmogelijke posi tie tegenover haar blanke kiezers plaat sen. Smith heeft gezegd dat op de een of andere manier conclusies getrokken zullen moeten worden uit het huidige gesprek. Het ziet er niet naar uit dat hij door de knieën wil gaan onder de druk van een van de dreigende grootscheepse guerrilla. Hij heeft, ook in het openbaar, duidelijk gemaakt dat de Rhodesische veiligheidstroepen naar zijn mening op gewassen zijn tegen welke guerrilla dan ook. Maar tegelijkertijd wil zijn regering toch wel graag de politieke en economi sche voordelen oogsten die voortzetting van vreedzame onderhandelingen zou opleveren Maar ook Nkomo 'heeft veel te verlie zen. Sinds de scheuring in de ANC- gelederen is nooit duidelijk geworden op hoeveel steun onder de Afrikanen Nkomo kan rekenen. Maar door op ei gen houtje onderhandelingen met Smith te beginnen is zijn toekomstige rol in belangrijke mate afhankelijk van het welslagen van de onderhandelin gen. Als de besprekingen niets opleve ren kan zijn ster snel dalen. De radicale vleugel van bisschop Moezorewa en domine Ndabaningi Sithole, leider van de vroegere ZANU-guerrillastrijders, krijgt dan waarschijnlijk de overhand. De leiders van de aangrenzende Afri kaanse landen hebben tot dusver opzet telijk geen partij gekozen in het conflict binnen de ANC, al geeft de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda min of meer bedekte steun aan de gematigde vleugel van Nkomo. Officieel wachten de Afrikaanse staatshoofden af wat Nkomo er van terecht brengt. Als hij faalt zullen ze hun posities opnieuw moeten overdenken, en mogelijk een strijdvaardiger koers tegen het minder heidsbewind in Salisbury gaan steu- Volgende week worden de onderhande lingen waarschijnlijk hervat. De uitslag blijft voorlopig uiterst onzeker, want beide partijen hebben weinig manoeuvreer-ruimte. Nkomo kan geen grondwets-voorstellen aanvaarden die tekort doen aan de verlangens en aspira ties van de Afrikaanse nationalisten, een slap aftreksel van de Afrikaanse ei sen zal niet verkoopbaar zijn aan de grote meerderheid van de Afrikanen, die tijdens eerdere Britse bemiddelingspo gingen al duidelijk hebben gemaakt dat ze niet tevreden zijn met een lege dop, en ook niet met een half ei. Smith op zijn beurt kan zich weinig con- sessies permitteren nadat hij zijn blanke landgenoten jarenlang heeft verzekerd dat hij de macht nooit uit 'beschaafde' - dus blanke - handen zal geven. He, verkiezingsjaar is voor de Westduitse christen-democraten verrassend begonnen. Niet alleen de CDU-kandidaal-kanselier Helmuth Kohl, die zich vertoonde met een nieuwe haarsnit en een fraai stalen brilletje dat zijn Biederman-gezicht omtoverde tot dat van een jeugdig intellectueel, deed de unie-christenen verbijs terd naar de krant grijpen, ook een reusachtige grote advertentie, waarin een „vierde partij" aan kondigde dat zij voornemens was de beste CSU (de conservatieve zuster van de CDU) aller tijden te worden, zorgde voor de nodige opwinding. Onze correspondent in West-Duitsland. Jan Kuiper, ver telt iets over de achtergronden. fVan onze correspondent) Bonn - Hij dreigt er al jaren mee, de stichting van een vierde partij, maar nu die partij er dan eindelijk is, distantieert de mach tigste man van de Westduitse oppositie, Frans Josef Strauss, zich haastig van zijn eigen geesteskind. Vorige week donderdag stond het in een paar grote landelijke dagbladen te lezen. De 'Aktionsgemeinschaft vierte Partei', wilde een betere uitgave van de CSU zijn en dan niet alleen in Beieren maar in geheel West-Duitsland. Een eerste opinie-onderzoek dat werd uitgevoerd door het Wickert-instituut - bekend vanwege het feit dat zijn polls positief uitvallen voor de opdrachtgever - had een kiezerstoeloop van 6,5 tot 7 procent geprofeteerd; bovendien wilde 30 procent van de kiezers zich nog niet vastleggen. In het recente verleden hebben alle splinterpartijen in de Bondsrepubliek samen nog niet eens 3 procent van de stemmen op zich weten te vergaren, dus een dergelijk resultaat zou op zijn minst sensationeel genoemd kunnen worden. meent dat haar belangen niet door de christen-democraten worden behar tigd. 'De Vierde partij', die'waarschijn lijk ook in de toekomst zo zal blijven heten zodat de kiezer weet dat het om iets nieuws gaat, leunt programma tisch sterk tegen de CSU van Frans Josef Strauss aan. Toch heeft deze partij zich onmiddellijk gedistan tieerd van de groep conservatieve po litici die de Vierde partij in het leven heeft geroepen. In de CS U-centrale in München Iaat men officieel weten: deze vierde partij zal er niet in slagen om de kiesdrempel van 5 procent te halen. In de praktijk betekent dat stemmenverlies voor de, unie partijen, en op deze wijze wordt een regeringswissel in Bonn onmoge lijk. Duidelijk de visie van Strauss, want als die Vierde partij in zijn ogen wel een kans zou hebben gehad, dan zou hij enkele maanden geleden niet geaarzeld hebben om-zijn Beierse CSU een nationaal karakter te geven. Met pijn in het hart heeft hij er in toe moe ten stemmen dat de kleurloze Hel muth Kohl en niet hij tot kandidaat kanselier van het christen democratische blok werd benoemd, maar het ging niet anders. Matig De afwijzing van de 'Vierde partij' door de CSU gebeurt dus in matige termen. Dat is duidelijk in tegenstel ling met de woedende uitval van de CDU. „Deze lieden kandideren tegen ons en ze worden als politieke tegen standers behandeld", fulmineerde de woordvoerder van de CDU, Karl Hugo Pruys. Toch houdt men in het Konrad Ade- nauerhaus, het hoofdkwartier van de CDU in Bonn, er rekening mee dat er een niet te onderschatten reservoir van kiezers is dat buiten Beieren ei genlijk graag op de CSU had willen stemmen, maar bij gebrek aan beter nu 'de Vierde partij' haar stem zou geven. Als voorbeeld worden de zoge naamde 'verdrevenen' genoemd, de vroegere bewoners van bijvoorbeeld Sudetenland. Pommeren, Silezië en andere voormalige Duitse gebieden. Een groep Duitsers, vol ressentiment. Bovendien zijn er nog de conserva tieven. die vinden dat de CDU geen duidelijk alternatief biedt ten aanzien van de SPD. Nu wordt het de christen-democraten in dit opzicht ook uiterst moeilijk gemaakt, want de sociaal-democraten passen zich voortdurend aan de wensen van de oppositie aan en dus vervagen de ver schillen tussen beide grote blokken in de Westduitse politiek. Dat alles zou er op wijzen dat de 'Vierde partij' een redelijke kans op succes heeft, ware het niet dat de Duit ser in het algemeen niet zo erg van ex perimenten houdt en het allemaal graag bij het oude wil laten. De enige werkelijke kans is het voortduren van de economische recessie. In Duitsland heeft een economische malaise altijd een hang naar radicalisme veroor zaakt- in de jaren '30 de opkomst van het Nationaal socialisme; in de jaren '60 de opkomst van de NPD - en de conservatieve, nationalistische inslag van de 'Vierde partij' zou in een der gelijk geval wel eens aan kunnen slaan. Leiders Wie zijn de mannen achter deze par tij? Voorzitter is de vroegere Bonds dagafgevaardigde voor de FDP, Die trich Bahner, een schoenfabrikant uit Augsburg. Hij wordt als integer en kapitaalkrachtig afgeschilderd. De 80.000 mark, die de eerste adverten tiecampagne heeft gekost, heeft hij uit eigen beurs betaald. Volgens de zakelijk leider van de partij. Hannig, zouden echter meer industriëlen inte resse hebben getoond en hebben enke len zich reeds bereid verklaard de Vierde partij financieel of op andere wijze te steunen. Kurt Meyer, oprichter van de So- ziale Union, helpt de partij op de been in Westduitslands dichtstbevolkte deelstaat. Noord-Rijnland-Westfalen. Hij heeft vroeger al eens naar de gunst van Franz Jozef Strauss gedongen en dat maakt zijn politieke kleur duide lijk. Ideoloog van de partij is professor Hans Hirsch. een hoogleraar die aan de technische hogeschool in Aken economie doceert, en van wie de vol gende uitspraken zijn geregistreerd: „De Vierde partij beschouwt de als modem gepropageerde maatschappij-politieke collectivisti- sche tendensen als vernielzuchtig", en „Ze voelt zich verbonden met de be houdende krachten in de midden stand en de boerenbevolking". Verzameling Tot nu toe maakt de partij een niet erg solide indruk. Het is een verzame ling van rechts-nationale politici, die. nu er geen NPD of nationale CSU be staat, hun heil in een nieuwe partij zoeken. Zij speculeren op de bestaans angst wan vooral de middenstand en prediken het spookbeeld van de na tionalisatie, die de sociaal democraten zouden willen verwezen lijken. Dat de Westduitse sociaal democraten al enkele tientallen jaren geleden deze socialistische denkbeel den uit hun programma hebben ge schrapt, doet niet ter zake. Met angst verwekkende propaganda weet men zeker heel wat mensen te mobiliseren. Het succes van de 'Vierde partij' zal echter afhankelijk zijn van het feit of de economische opleving die kanselier Schmidt nu al een jaar lang voorspelt, nog tijdig voor de verkiezingen zal in zetten of niet. opinie en achtergrond (Van onze correspondent) J—iONDEN - Margaret Thatcher - nu bijna een jaar aanvoerder van de con servatieve oppositie - heeft laten weten dat ze nog in 1976 eerste minister wil worden. De commentatoren hebben eerst wat gelachen over deze forse mede deling en daarna dc werkelijke mogelijkheden voor de gietijzeren nachtegaal berekend. Hun conclusie was: het zit er nog niet in. Heath heeft het afgelopen jaar een betere indruk weten te maken dan ooit tevoren. Niet alleen draagt hij voortdurend sportieve overhemden met ruitjes in plaats van de staal blauwe managershemden uit zijn regeringsperiode. Hij heeft ook een succesvol boek over zeezeilen ge schreven. Hij dirigeert orkesten, reist over de hele wereld en dineert er met koningen en presidenten, wat allemaal nog in de schaduw staat bij zijn recente handdruk met Mao Tse- toeng. Ofschoon al deze activiteiten Mar garet Thatcher schijnbaar in de schaduw stellen, hebben ze haar toch goed gedaan. Men kreeg immers bijna te doen met de arme vrouw: en Heaths constante weigering om deel te nemen aan haar schaduwkabinet en zijn ruwe woorden op het laatste partycongres, hebben Margaret Thatcher alleen maar geholpen. Bo vendien is er in het Lagerhuis onder de conservatieven nog steeds de grootste argwaan tegen de man die tenslotte meer verkiezingen verloor dan hij er won. De ongrijpbare Thatcher wordt door het Britse publiek ongetwij feld voor vol aangezien. Toch blijft men haar vergelijken met zoiets als de ijskoude rozen in plastic, waar mee ze dezer dagen uit het vliegtuig stapte na een bezoek van vijf dagen aan Syrië en Egypte. Over Margaret Thatcher zijn het afgelopen jaar drie biografieën ver schenen. De ene is nog onleesbaarder dan de andere. Zoals een criticus in de Times opmerkt: „Haar bewonde raars bewerkstelligen alleen maar Thatchers ondergang met dit soort van geschrijf, ze komt eruit te voor schijn als een vrouweiyke versie van een van die Amerikaanse superhel den uit de komische strips, zoals Su perman en Batman. Heeft dat mens dan nooit eens haar tong tegen ie mand uitgestoken, of op school de vlechten van het kind voor haar in de inktpot gedoopt?" Fout Een fout die iedereen is opgevallen, maakte Thatcher overigens dezer dagen bij haar recente bezoek aan het Midden-Oosten. Britse oppositie leiders worden in het buitenland al sinds jaar en dag voor vol aangezien. Margaret Thatcher wandelde ty dens haar verblijf in het Midden-Oosten dan ook onafgebroken over de rode loper. Maar gedurende een perscon ferentie in Damascus ging het mis. toen dë Britse staatsvrouw vinnig de Palestynse bevrijdingsorganisatie begon uit te leggen hoeveel afschuw terrorisme een net mens inboezemt, en hoe een rechtschapen persoon al leen maar kan leven in een wereld waarin iedereen zich aan de regels van recht en orde houdt. Op de stilte en de verbazing waar mee de Arabieren dit aanhoorden, probeerde Margaret alles nog goed te maken door haar afschuw uit te brei den tot al het terrorisme - ook dat uit Israël. Maar het was al te laat. Wie over thatchers kansen spreekt, dient er in één adem de kan sen van haar voorganger bij in te calculeren. Oud-premier en oud- conservatievenleider Edward Kloof Wat Thatcher echter zal hinderen op weg naar haar premierschap, is de kloofin de partij zelf over de te volgen politieke filosofie. Zal ieder partijlid wel als één man achter deze vrouw met haar vage sociale filosofieën gaan staan als puntje by paaltje komt? Heath en "dé zijnen zien de partij als het tehuis voor alle gezind- j ten. Thatcher en haar medestanders achten het eerder het onderkomen voor de kleine en grotere midden standers die met eigen handen en hard werkend, ongehinderd door de staat, hun brood willen verdie- En zou Thatcher in geval van een premierschap wel het hoofd weten te bieden aan de machtige vakbonden, in confrontaties waar haar voorgan ger Heath zo dramatisch gefaald heeft? Het is zelfs de vraag of het hui dige bewind van premier Wilson het de komende jaren tegen de vak bondsmacht wel zal weten te bol werken. SINDS DE CRI5ISJRREN ME NIET MEER MET POIITIEK BEMOEIT. i van onze medewerker Jaap van Ginnekem Sinds enkele weken is in China èen massa-campagne op gang gekomen die - naar het zich laat aanzien - in de nabije toekomst een grote rol zal spelen in de binnen- en buitenlandse politiek. Het startschot werd op nieuwjaar gegeven met de publikatie van twee „nieuwe" (in feite tien jaar oude) gedichten van voorzitter Mao, gelijktijdig gepubliceerd door de drie belangrijkste bladen: de Rode Vlag, het Volksdagblad en het Dagblad van het Volksbevrijdingsleger. Ze roepen op tot een verdere krachtsinspanning en keren zich tegen het ontstaan van zelfgenoegzaamheid. De officiële commen taren benadrukken dat deze romantische gedichten in overdrachtelijke zin een revolutionaire aanval op de Sowjet-Unie vormen. Het eerste gedidht gaat over de ber ging van Tsjingkang, waar aan het eind van de jaren '20 de guerrilla begon en die Mao in het midden van de jaren '60 opnieuw bezocht. Het eindigt met de woorden- „Niets ter wereld is on mogelijk. als men de top maar durft beklimmen" In feite zou men hierin een oproep moeten zien om een vlie gende start te maken met het juist be gonnen vijyarenplan 1976-1980. dat (zoals eerder werd aangekondigd) de basis moet leggen voor het „inhalen" van de hoogontwikkelde landen vóór het jaar 2000. Het tweede gedicht gaat over een gesprek tussen twee vogels en eindigt met de mus. die zegt: „Er is van alles te eten - van gekookte aardappels tot gebraden vlees": en de fabelvogel, die antwoordt: „Dat alles is niets dan lucht - de wereld is in grote beroe ring". In feite zou men hierin een waar schuwing moeten zien. dat het gevaar lijk is „vandaag te genieten zonder zorgen voor morgen", want we zouden (zoals steeds opnieuw wordt bena drukt) mogelijk aan de vooravond van een nieuwe wereldoorlog staan. De of ficiële commentaren verwijzen hierbij naar het „goulash-socialisme" van Kroesjtsjev. dat is uitgelopen op het „sociaal-imperialisme" van Brezj- nev. Debat Nader beschouwd, gaat het hier om een poëtische samenvatting van een zeer prozaïsch debat, dat het gehele afgelopen jaar in zeer bedekte termen binnen de Chinese top is gevoerd tus sen het centrum en de linkervleugel. Met betrekking tot de voortzetting van de revolutie waren er namelijk enerzijds degenen die de nadruk wil den leggen op het doen van verdere investeringen en het zich eigen ma ken van nieuwe technieken, ander zijds degenen die de nadruk wilden leggen op het nog verder nivelleren van inkomens en eigendom. Het gaat hier om de steeds terugkerende tegenstelling binnen de communisti sche beweging tussen (in termen van de marxistische economie) de door braak van de produktiekrachten (technische uitrusting en ontwikke ling van arbeiders, die duidelijke ta ken hebben in het produktieproces) of die in de produktieverhoudingen (de aard van de bezitsrelatie van de pro duktiekrachten tot de produktiemid- delen, d.w.z. grondstoffen en machi nes. Aanvankelijk lag het initiatief bij de „pragmatische bestuurders" van het centrum. In januari van het vorig jaar stelden premier Tsjoe En-lai en eerste vice-premier Teng Hsiao-ping aan het Volkscongres (parlement) een zeer ambitieus nieuw meerjarenplan voor. waarin vrijwel uitsluitend de nadruk werd gelegd op het grote belang van een verdere produktieverhoging In februari kwamen verschillende varia ties op dit thema naar voren Vervol gens werd het initiatief echter overge nomen aoor ae „partij-ideologen" van links. In maarten april waarschuwden de Mao-vertrouwelingen en culturele revolutionairen Tsjang Tsjoen-tsiao en Yao Wen-yuan tegen het mogelijk ontstaan van een „nieuwe bourgeoi sie" en eisten een versterking van de „dictatuur van het proletariaat". Ook gingen zij uitvoerig in op de dreiging van een groeiende ongelijkheid tussen de arme en rijke landbouwcommunes. tussen landbouw en industrie, tussen handarbeiders en hoofdarbeiders. In de zomermaanden leek het er even op. dat andere thema's het poli tieke toneel zouden gaan beheersen Net als aan de vooravond van de Cul turele Revolutie, tien jaar eerder (en tijdens de beginfase van de „kritiseer Lin Piao. kritiseer Confucius"- campagne een jaar eerder) was het on rustig in de sectoren onderwijs en cul tuur. Studenten plakten muurkranten aan tegen het bestuur van de universi teit van Peking; er kwam een felle po lemiek op gang tegen de klassieke ro man „Aan de waterkant". Compromis Maar in feite bleek elders een be langrijk compromis te worden be werkstelligd. Midden september be gon in de modelcommune Tachai een nationale conferentie „Leer van Ta chai". Midden oktober werd de confe rentie in Peking besloten. Er namen ruim 3000 afgevaardigden aan deel. vrijwel de gehele partijtop gaf acte de présence. en verscheidene leiders hielden belangrijke toespraken. Op het moment dat ik eind oktober Peking bezocht, begon de landelijke „Leer van Tachai"-beweging juist op gang te komen; hij was het gesprek van de dag. De doelstelling was twee ledig en verenigde zowel het centrum als de linkerzijde. Enerzijds is de beweging gericht op een verdere ontwikkeling van de pro duktiekrachten in de landbouw. Dat betekent in de eerste plaats ontgin ningen bevloeiing van het land: net als in het eens onvruchtbare Tachai, moest ook in de rest van China het landbouwareaal (dat in 1974 nog slechts 13 procent besloeg) worden uitgebreid. In de afgelopen jaren heb ben 100 miljoen mensen iedere win ter- grotendeels met hun blote handen - 1.6 miljoen hectare land per jaar onder irrigatie gebracht (op een landbouwa reaal van 127 miljoen hectare). Dat zou echter meer moeten worden. Het be tekent in de tweede plaats mechanisa tie en „chemificatie": net als in het „spaarzame" Tachai. moest ook in de rest van China méér van de inkomens- groei voor de aanschaf van machines, kunstmest en bestrijdingsmiddelen worden gereserveerd. En het betekent in de derde plaats „verwetenschappe lijking" van de landbouw: net als in het „leergierige" Tachai zouden de communes zelf proeven moeten doen met nieuwe gewassen en methoden. In totaal zijn op dit moment zo'n 300 dis tricten „ge-Tachai-ificeerd"; rond 1980 zou een derde van alle districten zover moeten zijn. terwijl ook de overige zouden moeten zijn „gemoderni seerd" De bedoeling is duidelijk. In de deel- commune Tachai zelf (nog geen hon derd families) is de graanproduktie sinds 1949 bijna vertienvoudigd. In het district Hsiyang eromheen (ruim 450 dorpen) is de graanproduktie sinds 1966 al ongeveer verdrievoudigd. In de provincie Shansi daaromheen zou de produktie zozeer kunnen stijgen, dat niet alleen de groeiende bevolking kan worden gevoed, de consumptie kan stjjgen en de reserves kunnen worden vergroot, maar dat ook een overschot voor export ontstaat (wat een belang rijk winstpunt zou zijn voor de buiten landse politiek). Produktie verhoudingen Anderzijds geldt dat niet alleen de ontwikkeling van de produktie krachten, maar ook de wijziging van de produktieverhoudingen een be langrijke plaats heeft gekregen in de Tachai-beweging. In de eerste plaats is besloten, dat het gemeenschappe lijk bezit van land en produktiemid- delen (machines en dergelijke) traps gewijs zal worden overgeheveld van kleinere naar grotere eenheden: van „team" naar „brigade" naar „com mune" naar „district" naar provincie en uiteindelijk naar „het gehele volk". Op die manier zullen verschil len tussen „arme" en „rijke" gebieden langzaam opgelost worden. In de eer ste plaats hoopt men, dat de mechani satie de verschillen tussen hand- en hoofdarbeid zal verkleinen (mits men althans het „arbeiderszelfbestuur" verder blijft ontwikkelen). Zoals steeds in de Chinese politieke economie was de landbouw het ver trekpunt. maar volgden de andere sec- i toren. In november volgden nationale conferenties voor mijnbouw en indus- trie, die op soortgelijke wijze de pro duktieverhoging in het nieuwe meer jarenplan koppelden aan een verdere i uitbouw van het socialisme en de binnen- en buitenlandse politiek. Een goed voorbeeld is de oliewin- i ning, die het afgelopen jaar enerzijds belangrijk is uitgebreid (met het aan boren van nieuwe velden in het zuid oosten) ten dienste van de eigen indus- I trie en anderzijds een grote rol is gaan spelen in de economische en politieke j betrekkingen met buurlanden (ook „kapitalistische als Japan, de Filip pijnen, Thailand). Zowel de ambi tieuze streefcijfers van de nieuwe meerjarenplannen als de massacam- pagne die aansluit aan de conferentie „Leer van Tachai", onderstrepen dat het China ernst is met zyn voornemen rond het jaar 2000 niet alleen in Azië. maar zelfs in de hele wereld een van de belangrijkste economische machten te zijn. Wat dat betreft zyn ook de eer ste regels van de twee gedichten van Mao betekenisvol: „Ik beklim de berg opnieuw, omdat ik de wolken wil aan raken" en „De fabelvogel ontvouwt 1 zijn vleugels, en vliegt 50.000 kilometer hoog". Dezer dagen weergalmen deze zinnen door heel China, dat zich op nieuw opmaakt om de hemel te be stormen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4