Sadat: in eerste etappe Genève deelname Palestijnen bespreken Teengs Gerritsen actie tegen Hauser FNV: Roolyink is de kwaaie pier IJsland wacht nog af Uitblijven acties niet te garanderen ISRAËL NIET AFWIJZEND OVER TWEE-FASEN-OVERLEG Tlfü Belgische minister Vanden Boeynants in onsnraak Strucon-advies over regulering 'mport uit Wo.lonenlanden ANGOLA Onenbare bibliotheken hebben 134 min. extra. nodig Kamervragen over Hilversum 4- uitzendingen Ethiopische moet Nederland uit Geen ontkoppeling eindexamen en schoolonderzoek Nieuw tijdschrift stadsvernieuwing GEEN BREUK MET ENGELAND 78 VRIJDAG 16 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze correspondent) NEW YORK Langzaam maar zeker begint er tekening te komen in de debatten van de Veiligheidsraad over het Midden-Oosten. De signalen zijn vaak verborgen in niet meer dan een regel of een zin snede van een met gemeenplaatsen doorspekte redevoering, maar ze geven niettemin onmiskenbare informatie over subtiele positie veranderingen en mogelijke compromissen. De stand van zaken is nu als volgt. Syrië en het Palestijnse bevrijdings- j-ont werken aan een in te dienen resolutie waarin gewag wordt maakt ran de .nationale rechten" de Palesrijnen. Syrië wil verder een tljdstabel voorstellen waarbinnen de Israëlische troepen zich uit de sinds 1967 bezette gebieden dienen terug te trekken. Dit zou moeten gebeuren on der supervisie en met sancties van de Verenigde Naties. De resolutie in deze BRUSSEL (ANP) De Belgische minister van defensie. Paul vanden Boeynants, is er in verschillende kran- tenpublikaties in België van beschul digd vliegtuigen van de luchtmacht gebruikt te hebben voor 'snoepreisjes'. Het kabinet van de minister in Brus sel heeft, ondanks vragen, tot nu toe geen commentaar op die berichten willen verschaffen. Onlangs, aldus de krantenberichten in België, is de minister met een "Falcon jet' van de luchtmacht, in gezelschap van zijn vrouw, teruggekeerd uit Gre noble in Frankrijk, waar hij ëen win tersportvakantie had doorgebracht. De kosten van die reis worden geraamd op een 5.500 gulden. Dit reisje heeft binnen de Belgische luchtmacht veel kwaad bloed gezet omdat men oorspronkelijk veronder stelde dat de minister, in haast, terug- zereisd kwam van zijn vakantieadres cm de laatste eer te bewijzen aan de Belgische luchtmachtgeneraal Delcour, een bekend jachtvlieger uit de tweede wereldoorlog, die tijdens een verblijf in Spanje plotseling overleed. Het toe val wilde dat het vliegtuig waarmee de minister reisde en dat waarmee het stoffelijk overschot van de gene raai naar België werd gevlogen i' C-130 van de luchtmacht) kort elkaar op Meisbroek (het militaire vliegveld bij Brussel) landden. De pi- loot ran de C-130 kreeg opdracht te vrachten op de landingsbaan om de minister, die enkele ogenblikken later arriveerde, gelegenheid te geven zich bij -de wachtende luchtmachtofficieren te voegen. Vanuit de lucht liet de minister echter weten zich.-niet bij hél gezelschap te willen- voegen. - Ter ■wijl de begroetingspleehtigheid bij de C-130 verliep, hield de minister toe- richt op het uitladen van zijn bagage uit het vliegtuig waarmee hij gereisd had (de Falcon Jet) en ging hij met rijn auto naar huis. Daarna werd in luchtmachtkringen al snel bekend dat de minister veel va ker gebruik maaikt van de twee Fal con Jets van de luchtmacht dan ver ondersteld werd. Een aantal malen, aldus Belgische kranten, is hij ermee naar Nice gereisd, waar minister Van- denBoeynants een villa bezit. DEN BOSCH (ANP) De werkne mers- en werkgeversvertegenwoordi gers van Strucon (stichting structuur verbetering confectie-industrie) heb ben donderdag in principe overeen stemming bereikt over een gemeen schappelijk advies voor de regulering van invoer en loonveredeling uit lage lonenlanden. Dit advies zal volgende week vorm kan vrijwel zeker rekenen op een Amerikaans veto. De meest hoopvolle ontwikkelingen zijn te ontdekken in een in Egypte gehouden toespraak van president Sa- dat en in een enkele regel van de toespraak van zijn ambassadeur bij da VN. Daarin wordt gesproken over i aan het ailgemeen bestuur van Strucon en daarna aan de over heid. Dit heeft een woordvoerder van de stichting meegedeeld. Het ligt in de bedoeling de groei van de import en de loonveredeling uit de goedkope gebieden te beperken, te neinde ae werkgelegenheid binnen de bedrijfstak zoveel mogelijk te kunnen handhaven. Gestreefd wordt naar een voorlopige regeling op Benelux-niveau, welke op zo kort mogelijke termijn zal dienen te worden gevolgd door een gemeenschappelijke gedragslijn binnen de EEG. Over de concrete inhoud van de over eenkomst werden nog geen mededelin gen gedaan, omdat eerst de organisa ties en de overheid zullen worden geïnformeerd. (Slot van pagina 1) van de buitenlandse troepen in Ango la te praten, waarbij zal worden be gonnen met Zuidafrikaanse militairen. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Kissinger woensdagavond op persconferentie in Washington ver klaard. Volgens Amerikaanse en Zuidafrikaan se functionarissen in de Amerikaanse hoofdstad had de bewindsman niet eerst over deze kwestie van gedachten gewisseld met de Zuidafrikaanse auto riteiten. Vluchtelingen De Portugese regering heeft de volle dige verantwoordelijkheid op zich ge nomen voor alle Portugese onderdanen onder de 2.500 vluchtelingen die op bo ten /oor de kust van Zuid-Afrika op toelating wachten. Dit maakte de Zuid afrikaanse minister van binnenlandse zaken donderdag bekend. De minister zei dat Portugese vluchte lingen in Zuid-Afrika aan land mogen gaan als zij bereid zijn daarna naar Portugal te vertrekken. De Zuidafrikaanse regering weigert ontscheping van de 24 vluchtelingen- vaartuigen die in de afgelopen dagen in Walvisbaai zijn gearriveerd. DEN HAAG (ANP) Het rijk de lagere overheden zullen dit jaar 134.000.000,- meer aan 't bibliotheek werk moeten besteden om de openba re bibliotheken weer op het lage voorz ieningenpetl van 1973 te bren gen. Er is een crisissituatie ontstaan, waarvan vooral de kansarme groepen de dupe dreigen te worden. De service van de bibliotheken Is tot onder het minimum gedaald. Het Nederland Bibliotheek en Lektuur Centrum (NCLB) heeft dit na een onderzoek vastgesteld. Het is ook de bevinding gekomen, dat de bedragen op de begroting van het ministerie van crm voor het bibliotheekwerk veel te laag zijn om zelfs maar aan de betalingsverplichting op basis van de oude situatis te voldoen. Ruimte voor de noodzakelijke uitbreiding van het personeel en boekenbezit is niet. Die kon wol worden verwacht de wet op t openbare bibliotheekwerk is aanvaard. De nieuwe wet heeft evenwei tot nu toe niets aan de onhoudbare toestand voordien veranderd. Wel kwam met de contributievrijdom voor de jeugd tot achtien jaar vorig jaar leger vzn 600.000 nieuwe lezers bij. uitleningen namen met 13 miljoen toe bij eenzelfde personeelsbestand en een uiterst geringe uitbreiding van het boekenbezit. Een ledenstop is in strijd met de wet. Niettemin is het moment, dat zo"n stop hier ai daar zal warden ingevoerd, zeer dichtbij, aldus het NBLC. Het vraagt af of men de bibliotheken kan verplichten tot het onmogelijke!Er is slechts én oplos- sing: meer geld. ZUIDMOLUKS MANIFEST DEN HAAG (ANP) Drie leden van de Zuïdmolukse organisatie Badan Persatuan hebben donderdagochtend bij het kabinet van minister-president Den Uyl in Den Haag een Zuidmoluks manifest afgegeven. Het waren Frieda Waas. Tony Matulessy en Mesach Jamngangoen Het Zuidmoluks manifest is een bro chure, gemaakt in opdracht van het congres van de Badan Persatuan van 10 december in Moordrecht. De Ba dan Persatuan biedt het boekje aan aan de Nederlandse regering en het Nederlandse parlement. Er worden nog eens verscheidene feiten, die be trekking hebben op de Zuid-Molukken op een rijtje gezet- Het begint met de onafhankelijkheidsverklaring in 1950, de komst van de Zuidmolukkers in Nederland, uitspraken over de onaf hankelijkheidsverklaring. onder ande re van de Nederlandse rechter en minister Luns; de houding van de Nederlandse regering en de wens van de Zuidmolukkers om erkenning van hun zelfbeschikkingsrecht, die zij in verscheidene uitspraken zien onder steund- In het manifest wordt erop gewezen dat de Zuidmolukse kwestie in de eerste plaats een politieke kwes tie is, die om een politieke en een dito een hervatting van de Geneefse confe rentie in twee etappes. In de eerste etappe zouden de nu erkende partijen bijeenkomen om onder andere over de toelating van de Palestijnen tot de conferentie te praten Dit is duidelijk een verandering in de Egyptische positie en de Israëli sche ambassadeur Chaim Herzog ver loor dan ook geen tijd om donderdag op een persconferentie in de Verenig de Naties daarop in te haken en op voorzichtige manier te kennen te ge ven dat. Israël wel voor die construc tie voelde. Herzog die het Veiligheidsraad-de- bat weigert bij te wonen hield zijn persconferentie niettemin in een zwaarbewaakte kamer op de tweede etage van het VN-gebouw. Uit zijn antwoorden viel op te maken dat Israël nu een nieuwe benadering pro beert te volgen door o.a. de aandacht te vestigen op de tragische gebeurte nissen in Libanon. De strijd in Libanon demonstreerde, aldus Herzog, dat Syrië de Palestijnen als pionnen gebruikte zonder ooit de Libanese regering erkend te hebben. En als de Veiligheidsraad zich ergens mee bezig zou moeten houden dan DEN HAAG (ANP) De tweede kamerleden Evenhuis en Keja (beiden wd) hebben donderdag minister Van Doorn van crm schriftelijk gevraagd te motiveren, waarom de uitzendingen van het klassieke Hilversum 4 - radi oprogramma overdag plaatsvinden en niet in de avonduren. Voorts is ge vraagd waarom de bewindsman beslo ten heeft bij het invoeren van Hilver sum 4 .dat Hilversum 2 niet meer via de fm-kanalen doch slechts via de middengolf te beluisteren kan zijn. De kamerleden willen van minister Van Doom weten of er technische motieven voor de ontkoppeling zijn en of die ontkoppeling van tijdelijke of van blijvende aard is. In him vragen wezen Evenhuis en Keja er op, dat in verschillende delen van ons land. onder andere het noor den, Limburg en Zeeland de am-ont- vangst (middengolf) soms zeer slecht is vanwege storing door buitenlandse zenders en de relatief geringe sterkte van de Nederlandse zenders. „Velen hebben zich ingesteld om een fm- ontvangst van de Hilversumse uitzen dingen te waarborgen." aldus de ka merleden. Zij vroegen of er een moge lijkheid is om de uitzendingen via de AM-frequentie van de Nederlandse zenders te versterken. Tenslotte wezen de kamerleden er op, dat, hèfc' wegv&lléh van digefm-'-net om 8 en 13 uur en van de daarop volgen de radio-actualiteitenrubrieken als het meest hinderlijke wordt ervaren. „Is de minister bereid om te bevorderen dat in elk geval die uitzendingen ook via Hilversum 4 op het FM-net zullen zijn te beluisteren?" zo vroegen Even huis en Keja. DEN HAAG (ANP) Volgens haar advocaat mr. T. Knoop heeft de Ethio pische onderwijzeres Tezeta Wolda Ga briel met de uitspraak in kort geding over haar uitwijzing, in feite haar doel bereikt. De president van dé Haagse rechtbank wees donderdag de vorde ring toe. dat zij niet het land mag worden uitgezet zonder schriftelijke last. Het primair gevorderde, geen uitzetting zolang niet is beslist op een herzie ningsverzoek in verband met het uit wijzingsbesluit is niet toegewezen. In de praktijk betekent dit volgens mr. Knoop dat de Ethiopische tot eind Januari in Nederland kan blijven, en daar was het haar om te doen. De 26- jarige onderwijzeres wilde in Neder land duizend dollar verdienen om in Amerika te kunnen studeren. DEN HAAG Luchtvaartspecialist J- Teengs Gerritsen in Wassenaar laat door advocaat mr. A. G. Maris te Den Haag onderzoeken hoe hij de Ameri kaan Ernest F. Hauser het zwijgen kan opleggen. Hauser, tussen 1961 1964 Europees verkoopleider voor Lockheed, heeft Teengs Gerritsen en ook prins Bernhard er in een rapport voor een Amerikaanse senaatscommis sie van beschuldigd, aanzienlijke steekpenningen te hebben geaccep teerd in ruil voor hun bemiddeling ten gunste van Amerikaanse vliegtuig fabrikanten- Teengs Gerritsen zegt Hauser niet eens te kennen. Welke maatregelen hij precies tegen hem wil nemen, weet hij nog niet. Juridisch gezien zal het niet eenvoudig zijn vanuit Nederland een Amerikaan het zwijgen op te leggen, te meer daar het wederzijdse bewijsmateriaal bijzonder onduidelijk is, zoals al eerder bleek uit gegev van de senaatscommissie. Teengs Gerritsen erkent dat zijn eventuele proces ook van belang is voor prins Bernhard, die eveneens door Hauser is beschuldigd. Maar daarover iaat Teengs Gerritsen niets meer los dan: „De prins kan zichzelf niet. verdedigen; dat is zijn moeilijk heid". Via zijn advocaat mr- Maris heeft Teengs Gerritsen gisteren het volgen de aan het ANP laten meedelen: „H. J. Teengs Gerritsen te Wassenaar verklaart, dat het artikel in Nieuwe Re- vu no. 4 van 23 januari 1976 met als aankondiging: "Hauser, nog meer om koopschandalen' en als kop: "Ex-Lock- heed-man Hauser: de Hollandse Maf fia, die was het ergst' onwaar is. Hij voelt zich door dit artikel in zijn eer en goede naam aangetast- Een en an der geldt in het bijzonder, waar in dit artikel verklaard wordt, dat hij tot 'de Hollandse Maffia' zou behoren en dal hij zich aan strafbare feiten en incor recte handelingen zou hebben schuldig gemaakt"- De voormalige Europese agent van Lockheed, Fred C. Meuser zou voor zijn bemiddeling bij aanschaf door Ne derland van de Starfighter in het begin van de jaren '60 een bedrag aan commissiegelden hebben gekregen van ongeveer 100 miljoen dollar, zo stelde de Amerikaanse ex-Lockheed- functionaris Ernst Hauser donderdag avond in een interview voor de VPRO- teüevisie. Ai eerder stelde Hauser dat ook prins Bernhard en diens persoonlijke vriend Hans Teengs Gerritsen, die geruime tijd voor Lockheed gewerkt heeft, er beter van zouden zijn geworden. Bern hard en Gerritsen zijn ook kennissen was het wel met wat er in Beiroet! gebeurde. Op-.-ai.end in Heraogs opmerkingen I was dat hij de nadruk scheen te leggen op een samenwerking tussen! zowel Israël en Jordanië voor een oplossing van het Palestijnse vraag-1 stuk. Hij leek de mogelijkheid open te laten dat er al contacten tussen de Israëlische regering en koning Hoes sein waren geweest door een vraag daarover niet nadrukkelijk te ontken nen. Hij zei alleen dat hij „geen berichten daaromtrent" gelezen had. H-J herhaalde verder de Israëlische bereidheid naar Genève te gaan wan neer er geen „voorwaarden vooraf" gesteld werden. Herzog zei ook da', het Veiligheidsraad-debat alleen maar kon leiden tot het „vernielen vai mogelijkheden van onderhandelingen in Genève". Toen wij Herzog echter vroegen wat naar zijn mening het resultaat zou zijn van een Amerikaans veto op' een Arabische resolutie in de Veilig heidsraad. zei hij: ..Dan is de zaak daarmee afgedaan". En op onze merking dat het de Syrische positie in dat geval zeker niet zou verzachten, antwoordde hij: „Ze kunnen niet har der worden dan ae nu al zijn". De Sowjet-Unie heeft donderdag de stapsgewijze regeling in het Midden- Oosten verworpen en om spoedige hervatting van de conferentie in Genè ve met deelneming van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie gevraagd. De Brit Ivor Richard zei dat Israel iets zal moeten doen en rekening zal n ten houden met de nationalistische ge voelens van de Palestijnen- Vandaag zal in de algemene ronde van redevoeringen de Amerikaanse ambassadeur Moynihan bet woord voeren. Daarna zal vermoedelijk de door de Arabieren uitgewerkte resolu tie worden ingediend waarop een nieuwe ronde van debatten zal gen. AMSTERDAM „Er is op dH mo ment geen sprake van een ontkoppe ling van het centraal schriftelijk eind examen en het schoolonderzoek". Dit zei staatssecretaris De Jong van on derwijs donderdag op de algemene vergadering van de Vereniging van Leraren in de Levende Talen in Am sterdam. De bewindsman noemde het niet juist het voorstel van een aantal on derwijsorganisaties over te nemen om in de toekomst het cijfer voor het schoolonderzoek en het centraal schriftelijk examen niet meer dan één punt te laten verschillen. De Jong deelde mee dat eT "binnenkort een bijgestelde versie van de knelpunten nota verschijnt- Deze nota gaat over de problemen rond de eindexa mens- De staatssecretaris noemde de ver halen over her verdwijnen van onge veer 2000 arbeidsplaatsen in het on derwijs onjuist. De Jong- „Mede door toename van het aantal scholen en het aantal leerlingen hebben we toch nog een redelijke toename. Deze toe name namelijk van 6000 arbeidsplaat sen geldt voor alle categorieën van het voortgezet onderwijs". Met bezuinigingen op de kosten per leerling kan niet worden doorgegaan. Dan komt men terecht bij de kosten per arbeidsplaats, dus bij de salaris sen van de onderwijsgevenden- Deze salarissen kan men niet los maken van die van ambtenaren, zo zei de PVDA WIL NEVENFUNCTIES KAMERLEDEN OPENBAAR MAKEN DEN HAAG (ANP) De PvdA-kamer- fractie gaat een regeling voorbereiden om te komen tot een verplichting voor kamerleden Iran nevenfuncties open baar te maken. Op korte termijn zal zij onderzoeker! of het gewenst is dat er een wettelijke dan wel een morele verplichting komt. In het eerste geval zal naar het zich laat aanzien een wijziging van de grond wet voorwaarde zijn om tot zo'n wette lijke verplichting te komen. Zou de weg van de morele verplich ting gevolgd worden dan denkt de frac tie blijkens een donderdag uitgegeven mededeling aan een wijziging van het reglement van orde van de tweede ka mer. Daarin zou dan zoals in En geland het geval is de bepaling kun nen worden opgenomen dat een ka merlid, voordat hij aan het woord komt, mededeling doet van de neven functies die op enigerlei wijze betrek king hebben o phet onderwerp- Daar naast wordt een opsomming van alle bijbaantjes bijgehouden in een open baar register dat voor iedereen ter in zage ligt. Een soortgelijke regeling zal binnenkort ook in het Europese par lement aan de orde komen. Zodra de PvdA-fractie heeft beslist aan welke regeling zij de voorkeur geeft zal contact worden opgenomen met andere fracties uit het parlement om zodoende tot de gezamenlijke, indie ning van een voorstel te komen. DEN HAAG Koningin Juliana heeft donderdagmiddag op paleis Soeslijk de gijzelaars ontvangen, die in december in de gekaapte trein bij Beilen hebben gevangen gezeten. Onder de 51 mensen, die te Gast waren btj de koningin waren degenen die de gehele gijze ling hebben meegemaakt en de mensen die voor het einde werden vrijgelaten of uit de trein wisten vluchten. De president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, mr. M G de Bruin was ook bij deze ontvangst aanwezig. Foto: de koningin temidden van haar gasten. I FELLE KRITIEK OP PLANNEN LANDSCHAPS PARK (Van onze parlementaire redactie) ARNHEM De Gelderse gedepu teerde mr. baron Van Verschuer (CHU) heeft felle kritiek op de p nen van het kabinet om landschap parken te stichteB. Hij heeft de reve ring laten weten de agrariërs ln Gel derland op basis van de huidige plan nen geen voorlichting te willen ge ven. „Ik denk vrij negatief over de plan nen om landschap en milieu te con serveren. De boeren in het toekomsti ge proefgebied rond Winterswijk om maar een voorbeeld te noemen hebben te weinig inspraak gehad", aldus mr. Van Verschuer in een toe spraak tot Journalisten. Hij waarschuwde de regering de agrariërs in vele landschappelijk fraaie streken van Nederland, momen teel in zulke grote onzekerheid leven, dat zij hun eigen recht gaan zoeken. Dit. kan betekenen dat zij clandestien dingen doen die het landschap ontsie ren om aldus hun bedrijf ie kunnen moderniseren. Aan de andere kant is gedeputeerde Van Verschuer van mening dat ook de boeren en tuinders hun eisen niet mogen overtrekken. Als mogelijke oplossing beveelt de Gelderse gedeputeerde een totale her bezinning van het beleid rond natuur en milieu aan- Men zou de ruilverka veling, die ten onrechte in een ver keerd daglicht wordt gesteld, centraal moeten plaatsen. Dit vanuit de ge dachte dat de inrichting van het plat teland van de toekomst een synthese moet vormen tussen de belangen van de agrariërs en die van de natuur- en landschapsbeschermers. De ministers van CRM en van landbouw-visserij zouden zich daarbij minder dogma tisch moeten opstellen. 'DRIE VAN CULF' GEKRAAKT UTRECHT (ANP) De Fede ratie Nederlandse vakbewe ging (nw en nkv) heeft geen goed woord over voor de han del en wandel van de heren Roolvink, Schmelzer en Hoo-! gendijk die voor tienduizend dollar de man per jaar de olie maatschappij Gulf van advies, dienden. ..Hoe het voelt om voor het aange zicht van het Nederlandse volk zon der kleren te staan is sinds kort bekend aan het doorgaans conventi on eel geklede drietal." aldus het FNV-commentaar op deze affaire. Hun verklaring over het adviseur schap komt zeker niet te vroeg. Door hun lange talmen heeft ten onrechte enige tijd de verdenking kunnen bestaan dat een socialis tisch kamerlid zich met deze olie maatschappij heeft kunnen tola constateert de FNV. Oud-minister Schmelzer staat naar de smaak van de federatie nog het minst op de tocht. „Dat hij na zijn taak als dienaar van de publieke zaak zo gemakkelijk in de rol van dienaar van het oliekapitaal stapt hoeft ons van hem niet te verras sen. Schmelzer heeft op dramati scher momenten in de politiek ge- DEN HAAG Binnenkort v schijnt het eerste nummer van „Be richten over Stadsvernieuwing" (B.O.S.), een kwartaaluitgave van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Doel van het blad is de afzonderlijke kennis door te geven, die bestaat bij zeer verschil lende groepen en instanties, die Wj de stadsvernieuwing zijn betrokken- De B.O.S wordt in een oplage van 17.000 exemplaren gratis toegezonden aan personen en instanties die te maken hebben met stadsvernieuwing, zoals bestuurders en ambtenaren bij rijk, provincies en gemeenten, woning bouwcorporaties. actiegroepen, make laars, architecten en politici In het eerste nummer staan onder meer arti kelen over de tijdelijke huisvesting in stadsvernieuwingsgebieden, het werk van de consulenten voor de stadsver nieuwing, en over inspraak van buurt- REYKJAVIK (AFP) IJsland zal de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië nog niet verbreken. Het geeft er de voorkeur aan het. resultaat af te wachten van het overleg dat de secretaris-generaal van de NAVO, mr- Luns, in Londen gaat plegen, zo deelde de premier van IJsland, Geir Hallgrimsson, donderdagavond in Reykjavik mee. Mr. Luns heeft donderdag een langdurig onderhoud met de IJslandse regering gehad over het visserij geschil met Engeland. Van communistische zijde was een betoging tegen de NAVO leider georgani seerd. Er waren echter slechts twintig deelnemers voor het regeringsgebouw in Reykjavik toen deze daar arriveerde. Uit protest tegen de aanwezigheid van Britse oorlogsbodems binnen de 200- mijlszone waar IJsland aanspraak op maakt, hebben de IJslandse vluchtge- leiders donderdag besloten tot 21 januari geen informatie meer te verstrekken aan vliegtuigen van de NAVO. Secretaris-generaal Luns verklaarde de indruk te hebben dat de IJ si anders his torisch gezien als overwinnaars uit de kabeljauwoorlog met Engeland zullen komen- „De 200 zeemijLsgrens rond he; eiland zullen de IJsïanders blijven hou den en het moeilijke voor mij wordt dit de Eiigelsen duidelijk te maken", aldus mr. Luns Luns zei dat hij maandag verslag zal uitbrengen tijdens een zitting van de permanente NAVö-raad in Brussel. Hij noemde de situatie op het eiland ge spannen. Hij wees op het feit dat de IJslandse luchtmacht voorlopig heeft ge weigerd medewerking te verlenen aan de NAVO-vliegtuigen die in het IJslandse luchtruim vliegen. De Amerikaanse basis Keflavik op IJsland, zeer belangrijk voor de noordflank van de NAVO. is daardoor volledig lamgelegd. De IJslandse premier Hallgrimsson verklaarde donderdag tegen Luns dat zijn regering vooralsnog niet van plan is om "van het huidige standpunt af te wijken'. (Slot van pagina 1 tijd in een sloot verborgen te hou- Over de na afloop van de gijzeling veelvuldig geuite klacht dat het be leidscentrum in Beilen onvoldoende rekening heeft gehouden met de in zichten en de behoeften van de men sen in de trein, spreekt het verslag nauwelijks. Over het voldoen aan de oproep van de heer Laurier, bestuur- der van de BHLP. wordt slechts ge zegd dat voldoening aan zijn oproep het tot dusver gevoerde regeringsbe leid zou kunnen doorkruisen. Wel wordt erkend aai een communicatie fout tussen een politieman en het Rode Kruis de oorzaak was van het feit dat eenmaal bij het eten geen bestek is geleverd. De schuld dat de mensen in de trein op zondag 7 december in het geheel geen eten hebben gehad, ligt overigens bij de Zuidmolukkers die wegens de vallende duisternis na de langdurige onderhan delingen van die dag het voedseltran- sport te riskant vonden. Wat nu precies de doorslag heeft gegeven voor de kapers om zich zon- 14 te ook de regering nog steeds onduide lijk. Het einde kwam in ieder geval vrij onverwacht. Want juist tegen hei einde van de week leek de toestand voor de mensen in de trein ondraag lijk te worden. Reden waarom de autoriteiten ernstig overwogen gewa penderhand in te grijpen, want zo was het algemeen oordeel, de toe stand kon niet veel langer meer du ren. In Amsterdam was de situatie zo wel wat betreft ligging van hei ge bouw. als de verzorging en hei cco- cac: met de bezetters eenvoudiger. Alleen het beschikbaar stellen van een televisie in ruil voor enkele gegijzelde kinderen heeft het werk van de justi tie ernstig bemoeilijkt. De doorslag en vertegenwoordigers van de Zuid molukkers. Over het al dan met politieke ka rakter van het gesprek (dat zaterdag zal plaatsvinden) heeft enige dagen onenigheid bestaan tussen bezetters en autoriteiten. Op donderdagavond 18 december gaven de overvallers hun verzet op. Zij namen genoegen met de belofte dat bet gesprek Inderdaad zon plaatsvinden. Zij deelden die avond mee dat zU zich vrijdag rond het middaguur aan de politie zouden over geven. I toond in welke kring WJ zich I meest tliuisvoelt." Ook v hoofdredacteur Hoogc FNV niet wakker. Kwaaie pier Maar voor de federatie is bet tweede kamerlid Roolvink duide wel ae kwaaie pier. „Nu blijkt hi; het me: zijn politiek fatsoen christelijke inspiratie verenig": heeft geacht er. er geheime rel.. met het bedrijfsleven op na houden. De actieve politicus R vink gedraagt zich nu alsof hij de prins geen kwaad -weet. M het zal hem toch toch niet oi kend zijn dat de afgelopen Ja. terecht vette vraagtekens zijn ge achter het vervullen van betaa nevenfuncties door kamerleder., ker als zich da; onttrekt aar. openbaarheid." Het is voor de FNV dan ook zor klaar dat die openbaarheid wat nevenfuncties betreft voor pa mentariers met spoed verpl: moet worden gesteld. Met zijn h del wijze heeft Roolvink het p tieke ambt dat bij verf mer. toch al in een kwade reuk s' geen dienst bewezen. Maar vol? de FNV raakt deze affaire r alleen de politiek. „De indruk onontkoombaar dat dit een to van de ijsberg is. De verdenk dringt zich op dat vooral het gr internationaal georganiseerde dijfsleven zich in ruime mate adviseurs of zeg maar sleutel.' ren bedient, die op aBertel plaa- waar meningen worden gevormd beslissingen kunnen worden 'o* vloed, betaalde handlangersdiens verrichten," aldus de Federatie 1 derlandse Vakbeweging. (JLDVBBTMNTIE) ■n METZLER- bril: ieder» oogmerk Directie: F van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pogter Hoofdredacteur: G- A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren M. P. Dielemon en C van der Maas. BUREAUS: VTissmgen: Wolstraat 56^0, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Morkt 2, tel. (01100) 16140. rerneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondog Vm /rijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo terdag: de plaatselijke kontoren van 9.00-11B0 uur Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 2030 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondogavood van 20.00 tot 22jOO uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post 42,per maand 12,75 losse nummers ,50 (inclusief 4% btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2'/j x ta rief Brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met controd- orijzen op aanvrcog- Alle advertentieprijzen exclusief 4®/o btw. Giro: 35 9? 00, Provrnciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3