Esmoreit en Sempre Avanti spelen 'sociale' humorstukken „HET ZIJN DE KLEINE DINGEN DIE HET DOEN" ABRAHAM GEZIEN... extia Missionarissenwerk en leuke kinderfilms op twee plaatsen Kunstenaar J. A. J. Boekhout Breskens Beeldhouwer en dichter ZEEUWSCHVLAANDEREN Bioscoop 'De koning van Engeland' in Hulst prolongeert de bijbelse film "de tien geboden'. De film verhaalt een episode uit het leven van Mozes die zijn volk naar hel beloofde land leidt. Heel andere koek is het lachspektakel 'de twee missionarissen' oftewel 'vier vuisten voor het geloof. Terence Hill en Bud Spencer vertolken de rol van missionaris. In hun orthodoxe aanpak halen ze de toorn van de moederkerk op de nek. Zij prediken het geloof met te harde hand. 'Studio 2' in Hulst is deze week sexbio- scoop. In de eerste plaats wordt de film "In Tirol gaat de ontucht vrolijk verder vertoond Naast deze Jodelscxproduk- tie staal het vroegere kassucces Blue Movie' op het programma Zowel Ledel in Ooslburg als met hel Temeuzense Luxortheater presenteren de jeugd een kostelijke film, waarin bekende figuren van televisie en strip verhalen de hoofdrol spelen. In Oost burg is 'Pipo en de piraten van toen' te zien. Deze pas uitgebrachte kinderfilm over deze altijd avontuurlijke clown, in gezelschap van niet minder bekende figuren als Dikke Deur. Klukkluk en zijn vrouw Mammaloe. draalt zondag middag. Op dezelfde dag en tijdstip trekt speurneus KuiQe er op uit. Titel van deze spannende film is 'Kuilje en het haaienmeer'. Zoals gewoonlijk hel pen kapitein Haddock en het tweeling detective-paar Jansen en Jansen Kuifje van de wal in de sloot. Verder is het in Ledel en Luxor sex wat wat de klok slaat. Zweedse Flossie is in Oost burg gebleven en het "Deense Sleutel gat'. Porno in de prone. Is de nieuwste sexsensatie van het witte doek. Ter- neuzens Luxor brengt 'Vungc vrouw tjes vol verlangen' op de projector. D< 'twee missionarissen van Huist zijn verder ook in Temeuzen te zien Bowling-succes Sas van Gent SAS VAN GENT - Op de derde compe titledag in de derde klasse H van d< nationale league te Maastricht hebbei beide teams van de bowllngbond D( Vlaanderen te Sas van Gent prachtagr resultaten behaald. De Vlaanderen 1 AMC team versloeg tot ieders verras sing koploper SBC uit Heerlen en ves tigdo daarbij een geweldig record. He" vijfmansteam behaalde in een gajm 1006 pins, hetgeen neerkomt op eer gemiddelde van 201 Ter vergelijkini wordt vermeld dat het gemiddelde vai de wedstrijdsenes rond 150 ligt. Dit re sultaat is een superscore van dit com petiliejaar in de derde klasse He' leeuwenaandeel in deze hoge scor« kwam op naam van Victor Neve me 253 pins en van Jan Timmerman me' 221 pins. Eerstgenoemde staat met dl" resultaat onbetwist aan dc top van d< deelnemers met de hoogste game Het tweede team kwam eveneens ver rassend goed voor de dag en totali «eerde evenals het eerste team 14 wed strijdpunten op een totaal te behalei aantal van 19 In dit team was Klam Barwolf met 202 pins de animator di> het team hiermede tot grote inspiratii aanspoorde met het gekende resultaat De volgende ronde zal worden ge speeld in Eindhoven op 3 februari aan staande. OSSENISSE - Een typisch staaltje van folklore zoals dat hardnekkig stand houdt in het dorpje Ossenissc50-jarigen worden er getracteerd op een Abrahampop. in elkaar gezet door buurtbewoners. De Ossenis- senaar voor icie deze pop werd gemaakt werd per aangrenzend bord gevraagd 'V/aar zijn je zonen'. Een moeilijk te beantwoorden vraag, want de betrokkene heeft slechts een dochter. VRIJDAG 16 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMATEUR-TONELISTEN PHILIPPINE EN SL UISKIL TREKKEN HARD AAN LAA TSTE REPETITIES PHILIPPINE, SLUISKIL - Af fiches en een rondschrijven huis aan huis zullen vanaf de volgende week nog eens extra de aandacht vragen voor het aanstaande, amateuristisch toneelgebeuren in Philippine en Sluiskil. Zowel de Philip- piense toneelvereniging Esmo reit als de Sluiskilse Toneel club Sempre Avanti trekken hard aan de laatste repetities die ze tot de uitvoeringen nog voor de boeg hebben. Sempre bijt de spits af. Op zaterdag 24, zondag 25 en maandag 26 januari (speciale voorstelling voor de Sluis kilse bejaarden) brengt ze in 't Gilde- huis de driedelige klucht 'Je kunt het niet kopen' van de schrijver Maarten van Vught op de planken. Een week later, op zaterdag 31 januari en zondag 1 februari, tonen de tonelis ten van Esmoriet hun spelprestaties in het stuk 'terug naar het land' van Ge rald Savoy. Deze voorstellingen wor den gegeven in het plaatselijk gemeen schapscentrum de meerpaal. Met uit zondering van de bejaardenvoorstel ling in Sluiskil (aanvangstijdstip half acht) gaat in de overige voorstellingen het doek 's avonds om acht uur op. Beide toneelverenigingen hebben dit jaar voor een 'sociaal getint' stuk ge kozen, dat goed bij het publiek zal aanslaan omdat er veel kolderieke si tuaties in voorkomen. De sociale ge tintheid zit 'm met name in het basis gegeven. In het stuk van Sempre draait alles om geld en is er sprake van corruptie en chantage, ook is er de trek van de stad naar het platteland waar het leven nog altijd beter is. De titel van Esmoreits stuk behoeft daarom weinig uitleg. Over de inhoud van bei de .stukken in het kort het volgende. In 'je kunt het niet kopen' door Sem pre Avanti rekent de vrouw van een al te geldzuchtige echtgenoot af in haar opzet hiertoe ontdekt ze een intrige die tegen haar man is gericht Ze wordt op een merkwaardige wijze geconfron teerd met de butler en het dienstmeis je. Om de ontknoping van het stuk niet te verklappen vertelt Etienne Wille van Sempre: „Uiteindelijk neemt Robert Stafford om wie deze hele geldkwestie draait, een fatale stafi." Maar natuur lijk loopt alles toch wel goed af'. De regie van dit toneelstuk is in handen van Richard van Cleemputte, de man die de afgelopen tien jaar deze taak op zich heeft genomen. „Vroeger brachten we tweemaal per jaar een stuk. De laatste tien jaar is dat niet meer mogelijk, omdat we ten eerste kampen met een tekort aan spe lers, vooral goede spelers, en ten tweede speelt de tijd ook een rol. Als amateurspeler moet je veel tijd vrij maken voor dit", aldus Richard van Cleemputte. Volgens Etienne Wille staat Sempre Avanti er overigens gezond voor. Ze telt een kleine honderd donateurs en de Sluiskilse middenstand is de to neelclub goedgezind. Voor de verloting die tijdens de voorstellingsdagen wordt gehouden, zijn veel mooie prij zen beschikbaar gesteld. Aan 'Je kunt het niet kopen' doen acht spelers mee. BRESKENS - J. A. J. Boekhout uit Breskens is technisch hoofdambte naar le klas bij het waterschap 'Het Vrije van Sluis'. Van de vele functies en activiteiten die hij daarnaast in zijn vrije uren ontplooit is echter nauwelijks een volledige opsomming te geven. Een kleine greep daarom: secretaris van de stichtingsraad Goe- dertijt, ontwerper van het wapen van de gemeente Oostburg, voorzitter van een oudercommissie. Bovendien wordt Boekhout de laatste tijd in steeds breder kring erkend als een kunstenaar van formaat. Vele oorspronkelijke scheppingen, ver vaardigd in een grote verscheidenheid van materialen, zijn het resultaatvan zijn kunstzinnige bezigheden. Een van zijn laatste creaties is het beeld 'bou wen voor het gezm'. dat in Zuidzande staat en dat hij maakte in opdracht van de algemene woningbouwvereni ging West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Typerend voor zijn stijl zijn de symbo lische elementen die hij doeltreffend heeft opgebouwd tot een harmonisch geheel, zonder overbodige poespas In het Zuidzandse beeld is hij uitgegaan van een 10-hoekig grondvlak dat de dorpskernen van de gemeente Oost burg voorstelt. De woningbouwvereni ging wordt voorgesteld door een zuil waarvan de zes hoeken de dorpskernen symboliseren waarin de vereniging tot nu toe huizen bouwde. De in brons ge goten drie menselijke figuren stellen het gezin voor dat steunt op de wo ningbouwvereniging. Voor het beeld in Zuidzande hanteerde Boekhout zijn favoriete uitgangspunt. Als hij zich een idee heeft gevormd van het kunstwerk drukt hij de gegevens uit opdracht of verzoek uit in heldere symbolen. Uit hoofde van zijn beroep werkt hij dagelijks met rekenliniaal. tekenhaak en oppervlaktemaat. Die bezigheden integreert hij moeiteloos in zijn kunst zinnige hobby, waai in ook Boekhout een duidelijke ontwikkelingslijn waar neemt. In zijn sfeervol ingerichte wo ning aan de Dr. Broodmanstraat ver telt hij: ..Een 10 jaar geleden volgde ik een studie kalligrafie waarmee ik me de schoonschrijffcunst eigen kon ma ken. Tijdens deze studie raakte ik ge boeid door het eeuwenoude Egyptische hiërogliefenschrift dat. gebruikmakend van beeldschrifttekens afbeeldingen concreet en heel eenvoudig weet over te dragen op de lezer. In die tijd maakte ik ook weieens oorkondes voor bijzondere gelegenheden. Wat me ook sterk aantrok en eigenlijk nog steeds, is de heraldiek, de wetenschap die zich bezig houdt met de studie van het ont staan van symbolen in de wapenschil den spreekt me erg aan". Wat nostal gisch merkt hij op het jammer te vin den dat door de gemeentelijke herinde ling de vroegere gemeentewapens ver dwenen. Als inwoner van Breskens sprak het verloren gaande Breskense gemeentewapen hem sterk aan. Om het als een dierbare herinnering ir. ere te houden maakte hij uit hout. na meer dan 80 uren werk. het wapen van Bres kens levensgroot en tot in de kleinste details na. Overigens copieert hij zelden of nooit, wat ook blijkt uit het door hem ont worpen wapen van de nieuwe ge meente Oostburg. Hij maakt wat er van hem verwacht wordt door een trefzekere keuze en combinatie van eenvoudige symbolen. Scheppings kracht is ook terug te vinden in z'n re centere werk. In het houtsnijwerk wil hij zich bewogen tonen met eenvou dige dingen en gebeurtenissen uit hei alledaagse leven. Details zijn vooi hem keerpunten waar veel om draait. ..Op het ogenblik ben ik bezig iets t* ontwerpen waarin verschillende mate rialen. zoals hout, beton en ijzer sa menvloeien tot een sluitend geheel Zoals die verschillende materialen sa men moeten werken om tot een een heid te komen, zou zouden ook alk mensen samen moeten bouwen aan de toekomstaldus de heer Boekhout zijn voorliefde voor het werken me: symbolen opnieuw onderstrepend. 'Bewogenheid en (met) eenvoud' is oo) het centrale thema van zijn gedichten die hij zelf het liefst omschrijft als 'im pressies in vrije gedichtvorm'. De ge dichten - er zijn er genoeg voor eei bundel - laten de lezer het Zeeuwse le ven zien door een andere bril. Een eer ste kennismaking komt misschien nor dit jaar. Boekhout: „Ik ben op he" ogenblik bezig een passend geheel u vormen rondom het theme wat d' mens in de wandeling, in het voorbij gaan kan meemaken en beiever De bedoeling ervan is de mensen eroj te wijzen dat het mooie meestal in he eenvoudige schuilt. Die kleine dinger zijn vaak onmisbaar en geven inhouc aan net leven 'Overpeinzingen van een dijkwerker gaat daar ook oven Gezwoegd mijn hele leven lang aan deze dijk wat zie je er nog van? niets zand erover De kunstenaar Boekhout zoekt de pi bliciteit niet. Het zal vaker juist ander som eaan De rolverdeling ziet er als volgt uit: Adrie Buying speelt voor Robert Staf ford, Josette Vreeswijk-Gelderlad is Virginia Stafford, zijn echtgenote. Kees Horst is James Gilley en Lisette van Avermaete is zijn vrouw Fanny. Majan Ploegaert vertolkt de rol van het dienstmeisje Mabel Brand en Wim Riemens is de butler Thomas Braine. „Wim Riemens is onze gastspeler. Hij is lid van de Heikantse komedie Hij is ingevallen voor ons toneellid Ben de Waal. die plotseling ziek is geworden Dus eigenlijk kun je spreken van een noodsprong. We zijn trouwens erg blij dat Wim Riemens deze rol heeft willen overnemen", vertelt ZEtienne Wille. Verder spelen nog mee: Lijda Wille- Van Geetsum als de Zwoele' Martha Steinfeld en Etienne Wille als Staffords privé-secretaris Frank Wood. Veel humor Regisseur Leo Wieme van Esmoreit vertelt dat 'terug naar het land' bela den is met humor. „Een stadsbewoner heeft ergens in de provincie een boer derij geërfd. De man die in de stad het beroep van drukker uitoefende, wil te rug naar de natuur. Hij doet dat zeer consciëntieus, want hij wil op het land werken zoals dat vroeger de gewoonte was. Dus alles op zijn ouwerwets. De agrarische toepassingen uit grootva ders tijd vallen niet zo in goede aarde bij zijn vrouw en drie dochters. Die be delen net zolang totdat hij toegeeft om accommodaties^ doen5 Z^wortft er SemPTe Avanti brengt 'Je kunt het niet kopenop de planken. Hierin draait alles om de harde munt bij voorbeeld een bad aangelegd en meer van dat soort luxe. De dochters raken dan een voor een verliefd op de charmante aannemer. Verder stapt er een verdwaalde majoor binnen die er een gewoonte van heeft gemaakt om op mensen te parasiteren. Kortom, het wordt een leuk blijspeL „Het is perse geen klucht", aldus Leo Wieme. In het drie bedrijven tellende toneelstuk zijn zeven Esmoreit-spelers te zien. Ar- mand Rijckaert, die al in '57 zijn eerste rol bij Esmoreit vertolkte, speelt Oliver Silvester. Maria de Putter-Lauret is Mary Silvester. De drie dochteren Sil vester worden gespeeld door Gaby van Hurck, Ellie van Boven-Meerveïd en Edwige Dobbelaar Leijbaert. Alex Martens is de rol van de parasiterende majoor Twomeley Bickford toebedacht en. .de vrouwenjager Tim Riley wordt gespeeld d.QQE.ADfir^ de Decker. Het is twee jaar geleden voor het laatst geweest dat Esmoreit een toneeluit voering heeft gegeven, secretaris Ro land Ploegaert en Leo Wieme beklagen zich over het feit dat de vereniging 'zo weinig jong bloed' heeft. „We vragen ons regelmatig af waarom zo weinig jongelui interesse in amateur-toneel hebben. Philippine is de laatste jaren gegroeid maar aan onze vereniging hebben we daar vrijwel niks van ge merkt. Rondschrijvens versturen helpt niet. dat is gebleken. Momenteel be zinnen we er ons eigenlijk op wat we kunnen doen om toch wat verandering te brengen in deze lage waterstand". Omdat Esmoreit zo'n gering aantal spelende leden telt, is het voor regis seur Leo Wieme een hele opgaaf ge weest om de juiste typen voor 'terug naar het land' te kiezen. „In de rolbe zetting heb ik zoveel mogelijk reke ning gehouden met natuurlijke eigen schappen van een speler. Ik heb er goede hoop op dat we een paar leuke voorstellingen kunnen presenteren. Vanaf 6 oktober hebben we er aan ge werkt. Het is wel vervelend dat de spelers nog wel eens verstek laten gaan. Sommigen overkomt dat wat al te vaak en dat werkt storend voor dc anderen. Je kunt dan gewoon niet verder. Maar goed. in elke groep heb je wel een zwart schaap en dat moet je dan maar incalculeren". Esmoreit speelt 'Terug naar het land', dit stuk is geplaatst in een agrarische sfeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 29