Naam prins Bernhard opnieuw genoemd in Lockheed-affaire Parlement roept Tindemans op matje Stakers in Madrid nu onder krijgstucht Arabische resolutie „DRAAIBOEK VOOR NAZORG SLACHTOFFERS GIJZELINGEN" 3 Volgens peiling meerderheid van zwarte bevolking voor Vorster Geluidshinder in huizen bijna even erg door slechte 'solatie als door '■"Kstm'awaai Kissinger naar Sowïet-Unie DONDERDAG 15 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HAUSER: „MILJOENEN BETAALD IN NEDERLAND" DEN HAAG „Bij grote vliegtuigaanschaffingen door Nederland aan het eind van de jaren '50 is door de vliegtuigfabriek Lock heed in Nederland voor miljoenen guldens aan steekpenningen be taald. Ook prins Bernhard en diens vriend Hans Teengs Gerritsen zrjn bij die omkooppraktijken betrokken geweest". Dat zegt de Amerikaan Ernest Hansen in een interview met het weekblad Nieuwe Revu. Hauser die apreekt over de ..Nederlandse maffia" zou destijds in dienst van Lock heed zijn geweest, en zelf aan 'net betalen van steekpenningen hebben meegedaan. Hij zegt geld te hebben overgemaakt naar een Zwitserse bank. dat bestemd was voor prins Bernhard. De prins zou het geld on der andere hebben gekregen voor zijn bemoeienissen met de aanschaf van 138 Starfighters voor de luchtmacht, een miljardenorder dus. Burgemeester Eindhoven: „POLITIE HEEFT BVD-TAAK'' EINDHOVEN ..Ik ben ervan overtuigd dat er in Eindhoven indivi duele personen met politiek extreme denkbeelden, bepaalde activiteiten on der de. bevolking te baat trachten te nemen voor in wezen totaal andere loeleinden. Het kan noodzakelijk zijn de democratische rechtsorde te be- ichermen. Ik schroom niet om in het openbaar te zeggen dat personen die Je democratie trachten aan te tasten om zelfs omver te werpen in het oog noeten worden gehouden. De politie lient over dit soort extreme activitei- .en In de locale sfeer inlichtingen te verzamelen". Dit zei woensdagmiddag de burge meester van Eindhoven, mr. J. van der Lee, tijdens de nieuwj aarsbij een- komst. van de gemeentepolitie in het Philips ontspanningscentrum. De bur gemeester vervolgde met te zeggen dat er in dit verband een relatie bestaat, tussen de politiekorpsen in Nederland en de Binnenlandse Veilig heids Dienst. Elk korps heeft één of meerdere ambtenaren die het volgen van politiek extreme activiteiten van Nederlanders en buitenlanders in ons land tot, taak hebben. Zij doen dit mede in ondergeschiktheid aan de BVD. Van buitengewoon belang is hierbij voorts dat de poütie steeds de nodige terughoudendheid betracht op dat de individuele persoonlijke vrij heid zoveel mogelijk wordt geëerbie digd. De democratie is er .naar. het oor deel van de heer Van der Leè nièe gediend dat de inlichtingendienst ran de politie of het 'bureau plaatselijke veiligheid, zoals dat in Eindhoven functioneert, buiten het volle licht van openheid en openbaarheid zijn vaak moeilijke taak kan uitoefenen. Het zal inmiddels duidelijk zijn geworden dat dit bepaald niet impliceert dat bij de geringste reactie van personen, groe pen of verenigingen de politie klaar zou staan om daarover zogenaamde studies te gaan verrichten. Wij mogen ons daarbij gelukkig prijzen dat de demooratie in ons land dermate ge zond functioneert dat een dergelijke noodgedwongen minder doorzichtige regeling, voortduren de nodige aarze ling en waakzaamheid opwekt. Ook dit is in het belang van diezelfde democratie, aldus mr. Van der KWJ VIERKANT TEGEN IINKELSLU1TINGS- WETSONTWERP UTRECHT (ANP) De KWJ, organi satie van Katholieke Werkende Jonge ren, heeft zich woensdag in een tele gram aan minister-president Den Uyl en staatssecretaris Hazekamp van economische zakenvierkant tegen het wetsontwerp over de winkelsluiting gekeerd. Volgens de KWJ zijn de vooretellen van de heer Hazekamp volstrekt niet in het belang van het winkelpersoneel en met name niet van de grote groep jeugdige perso neelsleden. JOHANNESBURG (ITS) *De Wereld' een Znidafrikaanse krant voor negers heeft woensdag ont huld dat een verrassend ruime meerderheid van de zwarte bevol king van Zuid-Afrika tevreden is over bet beleid van de blanke premier Vorster. "De Wereld' ondervroeg enkele honderden zwarte stadsbewoners en kwam erachter dat 53 procent Vorsters politiek goed vond- Deze groep prees de ontspanningspol i- tiek van de blanke minderheidsre gering. Ook het openstellen van "baantjes voor blanken' is in goe de aarde gevallen. Hetzelfde vond men van de stichting van onaf hankelijke thuislanden. De tegenstanders van Vorsf.er kri tiseerden de enorme loonverschil- len tussen zwart en blank, Ver der ontmoette de wet. die zwarte Zuidafrikanen verplicht toestem ming te vragen voor grote reizen in Zuid-Afrika veel kritiek. Be paalde concessies die de regering- Vorster de zwarte meerderheid van haar land heeft gedaan wor den beschouwd als "bedotterij voor buitenlanders', j De recente steekproef onder de blanke bevolking wees uit dat 80 I procent de regering-Vorstel" steunt,. De rekening in Zwitserland stond op naam van de toenmalige verkoop directeur van Lockheed in Europa, Fred Meuser. Deze zou min of meer de baas zijn geweest van Gerritsen, die hem met prins Bernhard in con tact, heeft gebracht. Meuser heeft als Amerikaans vertegenwoordiger voor de KLM gewerkt in een periode dat ook prins Bernhard bij deze maat schappij betrokken was. Hausers verhaal voor de Nieuwe Revu is niet nieuw. Begin december j werd in Amerika een rapport bekend van de senaatscommissie, die de om kooppraktijken van Lockheed moet onderzoeken. Hauser had zijn dag boek aan de commissie aangeboden. Tn dat, dagboek worden alle machina ties die Hauser in opdracht van Lock heed zou hebben gepleegd uiteengezet. De Amerikaanse krant Wallstreet. Journal publiceerde toen al de aantij gingen van Hauser. Een woordvoerder van prins Bern hard ontkende destijds dat de prins zelf geld zou hebben ontvangen. Bern hard had wel om meer geld gevraagd, ten behoeve van Teengs Gerritsen, Deze zou volgens Hauser in de jaren '50 bij de KLM de aanschaf van de Lockheed Super Constellatlon-passa-1 giersvllegtuigen hebben bevor derd. Meuser die in Zwitserland woont ontkent de aantijgingen van Hau ser. Volgens hem zou Hauser. die bij Loeklioed ontslagen is. uit geldgebrek en Jaloezie handelen. Hij geeft toe dat hl.l Teengs Gerritsen bij I/Oekliced als adviseur heeft voorgedragen, maar de- zo zou nooit commissiegelden hehlH-n India zet kern- program voort MADRAS (RTR) Premier Indira Gandhi heeft woensdag verklaard dat er op haar land druk wordt uitgeoe fend om de uitvoering van het pro-' gram van kernexplosies voor vreedza me doeleinden te staken maar dat India zich hier niet aan zal storen. Het is verbazingwekkend te horen dat. het voor een ontwikkelingsland ongepast is op zichzelf te willen ver trouwen op het. gebied van de essen tiële technologie voor zijn ontwikke ling maar dat het voor een industrieel ontwikkeld land rechtmatig is zulks te doen" zo zei mevrouw Gandhi op het 25ste congres van het internatio nale Pugwash-genoot schap NA WATERSNOOD (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische ka mer van volksvertegenwoordi gers heeft woensdagmiddag niet minder dan vijf bewindslieden onder aanvoering van eerste mi nister Leo Tindemans uitvoerig ter verantwoording geroepen vanwege de watersnood in het boerenland ten zuiden van Ant werpen. Maar hoe luidruchtig er aanvan kelijk ook is geschreeuwd dat het hier een nationale ramp be trof, van de volksvertegenwoor digers bleef het merendeel ge makshalve weg tijdens een de- Uat en~van het gemiddeld twin tigtal waren er vier uit het Franstalige landsdeel. En dat is op een kamer van volksverte genwoordigers die althans vol gens de presentielijst 22 leden telt, beschamend weinig. Nu de dijken zo ongeveer dicht zijn en de pompboten met een capaciteit van 50.000 kubieke meter per uur het wateroppervlak in de overstroomde gebieden met zo'n tien centimeter per dadoen dalen, heeft de Belgische Kamer rustigjes de tijd genomen om de regering verwijten te maken. Het zijn inmiddels vertrouwde ver halen die de hoofdmoot van de beto gen vormden: over verwaarlozing van de dijken, te weinig aandacht van de regering voor klachten van de bewo ners uit het gebied, die allang een rampzalig gebeuren hebben voorspeld, de slechte coördinatie van de hulp lening. Daarnaast kwamen er aanwij zingen voor verbeteringen: België zou net als Nederland een rijkswaterstaat moeten hebben of ten minste een dijkenfonds, de waterhuishouding moet met. voorrang worden gesa neerd, het alarmsysteem behoeft ver betering en er behoort oen rampen fonds te komen. Bij dat. al mondde het kamerdebat ten slotte toch weer uit in het pro bleem van de regionalisering. Minister van openbare werken Defraigne. een Waal. herhaalde dat fondsen voor Vlaamse dijken ook uit Vlaamse be grotingen moeten komen. Zijn natio nale budget is. zei hij, een te breek baar bouwsel van regionale belangen (Waalse, Brusselse en Vlaamse) om <4ie zo maar overhoop te -halen. Wallo nië wil immers betere autowegen waar' "Vlaanderen roept om" hogere dijken. Defraignes standpunten lokten har de reacties uit. Een vertegenwoordig ster van de extreme Vlaamse Volksu nie bestempelde de woorden van de bewindsman als een oorlogsverkla ring. En van andere zijde werd er de suggestie aan vastgeknoopt dat er dani maar drie regionale ministeries voor verbetering van de infrastructuur moesten worden opgericht: Vlaams, een Waals en een Brus- Belgie is kennelijk bezig ook dit vraagstuk op de vertrouwde manier op te lossen, die leidt tot versnippe ring en onoverzichtelijke bureaucratie. Het land krijgt op die manier in elk geval wel steeds mee? keus uit natio nale rampen. DEN HAAG (ANP) Voor zover aanwezig is de geluidshinder in wonin gen als gevolg van onvoldoende isole rende eigenschappen haast even erg als de meest ernstigste vorm van geluidshinder die van buitenaf komt: het industrielawaai. Dit blijkt uit een woensdag versche nen rapport van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne waarin de hoofdlijnen zijn weergege ven van een onderzoek naar geluids hinder in en om de woning dat ook' bij de voorbereiding van het wetsont werp geluidshinder een rol heeft ge speeld. Het onderzoek dat in op dracht van het ministerie is uitge voerd door het instituut, voor be stuurswetenschappen omvatte naast een literatuurstudie een enquête onder 500 ambtenaren werkzaam bij de diensten van bouw- en woningtoezicht. Het industrielawaai waaronder ook dat van bijvoorbeeld bakkersbedrijven of smederijen wordt begrepen is de belangrijkste bron van externe geluids- overlawt in de woning. Op de tweede plaats komt de geluidshinder veroor zaakt door wegen railverkeer en het luchtverkeer: waterverkeer blijkt na genoeg geen geluidshinder te veroor zaken. De vorm van geluidshinder die in het onderzoek een belangrijke plaats in neemt is die als gevolg van onvol doende isolerende eigenschappen tus sen woningen. Het is echter niet mo gelijk daarover een alomvattend lan delijk beeld te geven. De eindcontrole bij de bouw laat op het punt van geluidsisolatie veel te wensen over aldus verder de studie. Meer gedeeltelijk leerplichtigen dan geraamd DEN HAAG (ANP) Het aantal ingeschreven gedeeltelijk leerplichti gen ip ;he.t,,zogenaamde elfde Jeerjaar was op 1 november vorig jaar bijna ..yijftieu^Pfoc^nt groter, dan werd ver wacht. Wat hiervan de oorzaken zijn is nog niet bekend aldus het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Bij een eerste voorlopige telling wa ren op 1 november 75 35.571 dealne mers aan het elfde leerjaar ingeschre ven. Bij het vormingswerk waren het 18.031 bij de streekscholi;n 9.648 bij cursussen van het leerlingwezen op scholen voor lager beroepsonderwijs 5.569 en bij experimenten 2.323 deelne mers. Postbodes gesommeerd aan het werk te gaan JOHN DUNLOP MINISTER VS TREEDT AF NA VETO FORD WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse minister van arbeid, John Dun- lop, is woensdag afgetreden, zo heeft het Witte Huis bekendgemaakt. Dun- lop was het niet eens met het veto dat president Ford had uitgesproken over een wet op stakingen, waardoor zijn betrekkingen met de vakbonden zeer moeilijk waren geworden. Ford was van mening dat onder de wet een klein arbeidsconflict een hele scheepswerf zou kunnen stilleggen. De Amerikaanse wekgevers hadden zich verzet en aan president Ford ge vraagd er zijn veto over uit te spre ken- Dunlop was op 10 maart 1975 minister van arbeid geworden. Hij was voordien professor aan de Har- varduniversiteit en specialist in de vakbonden. (Van onze correspondent MADRID De 4000 postbodes van Madrid die maandagmiddag het werk hadden neergelegd, zijn woensdagochtend onder krijgstucht gesteld, en de afge vaardigde van de militaire op perbevelhebber van Madrid maakte onmiddellijk een eirvie aan hun staking. Zeven stakings leiders die ook de militaire be velen probeerden te negeren, werden onmiddellijk gearres teerd (een van hen was volgens de officiële nota niet eens werk WASJINGTON (AP) De Amerikaan se minister van buitenlandse zak«-n Henry Kissinger heeft woensdag tij dens een persconferentie verklaard dat hij ondanks de nog steeds voort durende Sowjet-interventle in Angola volgende week naar Moskou zal ver trekken om te proberen een akkoord over de beperking van kernwapens te komen. De minister zei dat het afsluiten van een kernwapen-akkoord van een der mate groot belang is voor de Ameri kaanse belangen en de wereldvrede, dat het geschil rond Angola hiervoor op het ogenblik moet wijken. Niette-' min viel Kissinger de rol van de Sowjet-Unie in Angola aan. Hij waar schuwde dat de algehele Amerikaans- Russische belangen vroeg of laat door de Angolse kwestie zullen worden been vloed indien het Kremlin zijn beleid met betrekking tot Afrika niet wijzigt. De essentie van ontspanning is, aldus Kissinger, dat geen van de partijen eenrijdigg in een -voordelige po«tie probeert te komen nemer bij de PTT, twee anderen waren buiten dienst, waarmee de nota duidelijk een politieke agitatie suggereert), en waar mee was de staking gebroken. Het regeringsdecreet verzekert dat. om de openbare orde te handhaven, stekingen van openbare d;cmstverrlo .-linzen met toegestaan kunnen noch zullen worden. En dj.*, is ook een waarschuwing aan anderen, bijvoor beeld de werknemers van de staats spoorwegen waar eveneens wegens lonnkwr-V.ies een staking dreigt, of van de nationale telefopr.mfwW:j»ppiJ waar woensdag met de hervatting van onderhandelingen een actie ten ende kwam. Het hete hangijzer van de vak bondsvrijheid werd woensdag aange pakt door de minister van de ■•taats- vakbonden. Rodolfo Martin V-.La. de dynamische benjamin van hot kabinet. Op óe vergadering van het bestuur van de staatsvakbonden kondigde hij aan dat hij zich persoonlijk zou inzet ten voor een grotere rechtvaardigheid op dit gebied. Stakingen Slot van pagina 1 bereid gevonden kan worden aan de Genscfse conferentie deel te nemen en er in toestemt dat óe Palestijnen als gesprekspartners optreden. Dit heeft, vanuit het gezichtspunt van Washing ton. het voordeel dat de Palestijnen in dat geval niet geruggesteund worden door een officiële politieke erkenning van.de Verenigde Naties. Hoewel Israël heeft geweigerd deel te nemen aan 'net Vei' igheidsraaddebat, is soms een lagere Israëlische diplomaat aanwezig op de bezoekerstribune. Ook in andere opzichten blijft Israël ervoor zorgen ..in het beeld" te blijven. De Israëlische VN-ambassadeur Chaim Herzog heeft bijvoorbeeld in de afge lopen dagen in New York spreekbeur ten vervuld die duidelijk als een indi rect commentaar op de debatten in de Veiligheidsraad bedoeld zijn. en van daag geeft, hij een persconferentie in het gebouw van de Verenigde Naties op bijna hetzelfde ogenblik dat de Rus sische ambassadeur in de Veiligheids raad het woord zal voeren. Op zijn beurt paste de .Amerikaanse ambassadeur Daniel Patrick Moynihan de truc toe om in de Veiligheidsraad zo lang aan het woord te blijven dat de toespraak van de Palestijnse ver tegenwoordiger Faroek Khadonmi te laat kwam om voor directe uitzending in het .Amerikaanse televisienieuws in aanmerking te komen. STAATSSECRETARIS HENDRIKS BIJ INSTALLATIE PROJECTGROEP: UTRECHT Op het ministerie van volksgezondheid moet in de toekomst een draaiboek klaar liggen met daarin een aantal richtlijnen voor directe actie bij toekomstige gijzelingen. In dat draaiboek moeten maatregelen vermeld staan die onmiddellijk kunnen worden genomen zodra de hulpverlening aan slachtoffers van gijzelingen en hun familiele den op gang komt. Dit zei staats secretaris Hendriks van volksge zondheid woensdag in Utrecht tij dens de installatie van de Pro jectgroep Nazorg Slachtoffers Gijzelingen. De projectgroep krijgt, tot taak ad viezen te geven over de hulpverlening aan ex-gijzelaars en hun familieleden. Ook zal de groep een wetenschappe lijk onderzoek doen of laten doen naar de lichamelijke, psychische en sociale gevolgen van gijzelingen op langere tentlijn. De projectgroep zal de twee werkgroepen die na afloop van de Molukse gijzelingen in het. noorden van het land en in Amster dam gevormd zijn, van advies dienen en eventueel hulp bij de uitvoering bieden. Ook zal de groep aandacht besteden aan de slachtoffers van eer dere gijzelingen in ons land. In zijn installatierede zei staatsse cretaris Hendriks dat men bij gijzelin gen globaal drie fasen in de gezond heidszorg voor de gijzelaars en hun familieleden kan onderscheiden: de zorg tijdens de gijzeling, dit onmid dellijk daarna en de nazorg op lange re termijn. Prof. Bastiaans, directeur van de Jelgersma-kliniek in Oegstgeest .een van de leden van de werkgroep, heeft voor radio en televisie vooral aan dacht gevraagd voor de nazorg. De staatssecretaris was het, hiermee wel eens omdat zo gewerkt ka,n worden aan het voorkomen van eventueel la- UTRECHT: In Utrecht heeft met de nazorg voor de slachtoffers woensdagmiddag de installatie van de gijzelingen in Beilen en. plaatsgevonden van de profeet- Amsterdam. Op de foto links Prof. groep, die zich gaat bezighouden dr. J. Bastiaans, lid van de groep. staatssecretaris Hendriks, die de projectgroep installeerde en dr. J. van Londen., lid van de groep. ter optredende na-effecten. Hij was echter van mening dat maatregelen die genomen kunnen worden zodra de hulpverlening op gang komt, ook van het allergrootste belang zijn ..Hoe beter de zorg tijdens de gijzeling en onmiddellijk daarna, hoe beter na- effecten mogelijk voorkomen kunnen worden", aldus de staatssecref.a- Om een duidelijk beeld te krijgen hoe de hulpverlening tijdens de gijze ling in de toekomst het best kan worden georganiseerd en om na te gaan hoe de hulpverlening tijdens de jongste gijzelingen op de gijzelaars is overgekomen, is in de projectgroep de heer B. Fanggidaej opgenomen Hij ,s verzekeringsdeskundige bij de Ge meenschappelijke Medische Dienst in Amsterdam en een van de gijzelaars in het Amsterdamse consulaat. De projectgroep zal zo spoedig mogelijk contact opnemen met de groep men sen die gegijzeld waren in de trein bij Wijster om na te gaan wie van hen de gijzelaars in de trein in de project groep zal vertegenwoordigen. Volgens staatssecretaris Hendriks heeft de gemeenschap de grootste ver antwoordelijkheid voor de gezond heidszorg van de gijzelaars en hun familie, omdat het conflict en de oplossing daarvan over het hoofd van het slachtoffer heen wordt beslist. Omdat bij gijzelingen het belang van de gemeenschap en het belang van de slachtoffers tegen elkaar moet wor den afgewogen, speelt de tijdfactor zo'n belangrijke rol. ,X»e gijzeling heeft juist door de langere tijdsduur zo'n grote kwetsende werking". Hoewel de gemeenschap een grote verantwoordelijkheid heeft voor de nazorg, moet men volgens de staatsse cretaris beducht zijn voor al te drukkehjk aangeboden hulp. ,,Men moet ervoor oppassen de mensen niet ziek te praten", aldus Hendriks. Ook de reeds geformeerde werkgroep in Amsterdam en m het noorden van het- land treden pas in werking als hun hulp nadrukkelijk gevraagd wordt, al hebben zij de huisartsen van de be trokkenen wel alle informatie ver strekt. die deze eventueel nodig zal hebben. De Projectgroep Nazorg Slachtof fers Gijzelingen zal vooral een beleids- voorbereidende groep zijn, die de staatssecretaris advies uitbrengt over hoe te handelen bij toekomstige gijze lingen. De staatssecretaris was van mening dat misschien uit de ervarin gen die opgedaan rijn bij de hulpver lening aan ex-gijzelaars, lijnen doorge trokken kunnen worden naar de hulp verlening aan slachtoffers van geweld pleging in het algemeen. Tot nu toe is er. volgens Hendriks, te weinig studie geweest over de hulpverlening slachtoffers van geweldpleging. BURGEMEESTER ZEVENBERGEN VALT UIT ZEVENBERGEN (ANP) De burge meester van Zevenbergen, mr. F. Reijnders, tevens voorzitter van het industrie- en havenschap Moerdijk, heeft woensdag in zijn nieuwjaarsrede voor de gemeenteraad van Zevenber gen een felle aanval gedaan op de landelijke pers Volgens mr. Reijnders onderschatten véle journalisten volkomen hun lezers en kijkers. „Hun werkwijze houdt een begeleiding in van iedere zelfstandige Nederlander. Wij mogen en behoeven niet meer te denken, dat is reeds op de redactie gebeurd. En als er dan a'. eens een fout jegens iemand wordt begaan, dan zal de moderne journalist zich onder vier ogen verontschuldi gen voor wat hij in het openbaar jegens hem heeft geschreven", stelde hij. Mr- Reijnders stelde dat hij er met de Engelse dichter Oscar Wilde van over tuigd is. dat als Christus weer op aarde zou komen, hij niet de hoge priesters zou aanvallen, maar de journalisten. Volgens mr. Reijnders moet de voorlichting objectief zijn. „Het eigen standpunt dient tot de herkenbare oommentaarkoiommen be- j perkt te blijven", aldus mr. Reijnders. In zijn nieuwjaarsrede vroeg hij ook aandacht voor het industrieterrein Moerdijk, dat hij een werkgelegen heidsproject van nationale betekenis noemde. „Willen wij echter wel werk gelegenheid? Of willen wij via milieu- eisen of sociale eisen de industrieën weren? Werkgelegenheid voor allen, die willen en kunnen werken is een groter goed", to stelde hij. Mr. Reijn ders stelde: ,Jk sterf Lever op 65- jarige leeftijd aan luchtverontreinigi- ging dan op 35-jarige leeftijd aan armoede." MUTATIES IN LEIDING GULF PITTSBURGH (UPI, AFP) De di rectie van de .Amerikaanse "Gulf OU Corporation' heeft woejredagochtend bekendgemaakt dat de president-di recteur. B. R Dorsey, en drie andere hoge functionarissen zijn afgetreden. Dit houdt verband met het bekend worden van gegevens over besteding van grote bedragen voor politieke doeleinden. Dorsey is met ingang van woensdag middag opgevolgd door de 59-;arige Jerry Mcafee. die sinds 1969 de topman van Gulf in Canada is. De andere afgetreden functionarissen zijn William L- Henry, hoofd van de maatschappij van Gulf die zich bezig houdt- met. de ontwikkeling van onroe rende goederen, en twee plaatsvervan gende presidentdirecteuren, Fred Dee ring en Herbert C. Manning. Deze laatste die ook secretaris van de di rectie was, krijgt een andere functie binnen het concern, zo deelde een woordvoerder mee. De directie van Gulf is sinds maandag in Pittsburgh bijeen om te praten over een op 30 december ingediend rapport van een speciale commissie van onderzoek onder leiding van de Newyorkse advocaat. John J. Mccloy. Deze commissie is tien maanden bezig geweest om uit te zoeken op welke wijze geld van Gulf gebruik; is voor bijdragen en betalingen voor politieke activiteit. In de afgelopen tien jaar zou meer dan 10 miljoen dollar voor dergelijke doelen rijn besteed. De di rectie beeft, inmiddels laten weten, dat zij de illegale praktijken die uit het rapport zijn gebleken, veroordeelt. De directie heeft besloten een vaste com missi e te belasten met de opstelling van een "gedragscode' voor Gulf en haar personeel. Ondertussen breiden de steku.gen *i de metaalsector zich uit tn de rest van Spanje (terwijl de toestand In Madrid gelijk bleef», in Barcelona namen vele van de 25.000 arbeiders van Spanjw grootste automobielfa briek Seat, deel aan een optocht van de fabriek buiten de stad naar het vakbondsgebouw :n het centrum, waar over htm nieuwe cao onderhan deld wordt. De politie greep ditmaal niet in. Verder is het vrachtverkeer In de haven van Barcelona lamgelegd door een loons taking van de 1800 stouwers en dreigt een loonstaking van 6SOO arbeiders van de elektriciteitsmaat schappij FECSA sommige stadsdelen zonder stroom te laten. Ook de extremisten kwamen woens dag :n het nieuv.-s. Vier leden van de .militaire afdeling" van de Baslosche ETA hebben dinsdagnacht een 26-Jari- ge kleinzoon van een fabriekseigenaar in Berriz. 40 km ten zuiden van Bilbao, uit zijn huis ontvoerd. Woens- dtg werd voor de vrijlating van Jose Luis Arrasate een losgeld vsxi 100 miljoen peseta's geelst. Een recht bank in Barcelona heeft zee van de negen rechtse extremisten, die on langs waren gearresteerd na een aan val op de bezoekers van een Catalaan se tentoonstelling, op borgsom in voorlopige vrijheid z~ r-1<L Bezoek Naar in Brussel uit goede bron ver luidt is de Spaanse minister van bui tenlandse zaken, Jo Jose Maria de Areilza, -.-an plan binnenkort een be zoek aan Brussel te brengen. De Spaanse minister heef; het voorne men in Brussel besprekingen te voe ren met de Belgische mimster van buitenlandse zaken. Renaat van Els- lande. maar ook met de president van de Europese commissie 'dagelijks be stuur van de EG» de heer Ortoh en met de secretaris-generaal van ne: Atlantisch bondgenootschap, mr J- M. A. H Luns. In Brussel werd verno men dat de Belgische regering niet ge heel afwijzend staat tegenover het idee de EG-onderhandelingen met Spanje weer te hervatten. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pogter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, fel. (01100) 16140. Temeuzen: Nïeuwsfraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondcg l/m /rijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144." Telefoonnummers buiten kaw- t ooruren: Adverientie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdogs (01184) 15144 van 9.00-1130 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.0O-11S0 uur Expeditie: (01183) 63533. Overt, adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22-00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22-00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 37,75; franco per post 42,per maand 12,75 'osse nummers ,50 (inclusief 4% btwl- Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2'/i x to ri ef. Brieven bureau van dit blod 2,50 meer. Volledige tarieven met contract- orijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4% btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3