De uitverkoop is soms al voorverkocht Raadscommissie detailhandel is vóór open Vissershaven Hoorzitting over Grevelingenschets op 20 januari een miljoen gulden aan prijzen „Relatie botulisme en verontreiniging milieu nog te weinig uitgediept" WOENSDAG 14 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOC-LEDEN IN VLISSINGSE COMMISSIE TEGEN B. KOOLE (CDA): „STANDPUNT SNEL AAN G.S. KENBAAR MAKEN" VLFSSINGEN' De Vlissingse raads commissie voor de detailhandel heeft zich dinsdagavond behoudens de lieren W. .lansen en G. van Geelkeitke van de Vlissingse Ondernemers Cen trale in duidelijke bewoordingen uitgesproken voor een open Koop- mans- en Vissershaven. Zonder er veel woorden aan vuil te maken, schaarde men zich achter het voorstel var college van b. en w., dus: 2 open havens achter een keersluis. De heer Jansen, die het al eerder ingenomen standpunt van de VOC ver dedigde, stelde een gedempte Vissers- haven te willen zien, waarnaast wat de VOC betreft, de Koopmanshaven open mag blijven. Als punten ter ondersteuning van dit standpunt bracht hij naar voren: veiligheid, het niet aanvaardbaar vinden van een mo gelijke bestemming van de Vissersha ven van jachthaven, het benutten van de gedempte ruimte Voor bijvoorbeeld een ontmoetings- en ontspanningscen- intm en het ontstaan van voldoende ruimte voor een betere verkeersafwik keling 'in een lusvormige aan- en sfvoerweg, om zodoende het zuidelijk deel van de binnenstad beter tot ont- olooing te brengen-" Jansen juichte verder de aangekondig de hoorzittingen van de stedelijke raad voor het maatschappelijk welzijn over deze materie van harte toe. „Grote groepen hebben nog niet eens de kans gehad tot inspraak. De advie zen zijn allemaal uit dezelfde hoek gekomen", vond hij. Een uitspraak, waarmee enkele raads) commissieleden het niet eens waren. „Op meerdere politieke bijeen komsten is een grote opkomst ge weest en gelegenheid geboden tot in spraak", betoogde men. Ook wethou der G. J. A. M. Adan vond dat de mogelijkheden zijn geboden. De heer D. Bruinooge (pvda/ppr) benadrukte dat de stedelijke raad voor de te houden hoorzittingen meer verwikke lingen rond het Oranjekwartier op het oog heeft. Hij vond het 'een goede zaak, dat ze dat alsnog doen'. Afgezien van de heren Jansen en Van Ceelkerke, konden de commissieleden zich goed vinden in het voorstel van 'o. en w. PvdA-PPR-commissielid P- H. van de Ven stelde aan het begin van de besprekingen bang te zijn dat het een plan met lange adem wordt, wan neer het financieel niet haalbaar blijkt te zijn. Ook naar aanleiding van opmerkingen in die richting, verduide lijkte wethouder Adan, dat wat be lieft de meerkosten toch wel gere kend zal kunnen worden op provincie. dienen te blijven. De heer F. Stemhart zei het zo: „Als het financieel haalba re kaart is, kun je de geschrei laten beleven en herleven. Aan het museum wordt ook geld uitgegeven. Dit is ook een monument alleen het ligt op straat." De heer B. Koole (cda), tenslotte, drong er bij wethou der Adan op aan, dat 'nu beslist wordt doorgegaan en dat het ingeno men standpunt spoedig aan gedepu teerde staten kenbaar wordt ge maakt.' Overigens wilde wethouder Adan tijdens de behandeling van de versterking van de zeewering van bei de havens waarbij het punt veilig heid ook enige keren werd aangereorö nog nadrukkelijk stellen, dat de bestemming jachthaven er nog niet defintief is aan gegeven. Het is een van de mogelijkheden, zo verduidelijk te hij. Plan 'Boulevard' Een ander onderwerp van gesprek tijdens de vergadering vormde het voorontwerp bestemmingsplan 'Boule vard'. in welke opzet de commissiele den zich eensgezind konden vinden. Het ging daarbij maakte wethou der Adan duidelijk grotendeels om het vaststellen van de hoofdlijnen- „Wanneer dat is gebeurd, kan worden begonnen met het invullen van details in het plan." deze werken opleggen. Dat we aan de bel zullen trekken is wel zeker.' Een ander punt, waarover de oommis sie het geheel eens was, dat de Koop- mans- en Visserhaveh uit het oogpunt van de historische waarde behouden BEGELEIDINGSCOMMISSIE VOLKSHOGESCHOOLWERK ZEELAND GEÏNSTALLEERD GOES Zaterdagmorgen jongstleden is in Goes een begeleidingscommissie voc. het volkshogeschoolwerk in Zee land geïnstalleerd. Mr. F. G. A. Huber uit Goes zal hiervan voorlopig als voorzitter fungeren. De vereniging voor volkshogeschoolwerk heeft er de finitief van afgezien een eigen volks hogeschoolgebouw te stichten in Zee land zoals wel het geval is in de overige provincies. Daarentegen heeft men aansluiting gezocht bij het be staande vormingswerk in internaat»- verband. Als functionaris is ar. aangetrokken, die met ingang van 1 februari aanstaande in dienst zal tre den bij het vormingscentrum 'Van Eeghenhuis' in Aardenburg. Voor 3/5 van zijn tijd zal hij buiten de muren van dit centrum werken in de ge meente Goes aan de totstandkoming van een samenwerkingsverband voor het plaatselijke vormings- en ontwik kelingswerk- De heer Eveleens is ne gen jaar werkzaam geweest als cur susleider op de volkshogeschool lardsoog* te Bakkeveen Fr. In samen werking mét de begeleidingscommis sie voor het volkshogeschoolwerk zal hij voorts proberen cursuswerk tot ontwikkeling te brengen, dat verband houdt met de maatschappelijke wikkelingen in Zeeland. Over hei algemeen stelde men blij te zijn dat de binnenstad weer verder wordt 'ontsloten', de uitbreiding van parkeennogelijkheden werd ook toe gejuicht, alsmede de uitbreiding van horecavestigingen op de boulevard. Wethouder Adan kon op vragen mee delen dat een aantal beleggers zich voor de Spuikom heeft aangemeld. Financiële aspecten van de gronden kon hij nog niet aangeven. Door verschillende commissieleden werd ook nadrukkelijk gesteld, dat de uiteindelijke aanpak van het bestem mingsplan in goed overleg met alle lagen uit de bevolking dient te ge schieden. De heer Koole: „Veel waar de toekennen aan de meningen van de basis zelf." Hij zou graag eenzelfde inspraakprocedure zien als bij de Koopmans- en Vissershaven. Limiet: binnen een half jaar. Verder pleitte hij voor een toeristische route, waar voor hij een taak zag weggelegd de WV en de stichting recre Wethouder Adan liet nog weten dat bepaalde ontwikkelingen, die het ge heel kunnen beïnvloeden, goed in de gaten zullen worden gehouden. .Dat geldt zeer zeker ook voor de Spui kom". aldus de wethouder. .Die wordt beïnvloed door een aantal factoren denk maar eens aan een half hoge brug." Aan lwt begin van de vergadering werd meegedeeld, dat na overleg met de marktcommissie is besloten tot uitbreiding van de vrijdagmarkt. Er zullen zo'n acht kramen bijko men; de uitbreidingen gaan vanaf de Lange Zelke in de richting van de Walstraat en bij de rij tussen de Hema langs de dansschool aan de Kleine Markt. PRODUCTIEVERHOGING CENTRAAL OP STUDIEDAG VEEHOUDERS AXEL AXEL Volgen* de gegevens van de melkcontrole 1* de gemiddelde melk- opbrengst van de Zeeuwse koeien lager dan In andere provincie» Dit gegeven was het uitgangspunt van d*- studiedag over de rundveehouderij, die dinsdag in 'IX- Halle' in Axel werd gehouden. Het initiatief was uitgegaan van het consulentschap voor de akker- bouw en de rundveehouderij in en het thema was 'Door betere voe derwinning. fokkerij en gezondheids zorg moeten we toe naar een hogere opbrengst van melk en vlees." Ing. H. van Dijk van het proefstation voor de rundveehouderij in Lelystad gaf de tientallen belangstellenden eni ge wenken om te komen tot een rationele voederwinning en een opti male aanwending van het voer. Ing. I. Hamming, specialist fokkerij van het consulentschap verstrekte tips over een doelbewuste selectie en de fokke rij en drs. J. Pekeldar van de gezond heidsdienst voor dieren in Zeeland roerde het aspect van de gezondheids zorg in de rundveehouderij aan. De heer Van Dijk wees op het belang van de kwaliteit van met name het ruwvoer, de heer Hamming op de belangrijke plaats die goed vererven de stieren innemen bij het streven naar een betere melkopbrengst en een goede groei en de heer Pekelder Meld de veehouders voor, dat om optimaal te kunnen produceren een goede ge zondheid van het vee een eerste ver eiste is. In het gedeelte na de middag pauze gingen de inleiders in op vra gen en opmerkingen die na elke i ding waren ingediend. Aclie leprabestrijding WESTKAPELLE De actie voor de leprabestrijding in India heeft in vier maanden tijd in de hervormde kerk] te Westkapelle 3010,25 opgebracht. WERTENTIB) Een Prt"> N. Extra ter waarde van f 10.567,60 van Pon's Automobielhandel B.V., Leusden. Te winnen In de Nationale Puzzolaktle tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. MIDDELBURG „Gesteld kan wor-f den dat de relatie tussen botulisme en' milieuverontreiniging nog onvoldoen de is uitgediept. Ook zonder de weten schap bestaat er echter voldoende aanleiding om de milieuverontreini ging op basis van ecologische beginse len zoveel mogelijk te voorkomen tegen te gaan"- Dat antwoorden gs provinciale staten naar aanleiding van een brief (van 15 augustus 1975) van mejuffrouw J. M. de Bruin te Den Haag, welk schrijven zich met name toespitst op het botu lisme. Ds kern van dat betoog komt er op neer, dat bij het handelen door overheid en bedrijfsleven geen, of vol strekt onvoldoende, rekening wordt gehouden met de Meruit voortvloeien de ecologische gevolgen. Dit ondanks talloze waarschuwingen van ecolc en Mologen, die reeds jaren terug op de schadelijke gevolgen (die nu terug gevonden worden in de vorm van ernstige aantasting en vervuiling van het milieu) van allerlei hebben gewezen. Gs zijn het- met mejuffrouw De Bruin eens, dat inderdaad in het verleden waarschuwingen van ecologen en Mo logen veelal onvoldoende gehoor heb ben gevonden. Steeds meer wint de overtuiging veld, dat het handelen van de mens 'ecologisch inpasbaar* dient te zijn. schrijven gs. „Ook in het beleid van de overheid doet ontwikkeling zich ge-,-oeien". „In hoeverre de initiële besmettir verschillende delen van Nederland met botulisme-bacteriën heelt plaats gevonden uit de koelwatercircuits van een of meer elektrische centrales, evenwel niet bekend, hoewel onwaarscMjnlijk", sclirijven gs. .Het blijven echter vermoedens, te meer daar in vele delen van de wereld al tientallen jaren botulisme in natuurge bieden is geconstateerd, waarbij, voor zover bekend M het verband bestaat met enige vorm van TOELATINGSCOMMISSIE VOOR BLO ZEELAND IN DE MAAK MIDDELBURG Er wordt gestreefd □aar een centrale toelatingscommissie voor bet gehele buitengewone onder wijs in Zeeland. Gs zeggen dat In antwoord op vragen uit de statencom missie voor onderwijs op het voorstel de provinciale onderwijscommissie om te bouwen tot een onderwijsraad en bij de stichting Zeeland een onder wijs socioloog aan te stellen. Gs laten weien, dat het college niet bekend is met bijzondere moeilijkhe den op organisatorisch of sociologisch terrein bij het opnamebeleid voor de LOM-scholen. In de beantwoording van de commisstevragen er in Zeeland nog geen gericht onderzoek is ge- naar groepen in achterstanösitv wat betreft het onderwijs. Of men in Zeeland van de mogelijkheden op dit gebied gebruik wil maken achten in eerste instantie een zaak voor het bevoegd gezag van elke schooL Vol gens gs is aan het begrip ouderpartici patie de laatste jaren veel gedaan, maar ook voorlichting en deelname van de ouders aan het onderwijs is een zaak van de school en de ouders zelf- Gs zeggen in antwoord op vragen nog, dat de Meuwe provinciale onder wijsraad is gedacht als primair een adviesorgaan voor het provinciaal be stuur. Men wil niet ingaan op de vraag of de raad ook gemeente- en schoolbesturen al dan Met gevraagd zou kunnen adviseren: bij een eventue le instelling van een onderwijsraad kan daar in de staten uitvoerig op worden ingegaan, vinden gs. IN CONCERTZAAL 11ER1KZEE INLEIDING EN FORUMGESPREK MIDDELBURG In bet kader van de inspraakprocedure naar aanleiding van de nieuwe inrichtingsschets voor bet Greyelingenbekken. verzorgd doorl de provinciale raad voor de recreatie m Zeeland - J - wordt ni« juist gevonden. Een pon- verbinding met dit eiland is geer, goede oplossing. De vrees is, dat nr kortere of langere tijd een cVwn o.' een brug zal worden gelegd. Daardoor zai de bereikbaarheid van de haver, in Brouwershaven ernstig worden b- lemmerd. De heer Van den En de ud Zonnemaire geeft als zijn mening, dn: In de schets te weinig is gedacht aan ™^u.rn,de gemeentebesturen I de relatie tussen gebieden buiten j 231 op dlns-i binnen de oevers van hot Grevelinae: dag -0 januari aanstaande in de Con- Zierikzee -- (aanvang des' rx. TL (vomiting bi; Kijkuit b. v. grenzen buitendijk zal rrnH7^ hoorzitting gebieden aan bkmendijkse natuurg'- binnen de oevers van hot Grevelinge bekken. Ter hoogte van de Zeed bij haventje Zonnemaire) ^J*K,,e\leidln* staan van gedepu- ^eerde A- L- van Leesbergen, voorzit ter van de provinciale raad voor de recreatie- Drs J G. Speller, recreatie- consulent voor Zeeland en Zuid-Hol- fcmdb-i ministerie om, m tr. h. van Dord van de rijksdienst voor de Usselnieerpolders zullen kor te Inleidingen houden over de schets Na de pauze zullen zij een forum vormen, dat onder leiding van de heer an Leesbergen de zoveel mogelijke schriftelijk te stellen vragen zal trach- ten te beantwoorden. ligt sinds 17 no- iedere belangstellende ter nsie op net Provinciehuis te Mid delburg en op de secretarieën Morgen gaat de balansopruiming eindelijk officieel van start. Veelbe lovende advertenties M de krant, opvallende plakkaten op etalagerui ten schreeuwen je toe dat je vanaf de rijftiende januari een aardige slag kunt slaan. Tien tot twintig procent korting, voor tweederde, de helft de prijs of nog gekker mogen diverse spullen na die datum de deur uit. Keurig volgens het wet boek, maar wie werkelijk op voor deeltjes jaagt heeft op dit moment zijn buit al hoog en breed binnen- Doorgewinterde snuffelaars wisten al in december de hand te leggen op aantrekkelijk afgeprijsde artikelen. Begin deze maand ging het hek bijna openlijk van de dam: voorver koop aan vaste klanten en wie noemt zich dat niet op een goed moment. Toen veranderden gezellige winkels in rommelige verkoophallen, werden van mode afhankelijke za- voor een groot deel verlost van uitverkoop-bandeL Wie dus braaf de startdatum heeft afgewacht komt waarscMjnlijk op de koffie. Veel winkeliers geven tenminste rond- toe dat ze nog maar weinig echte koopjes hebben op te ruimen de opruiming begint. lijkt veranderen overjarige artikelen tegenwoordig een stuk geruislozer van eigenaar- Een beetje handige zaltenman poetst het hele jaar door alles de deur uit wat minder in trek blijkt dan Mj had gehoopt. Kortink- je erop en verkocht is verkocht. Hij piekert er niet over zijn peperdure magazijnruimte ermee vol te stou wen tot aan het wettelijk vastgestel de uitverkoopseizoen. Zolang hij het maar voordelige aanbieding noemt kan geen mens hem wat maken. In sommige branches hoeven ze nu dan ook nauwelijks iets op te ruimen. Zeperd Zo houdt een schoenenverkoper In Middelburg zijn collectie doorgaans aardig in de hand. Daarvoor heeft hij dan wel zo'n beetje het derde oog nodig. „Wegwerken voor het een zeperd wordt", is zijn advies. „Ge loof me, je voelt soms op je klom pen aan waarmee je de boot in gaat. Neem nou es het vorige leren laarzenseizoen, dat ging falikant fout. Vanaf het moment dat Mies Bouwman tot twee keer toe met een lange broek op het scherm ver scheen wist ik het al. Onder een broek hoeven nu eenmaal geen laar- januarikorting en dan reserveren ze hun keus alvast. We blijven vrijwel nooit lang met iets zitten. Want als je het beu raakt doe je er voor de eerstkomende belangstellende wat af en weg is het. Je kunt er toch niet aan beginnen dergelijke grote ruim tevreters in je pakhuis op te stape len. Twee keer per jaar krijgen we een gloednieuwe collectie binnen, het andere moet er dus botweg uit zijn. Daarom speelt de volle uitver koop-tijd voor ons een rol". Op kledonggebied lijkt het oprui mingstoneel net zo wisselend als de roklengte van het afgelopen jaar, hier hoog daar laag. In de ene zaak zien de eerst volle rekken met op-is- op-jumpers er halverwege de voor verkoop al uit of ze geplunderd zijn. Bij een ander raakte kennelijk geen klant in de ban van het-is-weer- zover, ze blijven weg of verdwijnen besluiteloos. Een Goese confectiever- koper ziet na deze voorverkoop het uitverkoop-voordeel voor hem als winkelier niet meer zo zitten- .Kin dermode, die doet je vooral de das om", zegt de kledingman. Hoe dat komt? Als je vroeger een broek of jurk kreeg was je gewoon blij met iets nieuws. Zelfs wanneer je in stilte op een ander model gehoopt had haalde je het in elk geval Met m je hoofd om stampij te schoppen. Moet je nou eens zien. Moeders laten het wel om dat halve prijs jasje te kopen zonder de instem ming van kindlief. Ze dragen het dan toch Met, zeggen die zonder zich erover op te winden. Soms eisen de jongelui bij hoog en laag Iets bepaalds en willen ze het achter af toch niet meer aan. Dan hebben de vriendjes op school er wat op aangemerkt. Ach, de tijden zijn nu eenmaal veranderd, alleen al door dat iedereen het tegenwoordig veel beter heeft. Gelukkig maar. al heb ben wij van deze balansopruiming Met veel te verwachten". Leegverkocht Als je daarna bij een damesmode zaak in Middelburg binnenloopt dan weet je niet wat je ziet. Het halve winkeloppervlak is leegverkocht. 't Ging ongemerkt. Na sinterklaas al wat eraf Mer en daar. Eind decem ber weer wat gezakt en deze eerste januari weken grepen de dames hun kans. Jurkjes die eerst honderd gul den kosten gaan nu voor vijf tient jes weg- Je krijgt wel even de smoor in wanneer je zelf kortgele den het volle pond neertelde. Pracht bloesjes van vijftig piek naar een tientje, vlotte jasjes binnen ieders bereik. Op het moment van de ei genlijke uitverkoop zullen enkel de piepkleine maatjes nog iets van htm gading vinden. Ernstig zoekende vrouwen die op een doordeweekse koopdag de aan biedingen afgrazen. Het is de laatste weken zo'n veel voorkomend schouwspel dat je ervan opkijkt als een bepaalde winkel zonder zicht baar spektakelstuk overeind blijft. Grammofoonplatenzaken bijvoor beeld, Mer kim je platgezongen ver zen het hele jaar door wel ergens uit een voordeelbak vissen. De ver koop van Meuw uitgebrachte num mers draait onverstoorbaar door. Zo ook in de boekhandel Goed, daar hangen de makkelijk leesbare romans misschien wel in bundels van vier aan de zoldering, zijn er ook tussen andersoortige lectuur aardige koopjes te halen. Maar daar naast ligt de normale verkoop be paald niet plat. Een Vlissingse juwe lier legt me uit dat Mj door een zorgvuldig inkoopbeiead zijn collec tie fris weet te houden. Natuurlijk heeft Mj ook weieens een misser, maar hij verklapt me voor geen goud wie zijn winkeldochters zijn. „Het zijn er bijzonder weinig"', is het enige dat hij erover kwijt wiL Een manufacturier in diezelfde straat komt er wel royaal mee voor de draad: kwaliteit» slobbertruien, poloshirts met lange mouw en een dikke stapel spijkerbroeken waar je geen kind meer voor strikt. Ze zijn namelijk uitgerust met smalle pij pen en een gulp met knopen, dus je begrijptJe weet maar nooit wie er nog op valt, de volle periode goed gekeurde opruiming staat tenslotte nog voor de deux. Met tamelijk orde loze winkels waarin graai kistjes en gammele stapeltjes zelfs het loopvlak in beslag nemen. Kijken waar je staat dus en ook kijken wat je koopt. Terugkomen voor te klein, valt tegen, verkeerde kleur of gebarsten is er tijdelijk Met bij. Tot vijf februari, de datum waarop iedereen er zo zacht jes aan schoon genoeg van heeft- Je ziet ze nu al tevreden rondkijken. Want of je nu koper bent of uitver- koper: opgeruimd staat netjes. Die geweldige uitverkoopheibel van vroeger, zoals jongelui enkel maar van horen zeggen kennen. die komt vrijwel nergens meer voor. Hoe lang zal dat geleden zijn, tien, twintig jaar misschien? Dan stond er een radio of platenspeler in een etalage voor een paar rijksdaalders. Een mooie deken voor een prik. Grote bakken met door elkaar ge schudde kledingstukken uitnodigend achter de gesloten winkeldeur haast voor niks. En ook wel een keurig bankstel 'voor een appel en een ei'. Drommen opgewonden kopers lang van te voren op de stoep. Soms lagen ze volhardend maar koud een hele nacht in hun jas gewikkeld tegen de buitenmuur om toch vooral de allereerste te zijn. Zodra zo'n zaak dan de deur van het slot gooide perste de meute zich schop pend en trappend door de nauwe opening naar binnen. Om het bank stel werd compleet gevochten, met de appel en hel ei gemept. Krijsende vrouwen gristen bij de küedingbak in de kluwen en o vree, als je een begeerlijke mouw beet had terwijl de tweede mouw stevig in een paar andere handen zat. Die goeie ouwe tijd toch. Als je het daarmee verge- zen Gelijk begonnen die dingen met korting te lozen, begrijp je. Dit keer heb ik haast geen laarzen hoeven op te ruimen, ze liepen toch wel vanwe ge de roklengte. Nu waren het hippe herenschoenen en klompmodéllen. Zodra je merkt dat de jongelui er niet meer naar kijken weg met die boel. Weken terug zette ik ze dus opzichtig voor nog geen dertig gul den geprijsd in de dozen op de grond- Hoef je helemaal met te zeggen dat er korting op zit of zo. Als de mensen ze daar zien staan krijgen ze vanzelf een gevoel van 'het is kennelijk voordeeltijd'. Na tuurlijk heb ik nu nog wel iets, maar wat mij betreft is het eigeMij- ke opruimingswerk al voorbij". Voor een zithoek, kast of ledikant zit je ook na de voorverkoop nog wel op rozen. Reuzen advertenties omschrijven uitgebreid wat er pre cies voor de halve prijs of zelfs duizend gulden minder de deur uit mag. Etalagelokkertjes? Heslist niet", stelt een Zierikzeese meubel man gerust, „we hebben gewoon nog genoeg te bieden. Toch werken wij regelmatig met opvallende aanbie dingen, beginnen de mensen daar naast in december al te vissen naar Op inhoud van de schets en de proce dure is. m een eieraa. brieven mei omroerrangen. bezwaren en suggesties gereageerd en wel door de afdeling Schouwen-Duiveland van de Algemene Nederlandse Invalidenbond, de water sportvereniging Scharendijke. het Ko- nmklijk Nederlands Watersportver- bona (werkgroep watersportverenigin gen Delta-wateren) en de heer J. G. van den Ende te Zonnemaire. In de brief van de afdeling van de inval iden- bend wordt verzocht bij het tot stand brengen van de verschillende voorzie ningen mede rekening te houden met de specifieke belangen en wensen van de gehandicapten, met name degenen, die slecht ter been zijn of van een rolstoel gebruik moeten maken, blin den en slechtzienden, hartpatiënten enz. Genoemd worden aangepaste toi- le.ten, speciale parkeerplaatsen, niet te steile overs, voor gehandicapten toegankelijke restaurants ea winkels, een bepaald aantal aangepaste bunga lows en vakantiehuisjes, aangepaste visgelegenheden en eventueel aange paste aanleggelegenheden voldoende brede en verharde paden m de natuur- BEVAARBAARHEID De watersportvereniging Scharenóijke adviseert onder ander door het baggeren van ondiepten rond een tal vaargeulen de bevaarbaarheid van het gebied te vergroten. Gene* worden de geul van Qssenhoek, rede van Brouwershaven, de geul van Bommenede, de Hompelgeul. het Springersdiep, de Kabbelaarsgeul en de ondiepte ten westen van de Middel plaat Verder wordt de vraag gesteld, of het wel doelmatig is te zijner tijd zowel met de aanleg van een jachtha ven te Scharenóijke als bij Den Osse te beginnen. Voor een naven te Scha renóijke moeten kostbare voorzienin gen worden getroffen, terwijl de aan leg van een haven bij Den Osse be trekkelijk eenvoudig en sr.el kan plaatsvinden, aangezien deze kan ont staan uit de huidige werkhaven. Ge wordt het scheppen van parallel te doen verlopen met de vraag daarnaar. Wat over dit onderwerp wordt gezegd geldt ook voor de geplande jachthaven aan de biedjes. Het verzoek is van dit soort 'aansluitingen' af te zien en m ver band daarmee ook eventuele toeris*:- scbe routes ie verleggen. Een anckr verzoek is de aan de zandplaten gc- p3ande aanlegsteigers niet te laten doorgaan om te voorkomen, dat de-, - platen door recreanten worden over stroomd- Alleen al in de vogedbrw. tijd zal dit to: een grote verstoring en ear. verdunning van de vogMstar-i aanleiding geven. In het algemeen v de briefschrijver, dat (nog) meer r- dnik op natuurgebieden wordt ge legd. Schriftelijke reacties op de act*et« kunnen nog tot 15 februari aanstaar de worden ingediend bij de provincia le raad voor de recreatie op het Provinciehuis te Middelburg. In dit verband kan nog worden gemeld, dat gedeputeerde staten staatsecretaris Meijer hebben laten weten, dat de termijn, waarbinnen hun visie op d<- schets Ls gevraagd 15 maart 1976 enigszins zal worden overschreden. Na voltooiing van de inspraakproce dure zullen gedeputeerde staten, na ontvangen adviezen van de provinciale raad voor de recreatie en de provin c- ale planologische commissie, een uk- spraak over dc schets van provinciale staten vragen. STATENCOMMISSIE VOOR ONDERWIJS OVER RESTAURATIESUBSIDIE MIDDELBURG De statenoonanis> voor onderwijs, cultuur era. behandc In de vergadering van woensdag 2i januari een groot aantal restauratie- en sobsfcil die-voorstellen. Aan de orde komen voorstellen to: restauratie van onder andere pander: te Middelburg, Veere. Zierikzee en Hulst, de Nederlands hervormde ker.: te Gapinge, he: stadhuis te Goes e;. het slot te Haamstede. Verder eer drietal molens: de korenmolens te Cadzand en in Nteuwerkerk en d1 molen Tte Koe' in Veere. Bij de paa subsidievoorstellen wordt een bijcr: ge uit het/ ontwikkelingsfonds ge vraagd voor de inrichting vac he: Zeeuws museum te Middelburg. D vergadering in het Middelburgse pre vrnciebuis begint 's middags om hak vijf. Statencommissie vergadert over subsidies Met zorg heeft de watersportvereni ging Scharenóijke voorts kennis geno men van de plannen voor een toeris tisch centrum op de Kabbelaarsbank. Het 'lawaai' daarvan zal tot vele kilo meters in de omtrek storend werken opnatuur en recreanten, vooral op de inwoners van Scharenóijke- Tenslotte zegt. men te vrezen, dat bij een flinke noorden of noordoostenwind, wanneer het water ten noorden van de plaat Dwars in de Weg te ruw is. het vaarwater ten zuiden van de Kabbe- laarsbank te druk zal worden voor het grote aantal boten var. de vier havens, t. w. Kabbelaarsbank, Brou wershaven, Den Osse en Scharendijke, met- een gemiddeld aantal boten van ruim 2,000. TE GROOT Het Koninklijk Watersportverbond werkgroep watersportverenigingen Deltawateren) vindt, dat de concentra ties aan de oost- en westzijde te groot te zijn, in het bijzonder voor wat betreft de grote capaciteit van de haven Kabbelaarsbank. Ook wordt de vraag gesteld, of de vermenging van land- en waterrecreatie aan de Greve- lingendam een goede oplossing is. Verder acht men in het algemeen de ligplaatsen (boxen) te groot en wordt te weinig aandacht bastetd aan de kleine booijes en trailerhellinsen daarvoor. De bebouwing van Dwars in de Weg werk. c 21 januari wordt gehouden, kome: twee subsidievoorsteBen aan de orde Dat betreffen een aanvullend subsi cr aan de Zeeuwse Vrouwenraad ov> - 1974 en de snbskKëerirrg van stichtin gen voor beroepenvoorhehtiug en school- en beroepskeuze-voorlicht:- - :e Goes en Vlissingen. De vereaderir. in her Middelburgse provinciehuis be gint ls middags om drie uur. Havenreglement voor Havenschap Vlissingen VLÏSSINGEN SMs tarfe ajd in het Havenschap Vüssmgen eer. nieuw havenreglement van kracht. D recteur J. van Konijnenburg verklad de desgevraagd dat er in feite niets is veranderd. "Maar het werd tijd om alle zaken weer eens op een rijtje te zetten'. zo legde de havenschapsdire c- A-s model voor het Vlissingse regie- men: hebben soortgelijke havenregle- rr,c-n:en :e Rotterdam, Amsterdam en Delfzijl gestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9