Stichting Samenwerking Goes nam dinsdag afscheid van voorzitter J. van den Hoven Zierikzeese raad opnieuw over spreekrecht burger „Nationaal park in Grevelingen is zaak van de rijksoverheid" Succes waterzuivering pas over vijf jaar aantoonbaar Mej. M. Parée 300.000ste bezoekster van Goese zwembad ARABISCH SCHIEREILAND DRIJFT IN DE RICHTING VAN PERZIË 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 14 JANUARI 1976 ZES JAAR AAN HET HOOFD VAN WONINGBOUWSTICHTING LEGT FUNCTIE NEER IN VERBAND MET UITBREIDING VAN WERKZAAMHEDEN GOES De Stichting Samenwerking In Goes heeft dinsdag afscheid genomen van voorzitter J. van den Hoven (54). De heer Van den Hoven heeft zich, in verband met uitbreiding van zijn werk zaamheden, genoodzaakt gezien de voorzittershamer van de woningbouw- stichting na zes jaar neer te leggen Tijdens een druk bezochte receptie nam de Goese woningbouwwereld dins dagmiddag in 'Terminus" afscheid van de heer Van den Hoven. De heer Van den Hoven is. in het dage lijks leven, werkzaam bij de Neder landse Spoorwegen. Hij is onlangs bij een reorganisatie benoemd tot, stafchef A'an de nieuwe dienstkring Breda (van Vlissingen tot GGelderma1 sen), In ver band met die functiewijzigingen was het voorzitterschap van de Stichting Samenwerking niet langer een haalbare zaak voor de heer Van den Hoven. In de periode 1970-1974 was de heer Van den Hoven raadslid voor de PvdA in Goes. Vanaf de oprichting van de Stich ting Samenwerking (een overkoepeling van de christelijke woningbouwstich- t.ing "Noord en Zuid". Sint Willibror- dus en "Nieuw Goes") op 1 januari 1970 bekleedde de heer Van den Hoven do functie van voorzitter. Vóór de op richting van de nieuwe stichting was hij vice-voorzitter van "Nieuw Goes". Tijdens de receptie sprak onder andere wethouder L. H. de Leeuw een woord van afscheid. ..Jaap. ik neem node af scheid van je", aldus de wethouder. .Juist, op een moment dat de stichting zich niet alleen maar meer met. nieuw bouw bezighoudt, maar een veel breder terrein gaat bestrijken, vertrek je. Dat is jammer". De wethouder meende dat de samenbundeling van bestuurlijke en administratieve krachten in 1970 in de Stichting Samenwerking, mede door de aanwezigheid van de heer Van den Ho ven een juiste stap .was. „De nieuwe stichting heeft tot nu toe volledig aan het doel beantwoord", meende wet- Classicale vergadering Goes 29 januari GOES Donderdag 29 januari wordt in De Hoogte to Goes de classicale vergadering van de classis Goes ge houden. De vergadering wordt geo pend door ds. L. A. de Graaf, gevolgd door verkiezing van een praeses en een assessor .De agenda vermeldt, ver der de verkiezing van een lid in de Provinciale Commissie voor de zaken van Kerk en Israël en de vaststelling van de procedure bij de verkiezing van kandidaten in allerlei functies mei. Verder zijn er het voorlopig verslag van het classicaal diaconaal werkverband, mededelingen van de classicale zendingscommissie en ver slag van de synode-afgevaardigde. Na de rondvraag is er gelegenheid tot kennismaking met de nieuwe secreta ris van de Raad voor de Eredienst, ds. G van Schuppen. De vergadering begint om 19.00 uur. Plattelandsvrouwen maakten excursie WEMELDINGE De afdeling We. meldinge van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen maakte een excursie naar het. aardappel-exportbe drijf van C. Meijer BV te Kruiningen. Na een kopje koffie gaf iemand van het bedrijf enige informatie over de aktiviteiten. Hierna, werden de dames rondgeleid en kreeg men een uiteen zetting over het sorteren, de koeling, verpakking en opslag van aardappe len. De aardappelen worden naar zes tig verschillende landen geëxporteerd. Na het. dankwoord van de presidente, mevrouw E. G. Eckhart-Dominicus, kregen de dames bij het vertrek na mens het bedrijf een zakje aardappe len aangeboden. 'Concordia' te Krabbendijke hield ledenvergadering KRABBENDIJKE In het cultureel centrum te Krabbendijke werd vrijdag avond een ledenvergadering gehou den van de muziekvereniging 'Concor dia', onder leiding van de voorzitter de heer F. Dees. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek onder meer dat er in 1975 veel aktiviteiten zijn geweest en dat de vereniging 29 'wer kende' leden telt, terwijl er nog 9 ïi opleiding zijn. Dit levret wgl de nodig', financiële problemen op en men :s blij met de steun van het grote aantal donateurs (340). De penningmeester kon de vergadering een vrij gunstig overzicht geven. Bij de bestuursver kiezing werden de heren F. Dees en H. Modderkreke herkozen en werd in de vacature van de heer E. van Vel- zen, die wegens drukke werkzaamhe den zijn functie neerlegde, gekozen de heer J. Westerweele. De heer Modder kreke legde wel zijn functie als pen ningmeester neer, die werd overgeno men door de heer A. Meloen. Het programma voor het komende seizoen werd besproken en in grote lijnen vastgesteld. In februari zal de jaar lij kste uitvoering worden gegeven en 28 februari brengt het grootste gedeel te van de leden een bezoek aan de Vlaamse Opera- De komende zomer wordt weer deelgenomen aan het Rei- merswaal Festival dat in Verseke wordt gehouden. Er zijn ook verschil lende concerten in de muziektent gep land. In oktober hoopt men deel te nemen aan een muziekconcours, waar-! schijnlijk buiten de provincie. Tot slot woerdt in het na jar weer een leerlin-i genavond gehouden. VAN DEN HOVEN houder De Leeuw. Hij overhandigde de scheidend voorzitter een kleine at tentie namens de gemeente Goes. In de avonduren nam het, bestuur van de Stichting Samenwerking afscheid van haar voorzitter. Dat. gebeurde tijdens een diner. Als dank voor zijn inzet ont ving de heer Van den Hoven uit han den van directeur P. Simpe'aar een autoradio. MENINGEN IN SENIORENCONVENT VERDEELD B. EN W. WILLEN STRENGERE MAATREGELEN VEILIGHEID VAARTUIGEN ZIERIKZEE De gemeenteraad Zie- rikzee behandelt woensdag 21 .januari opnieuw het initiatief.voorstel van de PvdA-fractie om spreekrecht voor het publiek in te stellen. Het voorstel is inmiddels besproken in het senioren convent. Daar wordt er genuanceerd over gedacht. B. en w. adviseren de raad clan oOlt rich over dit punt uit te spreken. Mocht de raad beslissen dit voorstel bij wijze van experiment te accepte ren, dan zullen in de raad van februa ri de gedragsregels vóór dit spreek recht worden voorgelegd. B. en w. denken daarbij aan de in de gemeente 's-Gravendeel geldende gedragsregels. B. en w. stellen de raad voor de algemene politieverordening zo te wij zigen dat er voldoende eisen kunnen worden gesteld aan vaartuigen ten aanzien van zeewaardigheid, uitrus ting, reddingsmiddelen, bemanning en passagiers. Het recente ongeval met de polyester boot op het Grevelingen- Heroprichting schuttersgilde in Werneldinge WEMELDINGE In Werneldinge vanaf vrijdag 23 januari weer een schuttersvereniging. Dan wordt name lijk het gilde Sint Andries heropge richt. Het schuttersgilde is 73 jaar ge leden gestopt, met activiteiten. Vooral door het initiatief van de heer Jac. Priem uit Ovezande zal nu in Wernel dinge weer aan de schietsport gedaan worden. De Nederlandse Bond van Wipsc'nutters heeft de vereniging al als lid aangenomen. Dat gebeurde op do jaarvergadering. Het schietlokaal van Sint Andries is ondergebracht in hotel Smits te Werneldinge. De heropgerich te vereniging telt momenteel 47 leden, waaronder zeven vrouwen. Ook zijn er plannen om deze zomer staande wip pen te plaatsen. De officiële opening is de 23e om half acht in hotel Smits. Burgemeester H. G. van Suylekom zal het eerste schot lossen en ook het vaandel dat uit 1863 dateert aan de vereniging over handigen- Dit vaandel krijgt een plaats in het schietlokaal. Blijspel voor de beiaarden WEMELDINGE De leden van de afdeling Wemeidinge van de Algemene Bond van Bejaarden gaan zaterdag middag een toneelstuk zien- In het dorpshuis speelt dan de toneelgroeo 'Zeelandia' voor hen een blijspel in het Zeeuws. Het stuk is get.it.eld 'Boer- derieë de Katte'. De aanvang is om 14.00 uur. Koster Den Haan te Sint-Annaland nam afscheid ST-ANNALAND De heer D. den Haan te St-Annaland heeft afscheid genomen als koster van de gerefor meerde gemeente te Sint-Annaland. Hij werd toegesproken door de voor-' zitter van de kerkeraad, ouderling J.l Elenbaas, die hem bedankte voor het' vele werk dat hij in de afgelopen dertig jaar heeft gedaan. Als blijk van waardering bood hij de scheidende koster een boekenbon aan- '/erAiezing kerkvoogd ST-ANNALAND In de plaats van kerkvoogd M. A. Lindhout. die bij de Nederlands hervormde gemeente te St-Annaland werd benoemd tot dia-I ken, heeft het. college van kerkvoog i den en nota,beien deheer A. Wessels.l die voorheen notabel was. gekozen rot. kerkvoogd. De heer Wessels heeft rijnj benoeming aangenomen. meer onderstreept de noodzaak om tot voorschriften te kómen inzake bedrijfsmatige recreatie te water, al dus b. en w. Voorts wil her, college een nieuwe verordeningsheffing scheepvaartrech ten instellen omdat 1 januari 1976 de oude verordening is vervallen. Bij deze gelegenheid wil het college de tarie ven verhogen omdat die sedert, enkele jaren niet meer zijn aangepast- De raad krijgt ook een verzoek van de woningbouwvereniging 'Beter Wenen' te behandelen om medewerking re verlenen aan de stichting van 19 wo ningwetwoningen op diverse plaatsen in Zierikzee. Met, deze bouw, aldus het. college, wordt de renovatie van de binnenstad voortgezet. Het college vraagt de raad tevens om subsidie te verlenen aan de stich ting clubhuis Mr. Bakkergroep Zierik- zee. Deze plaatselijke afdeling van de Scouting Nederland heeft jarenlang geen passend clubhuis meer. Daarom heeft de groep met een aantal sympa thisanten een clubhuis bij zwembad Onderdak gebouwd. Voor de werk zaamheden die door vaklieden moeten gebeuren, vraagt de groc-p nu een subsidie aan de gemeenten die ligt tussen 4.500.- en 5.500.- gulden. Hel- college stelt voor deze subsidie te verlenen. De werkgroep Plan West. intussen omgezet- in Belangengroep Zierikzee West heeft, nog geld over van de startsubsidie van de gemeente vorig jaar gekregen De groep vraagt nu dit -restant te mogen behouden. B. en w. stellen de raad voor daarmee in te stemmen. De vergadering begint 's avonds om half acht. Na winterstormen dikwijls koudere periode met vorst (Van onze weerkundige medewerker) Een periode niet zeer onbesten dig stormweer wordt in de win ter di.Ikwijls gevolgd door een koudere periode met vorst en sneeuwbuien. Dikwijls, maar dat betekent nog niet dat dit ook deze. week al gaat gebeuren. De zeer onbestendige periode hebben wij wel met een grote depressie- activiteit. de kou kwam, althans in het begin van de week nog niet verder dan Denemarken waar vcol sneeuw viel evenals In Scandinavië- Nu is een sneeuw dek in Scandinavië gunstig voor het ontstaan van lagedrukgebie den. zogenaamde brongebieden, alsook dikwijls de motor voor koudeperioden. Dir. is nog nie: voldoende om de ijsbanen in Nederland een harde vloer te geven. De depressies zelf sullen ook moeten meewerkon. Blijven zij toch een te noordelij ke route volgen dan blijven ze met westenwinden zachte lucht naar het vasteland stuwen en zo lang kan men een vorstperiode wei vergeten. Echter. wanneer de druk boven Scandinavië gaat. stijgen, dit soms zeer spontaan na de passage van een stormde- pressie, dan worden de van de Oceaan aanvallende depressies ge dwongen een zuidelijker koers te volgen bv. van Ierland, via Zuid- Engeland, naar Frankrijk en de Alpen Wanneer dat lukt (vanuit het oogpunt van de ijsliefheb- bers) dan is een koude golf met. naar noord tot noordoost- draai ende winden in deze rijd van het jaar vrijwel onafwendbaar. In het, begin van de week was een dergelijke ontwikkeling niet uitgesloten, mede ook door een hoge drukgebied boven Groen land dat de wens te kennen geeft wel een sprong via IJsland naar Scandinavië te willen maken. In ieder geval heel wat meer leven in de atmosfeer dan in december, ook meer regen. In Noord-Groningen en Noord-Fries land in vier januaridagen 50 a 60 mm regen de normale hoeveel heid voor de hele maand en meer regen dan in de hele december maand. Wanneer het tot een vorstperiode van wat langere duur zou moeten komen dan wordt het nu, eerste helft van januari, tijd. Na de zeer strenge winter van 1962-1963, in middels 13 jaar geleden, deden zich drie koudeperioden voor met, meer dan vijf ijsdagen (ook over dag vorst') n 1. in 1066 mét 10 ijsdagen van 11 tot. 2! januari; :n 3968 16 tot. 21 december 6 ijsda gen en de eerste week van maart 197! 6 ijsdagen en 's nachts strenge vorst. Van de laatste tien januarimaanden waren er maar drie iets te koud. De maand december leverde de volgende regencijfers op: nor maal geefr december rond 60 mm neerslag: Oostburg en Se- rooskerke (W) 37. Middelburg 33, Vlissingen 28. Westkapelle 28, Goes 29, Kapelle 22, Zierikzee 29. Kats 26, Aagtekerke 20, Borssele 17 mm. Duivenexpositie in Krabbendijke KRABBENDIJKE De postduiven- houdersvereniging 'De Luchtbode' houdt vrijdag en zaterdag een onder linge duivententonstelling in het cultu reel centrum aan de Noordweg te Krabbendijke. De tentoonstelling is vcor het publiek geopend vrijdag van af 20.00 uur en zaterdag vanaf 14 00 uur- Zaterdagmiddag om vier uur worden een 20-tal tentoonstel!ingsns- riuiven van de heren Faayaars en Van Loon uit Hoeven verkocht, die vanaf twee uur te bezichtigen zijn. Tijdens de tentoonstelling zijn prachtige prij zen te winnen met het rad van avon tuur. DRS. SPEL1ER (CRM) IN BRUINISSE GEMEENTEN EN PROVINCIE STAAN NIET BUITENSPEL BRUINISSE Volgens drs. J G- Spelier van het ministerie van erm zal oen eventueel nationaal park in het Grevelhigenmoor niet vallen onder de verantwoordelijkheid van de toe komstige gemeenschappelijke regeling voor het Grevelingenbekken, De heer Spelier zei dat dinsdagmiddag in het dorpshuis van Bruinisse. waar de Zeeuwse vrouwenraad werd voorge licht over de. plannen tot inrichting van de Grevelingen. „Als er een natio naal park zou koment dat primair tot de verantwoordelijkheid van rijkso verheid." aldus drs. Spelier. Hij voegde daar wel oan toe, dat de betrokken provinciale- en gemeentebe sturen bij de inrichting van zo'11 nati onaal park niet, buitenspel gezet zullen worden. Volgens de lieer Spelier moet de inrichting van een nationaal park in zeer nauwe samenwerking gebeu ren met de provincie- en gemeentebe sturen. Zoals bekend, wordt in "Haag se kringen' met de gedachte gespeeld Om van het centrai.1 platengebied (1100 hectare) in de Grevelingen een nationaal landschapspark te maken. De voornaamste platen m dat gebied zijn de Veerman- en de Hompelvoet plaat. De opzet van de bijeenkomst, in het dorpshuis van Bruinisse: de Zeeuwse vrouwenraad wilde met, enkele sugge sties komen, waarmee bij de inrich ting van het Grevelingenbekken reke ning zou kunnen worden gehouden. Daarbij werd voor zover het de recreatie betrof vooral gedacht aan voorzieningen als toiletten, douches en voorzienmgen voor gehandicapten. Aan die voorzieningen zal terdege aan dacht, worden besteed, zo bleek dins dagmiddag. Drs. Spelier: „Dergelijke voorzienmgen moeten geplaatst wor den in de visie van de zonering. U zult ze aantreffen op de concentratie punten. maar zeker niet- in de natuur gebieden, waar wandelaars de stilte zoeken." Gedeputeerde A. L. van Geesbergen ging gistermiddag niet in op de inhou delijke kanten van de inrichtings- schets voor de Grevelingen. Hij vond het iliet juist om nu al commentaar té geven, terwijl de inspraakprocedure rond de aankleding' van het Grevelin- gemnear nog in volle gang is. Volgens de heer Van Geesbergen zou hij op de zaak vooruitlopen, als hij dit- moment met. een visie zóu komen. Staatssecre taris W. Meijer van erm had de provinciebesturen van Zeeland en Zuid-Holland gevraa gd ui tér luk 15 maart met een reactie te komen op de inrichtingssc'nete. Volgens gedepu-1 teerde Van Geesbergen zal het echter i niet mogelijk zijn om medio maart daarvoor allang klaar. De rijksover heid houdt de zaak echter onnodig op, vond de heer Van Geesbergen. Ir. E. van Dord van de rijksdienst voor de IJfselmeerpolöers Dia van de projeo- standpunt. ie formuleren, omdat- groep veer de inrichting var» her, G». de inspraakprocedure veel tijd vergt. De neer Van Geesbergen herhaalde dinsdagmiddag zijn kritiek op het. uit blijven van een gemeenschappelijke regeling voor het Grevefllngengebied. De gemeenten en de provincies zijn velingenbekken) behandelde dinsdag, middag de technische aspecten. Hij vertelde onder meer. aar met, de in- riohting van het, Grevelingenmeer eer. bedrag van zo'n 47 miljoen gulden gemoeid1 zal zijn. Geleerden na studie foto's uit ruimte: WASHINGTON (UPI) De ruimtevaarders in de Apollo-Sojoez van vorig jaar juli hebben kleurenfoto's genomen die aanwijzing ge ven dat het Arabisch schier eiland langzaam tegen de klok in draait rond een punt hij de Golan-hoogvlakte. Op de foto's zijn tot dusver onbe kende breuken in de aardkorst te zien. die van Libanon in drie verschillende richtingen lopen. Een ervan gaat naar het oosten, naar Irak en loopt ook door het. dal van de Eufraat in Syrië, de tweede strekt zich uit naar het noordoosten en de derde naar het noorden tot, in Turkije, Dr. Darouk El-Ba.z, directeur van net centrum voor onderzoek van aar de en plansten van het Smithso nian Instituut, zegt dat deze laat ste breuk eindigt ten zuiden van de stad Lice, waar zich onlangs herige aardbevingen hebben voor gedaan. El-Baz staat, aan het hoofd van een groep geleerden die de foto's analyseren die tij dens de vlucht van de Apollo- Sojoez zijn genomen. Hij ver moedt dat de aarberingen in Tur kije vorig jaar zijn veroorzaakt door het zeer langzaam wegdraai en van het, Arabisch Schiereiland'. Dat, is in overeenstemming met de aanvaarde theorie die zegt dat grote delen van de aardkorst zich steeds verplaatsen, langs elkaar heen schuren en Legen elkaar op- botsen- Deze verplaatsingen wor den veoorzaakt door geweldige kolommen gesmolten materiaai uit. het binnenste der aarde. Vol gens El-Baz draait het Arabische plateau naar het noordoosten in de richting van de Zagros-bergen in Perzië. van het- segment, af dat Afrika ondersteunt.. Dat, betekent dat de Rode Zee tussen Afrika, en Saoedi-Arabië breder aan het worden is, met, een snelheid van ongeveer vijf centimeter per jaar,, De Perzische golf aan de andere kant, wordt nauwer en de zee straat tussen de Perzische Golf en de Golf van Oman zal vermoede lijk over tien miljoen jaar afge sloten zijn. De Perzische golf zal daardoor een zoutmeer worden dat spoedig verdampt. Intussen blijft het Arabische Schiereiland tegen Perzië opdrukken, waar door in dat land bergen ontstaan en in Perzië, Midden-Turkije en oostelijk Irak aardbevingen wor den veroorzaakt. Nader ondezoek zal de geologen waarschijnlijk in staat stellen die gebieden aan te wijzen waar zich waarschijnlijk aardbevingen zullen voordoen. De nieuwe breuken zijn het eerst gezien door ruimtevaarder Vance Brand, die er foto's van heeft genomen. Het was al bekend dat er een breuk loopt tussen de Golf van Akaba, de Dode Zee en het Meer van Tiberias. Nu die zich verder naar het noorden blijkt uit te trekken kan volgens El-Baz vernacht worden dat het gebied bij de Gölan-hoogvlakte op den duur uiteen zal splijten en met water gevuld zal worden. Directeur onderzoekinstituut Stora: DEN HAAG (ANP) Tegen 1980 of in dat jaar zal pas kunnen worden geconstateerd of onze pogingen om het afvalwater te zuiveren om zodoende een beter milieu te krijgen, succes heb ben. De metingen van thans moeten zich over een periode van minstens tien jaar uitstrekken. Er zijn zuiveringsschappen, die pas vijf jaar geleden, toen de wet verontreiniging oppervlakte water in werking trad, hun metingen begonnen. Om de juiste conclusies te kunnen trekken zijn uitgebreide cijferreeksen van onderzoekresultaten over minstens tien jaar nodig. Dat is de mening van drs. J. F. I Noorthoorn van der Krui,iff, direc teur van de Stichting Toegepast WETHOUDER ROOSE HULDIGDE TROUWE ZWEMSTER Onderzoek Reiniging Afvalwater (STORA), welke stichting voor de zuiveraars het onderzoek gemeen schappelijk verzorgt. Een vraag voor drs Noorthoorn van der Kruijff is evenwel wie er nu. gelijk hebben: zij, die metertjes in liet water hangen en aan de hand daarvan bepalen of de waterveront reiniging een halt is toegeroepen of zij, die van oordeel zijn dat men de zuiverheid van het water moet af meten aan de levensomstandighe den van flora en fauna in sloten, kanalen, meren en rivieren- De laatste methode is uiteraard veel duurder, maar volgens de Stora- directeur de beste. Maar dit onder zoek vereist gespecialiseerde krach- ren. Er zijn al waterschappen, die" het. onderzoek naar de leefgemeen schappen in het water hebben ver richt. Dit onderzoek moet zich ook over-jaren uitstrekken. Met nadruk wijst hij erop, da.t, de verontreiniging van het water geen kwestie is van de laatste jaren. De problematiek van de waterveront reiniging is a.ï heel oud- De water leidingbedrijven danken htm ont staan aan de waterverontreiniging. De problemen ontstonden toen het slootwater niet meer gedronken i ken worden en niet meer bruikbaar; was voor het maken van boter enj kaas Dit was in West-Nederland I omstreeks 1870 (opkomst, van de! industrie) het gev Het aard niet na te gaan aan de hand van het aantal geoouwde zuiverings installaties. Veel instellingen, die zuiveringsinstallaties bouwen, be staan pas sinds de wet verontreini ging oppervlaktewater. Oudere wa terschappen beschikken reeds over uitkomsten van onderzoek- Incidenteel, dat wil zeggen In bepaal de provincies en 'oij "bepaalde wa terschappen. is verbetering te con stateren. Over vijf tot tien jaar zullen alle nu gedachte zuiveringsin stallaties verrezen zijn: uiteraard is het, tempo afhankelijk van onze economische toestand. In januari jl. waren in ons land 518 rioolwater zuiveringsinstallaties in bedrijf bij provincies, ziuvsringsschappen, wa terschappen en gemeenten. Wanneer alle zuiveringsinstallaties verwezenlijkt zijn dan zal het wat Stora-directeur noemt, 'grijobare water gezuiverd worden. daarmee zijn wij er niet- Overloop ONTVING BLOEMETJE, ZWEMABONNEMENT EN KLEUBELIPOSTER (fill uit Goes, lie al geruime tijd iedere dinsdagmorgen aanwezig is op het we- keli.ik-C zwemuurtje voor huisvrouwen, Mejuffrouw Parée werd beloond met een bloemetje, een gratis zwemabonne ment, en een kleurenpostër van Goes. Het overdekte zwembad in Goes ging m januari 1974 officieel open. Wethou- GOES Wethouder -T H. Roose heeft der Roose wees in een kort toespraakje dinsdagmorgen de 300.000ste bezoeker1 op de vele functies, die het zwembad van het Goese overdekte zwembad ge-I heeft. Volgens de heer Roose is her, huldigd. Dat was mejuffrouw M. Farée bad niet alleen uit her. oogpunt van volksgezondheid en recreatie belang rijk. het, vervult tevens een socia.le functie. Hii kondigde aan, dat, mot in gang van 1 februari voor lief. bad een vastrecht-kaart wordt ingevoerd. De kaart biedt de bezoekers van het bad een korting van twintig tot vijfentwin tig procent, op de geldende tarieven. Op de foto. mejuffrouw Parée tijdens de huldiging, links op de rug gezien- wethouder J. H. Roose. Pupillen van de vv Krabbendijke tafelvoetballen KRABBENDIJKE Voor de pupillen! van de voetbalvereniging Krabbendij ke begon zaterdagmorgen in het club gebouw de tafelvoetbalcompefcitie, die de eerstkomende vier zaterdagen zal wordne' afgewerkt. De pupillen zijn hiervoor ingedeeld in 13 landenteams mer vier spelertjes per team. Er wordt, een hele competitie gespeeld zodat in totaal 156 wedstrijden op het programma staan. De competitie wordt gehouden in het kader van de pupillenavond in febrari. waarop een 'mini-olympiade' wordt gespeeld. Za terdagmorgen werden de eerste 32 wedstrijden gespeeld waarbij in to taal 389 doelpuhten werden gescoord. 'Zweden' werd topscorer met 42 doel punten, maar kreeg er ook de meeste tegen (48). De stand aan de kop na deze eerste zaterdag isItalië 9 punten uit 5 wedstrijden: 2 Amerika 9 uit 6: 3 Nederland 8 uit 5. 4 België 7 uit 5; 5 Frankrijk 5 uit 5. Het afvalwater in de steden wordt meestal samen met regenwater door riolen naar de zuiveringsinstal laties afgevoerd. Men ban deze rio len slechts tegen zeer hoge bosten zo veranderen dat de buiarn tegen iedere hoeveelheid regen zijn opge wassen. Daarom zijn in de meeste riolen overloopbnizen gemaakt, waaruit bijvoorbeeld bij een wolt breuk het niet te verwerken watei 'overstort'. Dit sleurt uiteraard het afvalwater mee. dat daardoor onge zuiverd in het oppervlaktewater komt. In dit geval moet men de kosten van de riolering en de kwali teit A'an het oppervlaktewater tegen elkaar afwegen. Maar er wordt op het ogenblik naar gestreefd deze overloop te beperken. Ook op dit gebied moet onderzoek worden ver richt. want het is thans nog te veel een zaak van de natte ringer, aldus de directeur. Uiteraard, zitten wij ook met de wa tervervuiling mi de ons omringende landen. Men heeft wel eens het, idee da t men daar het. wafer zuivert voor zover bruin het, kan trekken. Drs. Noorthoorn van der Kruijff meent, dat het. tempo in het, buiten land wel Ava.t- hoger zou kunnen liggen. Nederland is op het ogecblis met de bepaling, dat de vervuiler betaalt, veel rigoreuzer- Bij Mach teil van her Nederlandse bedrijfsle ven en de huishoudelijke vervuiler; moet men er aan denken dat ons laaggelegen land aan het einde var de vervuilingsketen zit. Je zjou tege nover het, buitenland ongeloofwaav dig zijn als je in zo'n situatie niets a.an waterzuivering zou doen. Niet alleen de kwaliteit van hst or pervlaktewater zal beter wordt 1 door ös nu gebouwde en nog bouwen installaties: ook de ind st.rie, die water zuivert, werkt er aa mee het milieu minder te belaste: hetgeen uiteraard de zuiverheid vaa het oppervlaktewater bevordert. De particuliere vervuiler heeft, o» dit gebied ook grote mogelijkheden bijvoorbeeld door het vermijden A'an produkten. die hetzij bii de fabricage hetzij bij gebruik meer verontreiniging veroorzaken dan an- j dere Op dit. gebied is echter nog een veel actievere voorlichting van I de consument nodig, aldus de Su> ra-drecteur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 22