Anecdotes uit Wemeldinge Technica Marije Al week lang grote verslagenheid en machteloosheid in door water ergst getroffen plaatsje Ruisbroek RESPECT VOOR HULP VAN TWEE NEDERLANDSE SCHEPEN lüachteloos 971 DINSDAG 13 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De dorpspolitiek in deze contreien blijft mateloos boeien. Zo hebben we daar die affaire in Wemeldinge. Die zaak loopt al een tijdje en draait om de oud-burgemeester, die na de ge meentelijke herindeling op wachtgeld werd gezet en in het nieuws kwam toen de ambtswoning werd verlaten. Het interieur van de woning bleek niet geheel compleet te zijn. Een ijveriig raadslid had het allemaal geconstateerd. Wastafels waren verdwenen, een toilet bleek gesloopt, de schoorsteen uitgebroken, een ligbad foetsie, de trap naar de vliering weg en voorts mankeerden er deurknop pen en contactdozen. Waar of dat allemaal gebleven was wilde het raadslid weten. In de daarop vol gende raadsvergadering circuleer den er allerlei nota's die moesten aantonen, dat alles wat er uit die ambtswoning was meegenomen privé-eigendom was. Vervolgens nam een grote meerderheid van de raad een motie aan waarin het vertrouwen werd uitgespro ken in de integriteit. Daarna werd het even rustig in Wemeldinge. Maar een dag of wat geleden was het optreden van de oud-burgemeester op nieuw onderwerp van discussie in de gemeenteraad van Kapelle. Ie dereen was het erover eens, dat de oud-burgemeester geen recht had op de door hem gevraagde verhuiskostenvergoeding van vijf duizend gulden. De minister mocht dan wel beslist hebben dat die vergoeding moet worden uit gekeerd maar in de gemeente raad van Kapelle vond men dat er toch alles aan moest worden gedaan om te voorkomen dat de oud-burgemeester een vergoeding krijgt. Waarom een gewone tim merman of schilder niet en een oud-burgemeester wel, zo werd er gezegd. Een raadslid vond trou wens dat de vroegere eerste bur ger van Wemeldingezich- -met- bepaald ais een bescheiden per soon had ontpopt. Hij herinnerde daarbij aan de regelmatige kre dietoverschrijdingen ten aanzien van juist die ambtswoning en verder haalde hij opnieuw de kwestie van het weghalen van deurknoppen en wasbakken op. „De wijze waarop de vlaggemast is verdwenen is trouwens al een anecdote op zich", zo zei in de laatste gemeenteraad PvdA- woordvoerder A. C. van Over- beeke. Nu ben ik persoonlijk gek op anecdotes, dus snel een babbel gemaakt met Van Overbeeke, die me in geuren en kleuren het verhaal vertelt, dat de oud-burge meester met nog een persoon, waarschijnlijk zijn schoonzoon 's avonds laat naar de ambtswoning was getogen om daar eigenhan dig een vlaggemast uit de tuin te verwijderen. Dorpelingen hebben de edelachtbare en die andere persoon met de vlaggemast op de schouder door de straten zien sjouwen. Niet door de Dorps straat r^cht op huis aan, maar zo onopvallend mogelijk buitenom de dorpskom. De oud-burgemeester is ook 's nachts verhuisd", zo weet de heer Van Overbeeke nog te melden. „Waarom ie dat deed weet ik niet". Oud-burgemeester van Sas in een reactie: alles wat ik als laatste bewoner uit het pand heb meege nomen is mijn eigendom. Ik heb trouwens ook nog wel een anec dote: de vlaggestok, vlag en wimpel heb ik destijds nog eens van de gemeenteraad cadeau ge kregen. De hele affaire rond de ambtswo ning in Wemeldinge is nog niet afgerond. Als gedeputeerde sta/ten van Zeeland straks de gemeente zullen opdragen om die verhuis kostenvergoeding alsnog uit te ke- - ren zal men in beroep gaan bij de kroon, zo is uit de laatste vergadering gebleken. Maar met de nu beschikbare gegevens kan een beetje schrijver zovast wel uit de voeten. Er is al voldoende materiaal voor handen voor een leuke streekroman. Even voorstellen aan Marije de Caluwé, eenentwintig jaar jong, afkomstig uit Sluiskil. Zij is de nieuwe technica van de gesproken boeken-studio in Middelburg. Marije regelt de techniek, zorgt dat de stem van degene die een boek voor leest, gaaf op de band komt te staan. In deze rubriek hebben we het al eens eerder over gesproken boe ken gehad. Maar toen viel de nadruk nogal op het op de band praten van pornografische ro mannetjes- En er wordt zoveel méér lectuur ingesproken daar in die studio in Middelburg-zuid. Zo'n erotisch getint werkje voor lezen is eerder een uitzondering dan regelmaat. De interesse voor dit soort gesproken boeken blijkt zelfs vrij gering te zijn. .De gewone romannetjes, daar is behoefte aan" zegt meneer Nleu- wenhuyzen van de Nederlandse blindenbibliotheek in Den Haag, waarvan de studio in Middelburg deel uit maakt „Ook kinderboe ken. daarin vinden de oma's die dat lezen iets van hun eigen jeugd terug. En dan hébben we verder onder meer nog die ver pleegsters- en doktersromans Daar kunnen we gewoon niet ge noeg gesproken boeken van ma ken". Ik attendeer nog eens even op die gesproken ljoeken omdat er in Zeeland behoefte bestaat aan vrijwillige medewerkers en mede werksters die per week een lees beurt van vijf kwartier voor hun rekening willen nemen en zo in een bepaalde tijd een boek op de band willen inlezen- Geïnteres seerden kunnen rechtstreeks bel len met nummer 11575 in Middel burg. Maar men kan zich ook schriftelijk aanmelden bij de Ne derlandse Blindenbibliotheek Noord wal 7 in Den Haag. Nu is dat voorlezen niet ieders werk- Lang niet iedereen is er geschikt voor. Wij moeten helaas streng selecteren, zegt de heer Niewenhuyzen. ,Dat komt om dat zoveel mensen zo schools hebben leren lezen met punten en komma's Je merkt dan dat de mensen totaal van intonatie ver anderen wanneer ze een boek gaan voorlezen- Daardoor krijgt het iets onnatuurlijks". Je mag als voorlezer niet voor het boek gaan staan", vindt meneer Nleu- wenhuyzen. Want niet de lezer is belangrijk, maar het boek Daar om ook mag een voorlezer niet opvallen. Dat gebeurt niet alleen wanneer iemand het slecht doet, maar ook wanneer hij of zij het tegoed doet, de autoritair, of te vriendelijk. Het voorlezen van boeken is eigenlijk vertelkunst"- Als u denkt dat het wel iets voor u is. dat voorlezen en inspreken van boeken op de band dan moet u maar vlug contact opnemen. Want de blindenbibliotheek Ét werkelijk om goede voorlezers te springen. Men kan er wel enkele tientallen gebruiken- Het brengt u overigens geen cent op. u raakt er zelfs tijd aan kwijt, maar u kunt ervan verzekerd zijn dat u goed werk doet voor een ander, die het gezichtsvermogen mist en niet in staat is om zelf te lezen. Dank zij die vrijwillige hulp van al die voorlezers kunnen die visu eel gehandicapten nu echter ook naar boeken luisteren.! Onder reductie van Jacques Cats De Franse dokter profGa briel Nahas van de Franse medi sche faculteit heeft verklaard dat Cannabis (hasjj en marihuana helemaal niet ongevaarlijk zijn. Het kan de bloedcellen afbreken, waardoor de immuniteit voor be paalde ziekten tot bijna de helft terug loopt, sperma vernietigen en bepaalde mechanismen in de hersenen wijzigen. ..De opvatting dat cannabis betrekkelijk onscha delijk zou zijn is absoluut fout," meent hij. De vrouwelijke leerlingen van de 'Heaton Park' middelbare school in Newcastle Upon Time moeten een stukje emancipatie voortaan lijfelijk ondergaan, zeer tot hun ongenoegen. Schoolhoofd Harry Askew maakte woensdag namelijk bekend dat de meisjes bij ongedisciplineerd gedrag, net als de jonges, met de rotting kunnen worden getuchtigd. De meisjes lieten het. er donderdag niet bij zitten, gooiden de ruiten in en boycotten de lessen, zonder erin te slagen de jongens aan hun zijde te krijgen. De meisjes van Heaton Park. een school met 1300 leerlingen, protesteerden zo fel dat de politie tot twee maal toe moest uitdrukkenAskew zegt dat hij heeft besloten ook de lijfstra) voor meisjes in te toe ren omdat zijn leraressen zich geregeld beklaagden over hun wangedrag. Hij zei voorts dal hij zijn besluit zal handhaven en niet bereid is te praten met de protes teren meisjes, allemaal rond de li a 15 jaar oud. Zeeuwse vissers over Haagse beren: quootzakken. Gehoord op vismijn in Bres- kens: 't schol nie veel of ik had't achterste van m'n tong laten zien. Gehoord op afscheidsreceptie van Schelde-directeur Hermsen: Er zijn plannen om in VlisvinKen houten fregatten te gaan bouwen. De schijnen ijzers terk te zijn. Gulf-affaire: nu al drie gladde teckels.-. Vobert. Ferry en Bauke speelden partijtje Gulf. Meneer Anton Brevet uit Brcskens schildert met de hamer en met een gasbrander. Inderdaad, u zegt hel zelf: dat zie je niet elke dag- Brevet heeft de laatste hand gelegd aan een werkstuk van een meter bi.t tachtig centimeter, waarop in verschillende lagen koper een berglandschap :s uitgebeeld Centraal in dit landschap staat een kas teewaarvan elk minuscuul klein steentje met een dun klinknageltje van een millimeter is vastgeklonken. En als u weel dat dat kasteel is opgetrokkenuit een paar duizend van die steentjes dan is het wel enigszins voor te stellen, dat Brevet er een jaar mee zoet is geweest om het werkstuk te voltooien. Een heidens karwei dus. Maar eigenlijk vindt de Bresnaander het jammer dat het v:erkstuk nu klaar is- .je begint er aan als een hond aan een been. Eerst weet je niet wal het wordt maar. ah er dan lijn in begint te komen, wordt het echt lollig De kleurschakeringen in het 'schilderij' zijn ontstaan door de gasbrander langer of korter op hat koper los te laten. Een gegadigde heeft Brevet nog niet voor zr.m schepping. .Maar u begrijpt wel dat ik het niet weg doe voor een borreltje en een pakje sigaretten," vertelde hij me. RUISBROEK (B) In twee gevallen worden Nederland en de Nederlanders genoemd in het Belgische gebied tussen Antwerpen en Brussel, dat ruim een week geleden onder water kwam te staan. In het eerste wijst men afgunstig op de veilige hoge dijken, die Nederland voor een overstromingsramp hebben behoed toen het weer eens stormde. En in het andere heeft men al evenzeer waarderende woorden voor de strijd tegen het water, zoals die sinds mensenheugnis in ons land wordt gevoerd: met respect wordt gesproken over de twee Nederlandse schepen die een doorslaggevende rol spelen bij de afdam ming van het gat op de strategische plaats waar de Vliet in de Rupel uitmondt. De schepen storten er ladingen stenen, puin en vierkante betonblokken in een soort sluis. Lange slierten militairen vervolmaken het karwei door er een oneindige stroom zandzakken overheen te leggen. Maar het water is nog niet bedwongen. Er zal nog geruime tijd met man en macht gesjouwd moeten worden. In Ruisbroek waar de situatie het ergste is en in alle dorpjes in de omgeving, zoals Wllle- broek, Puurs, Hinge en Moerzeke heerst nu al meer dan een week een stemming van grote verslagenheid en onhebbelijke machteloosheid. Overal in het door de rijkswacht bewaakte gebied ziet men groepjes mensen die elkaar bedrukt aanstaren en die de onderlinge commu- catie inmiddels beperken tot de hoogste nodige. Ze hebben het over een ongelukkig familielid, dat op een slecht te bereiken bovenverdieping al dagen achter het raam op hulp zit te wachten. Over de kelder van him huis, een eind verderop in het rampengebied, waar je niet meer kan komen. Over een laag gelegen keuken, waarin steeds water heeft gestaan en waarin volgens de laatste berichten van de hulptroepen bij laag water een dikke laag modder alles bedekt. Over de akkers, hoe ze eruit zullen zien als het water weg is. Over de ratten die je overal kan zien zwemmen op zoek naar voedsel. Over het nabij gelegen Boom, waar de buurman met zijn gezin geëvacueerd zit. Over de o verhei dsuitker ing aan de getroffenen- Over de geweldige kou, die een mens bevangt als hij zich langer dan een kwar tier in het water waagt. Er wordt gesproken over belangrijke en minder belangrijke dingen, maar alles staat in het teken van de noodtoestand, het improviseren. De mensen komen er allereerst achter dat het wassende water de kachel moet hebben geblust. Later realiseren ze zich, dat er nog een poes in huis moet zijn. Dat de fraaie antieke kast wel voorgoed verpest zal zijn. Ieder heeft kast wel voorgoed verpest zal zijn. Ieder heeft zijn eigen problemen. „Ik heb nog 5.000 francs in huis en ik kan er niet eens bij," zegt een vrouw bij het gemeentehuis tegen een dorpsge- ncite. „Ik ook zoiets," zegt de ander. De mensen troosten elkaar. Op de achtergrond staat de plaatselijke bank aan de Statiestraat in Ruis broek. Er is een hulpcentrum in gehuisvest. Allerlei geüniformeerde mannen brengen er gro te hoeveelheden voedsel- en kledingpakketten binnen. Tegenover de bank maakt een publikatie van het Belgische Rode Kruis zelfs in de etalage van een drooggebleven slagerij gewag van de noodtoestand. Lezers worden opgewekt onder alle omstandigheden hun handen goed te wassen en om vooral geen ongekookt water te drin ken. De grens van de zwaar getroffen dorpjes Ruis broek en Puurs bestaat uit een asfaltweg die maar tot de helft begaanbaar is. Bij de waterlijn staat zo'n groepje mensen machteloos te wach ten op het bootje van de Civiele Bescher ming. dat de mensen van en naar hun ondergelo pen woningen vaart- Zes mannen met lieslaairzen aan en een vrouw. „Tot daar heeft het water gestaan," vertelt een van de mannen ongevraagd als hij onze nieuws gierige gezichten ziet. Hij wijst naar een plaats, een meter of twintig verderop op het droge, waar de straat dus hoger moet liggen. De vrouw knikt: „Het is vreselijk, zulke," is alles dat ze zegt. De man die de plaats aanwees waar vette moddersporen de invloed van het water marke ren, zegt niet bijzonder veel vertrouwen te hebben in een spoedige beëindiging van de benarde situatie: „Met behulp van twee Neder landse vaartuigen zijn ze bezig om de monding van de Vliet af te dammen. Dat moet eerst, achter de rug zijn, wil men de bres van honderd meter een stuk verderop kunnen dichten. Dat gat is er nog steeds en bij elk tij komt er op nieuw water bij het ondergelopen land". De man vertelt onder de indruk te zijn van de veilige Nederlandse dijken: ,3ij jullie hebben ze dat beter voor elkaar, zulle. Ga hier maar eens kijken bij de bres, dan zie je het zelf...." Grootscheeps Onderaan de dijk, waarachter de Vliet in de Rupel moet uitmonden, lijkt een grootscheepse militaire oefening aan de gang. Zwaailichten wijzen geïnteresseerden de weg. Al gauw blijkt het gekrioel van groene mannen echter bittere realiteit. Hier wordt gewerkt. Vliegtuigen en helikopters cirkelen boven het terrein. Generato ren verzorgen de stroomvoorziening voor de hulpverleners. Een grote hoeveelheid verpieterde dienstplichtigen geniet zo goed en zo kwaad dat onder deze omstandigheden kan van een warme kop soep. Ze hangen vermoeid tegen elkaar en tegen het enige gebouw dat er staat en waar de elektriciteitsdraden naar binnen gaan. Ze komen net van het werk, zijn zojuist afgelost door een frisse ploeg- Over de dijk is het een drukte van belang. De Nederlandse schepen TToorne' en 'Avelingen' heb ben hun werk grotendeels al gedaan. Van wal tot wal is een wanstaltige hoop puin en beton blokken gestort. Honderden militairen staan in een rij als was het om een brand te blussen met emmertjes water en gooien elkaar zand zakken toe. Af en toe gooit er een te hard, zodat de ander een zak laat vallen. Er is geen tijd om hem op te rapen, de volgende komt er al aan. Dag en nacht wordt hier doorgewerkt, zo verze kert een toezichthouder. „Dan steken we de lichten aan." De man zegt met geen mogelijkheid te kunnen voorspellen hoelang hier nog moet worden gesjouwd: ziet het zeker wei, het water blijft maar tussen de blokken doorstro men. We moeten gewoon door blijven gaan totdat het water is bedwongen." Een rijkswachter met portofoon, die tegenwoor dig elke dag naar de plaats des onheils rijdt in plaats van naar zijn kantoor dat ondergelopen is, ziet een sprankje hoop; „Het is nog veel erger geweest dan nu. Hel begint er nou op te lijken, maar de pompen in Ruisbroek kunnen pas in werking worden gesteld als deze dam gemaakt is. Via een wrakkig weggetje aan de overkant- van het water rijden vrachtwagens af en aan. Laad bakken vol puin storten ze in het gat. Het lijkt een bodemloze put. Er zijn veel belangstellende burgers op de been. De dijken in de omgeving zijn meters opgehoogd door een reeks zandzak ken. Dat is gedaan omdat men opnieuw storm voorspelde, afgelopen weekeinde- Het heeft een beetje gewaaid, maar de storm waarvan ieder een in de verre omgeving de schrik flink te pakken heeft bleef uit. Een paar kilometer verderop wordt met man en macht gewerkt aan het dichten van de bres in de Scheldedijk bij Moerzeke. Daar gebruikt men de vooral in ons land ook beproefde methode van matten die met basaltblokken tot zinken worden gebracht. De moeilijkheden daar werden zondag bemoeilijkt doordat een binnendijks het begaf. Aan de snelweg tussen Boom en Sint-Niklaas is ter hoogte van de Up John fabriek een kampe ment opgeslagen, dat wordt gemarkeerd door legervrachtwagens en ambulances. Een helikop ter staat startklaar om desgewenst een arts te vervoeren. Er staat een aantal tenten en een constant groeiende stoet mensen wacht op zijn beurt: het geïmproviseerde gemeentehuis van Ruisbroek. Het echte staat een paar kilometer verder onder water. De bevolking komt bewijsjes halen dat ze in een bepaalde ondergelopen straat wonen en mogen op vertoon daarvan met een bootje mee om goederen op te halen voor zover die niet verlo ren zijn gegaan. Ook is men hier om de ƒ350 ineens plus de 70 per persoon van de overheid in ontvangst te neen. De wachttijd wordt gedood met het lezen van het mededelingenbord waarop gouverneur A. Kindsbergen meedeelt, dat er in de getroffen gebieden een avondklok is ingesteld. Belgische militairen hebben het druk met de zandzakken. Verder wordt gemeld, dat de werklozen van Ruisbroek. Willebroek. Puurs en Hingene tot nader order vrijgesteld rijn van de periodieke stempelcontrole en waar men terecht kan voor allerlei vormen van hulp. Ook de gewone huwe lijksaankondigingen ontbreken niet op het bord. De noodtoestand zal nog wel even duren. Solda ten maken een bord met daarop in koele letters: Gemeentehuis Ruisbroek. Het zal straks bij de tenten in de grond worden geslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7