Poll Mali Export Prominenten bedrijfsleven willen beleidsombuiging PZC Gulf- adviseurs Omkopingsaffaire Dassault volgende maand voor rechter 'Besmetting' door radioactiviteit was grap agenten FELLE KRITIEK IN BELGIË OP CHAOS HULP NA OVERSTROMING 3 Verklaring negen topfunctionarissen: „GEEN LUCHTJE MEISJE GEWURGD Binnen- en [buitenland AGATHA CHRISTIE OVERLEDEN BEJAARDE DOODT ZIJN ECHTGENOTE DINSDAG 13 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMSTERDAM (ANP) Negen •ooraanstaande topfunctionaris- en uit het Nederlandse bedrijfs- sven hebben in een verklaring ,an regering en' volksvertegen- voordiging sterk aangedrongen ip een wezenlijke ombuiging an het beleid. Het gaat struktureel niet goed met e Nederlandse economie en naar on- mening moeten de belangrijkste °menten van de samen na te streven jlossingen zijn: aanzienlijke terug- ,-inging van de collectieve druk, radi- ile verbetering van het ondernc- lingsHimaat en een bundeling onomischc en maatschappelijke ■achten zodat in goed overleg lussen .erheid, werknemers en werkgevers •n beleid kan worden dat ero •ricbt werkgelegenheid, welvaar elzijn in de toekomst veilig te stel- n". aldus de verklaring. De maandag aan de ministerraad en leden van de eerste en twi imer aangeboden verklaring is on- ■rtekend door de topmensen J-R.M. in den Brink (Amrobank), H.P. van i Hoven (Unilever), G. Kraijenhoff Ikzo), P- van Meeheren (Nationale 'derland), H.A.C. Van Riemsdijk 'hilips), F.O.J. Sickinghe (Vmd- ork), A. Stikker (Rijn-Schelde-Verol- el. E. van Veelen (Estel) en GA. 'agner (Koninklijke Petroleum). negen topmensen tekenen bij hun rklaring aan dat "het niet gebruike- k is dat een aantal ondernemers die rantwoordelijkheid dragen voor de ding van grote, in belangrijke r or de export werkende bedrijven jh gezamenlijk uitlaat over gewichtl- i nationale vraagstukken'. (Slot van paginal) iad al een kort geding klaarliggen oor de Gulf. Daarmee wilde ik ntkenning en opening van zaken ningen. Per slot van rekening werd niet van niks beschuldigd: een ilitieke blunder, belastingfraude en leigenlijke activiteiten in mijn ambt s kamerlid". Andere reacties in Rotterdam en ngeving gaan in de riohting van irbazing over het feit, dat de ware ;t,rokkenen tot dusverre hun namen et eerder hun namen zelf hebben ikendgemaakt. Wethouder H. van rz Pols (haven) van Rotterds >at hadden ze eigenlijk alleen i te doen om te voorkomen als Oele nog een perscon >est geven vlak voordat hij ging omdat hij ook dooi 3 mensen was genoemd. Ver- ben ik natuurlijk blij dat het iteraf geen PvdA-kamerleden be- r. let laatste is ook de mening van gecommitteerden van voor econo- sche zaken van Rijnmond, het ex- dA-kamerlid drs. P. de Ruiter: ..Het aan de andere kant wel een teleur- allang dat er toch kamerleden of ex- merleden van welke partij dan ook j blijken te zijn. Het kan gebeuren. kamerleden adviezen geven, al >en wij dat in onze partij niet, maar t is natuurlijk fout als dat in het ekeme moet gebeuren. Het aanzien n het lidmaatschap van het parle- 'nt lijdt daardoor schade". Een rare zaak", aldus ook de voor ier van de vereniging tegen milieu- lerf, H. Boerma, te Vlaardingen. at je niet adviseur bent in de en'oaarheid. Als die adviezen en de mier waarop het is gegaan het glicht konden verdragen, dan had- in ze het toch gewoon bekend kun- :n maken? Ik vraag me trouwens af ie ze aan die mensen gekomen zijn. oolvink beeft natuurlijk vroeger bij ciale zaken en volksgezondheid ten, Schmelzer staat bekend als and die veel commissariaten heeft, ied, maar een man als Hoogendijk: zou niet weten wat de Gulf daar n gehad zou hebben. Maar ja, dat is ijn opinie"- ms Kamervoorzitter Vondeling wilde cb niet over de betrokkenheid van an van zijn kamerleden, de heer 'oolvink, bij de hele affaire uitlaten, amerleden moeten nevenfuncties op- even, omdat de daarbij genoten in- omsten afgetrokken worden van hun amerinkomen. .Mocht er iets on- echtraatigs gebeurd zijn, dan is dat en zaak voor de inspecteur van de 'elastingen en eventueel de minister an binnenlandse zaken", aldus Vonde- 'ng. ERVOLG A.NTLIJN metie stappen ondernomen bij over- eidsinstanties zonder dat die instat es daarvan op de hoogte waren? 'eeft hij om het anders te zeggen - toegang gekregen tot bepaalde over- den en daar invloed uitgeoefend als merlid. terwijl hij in feite voor Gulf rkte? Een kamerlid moet zich zo- iig opstellen dat dergelijke vragen t aan hem gesteld kunnen worden. at zal goed zijn dat de kamer fracties zich nog eens over zaken als deze Gulf-kwestie beraden. Al- die aan het politieke spel deelne- n in vertegenwoordigende functies len er goed aan doen periodiek mee delen welke nevenfuncties zij ver- len. Het systeem van adviseurschap- n of zelfs hand- en spandiensten ten hoeve van organisaties of bedrijfs- /en behoeft op zichzelf niet lijk te zijn. Maar men dient er v open kaart mee te spelen, er ets worden achtergehouden. Als iijke relaties achteraf bekend wor- m dan krijgen ze in ieder geval ior kamerleden het effect van ach- ïrdocht. En dat kan geen volksverte- enwoordiger zich Zij zeggen dit te doen 'omdat het met onze Nederlandse volkshuishouding niet goed gaat en omdat wij ons daarover grote zorgen maken'. De ne gen zijn niet in de eerste plaats bezorgd over de internationale reces sie, omdat die naar hun mening aan een eind zal komen. ,,De oorzaken van onze zorg liggen dieper. Zij hebben te maken met een aantal structuurpro blemen die meer in het bijzonder de Nederlandse volkshuishouding betref fen". „In de huidige slechte economische omstandigheden worden wij gecon- rienteerd bedrijfsleven ais het Neder- fronteerd met een slecht onderne- landse is een dergelijke ontwikkeling' mingsklimaat waarin de dikwijls af brekende kritiek op de ondernemin gen onverminderd doorklinkt. Ook het huidige overheidsbeleid draagt onvol doende bij tot een herstel va n ver trouwen in de mogelijkheden van toe komstig ondernemen", waardoor nieu we investeringen vaak achterwege worden gelaten, aldus de verkla ring. .Juist voor een internationaal geo- KAMERLEDEN ALS GETUIGE AMSTERDAM (ANP) De rechtbank in Amsterdam zal op 10 en 12 februari aanstaande de zaak behandelen tegen de verte genwoordiger in Nederland van het Franse exportbureau voor vliegtuigmateriaal Ofema (onder andere van Dassault - Breguet) ing. J. B. B. uit Amsterdam. Hij wordt verdacht van poging tot omkoping van leden van de twee de kamer in verband met de in middels genomen beslissing van de regering over de vervanger van de Starfighter van de lucht macht Daarvoor kwam indertijd ook in aanmerking de Mirage straaljager, die gefabriceerd wordt door de Franse vliegtuig fabriek Dassault - Breguet. De regering koos voor de Ameri kaanse straaljager F 17 van Ge neral Dynamics. Tot de zeven getuigen, die de damse officier van justitie, mr. F. H. von Meyenfeldt, heeft gedagvaard, be horen de tweede-kamerleden Dankert (pvda) en Keja (wd). Minister Van Agt van justitie gaf be- AAN WAIRE" Slot van pagina 1 dat is dan maar ik schaam me er voor om voor maatschappij adviezen uit te bren gen De objectiviteit van hemzelf of zijn krant is geen moment in gevaar weest. Ek is niets verschenen, ook niet tijdens de oliecrisis, die een der gelijk oordeel zou rechtvaardigen. De adviezen die hij gaf hadden betrek king op de verbetering van de verhou ding tussen Gulf en de mensen in het Rijnmondgebied. .Het ging voorname lijk over milieukwesties en aangezien Gulf heel goede maatregelen had ge nomen om milieuverontreiniging voorkomen kon ik tegen Gulf zeg? „Maak dat duidelijk aan de men sen". Hij was blij adviseur te zijn, want boen de oliecrisis uitbrak was hij een van de best geinformeerden toestand. .Als er bepaalde dingen in het Botlekgebied gebeuren die ten nadele van Gulf waren, dan sta ik er", aldus Hoogendijk, „niet voor in dat dat niet in mijn krant zou hebben gestaan"- Ook in zijn functie als mentator heeft hij het contact met Gulf hogelijk gewaardeerd. Je krijgt dan als journalist de meest waarde volle gegevens toegespeeld. De vraag wat hij had moeten doen om f 27.000 te verdienen aan zijn adviezen, beantwoorde de heer Hoog endijk met te zeggen dat hij, toen de Amerikanen twijfelden aan uitbreiding van hun belangen in Nederland van wege het verslechterde ondernemers klimaat, erop gewezen heeft dat er m Nederland wel degelijk geinvesteerd kan worden. „Ik schaam me nergens voor", besloot hij. Dr. Ferry Hoogendijk, algemeen hoofdredacteur van Elseviers Magazi ne, zal binnen het uitgeversconcern Bonaventura geen problemen krijgen na de onthullingen, zo liet directeur Henny ten Brink desgevraagd maan dagmiddag weten. „Wij wisten vanaf het begin van het adviseurschap af", zei Ten Brink. .Hi ke redacteur of hoofdredacteur moet. adviseurschappen of commissariaten in overleg met de directie regelen. Hoogendijk heeft direct in 1972 met ons contact opgenomen. Wij be schouwden zijn adviseurschap voor Gulf volkomen als a titre personel, zijn journalistieke onafhankelijkheid kwam niet in het gedrang. Ik verze ker u dat hij in Elseviers Magazine niet over Gulf heeft geschreven. Wij zien er persoonlijk op toe dat zakelij ke verbintenissen van onze redactie de artikelen niet beïnvloedt". 'agger-adviseur ê.Hij heeft ook een soort adviseur schap voor het baggerbedrijf Bos Kalis, iets wat hij eens in de vier jaar moet doen, maar dat heeft ook geen moeilijkheden opgeleverd". Volgens Henny Ten Brink weigert de Bonaven- tura-direclie adviseurschappen van hoofd )redacleuren te tolereren als het karakter van het adviseurschap in strijd komt met de formule van het weekblad. gin oktober 1974 de rijksrecherche in Den Haag opdracht tot een informatief onderzoek. De voorzitter van de twee de kamer. dr. Vondeling, had hem hier om gevraagd, nadat in het Franse dag blad "Le Monde' berichten waren ver schenen. dat Nederlandse pariementar riërs steekpenningen zouden hebben gekregen van een vliegtuigfabriek verband met de vervanging van de Starfighter. De kamerleden Dankert en Keja, bei den lid van de vaste kamercommissie voor defensie van de tweede kamer, hadden dr. Vondeling meegedeeld door een vliegtuigfabriek te zijn benaderd, maar niet op de aanbiedingen te zijn ingegaan. De officier van justitie heefi. de algemeen secretaris van de Das sault - Breguei-fabriek, Pierre Francois, niet als getuige gedagvaard. Deze is wel als getuige door de rechter-com- missans in Amsterdam gehoord in het gerechtelijk vooronderzoek in de Das- sault-zaak december 1974. Het kamerlid Dankert verklaarde in oktober 1974 voor Vara's t.v-rubriek 'Achter het nieuws' dat ing. B. hem in augustus in Amsterdam de suggestie had gedaan om anderhalf miljoen gul den aan de algemeen secretaris van Dassault - Breguet Pierre Francois vragen. Deze was destijds in Nederland en had een ontmoeting met Dankert Toen Francois even weg was. zou vol gens Dankert ing. B. hem genoemde suggestie hebben gedaan. Het kamerlid Keja zou al eerder bena derd zijn door ing. B. die hem dertig mille in het vooruitzicht zou hebben Na de publikatïe in 'Le Monde' ver klaarde de Franse vliegtuigbouwer Marcel Dassault dat er door de fabriek geen financiële voorstellen waren daan aan Nederlandse parlementariërs en ook geen instructies in deze zin wa ren gegeven aan de exportfunctionaris ing. B. Deze had bovendien verzekerd dat hij geen initiatief van deze strek king had genomen, aldus luidde de ver klaring van Dassault Indertijd. Op poging tot omkoping van een ka merlid (in de wet gelijk gesteld met een ambtenaar) staat een maxirr straf van twee jaar of een boete 20.000,—. Het is als zelfstandig de lict opgenomen in het wetboek van strafrecht en valt onder de misdrijven tegen het openbaar gezag. Vervolgen van dit moeilijk bewijsbare delict komt niet vaak voor. Minister Van Agt verklaarde in okto ber 1974 in de kamer dat het straf rechtelijk bewijs in omkopingszaken bijna altijd moeilijk te leveren is. Uit juridisch oogpunt is het uiterst du bieus of vastgesteld kan worden dat het gaat om een voltooide poging tot omkoping, want er dient sprake zijn van een begin van uitvoering een misdrijf. Voorbereiding daartoe vormt onvoldoende grond. De minister merkte destijds nog op, dat de betrok ken kamerleden (Dankert en Keja) geen aangifte hadden gedaan. uiterst gevaarlijk. Als wij er nie: slagen de ondememingsrendementen structureel te verbeteren, nieuwe ex-I portmogelijkheden te schappen en daarmee de structuurwerkloosheid daadwerkelijk te bestrijden, zullen de. gevolgen ernstig zijn", zo zeggen de negen. Sociale voorzieningen De topmensen stellen voorop dat d<- sociale voorzieningen zoals wij die in ons land kennen een kostbaar goed zijn. Zij vrezen echter dat veel ver worvenheden belangrijk zullen worden aangetast 'indien wij er niet in slagen de economische fundamenten waarop de sociale bovenbouw rust snel en aanzienlijk te versterken'. Zij waarschuwen voor het zich blind staren op de aardgasbaten. .De ze zijn tijdelijk van aard en hiermee wordt onvoldoende rekening gehou den- Wij moeten door dit gordijn heen zien nu het nog niet te laat is om bij te sturen". Na te hebben gewezen op de belang rijkste strukturele knelpunten (hoge re produktiekosten dan in andere lan den. sterk gestegen arbeidskosten, snelle toeneming van de druk van belastingen, sociale premies, opwaart se druk op arbeidskosten) wordt de vinger gelegd bij het streven naar maatschappijvernieuwing. „Men moet daarbij wel maat weten te houden, zich niet verwijderen van de economische werkelijkheid en met name wat ons land betreft van levenswetten van het ondernemingsge wijze voortbrengingsstelsel. Wij den ken hierbij o.a. aan de beleidsvoorne mens als vermogensaanwasdeling en de personeelsraden. Wij zijn van oor deel dat behoud van belangrijke socia le verworvenheden op basis van een gezonde economische ontwikkeling thans veel belangrijker is dan derge lijke experimenten' (Van onze oorrespondent» ROTTERDAM f>n 2'i.jarigr kap ster in Hoek van Holland Is zondag avond vermoedelijk door wurging om het leven gebracht. f>c 28-jarige vriend van h«'t meisje, de Oostenrijker T. S. met wie zij samenwoonde, is door de politie meegenomen voor verboor (men spreekt nog niet van .aangehou den"). De Rotterdamse recherche was zon dagavond vrijwel onmiddellijk op de plek van het misdrijf aanwezig, om dat een Rotterdamse rechercheur zich ophield in de bar die zich berindt naast het pand waar het meisje met haar vriend op kamers woonde. De Oostenrijker, een kassenbouwer in hetj Westland, was raar de bar gekomen met de mededeling dat ,Anja dood] is"- De bareigenaar waarschuwde de rechercheur, deze ging kijken en liet de dokter komen. Het meisje was geheel gekleed toen ze werd gevonden. Dr. J. Zeldenrust voerde maandag nadere sectie uit. Het meisje kwam oorspronkelijk uit! 's-Gravenzande. Ze woonde sinds half oktober vorig jaar op het adres waar ze zondagavond dood is gevonden. Maandag heeft de recherche nog twee Oostenrijkers, een broer en een vriend van de kassenbouwer. voor verhoor aangehouden. Een politiewoordvoerder verklaarde maandagavond dat dit twee tal niet als verdachten moet worden beschouwd, maar dat hun verklaringen mogelijk het onderzoek een gunstige wending kunnen geven. De twee wor den voorlopig bij de rivierpolitie in ar-1 rest gehouden, omdat is ontdekt dat ze illegaal in ons land verblijven. MAATREGELEN TEGEN PRIJSSTIJGING VAN AARDAPPELEN GEVRAAGD DEN HAAG (ANP) .De prijs van aardappelen stijgt onrustbarend. De grootbandelsprijs op de termijnmarkt te Amsterdam heeft reeds een record hoogte van bijna 80 cent per kilo bereikt." Aldus het tweede-kamerlid Janssen (pvda) in maandag aan de ministers Lubbers van economische zaken en Van der Stee van landbouw gestelde schriftelijke vragen- Volgens net kamerlid moeten de bewindslieden maatregelen nemen om de prijsstijging tegen te gaan- (ADVERTENTIE) Stralingsdosisineters op radioactief afval gelegd ARNHEM (ANP) De twee rijkspolitiemensen die tijdens de gijzelingsacties van december werden inge zet bij de bewaking van de kerncentrale te Dodewaard zijn niet door straling be smet. De twee jonge wacht meesters van de rijkspolitie uit Huissén hebben een grapje willen uithalen. De commandant van het district Nijmegen van de rijkspolitie, ko lonel P. J. Plattel, verklaarde m.andag zeer ontstemd te zijn over de 'zeer onverantwoordelij ke houding' van de twee wacht meesters Minister Van Agt van justitie zal moeten beslissen over disciplinaire strafmaatregelen. Nadat het personeel van de kern centrale had geconstateerd dat de meters van de twee rijkspolitie mannen een dosis radio-actieve straling registreerden, waren op last van de rijkspolitiéleiding da delijk maatregelen getroffen Hoewel 'de opgelopen' bestraling niet groot was. mochten de twee besmette wachtmeesters een jaar lang niet worden ingezet bij de bewaking van de centrale. Ook dat er in het geheel is van opgelopen straling. Afvalprobleem De problemen van de opslag en het transport van de 560 vaten met radio-actief afval die lagen opgeslagen in de afvalloods van de centrale en gedeeltelijk ook in de openlucht, zijn opgelost. In november werd bekend dat het transport van de vaten naar het Reactorcentrum Nederland m Petten moeilijkheden gaf in ver band met een te hoge straling. Ook de hoeveelheid radio-actief afval was voor het RCN te groot om tegelijk te verwerken. Een woordvoerder van de GKN (Gemeenschappelijke Kernenergie centrale Nederland) in Dode waard deelde mee dat inmiddels 380 vaten naar Petten zijn afge voerd. De resterende 180 zijn op nieuw verpakt in grotere vaten en voorzien van een betonnen omhulsel. Vandaag zal het tran sport van dit afval naar Petten op gang komen en enkele dagen in beslag nemen. Nieuwe proble men met het transport en de opslag zijn volgens de woord voerder niet meer te verwachten. Normaal gesproken zou ook op slag in de open lucht tot het verleden behoren. *olpiiiit Loet met plezier Rook de échte Pell MaH Expon Wereldbekend aroma Pal! Mail Export (Slot van pagina 1 stukken. In tientallen talen. w.o. Rus sisch, Bengaals. Japans en Turks, zijn haar boeken vertaald- In 1971 werd de schrijfster, die publiciteit schuwde, door koningin Elizabeth in de adel stand verheven. Phelps Plat:, direc teur van Doaa Mead and Co.,- de uitgever van Agatha Christie in New York, beschreef de schrijfster als een van de "grootste schrijvers en vrou wen van onze tijd'. „Bijna 46 jaar lang heeft ze meer mensen en indivi du ene met haar werken bereikt. Ze heeft eer. grootse erfenis nagelaten, het spijt me dat ze van ons is heenge gaan", aldus Platt. DIJKHERSTEL KOMT OP GANG - VLIET AFGEDAMD (Van onze correspondent) BRUSSEL De winterstorm die op 3 januari ten zuiden van Antwerpen grote stukken land onder water heeft gezet nadat het zwakke dijkenstelsel het ook al vanwege een springtij had be geven, is weliswaar gaan liggen, doch inmiddels is er een nieu we opgestoken: die van de tal loze protesten tegen de onvoor stelbare organisatorische chaos in het rampgebied. Maandag, 10 dagen na het gebeuren, is men er eindelijk in geslaagd een zijriviertje van de Rupél, de Vliet, af te dammen zodat het zwaarst getrof fen dorp Ruisbroek uitzicht heeft ge kregen op spoedige drooglegging. Daar staan bijna 1000 huizen onder water en moesten 3500 inwoners wor den geëvacueerd. De bres in de Schel- dedijk bij Moerzeke zou in de afgelo pen -acht ook worden gesloten. Ver moedelijk zal het daarna dan nog zeker we! een dag of veertien duren voordat, het verdronken land weer is drooggemalen. De Belgische minister van open bare werken, Defraigne, gaf maandag als zijn mening dat in de watersnood- geieden zeker voor ruim 50 miljoen schade is aangericht. Nu de Vliet (die uitmondde in het kanaal van Wille broek en de Rupel en via deze wate ren weer in de Schelde), is afgedamd, gaat men zo snel mogelijk trachten het geënundeerde gebied droog te pom pen. Er zijn pompen aangevoerd die in totaal ongeveer 50.000 kubieke me ter per uur kunnen afvoeren. Bij de afdamming van de Vliet werden speci aal uit Nederland aangevoerde sche pen (splijtbakken). gebruikt., die elk 1000 ton steen per keer konden los sen, maar die slechts gebruikt konden worden bij 'dood tij'. Minister Defraig ne heeft meegedeeld, dat de regering- Tindemans voor 1976 'n bedrag van on geveer 47 miljoen heeft uitgetrokken voor versterking en herstel van de dijken. In een volgende fase wil men ruim 100 miljoen uittrekken voor buitengewoon onderhoud en herstel van de dijken in 1978 in goede staat gebracht moet hebben- Deltaplan Di België werd een ernstige over stroming al jaren gevreesd. Volgens sommige deskundigen is de druk op de Vlaamse dijken aanmerkelijk ver hoogd sedert Nederland zijn Deltaplan uitvoerde en dit is vooral een pro bleem omdat die Belgische dijken bij lange na niet zijn berekend op de stormaanvallen waarmee Nederland rekening houdt. België geeft per jaar grofweg per meter dijk nog geen 14 gulden uit. In Nederland is het bijna 35 gulden, afgezien van de gelden die in het raam van het Deltaplan voor de stormbeveiliging zijn veerd. Geschokt De Belgische koning is vorige week diep geschokt teruggekomen van een werkbezoek aan de getroffen gebie den. De inwoners daar hebben hem daar uiterst onverbloemd de waarheid gezegd over het totale gebrek aan coördinatie bij de hulpverlening, dat tot op de dag van vandaag lijkt voort te duren. Bovendien begreep men ken nelijk niet waarom het leger zolang was weggebleven. De Belgische televi sie heeft, van die gesprekken met de koning het een en ander uitgezonden en ook daarvan is het hof enigszins geschrokken. Men vond het geen aan trekkelijk gezicht: de vorst in laarzen te midden van woedende Vlamingen die hij vermoedelijk niet in alle varia ties van hun dialect zal hebben kun nen volgen. De dichting van het dijkgat bij Ruisbroek is enkeie dagen onder een nieuwe leiding omdat gebleken was dat de vorige aannemer een geheel verkeerde me thode toepaste om het riviertje de Vliet af te dammen om later het gat te kunnen dicht gooien. De nieuwe aannemer kon het karwei in minder dan vier dagen op een andere plaats klaren. i kijkers dat hulpcolonnes c verdwaald raakten. Civiele bescher ming. gemeente en rijkswacht hebben blijkbaar onderling ae taken niet al te best verdeeld. Op een post waar de namen werden genoteerd van hulpbe hoevenden, werd men bijvoorbeeld overrompeld door mensen die bij ge ruchte hadden gehoord dat daar ver gunningen te krijgen waren voor het bezoek aan ondergelopen huizen. Ech ter, zulke bewijzen was men helemaal niet van plan af te geven. Maandag voor het eerst toelagen uitgekeerd, ongeveer 350 plus ƒ70 per kind. Sommige mensen evenwel kregen helemaal niets omdat zij niet op de lijsten stonden ondanks bet feit dat hun huis overtuigend ondergestroomd. Zandzakken In het hele gebied kan men militai ren aanschouwen die hardnekkig zijn betrekkelijk kleine zandzakken te vullen om aan eventuele dichtingen'de laatste hand te kunnen leggen wan neer eenmaal een stevige bedding in bet water is geworpen. Die zandzak ken staan echter wat maat betreft niet in verhouding tot de zandzakken die Nederlandse militairen anno 1953 bijvoorbeeld in Zeeland wekenlang hebben staan vulien. De overheid heeft het inmiddels zwaar te verduren een Vlaamse minister voor milieuzaken en de gou verneur van Oost-Vlaanderen zijn door boze boeren bij Moerzeke met stenen gegooid; het gemeentehuis is daar bij een protestactie bezet, er wordt gesproken van nalatigheid, van corruptie en het is nog steeds met erg duidelijk waarom het leger niet on middellijk te hulp is gekomen toen de Hjottige dijken in elkaar zakten. En nu vrordt er dan gesproken over de mogelijkheid om geld uit de post „aanleg autowegen" over te hevelen naar de post .aanleg dijken". Daarbij stuit men dan onmiddellijk weer op het „Vlaamse" als probleem: Vlaamse dijken moeten met geld van Vlaamse begrotingen worden gerepareerd en niet uit nationale fondsen zeggen som migen. .Alle schade wordt in vergoed, dat wei. HAARLEM Een zeventigjarige In woner van Haarlem heeft zich maan dagmiddag bij de politie aangegeven met de mededeling zijn vtouw van het leven te hebben beroofd. In 's mans bejaardenflat aan het Eijler- plein vond de Haarlemse politie de 50-jari?e mevrouw N. van Raephorat- Bos dood op bed. Directie: F. von de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pogter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren NA. P. Dieleman en G van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51 ,tel.(01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwsfraal 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m rrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kon- f ooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. "s Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo terdag: de plaatselijke kontoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond von 2030 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20DO tot 2230 uw. Abonnementsprijzen: per kwartaal 3725; franco per post 42,per maand 12,75 losse nummers f,50 (inclusief 4% bfw). Advertentietarieven: Tl cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2V» x ta rief- Brieven bureau van dit blod ƒ2,50 meer. Volledige tarieven met contract- orijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exdosief 4% btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Giurant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3