VRACHTVERVOER DOOR TURKIJE WORDT BELAST Lubbers: geen zwart/wit beslissing over kerncentrales winst AR en VVD Rabin waarschuwt voor rol Syrië en PLO in Midden-Oosten ÉtÊmêmi. 3 PPR: WEINIG ZIN IN OVERLEG MET DE PVDA in arrest wegens poging babv te doden BERAAD OVER ANGOLA RUSSISCHE DISSIDENT PLIOESJTSJ WIL ZICH IN FRANKRIJK VESTIGEN Margarinepnis weer gedaald MAANDAG 12 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Staatssecretaris Van Huiten voorziet grote problemen: SCHIPHOL (ANP) Staatssecretaris Van Huiten van verkeer en waterstaat voorziet in de directe toekomst problemen voor het Nederlandse transitovervoer per vrachtauto door Turkije. Het land heeft namelijk plotseling een nieuwe wegenbelasting op transitovervoer per vrachtauto ingesteld, die voor geladen 15-tonners neerkomt op 2000 per rit. De staatssecretaris is zaterdag terug gekeerd van een bezoek aan Turkije, waar hij de kwestie heeft besproken met de Turkse minister van transport, Nahit Mentese. Deze heeft hem toe gezegd dat Turkije zich ten aanzien van ons land nog even zal houden aan de bestaande vervoersovereenkomst tus sen Nederland en Turkije, die weder zijdse belastingvrijstelling voor het transitovervoer garandeert, maar Idj toch zeer spoedig amendementen op die overeenkomst wil aanbrengen. Bovendien is het akkoord nog slechts van kracht tot 16 juni aanstaande. Aangezien de nieuwe tariefregeling transitoverkeer per 6 januari j.l. aan de Turkse grenzen is ingevoerd, zal het zeker voorkomen dat ook Neder landse vrachtauto's zullen worden be last. Het beste is dan maar om te be talen, zo meende de staatssecretaris. HU had met de Turkse minister afge sproken, dat de abusievelijk geïncas seerde heffingen zuilen worden geres titueerd. Ook als de auto's uit het nabije oosten of uit Pakistan en India leeg terugke ren naar Europa, moeten de chauffeurs voor htm rit door Turkije een aparte heffing voldoen, die gebaseerd wordt op 't toegelaten gewicht dat de vracht auto kan vervoeren. Dat bedrag komt voor een 15-tonner nog eens uit op on geveer 400, Staatssecretaris Van Huiten zinspeel de op Schiphol op een vage chantage- politiek van de zijde van de Turken. Die hadden hem namelijk gezegd, dat hij voort moet maken met nieuwe be sprekingen ter amendering van de be staande vervoersovereenkomst en ter opstelling van 'n nieuwe per 16 juni, want aangezien het wegennet van Tur kije eivol is geworden met de 85.000 vrachtwagens die het land jaarlijks heen en terug doorkruisen, is de Turk se regering van plan paal en perk aan dit voor het land alleen maar nade lige vervoer te stellen. „Daarom heb ik gezegd: zet mij dan maar vlug (Slot van pagina 1 beurtenissen in Amsterdam- Zij noem de het schandelijk dat de PvdA-fractie in de Amsterdamse raad zonder rug gespraak met het partijbestuur (in casu vi ce-voorzitter Jaap van den boef, die in het conflict bemiddelde) de beruchte motie tegen PvdA-wethou- der Han Lammers heeft ingediend. Do PrdA-top zal volgende week nadere uitspraken over de gewenste samen stelling van het Amsterdamse be- stirarscollege doen. Op 23 januari ver gaderen de partijbesturen van PPR en PvdA over de consequenties van de conflicten tussen beide partijen voor de samenwerking in de landelijke po litiek. Inmiddels heeft ook het hoofdbe stuur van jy&6 een partij die zich nauwelijks in het conflict in Amster dam heeft gemengd een standpunt bekend gemaakt. Dat de verklaring alsnog komt, is volgens de democra ten omdat men de indruk wil vermij den dat „afzijdigheid neutraliteit bete kent". Het hoofdbestuur vindt evenals de D'66-fractie in de Amster damse raad dat heeft gesteld dat de basis voor een programcollege (PvdA, PPR en CPN) ontbreekt en dat CDA en-of WD in het college van B en W opgenomen moeten worden. Het ontslag van Van Duyn is volgens D '66 geschied op „volstrekt verwer pelijke wijze"- De democraten stellen, dat de plaatselijke politieke partijen niet langer onder curatele van hun landelijke besturen geplaatst mogen worden. PPR WIL HOORZITTING OVER ZUIDMOLUKSE PROBLEMATIEK ZEIST (ANP) De twcede-hamerfrac- tje van de PPR gaat het parlement voorstellen een hoorzitting te houden waarop Zuidmolukse vertegenwoordi gers hnn bezwaren tegen het Neder landse beleid kunnen uiten en moti veren. Dat is bekendgemaakt na het perio diek overleg van partijbestuur, fracties en bewindslieden van de PPR zaterdag in Zeist. De openbare hoorzitting moet volgens de PPR-top plaatsvinden voor de brief van de regering over het gesprek met de Zuidmolukse delegatie in het parle ment wordt besproken. De 74-jarige mevrouw Fuhren-Bel- len uit Ubach over Worms bij Heerlen is zaterdagavond in een ziekenhuis overleden, nadat zij kort daarvoor in haar woonplaats was aangereden. Het ongeluk gebeurde toen zij op een krui sing wilde oversteken. de lijst in de rij", aildus de staatsse cretaris, die er an toevoegde: „LieveT een dure overeenkomst dan helemaal geen overeenkomst." Brandstofheffing Los van de wegenbelasting is het tran sitovervoer door Turkije per 7 januari jj. ook voor Nederlandse vrachtwa gens al duurder geworden, omdat op die datum voor iedere vrachtauto aan de Turkse grens een extra brandstof heffing diende te worden betaald, ge baseerd op de hoeveelheid dieselolie die de auto nodig heeft om Turkije door te rijden. Dit houdt in, dat de rit door Turkije alleen ten aanzien van de brandstofprijs al anderhalf maal zo duur wordt als vroeger. Reeds direct leidde de invoering van de nieuwe regeling aan enkele grens posten van Turkije tot moeilijkheden met chauffeurs. Aangezien de regelin gen vrij gecompliceerd zijn, voor ,De kosten kunnen door de transport bedrijven toch gewoon worden door berekend aan de rijke olielanden die de ladingen hebben besteld", zo be toogden zij. Maar de staatssecretaris deelde deze mening niet. Geen enkel vervoerscontract heeft rekening gehou den met zulke ingrijpende en plotse- zijn dus de Nederlandse transporton dernemingen, die de rekening gepre senteerd krijgen en die deze extra kos- ten voorlopig niet op hun klanten in, verre landen kunnen verhalen. Termijn andere niet, terwijl nieumand scheen te weten of er rekening moest worden gehouden met de hoeveelheid brand stof waarmee de wagens aan de grens arriveerden (volle of bijna lege tanks) deden zich terstond vele conflicten voor die tot oponthoud leidden. De staatssecretaris kreeg in ieder geval in de afgelopen drie dagen al ettelijke klachten per telex binnen. Van hun zijde hanteerden de Turkse autoriteiten het argument, dat de Ne derlandse regering zich over deze hef fingen geen zorgen behoeft te maken. GRONINGEN De Groningse poli tie heeft vrijdagavond de .Ti-jarige mevrouw R I-.-van IJ. gearresteerd. Ze wordt verdacht van een poging tot ling doorgevoerde extra heffingen. Het moord dan wel doodslag op haar 7 maanden oude kind. Ze had tie baby woensdag, nadat het in had was ge weest, zonder het af te drogen naakt op bed gelegd In een onverwarmde kamer. Toen het kind aour *1. bijna dood was. kleedde mevrouw L. het aan. Op het moment dat ze daar mee bezig was. kwam haar moeder binnen. Deze schrok omdat de baby er blauw uitzag en waarschuwde een buurvrouw. Deze alarmeerde de GGD. Bij aankomst in het Academisch Ziekenhuis verklaarden artsen dat het kind geen vijf minuten langer in de kamer hrj moeten liggen, anders zou het dood zijn geweest. De baby ver keert momenteel weer in redelijk ge zonde toestand en is opgenomen in een kinderziekenhuis in Haren. Volgens de Groningse politie zou mevrouw L. geen liefde voor het kind kunnen opbrengen Het was het eerste kind uit haar tweede huwelijk. Nadat ze gescheiden was, werden de drie kinderen toegewezen aan haar eerste echtgenoot. De vrouw stond onder behandeling van een psychiater en verkeert met haar huidige echtgenoot ook in een echtscheidingsprocedure. Haar man heeft aangifte gedaan bij de recherche Hij zou dit hebben gedaan op aandrang van een arts van Haren. Aangezien hij de indruk had dat de thans doorgevoerde heffingen pas een eerste stap betekenen van Turkije om uit het transitoverkeer klinkende munt te slaan en om dit verkeer aldus auto-1 matisch aan banden te leggen door het minder lucratief te maken, heeft! staatssecretaris Van Huiten in Turkije bij minister Mentese op aangedrongen, dat in de toekomst verdere verhogingen van de heffingen in elk geval op drie maandelijkse termijn worden ingesteld en niet zoals ditmaal binnen een ter mijn van twintig dagen. Zonder de tegenslag te willen bagatel liseren. die de Nederlandse transport ondernemingen hebben te incasseren, toonde de staatssecretaris anderzijds chauffeur wel gelden en voor deook begrip voor het Turkse standpunt. „Ik vind het redelijk dat. zij een paalde vergoeding vragen voor het: transitoverkeer", zo zei hij. Jaarlijks! passeren nu reeds 85.000 vrachtauto's het land. waarvan 55.000 uit West-Eu ropa en 300 000 uit Bulgarije. Sommige komen leeg terug, andere met een re-, de kliniek tourlading. Dat het voor dit zware ver- «vo'gens het keer ontoereikende wegennet van Tur- j kije op die manier grote schade lijdt! behoeft geen betoog. De Turken be weerden tegen de staatssecretaris, dat de jaarlijkse kosten voor hun wegen-, net nu al zijn gestegen tot 2 miljard.' Kopenhagen verschij nende dagblad Berlingske Tïaende van zondag heeft de Deense regering in ok tober van net afgeloen jaar vier Rus sische agenten uitgewezen die zich aan 'technische en wetenschappelijke spio nage' zouden hebben schuldig gemaakt. Onderzoek over toepassingen moet doorgaan ROTTERDAM (ANP) De minister van economische zaken, drs R. F. M. Lubbers, acht een zwart-wit beslissing over het ge bruik van kernenergie door electriciteitscentrales niet wenselijk. Als de tweede kamer volgende maand de energienota in behan deling neemt, dient er geendefinitieve beslissing genomen te worden of er wel of geen kerncentrales in ons land moeten ko men. De studie over de toepassing van kernenergie zal voortge zet moeten worden om in de toekomst een keuzemogelijkheid open te houden. Ondanks de steeds gToter wordende lasten blijft de consumptie in Neder land constant, zo constateerde de heer Lubbers. Hij rekent erop. dat de vaart dit jaar met een percentage 33/« procent zal stijgen, al zal het ven ernaar erg moeilijk worden Slot van pagina 1 van Zaïre, die de PNLA van zijn zwa ger Holden Roberto steunt, en pre mier Lansan Beavogui "/an Gulnee. i De» laaste hield tijdens de eerste werkbijeenkomst een rede waarin hij de Zaïrese politiek Jegens Angola fel hekelde. Beavogui zei dat /.aire en vier andere Westafrikaanse landen kort voor de conferentie Amerikaanse gezanten hadden ontvangen die lien hadden geïnstrueerd 'op welke wijze het Imperialistische standpunt in Ad dis Abeba kon worden verdedigd'. „Welk een schande voor Zaïre. Kame roen. Ivoorkust. Gabon en Senegal om een dergelijk dictaat van een bui tenlandse mogendheid uit te voeren", zou Beavogui hebben gezegd. Op dal punt werd de Guinese regerfngsleidei geinterumpeerd door een woedende Moboetoe. die riep „Ik ben hier niet gekomen om lanid. volk of regering van Zaïre te laten beledigen". De conferentiekrmgen die deze woor denwisseling naar buiten brachten konden geen verdere bijzonderheden geven. In een gesprek met de pers reageer de dr, Savimbi van dé Unita op Samora Machels beschuldigingen van collaboratie. Hij zei, dat op het ogen- j blik vermoedelijk meer Zuidafrikanen in Cabora Bassa (Mozambique) zijn als in Angola. Hij doelde daarmee op het elektriciteitsproject aan de Cune- nerivier, dat door Zuidafrikaanse troe pen bezet is. Holden Roberto van de FNLA beweerde, dat hij thans over nauwkeurige gegevens beschikt waar uit blijkt, dat een Russisch-Oostduitse brigade en 10 000 Cubanen aan de kant van de MPLA in Angola staan. Andere waarnemers beweren, dat er ook minstens 10.000 Zuidafrikanen in Angola zijn. Holden Roberto zei met betrekking to* de Zuidafrikaanse interventie: „Waar een actie is (de Russische steun aan ce MPLA). volgt ook een reactie". Savimbi zei met betrekking I t d Russische wiskun- tot de Russische interventie: „Van-6 daag is het Angola, morgen Namibië dige Leomd Plioesjtsj heeft za- MARCH EGG - De Rus ^'che dis sidente geleerde Leonid Pltoesfts stopt uif de trein, die hem uit de Vrijgelaten gevangene was te zwak voor persconferentie i WENEN (AFP, UPI) De echt- overmorgen Azania" <de Afrikaan se naam voor Zuid-Af rika) O Zondag legde de Amerikaan Charles J. Diggs jr, een lid van het Huis van Afgevaardigden die bekend staat als een fel tegenstander van de apartheid, in Addis Abeba een verkla ring af. waarin hij het terugtrekken eiste van de Zuidafrikaanse troepen uit Angola- en het terugroepen van de Amerikaanse ambassaoêur in Pretoria- Hij beschuldigde bovendien Kissinger van een volkomen verkeerde beoorde- ling van de situatie in Angola. „We kunnen het ons niet permitteren de studie nu te laten liggen. Als over vijf jaar blijkt, dat politiek gezien kern energie er wel kan komen, moet je je onderzoek klaar hebben", aldus minis ter Lubbers zaterdag tijdens een ver gadering van de Partij van de Arbeid gewest Zuid-Holland in Rotterdam. Hij is van mening, dat hierin juist het ge vaar schuilt voer ondoordacht hande len. „Als er in 1980 plotseling wel kern energie moet komen en je hebt het onderzoek vijf jaar laten liggen, dan moet alles overhaast gebeuren". De bewindsman is ervan overtuigd, dat kernenergie in beperkte mate moet worden toegepast. Er iszijns inziens geen enkele reden waarom electriciteit- centrales geen kernenergie zouden mo gen gebruiken. „Het is een goedkope vorm van energie en we zijn minder afhankelijk van de ontwikkelingen op het gebied van de olievoorziening." De kwestie van de veiligheid moet nog na der worden bekeken, ofschoon de dis cussie over de kerncentrales in de ogen van de minister niet alleen het veilig heidsaspect betreft. De vraag, wel of geen kernenergie past tevens in de maatschappelijke beschouwing over de selectieve economische groei. Er zijn thans drie veiligheidsrapporten. De komende tijd zal uitgezocht moeren worden waar eventueel drie kerncen trales gebouwd kunnen worden. Reacties Den Uyl Minister Lubbers kan de vele en felle reacties op de uitlatingen van minister president Den Uyl over de beperking van de sociale lasten voor de VPRO- radio niet goed begrijpen. Hij zei ver baasd te zijn geweest over de negatieve opmerkingen aan het adres van de pre mier. Minister Lubbers noemde deze reactie van het Nederlandse volk een ondemo cratische uiting. „Het was goed dat. de heer Den Uyl dergelijke dingen zei. want nu krijgt iedereen de gelegenheid over de pro blemen na te denken voordat er door de overheid op dit punt beslissingen worden genomen. We kunnen niet blij ven doorgaan. De groei van de sociale uitgaven moet omgebogen worden". Het beslag, dat de collectieve voor zieningen op het inkomen leggen, is in tien jaar tijd gestegen van 34 naar 52 procent van het nationaal inkomen. „De druk op het loonzakje wordt erg groot". Slot van pagina 1 terwijl ex-minister Schmelzer met 7 procent van de stemmen nog vrij hoog scoort. Ten slotte werd in het onderzoek van Bureau Lagendijk ook de mening van het publiek over enkele actuele politieke zaken gevraagd. Ruim de helft (55 procent) is het eens met de plannen van de regering op het gebied van het Vermogensaanwasdeling, de grondpolitiek, de hervormingen in het bedrijfsleven (ondernemingsraad, overheidsbemoeienis)- Maar voor twee derde mogen deze punten nooit aanleiding zijn tot een kabinetscri- Odvallend is dat. maar liefst 87 procent, van mening is dat politieke partijen zich vóó de verkiezingen moeten uitspreken over eventuele sa menwerking met andere partijen. Een nog grotere groep zegt, dat de partij en vooraf moeten zeggen wat hun voorwaarden zijn om in een regering te gaan zitten. De kiezer kiest dus duidelijk voor politieke duidelijkheid voordat hij naar de stembus gaat. Het onderzoek werd gehouden vóór premier Den Uyl via de radio zijn geruchtmakende uitlatingen deed over onder andere het eventuele afschaffen van de kinderbijslag De effecten op het kiezersvolk var die uitspraken worden momentee' gemeten in een soortgelijk onderzoek, waarvan de re sultaten &«ar 14 dagen bekend ge maakt zullen'SWüun- de jaren vijftig bedroeg de economi sche groei 4,5 procent per jaar. In de daarop volgende tien jaar nam de wel vaart toe met een jaarlijks percentage van 5,5 procent. Wat betreft de werkgelegenheid zei de bewindsman, dat het veel moeite zal kosten de vier miljoen beschikbare arbeidsplaatsen niet verder omlaag te laten gaan. In 1953 telde Nederland 3,4 miljoen arbeidsplaatsen. Dit getal steeg in 1971 tot 44.2 miljoen. Daarna is het met ruim 200.000 gedaald In de periode 1963-1973 is het aantal arbeidsplaatsen in de industrie gestadig teruggelopen. De minister is echter van mening, dat het huidige getal van 1.1 miljoen gehandhaafd moet blijven. Elk jaar komen er meer mensen in overheidsdienst. Het ambtenarenkorps groeit elk jaar met ongeveer achtdui zend man. Deze trend zet zich voort. Zonder opgaaf van redenen heeft Sjah Reza Pahlevi van Perzië zondag de bevelvoerende officieren van zijn ma-j rine. twee schouttn-blj-nacht, gedegra-' deerd tot kapiteins ter zee. In door-| gaans goed ingelichte kringen werd echter vernomen dat de twee officie ren. oud-opperbevelhebber Ramzi Ab- basnata'i en zijn plaa'svervar.ger. Has san Rafa'i betrokken zijn bij een ruptie-schandaal ROTTERDAM Inde Rotterdam se Waalhaven Itgt het vrachtschip 'Captain Leo' tussen twee bokken: het schip heeft een lading lijnzaad- schilfers aan boord, welke in brand staat Blusboten spuiten het schip nu vol water, en om kapsei zen te voorkomen zijn twee bok ken aan bak- en stuurboord opge steld om het schip recht te hou den. Bij de brand is een van de opvarenden gewond geraakt. terdagavond op een door Amnes ty International georganiseerde persconferentie in Wenen mee gedeeld dat haar hele gezin, be staande uit man, vrouw en twee zoons, visa voor een verblijf van drie maanden in Frankrijk heeft gekregen. Mevrouw Plioesjtsj was van mening dat de vrijlating van haar man door de Russische autoriteiten 'voorname-1 lijk te danken is aan de druk van de' miblleke opinie In de westerse landen.'; De Russen die nu in de Sowet-Unie worden vastgehouden, aldus mevrouw Plioesjtsi. zitn eeen terroristen, maar mensen die opvattingen koesteren d'e niet overeenkomen met de thans in de Sowjet-ünle geldende normen. Z® zei voorts dat er tijdens he- ver blijf van haar man :n de nsvehiatri sche kliniek in de Sow.ïet-Unie' alle mogeliike vormen van druk' op haar| echtgenoot en de rest van he* gezin zi.in uitgeoefend. Op een bepaald tijd- stip hadden de autoriteiten haar en' haar man laten weten dat hun twee zoons van huis zouden worden gehaald als Plioesjtsj niet in hef openbaar zou berouw tonen en een valse schuld-1 bekentenis zou afleggen. lating is mogelijk geworden vooral dankzij de niet aflatende ijver van Amnesty International maar ook door de opmerkingen van do Franse com munistenleider Marchais, die in het openbaar zijn twijfel uitsprak over het gelijk van de sowet-autoritciten. Een Britse arts die hem aan een vluch tig onderzoek heeft onflerworpen zei z-.ek was .-Zijn gezondheid is niet zo bes:. Hij is erg opgewonden, ontdaan ook en volkomen verrast door zijn plotselinge vrijlating- aldus de art' „Hij schijnt onder invloed te zijn van verdovende middelen maar zal na ver loor, van tijd daar geen last meer van hebben. 'No? 60 mensen' <v„ .•Het was verschrikkelijk" Dat waren de eerste woorden van de dodelijk vermoeide Plioesjtsi toen hl! uit de trein stante In het Oostenrijkse grens- plaatsje Marchegg. Ik darls iedereen die me heeft geholoen de Eowjet-Unle te verlaten." Daarna werd hfl naar het stationsrestaurant geleld waar zijn. vrouw de aanwezige pers meedeelde; dat haar man te zwak is voor het ge ven van Interviews. .Mïïn man kreeg pas een uur voordat hij vrijgelaten werd te horen dat hij mocht vertrek ken. Hij denkt nog steeds dat het een droom is," zei mevrouw Plioestsj. Hij zou bij de Russische grens precies een uur de PHoutlj heeft Amnestv functionaris sen verteld dat hij gelooft dat er nog zestig mensen om zuiver politieke re denen vastzitten In de kliniek In Dne- propetrnwsk. waar hij tweeëneenhalf jaar heeft dnorgeracht. Dit zou volgen* vertegenwoordigers van Amesty Inter national kunnen betekenen dat het aan tal 'politieke patiënten' In de Sowjet Unie tot dusver veel te laag is geschat. Amnesty heeft de afgelopen vijf jaar dossiers aangelegd over 120 van derge lijke gevallen ir. de Sowjet-Unie. Maar er bestaan zeker zes van zulke klinie ken als :n Dnepropetrowsk. Plioestsj is zondag met zijn gezin in I Parijs aangekomen, waar hij enigszins hoopt bij te komen van de gevolgen van zijn gevangenschap in de pschia- trische inrichting. Zijn vrouw ver klaarde hier tegenover verslaggevers, dat haar man drie dagen voor zijn vrijlating een grote hoeveelheid verdo vende middelen toegediend had gekre gen. ten gevolge waarvan hij zich te moe voelde om een verklaring af te leggen. DEN HAAG (ANP) De fabrieksprijs van margarine is met twee cent per 250 gram verlaagd, en die van halva- rine met een cent. Wanneer en in hoe verre die prijsverlagingen van de fabri kanten in de winkels merkbaar worden, moet nog blijken. De winkeliers zijn vrij in hun prijsstelling. De Bond van Nederlandse Margarine- fabrikanten heeft dat zaterdag bekend gemaakt. De fabrieksprijs van marga rine is sedert begin 1975 me: 22 cent per pakje gedaald. De prijsverlaging is volgens de fabrikanten mogelijk door daling van de grondstoffenprijzen. (ADVERTENTIE) B0IKKB10EWJF WOB 00KLIB BLOK l:\Bf\MBII0fk Bedankt, dokter. Zet ze in de bloemen, al die lieve mensen. Bloemboek met 175 voorbeeldige arrangementen. TOPBERAAD IN VS OVER CONTROLE OP CIA WASHINGTON (UPI) President Ford heeft zaterdag op het Witte Huis met ministers en adviseurs plannen besproken voor verscherpt toezicht op de van onwettige actlvitei' beschuldig de centrale inlichtingendienst (CIA) en verwante Amerikaanse instellingen Over het beraad is verder niets mee gedeeld Tot de aanwezigen behoorden lice-president Rockefeller, minister Kissinger en de begrotingschef van het Witte Huis. James Lynn. 'Geen overheveling kwestie van Genéve naar Veiligheidsraad' (Van onze correspondent) JERUZALEM „Als Syrië en! de PLO er in slagen de resolutie van de Veiligheidsraad over het. Midden-Oosten te veranderen en het vredesoverleg van Genéve I naar de Veiligheidsraad over te Veiligheidsraad, dat zeker 10 tot 14 dagen zal gaan duren. De nadruk wordt gelegd op de punten van over eenstemming tussen Israël en Ameri ka en de geschilpunten worden en passant genoemd. Zo wordt hoog op gegeven van een Amerikaanse ontwerp resolutie, die oproept tot hervatting van de Geneefse vredesconferentie zonder de PLO. Desalniettemin wijzen Israëlische hevelen dan zal er een chaos in j commentatoren erop, dat juist gema- I tigde resoluties, die de „politieke" of „legitieme" rechten van de Palestijnen vermeiden, mogelijk niet door een Amerikaans veto getroffen zullen wor den, hoewel Israël zulke resoluties als een eerste stap zie* voor een uitnodi ging van de PLO in Genéve. „De Amerikanen kunnen moeilijk hun veto uitspreken over een tekst die identiek is aan die van het. slot communiqué van de topconferentie Brezjnev en Nixon in 1972 in het Midden-Oosten ontstaan", aldus premier Rabin in een in terview door de Duitse televisie aan de vooravond van het Mid den-Oostendebat in de Veilig heidsraad, dat vandaag begint. Een uitnodiging voor de PLO om het Geneefse vredesoverleg bij te wo nen. 7,al vrijwel zeker betekenen dat I Wladiwostok", zo wordt gezegd Israël niet langer aan de Geneefse i Bij die gelegenheid waren Nixon en vredesconferentie zal deelnemen I Brez.'nev het er over eens. dat met de Israë':=ehe woordvoerders laten legitieme rechten" van de Palestijnen zich nog steeds optimistisch uit over rekening moet worden gehouden, de uitkomst van het debat in de i Terwijl Israël de zitting van de Veiligheidsraad boycot een stap die vele Israëli's onverstandig vinden is in Jeruzalem een demonstratieve zitting van de Knesset, het Israëlische parlement. Op die zitting wordt een motie behandeld die inhoudt dat jo den afkomstig uit Arabische landen betrokken moeten worden bij het Ge neefse vredesoverleg. Dit Israëlische, voor propagandistische doeleinden ge lanceerde initiatief moet tegenwicht geven aan he offensief van de PLO. Palestijnse vluchtelingen hebben huis en haard moeten verlaten, maar ook joodse vluchtelingen ui: Arabi sche linden hebben met achterlaten van alle bezittingen de vlucht moeten nemen. Voor het overige wacht Israël af. wetende dat het moeilijke tijden tegemoet gaat. Er zijn in het hele land extra veiligheidsmaatregelen genomen om het hoofd te kunnen bieden aan moge lijke Palestijnse aanslagen ter gelegen heid van het debat in de Veiligheids raad Vrijdag mocht Jeruzalem daar van een voorproefje smaken toen in een supermarkt in Jeruzalem een bom ontplofte. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pogler. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren W. P. Dieleman en C van dor Waas. BUREAUS: VHssingen: Walslraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180)27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Teroeuxen: Nieuwstroot 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraot 6, tel. (01140) 4053. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vonof 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummer* buiten kon tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9J0G-11 -30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo terdag: de plaatselijke kontoren van 9.00-11.30 uur Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandog- t/m vrij dagavond van 2030 tot 2230 uur (01184) 15144. Zondagavond van 2030 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 37,75; franco per post 42,— per maand f 12,75 losse nummers ,50 (inclusief 4°/o btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2'/a x ta rief- Brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met controcK orijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4% btw. Giro: 35 9? 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3