„Geen tijd meer te verspillen Directeur C. A.Th. Hermsen nam afscheid van 'De Schelde' Veel mindere bedrijvigheid op kanaal door Zuid-Beveland Symposium rond de 300-jarige sterfdag Mich iel de R uyter Fregat De Ruyter bij gezondmaken fruitteelt" op eerste proefvaart NIEUWS BESTRIJDINGSMIDDELEN OP DE ZEEUWSE SPUITDAG Ook NCB stelt Baalhoek-Paal aan de orde bij Westerterp T0PPRIJZEN VOOR MOSSELEN BETAALD IN AFGELOPEN WEEK ZATERDAG 10 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT M. J. GOUD TIJDENS ZEEUWSE FRUITTEELTDAG DRUKKE ONTVANGST IN SCHELDEKWARTIER „HIJ LEERDE ONS REKENEN IN HU TWEETALLIG STELSEL" VLISSINGEN „Hij heeft ons ge leerd te rekenen in het tweetal»? stelsel, maar dat niet allen, hij heeft daarmee zijn grote bijdrage geleverd in het omsmeden van de bestaande administratie in een doeltreffend werktuig voor «en efficiënt beheer". Dit zei de directeur ir. J. H Mulock Houwer van de Koninklijke Maat schappij "De Schelde' te Vlissingcn vrijdagmiddag tijdens een ontvangst ter gelegenheid van het afscheid van directeur C. A. Th. Hermsen, die per 1 januari 1076 in verband met liet herte ken van de pesioengerechtigde leeftijd de dienst van 'de Schelde' heeft verla ten. De ontvangst, die gehouden werd in het Sclieldekwartier aan de Van Dishoeckstraat, werd zeer druk be zocht, met name door vertegenwoor digers uit het Zeeuwse bedrijfsle ven- In zijn speech tot de scheidende di recteur liet de heer Mulock Houwer de loopbaan van de heer Hermsen de revue passeren. Zo menoreerde hij. dat voor ij op 1 oktober 1952 werd aangesteld als chef .va de bearijfsad- injnistratie van "De Schelde', de heer "Hermsen tien jaar in dierisï wae' ge weest van de NS jen voordien werk zaam was ihn het bankbedrijf en het hotelwezen. .Merkwaardig, de heer Hermsen heeft ons meerdere malen verhaalde over zijn ervaringen in het verleden, maar wat zi.in belevenissen zijn geweest in hotelbedrijven is hij ons nog steeds schuld'-g", aldus de heer Mullock Houwer, die verder even de reorganisatie aanstipte, die door de Oud-di(recteuren Hupkes en Van Ginkel in gang was gezet, en door de heer Hermsen werd afgebouwd. Ver der sprak hij over de wrkgroepen, „waarmee de introducite van de nieu we structuur kon worden versneld en ik mag wel zeggen met succes". Het overkoepelend orgaan was de CWO (Centrale Werkgroep Organisatie), waarvan de heer Hermsen secretaris was. De heer Mulock Houwer stond vervolgens stil bij het jaar 1965, waar in de heer Hermsen tezamen met de heer Langman tot onderdirecteur werd benoemd. Een belangrijk feit uit dat jaar noemde hij ook het besluit van directies en commissarissen van RDM, Schelde en Thomassen om tot. fusie van de drie ondernemingen te komen, wat in 1966 werd geëffectu eerd- „Ook bij de totstandkoming van deze fusie heeft de heer Hermsen zi.in inbreng gehad door de nodige becijfe ringen te leveren en de waardering over en weer mogelijk te maken", aldus de heer Mulock Houwer. Als opvolger van de heer Van Ginkel werd de heer Hermsen per 1 januari 1968 tot. directeur van De Schelde benoemd, de elfde in de rij sinds 1875. Naast de administratieve en fi nanciële verantwoordelijkheden kreeg de onderneming, niet alleen bezig. De Schelde in 1952 financieel in maar dat hij heeft willen werken in het belang van de mensen van dit bedrijf", aldus directeur Mulock Hou wer. die ook de activiteiten van de heer Hermsen "buiten de poort' niet onvermeld wilde laten en een lange lijst van bestuursfuncties opsomde. Het was voor hem dan ook begrijpe lijk, dat de heer Hermsen officier in de orde van Oranje-Nassau was ge worden- De heer Mulock Houwer be sloot met een persoonlijk woord en bood de scheidende directeur tenslot te de KMS-vlag aan. Vervolgens werd het woord gevoerd door de secretaris van de ondernemingsraad, de heer J. P. an Gelderen, die onder meer op merkte, dat de heer Hermsen in ziin taak als directeur de maatschappij De Schelde diende en daarnaast als soci aalvoelend mens de gehele maatschap pij. Hij bood de heer Hermsen de tegel, behorend bij elke pensionering op De Schelde, aan en overhandigde mevrouw Hermsen een boeket bloe men. Perioden De heer Hermsen zelf sprak tenslottp een dankwoord. De 23 jaar dat hij bü De Schelde beeft gewerkt, deelde hij in in twee perioden: de eerste (13 jaar) met .een werkverdeling van 80 procent financieel en administratief en 20 procent personeels- en socale zaken en de tweede (10 jaar) met 20 procent financieel en adminstratlef en 80 procent personeels- en sociale za ken- De heer Hermsen memoreerde, dat Extra subsidie speeltuinvereniging in raadscommissie VLISSINGEN B. en w. van Vlissin- gen willen de speeltuinvereniging De Oude Stad' een extra subsidie verle nen in verband met huurverhoging van het terrein van de speeltuin. Dit voorstel komt donderdag aan de orde in de vergadering van de vaste com missie van advies en bijstand voor de culturele, sport- en jeugdzaken en de moeilijke positie verkeerde. .En onder handen order voor een passa- giersxehip leverde een verlies op van omstreeks 1.5 maai ons gehele aande lenkapitaal". herinnerde de scheidende directeur _z:ch. „Er. teen is mij duide lijk gebleken wav een vooruitziende geest onze voorgangers hebben gehad door ons bedrijf op meerdere poten te laten steunen. Door deze diversifi catie zijn wij heel moeilijke tijden doorgekomen". Na over zijn eerste financiële periode bij De Schelde te hebben gesproken, zei de heer Her msen over zijn tweede periode: „De maatschappij is permanent in bewe ging, doch ik geloof wei te mogen stellen, dat dit in de afgelopen tien jaar zeer heftig is geweest. Van alles moest verander worden, waarbij ik af en toe wel het gevoel had. dat er veranderd moest worden, omdat het nu eenmaal anders moest. Ik heb de overtuiging, dat wij in ons bedrijf door goed onderling overleg die perio de met succes zijn doorgekomen en dat de KMS een goede werkgemeen schap is gelbecen" De heer Hermsen zei dankbaar te zijn cat hij bij had mogen dragen aan de goede gang van zaken in het bedrijf. Zijn vrouw en kinderen betrok hij in zijn dank voor de steun die zij hem altijd gegeven hebben. De heer Hermsen vond net gevaarlijk om in zijn dankwoord na men te noemen, omdat men zo ge makkelijk iemand vergeet. Hij maakte echter een uitzondering voor zijn oud- co'.lega Hupkes en Van Ginkel en voor zijn naaste medewerkers Kerk- hoff en Quast. Vervolgens richtte hij het woord tot de twee sprekers, de heren Van Gelderen en Mulock Hou wer. De heer Hermsen besloot met enkel© woorden tot zijn opvolger, de heer dirs. C. Hartog. Hij noemde de taak die deze op zich had gekregen geen eenvoudige opgaaf: „Om een wat afgezaagde uitdrukking te gebruiken: U moet het als een uitdaging zien". Hij wenste hem veel succes toe en sprak de hoop uit dat de heer Hartog zich met vrouw en kinderen spoedig in Zeeland this zou voelen. VLISSINGEN Vrijdag is het bij de koninklijke maatschappij J)r Schilde in Vlissingcn gebouwde geleidewapen- fregat 'De Kuyler' vertrokken voor de; eerste proefvaart. De proeftocht van dit nieuwe schip, voor de koninklijke marine vindt op de Noordzee plaats. De beproeving l van machines en andere soheepslnst&l-1 laties wordt onderbroken voor een j bezoek aan de Engelse marinehaven Rosyth. Het Fregat keert 23 januari terug naar Vlissingen. He! hgt in de bedoe-; ling om de Ruyter medio dit jaar officieel in dienst te stellen. Daarvoor maakt het schip nog een langduriger proef re :s. Deze tocht duurt van eind januari tot half maart en zal het, schip naar kou-de. noordelijke streken i voerer.. I markt door Het eveneens bij De Schelde gebouw-j interventies- de zusterschip van de De Ruyter. Hr. gericht Eur' Ms. Tromp, werd op 3 oktober van het vorige jaar in dienst gesteld. Dit schip kwam in december weer naar Vlissingen voor het verrichten van herstellingen en onderhoud. De Tromp vertrekt half januari naar zee om het oefenprogramma verder af te wer ken- AFZET ZEEUWS FRUIT GEEN STERK PUNT KAPRLLE „Met -tred* maar praten en de problemen voor sc huiven, Is weer een rooiperlo bUgegaan Dat Is spijtig. We namellik op de w eg naar van de In-drljfslaf te verspillen". Die woorden zltter M. J. Goud van de Zeeland en West.N'nord-Br.ibai dagmfddag tijdens de Zeeuwse •••ejtdag In 'De Vroone' In Kapel volgens de he r Goud is het o duidelijk geworden dat bij een n appeloogst binnen de EEG het Veilingen WETHOUDER DE GROFF: 'SAS VAN GENT MOET PLAATS MAKEN VOOR WOONWAGENKAMP' SAS VAN' GENT De gemeente Sas van Gent kan niet uit onder de ver plichting om een woonwagencentrum van de srrinU te brengen. De gemeen-, schappelijke regeling woonwagencen tra Zeeuw scli-Vlaanderen laat daaro ver geen twijfel bestaan. Wethouder M. P. de Groff zei vrijdagavond tij dens de begrotingsbehandeling: ..Wij vinden het niet juist onze verplichtin-i gen af te schuiven naar een van de j drie Zeeuws-vlaam.se gemeenten die j althans voorlopig nog niet zijn, aangewezen om plaats te maken voorl een kamp. Bovendien gaat het niet op] dat. wanneer we bedenken dat del gemeente 6400 hectare groot is, daar] geen 2.5 hectare bij zou zijn, waarop vestiging van een centrum mogelijk is". De heer De Groff reageerde hiermee i op de suggestie van de heer J. Bock- stael om Sas van Gent maar te verge-1 ten als vestigingsplaats van een kamp. nu dat zoveel problemen blijkt op te leveren. Het raadslid kwam daar trou-i wens neg eens op terug: .De verplich-l ting is toch gemeenschappelijk. Het blijkt al lang erg moeilijk om die 2.5 hectare vinden. In andere gemeen ten is dat misschien makkelijker". Het idee van de heer J. Rijnders het; kamp te stichten op het huidige sport park "De Valcke' vond ook geen weer-' klank. .Dat zou kapitaalvernietiging! van een half miljoen gulden beteke nen" zei wethouder De Groff, het] raadslid niet geheel overtuigend. „We creëren ook weer kapitaal meende de heer Rijnders- Overigens deelde burge-j meester drs. W. R. V. Dusarduyn mee] (]?t binnenkort een gesprek zal plaats-1 hebben met de bewoners van "Pas- sluis' bij Westdorpe, wa; de woonwagenkamp ligt. Ds Leestemaker doet zondag 25 januari intrede WISSENKERKE Zondag 25 janua ri doet ds. J. L. Leestemaker zijn! intrede in de hervormde gemeente te Wïssenkerke. Dat gebeurt in de mia-; dagdienst, aanvang 16 uur. 's Morgens: bevestigt ds. Ph. M. Becht uit Kam perland de nieuwe predikant in Wis-j regeling is helaas uitgebleven. Wel wor den op dit punt maatregelen in het vooruitzicht gesteld, die echter zeker minder ver zullen gaan dan wij vanuit de organisatie bij herhaling hebben ge vraagd". aldus de heer Goud in zijn openingswoord. De NFO-voorzitter wees ook op de sterke kosteninflatie. „De actieve groe peringen in de huidige samenleving, waartoe toch zeker de zelfstandigen behoren, staan steeds meer onder druk, Noodzakelijke maatregelen, die kosten- verlichtend zouden werken in de so ciale en fiscale sfeer zijn niet of zeer summier tot stand gekomen. Uit om zet.gegevens van verschillende veilingen blijkt eens temeer dat ook aan de od-i brengstkant geen compensatieruimte valt te constateren. Naast incidenteel] voorkomende stijging- is er zelfs spra ke van een omzetdaling, bijvoorbeeld in de kleinfruitsector". constateerde de heer Goud. En hij voegde er aan toe: „Gelet op de omvangrijke voorraden fruit zullen deze bev.-aarpartijen een goede prijs op moeten brengen wil er voor het teeitjaar 1975 stabilisatie van de omzet inzitten. En dat alles geeft.! zeker in deze tijd. toch v.-el te denken." Volgens de heer Goud is het in de eer ste plaats van belang dat er naast een verantwoord prijsniveau door de indi viduele teler regelmatig en stelselmatig wordt geschaafd aan de produktieom- vang en capaciteit. -,Het op tijd moder niseren van het produktieeapparaat is mijns inziens minstens zo belangrijk als het te snel verder jagen naar méër oppervlakte-eenheden per man. Naast de vraag of de hiervoor benodigde grond altijd beschikbaar zou zijn kan men technisch, naast- sociaal vooral I kraenten en mogelijkheden op he: ter rein van de al ze-: fouten hebben ste maakt Ook op dit terrein staar, de ontwikkelingen om ons heen n;et sul." Na de opmerkingen van NFO voorzitter, Goud kwamen twee meer technische adviseurs aan het woord. Dr. ir. S. J. I NFO-KRING WIL REDRIJFSVERZORGING VOOR DE FRUITTEELT KAPELLE De NFO-kring Zoela en West-Noord -Brabant wil prober zoveel mogelijk fruittelers warm agrarische wereld. Een Zeeland tot nu toe niet van de grond gekomen. Daaraan wit de NFO nu iets doen. Bedoeling van de verzorgkigs-1 diens: is hulp :e verschaffen aar. be- drijfsgeno'.en die door ziekte of onge val arbeidsongeschikt zijn of om an dere redenen direct hulp nodig heb-! ben op het bedrijf. Bij voldoende deelname bestaat de mogelijkheid om een speciale fruitteelt-ieskmdige als bedrijfsvereorger aan te stellen, met, gebruikmaking van een gunstige kos- tenregeling. Belangstellenden kunnen i zich opgtv°n b:i de bes aande be-j drijfsverzorgingsdiensten, het secreta ry) rt van de NFO of rle sa- - t vo-; mische voorlichtingsdiensten van de ten trekken aldus dc- heer Van Oos* ten. HIJ constateerde dat de Zeeuwse fruit telers, ondanks dr crisis zijn doorge gaan met liet vernieuwen van de boom gaarden. De beer Van Oosten: ..Daar door ls cr nu zelfs al vijfentwintig pro cent van de oppervlakte appels beplant volgens een pas sinds enkele jaren ge propageerd nieuw systeem* waarbij twee a drieduizend boompjes per her- Ure worden geplant. Hiermee kan de concurrentiepositie aanmerkelijk wor den verbeterd Zeeland in de komende tien Jaar. onir- ongeveer twintig tot vijfentwintig pro cent zal worden verkleind. De produc tie kan dan echter door een verder- stijging van de kilogramopbrengtt pe: hectare gelijk blijven of zelfs hoge: worden. „Tevens mag worden verwacht dat het ingezette prijsherstel 2al door- Iers die erin slagen hun bedrijf op tijd naar de nieuwste inzichten te moder niseren", aldus de heer Van Oosten. ber met 266.67 en over 1975 met 1600.-) niet te kunnen opbrengen- Teneinde een mogelijke ontruiming van het gehuurde terrein te voorko men, is de speeltuinvereniging genood zaakt om met de verhoging in te stemmen. B. en w. achten de huurver hoging aanvaardbaar, daar over 1973 en 1974 geen huurverhogingen zijn toegepast. Daarom wordt voorgesteld om de speeltuinvereniging een extra subisie te velrenen van 1867.-. De commissie krijgt verder een voor stel voorgelegd om de vereniging 'Mi ni Majoretten Peloton Souburg' een geldlening te verstrekken van ƒ7200,-. hij toen ook de zorg voer de sociale De vereniging wil hiervoor Onder de velen die vrijdag in het Schel- dekwartier afscheid kwamen nemen van de heer C. A. Th. Hermsen in zijn junctie van directeur van De Schelde. recreatie. waren ook wethouder F. GSmit /die senkerke. Die kerkdienst begint om 10] De speeltuinvereniging zegt de huur-; de 'neer Hermsen op deze foto de hand. uur. «erbodw november en decern-! énkt) en weihouder G. J. A. M Ma Na afloop van de imredc-ienst 15 er - van VlissingenNaast de heer Herm- ;n ?et dorpsnuis te Wissenxerke gele- sen zijn echtgenote, mevrouw Herm- geriheid om kennis te maken met de sen-Hopman. i familie Leestemaker. Ruim vijfhonderd belangstellenden GOES Ruim 550 agrariërs hebben vrijdag in een overvolle grote zaal van de Prins van Oranje in Goes de 22ste jaarlijkse Zeeuwse Spuitdag bijge woond. De studiedag viel in twee de len uiteen.'s Morgens werd verteld wat de ervaringen in het afgelopen seizoen waren met verscheidene bestrijdings middelen en er werden adviezen gege ven voor het nieuwe seizoen. De spuitdag was zoals gebruikelijk ge organiseerd door het consulentschap voor de akkerbouw en de rundveehou derij in Goes en de afdeling Zeeland van Bond van Agrarische Loonbedrij ven (BovaD- De voorzatter van de Bo- val, de heer J. Weststrate, vertelde in zijn openingswoord: „In ons gebied kan men duidelijk meepraten over-; moeilijkheden bij de toepassing van chemische bestrijdingsmiddelen. Ik doe! hierbij niet alleen op het al dan niet werken van een bepaald middel, maar evenzeer op toepassingen die ver boden waren, ondanks het feit dat ze misschien zeer goed werken. En dan heb je natuurlijk ook nog de zeer ge vaarlijke stoffen. Met deze problema- sec-tor. „Voor hem een andere wereld met een eigen problematiek. Ook toen is hij met de gedegenheid hem eigen, zich gaan verdiepen in de vraagstuk ken, die bijna dagelijks in deze sector aan de orde zijn", meende de heer Mulock Houwer, die ook herinnerde aan het voorzitterscm.-p van de onder nemingsraad. dat de heer Hwmsen m 1972 op zich had genomen- „Velen zijn het met mij eens dat intens bezig is geweest met het sociale gebeuren bin- uniformen aanschaffen. B. en w. wil len de lening verstrekken tegen de thans geldende marktrente van 8 drie kwart procent, af te lossen in 10 jaar op annuïteitsbasis. De agenda voor de commissievergadering, die om 17.00 uur begint-, vermeldt verder het garan deren van een geldlening door he: sporrfondssnbad. het voorontwerp be stemmingsplan "Boulevard' en verster king van de zeewering van de Vissers- en Koopmanshaven. tiék zal de landbouw in de toekoms: steeds meer te maken krijgen" Overi gens wees de heer Weststrate erop da: het voor veel landbouwers een vraag zal zijn in hoeverre de kosten van ziek ten-, onkruid- en insectenbes: rijding opwegen tegen de kosten. Dr. ir. C. J- A. Barèlwaarnemend con sulent in algemene dienst voor planten ziekten in de landbouw in Wageningen, sprak over actualiteiten op het gebied van de bestrijdingsmiddelen Ten aan zien van de aardappelen zei hij onder meer dat de system isciie fungicide.') beter zijn voor de bestrijding van de schimmelziekte dan methylearbonaten.j De bladluis bij de aardappel brengt. nauwelijks schade meer toe. zodat er: eigenlijk ook nauwelijks een bestrij ding hoeft plaats te vinden- De heer Barèl waarschuwde er wei voor om niet zo maar af en toe tegen bladluis te spuiten. Dit dient systematisch te, gebeuren en op gezette tijden om te voorkomen Ö3t de bladluis resistent1 wordt voor het bestrijdingsmiddel. Ten aanzien van de onkruidbestrijding bij de aardappel tee: t deelde dr. Barèl mee dat het middel MCPA thans is toegelaten voor gebruik in de aard appelteelt. Na die mededeling ontstond een geroezemoes in de zaal. waaruit de inleider af leidde dat men in Zee land ai ervaring met het middel heef:, ook al was het nog niet officieel toege laten- We! merkte hij op dat het spui ten met MCPA (dat dient na de bloei van de aardappelplant te geschieden) gezien moet worden als een noodmaat regel. Het middel is namelijk niet ge heel ongevaarlijk en er zijn andere be- strijdingsmethoden. Voor de bestrij ding van meeldauw bij granen is thans ook een middel ontwikkeld. Bladluis- bestrijding bij granen moet allen ge schieden als er meer dan 25 luizen per halm aangetroffen worden. Voor de bestrijding bij granen moet alleeen ge-! zaadbehandeJing in de meeste ge-rallen i voldoende- Als twee jaar achtereen op] herzelfde perceel bieten worden ge- i teeld is grondoehar.öelir.g wenselijk.) Verder ging de heer Barèl nog in opj de contractteelt van groente en gras-. JfULST Het bestuur van de NCB- i kring Hulst heeft als derde Hulster I college deze week minister Westerterp laten weten voorstander te zijn ran een spoedige verzwaring van het dijk vak Baalhoek-Paal. Eerder deze week drongen de dage lijkse besturen van het waterschap Hulster Ambacht en de gemeente per teiegram al aan op verbetering van het dijkvak op korte termijn. Zoais ge meld, heeft het uitblijven van eer. beslissing over een Baalhoekkanaai tot gevolg gehad dat de verhoging ver, het dijkvak is aangehouden- Tijdens de storm van het afgelopen weekeinde is de toestand ter plaatse bij zonde; kritiek geweest, aanleiding voor dc instanties om in Den Haag aan de b-1 te trekken. Het NCB-fce>tuur stuurde vrijdag een brief. Evenals de andere besturen noemt het NCB-bestuur uit stel van de verzwaring onverant woord. Het -.-raagt zich af waarom buitenlandse belangen de voorkeur moeren hebben boven de veiligheid van de mensen die er wonen. In cc brief wordt een beroep gedaan op de verantwoordelijkheid van de minister voor de veiligheid van de Nederlandse bevolking. Men dringt aan op eer. spoedige aanpak van de dijkverzwa ring. De brie' is ondertekend door voorzitter F. de Waal en secretaris P. Hamelink. Afschriften zijn verzonden naar het provinciaal bestuur van Zee land en naar het waterschap Huister Ambacht, Havencommissie biieen te Yerseke YERSEKE Donderdag 15 januari wordt in net voormalige gemeentehuis te Yerseke een vergadering van ce havencommissie gehouden. De bijeen komst begint om acht uur 's avonds. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Nederlands Maritiem Instituut organiseert op 27 en 28 april een symposium rondom de figuur van Michiel Adriaenszn De Ruyter. die dit jaar precies drie eeuwen geleden overleed. In het kader van de herdenking van die sterfdag op 29 april zullen dit jaar in Neder land verschillende evenementen worden opgezet. Het symposium in Rot terdam is er een van- Het krijgt de titel mee: Der Staten Rechterhand'. De Ruyter was luitenant-admiraal van Holland en Westfriesland onder het College van Amsterdam. De vraag die in het tweedaags symposium aan de orde komt is: "Waaruit bestond de grootheid van De Ruyter in zijn tijd". Als spreker zullen op treden: dr. Charles Wilsen, hoogleraar te Cambridge (Eng); de heer N. P. Baard, oud-directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem; dr. J. R- Bruijn, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de rijksuniversiteit te Lei den; de heer J. P. Puype, bibliothecaris van het "Nederlands Scheepvaart museum' te Amsterdam en drs. Ph. M. Bosscher, docent aan het Konin klijk Instituut voor de marine. 's Middags sprak ds heer J. L. Koert. adjunct-directeur van de stichting Ne-j derlandse U-en Federatie 'SNUIF) te Middelharnis, over moeilijkheden en; mogelijkheden bij de uienteelt- Hij liet j daarbij alle aspecten van de uienteelt uiteraard ook de bestrijding vanl ziekten, onkruid en insecten de re-1 BENOEMING SCHOOLHOOFD Tot hoofd der openbare basisschool te Sirjansland is met ingang van l augustus 1976 benoemd de heer G- Oele. thans onderwijzer aan de basis school te Streefkerk. Dit gebeurde in verband met pensionering van het huidige hoofd, de heer A. Heuie per 1 maart as. Slot van pagina 1 den uitgebreid. Momenteel werkt daar vijftien man, er moeten er waar schijnlijk drie bijkomen. Steekproef Rijkswaterstaat, heeft onlangs gedu rende drie weken een steekproef ze- daan om te weten te komen welke bestemming de schepen hebben en van welke route zij gebruik maken om die bestemming te bereiken. De Het is gebleken dat schepen, die nie: naar Antwerpen, mceten. maar naar bijvoorbeeld Brus-; sei. Mechelen of Zolder ook gebruik I maken van de Scltelde-Rijnve. k.r.ding.j hoewel men dan in sommige gevallen nog een keer extra moe: owehutien en doorvaarttgeld moet betalen. De tijdfactoe zal hier wel degelijk een rol spelen, want het scheelt de schipper toch vele uren varen wanneer hij met die bestemkming gebruik maakt van het Schelde-Rijnkanaal. En wanneer je uren minder vaart, drukt dat ook weer op je brandstofkosten. En tc gasolie kost tenslotte al ruim ƒ300,- Foto. De stille sluizen in Hansweert, bedrijvigheid verdwenen- iFoto PZCj De schepen, die gebruik zijn blijven maken van het Kanaal door Zuid- Beveland, hebben overwegend het kan- zal Gent-Terneuzen, de Sloehaven en de Everingen als bestemming. De heer Zeegers: „Er is ook wel wat vaart richting Antwerpen gebleven, naar voorbeeld Walsoorden, de werkhaven Bath en Krilio en in incidentele gewil- den naar de Scheldekade bij Antwer pen". Hoogste prijs: 70 per ton YERSEKE De afgelopen week zijn op de mosselmijn te Yerseke de hoogste prijzen betaald die ooit zijn voorgekomen De vissers kregen gemiddeld zon 40 gulden voor een ion van honderd kilogram. De opprijzen lagen rond de 70 gulden per mossel ton. Iets wat nog nooit is voorgekomen. Normaal ligt de prijs rond de 30 gulden per ton. De vishandelaren die mosselen aan de consument verkopen hebben hun prijzen niet verhoogd. Dit mosselseizoen zijn tot nu toe 750.000 mossel tonnen aangevoerd bij de mijn te Yerseke. Bij het produksch3p voor mosselzaken te Bergen op Zoom was nog niet bekend hoe groot de geldelijke omzet dit jaar is geweest. Van de mosselen die in Yerseke worden verhandeld is 90 procent bestemd voor de export. Verreweg de meeste aangevoerde mosse" - worden naar België en Frankrijk vervoerd. Voor de Nederlandse consument is ongeveer twee procent beschikbaar, terwijl de resterende acht procent naar de kokerijen gaat. Somkmige mosselpercelen in de Wadenzee hebben te lijden gehad van ae stormen van vrijdag 2 en zaterdag 3 januari, zo werd op het mosselkantoor :n Bergen op Zoom meegedeeld. Er werd aan toegevoegd dat bij elke storm wel schade wordt aangericht. Het feit dat deze week minder voor de consumptie geschikte mosselen zijn aangevoerd ligt. zo wordt op het mosselkantoor gezegd, aan het feit, dat de schelpdieren bijna op zaijn. Da- was in december ai gebleken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7