Freek Kerkhof maakte in '27 eerste tv-programma Met een veredelde badkuip het Grevelingenmeer op SPORTVISSERS ONDERSCHATTEN GEVAREN ZAItRDAG 10 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Inde haven van Brouwershaven ligaen ze bij bosjes. Krikkemikkiae roeiboten, waarop al even krakke mikkige kajuitje! zijn getimmerd. BRUINISSE - De dag voor de jaarwisseling puften vier ver woede sportvissers met een klein motorbootje in alle vroegte het Grevelingenmeer op. Het weer was redelijk en de stem ming opperbest. Het beloofde een prima vistocht te worden. Maar hoe anders zou dat uitpakken. Ter hoogte van Zonne- maire gaf de buitenboordmotor er de brui aan. En hoe de mannen ook probeerden de motor weer aan de praat te krij gen, het was allemaal vergeefse moeite. Het anker ging over boord, een bank werd uit de boot gesloopt om als roeispaan te gebruiken; alle pogingen om de boot onder controle te hou den mislukten. En zo werd het minuscule vaartuig een speelbal van het woelige Grevelingenwater. Het bootje dreef kilometers af en liep tenslotte vast op een zandplaat. Na een angstige en vooral koude nacht werden de vier sportvissers de volgende dag door de bemanning van de RP 5 uit hun hachelijke posi tie bevrijd. Voor hen was de hulp op tijd gekomen. Andere vissers op de Grevelingen rapporten over dat jaar van hadden niet zoveel geluk. Die twee man bijvoorbeeld, die zondagmor gen 28 december met een polyester bootje het Grevelingenmeer opgin gen. Zij kwamen nooit meer terug. Het lijk van een van de sportvissers werd gevonden. Het lichaam van de ander moet nog steeds ergens op de bodem van de Grevelingen liggen. Het bootje, waarmee de omgekomen hengelaars uit vissen gingen, is spoorloos. Wat de oorzaak van het drama is geweest, is niet bekend. Er bestaan alleen vermoedens. Op dinsdag 23 september sloeg op het Grevelingenmeer een klein vissers bootje om. Er waren drie sportvis sers aan boord. Twee van hen over leefden het. Een week of twee later werd het stoffelijk overschot van de derde hengelaar geborgen. Veredelde badkuip Drie doden in 1975 bij ongevallen met sportvissersbootjes op het Grevelin genmeer. Een vluchtige blik in de dag- rijkspolitie te water leert, dat het er nog veel meer hadden kunnen zijn. Tientallen sportvissers zijn het alge- lopen jaar op de Grevelingen in ern stige moeilijkheden geraakt. Dat het bij drie doden is gebleven, is meestal een kwestie van veel geluk geweest. De ongelukken op het Grevelingen meer zijn in de meeste gevallen te wijten aan de drie O's. waarvoor dat eigenwijs ogende brandweermannetje op de televisie zo dikwijls waar schuwt: onvoorzichtigheid, onwe tendheid en onverschilligheid. Tal van sportvissers wagen zich met de meest vreemdsoortige vaar tuigjes op het Grevelingenmeer In vele gevallen stelt het niet meer voor dan een soort veredelde badkuip In de haven van Brouwershaven bij voorbeeld Daar liggen ze bij bosjes. Krikkemikkige roeiboten, waarop al even krakkemikkige kajuitjes zijn ge timmerd. Door al dat geknutsel en gepruts zijn die bootjes - hoewel ze deze benaming nauwelijks verdienen - topzwaar geworden. Bij de minste of geringste golfslag verdwijnen ze on der water. En toch gaan dagelijks et- telijke sportvissers met dit soort vaartuigjes de Grevelingen op. Ze spelen met nun leven. „Het is werkelijk onbegrijpelijk", verzucht opperwachtmeester Anton de Bruijn (40). postcommandant van de rijkspolitie te water in Bruinisse. De Bruijn en zijn drie collega's heb ben in de laatste week van december hun bed bijna niet gezien Terwijl heel Nederland zich tegoed deed aan de kerstkalkoen en de oliebollen, zwierven zij met de RP 5 over de duistere Grevelingen op zoek naar vermiste sportvissers. De post Brui nisse van de rijkspolitie te water be staat sinds twee jaar Die vaste post werd er gevestigd in verband met de enorme toename van de recreatie op en langs het Grevelingenmeer. En in die twee jaar is wel duidelijk gewor den, dat zo'n vaste post geen overbo dige luxe is. Schromelijk onderschat Aan boord van de RP 5 weten ze het zo langzamerhand wel: de gevaren van het Grevelingenmeer worden door veel sportvissers schromelijk onderschat. Massaal varen ze met de meest wankele schuitjes het meer op. Sportvissers, die drijvend op een paar ijzeren pijpen met daartussen wat planken, de haven uit peddelen; pa, moe en kroost zonder zwemvest in een rubberbootje (..één haakje d'rin, weg boot") drijvend midden op het Grevelingenmeer. De mannen van de RP 5 staan er niet meer van te kijken. Ze zijn gewend geraakt aan de enorme roekeloosheid, waarmee sportvissers de Grevelingen opgaan. Opperwachtmeester De Bruijn: „Ze denken, dat het Grevelingenmeer een vriendelijk binnenwatertje is. Maar het is te vergelijken met het Wad dengebied en het IJsselmeer. Vanal de wal kan het er erg rustig uitzien, Maar als je eenmaal op het meer zit. staat er een behoorlijke golfslag. Ze staan er gewoon niet bij stil, dat het op de Grevelingen bij wat minder goed weer behoorlijk kan spoken. En dan maken ze in die gammele bootjes geen schijn van kans.'' Waarschuwende vinger En toch wordt er veel aan gedaan om dc sportvissers te waarschuwen voor de grote risico's, die zij op het Greve- lingenmeer kunnen lopen. Door de ANWB worden in samenwerking met de rijkspolitie te water folders uitge- geven met allerlei veiligheidstips voor de watersporters. In visbulletins wordt er aandacht aangeschonken. In de kranten duiken regelmatig ver- halen op, waarin wordt gewezen op de gevaren die aan het sportvissen op het open water verbonden zijn. De federatie van Deltavissers heeft her- haaldelijk de waarschuwende vinger omhoog gestoken. Op vergaderingen van die organisatie zijn de sportvis- sers dikwijls genoeg gewaarschuwd om vooral niet met gammele schuitjes het open water op te gaan. Maar on- danks al die waarschuwingen, blijven vele sportvissers hun leven wagen. Opperwachtmeester De Bruijn: „De mensen willen blijkbaar niet luiste- ren. Er wordt genoeg voorlichting ge- geven. Maar het helpt weinig." Vol- gens De Bruijn is er maar één manier om de roekeloze sportvissers tegen zichzelf in bescherming te nemen: er zullen wettelijke minimum-eisen ge- steld moeten worden, waaraan ple- ziervaartuigen moeten voldoen. „Als =2= ik met een caravan de weg op ga, moet alles in orde zijn. Maar op het water mag alles nog. Geen wonder. dat er dan ongelukken gebeuren..." WILLEM J. VAN DAM. H NEDERWEERT - Freek Kerkhof.71 zéér fit. kan onaan gedaan door de straten van zijn Nederweertse woonwijk lopen. De verlichte schermen van de vierkante kasten, die de kamers in een schimmig blauw schijnsel zetten, bezor gen hem al lang geen brok in de keel meer. Televisie - of het nu zwart-wit of kleur is - is voor hem een afgedane zaak. Hij kijkt nog veel. dat wel. Naar documentaires, natuur films. detectives. Wat ze tegenwoordig met televisie doen. wat ze uit televisie ha len, hij vindt het ongelooflijk. Een enorme rijkdom, vooral voor oudere mensen, die slecht ter been zijn. Naar Teleac kijkt Freek Kerkhof ook graag. En naar toneel, hoewel „de vaste donderdagavond", die hij hoe dan ook vrij hield, al geruime tijd achter ons ligt. Met open mond neemt hij ook nog dagelijks kennis van alle nieuwe snufjes op tv-gebied. Maar zelf bezig zijn met televisie is hij al tien jaar niet meer Toen hij op 62- jarige leeftijd bij Philips gepensio neerd werd. heeft hij er een punt ach ter gezet. Op dat moment had hij er een halve eeuw leven-in-dienst-van- de-televisie opzitten. Dat vond hij genoeg. De jeugd mocht het van hem overnemen. Freek Kerkhof: „Knutselen is het mooiste dat er is. Ilc heb het mini leven lang gedaan". Freek Kerkhof moet beschouwd wor den als één van de belangrijkste voormannen van de ontwikkeling van de zwarMvit televisie in Neder land (en in veel gebieden daarbuiten). Vandaag, zaterdag 10 januari is het bijvoorbeeld veertig jaar geleden dat hij de eerste experimentele televisie-uitzending in ons land tot stand bracht. Dat gebeurde op een zondagochtend vanuit een studiootje op de eerste verdieping van zijn wo ning in (toen nog) Eindhoven. De uit zending duurde een uur. Zijn toenmalige vrouw, die in 1968 overleed, speelde voor tv-actrice. showde kettingen, rookte sigaretten, manipuleerde met een strohoed, voorzien van de letters KT (de ..K" van Kerkhof, en de „T" van Teuch- ner, meisjesnaam van zijn vrouw). De beelden van zijn zender' PAoKT op golflengte 76 meter met 30 beeldlij nen bleken te zijn opgevangen door een Almelose radiohandelaar Beeld jes van drie bij zeven centimeter. De man uit Almelo schreef Kerkhof en thousiast: „Uw vrouw dronk uit een kopje met een dicht oor". Kerkhof dacht aanvankelijk dat het dichte „oor" voortkwam uit een technisch mankement. Maar zijn vrouw wist beter: even tevoren was een nieuw servies aangeschaft, ae kopjes had den dichte oren... Toch is die eerste experimentele tv- uitzending in 1936 voor Freek Kerk hof geen speciale herdenking waard. Al veel eerder maakte hij televisie. In een „gesloten circuit". Het naar bui ten brengen, het uitzenden van tele visieprogrammaatjes was voor hem een koud kunstje. „Dat was gewoon een kwestie van een bezemsteel met een boel spoelen er op", zégt hij nu. Nee, de televisie zelf, de ziel er van, is voor hem altijd van het meeste ge wicht geweest Daaraan had hfj van jongsaf aan zijn hart verpand Toeval Min of meer bij toeval kreeg hij tij dens zijn schooltijd in Dordrecht - Kerkhof werd geboren in Delft - een boekje over de principes van radio in handen. Hij werd er dadelijk door ge boeid. hoewel zijn vader er weinig en thousiasme voor aan de dag legde. Ook zijn leraar leek hel verstandiger als hij eerst zijn school - de middel baar technische school, richting werktuigbouw - afmaakte Dat deed hij Hij kreeg een baan bij een staal constructiebedrijf in Utrecht. Maar eigenlijk had hij er helemaal geen zin in Intussen was Freek Kerkhof al druk doende zelf radio's te ontwerpen - er was nog geen fabriek die ze maakte - en de fouten in andermans radio's op te sporen. „Ik was toen al zo slim om die fouten er uit te halen als de ma ker ervan even de deur uit was", ver telt hij. Zijn toekomst zag er wat rooskleuriger uit toen hij bij Philips kon komen Maar op de radio- cfdeling wilden zij hem niet. omdat hij geen diploma elektrotechniek had. „Dan maar naar de lakspuite- rlj", riep zijn werkgever. Dat duurde gelukkig maar even. Toen kon hij eindelijk naar de plek. waar hij wezen wilde: de radio-afdeling. Al direct nadat hij zijn eerste kennis over radio had vergaard, stortte Kerkhof zich op televisie of ..verzien zoals het toen nog lang niet ontwik kelde medium door sommigen werd genoemd. Ook toen weer riep zijn Dordrechtse mts-directeur hem toe: „Maak toch eerst die school af!" Maar Kerkhof liet zich wat dit betreft, niet tot de orde roepen. Ais een bezetene verzamelde hij materiaal. In 1926 zette hij zich definitief aan de techni sche verwerkelijking. In 1927 - hij werkte toen nog bij de Utrechtse staalfabriek - kon hij ingewijden de eerste 10 lijnen-beelden tonen. Het was tien jaar voordat Philips iets aan televisie zou gaan doen... Maar jonge Freek was nog bezig met radio. Het begon met een kristalletje op een houten stok. een beetje tele grafie. later een lamp om uitzendin gen van de Hilversumse Draadloze Omroep mee op te vangen. „Met een buisje en een paar spoelen kon ik op een gegeven moment zó maar muziek uit de lucht plukken. Ik heb toen mijn vader geroepen. Hij was gek op muziek. Toen hij dat uit dat apparaat van mij hoorde komen, gaf hij zich definitief gewonnen. Nog later con strueerde ik een hoomluidsprekertje. Ik zette dan het raam open en binnen de kortst mogelijke tijd stond het op de Oude Delft, zwart van de mensen. Dat vonden ze wat. Maar lk zat al weer te denken: je hebt nu die gelui den, ik wil wel eens zien wie die ge luiden maakt. Ik boog mij vervolgens over de principes van Nlpkow en Bain. en kwam tot de conclusie dat televisie niets anders kon zijn dan wat je iedere dag deed: pagina's in boeken en kranten lezen. Het prin cipe van televisie is vergelijkbaar met het heel snel aftasten van eert pagina. Amateuristisch Pas nadat Freek Kerkhof de princi pes van de cinematografie en de ver- sterkbuis duchtig had bestudeerd, ontstond tenslotte zijn televisie- apparatuur. „Ik werd niet gefinan cierd, dus alles zat heel amateuris tisch in elkaar. Veel karton en dat soort werk. Heel eenvoudig zat het zo: de man of vrouw waar het om ging. moest in de lichtbundel van een lichtpunLaftaster gaan zitten. Het te ruggekaatste licht werd door twee lichtgevoelige cellen geleid en een paar honderdduizend keer versterkt en dan naar dc- zender gevoerd. Zo zag men zichzelf in de monitor. Dat waren 10-lijnen beeldjes. Tegenwoor dig kent televisie 625 lijnen" In 1927. het jaar waarin Kerkhof al zijn eerste „schaduwbeelden" via een „gesloten circuit" leverde (in 1936 team de tv pas echt van de grond), sprak Kerkhof in een blad reeds van „televisie". Het woord leek mij het meest geschikt. Beter dan ..verzien". Het is ook later zo gebleven De jaren die volgden namen hem toch te veel in beslag om nog veel aan de ontwikkeling van zijn televisie-ideeën te doen. Hij had een drukke baan bi; de Philips rac-aldeling. zijn hobby 'radio) wa> zo maar een vak geworden. Du» moc-st hij een andere hobby krijger. In 1932 deed hij het examen voot radio-amateur De zendvergunning voor „spraak" had hij dus. voor d' uilzending van zijn eerste experimen tele tV-uitzending ln 1936 had hij enige weken tevoren een speciale „beeld"-vergunning van de ministei Televisie! Eigenlijk brachten zijn vrienden van de Nederlandse Vereenlging voor Internationaal Radloamateurixrr.' hem ertoe zijn oude hobby - de tele visie - weer op te vatten De vereni ging had dringend leden nodig Kerkhof werd gevraagd of er geen stunt te bedenken was. „Televisie!", riep Kerkhof zonder aarzelen. En ln 1935 werd in een lunchroom ln Eind hoven een demonstratie van televisie gegeven. Televisie had toen blijkbaar al zo n magische klank, dal de zaaJ propvol mensen zat „Hun monden vielen open toen ze in closi-ups van 30 lijnen sigarettenrook omhoog za gen kringelen, dames hoedjes zagen opzetten, ogen zagen rollen Het hoofdbestuur van de vereniging vroeg hem waarom hij geen demon straties door het hele land wilde ge ven. want met de ledenwinst zst het prima. Freek Kerkhof „Het werd een hele kermis waarmee we tournees maak ten: Rotterdam. Den Haag. Zutphen. Groningen. Amsterdam, enzovoorts De vertoning ln het Amsterdamse Krasnapolsky heeft de meeste Indruk op rne gemaakt, Er waren meer dan 1000 mensen. De ene rij na de andere mocht dan naar het podium komen om te kijken hoe mijn vrouw die ln de enorme lichtbundel zat op een ander punt dan waar zij zat bewoog. Het werd geloof ik wel als een soort won der ervaren". Een zendamateur uit Deventer schreef Kerkhof later dat hij helaas geen demonstratie had kunnen meemaken. „Waarom zend je het niet uit?", had hij gevraagd. Welnu, zo ontstond op die bewuste 10e januari 1936 die eerste tv-uilzending. Want. zo vertelt Kerkhof nu: „Die zenders had ik al. Ik moest ze alleen een beetje vervolmaken. Een zender voor geluld was al klaar. De zender voor beeld was per saldo voor mij „gesne den koek". Na de bevrijding Kerkhofs leven werd door zijn werk zaamheden bij Philips steeds meer bepaald door de televisie. Even voor de mobilisatie, in 1939. was er een opdracht uit Engeland gekomen voor 5000 tv-ontvangers (405 lijnen). Maar de opdracht zou nooit worden uitge voerd. Er kwam oorlog. En alles stond stil. ook de iindustriëlei ont wikkeling van de tv. Na de bevrijding was de tv voor Kerkhof geen hobby maar een ontzettend druk beroep geworden De mn op zwart-wit televi sie kwam op gang. er moesten stu dio's gebouwd worden. Kerkhof reisde de hele wereld af. vergaderde en vergaderde, was inmiddels chef van het ontwikkelingslaboratorium voor tv-ontvangers geworden en werd in 1958 benoemd tot hoofdingenieur van de hoofdindustriegroep radio grammofoon- en tv-apparaten. Hi; schreef talrijke artikelen en boeken die nu nog op universiteiten overal ir, de wereld gelden als standaardwer ken. Kerkhof zelf gelooft dat zijn grol/ kracht heeft gelegen in het feit dat hi alles van onderaf moest beginnen Het aantrekkelijke van zijn leven ei beroep heeft Freek Kerkhof altijf gevonden het bezig zijn met onbe kende dingen. Hij had daarom oo! rechercheur willen worden. „Pas al iemand zegt dat het niet gaat. krij, ik interesse. Als me iets voorgV kauwd wordt krijg ik gewounlijt vreselijk de dood in. Ik wil creèrei Dat is het mooiste wat er is..." Hij noemt zich een „geluksvogel die in de goede tijd geboren i „Televisie: ik was er crazy op. Nu de tv geen vak meer voor eén ma. Het is net als met de chirurgie: er tegenwoordig een team van mens voor een operatie nodig Oppenvachtmeester Anton de Bruijn van de rijkspolitie te water: mheoriipeüilc De 'Trio' hebben ze dit gammele ding genoemd. Het is een prachtig voorbeeld van zo'n wankele schuit, waarmee tientallen sportvissers zich op het Grevelin genmeer wagen. Foto In 1927 zette Freek Kerkhof voor de eerste keer licht om in stroom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 21