Het andere leven van een popgitarist m Puzzelactie zal fors bedrag opleveren voor sporters V Wt Bep Bakhuys: Zij verdienen hulp W* hoort BESTEMD VOOR NATIONAAL FONDS SPORT GEHANDICAPTEN Izeelimd Nieuwe bijdrage Zeeuws museum STICHTING ZEELAND KIEST VOOR ONDERWIJSSOCIOLOOG ZATERDAG 10 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 HaJwnaal met muttltó stopix-r. wilde de VKsslnger toch niet. Hij belandde in een nieuwe groep •MmimnV Townhouse' geheten, dl* enkele singeltjes maakt*, maar echt van grond kwam het allemaal niet Het waa In die ..En toen". ze«t Leo. ..kwant Jeru» :n mijn leven En hij vertelt van ajn contact met de Pink» ter be weginghoe hij bewogen raakte door de instelling, waar voor de mensen binnen de» gemeenschap hebben gekozen. HIJ ging de waarde inzien van iets voor een ander te kunnen betekenen, tevre den te zijn met wat Je bent en los te komen van hoge materiele idealen. Leo kwam als medewer ker terecht bij een instelling voor thuislozen waar hij bedden op maakte. toiletten kuiste en hulp behoevend*^ bejaarde^ mMnrti^in mij- Zijn moeder die bij het ge sprek was. draagt op dit moment ..Leo is toen ontzettend ^veren- voor hem gedaan Alles werd voor hem klaar gezet. En toen kwam de tijd dat ie in dat tehuis ging werken. Afgepeigerd kwam hij tuis. maar toch was hij tevre den en gelukkig. En hij werd ook veel rustiger en minder geslo ten. Leo van de Ketterij was in die tijd zo fanatiek bezig om de sporen die herinnerden aan zijn vroegere manier van leven ui», te wissen, dat hij zich helemaal voorbijliep. Muziekinstrumenten, versterkers. stereo-installaties, bandrecorders, platen, overal deed hij afstand van. Zells foto albums over zijn tijd me*. Shocking Blue wilde hij niet lan ger meer zien. Achteraf moet hij er wei een beetje om lachen, want zo radicaal had het nou ook weer niet gehoeven. Ander hall jaar iang werkte hij in het tehuis. Maar het muzikale bloed kruip: zoals da: in cliché term en heet waar het niet gaan kan. Op een samenkomst van de Pinkster gemeente bleek dat 'net combo dat de gemeentediensten bege leidt een gitarist tekort kwam met Leo kon toen snel in de vacature worden voorzien- Van het. een kwam het andere: Leo kwam op de Centrale Pinkster bijbelschool in Scheveningen, waar hij wordt opgeleid voor het doen van evangelisch werk, in een muziekgroep terecht, die tij dens weekends op allerlei samen komsten de boodschap van de Pinksterbeweging muzikaal uit draagt. Samen met Jean-Jack Suurmond. eveneens afkomstig uit Vlissingen. maakt Leo nu lied jes. die hij met eigen gitaar bege leiding ook zelf brengt, soms in een groep, maar dikwijls ook sa men met zijn vriendin Cindy als duo. Tournees naar Engeland en Polen liggen in het verschiet. Vijf jaar nadat Leo tot ver in het buitenland binnen Shocking Blue- bubble-gum-m usic pr« n P* rde trekt hij opnieuw met zijn ptaa» de landgrens over. nu om via lied een christelijke boodschap dot omwenteling van honderd hadden laten afweten ook weer terug om oprecht b. jk te ge-.o van hun belangstelling Kr, dat doet Leo goed. Hij verwacht er zelfs <wn hele hoop van. „Er i* echt een grote honger naar het geloof :n de Heer. zo vind' hij ..Er zitten op de Bljbelechool in Scheveningen nu twintig mensen uit VIlasingen. Dat zegt dacht ik nogal wat De band rn het rrnt* popg*b*u- ren Ls In de loop der jaren volko men venaard. Heeft ]s-o bijvoor beeld inmiddels al kennis reno- men van de nieuwe solocarrière van Msrtska. het «.tuk' van Shoc king Blue? .Och. zegt hij, „op de bijbelschool hebben we weinig tijd om naar de tv te kijken, maar mijn moeder houdt het een beetje voor me bij. Die weet er nu trouwens ook meer van dan lk." o Een gewapende Amerikaan heeft dinsdag in een hank tr, de buurt van Lor. Angeles zes perso nen anderhalt uur lang gegijzeld om een vrachlwagenlading vogel zaad af Ie dwingen. De 40-jarige Miklós l'etrovics uit Ix>s Angeles had tegen de directeur van het bijkantoor van c/e bank of Ameri ca in Culver City gezegd, dat hij wilde dat vogelzaad zou worden gestrooid voor alle. hijkanten van de bank. Hu vroeg niet om geld Petrorr.cs heeft z:rh tenslotte zon der slag ot stoot overgegeven aan rechercheurs. Dikkerds zijn leuke mensen Een onderzoek onder bijna f.00 dikkerds van middelbare leeftijd heeft aangetoond dat zij veel minder angsten kennen dan ande ren en dat dikke mannen heel weinig last hebben van neerslach tigheid. Dit staal in een verslag van prof- Arthur Crisp en dr. B. McGuino.s in het Britse medisch tijd schrift. Zij hebben ontdekt dat mannen die 20 procent meer wegen dan het gemiddelde en vrouwen die 40 procent meer wegen deze ver schijnselen vertonen. De twee onderzoeker- zeggen dal veel artsen van mening zijn dat teveel eten bepaalde mensen troost, vooral kinaeren die zich onzeker of alleen voelen. Lang niks van 'm gehoord. Toch zullen de liefhebbers van het popgebeuren hem vast nog wel kennen. Leo van de Ket terij, de Vlissingse gitarist, die zich via lidmaatschappen van lokale groepen en regionaal vermaarde gezelschapjes op werkte tot een waardevol medewerker van Neerlands popvi sitekaartje Shocking Blue. Geruime tijd leefde Leo een luxe leventje in een wereldje van muziek, drank, sex en drugs. Van de Ketterij, nu 25, zou het in het popwezen nog een aardig eind geschopt hebben met zijn capaciteiten, maar bij nader inzien hoefde het allemaal niet zo. Hij zette een dikke punt achter dit wilde leventje. Zijn gitaar bleef hij echter trouw. De muziek die hij nu produceert is evenwel niet op de eerste plaats bedoeld als een vorm van entertainment. Het is slechts een eigentijdse verpakking voor het overbrengen van een christelijke boodschap. Want Leo maakt nu deel uit van een bijbelzanggroep van de Pinksterbeweging m Neder land. En dat is iets heel anders dan Shocking Blue. Met die Leo van de Ketterij hebben we dus eigenlijk een schoolvoorbeeld van iemand, die wel volslagen is 'omgeturnd'. Hoe kan een mens zo veranderen? Mogelijk vindt u hieronder het antwoord. Om de zaak overzichtelijk te hou den zal ik beginnen bij het jonge tje Leo. dat op veertienjarige leeftijd al met gitaren begon te rommelen. Dat was in de tijd van de rock 'n rollmuziek. toen de stem van die kwijl Elvis u ziet. ik ben geen liefhebber de radiostations beheerste, en er overal ijlings groepjes werden ge formeerd. die er op uit waren om de nieuwe stijl van muziek maken verder uit te dragen. Leo werd er ook het slachtoffer van, hij verkocht of kreeg daar wil ik vanaf wezen een gitaar en bracht vervolgens elk vrij mo mentje tokkelend op dit snaarin strument door, 'luisterend naar de rockmuziek uitzendende radio en met de vingers op de snaren proberend om het geproduceerde wijsje na te spelen. De gevolgen bleven niet uit: Leo formeerde een bandje, dat gebukt ging on der de titel "Flying arrows', later oplossend in de groep "Flarth', die geruime tijd in Vlissingen en omgeving onderhoudend er. avondvullend opereerde. Opnieuw 2ag er een groep het levenslicht r.u "Universal Delight' geheten, eveneens amateurs, doch lang r.:et onverdienstelijk spelend, zo dat er zelfs optredens buiten de provincies plaats vonden, zelfs in Mekka Amsterdam. Het waren voorstellingen die plaats vonden tijdens het weekeinde, want, door de week wachtte het werk. Leo zelf maakte zich in die tijd nuttig als kassier van de Nederlandse Middenstandsbank in Vlissingen. Maar de muziek van de Ketterij toch méér dan het beheren van andermans centen. Musiceren als beroep, ja dat zag-ie helemaal ritten. Nu maakte Leo in die tijd ai een aardig stukje muziek en dat had zoals ze dat plechtig zeggen ook in brede kringen de aandacht getrokken. Het, leidde er allemaal toe, dat er op een goede dag bij Leo een uitnodiging in de brieven bus viel om eens te verschijnen op een auditie van Shocking Blue. Ze zaten er om een vijfde gitarist verlegen. Tientallen gega digden liepen te hoop in een zaaltje in Den Haag. Om beurten mochten ze proefspelen met de groep, maar ze werden allen ge wogen en te licht bevonden Be halve Leo. Die mocht blijven. Want 'net bleek allemaal aardig te klikken Toen begon het leven van Leo pas goed te veranderen, isn nog drastisch ook. Bij de bank ver diende hij "nonderaveertig gulden in de week Schoon. In dienst van Shocking Bleu dat op het moment, dat Leo toetrad al zege tochten op de Amerikaanse hit lijsten achter de rug had. baaldfe hij echter met één enkel uurje spelen al vijfhonderd gulden bin nen. Nu werd er lang niet dage lijks gespeeld, want het gezel schap had ook aardige inkomsten aan de vlot verkopende plaatjes, maar toch liep het alles bij el kaar nog leuk op. Samen met de andere Shocking- Blue-ers reisde Leo vervolgens stad en land af. West-Duitsland. Frankrijk, Scandinavië. Yoegosla- vië, Italië, Spanje en ook was er een toernee van een dag of tien bij naar Israël, waar de groep even stormachtig werden ontvan gen als destijds De Beatles. Kort om het was allemaal duidelijk anders dan wat de Vlissingse bankbediende gewend was. .Je kwam." vertelt Leo nu thuis in zijn ouderlijke woning aan de Bizetlaan. „in een volkomen ande re wereld, waar je zo maar ever, tussen was gezet En ie zat. gelijk pok in die molen. Van optredens, van dingen doen die toch nog vreemd waren voor je. En waar ik van binnen toch eigenlijk niet blij mee was. Ik voelde me er niet thuis. In de periode dat ik op de bank zat kon ik muziek maken naar mijn zin en dat mis te ik in Shocking Blue Het enige Leo van de Ketterij midden tussen de Shocking Blvers. wat daar belangrijk was. was geld verdienen. En bouwen aan je immage. Collegialiteit miste ik ook erg in die groep. Je was gewoon op zakelijke basis bij elkaar. En dat gaf wei een knauw aan het ideaal dat ik altijd had gesteld om samen met andere fijn muziek te maken." Het pakte allemaal anders uit. Leo werd ondergedompeld in een roerig wereldje. Het werd een periode van over matig geld uitgeven aan installa ties, veel drinken in cafë's, roken van hasj, gebruik van speed en dan nog die nodige rottigheid op het gebied van sex Maar eigenlijk wilde Leo dat alle maal niet Sterker nog hij voelde zich doodongelukkig in dat be staan van gevierd popgitarist. En tenslotte had hij nog maar een wens. zo snel mogelijk stoppen met het hele spul. „Ik vond "net zo"n schijnwereld waarin je leef de." vertelt Leo nu. terugkijkend naar toen. „Het was een wereldje waarin een heleboel mensen inte ressant deden." maar ik vond het allemaal zo ontzettend leeg." 09 09 CS TV "1 O Weekhoofdprijzen CO Na veertien puzzels voor het Nationaal Fonds Sport Gehandi capten is het toch zeker al enor me bedrag bereikt van: f 2-302.986,11. We zijn over de helft heen, elders in de krant vindt u puzzel 16, zodat met redelijk optimisme kan worden aangenomen dat we naar een formidabel eindbedrag gaan. Bijzonder verheugend. Daaruit blijkt tevens dat. behalve de te winnen prijzen, ook het nobele doel aanspreekt. Vandaar, dat het trouwe legioen puzzelaars stug doorgaat. De extra-pot werd eveneens versterkt: een bedrag van f 3.962.57 kon aan de pot worden toegevoegd uit de extra-bijdragen- zodat er nu in die extra-pot zit: f 17.593.42. De oplossing van puzzel 14 was: „VEERTIEN WORDT UW GELUKSGETAL". Mevr. A. de Voogd-Wondergera, Torenstr. 17, Oosttapelle. Een SUMMA encyclopedie: Mevr- R. Hollander, Smalmaatstr. 7, Losser (O). Een OLGA springboxkombina- tie: Mevr. A. J. J. M. van Alebeek- Daniels, Kerken dijk 68, SdMjn- del. 4 CONTI TS sfaaJradiaaiban- den: A. Kalkman-v.d. Jagt, Schute- boom 100, Hilvarenbeek. Een SINGER naaimachine: J. J. Kloprogge, v. Lmsóhotenstr. 34, Bussum. Een SPERRY REMINGTON rekenmachine: N- Vermaat, Dfl- lenburgsingel 90. VIaardingen. Een hometrainerfiets BICY- CLETI'E: Mevr. J. Nugter-Kra- mer. Dorpsplein 16, Callantsoog. Een waardebon van 500,- van WITTE VEENMevr. J. VI»- ser-de Gier, Zwolseweg 405, Apel doorn. Een waardebon van 500,- van WITTEVEEN: A. Q. Schra- ma, Herenweg 57, Warmond. Zeeuwse prijs een jago shawl: mej. J. C. Moelker, Bruelstraat 30. Kapelle. Een VW GOLF EXTRA: Mevr. v.d. Broek, Ginderdoor 3, Lies hout. Een PHILIPS kleurentelevisie: In het revalidatie-centrum te Leersum ben lk eens aanwezig geweest bij de uitreiking van een aantal speciale rolstoelen, be stemd om sport te beoefenen. Het Iaat zich moeilijk beschrij ven hoe dankbaar en blij al die mensen waren met dit geschenk- Enige weken later heb ik in wed strijden kunnen zien met welk een geestdrift en overgave de gehandicapten door deze stoelen te htm sport konden meespelen. In een praatje met één hunner werd mij verteld dat rij, te on derling overleg, hun club 'de anti lopen' genoemd hadden. Kijk mensen die onder toch wel zware omstandigheden een dergelijke galgen ihumor kunnen opbren gen. verdienen niet alleen out* grote bewonering. maar vooral de zo nodige hulp en steun. Zij. die kunnen gaan en st3an waar rij willen, beseffen nog lang niet genoeg hoe rijk of rij eigen lijk wel rijn. Ons aller medewerking aan deze puzzel-serie kan en moet ertoe bijdragen dat ook gehandicapten rich in hun tak van sport kunnen uitleven. ZIJ, voor wie deze aktie bestemd is. zullen u er zo verschrikkelijk dankbaar voor zijn- Maar met hen ook: BEP BAKHUYS WW* Ir Wondergem, adjunct-directeur HTS Vlissingen VLISSINGEN Ir. C. W Wonder gem te Vlissingen is per 1 januari benoemd toi adjunct-directeur aan de Hogere Technische School te Vlissin gen. Hij volgt ir. Bcrkelaar in deze functie op. die per 1 oktober '75 is aangesteld als inspecteur van het ho ger technisch onderwijs te Den Haag. De heer Wondergem startte zijn loop baan bij de Vlissingse hts als assis tent-leraar in 1957. Aan de Technische Hogeschool Delft behaalde hij in 1964 het diploma werktuigkundig ingenieur. Rond die periode werd hij leraar werktuigbouwkunde aan de Vlissingse hts. De heer Wondergem is zelf nog leerling van de school geweest: in '51 slaagde hij voor het eindexamen aan de toenmalige MTS MIDDELBURG Gedeputeerde sta-1 ten van Zeeland willen voor de ïnrich-1 ting van het Zeeuws museum een j nadere provinciebijdrage uit hei ont wikkelingsfonds geven van bijna 35.500. Dat is gevraagd, omdat de. inrichtingskosten meer zijn geweest dan de begrote twee ton. Gs. willen de bijdrage verlenen .gelet op dej betekenis van het Zeeuws Museum en, de financiële positie van de stich- ting.' Het ontwikkelingsfonds biedt voldoende ruimte, zo laat het college de staten weten- Rekening houdend] met aangegane verplichtingen is nog j 1,3 miljoen bechikbaar. „Onderzoek en advisering eisen specifieke onderwijskennis" Afdeling onderzoek sedert 1S68 niet meer uitgebreid Stichting tekent i dat 'eer oneer**:;: advisering als ü.j is met de inhoud niet beng VLISSINGEN" .J>c bezigheden van I de Stichting Zeeland op het gebied van het onderwijs zijn voornamelijk onderzoekswerkzaamheden. Omdat j echter zowel onderzoek als advisering een specifieke onderwijskennis verei sen, ligt het voor de hand dat ge streeld wordt naar de aanstelling van een onderwijssocioloog'. Dat schrijft het provinciaal opbouworgaan Stich ting Zeeland naar aanleiding de nota van g.s. Zeeland Taken op het gebied van het onderwijs'. Deze nota, waarin ook de vraag is opgenomen of al dan niet een onderwijssocioloog bij de Stichting Zeeland moet worden aange steld. wordt vrijdag 23 januari in Provinciale Staten behandeld- De Stichting Zeeland beschikt sedert 1963 over drie medewerkers bij de] afdeling onderzoek: twee onderzoe kers sociologen) en een statistisch medewerker middelbaar onderzoe ker). De Stichting wijst er op dat ondanks een aanzienlijke uitbreiding van de werkzaamheden onder meer seden de oprichting van Provinciale Onderwijs Commissie in 1971 de bezetting nog steeds met is uitgebreid- De Stichting schrijft verder dat de onderwijssocioloog bij zijn onderzoe ken ook beleidsadviezen moet kunnen geven. Daarbij wordt uitdrukkelijk ge steld dat 'door het onderzoek en de eventuele beleidsaanbevelingen naar onze mening de vrijheid van onder wijs of de autonomie van de school besturen niet worden aangetast." ADVERTENTIE) aan prijzen van doe fantastische Philips kleuren I van het royale 66 cm. erootbeeld, de het krisr"-1' Te winnen In de Nationale Puzzdaktlo Lb.v. Nation»al Fonds Sport Gehandicapten. maar zich spec:f:ek richt op de relatie nissen school en maatschappij." Als mogelijke werkzaamheden voor de on derwijssocioloog in de nabije toe komst noemt ce Stichting Zeelar.d onderzoek naar mogelijke onderwijs achterstanden; onderzoek naar door stroming van leerlingen binnen het onderwijs en de factoren ciie daarop van invloed zijn; onderzoek naar ce aard en de omvang van de behoefte aan onderwijsvoorzieningen in de pro vincie; onderzoek naar de behoefte en mogelijkheden van ouderparticipatie en-of onderzoek naar het functioneren van bestaande ouderparticipatie. De specifieke kennis van de onderwijsso cioloog kan ook benut worden bij het het onderwijsopbouwwerk. Ais con creet voorbeeld signaleert de Stichting de realisering van een school voor gehandicapte kinderen. Benoeming rector stedelijke scholen gemeenschap MIDDELBURG B en w. van Mid delburg hebben drs. H. J. Vader als eerste op de voordracht geplaatst voor de benoeming toi rector aan de Stedelijke Scholengemeenschap. De heer Vader is reeds als conrector aan de scholengemeenschap verbonden. In hun voorstel aan de gemeenteraad lichten b. en w. toe dat twee groepen van deskundigen die gesprekken voer den met verschUJende sollicitanten, drs. Vader unaniem ais eerste op de voordracht hebben geplaaat. Ais num mer twee is dr. P. T van Emmerik te Bergen op Zoom op de voordracht gekomen. Bij dit voorstel, da: aar. de orde kom: in de raaasvergadenng van maandagmiddag 19 januari as. gaat het om de opvolging van drs. E. Kuiper, die me: I augussus van dit jaar me*, pensioen gaat- Voor de opvolging van de heer J. J. Claas in het bestuur der Godshuizen te Middelburg ae heer Claas stelt zich niet herkiesbaar zijn als één en twee voorgedragen de heren L. W. Boogert en J. J. Ubbink. Mr. A. Veen- hoven is in dit bestuur herkiesbaar. Als opvolger van de heer P. I. Ham ming, die zijn lidmaatschap van de commissie van advies van de gemeen telijke kredietbank wil beëindigen, is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11