'De schillenbak klaar zetten was liefdewerk van de mensen' 'Vreeselijke' moorden van Johan de Vries RAND- CQU- RANT Kent U Zeeuwsch-Vlaanderen extiA ZEEUWSCH-VLAANDEREN uraauw was aigelopen week In beeld gebracht. Uit die plaats kwamen dan ook de meeste oplossingen en de trek king wees uit dat de prijs, de waarde bon van tien gulden, in Graauw was gevallen. De win aar is een jeugdige Graauwenaar. Peter Kouijzer. Achte reindstraat 15. Peter, gelukgewenst. Je oplossing was correct. Het was ook niet moeilijk voor de Graauwenaren te constateren dat een belangrijk decor was 'geblindeerd'. Peter Kouijzer schrijft op zijn briefkaart het volgende: ..De foto uit de PZC van 31 december is genomen in Graauw. vanaf het Dorp splein richting Hulst. Links op de foto ziet men een stukje van de boerderij van Eerdenburg. Daarnaast de maal derij van De Baar en de benzinepomp van gebroeders Poppe Rechts op de foto staat slagerij Vael. De blinde vlek op de foto Is de kerktoren. De kerst boom staat voor de kerk De kerst boom zal inmiddels wel verdwenen zijn maar verder is de oplossing van Peter helemaal goed Trouwens, fouten zaten er ook ditmaal niet tussen Voor «Je nieuwe fotopuzzel vragen we weer uw aandacht Waar is deze foto gemaakt en wat mist u op de foto? Stuur uw oplossing per briefkaart aan de redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant. Nieuwstraat 22 in Temeuzen, onder vermelding van: fo topuzzel 'Kent u Zeeuwsch- Vlaanderen? Meedingende oplossingen moeten uiterlijk met de post van woensdagmorgen binnen zijn. WAT drijft of bezielt de mens? Goe demorgen. daar vraagt u me iets. Rauwe passie en lage driften brengen hem soms tot daden die niemand voor mogelijk houdt. Het goede Zeeuwsch-Vlaanderen is daarvan niet vrijgebleven. Wat tiert er een hartstocht op deze vette klei, wat woedt er een brute kracht onder de hoge luchten van dit gewest! Altijd zo geweest hoor, dat heeft niks met de moderne tijd en zijn gebruiken te ma ken. Wat anders dan passie en drift - verra derlijk vermomd als liefde - brengen de molenaar C. A- Louwerse ertoe om op een tochtige oktoberavond in 1891 de koopman Pieter de Kraker uit Othene te vermoorden? Hij pleegt deze gruwelijke daad met behulp van De Krakers vrouw, met wie hü - volgens de toen gangbare om schrijving - „sedert eenigen tijd in on geoorloofde gemeenschap" verkeerde. De fijntjes moraliserende, maar intus sen niets verbloemende verslaggever van de 'Temeuzensche Courant' meldt, dat zij met haar paraplu op het weer loze slachtoffer timmerde, uitroepend: „Toe maar, toe maar, Comelis, slaat hem nu maar dood." We schrijven donderdag 1 oktober 1891 en we bevinden ons in de Catspolder, nu een even ordentelijke als saaie wijk van Temeuzen. Johan de Vries doet verslag van deze moordzaak in zijn nieuwe boek 'Die 'goeie' ouwe tjjd' en het is een waar genot om het verhaal - samengesteld uit authentiek materiaal - te lezen. Als journalist was ik vooral geboeid door de manier waarop mijn verre voorganger de gebeurtenissen be lichtte. Zijn verontwaardiging droop van de pagina's af! Wat denkt u bij voorbeeld van dit pikante detail: „Bij hare overbrenging naar de gevangenis zag zij er verstokt uit. zelfs nu en dan met een glimlach. Louwerse daarente gen beefde als een net." Reclasseerders van vandaag zouden een acute woedeaanval krijgen - en te recht, want de tijd dat de krant meende te moeten fungeren als ver zwaring van de straf, is voorbij. In ons land verscheen in de vorige 'en wellicht ook nog in deze eeuwi het 'Ge ïllustreerd Politienieuws', een crimi neel boulevard weekblad, dat moorden en andere schanddaden haarfijn uit ploos, speculerend op de sensatie zucht van de brave burger. Lokale toog De editie van zondag 28 februari 1892 maakt uitgebreid melding van de 'vreeselijke' moord in de Catspolder en drukt ook foto's van de twee daders al. Ik kan uren naar zulke afbeeldingen lqjken, zonder dat ze me ook maar een centimeter nader brengen tot de ach tergronden van zo'n moord. Maria de Kraker-de Ruijter en Comelie Anthonie Louwerse ('haar minnaari, laat het blad weten) lijken me degelijke boerenmensen, met wie ik me zonder scrupules aan een lokale toog zou be geven. 'De diepgezonken echtbreekster wordt zij in het rechtbankverslag genoemd en ze zal, evenals Louwerse. worden ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf De streek reageert met een lieclje: „Toe maar, Miete sakkerdju, slaat er maar op mee de pèreplu. 'k Za je wel helpen, 'k za je wel helpen'. Waarmee aange toond dat de heffe des volks de kern van zulke drama's vaak treffend weet te raken. De moord op de Catspolderschendijk is één van de drie sappige moordgeschie denissen uit het begin van deze en het eind van de vorige eeuw die Johan de Vries in 'Die 'goeie' ouwe tijd' heeft verzameld. Het boek bestaat verder uit materiaal over de met minder 'vreeselijKe' wa tersnood die in 1906 Hontenisy.- teis terde. de tekst van een lezing van De Vries' grootvader over het onderwij zersleven in de 19e eeuw, wat 'ge mengde berichten' uit het oude Zaam- slag en enkele 'restanten': spookverha len en anekdotes over de Koewachtsc pastoor Swagermakers, die de Neder landse kerkprovincie een eigen kleur verieende. Johan de Vries heeft lang geaarzeld om de moordzaken publiek te maken, zo laat hij in een voorwoord weten. Ener zijds. omdat er wellicht verre verwan ten van de betrokkenen zijn, die daar weinig plezier aan beleven, anderzijds omdat hij zich afvroeg, of het publiek zich nog interesseert voor gruweldaden van 70 jaar geleden. Wat het laatste betreft: ik geloof dat hy zich ten onrechte bezorgd heeft ge maakt en de angst voor ontstemde fa milieleden komt me ook overdreven voor de moorden zijn bij de oudere in woners van Zeeuwsch-Vlaanderen wet bekend en via overlevering wellicht ook bij een aantal jongere. Het boek als totaal stelt me wat teleur De Vries heeft zich hier meer geopen baard als verzamelaar van (op zich le zenswaardige) curiosa dan als verteller en dat is jammer, want juist daarin schuilt zijn kracht Wat minder eerbied voor de folianten en wat meer zelfvertrouwen hadden een nog boeiender geheel kunnen leve ren. Waar nog by komt. dat 'Die 'goeie' ouwe tijd' waarschijnlijk het laatste boek van de bejaarde Temeuzense au- teur is. Een gerede aanleiding om eens uit te halen'. VRIJDAG 9 JANUARI 1976PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MENTE VAN DE BOSSCHE, LAA TSTE SCHILLENBOER VANZ- VLAANDEREN: AARDENBURG - De 62-jarige Aar denburger Mente van de Bossche, d< laatste van de Zeeuws-Vlaamse schil lenboeren, buigt zich vertrouwelijk over de tafel en fluistert achter zijn hand zodat niemand in het café hei kan horen: „Tijdens mijn werk heb ik nog nooit een biertje aangeraakt. Nog nooit. Aanleggen bij een café was ei niet bij. Als je daar aan begint is 't eind zoek en ben je lang onderweg.' Met enige stemverheffing zegt hij ei lachend achter aan: „En wat zou je op een vreselijke manier gaan zwabbe ren. Kan je niet maken tegenover de mensen. Dan zouden ze al gauw zeg gen: loop jij maar een straatje ver der." Vorige maand maakte schillenboer Mente van de Bossche via het Aarden- burgse informatieblad 'Het Kwakertje publiekelijk bekend, dat hij met het ophalen van schillen in Aardenburg, Eede, Draaibrug en St. Kruis ging stoppen. Hij had zich overgeleverd aan de sanering en dat moest een definitiel einde betekenen van een 25-jarige loopbaan als schillenboer. „In die ad vertentie heb ik de mensen bedankt voor hun jarenlange medewerking en ze allemaal een gelukkig nieuwjaar toegewenst," vertelt Mente over de verdere inhoud van de advertentie. Reacties Een bekende verschijning elke don derdag in Aardenburg is nu verdwenen en daarmee tevens de laatste schillen boer van Zeeuwsch-Vlaanderen. „Ja, ik was wel de laatste in de streek en mis schien wel van heel Zeeland. Met schil len ophalen kon je wel droog brood meenemen maar geen droog brood verdienen. Ik ben blij dat ik me heb kunnen laten saneren want ik heb 't nu beter dan voorheen. Reacties van mensen omdat ik de zaak aan de dijk heb gezet, heb ik eigenlijk niet gehad. Maanden tevoren had ik ze al zo'n beetje ingelicht. Wat moeten ^de mensen er ook van zeggen. Het klaar zetten van de schillenbak was liefdewerk van de mensen. Ze kunnen die schillen en dat brood net zo goed in een afvalzak aan de vuilnisman meegeven. Ik ben blij dat ze dat niet deden want schillen is het beste eiwitrijke voedsel voor melk- en mest-koeien dat je je maar kunt voorstellen. Het is zonde dat er zoveel op de vuilnisbelt terecht komt. Maar ja, wat wil je tegenwoordig, waar zit nog verdienste aan. Aan dat schil len ophalen, en dat was per keer toch zo'n 600 tot 700 kilo, verdiende ik vrij wel geen cent. Want je moet 's even nagaan wat er aan kosten afgaat. Min stens vier keer per jaar moest ik mijn paard nieuwe ijzers geven, dat kwam op ruim driehonderd gulden neer. Vroeger kon je dat voor vijf gulden per keer laten doen. Het enige voordeel dat ik had was het voedsel voor mijn paard. Dat kostte me nooit een cent want die at van de kar," vertelt Mente in één adem. Mente's laatste 'self-supporting' paard je, de 6-jarige ruin Ubo, staat sinds en kele weken bij boer Fokke in Heille in de wei en knoopt vriendschap aan met tevreden knorrende varkens. „Heel vroeger heb ik aan boer Hen driks schillen geleverd. Na zijn dood heeft Fokke altijd de schillen van me afgenomen. Die was er wat blij mee want ik zei al, het is het beste voedsel voor de vetsmelterij dat je je maar voor de geest kunt halen," benadrukt Mente nogmaals. Boer Fokke heeft paard en wagen van schillenboer Mente ge kocht. „Ubo wordt nu als rijdier voor zijn twee dochters gebruikt. Een beter leven kun je Je las paard niet inden ken," vindt Mente. In de beginperiode heeft Mente van de Bossche heel wat paarden versleten. „Met Tonnie heb ik het langst gere den. Twaalf jaar lang. Toen ie twintig was kon Tonnie niet langer meer en heb ik Ubo gekocht. Voor de tijd van Tonnie heb ik, geloof ik, alle jaren een andere ruin gehad." De training van een paard van een schillenboer bestaat uit het aanleren van 'blinde' kennis van de te lopen route. „Die beesten hebben na een paar weken al in de gaten hoe ze moe ten lopen en waar ze moeten stoppen. Dan hoef je alleen nog maar te roepen van een afstandje: juju peerdje, ho peerdje. Met Ubo heb ik een keer moei lijkheden gehad. Dat was op Draaibrug toen ik bij Janus Korthals stond te la den. Het beest was nog jong en moest nog een hoop leren. Ubo was niet ge wend om te werken en dacht bij zich zelf: „Ik knijp er tussenuit. Ergens in de weilanden heb ik 'm met kar en al teruggevonden. Goddank, zijn er toen geen ongelukken gebeurd Ik heb trouwens nog nooit een ongeluk ge had." Mente weet best wel raad met zijn vrije tijd. „Ik ben nu gesaneerd dus ik mag niks meer met schillen doen. Mijn handeltje in lompen en metalen heb ik ook aan de kant moeten zetten. Ik rommel nu maar een beetje aan. Ik lap zo nu en dan een oawe fiets op. Voor mijn kleindochters bij voor beeld. En ik mag zelf graag een heel eind wegfietsen. Ik heb nu toch tijd zat" Ex-schillenboer Menie van de Bossche en zijn trouwe ruintje Ubo begroeten elkaar op het erf van boer Fokke in Heille. ZEEBRUGGE INTERNATIONAAL - De haven van Zeebrugge is in België steeds een twistappel geweest en me teen ook een politieke speelbal. Ook op internationaal vlak is dit - zij het dan in beperkte mate - het geval. Zo heeft men in Nederland zijn bezorgdheid ge uit om de ontwikkeling van Zeebrugge naar de Scheldmonding toe. De Bel gische regering zi echter geen en kele ingrijpende maatregel tref fen zonder ruggespraak met Den Haag. Wel wordt thans met klem aan gedrongen op spoed in verband met de uitbouw van de voorhaven, die volgens de modelproeven, verricht in het wa terbouwkundig laboratorium van Bor- gerhout zich anderhalve km in zee Zou uitstrekken, gerekend van de kop van de huidige havendam. Hierbij zou een landoppervlakte van ruim 300 ha op de zee moeten veroverd worden en in een eerste fase zou een diepgang van min 13 m. moeten worden verzekerd. Dit is geen toekomstmuziek, vermits de Westvlaamse Economische Raad er zopas bij de regering op aangedrongen heeft om een definitieve beslissing te treffen tegen de maand maart 1976. Hierbij wordt dan in de allereerste plaats gedacht aan de aanvoer van aardgas. Het gaat om gigantische hoe veelheden van ten minste 3.5 miljard kubieke meter per jaar. met de moge lijkheid om dit vermogen nog op te voeren met 1.5 miljard kubieke m. Deze leveringen vanuit Algerije zouden reeds in 1979 moeten starten en precies daarom wordt aangedrongen op een spoedige regeringsbeslissing in verband met deze vestiging in Zeebrugge. Er zijn echter al een aantal moeilijkheden gerezen, vermits de Bestendige Depu tatie van de provincie West- Vlaanderen een bouw- en exploitatie vergunning heeft geweigerd aan de maatschappij 'Distrigaz'die nochtans reeds een contract heeft afgesloten met de Algerijnse leverancier 'Sonatrach'. Volgens het oorspronkelijk ontwerp zouden de indrukwekkende installaties echter tot stand komen achter de sluis van 125.000 ton en met name ander halve km. landinwaarts ter hoogte van de vroegere gemeente Ramskapelle. Nu opteert men eerder voor het op trekken van de peak-shavingfabrieken en de opslagplaatsen in de te bouwen buitenhaven. Ook de nieuwe voorzitter van de Maatschappij der Brugse Zee vaartinstellingen, schepen Fernand Traen, is voorstander van deze oplos sing, dit vooral wegens de grotere vei ligheid. Dit zou dan meteen betekenen, dat er geen kerncentrale zal tot stand komen in Zeebrugge, want in de con clusies van alle uitgevoerde studies daaromtrent wordt een reactor on verenigbaar geacht met aardgasopslag plaatsen. Terloops dient hier aangestipt, dat het hier gaat om eeen ingrijpende rege ringsbeslissing. Er werd in 1970 een krediet van 16 miljard beschikbaar ge steld voor de uitbouw van de haven van Zeebrugge, maar hierbij werd dan volstrekte voorrang verleend aan de bouw van een sluis van 125.000 ton en het graven van dokken. Nu hoopt men meteen ook de voorhaven te kunnen aanpakken en dan nog wel op zeer korte termijn. CONTAINERS UIT ZUID-AFRIKA - Zeebrugge heeft zopas nog een winstpunt gescoord. Op een in Londen gehouden conferentie van afgevaar digden van rederijen en zeevaartmaatr schappijen uit Zuid-Afrika, Midden- en Noord-Europa werd Zeebrugge aange wezen als de Belgische haven voor de nieuwe containerdienst tussen ons oude werelddeel en Zuid-Afrika Ant werpen was ook kandidaat, maar de moeilijke bevaarheid van de Wester- schelde voor containerschepen van de derde generatie (en dus met grote af metingen) speelde in het nadeel van deze haven, In 1978 worden jaarlijks reeds 32.500 containers in Zeebrugge verwacht op deze nieuwe lijn en tegen 1980 moeten het er 50.000 worden. HERRIE OM WAPENTRAFIEK - Er is reeds heel wat herrie ontstaan om de intense wapentrafieken te Zeebrug ge. Dit heeft voor gevolg, dat de ha- vermeer zeer vaak ontoegankelijk is voor het publiek, ook tijdens de toeris tische zomermaanden. Hiertegen werd al jarenlang heftig geprotesteerd en betoogd. Actiegroepen zorgden er be stendig voor, dat de bestemmingen van de transporten aan het grote klok zeel gehangen werden. De regering zat hiermede meer dan eens erg verveeld, vooral in periodes van internationale conflicten. Nu heeft dè maatschappij der Brugse Zeevaartinstellingen de knoop doorgehakt door het laden en lossen van munitie in Zeebrugge dras tisch te beperken. De ladingen mogen de 1.000 ton per schip niet meer over treffen, hetzij de helft, van hetgeen tot nog toe toegelaten was. Het verzet duikt nu plots uit een heel andere hoek op. De vakbonden zijn uit hun kram- men.geschoten omdatzij door deze maatr regel 150 dokwerkers hun brood drei gen te verliezen. DE PANNE BESCHERMT STRANDSCHELPEN - Het stadsbe stuur van De Panne is bij openbare aanbesteding concessiehouder gewor den voor het weghalen van schelpen op het strand. Op het eerste gezicht een erg vreemd geval natuurlijk Het is ook helemaal niet de bedoeling om er een winstgevende zaak van te maken. In tegendeel. Het gaat om een bescher mende maatregel. Burgemeester Ver- steele en zijn schepenen zijn van oor deel, dat het wegslepen van de schel pen voor industriële doeleinden nade lig is en o.a. de ontzanding in de hand werkt. Er werd aan de staat gevraagd om geen vergunningen meer af te leve ren in dit verband, maar op dit verzoek werd niet ingegaan. Er werd toch weer een aanbesteding uitgeschreven en dit voor een periode tot december 1984. Men heeft al geraden, dat dé ge meente De Panne zelf het hoogste bod deed, namelijk een bedrag van 520 000 ff. Dit is de prijs, die deze badplaats nu aan de staat moet betalen om de strandschelpen te mogen behouden. DR. HERMAN LE COMPTE ALS GENIE - De roemruchte Knokse ge riater dr. Herman Le Compte, die be weert 'wellicht duizend jaar te zullen leven', werd, zoals bekend, levenslang geschorst door de Orde van de Ge neesheren. Het parket van Brugge moet er nu voor zorgen dat deze rebel- dokter deze drastische maatregel na leeft. Hij denkt er natuurlijk helemaal niet aan! Sedert deze schorsing op 25 december 1975 definitief is ingegaan ontvangt hij nog geregeld zijn patiën ten, alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Aan de ingang van zijn weelderige villa in Knokke worden de patiënten steevast ondervraagd door de politie. Tot een aanhouding is het nog niet ge komen al zit dit er uiteindelijk natuur lijk wel in De raadslieden van dr. Le Compte hebben eeen juridische spits vondigheid uitgedacht om de genees heer toe te laten (voorlopig?) nog ver der te werken. Een artikel uit het Bel gische strafwetboek bepaalt immers, dat iedereen tot plicht heeft hulp te verlenen aan mensen in nood, die op hun beurt recht hebben om een ge neesheer op te vorderen. „Ik word dus opgevorderd door mijn 'patiënten' zegt dr. Le Compte zegevierend- Hij heeft nu aan de Leuvense universiteit stu dies in de rechten aangevat. Hij zakte echter in de examens na het eerste col legejaar. Dit belet deze dokter niet het volgende te beweren: „Gij weet, dat ik op geneeskundig gebied een genie ben. Gij moogt er gerust aan toevoegen, dat ik nu op juridisch terrein een even groot genie aan het worden ben." Hij zal niet alleen zijn confraters maar vooral ook de magistraten nog heel wat grijze haren en hoofdbrekens be zorgen, want deze geriater is er de man niet naar om er moedeloos het bijltje bij neer te leggen. Hij is nu ook volop in de weer met de procedure, die hij bij het Hof van Straatsburg heeft ingezet om de Belgische 'Orde van de Genees heren' onwettelijk te doen verklaren. Hij heeft het trouwens steeds schim pend over de 'Horde'. Schepen Fernand Traen, de nieuwe voorzitter van de Maatschappij der Brugse Zeevaartinstellingen, die de haven van Zeebrugge beheert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 33