Juridisch steekspel rond CHV-vestiging Oostburg Zeeland groeide vorig jaar met 5600 inwoners (lUeKKer Electrolux neemt stofzuigerfabriek 'Excelsior' in Terneuzen over Opruimingsdienst vindt 75 granaten in bunker Breskens 2 GEMEENTE TROK BOUWVERGUNNING IN: ANGST VOOR SUPERMARKT-KARAKTER As, ®e\ ALMANAK VOORMALIGE PREDIKANT VAN GEREFORMEERDE KERK NU VOORGANGER NIEUWE GEMEENTE Vissers voerden donderdag beperkte hoeveel heden tong en schol aan Rechtszaak om zwarte legkip PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 9 JANUARI 1976 RECHTBANKPRESIDENT DOET 18 JANUARI UITSPRAAK IN HET KORT GEDING MIDDELBURG In een kort geding, aangespannen tegen dc gemeente Oostburg heeft de NV Cehave te Veg- hel de president van de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg ge vraagd de Cehave in liet genot te laten van de bouwvergunning, die de gemeente Oostburg verleende maar later weer introk voor liet plaatsen en veranderen van een maga zijn met werkplaats, verkoopruimte en sliowrom' aan de Langestraat, Dit kont geding, dat gisteren, woens dag voor rechtbankpresident mr. P. van Empel diende, spitste zich onder meer toe op de uitleg van liet begrip Thandel'. Het betrokken perceel heeit de beslemming 'industrie en handei'. In Oostburg wil de Cehave de vier thans bestaande vestigingspunten in Zeeuwsch-Vlaanderen concentreren De Cehave. voortgekomen uit de NCB (Noordbrabantse Chr. Boerenbond) legt zich van huis uit toe op de levering van produkten zoals zaad. pootgoed en kunstmest aan de agrari sche bevolking. Dit assortiment is ech ter steeds uitgebreider geworden en omvat nu ook zaken als wasmachines, koelkasten, koffie, bier, limonade etc. Naast de traditionele activiteiten wil men zich in Oostburg ook toeleggen op de verkoop van deze produkten, ook aan nict-arrariërs. Bij het verle nen van de bouwvergunning, in augus tus 1975 zou het Oostburgse college van b. en w. hiervan niet op de boogte zijn geweest. Toen men daar enkele dagen later door een publicatie in "De Boerenbondsbode' achter kwam hastte het college zich dit besluit in te trekken. Bij het college bestond vooral de vrees, dat het bedrijf zich tot een supermarkt zou ontwikkelen. Nog dezelfde maand volgde weigering van de vergunning op grond van het feit, dat de bestemming 'industrie en handel' van het terrein geen detailhan del toelaat. In september ging de Cehave in beroep bij de gemeente raad. Met 15 tegen 2 stemmen besloot de raad toen de verleende bouwver gunning in te trekken, een gang van zaken, die gistermorgen door de advo caat van de Cehave, mr. H. G. F. M. de Kok uit Eindhoven als een formele onjuiste procesgang werd aangevallen. Dit betekende mede de inleiding tot een juridisch steekspel, waarbij echter ook menselijke aspecten aan de orde kwamen- Zo verklaarden zowel de advocaat van de Cehave als mr. J. J. van der Weel uit Middelburg, die namens de gemeente Oostburg optrad dat zij de politiek buiten de zaak wilden houden. Het was mr. De Kok overigens wel opgevallen, dat twee van de Oostburg se wethouders toch wel erg goed op de hoogte geweest moeten zijn van het karakter van dc toekomstige Ce- have-vestiging in Oostburg. Hij doelde hier op wethouder G. A. Claeys. die tot eind juni lid was van de advies commissie van Cehave en de heer J. Barendregt, directeur van een bouw- ADVERTENTIE) ow bloemengroet naar waar ook ter wereld /fSN llitrén JtainiMtrin .eeuwse Cent Wij zouden met uw goedvin den. natuurlijk dit hoekje van daag even willen benutten om te wijzen op de sombere economie en er een klein opwekkend woord aan willen verbinden. Wat gebeurt er namelijk gisteren Gisteren kregen wij een nieuwe becijfering van de financiële be gunstiging. die ons na onze pen sionering onder het hoofdje 'oude dagsvoorziening' te wachten staat. Wij zijn er per jaar één cent op vooruit gegaan. Wij vinden dat een bemoedigend bericht. Nee. nee niet om die cent méér. Echt, wij zijn geen geld wolf. Het gaat ons om wat anders. Die ene cent is tot stand gekomen door het werk van talrijke beamb ten. Mensen, die ponskaarten in computers stoppen. Andere men sen, die daarna op een knop van die computer drukken. Nog weer anderen, die na het reutelen der machinerieën de bewerkte pons kaart kritisch bekijken. Bodes, die deze kaart vervolgens naar de verzendafdeling brengen. Een ex peditie. die de gegevens in een en velop stopt en ze naar de PTT brengt om ze ons te doen gewor den. Wij willen in deze ingewikkelde maatschappij niet simplificeren maar wij durven wel stellen, dat die ene rent van ons de werkge legenheid van talrijke burgers me de waarborgt En is dat met een opwekkende gedachte, in deze sombere tijden bedrijf, dat de grond in Oostburg aan. De werkelijke reden van het besluit Cehave had verkocht. Mr. De Kok g«f| moet in het politieke vlak worden voorts uiting aan de bij Cehave leven- gezocht, zo constateerde hij. Voorts de verontwaardiging over de aantlj- bracht hij nog naar voren, dat pro- ging. dat eiseres niet volledig zou zijn dukten als bier. koffie en limonade in geweest bij het verstrekken van infor-) de Cehave-vestigingen maar drie pro- matie toen de bouwvergunning, cent van de omzet uitmaken. De boe ren komen er met. hun tractoren om zaad- en pootgoed, „zou dat in een winkelstraat passen?" Het goederen-, pakket is geheel gericht op het boe renbedrijf. zo vervolgde mr. De Kok, die het onjuist vond om van een detailhandel te spreken. Er kan geen sprake zijn van een ontwikkeling tot supermarkt, zo verklaarde hij om aan het eind van zijn betoog de recht bankpresident in overweging te geven de zaak voort te zetten in de Cehave- vestiging te 's-Heerenhoek, een sugge stie, die de president niet opvolgde, maar wat wel de toezegging oplever de. dat de rechtbankpresident daar een kijkje zal nemen. Namens de gemeente Oostbur;. streed mr. J. J. van der Weel de opvatting dat de gemeenteraad niet bevoegd zou zijn geweest de intrek- kingsgrond te hanteren. Een deel van de vestiging is bestemd voor detail verkoop; dit zou geen agrimarkt of supermarkt worden maar een publica tie in 'De Boerenbondsbode' liet daar over een ander geluid horen. „Wij richten ons niet alleen tot de boeren, maar ook, met een uitgebreid assorti ment, tot de burgers", zo was uit deze publicatie te lezen. Dit deed bij b. en w. de alarmschei rinkelen, aldus mr. Van der Weel. die niet helemaal de opvatting wilde volgen, dat b. op de hoogte waren met het karakter Rechtsbescherming Met in de zaal burgemeester, secreta ris en een aantal Oostburgse raadsle den richtte mr. De Kok zich aan het begin van zijn betoog tot de recht bankpresident: „Eiseres komt bij u om rechtsbescherming tegen de over heid te vragen". Mr. De Kok vond dat er belangrijke bestuursfonten wa ren gemaakt; toen men eenmaal spijt had gekregen van het verlenen van de vergunning wrong men zich in allerlei bochten om dit ongedaan te maken, aldus de advocaat, zelf wethouder van de gemeente Eindhoven. Voor wal, betreft de 'processuele gang' was hem opgevallen, dat de gemeenteraad zich, bij de behandeling van- het beroeps schrift had moeten beperken tot het geven aan een oordeel over het inge stelde beroep. De gemeenteraad liet het hier echter niet bij. maar toetste ook het vergunningsbesluit en trok dat daarna in De wet zegt. aldus mr. De Kok. dat dit aan het college van b. en w. is voorbehouden; dit college is hiervoor door de wet aangewezen, de op dit punt niet de kroon vernietigde besluit, omdat het in strijd was met het beginsel van rechtszekerheid. De gemeenteraad had in die situatie, zo lichtte mr. De Kok verder het Cehave- standpunt toe, een rechtsprekende functie, maar niet een bestuurlijke functie. Die lijn volgend was mr. De Kok van mening, dat het vergunnings besluit 'nog overeind staat'. Hoewel hij vond dat er een formele fout aan het intrekkingsbesluit wilde hij toch ingaan op de vraag of er grond bestond voor dit besluit, locale bestuurders waren goed op de hoogte met het karakter van het be drijf en vóórdat de vergunning werd verleend heeft het voltallig college van h. en w. een toelichting van Cehave-mensen beluisterd. .Het colle ge van b. en w. wist exact wat en wie er verkocht zou worden", aldus mr. De Kok; niet-leden van de NCB en niet-agrariërs zouden er ook te recht kunnen. „Het dagelijks bestuur van de ge meente wist alles van het doen en laten van Cehave", aldus mr- De Kok, „daarom is ook geen grond voor de intrekking aanwezig". dergelijk dat de vestiging zou zou krijgen Een ontwikkeling in de richting van een supermarkt werd ongewenst ge acht en was bovendien in strijd met het bestemmingsplan industrieterrein voor 'industrie, handel en verkeer'). Een uitspraak van de Hoge Raad leert dat het begrip handel niet auto matisch detailhandel inhoudt, dat hangt van de omstandigheden af. Een winkel kan men niet meer als indus trie aanmerkeu. zo vervolgde mr. Van der Weel en in dit geval gaat het om een onderneming, die de ambitie heeft de klanten ook huiten de boerenbevol king te zoeken en zo. door het ruime assortiment, kan uitgroeien tot super markt. „Ik zie niet hoe voorkomen kan wor den. dat de kopende dames in Oost burg de vestiging zelf tot supermarkt maken", aldus mr. Van der Weel. „men zou wel kunnen zeggen alleen agrariërs met deelnemerskaarten". Hij vond dat de gemeente in redelijkheid mocht oordelen dat het karakter van de vestiging zich niet verdraagt met het begrip industrieterrein en dat, als achteraf een weigeringsgrond aanwe zig blijkt te zijn, tot intrekking van de vergunning matg worden overge gaan. B. en w. kregen uit het onder houd een indruk die niet strookte met de werkelijkheid, zo betoogde de ac- vocaat van dc gemeente Oostburg. De gemeente wil de vestiging echter wel indien de waarborg bestaat dat ze geen supermarkt-karakter krijgt. De gemeente is bereid een bouw vergun ning te verlenen, indien aan drie voor waarden wordt voldaan, assortiments beperking (geen zaken die niets met het boerenbedrijf te maken hebben de showroom moet ook werkelijk als zodanig worden gebruikt en er dient geen reclame in dagbladen te worden gemaakt. 's-Heerenhoek en Oostburg noemde mr. Van der Weel 'niet verge lijkbaar'. In dit opzicht achtte hij een gelukkiger vergelijking de vestiging te Raamsdonkveer. die een supermarkt karakter heeft. Voordat, mr. Van dei- Weel tenslotte verklaarde, dat bij de gemeente geen politieke motieven spe len voerde hij nog aan. dat de Cehave géén rechtsgang is ontnomen en be streed hij dat de raad als administra tieve beroepsint.ant.ie niet. bevoegd zou zijn geweest zelf regelend op te tre den. In een korte repliek stipte mr Kok nog aan. dat de Cehave een bouwvergunning had en dal het een zaak van rechtszekerheid is. dat je die ook mag houden. .Men heeft, een volledige opgave van de activiteiten verstrekt; de vergunning had dus niet ingetrokken mogen worden. Over de drie voorwaarden zei hij, dat. er reeds sprake is van assortimentsbeperking en dat aan de voorwaarden voor wat betreft reclame en showroom kan v/orden voldaan. Een algeheel vastleggen van de as timentsbeperking noemde hij echter in het kader van de afgifte van een bouwvergunning een onredelijke De rechtbanlroresident zal donderdag morgen 15 januari uitspraak doen dit kort geding. Ds. C. v. d. Zanden leidt - na afwijzing kinderdoop - 'Volle Evangelie Gemeente' Onder naam 'De Wijngaard' MIDDELBURG De enkele maanden geleden op eigen verzoek uit het ambt van gereformeerd predikant ontheven ds. C. van de Zanden te Middelburg Ls voorganger geworden van een in Mid delburg gevormde 'Volle Evangelie Gemeente'. Deze onder de naam De Wijngaard' opgerichte geloofsgemeen schap wijst de kinderdoop af en richt zich op de 'volwassen waterdoop' Zoals bekend trad ds. Van de Zanden enige tijd geleden uit de Gereformeer de Kerk omdat hij zich niet langer kon verenigen mee de kinderdoop. Samen met nog enkele tientallen ge lijkgezinden liet hij zich in het Belgi sche Kortrijk herdopen door onder dompeling. De bij dit doopfeest betrokken men sen waren ook allen min of meer betrokken bij het werk van de in Middeburg gevestigde evangelische stichting 'Siloam'- Deze al enkele ja ren actieve stichting, gehuisvest in het pand Dam 6 te Middelburg, heeft als doel het helpen van mensen in nood via het geloof. Het werk van deze stichting leidde tot regelmatige sa menkomsten van een groeiende kring van aanhangers. In december werd besloten tot oprichting van een eigen gemeente. Ds- Van de Zanden werd bereid gevonden om als voorganger op te treden van deze nieuwe gemeen te die voorlopig is gehuisvest in het gebouw van de stichting aan de Dam. Men beschouwt dit echter als tijdelijk onderkomen. Sinds enkele weken worden hier zondagsdiensten gehouden- Het aantal leden van de gemeente schat ds. Van de Zanden desgevraagd op 50 a 60, zich baserend op het gemiddelde aantal bezoekers van de in de afgelopen tijd gehouden samen komsten „Het blijkt steeds meer een streekgemeente te worden, met men sen van heel Walcheren", aldus ds. Van dc Zanden Openheid De vraag in hoeverre de gemeente een TWEE ONDERVOEDE PONY'S AANGETROFFEN GOES De inspecteur van de Neder landse vereniging tot bescherming van dieren en de Goese gemeentepolitie hebben bij J. E. te Goes twee jonge pony's in ondervoede staat aangetrof fen. Tegen de eigenaar van de pony's is proces verbaal opgemaakt. afscheiding vormt, beantwoordde ds. Van de Zanden met de opmerking „Persoonlijk meen ik en ik neem aan dat de meeste andere leden van de gemeente er ook zo over denken dat er altijd een band is geweest met de christenen in andere kerken en die openheid willen wij bewaren. Als er gesproken wordt over afschei ding of isolement, dan wordt ons dat alleen maar opgedrongen". Ds- Van de Zanden bevestigde desgevraagd dat verschillende leden afkomstig zijn van de gereformeerde kerk en andere ker ken, 'maar lang niet allemaal'. Ds. Van de Zanden voelde zich geruime tijd aangesproken tot het werk en de uitgangspunten van de stichting 'Siloam'- Toen hij zijn afwij zing van de kinderdoop bekend maak te, was er echter zo wil hij bena drukken nog geen kijk op dat de nu gevormde gemeente er zou komen. „Het initiatief daartoe is niet van mij uitgegaan, maar de gemeente is lang zaam gegroeid. In december kwam de vraag aan de orde: moeten we het incidenteel houden of een gemeente gaan vormen. Op dat moment was het zo gegroeid dat de gemeente le vensvatbaar werd bevonden"- VLISSINGEN-BRESKENS Slechts twee vissersschepen, de VU. 4 en de KG (KortgeneJ 8, zijn donderdag in de loop van de ochtend de Vllssingse haven binnengelopen. Uit meldingen van de vismijn in Breskens bleek dat geen enkel scMn was binnengelopen. De Vli 4 en KG 8 voerden bij de Vlissingse vismijn in totaal 160 kg tong en 2500 kg schol aan. Daarnaast werd. aan kabeljauw 3 ton en aan wijting 600 kg afgeleverd. Zowel voor Vlissingen als voor Bres kens luidt de verwachting, dat van daag, vrijdag, de grootste hoeveelhe den tong en schol zullen worden aan gevoerd. Bij de vismijn in Vlissingen verwacht men dan tussen de 14 binnenkomende visserschuiten. Breskens zullen tussen de 4 kottere binnenlopen. De donderdag in Vlissingen aangeko men schepen voeren die zelfde dag niet meer ter visvangst uit. Amro-bank wil met vissers over kredieten oraten DEN HAAG De Amrobank probeert met sissers, met wie zij kredietover eenkomsten heeft lopen, tot gesprek- ken te komen over de hoogte van die kredieten. Haar motief hiervoor s dat de vissers thans door vangstbeperken de maatregelen, snaering en afschaf fing vn de olietoeslag in moeibjkhe- den verkeren- „We zeggen niet: brengen het krediet naar bent maar: we willen praten over de moge lijkheid het naar beneden te aldus een woordvoerder donderdagavond. e brengen", n de bank MIDDELBURG Op ilc zitting van de politierechter in Middel burg heeft zich donderdagmorgen een rechtszaak rondom een zwar te legkip produkte 150 eieren per jaar afgespeeld. Het (lier werd op 5 oktober bij Breskens gestolen en is later nooit meer teruggevonden. Politierechter mr. J, Kolkman sprak van 'een myste rie'. De daders werden echter wel achterhaald. Het bleken de Axe laars C. L. I. B. en H E. L. H. N. A. Zij ontvreemdden het dier dat voor hun au:o de weg over stak onder de ogen van de eigenaar. „Bedankt voor je kip", zouden ze daarbij nog hebben toegeroepen Toen het. tweetal later door de petitie werd aangehouden was de kip onvindbaar. Volgens de da ders van v/ie alleen B. terecht stond hadden ze later spijt gekregen en het dier weer losge laten. Als reden voor de diefstal van de kip gaf B. op dat men hel. loslo pende dier bij de politie wilden geven. „U bent dus eigen lijk een soort dierenvriend", ver onderstelde politierechter Kolkman. „Dat zou u zo kunnen zeggen", repliceerde verdachte. Officier van justitie mr, A Besir vond ondanks alles dat er sprake bleef van wederechtelijk toeëiging. Daarbij verdedigde hij het feit dat deze miniscule zaak was aangebracht. „Voor een bui tenstaander stelt het misschien niets voor. Maar voor de eige naar is het een halszaak. Zeker als je zo al twee andere kippen beat kwijtgeraakt", zei hij. Mr. Besier eiste tegen B. dan ook 50 gulden boete. De politierechter vonniste conform. A. stond nog niet terecht omdat hij een be zwaarschrift tegen de dagvaard: - ging had ingediend. Zijn aandeel zal daardoor op een latere zitting worden behandeld. IN KADER VAN ONDERHANDELINGEN NET FRANSE TORNADO-CONCERN TERNEUZEN De stofzuigerfabriek Excelsior in Terneuzen zal worden over genomen door lirv Zweedse Electrolux-concern. Voor de ongeveer 150 werk nemers van Excelsior zal dit volgens de directie geen nadelige gevolgen heb ben. De fusie met Electrolux betekent juist een veiligsteUing van dc werkga legenheid van de Terncuzensc vestiging. De vakbonden, die bij de fusiebespi» kingen zijn betrokken, staan er positief tegenover. Exolslor in Terneuzen, dat medio 1975 als gevolg van een reorganisatie 32 werk- nemers moest ontslaan, is een dochteronderneming van het Franse Tornado concern, In het kader van onderhandelingen die Electrolux met Tornado voert over een overneming van de Tornado-vestigingen in Frankrijk is besloten het aandelenpakket van de Exeelsior-fabriek naar Electrolux over te hevelen. De activiteiten van Excelsior worden dan binnen het Electrolux-concern normaal voortgezet. De hec-r T. A. Jas, directeur van Excelsior-Terneuzen, verklaart dec. gevraagd; „De fusie is hoofdzakelijk bedoeld om de Tornado-vestigingen te ver sterken. zowel financieel als technisch. Het gaat tussen Excelsior en Electrolm om een volledige overneming. We hebben nog wel de toestemming vim econo mische zaken nodig. Met, de vakbonden is al overleg gevoerd en deze hebben geen bezwaar tegen de fusie Door de fusie kan de toekomst van Excelsior wee: hoopvol worden ingezien. We gaan nu deel uitmaken van een wereldconcern Electrolux is de grootste stofzuigerfabriek ter wereld. Er zijn fabrieken in 21 landen met in toraal 65.000 werknemers". De heer S. Jorritsma, districtsbestuurder van de Industriebond-CNV in Goes, is zonder meer ingenomen met- de fusie. „We zagen de toekomst van Excelsio: nogal somber In, het Tornado-concern stond er slecht voor en dit is een red ding op het randje van surséance van betaling. De fusie betekent dat de werk gelegenheid van de Terneuzense vestiging wordt veilig gesteld. Daar ben lk heel blij mee. Het overleg tussen Excelsior-Electrolux en de vakbonden gaat voorlopig nog door, onder meer over de arbeidsvoorwaarden". (Zie ook de pagina financiën en econo- mie. 17) EXPERTS ACHTEN GROOT DEEL EXPLOSIEVEN NOG GEVAARLIJK „ER ZITTEN NOG MEER GRANATEN" BRESKENS De explosievenoprui mingsdienst uit Gilze-Rïjen heeft don derdag ongeveer zestig Duitse grana ten uit de laatste wereldoorlog gevon den in de bunker aan het Molenwater te Breskens. In totaal heeft men nu 75 al of niet in goede staat verkeren de granaten uit de bunker gehaald, die op het terrein staat van de heer Buysse-De Letter. De opruimingswerk zaamheden worden verricht door ad judant C. de Vriend en sergeant le klasse Kruyswïjk. VOORLOPIGE CIJFERS OVER 1975 RECORD-OVERSCHOT BIJ VESTIGINGEN MIDDELBURG Het aantal inwo ners in Zeeland is vorig jaar toegeno men met ruim zesenvijftighonderd, er kwamen volgens voorlopige cijfers van dc dertig Zeeuwse gemeenten 5604 zielen bij Dat blijkt uit een door dc provincie verstrekt overzicht. Er woonden per 31 december in Zeeland 332.208 inwoners. 166.345 mannen en 165.863 vrouwen. Het Zeeuwse groei percentage was 1,7. Zoals een maand geleden gemeld gaven de bevolkings cijfers over de eerste elf maanden van 1975 een groei te zien met ruim vijfduizend (5028) inwoners. Op 31 december 1974 waren de cijfers 326.604 totaal, 163.539 mannen en 163.065 vrouwen. De toename in het afgelopen jaar was het resultaat van een geboorteoverschot van 1.049 en een vestigingsoverschot van 4.555. het hoogste dat Zeeland ooit heeft ge boekt. ook als men er rekening mee houdt, dat zich vorig jaar ongeveer 700 Surinamers in Zeeland gevestigd. De groei van de Zeeuwse bevolking was in 1974 1,15 procent (of 3.713 inwoners) tegen een landelijke groei van 0,8 procent. In 1973 was het Zeeuwse groeipercentage 1,09 (lande lijk 0,77 procent), zijnde 3,499 inwo ners- Voor 1972 waren deze cijfers respectievelijk 1,03, 0,89 en 3.268, voor 1971 1,37, 1,14 en 5.806, voor 1970 1,49 1,25 en 4.564, voor 1969 1,3, 1,24 3.921, voor 1968 1,13, 1,08 en 3.376, In 1975 werden in Zeeland 4.283 kinderen, geboren. Geboorlenoverschot Zoals gezegd: het geboortenoverschot (het verschil tussen het aantal ge boorten en het aantal sterfgevallen) was vorig jaar 1.049. In 1974 was het 1.523, in 1973 1.821, in 1972 1.916, in 1971 2.528, in 1970 2.529, in 1969 2.957 en in 1968 2.577- Uitgedrukt in een percentage van de totale Zeeuwse be volking was het aantal levend gebore nen in 1975 1.29 procent; in 1974 1.4 procent (landelijk 1.37), in 1973 1.5 procent (landelijk 1,44), in 1972 1,61 procent (landelijk gelijk), in 1971 1,78 (1,72), in 1970 1.8 (1,83), 1969 1,95 (1,92) en 1968 1,83 (landelijk 1,87). Vorig jaar zijn in Zeeland 3.234 men sen overleden. In 1974 was het aantal overlijdens 3.003, in 1973 3.049, in 1972 3.176, in 1971 3.000, in 1970 3.001, in 1969 2.933 en in 1968 2.913. In de periode 1960 tot en met 1975 is het totale geboortenoverschot 38.218 weest. In dezelfde periode is Zeeuwse bevolking met 48.487 zielen gegroeid. Het vestigingsoverschot van 4-555 in 1975 was groter dan dat in 1974 en 1973, toen het respectievelijk 2.190 en 1.678 bedroeg. In 1972 was het 1.352, in 1971 3.278, in 1970 2.035, in 1969 964 en in 1968 799. De jaren 1967 en 1966 gaven vesti gingsoverschotten te zien van respec tievelijk 547 en 643. In 1965 was er nog een vertrekoverschot, van 449. Met het resultaat van 1975 komt het totale vestigingsoverschot vanaf 1966 op 18.041 mensen. In de periode 1960- 1975 was dit overschot 10.267: jaren 1960 tot en met 1965 leverden namelijk een vertrekoverschot op van 7.774 Onder de explosieven bevinden zich onder meer 37 mm luchtdoelgranaten, 17/80 Mm mortiergranaten, 50 mm mortiergran Men en een handgranaat- Van de meeste granaten zijn de slag hoedjes verbrand. „Maar zo zeggen de mensen van de opruimingsdienst, ..het kruit verkeert nog in zeer goede staat. Het oorlogstuig is dus nog bijzonder gevaarlijk". Adjudant De Vriend vindt het onvoor stelbaar. dat een dergelijke hoeveel heid granaten dertig jaar na de oor log nog wordt aangetroffen. „En nota- bene op nauwelijks drie meter van de openbare weg". De 'neer Buysse-de letter is erg opgelucht, dat de bunker 'schoongemaakt' wordt- „Ik heb die bunker nooit in gebruik gehad, ik was er altijd wat huiverig voor", vertelt hij. Alles wat ook maar enigszins loszit in de bunker, tot en met het zand toe. wordt meegenomen door de- mensen van de explosievenopruimingsdienst en vervolgens vernietigd. Volgens adjudant De Vriend zijn de granaten dertig jaar geleden in de bunker achtergelaten door vluchtende Duitsers. „Zij hebben de bunker in brand gestoken en gedacht, dat de explosieven de rest wel zouden doen". Overigens hadden adjudant De Vriendt en sergeant Kruyswijk don derdag niet alleen werk te verrichten in de bunker. Adjudant De Vriend moest nog even naar Hoofdpla-at om een 125 mm granaat op te halen, die een landbouwer daar maandag had omgeploegd en aan de Verlengde weg te Breskens werden op een stuk land ook nog twee granaten gevonden die sergeant Kruyswijk voor zijn reke ning nam- Volgens beide specialisten moeten ar nog veel gTanaten in de Zeeuwsvlaamse bodem zitten. „Veel MINISTER BOERSMA OPENT NIEUWE HAL WERKVOORZIENINGSCHAP 'SCHOUWEN-DUIVELAND' Adjudant De Vriend (rechts) en iet- geant le klas Kruyswijk met een dei van de 'opbrengst'- zogenaamde blindgangers hebben j* renlang 'veilig' op zo'n 40 cm diepU onder de grond gezeten maar koms door het grondwater stukje voor bes je naar de oppervlakte". Als alia meeloopt zal het karwei in de Bres kense bunker waarschijnlijk vanmai dag vrijdag geklaard zijn. (ADVERTENTIE) PLAATSELIJK WAT REGEN In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen. Matige to! krachtige zuidwestelijke wind- Tempo raturen omstreeks 7 graden. Vooruitzichten voor zaterdag en zondaj; opgesteld door het KNMI op donder-: dag 18.00 u. In de naoht van vrijdag op! zaterdag plaatselijk regen. Overigen! weinig verandering. De weersvoonilM zichten in cijfers gemiddeld over Ne derland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tol1 4; Min. temp.: omstreeks 4 graden; Max. temp.: omstreeks 7 graden. Kani op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheeT droog etmaal: 40 procent- Voor zondag: Aantal uren zon 0 tot 4; i Min. temp.: omstreeks 2 graden; Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op. een droge periode van minstens l! uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent NB. Voor de temperaturen geldt; voor' zaterdag een marge van 2 graden e' ZIERIKZEE Minister Boersma. van sociale zaken opent op woensdag februari in Zierikzee de nieuwe h. van het werkvoorzieningsschap: voor zondag een marge van"3 grades 'Schouwen-Duiveland' (de centralerond de opzegeven waarden, werkplaats). De opening van de nieu we hal vindt plaats precies tien jaari ZON EN MAAN nadat de vroegere commissaris van 10 januari de konigin in Zeeland, mr. J. vah| Zon op 8.45 onder 16.45 Aartsen de huidige werkplaats opende. 1 Maan od 12.03 onder 01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2