PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT minikrant Amsterdamse raad: VERTROUWEN IN WETHOUDER VAN DUIJN OPGEZEGD Gulf-adviseurs 'ontslagen' Landbouwschap stelt Sas van Gent aansprakelijk voor schade stortplaats Eerste tekenen van herstel na recessie PPR: GEEN GEVOLGEN VOOR LANDELIJKE POLITIEK vandaag Ijs de krant JJ Stijging industriële produktie Vlaardingen weert nachtelijk verkeer TURKS PROTEST TEGEN INHOUD VAN LIEDJE OVER 'AGESSUS' Rijden achter de brandweerauto Gesprek regering- Zuidmolukkers op 17 januari Patieitl attent Pagina 7 219e jaargang no. 6 Donderdag 8 januari 1976 Elk. vrifdag In d» PZC d. SPECIALE ADVERTENTIE RUBRIEK voor verontglngon. •ctl.groopon a.d. voor ZONDER WINSTOOGMERK AMSTERDAM De Amsterdamse gemeenteraad heeft woensdagavond om precies middernacht met 35 stemmen voor en 10 tegen een door PvdA-fractieleider Rutgers van der Loeff ingediende motie van wantrouwen tegen PPR-wethouder Roel van Duijn aangenomen. Aan de aanvaarding van de motie ging een ruim vier uur durend debat vooraf. Voor de motie stemden 12 PvdA-leden, CPN, WD en CDA. Tegen waren PPR, vier leden van de Partij van de Arbeid, PSP en D'66. Er wa ren geen stemonthoudingen. De fractieleider van de PvdA, Rutgers van der Loeff verweet PPR-wethouder Van Duijn dat hij vaak geestelijk en lichamelijk afwezig is geweest en dat hij zijn collega's een 'verstikkende reeks van oncollegiale lafheid' heeft voorgezet. De PPR heeft volgens de PvdA in de raad hetere mensen die ook tot collegiaal bestuur in staat zijn- „De PPR laat geen mensen vallen. Wij willen geen offer en ook geen zoenof fer. Er is gesproken over het inwisse len van Lammers tegen Van Duijn. Dat zijn verschillende zaken. Zo mag men niet over mensen spreken". Dat zei de verontwaardigde fractieleider van de PPR, Peter Lankhorst- Volgens hem zijn de fouten van Roel van Duijn niet aapgetoond- Wethoüder Van Duijn verdedigde zich met enige tegenzin tegen de 'valse aan klachten'. Met betrekking tot zijn zo genaamde sabotage van 't raadsbesluit inzake het doortrekken van de oostlijn van de metro zei Van Duijn: „Het is met waar. Ik heb braaf kabeltjes an- gebracht voor die metro". Over de verstikkende reeks beschuldigingen die de PvdA heeft aangevoerd zei hij: „Hoe vaak je nul ook met een bepaald getal vermenigvuldigt, het blijft, nul. Overi gens ben ik in anderhalf jaar een dag ziek geweest- Ik had griep. Mag dat. Ik hen het enige collegelid dat niet door de rechter is veroordeeld. De moeilijkheden in het college zijn niet door mij veroorzaakt". Van Duijn zei: „Ik ben vanaf het be gin op een feitelijk wantrouwen ge stuit. Ik werd geïsoleerd binnen het college, waar mij vaak werd toege voegd „joh, dat gaat jou geen biet aan, hou je bek". Wethouder Verhey (volksgezondheid) (cpn) schudde de mand met vuil was goed vervolgens gul voor de volle tri bune en de raad uit- Er blijkt binnen het college vreemd geschoven te zijn met stukjes portefeuille- Volgens Ver hey heeft men Van Duijn op zijn ver zoek om meer verantwoordelijkheid de havenzaken willen geven. Ook sociale zaken is hem aangeboden, maar die portefeuille zou hij hebben geweigerd omdat hij liever kunstzaken had. Hij zou zich volgens de communistische wethouder niet actief bezig hebben ge houden met het overleg tussen de ge meente en het rijk. Van Duijn memo reerde dat hij wel degelijk belangstel ling had getoond voor sociale zaken Muziek De centrale Zeeuwse muziekbiblio theek kent voorlopig nog geen grenzen aan de groei, (pagina 2); Piraat Terneuzens eigen etherpiraat klaagt de politie aan. (pagina 2). Nieuws uit Zeeland op pagi na 2,4, 5, 7, 9. Binnen- en buitenland op pagina 3,11,17. Sport op pagina 13. Radio en tv op pagina 16. Beurs en economie op pagi na 17, PPR-reacties dat het bcstuursconflict in Amsterdam geen directe gevolgen heeft voor de landelijke politiek. Maar de PPR is wel zeer boos op de PvdA. -Er is een uiterst j slechte verhouding ontstaan tussen I (Zie slot pagina 3 kolom 6) DEN HAAG (ANP) Nadat de industriële produktie in ons land drie maanden achtereen ongeveer stabiel was gebleven, is zij in november jl. duidelijk gestegen. Bij het Centraal Plan bureau ziet men dit als een mo gelijke voorbode van het aange kondigde herstel uit de recessie. Over de omvang en duurzaamheid van dit herstel kan men bij het Centraal Planbureau geen voorspellingen doen. Daarvoor is het productiecijfer van één maand niet voldoende, want der gelijke cijfers kunnen beïnvloed wor den door incidentele schommelingen. Als de cijfers over december en janu ari bekend zijn, kan pas met enige zekerheid worden gezegd, dat het eco nomische herstel op gang komt. Men is er bij het Centraal Planbureau ieder geval verheugd over dat grond van de laatste gegevens gezegd kan worden, dat zich reeds in de voorlaatste maand van het afgelopen jaar een herstel is gaan aftekenen. Zes procent Volgens het hoeveelheidsindexcijfer van de industriële produktie dat het Centraal Bureau voor de Statistiek samenstelt, is de industriële produktie in november j. 1. een kleine zes pro cent gestegen ten -opzichte van okto ber. De daling van de industriële pro duktie in vergelijking met het vorige jaar was in november nog slechts minder dan drie procent. De produk- tiedaling heeft ongeveer tien procent bedragen. Deze indexcijfers hebben betrekking op de gemiddelde dagpro- duktie van de Nederlandse industrie, gecorrigeerd voor seizoenbewe ging. In een persbericht van het ministerie van economische zaken wordt de aan dacht gevestigd op de stijging van de produktie van de Nederlandse nijver heid, waaronder ook de openbare nutsbedrijven vallen, maar waarbij de bouwnijverheid en de installatiebe drijven buiten beschouwing worden gelaten. Het gecorrigeerde indexcijfer voor de nijverheidsproduktie van Ne derland vertoont, aldus het persbe richt van economische zaken, een stij ging van 5.5 procent Ten opzichte van oktober jl. ten opzichte van het dieptepunt van de reeks, te weten julit 1975, bedroeg de stijging 11 pro cent. Het ministerie van economische zaken Ziet voor de laatste vijf maanden een aanmerkelijke stijging van het volume van de produktie van de Nederlandse nijverheid- NOORS SCHIP - 32 OPVARENDEN - VERMIST OSLO (DPA) De Noorse ertstanker "Berge Istra' (224.000 ton) met 32 op varenden is woensdag als vermist in de StUle Oceaan opgegeven. De erts boot was met 188.000 ton erts onder weg van Brazilië naar Kimoetsoe in Japan, waar hij 5 januari moest aan komen De Noorse en Japanse radiostations hebben sinds 30 december geen ver binding meer met de "Berge Istra' ge had. De laatst opgegeven positie was ten oosten van de Filippijnen. AMSTERDAM: Archieffoto van het Noorse vrachtschip 'Berge Istra' van 224.000 ton. VLAARDINGEN (ANP) De raad van Vlaardingen is woensdagavond akkoord gegaan met het voorstel van b en w om tussen elf uur s' avonds en zeven uur 's morgens de stad af te sluiten voor het zware verkeer. Ds havens en industrieterreinen blij ven 's nachts wel via de huidige gevaarlijke stoffenroute bereikbaar. Een voorstel van PCG, KVP en WD om het plan twee maanden op te schorten is verworpen. Liedje geschrapt uit tv.programma ENSCHEDE Een protest van de Twents- Iurkse arbeidersbond heeft ertoe geleid, dat Alexander Curly zijn lied .Agessus" niet ringt in het televisie programma „Vrijdaga- vondvrij" dat de VARA morgenavond uitzendt- Nog tijdens de repeti ties voor dit program ma in de Twentse schouwburg in Ensche de is besloten het nummer uit het draai boek te schrappen. Alexander Curly, die slechts één couplet van zijn recente hit rou zingen. beperkt rich in de tv-show nu tot het zingen van en kele regels uit zijn vo rige hit „Guus". De protesterende Turken zijn van me ning dat de tekst van het liedje Agessus een discriminerend karak ter heeft. Deze mening werd, na een gesprek tussen een Turkse de legatie en Alexander Surly. woensdagmid dag in Enschede, ge deeld door Adri van Dirschot, waarnemend ;hef amusement bij de VARA. Na overleg met de zanger besloot hij het nummer te laten schrappen. Hoewei dit een logische conse quentie zou moeten rijn, wist Van Oirschot nog niet of deze beslis sing een algehele VA- RA-boycot tegen Age ssus tot gevolg heeft De secretaris van de Twents-Turkse arbei dersbond, Ilhan Akel, die vijf jaar in Ensche de woont, stuurde dinsdag al een brief naar de Twentse dag bladen, waarin fel werd geprotesteerd te gen de „irreële en dis criminerende tekst" van het i'.ed. ..De in druk wordt gewekt", aldus Ilhan Akel, „dat een Turk in een wi'de bui zomaar naar Hol land kan komen en dan snel rijk en een sheik wil worden. Maar, van vuil, smerig werk en een minimum loon word je niet rijk, laat staan een sheik"- In de brief wordt verder stelling geno men tegen het praatje dat een Turk een op vliegende, messen trek kende vrouwen versier der zou zijn- Het pro test richt zich ook te gen de VARA, volgens de brief „een omroep die pretendeert voor minderheidsgroepen op te komen en zich nu leent voor uitzending van een dergelijk dis- irimlnerend Red". NA PUBLIKATIE BERICHTEN OVER HUN ACTIVITEIT (Van onze correspondent) WASHINGTON De drie Nederlanders (een kamerlid, journalist, en een vakbondsexpert) die op traden als 'adviseurs' van de Gulf oliemaatschappij zijn sinds het afgelopen weekeinde per brief van de Gulf-vertegenwoordiger in Nederland uit hun functies ontheven. De ontslagaanzegging volgde op de eerste publikaties over steekpenningen die aan hen werden uitbetaald. Zoals eerder werd gemeld ontving het- trio ieder 27-000,- per jaar. Volgens nadere inlichtingen werden deze fond-I sen van 1972 tot midden 1974 gedeelte- lijk in contanten uitbetaald. Daarna werd door de toenmalige Gulf-directeur voor het oostelijk halfrond, de heer Wiley, deze betalingsmethodes gestopt en werden de honoraria per cheque overgemaakt. Wiley, nu gepensioneerd burg woonachtig, lefoongesprek dat hij een tot Amerikaan Duitser die vice-president is in Pitts- in een te- Scholton, voor de afdeling Noord-Europa, om streeks 1972 had gevraagd naar contac ten in Nederland te zoeken om de ne gatieve publiciteit rondom de Gulf- raffinaderij bij Hoek van Holland het hoofd te bieden. Aanbevelingen Gevraagd welke diensten de drie Ne derlandse 'adviseurs' hebben geleverd, zei Wiley dat 'ons probleem was dat wij geen werkelijke voeling hadden met de Nederlandse publieke opinie' en dat de drie 'adviseurs' uitstekende aanbevelingen hadden gedaan, vooral 1974 hoorde dat deze contant gedaan werden en dat hij daar onmiddellijk een stokje voor had gestoken, omdat hij niet wilde dat 'Gulf betrokken zou raken bij het gelegenhei dscheppen om de belastingen te ontduiken'. Vanaf dat ogenblik werden de betalingen per cheque overgemaakt en officieel door Gulf geregistreerd. Wilev wist echter niet of deze cheques in of buiten Ne derland werden gestort of verzilverd. omdat onder de Nederlandse bevolking de milieubeschermingsgedachte vee! te ver werd doorgedreven. Dat pro bleem hadden wij niet op officieel ni- veau", zei Wiley, doelend op de Ne derlandse regering. Het resultaat van de werkzaamheden! waUL van het Nederlandse trio was dat Gulf; derlandse 'adviseursgesproken had gesprekken voerde met de toenmalige burgemeester van Rotterdam, Thomas sen, aldus Wiley, en dat plaatselijke bijeenkomsten in het Rijnmondgebied werden belegd, waar het standpunt en streven van Gulf werd uiteengezet. Met betrekking tot de betaling van de drie adviseurs zei Wiley dat hij half Inmiddels heeft de voorzitter van de speciale onderzoekcommissie van he: Amerikaanse beurswezen. de advocaat John McCioy verklaard dat hij met niemand over de identiteit van de Ne-' Hij zei dit naar aanleiding van artikelen in het Algemeen Dagblad, waarin werd gemeld dat McCioy in een telefoon gesprek met een 'speciale verslaggever' van dit dagblad gezegd zou hebben dat (Zie slot pagina 3 kolom 5 CLAIM VAN f23.100,- VOOR DRIE LANDBOUWERS VERZEKERAAR BESTRIJDT SCHADECLAIM PHILIPPINE De gewestelijke raad voor Zeeland van het Land bouwschap stelt de gemeente Sas van Gent aansprakelijk voor de schade die de vuilstortplaats van de Terneuzense firma Tolle naar heeft aangericht aan bouw en grasland in de Kanaalpolder bij Philippine. Drie landbouw bedrijven L. Guiljam uit Phi lippine, gebroeders De Pooter en B. de Putter uit Hoek zouden in 1974 en 1975 voor een totaal bedrag van 23.100 gulden aan schade hebben opgelopen. lil een brief aan de gemeenteraad van Sas van Gent eist het landbouwschap uitkering van dat bedrag aan de gede puteerden. Het stuk komt vandaag (donderdag) aan de orde in de raads vergadering. De gewestelijke raad vindt dat het Sasse gemeentebestuur onvoldoende is opgetreden tegen de firma Tollenaar, die geregeld de hin- derwetvoorwaarden aan z'n laars zou hebben gelapt. Men herinnert eraan dat de betrokken landbouwers het in een beroepszaak niet gedaan hebben gekregen dat geen hinderwetvergun ning zou worden verleend aan Tolle naar, maar dat de kroon wel enkele artikelen uit de vergunning heeft ver scherpt. Daarmee wilde men vooral overlast door verontreinigd water voor komen. „Gezien deze uitspraak van de kroon mocht worden venvacht dat voldoende waarobrgen aanwezig wa ren m hinder en schade te voorko men. Reeds spoedig bleek echter dat, de firma Tollenaar zijn weinig of niets van de gestelde voorwaarden aantrok, I wat onder meer tot gevolg had dat ernstige schade ontstond aan het wei land en bepaalde produkten van eer der genoemde landbouwers, ten gevol ge van verontreinigingd wat.er afkom stig van de vuilnisstortplaats", aldus de brief- Het heeft volgens het Landbouw schap de belanghebbenden 'ten zeerste bevreemd' dat het gemeentebestuur nooit maatregelen heeft genomen te gen de handelwijze van de firma Tol lenaar. Blijkens een afschrift van een brief waren b. en w. er niettemin van overtuigd dat Tollenaar de voor waarden niet naleefde. En tegenstelling tot Tollenaar en diens verzekeringsmaatschappij (bij wie en kele landbouwers ook een schade claim indienden) lijdt het. voor hei Landbouwschap geen twijfel dat de schade is ontstaan door verontreini gingd water van de stortplaats. In de brief verwijst men daarvoor naar rap porten en brieven van het waterschap De Verenigde Braakmanpolders, de Watermaatschappij Zuidwest-Neder land, het Centraal Diergeneeskundig Instituut te Rotterdam en het Insti tuut voor Cultuurtechniek en Water huishouding te Wageningen. Die instanties zijn allemaal min of meer betrokken geweest bij onderzoe kingen naar de kwalijke gevolgen van de startplaats. Hun bevindingen wij zen volgens de gewestelijke raad uit dat Tollenaar de schade heeft veroor zaakt en dat de gemeente dus aan sprakelijk is. Het Landbouwschap herinnert ter loops overigens ook aan de poging van de landbouwers om hun schade te verhalen op de verzekeringsmaat schappij van de firma Tollenaar- Het aanbod van die maatschappij ver goeding van slechts een klein deel van de schade bleek voor hen onaan- Structuurbeierf Uit een rapport dat het Rotterdamse expertisebureau Takkenberg-Groot heeft gemaakt in opdracht van Tolle- naar's verzekeringsmaatschappij blijkt waarom de verzekeraar niet bereid is het volledige schadebedrag uit te ke- Jja ntlijn ren. Het gaat in dit geval om een schadeclaim van 12.500 gulden (inmid dels verhoogd tot bijna 19.000 gulden) i van de heer L. Guiljam uit Philippine. Diens op een perceel bij de stort- i plaats gezaaide uien zouden in '75 maar de helft van de normale' opbrengst hebben opgeleverd. De oor zaak: verontreiniging door de stort plaats. Het expertisebureau bestrijdt dat- Men bezocht het perceel in de kanaal polder in gezelschap van de heer J. Scheele van het consulentschap voor de akkerbouw en rundveehouderij in Goes. De conclusie was 'dat hier in de eerste plaats moet worden gedacht aan normale wateroverlast en plaatse lijk structuurbedergf, mogelijk als ge volg van onjuiste bemesting en of grondbewerking, maar ook in samen hang met de weersomstandigheden in 1974 en 1975. De contacten van Takkenberg-Groot met een functionaris van de Stichting Nederlandse Uien Federatie wezen in (Zie slot pagina 7 kolom 4) r\e mens is een nicuwsgl* \}.a/.J L/ r.% wezen: als ergon» i&laxi brandweerauto nv'. rvul- IJZSfl licht en sirene door «xm [r straat komt, ziel men in he* I lJ kielzog allerlei figuren po- gen dc auto bij te houden. Fietsers trachten topsnelheid te halen, automobilisten nemen haastig en on verantwoord voorrang op kruisingen waar ze he: niet hebben: allen willen ze de brand zien. De laatste Jaren ls dit verschijnsel verhevigd cn uitge breid: als zich ergens in den lande zich een calamiteit voordoet is dat voor menigeen aanleiding om er snel heen te gaan. Soms heeft de nieuws gierigheid vreemde trekken: een inwo ner van deze provincie vertelde ons eens met enige trots naar Drakesteyn te zijn gereden toen bekend was ge worden dat prinses Beatrix daar met een auto tegen een boom was gereden of die althans had geschampt. En Ja wel. de man had de ontvelde boom gezien. Bij de gijzeling in de trein van Beilen moest per radio en tv aan het publiek worden verzocht om toch niet naar deze Drentse plaats te komen: de toegangswegen werden door hot toestromende verkeer geblokkeerd en dat zou eventuele operaties tegen dc trein kunnen bemoeilijken. Een nogal navrant voorbeeld van nieuwsgierigheid speelde zich vori ge week al: inwoners van Stavenlsse vertrokken angstig naar de Brabantse wal omdat ze bang waren voor een nieuwe ramp. mensen van buiten Zee land kwamen daarentegen opgewekt naar Tholen om te kijken hoe de gol ven op de dijken beukten. Ook elders deden zich dergelijke verschijnselen voor. met als gevolg dat her en der verkeersopstoppingen dreigden. In Vlissingen bijvoorbeeld bewoog zich een grote stroom auto's in de richting van de boulevard toen bekend werd dat hier het zeewater overspoelde. In dergelijke gevallen is meestal de radio de aanleiding: dit medium is in deze tijd vaak de snelste overbrenger van het nieuws dank zij een vrijwel conti nue stroom van berichten en actual! - teitenuitzendingen. Het draagbare toe stel en de autoradio hebben er voor ge zorgd dat er altijd wel een mogelijk heid is om te luiste ren en bij de luiste raar volgt dan dezelfde reactie als bij het zien van de brandweerauto in de straat: men gaat haastig en nieuws gierig kijken. Een opvallend verhaal in dit opzicht hoorden we enige jaren geleden van een Amerikaan, kort na de grote brand in een Brussels waren huis. Hij had die avond, op doorreis in de Belgische hoofdstad, zijn '/rouw gebeld en zij had gevraagd: „Zit jij in Brussel? Ik hoor net over de tv dat daar een geweldige brand aan de gang moet zijn in een warenhuis". De Ame rikaan vertelde laconiek: „Ik ben toen gaan kijken en het. klopte"- Ook hier: een primaire reactie op een nieuws- melding. In Amsterdam leidde dit verschijnsel enige jaren geleden tot een verhevi ging van allerlei rellen. Toen bij het Lieverdje de demonstraties begonnen kwamen Amsterdammers die niets met de zaak hadden te maken opge wekt kijken hoe het allemaal verliep. Gevolg: veel meer mensen werden bij de onlusten betrokken dan de demon- tranten van het eerste uur. Een zelfde situatie deed zich bij de moeilijkheden rond de Nieuwmarkt voor. Er is een neiging om in di*. opzicht hoofdschud dend of vergoeiiijkend te spreken over 'de nieuwsgierige Amsterdammer', maar de Amsterdammer is zeker niet nieuwsgieriger dan een ander mens. Iedereen reageert namelijk op de brandweerauto. Deze rescue kan ech ter allerlei problemen oproepen en zelfs tot groter calamiteiten aanleiding geven. Zo zijn er al situaties gerappor teerd waarbij de brandweer werd ge hinderd door hei toestromend publiek, er zijn verkeersongevallen ontstaan doordat allerlei mensen plotseling naar één en hetzelfde punt snelden. Zou het niet verstandig zijn om bij ca- lamiteuze gebeurtenissen van welke aard dan ook thuis te blijven? In ieder geval zou er al veel gewonnen zijn als men in dergelijke situaties de auto thuis liet. Bovendien: een gijzeling, een ontvoering zoals destijds in Brabant of een overstroming is toch geen toeristische attractie? Enige bedwin ging van de vaak hinderlijke nieuwsgierigheid zou geen kwaad kun nen. Sterker nog: het kan kwaad voor komen. DEN HAAG (ANP) Zaterdag 17 januari zal een gesprek plaatsvinden tussen regering en een afvaardiging van de Zuidmolukse gemeennschap in ons land. Dit heeft een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst woens dag bekend gemaakt. Wie er van de kant van de regering en van de Zuidmolukkers aan bet gesprek zuilen deelnemen is nog niet bekend. Aan het eind van de gijzeling drama's in Wijster en Amsterdam heeft de regering een dergelijk ge- De rijksvoorlichtingsdienst heeft woensdagavond nog meegedeeld da', van de regering in ieder geval pre mier Den üyl en de minister Van Agt (justitie). Van Doom (cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk) en Van der Stoel (buitenlandse zaken) aan het gesprek zullen deelnemen. Van Mulukse zijde in elk geval ir. Manusa- ma. Aan deze wordt het over gelaten welke Zuidmolukkers er ook bij zul len zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1