Concentratie milieu-onderzoek rijkswaterstaat in Middelburg Brand vernielt verdiepingen pand Vlissingse binnenstad Statenvragen over 'explosie' Hoechst z Sasse meelfabriek wil uitbreiden Middelburgse zag werk in Verenigde Naties bekroond met Amerikaanse oorkonde Kledingdiefstal in Kaneüe: buit f54.009,- ALMANAK Loslopende hond oorzaak van een frontale botsing 21 bontmantels gestolen uit winkel in Goes Bij inbraak in fotozaak voor ƒ2730,- buit ABOP Zeeland praat over contourennota PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 JANUARI 1976 NU VERSPREID OVER VIJF PLAATSEN EERSTE PAAL VOOR NIEUWE GEBOUW OP INDUSTRIETERREIN MIDDELBURG Op liet groot-indus- trieterrein, tussen Grenadiersweg en Waldammeweg is dinsdag, de eerste paal geslagen voor het nieuwe kan toorgebouw van de afdeling Milieu onderzoek van Rijkswaterstaat. In dit gebouw met een vloeroppervlakte van vierduizend vierkante meter (één bouwlaag) wordt de gehele afdeling met zo'n 150 personeelsleden gecon centreerd. De afdeling 'mia' (Milieu onderzoek, Inrichtingszaken en Aun- passing waterhuishoudkuude) Rijkswaterstaat werkt thans 'versnip perd' over vestigingen in vijf plaatsen, Den Haag. Zierik/.ee, Goes (laboratori um in het landbouwcentrum), 's-IIccr Arendskerkc en Middelburg, w: men tijdelijk onderdak heeft gcv den in de Meanderflat. De afdeling Milieu-onderzoek houdt zich bezig met de toekomstige en reeds ontstane situatie na de af sluiting van de zee-armen in het Delta gebied en helpt bij de inrichting en de uiteindelijke vormgeving van de bek kens die door de afsluiting ontstaan. In het kantoorgebouw zal een belang rijke plaats (2000 m2) worden inge ruimd voor het laboratoriumgedeelte. Als bouwtijd werd dinsdag één jaar genoemd; voor de oplevering denkt men aan februari 1977- Hct slaan van de eerste paal liet men dinsdag uit overwegingen van emanci patie over aan een dame, mevrouw Viets, echtgenote van ir. G. Viets die sis technisch hoofdambtenaar rijkswaterstaat zeer nauw bij de v bereiding van de bouw betrokken was. Dat gebeurde onder het (goed keurend oog van een deputatie van het Middelburgse college van b. en w. vertegenwoordigers van de rijksgebou wendienst, de architect (Groosman Partners) in Rotterdam en van het aannemersbedrijf^ de fa. Peters uit Oost-Souburg. Tevoren gaf dr. J. Terwindt, plaatsver- vangend hoofd van de afdeling Milieu onderzoek een toelichting de taak de afdeling en de opzet van het nieuwe gebouw, waarin rekening is gehouden mei, een groei naar 180 medewerkers. De afdeling verricht studies op milieugebied in relatie tot de afsluitingen; studies, waarin het vogelleven en plantengroei worden be trokken, zowel op het land, als op het water en in de overzones. Zo helpt men bij de inrichting en de uiteinde lijke vormgeving van de bekkens die ontstaan. Daarom houdt de afdeling zich vooral bezig met de toekomstige situatie na de afsluiting en verzamelt men reeds nu gegevens om die na de afsluiting te kunnen gebruiken. De spreiding van de afdeling over vijf plaatsen kwam de coördinatie niet ten goede, vandaar de concentratie in één groot kantoorgebouw, waarbij de keu ze voor Middelburg past in het beleid van de minister om het contact met de provinciale diensten te vergemak kelijken, aldus dr. Terwindt. Direct na de korte plechtigheid kwam het gezelschap opnieuw bijeen in een werkkeet op het bouwterrein, waar wethouder W. P. J- Baars namens het gemeentebestuur een korte gelukwens uitsprak en waar architect Groosman mevrouw Viets bloemen en de bij het heien gebruikte handschoenen aan bood De afmetingen van het terrein tussen Waldammeweg en Grenadierweg zijn 100 bij 175 meter. De grootste lengte van het gebouw wordt 144 meier, de grootste breedte 61 meter. Het geheel op de begane grond gesitueerde com plex bestaat uit een gangegbied, waar op loodrecht negen vleugels zijn ge projecteerd. In de twee grootste vleu gels wordt het laboratorium onderge bracht. Een andere vleugel wordt kan tine-filmzaal; de overige vleugels krij gen een bestemming als kantoorruim te. De bouwsom beloopt 3,3 miljoen, exclusief de inrichting. Parkeermeters in Middelburg vernield MIDDELBURG Op het Walplein het Zusterplein te Middelburg is een dertigtal parkeermeters beschadigd. De. glasraampjes van. deze parkeerme ters zijn ingeslagen. De vernielingen zijn vermoedelijk reeds kort na de jaarwisseling gepleegd. De Middel burgse politie heeft hiervan dinsdag de dienst van gemeentebedrijven licht. KAPELLE Bij een inbraak in de kledingzaak van Dies Kosten te Kapel- Ie is in de nacht van maandag op dinsdag voor ongeveer 54.000.- aan bieding buitemaakt. Men kwam bin nen door een ruit uit de winkeldeur te halen. Om de bult te vervoeren werd gebruik gemaakt van een eenas- sig wagentje dat vlakbij de kleding zaak stond. De rijkspolitie vermoedt, dat de buit met dit wagentje naar een gereedstaande auto is gereden. Er wordt een groot aantal halflange en lange leren jassen vermist, alsme de enkele kostuums en pantalons. De eigenaar, die boven de kledingzaak woont, heeft niets gemerkt van de inbraak. De rijkspolitie stelt een on derzoek in. VROUW - DOOR NOG ONBEKENDE FIETSER GEHINDERD - VIEL HERSENSCHUDDING MIDDELBURG De 55-jarige Middel burgse mevrouw E. A- N.-B. heeft dinsdagmiddag om tien over twaalf een hersenschudding opgelopen toen zij op de Langevielesingel met haar fiets ten val kwam nadat zij was 'gesneden' door een onbekend geble ven fietser die. na haar te zijn gepas seerd, vlak voor haar rechtsaf het Zanddorp insloeg. Een achteropkomende vrachtauto moest krachtig remmen en uitwijken om de gevallen fietster te kunnen ontwijken. Mevrouw N. is opgenomen in het Middelburgse Gasthuis. Er zijn van het ongeval verder geen f gen. VAN PvdA-FRACTIELEDEN H0ECHST: „EEN PLOF, GEEN EXPLOSIE" eeuwse Smoesjes In een van de Walclierse dorpen- kreeg gisteren de ene buurman een bosje bloemen van de andere buurman thuisbezorgd. Hij was jarig Men zou dat een mooi gebaar van nabuurschap kunnen noemen. Maar beide buren leven in onmin met elkaar. Het was dus een zéér mooi ge baar. Maar toen de bloemen gevende buren 's avonds na familiebezoek thuiskwamen, vonden zij de ver strekte bloemen op de stoep van hun pand. Met een briefje: „Wij willen excuses, geen smoes jes". We bedoelen maar- de harde wer kelijkheid is echt weer begonnen. MIDDELBURG De PvdA-statenleden W. Don en mevrouw dr A. Vaas-Van Oven hebben gs vragen gesteld na3r aanleiding van een 'explosie', die zich begin december heeft voorgedaan bij Hoechst in Vlissingen-Oost en die eerst nu bekend is geworden.. De genstellers merken op, dat bet om 'fosfïne-explosïe' ging én leiden uit pu- blikatïes in 't bulletin van de bcdrijfs- ledengroep van de Industriebond NW 'Van Onder Op' af. dat fosfine een 'zeer giftig gas is, zeer brandbaar en explosief'. Zij willen van gs onder meer weten of het college op de hoog te is gebracht van de explosie en hoe groot de risico's zijn bij het werken met dit fosfaat. Zij stellen de vragen in een brief, waar in gs er ook aan worden herinnerd, dat de beer Don nog geen antwoord heeft gehad over eerdere vragen rond een bedrijfsongeval bij Hoechst in no vember. Als toelichting op de nieuwe vragen zeggen zij: „Uit een publikatie in het bulletin 'Van Onder Op' van de be- drijfsledengroep Industriebond NW vernamen wij, dait op 2 december 1975 's avonds om 11 uur een fosfine-explo- sie plaatsvond in een verzamelvat op de begane grond van het fosforoven- huis bij Hoechst. De arbeidsinspectie schortte op 4 december 1975 de ver werking van Idaho-fosfaat op. Fosfine is een zeer giftig gas, is zeer brand baar en explosief. In de week van 20 november 1975 werd een deel van de fabriek reeds ontruimd in verband met fosfinegevaar". De vragen luiden vervolgens: Is het college op de hoogte gesteld van deze explosie en zo neen, bent u bereid hiernaar te informeren? Had uit onderzoeken in een eerder stadium, voor men met dit fosfaat ging werken, niet kunnen blijken, dat de risico's te groot waren? Waar is de voorraad Idaho-fosfaat gebleven en levert deze resnecta- bele hoeveelheid van honderden ton nen geen risico's op voor werkne mers. omgeving of milieu? is, omdat er niemand bij het verzamel vat aanwezig was, toen dit "plofte'. Niemand liep letsel op. In overleg met de arbeidsinspectie werden maatrege len getroffen om dergelijke 'e> in de toekomst te voorkomen. Dit werd bij de arbeidsinspectie te da bevestigd. Van die kant wilde men zich over de toedracht van de explosie niet uitlaten, omdat men dan elemen ten- van de produktieprocess.en bij Hoechst.,naaf buiten zou brengen. Wel verklaarde met} desgevraagd, dat de arbeidsinspectie achteraf van het ge beuren op de hoogte is gesteld. Hoechst-directeur Van Heel ontkende, dat een deel van de produktie op last van de arbeidsinspectie is stopgezet. Bij de arbeidsinspectie zei men desge vraagd, dat 'in onze opdracht- geen de len van de produktie zijn stilgelegd.' De heer Van Heel liet weten, dat de Vlissingse politie niet van het gebeuren; in kennis is gesteld, mede omdat zich, geen persoonlijk letsel had voorgedaan.,1 MIDDELBURG Op tic Nieuwe Vlis- singseweg bij Middelburg ongeveer ter hoogte van de kruising met de Abcelscweg zijn dinsdagmiddag om kwart over één twee personenauto's bij een frontale botsing geiieel ver nield. De besluurdstcr van één dei- auto's, de 46-jarige mejuffrouw A. J. S. uit Middelburg, moest ter observa-. tie in het Middelburgse Gasthuis wor den opgenomen. Het ongeval is ontslaan door eenj overstekende hond- De auto van de Middelburgse dame, die uit de rich ting Middelburg kwam, is in een slip geraakt toen zij uitweek voor een plotseling over de rijbaan lopende hond. De wagen kwam daarbij fron taal in botsing met een tegemoetko mende auto, bestuiu-d door P. B. uit Meiiskerke. Deze kwam met de schrik vrij. SAS VAN GENT In verband met plannen tot vernieuwing en verbete ring van de meelfabriek 'Walseiimolcn Sas van Genl bv" wordt momenier! del afdeling tarwepoetsertj doorgelicht. „Er wordt overwogen over te gaanj tot silobouw, achter de bestaande sl-| Jo's, aangezien de luiidigc capaciteit veel te klein is", dit zei directeur drs, li. .1, i». Ycrschaffel van <it- 'Walsemo- len' dinsdag in zijn nieuwjaarstoe spraak. Over de aanvraag van een nieuwe hinderwetvergunning zei hij: „Deze isi aangevraagd ter vervanging van be staande deelvergunningen. Voor geves tigde bedrijven is dit. geen eenvoudige taak, vergeleken bij nieuw te bouwen bedrijven. Hopelijk za! er begrip voor bestaan dat alleen economisch aan vaardbare oplossingen in aanmerking I kunnen komen". Over de algemene economische toe stand in ons land sprak drs. Verschaf- fel de hoop uit dat het nieuwe jaar positieve perspectieven zal bieden. „De thans uitgevaardigde loonpauze isi een bevriezing van de bestaande toe stand. maar geen oplossing voor de problemen. Het bedrijfsleven kan zich bij de bestaande berhoudingen niet handhaven, maar doet een vermogens- intering, en dart, sinas enkele Jaren. Wil men iels doen aan en verbetering van de rendementen in de industriële en aan de lonen, dan zal op de collectieve sfeer van d.s sociae voor zieningen moeten worden bezuinigd- Gebeurd dit niet dan betekent dit blijvende bevriezing van het besteed bare inkomen en geen enkele armslag van de industrie om weer te gaan verdienen en te investeren. Beide laat ster) zijn, op iets langere termijn bezien, voor niemand aanvaardbaar. Over de omzet liet drs. Verschaf iel zich weinig optimistisch uit. „In de loop van de verleden zomer is de bezetting van ons 'oerdïjf beneden het normale gebleven. Terwijl vrij in het voorjaar steeds capaciteit tekort kwa men. v/as dat in juli en augustus juist omgekeerd". Intussen zijn echter rege lingen getroffen was<rbij zowel de pro duktie op de binnenlandse marlet als voor de export „aanzienlijk zullen worden opgevoerd in 1976". GOES In de nacht van maandag op dinsdag zijn bij een inbraak in een bontzaak in de Goese Papagaaien straat, 21 bontmantels gestolen. De totale waarde bedroeg ongeveer 60.000 gulden. De inbrekers kwamen binnen door het verwijderen van een sponninglatje uit de voordeur. De ruit werd heel gela ten en later door de politie tegen een verderopstaande container teruggevon den. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor, Politie van Goes controleerde op rijden door rood GOES De Goese gemeentepolitie heeft in de loop van dinsdag elf automobilisten geverbaliseerd, die door rode stoplichten waren gereden. Het betrof een steekproef van de Goesa politie. VERLEEND DOOR DE ORGANISATIES VAN NEGERVROUWEN EN -MANNEN WEGENS INZET VOOR ROL VAN DE VROUW MIDDELBURG De 55-jarige mevrouw M- A. v. d. Boogert- Selhorst uit Middelburg, die drie maanden als enige vrouw deel heeft uitgemaakt van de Neder landse regeringsdelegatie in dc algemene vergadering van de Verenigde Naties, heeft haar. werk daarin (als afgevaardigde van de Nederlandse vrouwenorga nisaties) bekroond gezien met een Amerikaanse onderscheiding oor haar 'voortreffelijke bijdra ge' in de pogingen om de vrouw een volwaardige rol in de inter nationale wereld toe te ken nen. Na op 19 december uit New York in Nederland te zijn terug gekeerd, bereikte de oorkonde haar op de laatste dag van 1975 per postpakket thuis in Middel burg. De oorkonde is haar ver leend door The Jamaica Qlub' en The National Association of- Ne gro .Business and, Professions,! Womahs Club'", de Amerikaanse organisaties van werkende Ameri kaanse negermannen respectieve lijk negervrouwen. Mevrouw v- d. Boogert die ook hoofdbestuurslid van de in ternationale vrouwenraad is en zich vooral inzet- voor de vor ming en ontwikkeling van de wu in de derde wereld heeft de onderscheiding met name te danken aan een inleiding die zij hield tijdens een forumbijeen komst bij de afsluiting van het Jaar van de Vrouw, georgani seerd door de gezamenlijke, in de Verenigde Naties vertegenwoorig- de vrouwenorganisaties. Haar was gevraagd te praten over de ver klaring van de eerder dat jaar gehouden VN-wereldconferentie voor de vrouw in Mexico, die zij eveneens had bijgewoond. Zij haakte daarbij echter in. op de kort tevoren door de Verenigde Naties aangenomen anti-zionost.i- sche paragraaf en vroeg enig be grip voor het anti-zionistische stemgedrag van de jonge Afri kaanse landen. Probleem Mevrouw v- d, Boogert: „Ik had me ook op de borst kunnen slaan over het Nederlandse standpunt pro-Israël- maar daar los je het vraagstuk niet mee op. Daarbij komt nog dat er geen eensluiden de definitie over het zionisme besbaat. De Arabieren hebben een heel andere definitie dan wij en ds:;,. Afrikaanse landen!. hebben... wéér een andere definitieHet voornaamste probleem van die jonge Afrikaanse landen, die nog in de kinderschoenen van hun ontwikkeling staan, is om voor de eigen bevolking brood op de plank te krijgen- We kunnen daarom als Westerse landen ruel verwachten, dat die hongerlanden net zo reageren op wereldproble men zoals wij en we mogen daar om niet al die Afrikaanse landen veroordelen die aan de andere kant hebben gestemd"- „Dat is echt wel in de hersentjes van die vrouwen doorgedrongen", concludeert mevrouw v. d. Boog ert. Haar pleidooi voor de Afri kaanse landen is vooral aangesla gen bij de AAAmerikaanse organi satie van werkende negervrouwen en mevrouw v- d- Boogert vindt dat achteraf wel verklaarbaar: „De mens in Amerika heeft nog duidelijke relaties met de neger- mens in Afrika,. Ze hebben de zelfde cultuur en er is een lots verbondenheid door de slavernij. Ze zijn door mijn inleiding blijk baar wakker geworden voor de Afrikaanse problemen". Ru^esteuntje Mei-rouw v. d Boogert heeft niet vermoed dat dit zou uitmonden in een oorkonde. Zij beschouwt de oorkonde als een 'ruggssteunt- je' maar niet als een 'verdienste": „Het is gewoon een samenspel 'van omstandigheden". Na haar forumimleiding kwam zij via een van de leidinggevende Amerikaan se negervrouwen in contact met, diverse negerfamilies en voerde daarmee openhartige gesprekken en discussies. Ook was zij daar bij in de gelegenheid, om Harlem te bezoeken- „Mijn enige verdien ste is dat ik mij daarbij niet geremd voelde, omdat ik de huidskleur onbelangrijk vind- Het klikte gewoon". Reactie Van de kant van Hoechst zei direc teur Van Heel dinsdagavond desge vraagd. dat zich op 2 december 'een plof' in een 'slurrie-vermmeltank' heeft voorgedaan, een tank waarin riiodderachtige later te verwerken afval worclt verzameld. „Vermoedelijk heeft zich daarin fosfinegas gevormd, waardoor zich een plof voordeed, een explosie kon men het eigenlijk niet noemen", zo zei hij. De heer Van Heel wees erop, dat de juiste toedracht niet geheel duidelijk OORZAAK: VERMOEDELIJK KORTSLUITING IN PLATENSPELER Vrouwenraad houdt bijeenkomst over Grevelingenbekken BRUINISSE De Zeeuwse Vrouwen raad houdt dinsdag 13 januari een hoorzitting voor vrouwen in 'Het Dorpshuis' tc Bruinisse, over de inrich- tingsschets voor het Grevelingenbek ken. De Zeeuwse Vrouwenraad belegt de bijeenkomst omdat men van mening is dat de inbreng van de vrouw op het gebied van gezinsrecreatie belang rijk is. De heren A. L. van Geesber- gen. gedeputeerde voor onder meer recreatiezaken, drs. J. G. Speüer. na mens het ministerie van erm, en ir. H van Dord. van de Rijksidenst voor de IJsselmeerpolders, zijn aanwezig om uitleg te geven aan de dames. Filmmiddag Globe Het clubhuis De Globe te Vlissingen houdt vandaag woensdag een filmmiddag voor leerlingen van basis-, scholen. De aanvang is bepaald op halfdrie. WATERSCHADE ONDERGELEGEN ANTIEKHANDEL VLISSINGEN Een feUe brand heeft dinsdagmiddag de twee bovenste verdiepingen van het pand Badhuis straat 67-69 te Vlissingen geheel ver nield. Onder de eerste verdieping, waar de brand in de achterkamer, naar alle waarschijnlijkheid door kortsluiting in een platenspeler ont stond. Ls op twee verdiepingen een antiekzaak gevestigd. Er ontstond wa terschade aan het daar aanwezige an tiek. Hoe groot die schade precies is. was gistermiddag nog niet precies te zeggen. Commandant C. Janse van de Vlissingse brandweer schatte de scha de aan pand en antiek op ongeveer twee ton. A. D- A. J. J. die het pand bewoont was ten tijde van het uitbre ken van de brand niet thuis. Hij is tevens eigenaar van de ondergelegen antiekhandel. De brand ontstond omstreeks half twee. Binnen korte tijd breidde het vuur zich uit van de eerste verdieping naar de zolderverdieping. Het vuur ging met een grote rookontwikkeling gepaard. De Vlissingse brandweer, die snel ter plaatse was, moest van pers luchtmaskers gebruik maken om de brand binnen te bestrijden. „In totaal tien brandweerwagens be streden de uitslaande binnenbrand" vertelde brandweercommandant Jan- se. Eén daarvan was uit Middelburg ter assistentie geroepen. De Middel- biu-gse ladderwagen werd aan de voorzijde van het brandende pand, aan de Badhuisstraat, Ingeschakeld. De Vlissingse ladderwagen was aan de achterzijde ingezet. Or.i zeven minuten over twee kon het sein brand meester' worden gegeven. Het nablussen duurde nog bijna twee en een half uur. De bovenste twee verdiepingen waren toen al in een ruïne veranderd- Dat nablussen werd bemoeilijkt doordat in het pand riet plafonds aanwezig waren- Het riet smeulde lange tijd. De brand trok in korte tijd een grote menigte publiek, die op afstand wer den gehouden door een opgezette af zetting van de gemeentepolitie. De politie sloot het deel van de Badhuis straat waar de brand woedde voor het verkeer af. De auto's en andere voertuigen werden omgeleid via de Hobeinstraat. De brand verandmde de eerste ver dieping in een riiirte. Foto PZC) MIDDELBURG In het afgelopen weekeinde is ingebroken in de foto zaak van A. A. F. W. aan de Lange Delft in Middelburg. Er werden ver schillende fotocamera's, enkele telelen zen en een groothoeklens, met een gezamenlijke verkoopwaarde van 2.730,ontvreemd. De daders zijn binnengekomen via de achterzijde van het pand door een ruit te verbreken. De Middelburgse recherche is met een onderzoek be- GOE-S Het district Zeeland van d' Algemene Bond van Onderwijzen: Personeel (ABOP) belegt donderde; 22 januari aanstaande, 's avonds om acht uur in hotel Terminus' te Goes een bijeenkomst waarop de zogeheten contourennota zal worden behandeld. De algemeen voorzitter van de ABOP de heer J. van den Bosch, zal de nota inleiden, waarna een discussie volgt. PLAATSELIJK REGEN Vrij krachtige zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen omstreeks 8 graden. Overwegend d/oog met temperaturen tussen 4 en 8 graden. Vooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland- Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 2; Min. temp.: omstreeks 4 gra den; Max. temp,: omstreeks 8 graden. Kans opeen droge perioden van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 bot 2: Min. jtemp.: omstreeks 4 graden: Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge perioden van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON EN MAAN 8 januari Zon op 8.47 onder 16.47 Maan op 11.19 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2