Regionale werkgroep moet culturele evenementen voor gehandicapten organiseren SPAANSE SAHARA Spanning keert terug in de Belgische voetbalcompetitie Uit in Zwsch Vlaanderen Louis de Scharesliep WOENSDAG 7 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEEUWSCH-VLAANDEREN INITIATIEF VAN SASSE EMMY FEIJEN rouw TONEEL, MUZIEK DANSEN EXPOSITIES SAS VAN GENT - Onder sociaal- cultureel geïnteresseerde jongelui in Sas van Gent leeft al enige tijd het idee een werkgroep op te richten die rich speciaal zal bezighouden met de organisatie en presentatie van ont spanningsevenementen voor geeste lijk en lichamelijk gehandicapten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het streven van zo'n werkgroep zou er enerzijds op gericht zijn om avonden of midda gen met toneel, cabaret, muziek en dans, onder eigen regie en eventueel geïnspireerd op zelfgeschreven tek sten, te organiseren. Aan de andere kant zou deze groep zich ook willen opwerpen als realisator van gevarieerde evenementen waarbij de gehandicapten zelf actief worden betrokken, bijvoorbeeld het op touw zetten van tentoonstellingen met werkstukken van kunstzinnige en huishoudelijke nijverheid.. Het initiatief om voor Zeeuwsvlaamse gehandicapten in het geweer te komen op het culturele vlak, is afkomstig van de 17-jarige middelbare scholiere Emmy Feijen in Sas van Gent. „Mijn voorstel heeft niks met medelijden te maken, wel met een vorm van lotsbe- gaanheid. Ik weet van heel dichtbij, onder meer in mijn familiekring, dat gehandicapten over het algemeen tot een vergeten groep van onze maat schappij behoren. Ze willen best wel gewoon aan alles meedoen. Hierbij denk ik natuurlijk in het bijzonder aan de lichamelijk gehandicapten maar hen wordt niet altijd de kans geboden. Dat is punt één. En wat erger is, er wordt meestal helemaal geen rekening mee gehouden met hun situatie. Omdat de gehandicapten dat bij voorbaat weet en vaak genoeg ook moet ervaren, wat 'n schande eigenlijk, ontstaat er bij hem of haar al een schroom om er gens naar toe te gaan. Voor geestelijk gehandicapten ligt de situatie nog weer anders. Voor hen wordt volgens mij maar weinig vrolijks gebracht. Ik bedoel te zegggen: Wat ze te zien krij gen is niet speciaal voor ze gemaakt en op ze afgestemd. Zo'n werkgroep zou daar verandering in kunnen brengen Dat is mijn hele opzet: dingen doen en organiseren die afgestemd zijn op de gehandicapten, waar ze zich thuis voe len, waar attentie aan hen wordt be steed" Medewerking Om met haar initiatief niet te blijven zitten klopte Emmy Feijen aan bij de stichting voor Sociaal-Cultureel Werk (SKW) in Sas van Gent. Ze vond er een gewillig oor in de persoon van buurt huisleider Guido de Maeijer. Enkele vrijwilligers (o.a. Herlinde) liepen ook warm voor het idee. De SKW heeft ook voor zover mogelijk haar medewerking toegezegd. Emmy heeft overigens in de gaten dat het niet meevalt om iedereen van de ene op de andere dag enthousiast te maken voor de daadwerkelijke aanpak. „Er zullen eerst nog wel wat babbels aan vooraf gaan alvorens we concreet kun nen beginnen. We zullen klein moeten beginnen en ik hoop dat er behalve vanuit Sas van Gent ook jongelui el ders in Zeeuwsch-Vlaanderen er wat voor voelen om in deze werkgroep deel te nemen. Pas na een bescheiden start en geconstateerde beoordeling van de bestaande interesse kunnen we de or ganisatie van evenementen geleidelijk aan opvoeren. Eerder niet. Enfin, laten we eerst maar 's met iets beginnen, daarna zien we wel weer", zegt Emmy optimistisch. De werkgroep zal voornamelijk worden opgebouwd uit jongeren, die in leeftijd variërend van 15 tot 25 jaar. Deze week wordt onder meer een contact gelegd met een groep basisscholieren die kortgeleden een toneelstuk voor ge-, handicapten van 'De Sterre' in Clinge heeft opgevoerd. Met de vrijwillige lei ding van SKW is ook al weer een paar keer dit voorstel doorgesproken. „En dan merk je dat ze niet allemaal geïn teresseerd zijn in deze opzet. Sommi gen reageerden heel vreemd of deden net alsof ze niks hoorden en gingen door met andere dingen. Dat noemen Foto: initiatiefneemster Emmy Feijen (17) in gesprek met Inge Dusarduijn Emmy: „Met een beetje goede wil en medewerking kunnen we ons doel be reiken". Inge: „Veel hangt af van de bereidheid tot medewerking. Is de start eenmaal gemaakt dan komt alles wel goed op dreef. ze dan sociaal om voor cultureel maar niet te spreken", merkte Emmy Feijen geïrriteerd op. 'Leuk idee' Een gehandicapte vriendin van Emmy Feijen is de dochter van de Sasse bur gemeester, de 18-jarige Inge Dusar duijn. Uit haar reactie blijkt dat ze dit initiatief toejuicht. „Hartstikke leuk idee. Vooral voor ge handicapten die lang bedlegerig zijn en vrijwel de deur niet uit durven. Ze staan meestal apart van de maat schappij om dat bijna niemand aan ze .deukt. Ze voelen zich nogal eens in de steek gelaten. Als deze werkgroep zich ér voor beijvert om deze menséïi meer bij allerlei vormen van cultuur te be trekken, dan haal je ze vast en zeker uit een isolement". Inge Dusarduijn zei bereid te zijn om namens de Zeeuwsvlaamse gehandi capten zjtting te nemen in zo'n werk groep. „Als je de gehandicapten ook bestuurlijk bij organisaties betrekt, be reik je volgens mii nog veel meer. En als de zaak eenmaal gestart is dan komt de heleboel wel op dreef Uiter aard hangen verwachtingen veel af van mensen die zich echt willen inzetten. Maar ik ben er van overtuigd dat je met medewerking een hoop kunt bereiken". OPKNAPBEURT Naar aanleiding van het stuk 'Groede staat voor grote opknapbeurt' een ver hitte reactie. Aangezien ik bewoonster en eigenaresse ben van het pand Ma- rijkeplein 7 wil ik even reageren op dit stuk. Wij hebben het hele huis in de avonduren en weekeinden verbouwd zonder één cent subsidie! Naar aanlei ding van het renovatieplan hebben wij subsidie aangevraagd voor het maken van een badkamer <we hebben een douche, maar de schimmel staat op de mureni. Nota bene dried.!) heren kwa men kijken of ik voor de subsidie in aanmerking kwam Ze hebben mijn hele huis ivan onder tot boveni door gesnuffeld met als resultaat: geen cent subsidie! De voorgevel, die onder mo numentenzorg ressorteert, wordt ook niet opgeknapt. De heren vroegen mij nog of we nu niet gingen verbouwen, waarop ik antwoordde ..Verbouwen doen we toch, maar we zullen wel wat langer moeten sparen! Ik vraag mij af Is deze subsidie alleen voor een be paalde elite en niet voor gewone arbei ders? Mèvr. J. van Mulken-Neele Groede Omwille van koning Hessan had de vrouw een nieuwe atlas aangeschpfl Dal had ze voor hen over vanwege zijn initiatief aan het hoofd pon zijn volk een vredesmars door de woestijn te maken. Waarom hij dit wilde doen wist ze niet en ze wenste er ook met van in kennis gesteld te worden ivant ze interes seerde zich alleen voor het individu, de mens en diens wedervaren en niet voor de politiek. Men be- grijpe dus al dat men hier met een zeer verstandig vrouwtje te doen heeft. Ze stamde uit een padvindersmilieu, was zelf snel- wandelaarster geweest en had er in clubverband menig afstandmarsje opzitten. Ze wist wat lopen was. Hoewel haar prestaties uit het verleden natuurlijk bij de voorgenomen vredesmars in het niet vielen. Een fikse wandeling verdrijft neuroses maar wat u ordl er er nog heden ten dage gelopen? Eenmaal per Jaar. tijdens de vierdaagse en daar doet nog niet eens ie dereen aan mee. Bovendien was onze vrouw zeer pacifistisch gezind al wilde ze niets van politiek weten, dat was nu een maal haar aard. zodat ze door de actie van de vorst dubbel was aangeslagen. In verbeelding zag ze zich zelfs meelopen, de trotse vorst aan het hoofd van zijn vredesheir. zij, het vrouwtje waar het hier over gaat, vlak achter hem aan in de eerste rij tussen de schilderachtige uitge doste Marokkanen. Dwars door de woestijn met hier en daar een boompje, een oase voor de dorst en een toevallig passerende karavaan die bij het naderen van de duizendkoppige stoet verschrikt uil elkaar stoof want er zijn altijd mensen te vinden die niet aan vre delievende bedoelingen geloven. Gezongen zou er na tuurlijk ook worden, ze kende helaas geen Marok kaans lied maar misschien zou men genoegen willen nemen met 'de paden op. de lanen in Zo droomde de vrouw weg in gelukkige overpeinzing Welke woestijn? Haar ouwe Grote Bos vermeldde een Rio de Oro maar die wilde de vrouw niet. ze wilde gewoon de Spaanse Sahara die koning Hassan ook uitgekozen had voor zijn wandeling. Men zal bemerken dat hier een vrouw in het geding is met ouderwetse gevoelens, standvastigheid en trouw, totaal waardeloos in deze tijd. maar 'l was nu een maal niet anders. Bovendien had ze de laatste tien jaar toch al geduvel gehad met de ouwe Bos omdat die voor eeuwig staten had vastgelegd waarvan dr eigenaars nogal eeru gewisseld hadden „Het gemte ter moet nu maar eens uit zijn" foeterde het wijfje en ze toog naar de boekhandel om een nieuwe atlas Daar bekende ze zich andermaal lot de familie Bos UUcraard in aangepaste versie en nog diezelfde avond zat ze met het opgeslagen werelddeel Afrika op school voor de kijkdoos Wat haar opviel waren de tot berstens toe volgeladen vrachtauto's met Ma rokkancn die er uiterst vrolijk uitzagen alsof ze aan een lang verbeide vakantie waren begonnen Ze wuifden en zwaaiden, lachten en riepen luidkeels al lerlct onverstaanbare dingen in het wilde weg DU viel het vrouwtje een beetje tegen Waar zelfs de koning te voet gaat - hi) was niet te ontwaren tussen de joelende last op de vrachtwagens - zou het ge wone volk zich laten rijden? 'Absurd' mompelde het urtjfje u ant ze hield er heus wel een eigen mening op na Ook zaten er velen in ontspannen houding op hrt zandiapijt en wauwelden tegen de alom aanwezige journalisten, de microfoon voor de bek Heus. leek daar bijzonder gezellig toe te gaan in dal deel van de Sahara. De volgende avond bracht hetzelfde beeld Het atlas vrouwtje popelde om de koning ie zien maar dat ge beurde met Toen las ze in de krant dat de hele on derneming niet doorging. Gelukkig kon ze goed tegen de ontgoocheling ze had er in haar ruim vijftigjarig bestaan al menigmaal mee te maken gehad Ze zuchtte terwijl ze de krant dichtvouwde. Ze stond op en liep naar de keuken waar ze een teil met warm uater vulde Ze wilde een voetbad nemen. Dat zou de koning ook gedaan hebben als de mars doorgegaan was. Men hoefde haar niet te vertellen wat lopen betekent. Zomaar een luchtfoto van Kloosterzande, de langge rekte dorpskern in de ge meente Hontenisse met naoorlogse nieuwbouwwij ken en de kerk van Groe nendijk. lezers schrijven CLUB BRUGGE EN ANDERLECHT LEDEN NEDERLAAG RWDMEN LIERSE PROFITEREN VAN SITUATIE TERNEUZEN - De spanning is terug in de Belgische competitie na de ne derlagen van Club Brugge en Ander techt. De clubs die hiervan het mees' profiteren zijn voorlopig RWD Molen beek en Lierse. RWD Molenbeek won zondag gemakkelijk van AS Oostende en Lierse wees Waregem, ook een kandidaat voor een topplaats. terug. De lange middenmoot nu met Lierse Beerschot. Standard, Antwerp en Be veren Waas hebben evenals de Liere naars een achterstand van 5 punten op leider Brugge. Beveren Waas voegde zich bij die subtop dankzij een moei zaam 2-2 gelijkspel thuis tegen Cercle Brugge. Het was een sensationeel duel met veel afgekeurde doelpunten. De ruststand was 2-2. Versluys had eerst voor Cercle gescoord waarna Ver- heecke de voorsprong opvoerde tot 2-0 Beveren vocht terug en door Janssens en De Baere werd het nog voor rust 2-2. Na de rust werden twee doelpunten af gekeurd., één van Cercle en één van Beveren. Bovendien zag de scheids rechter een gave treffer van Dirk Roe- landt over het hoofd. Lokeren, dat zondag vrijaf had, blijft op één punt van deze ploegen. Daaronder volgen op geringe afstand Cercle Brugge en FC Luik. FC Luik dat de laatste weken bijzonder goed op schot is. Vooral Lakner, de snelle spits- speler van de Luikenaars. Lakner was zondag ook weer goed voor twee doel punten in de thuiswedstrijd tegen Ra cing Mechelen. De laatste kwam van de voet Paul Courant. Minder gunstig voor FC Luik was de rode kaart voor Cafjou, één van de gevaarlijkste man nen in de Luikse formatie. Racing Mechelen blijft door die neder laag op de laatste plaats omdat Ber- chem een verrassende 1-0 overwinning boekte bij La Louvière. Berchem kwam in de 31e minuut op 1-0 dank zij een treffer van Corckaarts. Vooral na rust drong La Louvière geweldig aan maar er werden toch erg weinig kansen gecreëerd Met de rug tegen de muur haalde Be rchem het verlossende einde. Het de gradatieduel tussen Beringen en Spor ting Charleroi werd ook al een verras sende overwinning voor Sporting. De thuisclub was ook in dit duel iets meer aan de bal maar de tegenaanvallen van de bezoekers hielden veel meer gevaar in De doelpunten van Charleroi vielen laat in de wedstrijd. Henrotay en Ge- bauer waren deze zondag voor Charle roi de doelpuntenmakers. KV Mechelen werkte zich iets op in de rangschikking door de 1-0 overwinning op Standard Luik In de tweede klas haalde leider Win- terslag een nipte 1-2 overwinning bij A A Gent. Door het gelijke spel van KV Kortrijk. thuis tegen Patro Eisden neemt Waterschei, dat met 1-0 van St Truiden won, de tweede plaats in. FC Boom speelde in een sensationele, maar erg slechte wedstrijd, met 3-3 ge lijk tegen Tilleur. St. Niklaas speelde 1-1 gelijk tegen Bergen. De overige uit slagen: VG Oostende-Tongeren 1-1. Merksem-Diest 3-3. Olympic Montignies-Turnhout 0-0. De stand: De stand in de le klas: Club Brugge 18 11 RWD Molenbeek 18 10 Anderlecht 18 10 Waregem 18 8 Lierse 18 9 Beerschot 18 8 Standard 18 8 Antwerp 18 8 Beveren Waas 18 7 Lokeren 17 9 Cercle Brugge 18 5 FC Luik 17 6 KV Mechelen 18 3 AS Oostende 18 3 La Louvière 18 2 Beringen 18 5 Sp. Charleroi 18 3 Berchem 18 2 Rac. Mechelen 18 4 4 3 26 36-16 4 4 24 34-18 4 4 24 37-24 6 4 22 29-17 3 6 21 35-24 5 5 21 32-31 5 5 21 24-21 5 5 21 23-25 7 4 21 21-10 2 6 20 32-21 9 4 19 27-23 5 6 17 28-31 7 8 13 22-30 7 8 13 18-27 9 7 13 16-26 2 11 12 14-33 5 1 11 19-29 7 9 11 12-30 2 12 10 10-33 Winterslag 15 11 2 2 24 19- 6 Waterschei 15 7 5 3 19 18-11 KV Kortrijk 15 7 4 4 18 27-16 P. Eisden 15 7 3 5 17 24-15 VG Oostende 15 6 4 5 16 14-13 Turnhout 15 6 4 5 16 13-13 Diest 15 6 4 5 16 19-20 Boom 15 5 6 4 16 15-14 Ol.Momtignies 15 5 6 4 16 11-15 Tongeren 15 4 8 3 16 13-14 St.Niklaas 15 6 3 6 15 18-13 AA Gent 15 5 4 6 14 23-23 St. Truiden 15 5 4 6 14 16-17 Bergem 15 3 5 7 11 16-24 Tilleur 15 2 5 8 9 15-25 Merksem 15 1 1 13 13 15-37 Programma voor volgende w ek le klasse: RWDM-kv Mechelen, FC Luik-Club Brugge, Lierse-Antwerp. Beveren-Charleroi, Cercle Brugge- Standard. Berchem-Anderlecht. Waregem-As. Oostende, Beerschot- Beringen, La Louviere-Lokeren. De laatste twee wedstrijden worden zaterdagavond gespeeld. 2e klasse- DiestrTumhout, St. Niklaas-AA Gent, VG Oostende-Kortrijk, Tilleur- Winterslag, Merksem-Bergen. Waterschei-Tongeren, SL Truiden- Boom, Montignies-Patro Eisden. Een beeld uit de film 'Die Verrohung der Franz Blum', die vanaf don derdag wordt gedraaid door filmhuis 't Kiekkot. GEVANGENISLEVEN Dat een langdurig verblijf in de gevangenis iemands persoonlijkheid niet ten goede komt is intussen wel bekend. De Duitse auteur Burkhard Driest - die in 1966 voor een bankoverval tot vijfjaar werd veroordeeld en dertien maanden voorarrest alsmede tweeëneenhalf jaar tuchthuis uitzat - heeft het proces van psychische en morele aftakeling beschre ven in de roman 'Die verrohung der Franz Blum'. Op basis van dit boek maakte Reinhard Hauff een film met Burkhard Dnest in de hoofdrol. Aardige bijkomstigheid: de schrijver is sindsdien een veelgevraagd acteur. H« speelde onder meer in Tramlijn Begeerte van Tenessee Williams. Die Verrohung der Franz Blum" wordt vanaf donderdag gedraaid door Zeeuws-Vlaams filmhuis 't Kiekkot'. Donderdag 20 uur: Zuidlandthea- ter, Terneuzen; vrijdag 20 uur: Chez Renee. Oostburg en zaterdag. 20 uur: De Halle. Axel. In de krant van 27 december las ik uw artikel over Louis de Scharesliep En ik voelde met u mee. want ook in ben bedrogen, en waarschijnlijk door dezelfde kereltjes. Maar eerlijk is eer lijk u overdrijft. Er zijn wis en toaarachtig nog schares lijpers. En goede ook. Ie der halfjaar komen er 2 mannen langs die prima slijpen. Ze komen geloof ik van Nieuw-Namen. En in Hulst op de Markt: hoek Steenstraat-Gentsestraat, staat iedere maandag de heer Grand- sand. En hoewel zijn karretje elek trisch werkt is er toch een hoge mate van 'romantiek aanwezig. Deze scha resliep Is een donkerogige stille man. Hij werkt uiterst nauwgezet en toege wijd. Wanneer hij bezig is, is hij een wereld op zichzelf. Je kunt er van alles achter denken. Je weet niets, enkel wat je ziet. En is romantiek niet altijd vals voor degene die zogenaamd roman tisch is. Is het nog steeds nodig, dat te meerdere eer en glorie van de wel- vaartgenieters mensen zich afbeulen voor een fooi terwijl anderen, die de romantiek zo nodig hebben een comfor tabel leven leiden, soms zelfs op kos ten van de gemeenschap. Het spreekt vanzelf dat vakmanschap altijd een grote waardering zal moeten krijgen maar laten we er maar niet om treuren dat de valse romantiek verdwijnt. T. Van den Berg- VerwiMgen Zout est raat 32 Hulst. WEER AANTAL OPMERKELIJKE VONDSTEN IN 'T ZWIN KNOKKE - In het natuurreservaat Het Zwin bij Knokke hebben vogel liefhebbers de afgelopen maanden weer een aantal opmerkelijke vond sten gedaan. Zo werd op 22 november een ijsduiker binnengebracht, die slachtofTer was geworden van de stookolie op zee. Ondanks de goede zorgen in bet reservaat heeft de vogel het niet overleefd. Dat gebeurde we! met een grote bur gemeester, die wat later is gevonden met een gebroken vleugel. Al sinds 9 november verblijft in het Zwin een wijf jesijseend, die eind november zelfs even gezelschap kreeg van een man netje. De ijseend is vrij zeldzaam en broedt in het uiterste noorden van Noorwegen en in IJsland. Uit het hoge noorden zijn trouwens veel vogels neergestreken in het zwin om daar de winter door te brengen. Van de zangvogels bijvoorbeeld, vin ken, kepen, grauwe groreen, sneeuw- gorzen, ijsgorzen, veld- en strandleeu- wenken. fratertjes en oeverpiepers. Verder hebben onder meer zilverple vieren en ganzen het Belgische reser vaat als winterverblijf verkozen. Bij een telling onder de eenden in het Zwin kwam men op 15 december tot het volgende resultaat; 1500 wilde een den, 650 smienten, 680 wintertalingen. 75 slobeenden, 4 pijlstaarten, 2 kra keenden. 430 bergeenden. 24 kuifeen- den, 3 brilduikers, 1 ijseend. 1 grote zaagbek en 18 eidereenden (op de golf brekers). Herfststormen en de eerste winterkou hadden een flinke invloed op die getallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 21