Pechiney Vlissingen sponsor van het open Zeeuws schaakkampioenschap Bugner trekt zich terug Kikkers bekert verder na zege op Blok'73 na fantastische wedstrijd VIJF INTERNATIONALS IN JONG ORANJE Damclub Middelburg Zeeuws kampioen SOSONKO VIA REMISE 7E KOGELRECORO VAN RUHL DEELNAME SOSONKO. KUIJPERS EN BOHM STAAT REEDS VAST Jos Valentijn moest vier sprinters laten voorgaan Peffgen-Kemper wonnen Keulse zesdaagse sport DINSDAG 6 JANUARI 1976 HASTINGS (ANPi - In de zesde ronde van liet schaaktoernooi te Hastings heeft Gena Sosonko remise gespeeld tegen grootmeester David Bronstem uit de Sowjet-L'nie. Sosonko deelt na de wsde ronde de zevende plaats met de Tsjech Jansa en de Brit Stean. De uitslagen zijn vijfde ronde (afge broken partij) Uhlman Keene 1-0 Zesde ronde: Miles - Uhlmann 0-1. Keene Nunn 'h-'hf: Biyui« Tiumamu 'h-'i-.. Jansa Bellin Vj-'/j: KorUjnoi - Kaplan Stean Hort So sonko - Bronslein '/*-'/»; Hartston - Si- guijonsson afgebroken. Stand na zes ronden is: 3 Uhlman iO- Dldi 5 pnt. 2 Bronstein (8owi en Kortsjnol Sow4 pnt: 4 Hort Tsj». Kaplan iVSi en Talmanov (Sowi 3v>: 7 Sosonko 'Nedi. Stean (G-B> en Jansa 'Tsji 3 pnt. 10 Nunn iG-Bi 2'«. 13 Har sten iG-Bi en Sigurjonsson (IJsll 2 pnt plus 1 afgebroken partij: 13 Bellin >G- BBisguier (VS). Keene (G-B> en Miles (G-B) 2 pnt DORTMUND - Sjaak Ruhl (Metro) heeft tijdens internationale indoorat- letiekwedstrijden in de Westfalen- halle in Dortmund het Nederlands re cord kogelstoten verbeterd en ge bracht op 16.96 meter. Het oude record stond sinds 26 januari 1969 lAmster- daml met 16.39 meter op naam van Cees van Wees IAAC). Ruhl maakte in Dortmund de volgende serie: 15.66, 15.79, 16.02, 16.53, 16.12 en 16.96. De Rotterdammer leverde zijn prestatie met een kogel die bij naweging 84 gram te zwaar bleek te zijn. AZVV-Tern.Boys 3-1 AXEL -De voetbalvereniging AZVV uit Axel speelde op eigen veld een oe fenwedstrijd tegen Temeuzense Boys. AZVV, dat een klas hoger speelt, was over het geheel genomen iets beter op dreef Het nam de leiding door doel punten van Nico Bouman en Jan van Nierop Jack Dingenouts scoorde tegen (2-li maar Bouman bepaalde de eind stand op 3-1 LONDEN - De Engelse zwaargewicht-bokser Joe Bugner heeft maandag in Ixtnden meege deeld dat hij zich uit de boks- sport terugtrekt. De 25-jarige in Hongarije geboren Bugner. die in zijn carrirre de Britse. Europese en Gemenebesttitel bezat, bokste zijn laatste wedstrijd tegen Mo hammad Ali in Koeala Loempoer in juli 1975 en verloor deze op punten. Bugner. die als zesde op de WBC- lljst van uitdagers voor een titel gevecht tegen All voorkwam, ver telde dat hij zich terugtrok omdat zijn liefde voor de sport verdwe nen was na het gevecht tegen All. Bugner boekte smds hij prof werd in 1968 51 overwinningen en leed slechts zeven nederlagen. Twee keer versloeg AU hem. behalve in Koeala Loempoer ook in een ge vecht waarin de titel niet op het spel stond In 1973 in Las Vegas In datzellde jaar verloor Bugner in Londen ook op punten van ex- wereld kampioen Joe Frazier in een gevecht over 12 ronden. Op 10 oktober 1972 veroverde Bugner in de Londense Albert Hall de Euro pese titel in het zwaargewicht door titelhouder Juergen Blln (WDli door knock out ln de acht- ste ronde te verslaan. Bugner ver dedigde zijn titel drie keer: tegen Rudi Lubbers en tegen de Italia nen Ros en Baruzzi In september 1975 stond hij de Europese titel vrijwillig af. omdat hij niet tegen de Belg Jean-Pierre Coopmans wilde uitkomen, die 20 februari in San Juan tegen AU om de wereld titel bokst VLISSINGEN - Het open Zeeuws snelschaakkampi oenschap, dat in Nederland en vooral ook in België grote bekendheid geniet en dit jaar voor de derde maal door de schaakvereniging Vlissingen zal worden ver zorgd, heeft een nieuwe naam gekregen te weten; Pechiney-toemooi. De aluminiumfabriek Pe chiney heeft het sponsor schap van boekhandel Bikker uit Vlissingen over genomen en het toernooi krijgt daardoor de moge lijkheid tot uitbreiding en nog grotere namen op de deelnemerslijst. Boekhandel Bikker had de Vlis- singse schaakclub al direct na het toernooi van 1975 laten weten graag het sponsorschap aan ande ren over te dragen, omdat een en ander de financiële draagkracht van het bedrijf te boven ging. Het bestuur van de Vlissingse club heeft nu in de alumïnumfa- briek Pechiney. zoals bekend een groot Frans concern in het indus triegebied van het Sloe - een op volger gevonden voor het zo suc cesvolle internationale toernooi, dat al tweemaal door de interna tionale' schaakmeester Gena So sonko is gewonnen. Hoewel ï'echiney in liet verleden nooit tot sponsorschap van welke soort sport heeft willen overgaan, heeft het bedrijf voor dit even ement een uitzondering willen maken omdat het ten eerste een reeds bestaand en succesvol ge beuren is en ten tweede slechts eenmaal per jaar gedurende een dag wordt gehouden. Uiteraard is men bij de schaak club Vlissingen zeer content met deze oplossing en secretaris Geert van Oorschot is dan ook al weer druk bezig met de voorbereidin gen van het toernooi, dat op 28 fe bruari van dit jaar in Britannia zal worden gehouden. Hij heeft zich al weer kunnen verzekeren van de deelname van titelhouder Gèna Sosonko, de in Vlissingen graag geziene internationaal meester Frans Kuypers en de vorig jaar als een komeet aan de schaakhemel omhooggeschoten en kersverse in ternationaal meester Hans Böhm Ook Ger Ligterink is zo goed als zeker één van de deelnemers en Jan Timman is als Nederlands jongste grootmeester uiteraard benaderd. Timman heeft de uit nodiging in beraad gehouden, evenals grootmeester Jan Hein Donner en internationaal meester Hans Ree Vanzelfsprekend staan er voor dit Pechiney-toemooi nog veel meer namen op het lijstje van de Vlis singse organisatoren. Buitenom deze meestergroep die geheel door invitatie tot stand komt en waar aan de officiële Zeeuwse snel schaakkampioen Cees de Wolf uit Middelburg ook zal meedoen, wordt er dit jaar meer aandacht geschonken aan de A-groep, waar de prijzen zullen worden aange past aan de topschakers, die daarin zullen deelnemen. Ook de Zeeuwse jeugd zal in dit toernooi weer volop aan zijn trekken komen. Zoals bekend zijn er al voorronden gehouden in no vember vorig jaar in alle drie de leeftijdsgroepen en hebben zich voor iedere groep de 12 beste jeugdschakers geplaatst. De Vlissingse organisatoren heb ben het volste vertrouwen dat het ook met deze nieuwe sponsor zal lukken dit toernooi, dat een van de belangrijkste en sterkst bezette snelschaaktoemooien van Neder land is, tot een sportief schaakge- beuren te maken op zaterdag 28 februari aanstaande. HANS BÖHM De sterkste deelnemers vorig jaar in de strijd.: links vooraan Gena Sosonko. naast hem Cor Jansen, rechts vooraan Cor van Wijgerden van Charlois en naast hem Frans Kuijpers. ZEIST (ANP) Bondscoach George Knobel heeft vijf spelers ge selecteerd voor jong oranje, die ook op 22 november in het stadio Olimpico van Rome uitkwamen in de wedstrijd Italié-Nederland. De vijf die naar Rome terugkeren voor de beslissende wedstrijd uit de voorronden van het Europees kampioenschap voor landenploe gen onder dé 23 jaar zijn Adrie van Kraay. Willy en René van de Kerkhof. Jan Peters en Frans Thijssen. In de groep is bovendien nog Wim Rijsbergen opgenomen, die bij Italié-Nederland op de re servebank zat. Uit de selectie van Knobel mogen bovendien Jan Everse, Peter Amtz. Kees Kist en Harry Lubse zich al oud- intemational noemen. De selectie voor jong oranje, die zich op 14 ja nuari in Rome voor de kwartfina les plaatst bij ieder resultaat dat beter is dan een nederlaag met twee doelpunten verschil, bestaat uit: André van Gerven, Adrie van Kraay, Harry Lubse. Jan Poort vliet, Willy van de Kerkhof en René van de Kerkhof lallen FSV). Harry Schellekens en Jan Peters (NECi, Frans Thijssen (FC Twen te), Wim Rijsbergen. Jan Everse en Martin Vreysen (Feyenoordi. Luuk Balkestein (Sparta i, Kees Kist (AZ'67). Jan van Deinsen en Peter Amtz (Go Ahead Eagles). INZELL (ANP) - Jos Valentijn, de laatste dagen van het vorig jaar zeer succesvol te Inzeil, heeft maandag vier sprinters moeten laten voorgaan op de 500 meter. Valentijn werd maandag door de komst van de Ame rikaanse en de Russische ploeg gecon fronteerd met aanzienlijk sterkere concurrentie dan vorige week. Tussen de beste drie rijders. Koelikov, Moeratov en Muller bestond maandag te Inzeil maar een minimaal verschil. Koelikov won in 38.90 voor Moeratov (38.98) en Muller (39,09). Ook bij de dames eindigde de korste afstand in een overwinning voor een lid van de Sowjet-ploeg. namelijk Vera Krasjnova: zij was rond een halve se conde sneller dan Leah Poulos en Ca thy Priestner. Belangrijkste uitslagen van de wed strijden van maandag zijn: heren, sprinters. 500 meter- 1 Jevgeni Koela- kov (Sow) 38.90 sec: 2 Valeri Moeratov iSowi 38.98: 3 Peter Muller (VS) 39,09: 4 Jim Chapin 'VSi 39,40; 5 Jos Valentijn (Ned) 39.41; 6 Vladislav Sjikoelov (Sow) 39.54; 7 Andrej Malikov (Sowi 39.58; 8 Aleksander Safronov (Sow) 39.70: 9 Eppie Bleeker (Ned) 40.06; 10 Vladimir Kastjsje 40.09. Ook de 1000 meter bij de sprinters le verde een overwinning op voor de Rus Koelakov. Jos Valentijn werd tweede met een achterstand van 11/100 secon de. Bij de all-rounders werd de 500 me ter gewonnen door Hans van Helder, die een tijd liet noteren van 40.63 se conden. Bij de dames herstelde de Amerikaanse Sheila Young zich van een matige 500 meter, door op de kilo meter tweede te worden achter de Ca nadese Cathy Priestner. De uitslagen zijn. heren, sprinters. 1000 meter: 1 Koelakov 1.21.62: 2 Valentijn 1.21.73: 3 Safronov 1.21.98: 4 Moeratov 1.22.18: 5 Malikov 1.22.30; 6 Muller 1.22.38; 7 Freese 1.23.21: 8 Bleeker 1.23.47: 9 Sjikoelov 1.23.83; 10 Gaetan Boucher (Can) 1.24.07. Heren, all-rounders, 500 meter: 1 Hans van Helden (Ned) 40.63; 2 Gaetan Bou cher (Can) 40,91; 3 Jan Irovsky (Tsji 41.02; 4 Helmut Kraus (W-Dld) 41.64; 5 Collin Coates lAusi 41,75: 6 Stefan Panzer (W-Dld) 42.06: 7 Hubert Hirsch- blicher (W-Dldi 42,14: 8 Klaas Vriend (Nedi 42.19. 9 Jan Derksen (Ned) 42.34. Hans van Helden werd tweede op de 5000 meter. Hij kwam ruim zes secon den tekort op de winnaar Mike Woods (VS i. die een tijd reed van 7.47.45. Van Helden reed 7.53.75 De derde plaats was voor Peter v. d. Kant, Jan Derk sen werd vijfde. Bij de dames won de Russin Nlna Statkewitsj de 1500 meter in 2.18.23, Haar landgenote Averina werd tweede in 2.19.85. De uitslagen zijn: heren, all-rounders, 5000 meter: 1 Mike Woods (VS) 7.47.45; 2 Hans van Helden (Ned) 7.53.75; 3 Pe ter van der Kant (Nedi 7.54.36; 4 Collin Coates (Aus) 7.54.75; 5 Jan Derksen (Ned) 7.56.17; 6 Charles Gilmore (VS) 7.57.04: 7 Piet Kleine (Nedi 7.57.26: 8 Daan Gompen 'Nedi 7.57.75; 9 Gerrit Woudenberg (Nedi 7.59.22; 10 Guenter SchuhmancherW-Dld) 8.06.56. KEULEN (ANP) - De Westduitsers Dieter Kemper en Wilfried Peffgen zijn afgeschoten als winnaars van de Keulse zesdaagse. Het Westduitse koppel, dat pas tot stand kwam nadat hun partners Fritz en Gilmore door een valpartij werden uitgeschakeld, verzamelde meer pun ten dan Pynen Hantz (tweede) en Bugdalh/Hempe! (derde), die in de zelfde ronde eindigden. De uitslag van de zesdaagse van Keu len. waarin 2.207.3 km werd afgelegd Is: 1 Peffgen/Kemper (W-Dld) 287 pnt; 2 Pijnen/Haritz (Ned-W-Dldi 214 pnt; 3 Bugdahl/Hempel (W-Dld) 181 pnt; op twee ronden. 4 Schuiten/Duyndam (Ned) 233 pnt; op drie ronden5 Schul- ze/Renz (W-Dld) 112 pnt; op vier ron den: 6 Van Lancker/Clark (Fr/Aus) 354 pnt; op tien ronden: 7 Schütz/Hermann (W-Dld/Liei 233 pnt. op 17 ronden: 8 Stam/De Meyer (Ned/Bel) 164 pnt; op 20 ronden: 9 Puschel'Küster (W-Dld) 74 pnt. Bekerkadertoernooi Zeeuwsch-Vlaanderen ZUIDZANDE - Het duel in de kwartfinales om de Zeeuwse volleybalbeker tussen Blok '73 en Kikkers zou een finale waardig geweest zijn. Alleen al door zo'n wedstrijd, waarin zoveel spanning en goed vol leybal te zien is kan de hele bekerstrijd geslaagd worden genoemd. Het was een ware te dwingen. En ook in deze set hielden beide ploegen elkaar lang in even wicht. Ook nu lukte het Blok niet Kikkers van de overwinning af te houden. Met 14-16 werd deze door Kikkers op de naam geschreven wat opnieuw een succes voor de dit sei zoen niet te stuiten zegereeks van Kikkers betekende. Kikkers plaatste zich hiermee als eerste voor de halve finales van de volleybalbeker. Naast dit bekerduel werden er ook nog twee wedstrijden in de eerste klas da mes gespeeld. Daarin verloor PZEM erg verrassend van Herstaco/EWC (1- 3). PZEM dat duidelijk op weg was een vaste tweede plaats achter Mor ris/Hulst in te nemen, heeft hierdoor sterke concurrentie gekregen van het zelfde Herstaco. dat in deze wedstrijd de laatste strohalm met beide handen aangreep. Het was een duidelijke zege voor de bezoeksters, die in de eerste twee sets met 7-15 en 12-15 al een goede basis gelegd hadden voor de uit eindelijke overwinning. In de derde set kwam PZEM echter nog even terug wat een spannende 16-14 setwinst op leverde. In de vierde set kreeg Her staco wat meer overwicht en het kon de overwinning via 12-15 veilig stellen Blok '73 slaagde er in de eerste set vrij gemakkelijk in met 15-5 Ovisa te vers laan, In de tweede set ging dat heel wat moeilijker en kon Ovisa zelfs de stand via 13-15 weer gelijk trekken. Het lukte Blok om zich goed te herstel len en deze zege via 15-9 en 15-12 ver diend in eigen huis te houden SAS VAN GENT - In cafe De Reseda te Sas van Gent start donderdagavond het traditionele bekerkadertoernooi van het biljartdistrict Zeeuwsch- Vlaanderen. Aan dit toernooi nemen deze keer zeven spelers deel. In tegen stelling tot voorgaande jaren hebben dit keer Theo Platjouw, Frank de Rijk en Frits Bakker niet ingeschreven. De deelnemers zijn: Louis Dallinga (250 caramboles). Theo Tas (200 ca ramboles). Tonny van Eenenaam, Theo Verlinde. Robert Claeyssens en Peter Snelders (allen 150 caramboles). Er wordt donderdagavond gespeeld en verder de gehele zaterdag en zondag slijtageslag, die vijf sets duurde en vijf sets uitstekend tot soms briljant volleybal op leverde. Kikkers zag erg tegen deze wedstrijd op, waardoor de bezoekers de zenuwen maar nauwelijks de baas bleven. Blok '73 speelde veel ontspannender, wat vooral aan het net een overwicht ople verde. In de eerste twee sets kon Kik kers geen weerwoord vinden op dit overwicht, waardoor het een duidelijke 2-0 achterstand opliep. In de derde set liet Blok de teugels wat vieren, zodat Kikkers de achterstand wat kon in lo pen. Hierna ontspon zich een eind strijd, die men niet licht meer zal ver geten. In het algemeen was de aanval van de thuisclub evenals het blok wat beter, maar de pass was daar tegen over minder verzorgd Vooral het slecht stoppen van de service deed de thuisclub nogal wat punten nodeloos verspelen. Maar het was voornamelijk de enorme inzet van beide partijen, die deze sets zo aantrekkelijk maakten. Met een zeldzame score van 18-20 slaagde Kikkers erin een vijfde set af BILJARTTITEL VAN TERNEUZEN TERNEUZEN - De Temeuzense bil jartkampioenschappen worden vol gende week afgesloten met een kampi oenschap kader 38/2. Deze klas is voor het eerst gecreëerd omdat in de voor gaande jaren Jack van Glansbeek en Frits Bakker niet aan de bak kwamen omdat hun moyenne te hoog was. Zij promoveerden uit de le klas en daar boven was niets meer. Om dit euvel te verhelpen organiseert men ln café Cen traal een kaderkampioenschap. Van Glansbeek en Bakker zijn de enige spe lers, die een handicap krijgen opge legd. De deelnemers Jan van Es, Jan van Tiel, Jos Scheele en Gerrit Krijger spelen 150 caramboles, Van Glansbeek speelt er 200 en Bakker 250. Het kampioenschap start dinsdaga vond om 19.00 uur De uitslag luidt: Engelvaart (Aagtekerkei-Boon (Middelburg) 2-0, Blaas - Kammeraat 0-2. Willemse - Da- vidse 2-0, Bosselaar - Wiskerke 0-2. Houmes - Van Gorsse 1-1. Provoost - Baaijens 1-1, Blaas - Tange 1-1. De Smit - Strooband 2-0, Bosselaar - Baai jens 0-2. Provoost - Walraven 1-1 Op de foto staan de Middelburgse spe lers rond de tafel, waarop Jan Baaijens zijn partij tegen Bosselaar winnend zou beëindigen AAGTEKERKE - Het daintiental van Middelburg is gisteravond in de strijd tegen Aagtekerke kampioen van Zee land geworden. De hoofdstedelingen behaalde een 10-10 gelijkspel, hetgeen voldoende was voor de titel. In feite bracht ad'spirant Jan Baaijens het kampioenschap voor de Middel burgers binnen: in de laatste partij van deze avond versloeg hij zijn opponent Bosselaar. hetgeen voldoende was voor de puntenverdeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9