oAGENDfe Uitgebreide inspraak rond bestemmingsplan Dauwendaele Raad Middenschouwen stelde plan Ellemeet-Zuid vast Marktberichten RESERVES IN RAADSCOMMISSIE OVER WONINGBOUWPROGRAMMA VAN B. EN W. VAN MIDDELBURG Oplossing voor de reconstructie van Oude Vlissingseweg Werken op zondag DINSDAG 6 JANUARI 1976 t «OVINCIAIE ZEEUWSE COURANT 5 WOONGEBIED MET STEDELIJK KARAKTER' OPMERKELIJKSTE ONDERDEEL VAN HET PLAN Jeugddag van Shalom en Samuël DOORGAAND VERKEER WORDT GEWEERD MIDDELBURG Het gemeentebe stuur van Middelburg heeft een uitge breide inspraakprocedure op gang ge bracht over het bestemmingsplan Dauwendaele II. Belanghebbenden krijgen op verschillende manieren ge legenheid om hun mening te geven over dit plan voordat het ter beoorde ling aan de gemeenteraad wordt voor gelegd. Het plan omvat hel. gebied 'achter' het station. Het wordt begrensd door de Vrijlandstraat, de Dauwendaelse- straat, het nog aan te leggen verleng de gedeelte van de Krultmolenlaan. de gehele Segeerssingel en de Buitenhof- straat (dit is de al aangelegde asfalt weg die evenwijdig loopt aan de Schroeweg)- Het meest opmerkelijke onderdeel van dit plan is de voorgenomen bouw van ongeveer 325 woningen, waarbij wordt beoogd dit nieuwe woongebied een 'stedelijk karakter' te geven, der doorgaand autoverkeer. Over het- plan wordt dinsdagavond 13 januari een informatie- en overlegbij eenkomst gehouden aanvang acht uur) in het ontmoetingscentrum Dau wendaele. Uitnodigingen voor deze bij eenkomst vergezeld van een infor matiemap met tekeningen zijn ge zegden aan de leden van de gemeente raad, de Welzijnsraad, de Vrouwen Adviescommissie voor de woning bouw, de wijkverenigingen Dauwen daele en Zuid, de woningbouwvereni ging Middelburg, de in Middelburg werkzame makelaars en de (toekom stige) gebruikers en bewoners van gebouwen en huizen die in het gebied liggen of er aan grenzen. Aan de geadresseerden wordt vraagd om al vóór de te hoi bijeenkomst schriftelijk op het plan te reageren. Daarvoor kan men ge bruik maken van een 'reactie-formu lier', dat bij de informatiemap is ingesloten. In het Ontmoetingscen trum Dauwendaele is vanaf vandaag dinsdag een grote gekleurde kaart van het plan opgesteld met daarbij de officiële toelichtingen en voorschriften. Deze kaart en de ande re officiële stukken zijn ook op werk dagen tussen 8.00 en 17.00 uur te bekijken in het leeskamertje van het stadhuis. vorm blijven behouden als herinne ring aan de historische, bolwerken, die hier voor de aanleg van het Kanaal door Walcheren aanwezig waren. Aan een gedeelte van de Segeerssingel is nog ruimte voor nieuwe woning bouw. Stedelijk Overgang In de informatiemap wijst het ge meentebestuur er op dat het plan Dauwendaele II kan worden be schouwd als een overgangsgebied, dat tegen de binnenstad aanligt, maar ook deel uitmaakt van de nog nieuwe wijk Dauwendaele. Gekozen is daarom van een mengeling van bestemmingen. Het toekomstige woongebied zal dicht ge bouwd worden, zodat daarin het idee van de geconcentreerde bebouwing, in de binnenstad wordt teruggevonden. Mm of meer rond het woongebied treft men diverse algemene voorzie ningen. De meeste van deze voorzie ningen zijn reeds gerealiseerd, zoals het winkelcentrum Dauwendaele. het oecumenisch kerkcentrum De Hoek steen' het gebouw van de provinciale bibliotheekcentrale, en de openbare basis- en kleuterschool De Rosen- burch'. Binnenkort zal in dit gebied begonnen kunnen worden met de bouw van een wijkgezondheidscen trum en de nieuwe rijkspedagogische academie met een daarbij behorend sportterrein. Aan de Vrijlandstraat is voorts nog ruimte beschikbaar voor de bouw van enkele kantoren en even tueel een motel. In het plan zijn enkele monumenten zoals de boerderij Dauwendaele en het buiten 'Rozenburgh' gehandhaafd- Bovendien zal de Segeerssingel zijn Over de wcmngbouwplannen wordt onder meer opgemerkt dat aan de achterzijde van de woningen een bin- nenterreintje is gesitueerd voor het parkeren van de auto's, al is dit nog geen vaststaande zaak. Het is in elk geval de bedoeling om in de straten voor de huizen geen auto's toe te laten. Het stedelijk karakter van het woon gebied wil men onder meer bereiken door: verwevenheid van functies. kleinschaligheid, wisselingen in gevel hoogte. gesloten gevelwanden (die slechts hier en daar worden onderbro ken. bijvoorbeeld door onderdoorgan gen). geen voortuinen maar een stoep als overgangsgebied tussen de woning en de openbare ruimte, korte afstan den tussen de voorgevels en dichtbe bouwde hoeken. Rond het gehele woongebied is een' verzamelweg geprojecteerd. De woon gebieden kunnen met de auto bereikt! worden via een weg waarover men ook weer dien: terug te keren. Daar. mee wordt het doorgaande verkeer, geweerd. Voor de voetgangers, brom-; mers en fietsen wordt Scouting.groep Middelburg-Zuid raakt onderkomen kwijt MIDDELBURG De Kazan de Wolf- gr'icp een onderdeel van Scouting Nederland te Middelburg Zuid en Dauwendaele komt op korte termijn op straat te staan. De padvinders- groep bestaande uil kabouters, welpen I en verkenners had een lijdelijk onder komen gevonden in het winkelcen trum Dauwendaele. onder de uitdruk kelijke voorwaarde dat als er een1 huurder kwam opdagen voor het door hen In gebruik genomen pand. de groep het gebouw moest verla- aaarentegen| Eén dezer dagen Is er een huurder een groot aantal mogelijkheden ge-i voor he: winkelpand gevonden, metj schapen. In het plan wordt ook de| nodige aandacht geschonken aan groenvoorzieningen en speelgelegenhe- den. Met tot 1979 een 350 woningen per jaar Voortzetting van de 'groeitendens' MIDDELBURG Het woningbouw programma voor de gemeente Middel burg zoals burgemeester, en wethou ders zich dat voor de komende jaren voorstellen, is maandagavond in de raadscommissie gemeentewer ken/ruimtelijke ordening gereserveerd ontvangen. Het streefcijfer om tot en met 1973 een 350 woningen per jaar te bouwen, ondervond van verschillen de kanten kritiek. PvdA-raadslid D. Boogerd stelde als eerste dat dit streefcijfer hoger ligt dan het ETI in een rapport, waarop het cijfer is gebaseerd, als wenselijk heeft aangegeven. Tegelijkertijd constateerde de heer Boogerd dat b en w met het groeicij fer van 350 per jaar afwijken van wat in de doelstelliiïgennota Midden-Zee land is aangegeven. Hij stelde dat een aantal van 350 voortzetting van de tot nu toe gevolgde groeitendens is. Webhouder W. P. J. Baars ontkende dit in zekere mate. Als commissie voorzitter en voorzitter van de werk groep die het woningbouwprogramma opstelde zei hij dat het aantal van 350 een "verlaagde groeitendens' is. Enkele jaren geleden lag de groei nog op 600 woningen per jaar en de laatste jaren op een 400. Daarnaast stelde hij dar het aantal van 350 lager is dan het aantal dat volgens de in de doelstellingennota Midden-Zeeland- teerde 'evenwichtige groei' zou zijn te verwachten. Na de heer Boogerd zei WD-raadslid van den Boogert- Selhorst het woningbouwprogramma een 'zwak stuk' te vinden. Zij vond dat de gehanteerde cijfers nergens "hard' gemaakt waren. Gezien de inge zakte economische groei en de huidi ge leegstand achtte zij een aantal woningen van 350 per jaar tre hoog. In antwoord daarop zei wethouder Baars dat het „een uitermate moeilij ke zaak" blijft om in de huidige omstandigheden een juiste prognose te maken. Het cijfer van 350 vond hij een redelijk uitgangspunt. „Een rede lijk goede grens. Daar doe je elkaar geen kwaad mee", vond hij. Spuistraat het gevolg dat de ongeveer G5 jongens, c-n meisjes van de Kazan de Wolf-; groep op straat komen te staan. „Een1 bijzonder betreurenswaardige zaak", aldus akela Rietveld die samen met de overige leiding van de groep naar stig naar een ander onderkomen aan het zoeken is. „In twee jaar tijd is er Bijeenkomst van 'De Fantoomzalm' toomzalm' te Middelburg ccn bijeen j komst in het ontmoetingscentrum Dauwendaele. De heer W. A. Tomey.i rédacteur van het blad 'TI'H, mede werker van het maandblad van de Nederlandse bond 'Aqua Terra' er. andere vakliteratuur spreekt hand van dia's over aquaria, eenkoms'. in bet ontmoetingscentrum begint om 20 uur. SEROOSKERKE (W.) Gouwe Reyers hield manegewedstrijd voor ponyruiters SEROOSKERKE De rljverenJging 'De Gouwe Reyers' uit Scrooskerke hield zaterdag een manegewedstrijd voor ponyruiters in de eigen manege. Aan deze wedstrijd nam een 30-tal van zondagsschool Tweemaal veiling per week van een goed stuk jeugdwerk voor deze combinaties deel en bestond ook een wijken opgebouwd en het zou jammer! Koecle belangstelling van de kant van zijn als dit door gebrek aan onderko-1 te publiek. In dezelfde vergadering ging de com-j missie gemeentewerken akkoord metj verkoop van vier vervallen monumen tenpanden in de Spuistraat aan het, T - pensioenfonds van Van Gelders Pa- ™n }n endere klassen kan meri MIDDELBURG Kuiperspoortthea- ter, 18 uur: Workshop Jazz Big Band. De Schakel. 20 uur: films vakantie in Zwitserland. OOSTBURG Ledel. 20 uur: cabaret 'Je moet er mee leren leven'. ZIERIKZEE Stadhuis. 20 uur: Nieuwjaarsreceptie b en w. BERGEN OP ZOOM 20 uur: His- toixe d'O 18 jr- GOES Grand. 20 uur: De twee missionarissen: vier vuisten voor het geloof, 14 jr. HULST Koning van Engeland. 20 uur: Love Swedish Style. 18 jr en 20.30 uur: Sherlock Jones a.l. MIDDELBURG City, 20 uur: For Pete Sake. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Het Deense sleutelgat, 18 jr. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Het 5e offensief, 18 jr. GOES Museum, 11-12 en 13.30-17 uur: Houtskooltekenwerk. HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwerktui- gen. HULST Den Dullaert, 9-12. 13-17-3C en 18.30-24 uur: Plastieken. MIDDELBURG Zeeuws Museum 10-17 uur: Kunst in Zeeland 1900-1975 en Vroegmiddeleeuwse sieraden. Rijksarchief 10-17 uur: 15 generaties Dopers. vleeshal, 14-17 uur: werken Zeeuwse Kunstkring, OOSTBURG Gemeentehuis, 9-12 en 14-16 uur: Jeugdboeken. SINT-ANNALAND De Meestoof. 15- 17 uur: 500 jaar St-Annaland. TERNEUZEN Galerie des Beaux Arts, 10.30-18 uur: schilderijen Johari Koopmans- ZIERIKZEE 't Lange Uus, 10-12 en 14-17 uur: Wandkleden Yvonne van den NOORD- en MIDDEN-ZEELAND Goes, telefoon 01100-14444 Zceuwsch-Vlaanderen - Terneuzen, tele foon 01150-4444. Tholen en Sint-Philipsland Tele foon 0011. MIDDELBURG Op technisch ni veau is overeenstemming bereikt over de reconstructie van de Oude Vlis singseweg tussen Middelburg-Zuid en Souburg-Noord, die vorige maand leidde tot onenigheid tussen de ge meentebesturen van Middelburg en Missingen. Zoals gemeld dreigde het gemeentebe stuur van Middelburg de nabuurge meente met een bezwaarschrift als deze de inmiddels aanbestede rond weg om Groot Abeele onverkort zou uitvoeren. Deze oplossing waarover door Vlissingen nauwelijks overleg was gevoerd zou namelijk op Mid delburgs grondgebied onder meer tot ernstige aantasting van het groen leid den. Inmiddels is tussen de gemeentebestu ren en het wegschap Walcheren op technisch niveau overeengekomen dat de Oude Vlissingseweg de oudste weg op Walcheren volledig gehand haafd blijft en bestemd zal worden voor fietsverkeer en aan de oostelijke zijde een parallelweg voor het auto verkeer komt. Deze parallelweg sluit dan aan op een enigszins gewijzigde rondweg bij Abeele. In de Middelburgse raadscommissie gemeentewerken, waar deze oplossing naar voren kwam, toonde men zich ingenomen met dit resultaat. In de vergadering van de verkeerscommis- sie. die morgen wordt gehouden ko men de consequenties voor de veilig heid in de Staterdaan aan de orde. O, EN WEST-SOUBURG Tentoonstelling 'Scheldevliegers' SOUBURG De postduivenhouders- vereniging T>e Scheldevliegers' te Vlissingen hield een tentoonstelling. Er werden 215 duiven geëxposeerd verdeeld in 8 klassen. De heer H. J. van Es uit Yerseke keurde de duiven. De uitslagen in de verschillende klas sen zijn: oude doffers: 1 M. J. Boo gaard: 2 C. Bayens: 3 L. A. Lievense; oude öuivinnen: 1 P. J. Alebregtse; 2 G. C. van Boven; 3 P. J. Alebregtse: jarige doffers: 1 L. A. Lievense; 2 J. Izeboud; 3 P. J. Alebregt-se; jarig duibinnen: 1 P. J. Alebregtse; 2 G. van Boven; 3 P. J. Alebregtse; jonge doffers: 1 P. J. Alebregtse 2 P. J. Alebregtse; 3 J. K. Dommisse; jonge duivinnen: 1 J. Wolfers; 2 C. Sponse- lee; 3 A. P. Rottier; late jonge dof fers: 1 L. A. Lievense; 2 W. Daane en zn; 3 J .Platteeuw; late jonge duivin nen: 1 E. G. H. Graafhuis; 2 P. J. Alebregtse; 3 J. K. Dommisse. pier. De restauratie van deze panden, die de gemeente al vele .jaren in eigendom heeft, is inmiddels al aanbe steed, Met wethouder Baars toonde de com missie zich verheugd met deze trans actie. .,De Spuistraat krijgt er een enorme impuls door", verwachtte thouder Baars. Van Gelder Papier koopt de vier panden voor een bedraj van 88.000 gulden. Na ae restauratie zijn de huizen bestemd voor ver huur. De commissie stemde verder ook in met de verkoop van een tweede ter rein aan de Kleverkerkseweg aan ijzergieterij Bodaert. Op grond, die onmiddelijk grenst aan het terrein waar momenteel de nieuwe ijzergiete rij in aanbouw is, had Boddaert al een optie. In de rondvraag kwam nog naar vo ren dat de eigenaar van het Trefcen- ter (Bijenkorf) na overleg met het gemeentebestuur nieuwe oplossingen overweegt voor de blinde muur de Zandstraat. Er wordt onder i gedacht aan muurschilderingen, omdat de oorspronkelijk bevestigde plexiglaskoepels steeds worden ver nield. Burgemeester en wethouders zijn ver der attent op verkoop van met over heidssubsidie tot stand gekomen res tauratiewoningen als tweede woning. PvdA-raadslid T. Klaver signaleerde een dergelijk geval in de Spanjaard straat. Uit het antwoord van wethou der Baars bleek dat de gemeente met zijn woningverordening nog vrij machteloos staat. Men wacht momen teel op een proefproces dat de ge meente Goes in een soortgelijke zaak voert. men teniet zou worden gedaan", aldus de heer Rietveld, die zelfs nog een wachtlijst heeft van meer dan tien gegadigden. In de binnenstad is er I misschien oog wel een accommodatie! voor de groep te vinden maar het is: volgens hem juist van belang dat de, kinderen uit deze wijken niet over de bruggen en door het drukke verkeer] naar andere stadsdelen behoeven te gaan. Getracht wordt dan ook om in de wijken Dauwendaele en Zuid een vervangend onderkomen te vin den- TAFELTENNISTOERNOOI VOOR SCHOLIEREN MIDDELBURG Zaterdag 10 januari wordt in Middelburg een tafeltennis- tcemooi voor basisschol leren op 't Zand gehouden. De tafeltennisvereni ging 't Zand heeft de organisatie in handen. Vanaf 13 uur "s-middags wordt in klassen gestreden om de scholierenti- tel van 't Zand. In de hoogste klasse is Wilfred Joossens de grote favoriet. De meeste tegenstand zal van Ronald Janisse of Eric Meyers te verwachten nog (gratis) inschrijven tot en met woensdag 7 januari in "De Vergulde Baars' of op de openbare lagere school "De Sandenburgh', waar de schoolvertegenwoordigers van het ta fel tennistoernooi zijn. De prijzen zul len omstreeks 18.00 uur uitgereikt worden. Nieuwjaarsdrive b.c. Papyrus '65 De bridgeclub "Papyrus '65' heeft terdagavond de langzamerhand traditi- cneel geworden Nieuwjaarsdrive ge houden. Dat deze drive populair gaat worden was te merken aan het aantal inschrijvingen: 48 paren. Er werd gespeeld volgens het top- integraalsysteem. Dankzij de goede or ganisatie kon men zich regelmatig op de hoogte stellen van zijn eigen.plaats op de ranglijst De aan deze drive verbonden wisselprijs ging ditmaal naar het in Zeeland recreërende echtpaar Kruyt uit Veere. Voor de prijzen, die "Papyrus' te beschikking had gesteld, kwamen verder nog de volgende 14 echtparen in aanmerking: 2 mevr. Swagermans-Hr. Westrate 64.67 pet, 3 echtpaar Puis 60.96 pet, 4 mevr. Morsheim-hr. Zonbroek 60.78 pet. 5 echtpaar Aerssens 60.51 pet, 6 hm Cals-v. Dijk 60.42 pet, 7 echtpaar Parent 60.14 pet, 6 hm Klïnk-de Rie 58.97 pet, 9 hm. Cals-Dreessen 58.24 pet, 10 hm Koomar.-Laurens 57.88 pet, 11 echtpaar Van Delft 57.43 pet, 12 hm- Briers-v. Heilsbergen 57.34 pet, 13 hm. Conyn-Schrijnemakers 57.07, echtpaar Crena-Uiterwijk 55.80 pet ds. Eekman-Woltering 55.53 pet. Parkoersbouwer J. Vader liad voor een afwisselend en aantrekkelijk par koers gezorgd. Voor het eerst namen aan de wedstrijd ook B-ruiters deel. Over het algemeen reden de deelne mers sportief en leverde men leuke prestaties. Uitslag gewoon springconcours, klas) B 1 Marloe Bos met Pearl Kleppert - jesj; 2 Clara Goedhart met Ursulaj (Gouwe Reyers): 3 Kees de Visserj met Alex (Gouwe Reyers): 4 Jan Dieleman met Max Kleppertjes); 5 Marjan Steyn met Frida 'Weeirui- ters). Gewóón springconcours, klas L: 1 An net Timmerman met Pieter SINT- ANN ALAND Tijd» hervormde zondagsschool, zondagmid dag :n de Nederlandse hervormde kerk te Sint-Aruialand nam leidster K van Winkelen wegens har aans'aande hu welijk afscheid- Deze bijeenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 116 vers 1 en 11 en Psalm 100 vers 1 en 4. waarna de heer J. Scherpenisse voorging in gebed Hier na vertelde mejuffrouw Van Winkelen, voor het laatst een bijvelverhaal over, *hap /.Jld de Wijzen ut» het Oosten. De heer M i1.*' J Ampt dankte de leidster voor hei vele werk. dat ze gedurende een groo* aantal jaren voor de zondagsschool had gedaan en bood haar ern envelop pe met inhoud aar. Mejuffrouw M van 't Hof dankte haar namens de kleine groep en bood een set lang speelplaten aan. Na een kort dank woord van de scheidende leidster sloot de heer C. van Winkelen de bijeenkomst met dankgebed en werd tot slot gezongen Psalm 12! vers 3 en Dropping van PJZ De afdeling Tholen en Stnt Philipstai van de nen had Bij ten de 'ongel zitter Toon I over 8 ktloi bmnen Sn c* Car hes Pun'. Suurland. M; de volgende len waren 175 minutei KRABBENDIJKE Donderdag 3 Ja-I finish' nuari houdt de afdeling Oost-Zuid-, Beveland van de Nederlandse Fruitte lers Organisatie een snoeidemonstra- tie op de bedrijven van de heren Van| Kruiningen en Vogelaar aan de Ha- Paardebloem): 2 Mar. de Faauw met venweg te Krabbenöijke. Er wordt Richard (Gouwe Reyers3 Ina Cruqebij deze demonstratie de nadruk ge- met Honny 'Walcheren); 4 Tres. Pica-, vet met Killy Kleppert j es Gewoon springconcours, klas M en Z: j 1 Marjan Timmerman me: Medley (De Paardebloem): 2 Ann. Plcave: mei Eminent Kleppert;esi3 Jaap: Joosse met Amoretie (Gouwe Rey j ers). Parijs springconcours over 5 hinder nissen. klas B: 1 Marloe Bos met Pearl (Kloppertjes); 2 Chr van Fraas- en met Goldstar (Paardebloem); 3 Jan Dieleman met Max (Kleppertjes); 4 Kees de Visser met Alex 'Gouwe Reyers5 Han Wattel met Taraan Oranjebloem. Parijs springconcours, klas L„ Z: 1 Marl, van Nieuwenhuizen met Eymerondo (Paardebloem); 2 Ann. Pi- cavet met Eminent (Kleppertjes); Arm. Timmerman met, Pieter (Paarde bloem), 4 Jol. Cruqe met Skippy (Walcheren); 5 Ina Cruqe met Honny (Walcheren Uitslag rubriek besigaande rijpony: 1 Christ, van Fraasen me: Goldstar (Paardebloem); 2 Trees Picavet met Kily (Kleppertjes): 3 Marjan Balvers met Valentino (Paardebloem); 4 Mar- jo Cruqe met Daneldo (Walcheren); Jaap Joosse met Amorette (Gouwe Reyers). VEERE Inwonertal Veere met 138 omhoog Het zielental van de gemeente Veere nam in 1975 toe met 138. Op 31 de cember 1974 bedroeg het aantal inge zetenen 4112 (2091 mannen en 2021 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 57 (23 mannen en 34 vrouwen) en door vestiging me: 324 (158 mannen en 166 vrouwen); het verminderde door overlijden met 34 20 mannen cm 14 vrouwen! en lTCe.m Haa..( aoor vertrek me: 209 (114 mannen en 95 vrouwen)- Op 31 december 1975 be droeg het inwonertal dus 4250 (2133 mannen en 2112 vrouwen). Er werden 81 huwelijken voltrokken, er werden 5 echtschijdingen ingeschreven. M/r<?TfC4 PE'P Tijdrede SGP WESTKAPELLE Morgen, woens dag. houdt ds. D. Slagboom, christe lijk gereformeerd predikant, te Baren-' drecht. een tijdrede in Westkapelle. Dit gebeurt op uitnodiging van de SGP in Westkapelle. De bijeenkomst wordt gehouden in bet verenigingsge bouw van de gereformeerde gemeen te, aanvang 19-30 uur. BEZWAAR LANDBOUWER ONGEGROND VERKLAARD BOER WILDE GARANTIES VOOR BEDRIJF SC.HARENDIJKE De gemeenteraad van Middenschouwen heeft maandaga vond het bestemmingsplan voor het gebied EUemeet-Zuid vastgesteld en de bezwaren van een landbouwer in de kom van Ellemeet tegen deze plan nen ongegrond verklaard. Dat ging echter niet zonder discussie en met de stem van de heer S- J. Bijdevaate (sgp) tegen. De heer Bijdevaate was het met de bezwaren van de genoem de landbouwer eens. die garanties wil de van de gemeente, dat zijn grond, behalve het deel dat hij af moest staan, het dorp en dan is het te verwachten niet nog verder in gevaar zal komen j dat de kern uitbreidt en 'net bedrijf in inwerking treding van het bestem-1 de knel komt. Wanneer de betrokkene bouwer uit de bezwaren wel degelijk gegrond waren. „Je kunt niet uitbrei den zonder een verbinding met de kern", aldus burgemeester E. Bae- rends in zijn antwoord. „En dan is er geen andere mogelijkheid in Elle meet". Uit gesprekken met het land bouwschap en de betreffende landbou wer is gebleken, dat men het niet helemaal eens kon worden, vooral omdat de gemeente geen garantie kan geven, dat in de toekomst het bedrijf gevrijwaard blijft van de gevolgen van uitbreiding. „Wat niet wegneemt", aldus de voorzitter, „.dat er een grote j mate van begrip bestaat bij het ge- meentebestuur. Maar afspraken voor; over tien jaar kunnen niet gemaakt I worden". Bovendien, zo vertelde hij, ligt het bedrijf midden in de kom van mingsplan. Hij wil ervan verzekerd zijn zijn bedrijf onbelemmerd te kun nen voortzetten, ook wanneer Elle meet verder zou uitbreiden. „Een moeilijke zaak", vond de heer C. J. van Burg (lijst Van Burg), die best begrip kon hebben voor de landbou wer, die zich in zijn mogelijkheden belemmerd voelde. Maar hij vond toch dat de bedreigde kernen leefbaar ge houden moeten worden door middel van uitbreidingen en dat in dit geval het algemeen belang de voorkeur ge niet. Hij vroeg zich wel af hoelang de pocedure zou duren wanneer de be zwaarschriften gehandhhaafd blijven, zowel van de kant van de landbouwer als van het landbouwschap, dat zich al evenmin met de plannen kan vere nigingen. „Zijn er mogelijkheden on derzocht om de leefbaarheid van het bedrijf te garanderen op een andere manier", vroeg de heer L. den Boer (arp) zich af. Ook hij kon de bezwa ren wel aanvoelen en vond de term 'ongegrond verklaren' van hei be zwaarschrift niet op zijn plaats, om- dat van het standpunt van de land de bezwaren handhaaft kan zeker een lange procedure worden, maar een alternatief is er volgens de burgemeester niet. ..De enige mogelijk heid om het bedrijf te behouden, zou zijn het te kopen en elders een ander bedrijf aan te bieden, maar daarvoor is het bestemmingsplan te klein", al dus burgemeester Barends. Zonder discussie ging de raad daarna ak koord met de vaststelling van het be stemmingsplan Kampeerterrein Kors- man en de verdaging met drie maan den van de beslissing tot vastelling van het bestemmingsplan Jachthaven Scharendijke. Uitkering ook to: beschikbaar stellen van een krediet voor de automatisering van het bevolkingsbestand van de gemeen te. Verder zal de kem Scharendijke de beschikking krijgen over een trap veldje Dat zal door gemeentewerken worden aangelegd op een terrein van de Grontmij in plan Putmeet II. De Gront.mij zorgt voor de beplanting, het onderhoud is voor de gemeente, die verder geen huur hoeft te beta len. Nogal uitgebreid hield de raad zich bezig met onderwijszaken Allereerst ging men akkoord met een verhoging van de vergoeding voor de leermidde len voor het godsdienstonderwijs aan de openbare lagere school. De school in Ellemeet zal moeten blijven bestaar., besloot de raad en daarom werd dat gevorderd van gs voor de komende drie jaar, Het bedrag per leerling voor 1976 werd herzien lot 375.50. .„Aan de lage kant", vond de heer Den Boer, die hei vergeleek me: de cijfers in andere gemeenten. De heer Van1 Burg wilcie niet de totale bedragen vergelijken, maar de kostenposten af zonderlijk, zoals bijvoorbeeld voor de leermiddelen. Dan zouden er heel an dere cijfers uit de bus komen, dacht hij die gunstig voor Middenschouwen zouden uitvallen. Hij pleitte voor een regelmatige herziening van de bijdra gen. Iets wat, volgens de voorzitter in zijn aniwoord. toch al regelmatig ge beurt. één of twee keer per jaar. ..Middenschouwen zit inderdaad niet zo laa-g met de bijdragen", vertelde tij. „omdat bijvoorbeeld het onaer- ioud van de schooltuinen helemaal voor rekening van de gemeente is I Verder spelen er nog andere factoren een rol. die net er zo gunstig uit doen zien, dat de bijdragen al boven de i AFSCHEID DS. BROERSMA PREDIKANT CHRIST. GEREF KERK TE GOES GOES Ds. A. Broersma. predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk te Goes, die een beroep heeft aangenomen naar Lelystad, neemt zondag 18 januari afscheid van zijn gemeente in een kerkdienst in de gereformeerde Oosterker)c. De bijeen- komst begint 's avonds om zeven uur. Hij doet 29 januari intrede in Lely-, stad, waar hij tevens door de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt buiten ver band) is beroepen. Ds. Broersma isj 25 augustus 1939 te Leeuwarden gei» i ren. Na zijn theologische studie te Apeldoorn werd hij 26 mei 1967 predi kant te Goes, zijn eerste gemeente. Ds. Broersma is deputaat artlkei 49 van de Particuliere Synode, tweede j voorzitter van de Christelijke Gerefor meerde Jongerenbond, pres. curator I van het christelijk lyceum te Goes, voorzitter van de christelijke nijver heidsschool en bestuurslid van het ziekenhuis "De Bevelanden'. DS. KUIPER, VOORHEEN TE RILLAND-BATH, MET EMERITAAT Ds. D. Kuiper, predikant van de gere formeerde kerk van Schoonhoven-W'il- lige-Langerak. die dinsdag 13 januari 65 jaar wordt, verkrijgt emeritaat. Hij neemt zondag 1 februari afscheid van zijn gemeente in een kerkdienst die 's middags om 3 uur begint. Ds. Kuiper, die te Amsterdam werd geboren, studeerde aan het christelijk •iem en aan ae vrije universiteit te Amsterdam- Zijn eerste gemeente was Riiland-Bath, waar hij 16 september 1945 intrede deed. Var.- daar ging hij naar Beaum waar hij i stond van 19 februari 1950 tot 1963, toen hij naar zijn tegenwoordige ge- j meente vertrok, waar hij 25 augustus I van dat jaar intrede deed. Ds. Kuiper vervult vele funktles, hij is lid van de taakgi-oep voor het geven van advie zen aan kerkeraden en classes inzake eenheid van het. Generale Deputaat- schap voor oecumenische samenwer king en voorzitter van het bestuur van de christelijke mavo vanaf 1964. Hij was enkele malen secundus afge vaardigde naar de Generale Synode en lid van ae Particuliere Synode Zuid-Holland-Oost. Ruim tweeduizend zwemdiploma's in Goes uitgereikt GOES In 2975 zijn in totaal 2039 zwemdiploma's :n Goes uitgereikt In tekent dit een aanzienlijke stijging. Slechts 5 maal moes: een kandiaa: werden afgewezen. In alle gevallen Wat de KNZB-diploma's betref:, gaat het om de volgende aantallen: A- diploma: 904; B-diploma; 665; C-diplo- ma: 71: Ddiploma: 31; E-dip'.oma: 30; F-diploma: 22 en jeugdbrevet: 5. Bovendien behaalden 36! personen het 2e brevet van de Koninklijke Neder landse Bond voor de Redding van Drenkelingen (KNRBD). NIEUWJAARSRECEPTIE B. EN W. BORSELE WERD DRUK BEZOCHT HEINKFN'SZAND Ongeveer hon derd belangstellenden maakten maan dagavond van de gelegenheid gebruik om tijdens een receptie in het ge- meentehuis van Heinkenszand het vol tallige college van b. en w. en de raadsleden van de gemeente Bonwie de beste wensen voor het nieuwe jaar aan te bieden. Naast vrij veel particulieren werd de nieuwjaarsreceptie vooral bezocht door afgevaardigden uit het zakenle ven en uit, 'ner verenigingsleven van Heinkenszanö Vee! van de aanwezi gen namen onder het genot van een drankje de gelegenheid te baat om verscheidene gebeurtenissen van het 'oude jaar' nog eens door te ne- De vrijwillige brandweer in Midden- schouw en krijgt een hogere uitkering] met terugwerkende kracht tot 1 janu- j ari 1975. Alle gemeentebesturen van begroting van de scholen uitkomen". Schouwen Duiveland hebben dezelfde i Tien gulden per leerling van de zesde regeling hiervoor voorgelegd gekre-1 klas trok de raad hierna uit. voor gen. Zonder problemen besloot de raad feliciteerde ds. Arensman. zijn gezin en familie namens de kerkeraad en de! gemeente. Ds. Arensman bedankte de diverse sprekers voor hun gelukwensen. Hij1 bedankte de gemeente dat zij het geduld heeft kunnen opbrengen om te wachten tot hij met rijn studie klaar was. waarna hij nog enkele persoon lijke dankwoorden sprak tot zijn fa-; milieleden in het bijzonder tot zijn ouders, schoonouders en zijn vrouw. Zij was. aldus as. Arensman. een hup die bij mij past. Met het zingen van deelname aan de schooltest van de' het, slotlied gezang 409 1. 2 en 5 werd Rotterdamse Schooladviesdienst deze kerkdienst, besloten. Intrede van ds. Arensman in Kamperland KAMPERLAND Na in de morgen dienst te zijn bestiga door zijn do cent, de heer De Vries, deed ds. J. G. Arensman in de middagdienst zijn intrede als predikant van de gerefor meerde kerk te Kamperland. De pre diking van de nieuwe predikant werd genomen uit Handelingen 10 33b. In zijn preek trok hij een vergelijking met Petrus en Conelius. Mevrouw Langeveldt sprak ds. Arens man toe namens de classis Goes van ce gereformeerde kerken. Zij wenste de predikant geluk bij de aanvaarding) van zijn ambt. Ook de gemeente wen ste zij geluk met de nieuwe predikant, i Namens de Nederlandse hervormde gemeente en ae gereformeerde ge-I meente sprak ds. Ph. M. Becht een gelukwens uit. Hi; zei onder meer dat j predikant zijn niet zo'n eenvoudige) zaak is. „maar u hebt een opdracht1 gekregen die u niet in eigen kracht hoeft uit. te voeren". Tot de gemeente zei ds. Becht: .„Als u werkelijk samen gemeente van Jezus Christus wil zijn, sta dan biddend achter hem". De voorzitter van de gereformeerde kerkeraad, de heer A. de Nooyer. J Da-. Q:t nF rje: meer a-c- d. «in M IWfcWiWWit. MW - De heer Geldof. naar ik meen uit Terneuzen, heeft gemeend op mijn schrijven over bovenstaand onder werp te moeten reageren in de PZC van 30 december. Dat is uw goed recht, mijnheer Geldof. maar het is mij niet erg duidelijk waarom u mij verwijst naar onderzoek. Ik heb :n mijn vorig schrijven gesteld dat ik het bijbelonderzoek zeker we! noodza kelijk acht wanneer men het onder scheid nog niet kent tussen de viering- van de sabbathdag op de laatste of op ae eerste dag der week. Hier is toch met ust af te leiden, dat ik daar alsnog onkur.ö:g in zou zijn Wat u daarover schrijft, bewijst we! dat schriftgeleerdheid zender de kem der zaak te weerleggen, nog s-eeds voort- woekert. Dat ae sabbath onder het volk van Israël is ingesteld, is waar. Dit wil echter niet zeggen dat de andere naties vrij uitgingen in hun doen en laten. Dat God hen daarover in onwetendheid liet. is omdat God met het volk Israël gedaan heeft ais met geen ander volk. (Dit mogen wij in deze tijd ook wel bedenken). Doch de sabbath aan Israël gegeven, is voortgevloeid uit de schepping. Na de zes dagen van al het geschapene heeft God op de zeverde dag van ai zijn wer.-cen gerust. (Sabbathdag betekent rustdag iAnders is hei met de nieuw testamentische sabbath, voortkomen de uit ae herscheppende daad Gods, die in het bijzonder ligt in de opstan ding van Jezus op de eerste dag der wee.-:- Da: velen de mening zijn toege daan dat de verandering van de vie ring van de sabbat'n van de laatste naar de eerste dag der week. ae zondag dus, aan waarde verloren heeft, is een bewijs van onkunde. Da-, de schending van ae sabbath bij "net volk van Israël met de dood bedreigd werd, is wel een bewijs en een teken voor ons, dat God schending ais em- brief om de zondag naar eigen wille keur te gebruiken. De eerste vloeker werd oo.-t gestenigd, doch is daarom het vloeken met het misbruiken van Gods naam minder strafwaardig? Ie der die meent ce za-erdag als abaath- cag te moeten houden, hetzij iood of wie dan ook. geef: hierdoor nóz biük dar hij de Christus der schriften als nog verwerp:Want Pauius zeg*: In dien Christus niet opgewekt was. zo zouden ook verloren zijn die r.i ;r. Christus ontslapen zijr. en z:j: ge nog in uwe zonden. C Klemepief, WolphaartsdUL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 5