PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT minikrant OVERVALLERS IN NOORD-IERLAND 'EXECUTEREN' 10 PROTESTANTEN „Geen sprake van enig besluit" In Zeeland gingen 97.000 aanslagen 'zuiveringsheffing' naar particulieren Dreigementen aan de VS over Concorde VOLGENDE WEEK GESPREK MET ZUIDMOLUKKERS Vakbeweging is 'ontstemd' miljc Zeker een half joen bomen omgewaaid Van Doorn tegen zijn zin ondergedoken iidens giizelingen Premier Den Uyl kondigt aan: Den Uyl komend weekeinde naar Zweden Tranig P«s. 2 219e jaargang no. 4 Dinsdag 6 januari 1976 Elk» vrijdag In d» PZC d» SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor v«r»nlgingen, actiegroepen e.d. voor •dvortenttos ZONDER WINSTOOGMERK BUS AANGEHOUDEN DOOR GEWAPENDE MANNEN: LURGAN, NOORD-IERLAND (RTR, AFP, GPD) Tien protestantse arbeiders van een textielfa briek in het Noordierse graafschap Armagh, grenzend aan de Ierse republiek, zijn maandagavond in koelen bloede afgemaakt door een aantal met machinepistolen gewapende schutters. Waarne mers menen dat de aanslag van maandagavond moet worden toegeschreven aan de 'voorlopige' vleugel van het verboden katholieke Ierse Republikeinse leger (IRA). De aktie zou een represaille zijn voor de moord op vijf katholieken die zondag door gemaskerde mannen bij twee verschillen de aanslagen in Armagh werden doodgeschoten. De verantwoordelijkheid voor deze twee moord partijen werd gisteren opgeëist door de protestantse organisatie UDA. BELFAST: Het met kogels doorzee/de busje waarin de groep arbeiders op weg naar hui* Volgens de politie en omwonenden ging de aanslag op de arbeiders als volgt in zijn werk. Het bestelbusje met textielarbeiders werd op een ver laten kruispunt op de weg tussen Whïtecross en Newry, bij het dorp Kingsmills, tot stoppen gedwongen door een man die met een rode seinlamp zwaaide. Toen de chauffeur was gestopt, werd de wagen omsin geld doorheen 20-tal zwaarbewapende mannen. De enige katholieke inzitten- kundigen en fotografen, koortsachtig! Reeds kort na de gruweldaad kwamen I overwegend uit katholieke kring aan- de politie en het Britse leger massaal hangers recruterende Sociaal-Demo- in het geweer, echter niet snel genoeg, cratische en Arbeidspartij, een gema- om het terreurcommando de vlucht. I tigde groepering, hadden de autoritei- waarschijnlijk over de grens naar de' ten reeds vergeldingsacties van de Ierse republiek, te beletten. IRA verwacht. Deze verwachting werd Het busje werd door een cordon bewaarheid met een zelfs voor Noord politiemannen aan het oog onttrok-i ierse begrippen wrede slachting, waar- ken- Een man die er ondanks dat in mee de 'tit for tat' (lik op stuk) slaagde een blik te werpen op de! moorden, smds de jaarwisseling nu 16 situatie vertelde: „Ik zag politiedes-| in getal, een voorlopig dieptepunt be de werd toegebeten, „smeer 'm". Daar op werden elf protestanten met ko-i gels doorzeefd. Tien van hen werden gedood, de elfde zwaar gewond. werkend. De lijken leken op een hoop naast de bus te liggen". Vanwege de dit weekeind gepleegde vijfvoudige moord op leden van de ENGELAND EN FRANKRIJK: WASHINGTON RTRDe Britse j enigd Koninkrijk politieke consequen- en Franse regeringen hebben maandag opculijk gedreigd met represailles te gen de Verenigde Staten wanneer hun gezamenlijke prestigeproject, het su- persone verkeersvliegtuig 'Concorde', in Washington geen landingsrechten zou krijgen. Dat het Parijs en Londen ernst is werd duidelijk toen in Washington de waarschijnlijk doorslaggevende hoor zitting over de Concorde begon, ten overstaan van minister van William Coleman. In een officieel document dat deel uitmaakt van de Brits-Franse pleitre de voor het supersone vliegtuig zeg gen de twee regeringen: „Wanneer British Airways en Air France geen toestemming zouden krijgen om met de Concorde op de VS te vliegen, zou dit in brede kring worden verstaan als een meten met twee maten en kunnen leiden tot wederkerig belem merende maatregelen tegen Ameri kaanse leveranciers en Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen". De twee regeringen, die eenstemmig en om strijd betogen dat de technologi sche en economische pluspunten van de Concorde de balans ten gunste van het toestel doen doorslaan (tegenover met name milieuhygiënische bezwaren), ver volgen dreigend: „Een negatieve be schikking over deze kwestie zou onge twijfeld zowel in Frankrijk als het Ver- UTRECHT (ANP) De stormen die vrijdag, zaterdag en zondag over Ne derland trokken, hebben zeker een halfmüjocn bomen geveld. Duizenden bomen zijn zo zwaar beschadigd dat ze omgehakt moeten worden. Dat zei de directeur van staatsbosbeheer, ir. J. Verkoren, maandagmiddag in zijn nieuwjaarsrede in Utrecht. Uitgekleed De gemeente Terneuzen is maan dag stevig 'uitgekleed': burgemees ter Aschoff en politiechef Hu- bregtsen kregen beiden een benoe ming elders (pagina 2 Na-storm Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 4,5, 6, 7. Binnen- en buitenland op pagina 3, 8,11. Sport op pagina 9. Radio en tv op pagina 10. Beurs en economie op pagi na 11. hebben' Minister Coleman, die door president Ford met het lichten van de Concor- dedoopceel is belast, heeft aangekon digd dat hij binnen 30 dagen uit spraak zal doen. reikten. Harold McCusker, de protestant die Armagh in het Lagerhuis te Londen vertegenwoordigt, vertelde dat veel protestanten en katholieken niet meer in hun woning durven te overnachten en elders slapen, uit vrees te worden vermoord. De Britse regering heeft de sterkte van de speciale bijstandseenheden in Armagh inmiddels niet alleen kwanti- tati:f, maar met de detachering van een speciale anti-moordbrigade ook kwalitatief uitgebreid. De Britse minister voor Noord-Ier- land. Rees, verscheen maandagavond op de BBC-televisie om zijn afschuw over het gebeurde uit te spreken. Minister Rees sprak over 'Al Capone- gangsterdom' en hij voorspelde dat het allemaal nog veel erger zou wor den als er niet iets heel bijzonders zou gebeuren. De minister verklaarde dat deze aanvallen niets met politiek te maken hadden en hij zei: „Het is puur gangsterdom dat op zijn beurt weer gangsterdom voortbrengt". DEN HAAG (ANP) Minister Van Doorn (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) heeft ten tijde van de gijzelingen in Wijs ter en Amsterdam anderhalve dag met zijn gezin niet in eigen huis maar onder een gefingeerde naam in een hotel in zijn woon plaats vertoefd. „Dat gebeurde op dringend ver zoek van de politie en overigens zeer tegen mijn zin", aldus de be windsman in antwoord op vragen van het tweedejkamerlid Wiegel (wd), die het fijne wilde weten van het 'onderduiken' van de mi nister. Wiegel wilde onder meer van hem weten of hij zijn gedrag vond passen bij de belangrijke verantwoordelijkheid die hij draagt voor het regeringsbeleid ten aanzien van de Zuid-Moluk- kers- In zijn antwoord laat de- minister weten dat adres en tele foonnummer van het hotel waar hij zat onmiddellijk waren door gegeven aan premier Den Uyl, minister Van Agt van justitie en aan zijn eigen departement. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de loop van volgende week zal de Nederlandse re gering gaan praten met vertegenwoordigers van de Zuidmolukse gemeenschap in Nederland. Dit gesprek werd in december door de regering toegezegd naar aanleiding van de gijzelingsaffaires in Wijster en Amsterdar De Zuidmolukse delegatie zal zo breed mogelijk zijn samengesteld-! Premier Den Uyl koe maandagavond] na afloop van het beraad in de minis terraad nog geen mededelingen doen over de samenstelling van die delega tie. Van regeringszijde zullen aan het gesprek deelnemen premier Den Uyl, minister Van1 Agt (justitie), minister Van Doorn (CRM. belast met Zuidmo lukse zaken), minister Van der Stoel DEN UYL NA KRITIEK OP UITLATINGEN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is geen sprake dat de regering van plan zou zijn om op korte termijn de kinderbij slag voor inkomens boven de 24.000 gulden af te schaffen. De mogelijk heid om in het kader van de bezuinigingen op de sociale uitke ringen in de toekomst eventueel te komen tot een afbouw van de kinderbijslag zal echter wel moeten worden overwogen. Minister-president Den Uyl zei maandagavond na afloop van het beraad in de ministerraad. De pre mier reageerde daarmee op de vele kritiek die zijn uitlatingen in een radioprogramma vorige week vrij dag hebben gekregen. Iri dat pro gramma opperde de premier mogelijkheid om de kinderbijslag voor de hogere inkomens geleide lijk af te schaffen- Den Uyl noemde de indruk die gewekt is als zou de regering die kinder bijslag zomaar ineens willen af schaffen volslagen onjuist. Er is sprake van een overweging van diverse mogelijkheden, teneinde de stijging van de kosten in de sector van de sociale voorzieningen te beheersen, aldus Den Uyl. De kinderbijslag is daar slechts een van de mogelijkheden toe. Van enig besluit in die richting is volstrekt geen sprake, aldus Den Uyl. Den Uyl benadrukte dat een dergelij ke stap nooit ineens kan worden genomen. Er zal altijd sprake moe ten zijn van een zekere geleidelijk heid, die gepaard moet gaan met aanvullende maatregelen om te voorkomen dat men plotseling ern stig in zijn inkomen geraakt zou worden. De minister-president zei hogelijk ver baasd te zijn over de reacties die zijn opmerkingen voor de radio hebben losgemaakt. Volgens hem is deze ophef goeddeels te wijten ..an het feit dat de VPRO vooraf aan de kranten een persbericht over het gesprek heeft toegezonden, waarin enkele punten uit het programma waren gelicht. Den Uyl gaf toe wat zorgvuldiger te hebben moeten zijn Over de kritiek van o.a. de fractie leiders Van Thijn (PvdA) en An driessen (KVP): „Ik heb een stand .ie gehad. Misschien wel ver diend". UTRECHT (ANP) In een brief aan de ministerraad heeft het bestuur van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (NVV en NKV) maandag meegedeeld, dat het met ontstemming heeft ken nisgenomen van de uitlatingen van premier Den Uyl op 2 janua ri. Volgens het FNV-bestuur is Den Uyl in het interview voor de VPRO-radlo vooruitgelopen op gesprekken tussen de regering en het bedrijfsleven over het op middellange termijn te voeren beleid, die voor de komende maanden op het programma stam- Bovendien gebeurde dat op een manier die het bestuur van de FNV niet beschouwt als een positieve bijdrage tot die gesprekken. Suggesties zoals de premier heeft gedaan over bijvoorbeeld de kinder bijslag, aldus de brief, zijn niet terug te vinden in enig beleidsstuk van de regering en ze 'vormen noodzakelij- CZie slot pagina 3 kolom 4) (buitenlandse zaken) en minister De Gaay Fortman (binnenlandse ken). Van een agenda voor het gesprek is no*. geen sprake. De regering zal vooraf kort overleg voeren met de Zuidmolukse leiders ver de punten die tijdens het gesprek aan de orde moe ten komen. Premier Den Uyl zei dai er geen restricties zullen zijn ten aanzien van de door de Zuidmoluk. kers zelf voorgestelde gesprekspart ners. De samenstelling van de delega tie wordt geheel aan ir- Manusama en de zijnen overgelaten, aldus Den Uyl. De bewindsman stelde dat het poli tieke streven van de Zuidmolukkers naar een onafhankelijke staat geen onderdeel van het gesprek kan uitma ken. „Nederland kan geen aanspraken op het grondgebied van Indonesië on dersteunen. Dat is een zaak van de Indonesische regering". Van het gesprek zal een uitvoerig verslag worden gemaakt, dat zo kor: mogelijk nadat het gesprek heeft plaatsgevonden (een definitieve datum is nog nïe: vastgesteld) aan de Twee de Kamer zal worden toegestuurd. De Kamer heeft dan inmiddels al het verslag in handen dat de regering heeft opgesteld over de hele gang van zaken bij de beide gijzelingen en het beleid dat de regering daarbij heeft gevoerd. Deze brief moet voor 20 januari (wanneer de Kamer van kerstreces terugkeert) ge zijn. Den Uyl zei te verwachten dat het verslag eind volgende week bij de Kamer kan zijn. In de laatste week van januari kan dan in de Tweede Kamer het debat over het regerings-' beleid tijdens de gijzelingen plaatsvin den. Premier Den Uyl zei bet niet juist te vinden indien dan ook de brief over hec gesprek met ae Zuid molukkers wordt behandeld. Hij wilde beide parlementaire discussies scheiden houden. BIJ ZEVEN VAN NEGEN ZEEUWSE WATERSCHAPPEN VEEL VERWARRING EN VEEL VRAGEN ALS 'KERSTPRESENTJE' PER EIND DECEMBER MIDDELBURG In het groot ste deel van Zeeland heeft men in de loop van de tweede helft van de afgelopen decembermaand voor de eerste maal de aansla; 'verontreinigingsheffing' (voor 1975) in de bus gevonden. Reac tie op deze ook wel genoemde aanslag 'zuiveringsheffing' een groot aantal vragen bij de verschillende waterschappen, waaruit bleek dat de verwarring rond deze aanslagen, door ver schillende factoren veroorzaakt, bijzonder groot is. Aan die verwarring dragen de water schappen geen enkele schuld. Ze zijn, serieus voorlichtend, met dia-avondjes 'de boer' opgegaan, bij de aanslagen was een verhelderend foldertje ge voegd en voor wie de moeite nam de storfcingskaarten te bestuderen werd het snel duidelijk dat het om de aanslag over 1975 ging, die men in twee termijnen kan voldoen met als verval data 31 januari en 31 maart as- Daarnaast bleven veel vragen open. Hoe het zat als men in de loop van het jaar verhuisd was, waarom een alleenwonende evenveel moet betalen als een gezin, (daar komt verandering in), wat men bedoelt met 'inwoner equivalent'. Op dat laatste begrip gaf de folder antwoord: onder inwoner-equivalent (i.e.) wordt verstaan de gemiddelde hoeveelheid afvalstoffen, die één inwo-j ner per dag in het oppervlaktewater j brengt. Alweer een niet helemaal dui- j delijk begrip: oppervlaktewater. De waterschappen hadden dit kunnen ver-1 talen met 'polderwater', maar dan was de verwarring vermoedelijk nogl toegenomen. Het gaat er uitsluitend om welke hoeveelheid afvalstoffen met in het water brengt, rechtstreeks in het plderwater, zoals dat nog wel voorkomt of indirect via de riolering. Dat afvalwater moet gezuiverd wor den (bij het afvalwater van particulie ren. de "huishoudelijke vervuilers' spe len bijvoorbeeld de gebruikte wasmid delen een belangrijke rol) en met die zuiveringstaak zijn thans de water schappen belast. Ook dit besluit, de waterschappen met die taak te belasten, heeft be paald niet bijgedragen tot een grotere duidelijkheid. Zeeland telt negen wa terschappen. waarvan er zeven kort voor Kerstmis '75 de 'aanslagen ver ontreinigingsheffing' naar de huishou delijke vervuilers-particulieren en klei ne bedrijven hebben verzonden. Bij twee waterschappen was dat niet het geval, bij het 'Axeler Ambacht' en "De verenigde Braakmanpolders'. In het i territoir van deze waterschappen heeft de gemeenschappelijke regeling AWL (Afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderende zuiverings taak nog niet overgedragen en in afwachting van een beslissing in deze zaak hebben deze waterschappen voor 1975 nog geen heffing vastgesteld. Verschillen De zeven waterschappen, die de aan slagen Intussen wel hebben verzonden zijn het Waterschap Walcheren, T)e Brede Watering van Zuid-Beveland', 'Noord-BCveland', Tholen', 'Schouwen- Duiveland'. 'Het Vrije van Sluis' en 'Hulster Ambacht' De aanslagen van deze zeven waterschappen geven op merkelijke verschillen te zien. Het Hulster Ambacht hoeft voor 1975 van een gezin maar ƒ31.50 te vragen, terwijl op Noord-Beveland een gezin 119 moet betalen. Oorzaak is uiteraard het verschil in lasten, waarvoor de waterschappen op dit moment in verband met de zuiver ingstaak zijn geplaatst. Dit houdt weer verband met de bevolkingsdicht heid per gebied, de werken die moe ten worden uitgevoerd (zuiveringsin stallaties, persleidingen), óo toestand van de overgenomen zuiveringsinstal laties en bijvoorbeeld investeringen ten behoeve van de recreatie. Het "Hulster Ambacht' heeft voor 1976 de lage aanslag nog kunnen handhaven, maar daarna zal daarin wijziging ko men, omdat men intussen is gestart met de bouw van een rioolgemaal bij Clinge en de aanleg van een perslei ding. Men had in dit gebied weinig installaties over te nemen. Bij het Waterschap Noord-Beveland en tegen overgesteld beeld; hier heeft men dan ook gebruik gemaakt van de mogelijkheid, een bijdrage van het rijk te vragen. Half december had men hierover bij dit waterschap nog geen uitsluitsel gekregen- Toen bij telefonische informatie bleek, dat men op niets behoeft te rekenen heeft men ook bij dit waterschap eerst giste ren een begin gemaakt met net verzenden van de aanslagen. „Het Vrije van Sluis' komt voor 1975 even hoog uit de bus als Noord- Beveland: 119 per woning. Tholen en (Zie slot pagina 7 kolom 1X Uitlijn liet geleende Toen ln het afgelopen weekeinde de storm gin» liggen werd in menige Zeeuwv plaat* een zucht van verlichting geslaakt: ge lukkig ww het allemaal goed afgelopen. Wanneer een zo felle storm als die van vrijdag en zaterdag over stad en land trekt en de zee met dreigend geweld op dijken en duinen beukt, dan realiseert men zich weer in alle scherpte hoe wij )n grote delen van Nederland op Veloend land' leven. Sommige buitenlanders maken wel eens de opmerking dat God de wereld schiep en de Nederlanders hun lage landen, een flatterende, zij h« niet juiste aanduiding, maar weü een die aangeeft dat zonder menselijk in grijpen grote delen van orw land niet bewoonbaar zouden zijn. Indien er geen dijken en dammen zouden be staan dan zouden wind en storm vrij spel hebben: de afgelopen dagen heb ben we opnieuw moeten vaststellen welk een geweldige kracht zij kunnen ontwikkelen. Bijna duizend jaar gele den is men begonnen het land waarin wij wonen van de natuur te 'lenen': de eerste dijken zijn vermoedelijk zo rond het jaar 1000 aangelegd. Twee eeuwen later had Nederland een compleet zij het primitief stelsel van dijken. Vanaf dat ogenblik leefde de Neder lander weliswaar zekerder dan voor heen. maar toch altijd met die intense spanningen zoals die ook weer in het afgelopen weekeinde zijn opgetreden. Het hoort bij ons bestaan, dit leven dat steeds weer wordt bedreigd door storm en watervloed. Sinds enige jaren bestaat een duidelijk inzicht in bet optreden van deze natuurverschijn selen gedurende de eerste periode van het Nederlandse bestaan. Dr M. K. Eli sabeth Gottscnalk heeft namelijk met oneindig geduld en toegerust met gro te kennis allerlei oude bronnen nage speurd naar vermeldingen van storm vloeden. De opsomming daarvan tot het. jaar !600 eiste twee dikke delen, een zakelijke en nuchtere boekhou ding van wat in deze eeuw Marsman in zijn beroemd geworden regels ver woordde; 'in alle gewesten wordt de stem van het water met zijn eeuwige rampen gevreesd en gehoord'. We heb ben met deze stem leren leven, maar we schrikken er toch altijd weer hevig van. Sinds ons vroegste bestaan de studie van dr. Gottschalk registreerde het nauwkeurig heeft zij het leven in de delta beheerst. Een leven aan het water, een leven op eilanden, een leven op geleend land. Het bracht spe cifieke organisaties voort water schappen v/erkend onder ae regel dat wie het water deert ook het water keert, een regel die tot een vroege vorm van democratie leidde. Het bestaan op dit geleende land eiste en eist van daag nog altijd dat de "hypotheek rente" op tijd werd en wordt betaald: de waterkeringen moeten aan hoge eisen voldoen, want als dat niet ge beurt wordt het land teruggenomen. De herinnering aan 1953 is reëel genoeg om te weten wat dat betekent. a 1953 heef: men voor het zuidwes- hypotheek min of meer willen aflossen: he: deltaplan werd ontwikkeld en de deltawet werd aan vaard en afgekondigd. De toenmalige voorzitter van de tweede kamer Kor- tenhorst sprak over 'inlossing van een belofte, door ons allen in die bange dagen afgelegd: koste wat wil, herha ling van zulk een ramp moet in de toekomst naar menselijke berekening onmogelijk worden gemaakt'. Allerlei oorzaken hebben er toe geleid dat deze belofte nog niet is ingelost: er is ver traging opgetreden. De discussies daarover zijn met name in Zeeland mei bewogenheid en vaak ook met heftigheid gevoerd. Men is het tenslot te eens geworden over sommigen zullen zeggen: men heeft zdc'a neerge legd bij dit uitstel- Een uitstel, dat nodig was om te onderzoeker, in hoe verre eisen van veiligheid beter dan in het oorspronkelijke plan in overeen stemming kenden worden gebracht met eisen van het milieu. Er is geen enkele reden om daar op dit ogenblik op terug te komen: toen het besluit werd genomen wist men dat daarmee risico's werden genomen en zij werden door regering en parlement welbewust ingecalculeerd. Alleen moet nu we! na de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde één opmerking worden ge maakt. namelijk deze: het spreken over risico's gaat in 's lands vergader zaal makkelijker dan op een bedreigde dijk op het moment dat storm en vloed het geleende land opeisen. De mensen van Stavenisse. die in het weekeinde uit him dorp wegtrokken, hebben dat op nun manier aange toond: zij wensten geen risioo te ne men en trokken naar hoger gelegen gronden. Waarmee we maar zeggen willen dat bij de komende kamerde batten over de Oosterschelde uitstel van enige beslissing niet meer langer verantwoord is. De storm van vorige week is een waarschuwing: de 'rente" voor het 'geleende land' moet op tijd worden betaald, uitstel wordt niet N*t DEN HAAG (ANP) Premier Den Uyl gaat vrijdag en zaterdag naar Zweden om daar het bezoek af te leggen dat eerder door de gijzelings acties in Wijster en Amsterdam moest worden uitgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1