Rusland vraagt beëindiging buitenlandse acties in Angola Gulf betaalde 3 Nederlanders steekpenningen Twee slachtoffers van storm Vierhonderdduizend ton voor de sloop Orkaan over Europa Mensen zaten negen uur in kabelbaan 4 ELF VERMISTEN Moshe Dajan hoofdredacteur nieuwe krant Herinneringen prins Bernhard in Holland Herald Moorden in Ulster Cabine geblokkeerd door stormschade PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 5 JANUARI 1S76 ONTWIJKENDE ANTWOORDEN WITTE HUIS OVER INMENGING VS MOSKOU - WASHINGTON (UPI, AFP, RTR) De Sowjet-Unie heeft, zaterdag opgeroepen tot beëindiging van buitenlandse ge wapende inmenging in Angola en ontkend dat zij probeert door middel van de voormalige Portugese kolonie voet aan de grond in Afrika te krijgen. zen die tegen de door de Sowjet-Unie en Cuba gesteunde MP LA strijden. Maar een gedeelte van het geld kan ook zijn gegaan naar niet nader be kende derde landen voor het helpen opleiden van vreemde huurlingen voor deelneming aan de oorlog in Angola. Amerikaanse regeringswoordvoerders In een hoofdartikel in de Prawda wordt gezegd dat de imperialistische machten "op grove wijze, inmenging" plegen in de binnenlandse aangelegen heden van Angola Volgens het artikel is het geen geheim dat Moskou de volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA) 'moreel en materieel steunt'. De Sow jet-Unie is echter niet uit op 'econo mische. militaire of andere winst. Alle beweringen inzake de bedoeling van de Sowjet-Unie om daar militaire bases te vestigen en over Sowjet militaire expanse in Afrika zijn ongegrond'. Volgens de Prawda is het duidelijk ge worden dat 'zekere westelijke landen', met inbegrip van de Verenigde Staten reeds lang v/s^ens leveren aan 'Ango lese seperatisten'. (fitte Huis Ontwijkende antwoorden van het Wit te Huis op vragen over Angola heb ben een aanwijzing verschaft, omtrent de vraag hoe Amerikaans geld in het conflict in dat deel van Afrika wordt gebruikt. De Verenigde Staten hebben tot dus ver 32 miljoen dollar besteed aan bet, tegengaan van Russische invloed in Angola. Het, geld is omgezet, in wapens en vooorraden voor de twee bewegin- Slot van pagina 1 afkomstig van de Capella, moest men aannemen dat het schip was gestonken. De zoekactie, waaraan ook wadlopers deelnamen, werd zondag de gehele dag voortgezet, maar leverde geen resul- taat op Ook twee Duitse helikopters vlogen boven het gebied, maar ook zij moesten bij het invallen van de avond hun zoekactie staken. Stranding Tussen 's-Gravenzanae en Hoek van Holland strandde het Nederlandse schip Stardust <1800 ton). Zaterdag-, morgen had het om sleepbooihulp ge- 1 omdat het onbestuurbaar was hebben vrijdag snel gereageerd op een bericht in de Christian Science Monitor in Boston, volgens hetwelk de Verenig de Staten Amerikaanse huurlingen op leiden voor deelneming aan de Ango-; lese burgeroorlog. Zo sprak presidentieel woordvoerder j Ronald Nessen het bericht zonder meer, tegen. Maar hij weigerde veelbeteke-| nend antwoord te geven op vragen of de tegenspraak ook gold voor niet- Amerikanen President Gerald Ford ging zaterdag in een televisie-vraaggesprek een stap verder. „De Verenigde Staten leiden geen vreemde huurlingen voor Angola op", zei hij. nog eens herhalende: ..Wij COMMISSIEAAN KAMERLID, JOURNALIST EN VAKBONDSMAN (Van onze correspondent) WASHINGTON Drie Nederlanders, onder wie een kamerlid, een journalist en een vakverenigingsexpert, hebben van 1972 tot 1975 ieder 10.000 dollar (ongeveer 27.000 gulden) per jaar aan steekpenningen ontvangen van de Gulf oliemaatschappij. De be dragen werden op hun verzoek gedeeltelijk contant betaald en deels op buitenlandse bankrekeningen gestort. De sleepboten Holland en Juliana voe ren uit en haalden 19 van de 21 men sen van boord. De kapitein en een stuurman bleven aan boord en slaag den erin "net schip voor anker te leg gen. Omstreeks half vier zaterdagnud- dng begaven de ankerkettingen het echter en strandde liet schip bij 's Gra- venzande- Zondag was dit. schip oor zaak van overvolle wegen in het West- land, omdat veel nieuwsgierigen van dichtbij het gestrande schip wilden bekijken. Bij het begin van de storm vrijdag avond liep de Italiaanse tanker Brasi lia (72350 ton) vast op een eilandje in de haven van IJmuiden. Vijf sleep boten slaagden er in het schip zater dagavond los te trekken en naar Hoog ovens te brengen- Het Nederlandse schip Roerdomp (330 ton) raakte zaterdagmiddag 10 mijl ten westen van IJmuiden onbe stuurbaar. De vijf bemanningsleden slaagden er echter zelf in het manke ment te verhelpen, waarna de Roer domp 's middags op eigen kracht de haven van IJmuiden kon binnenlopen. De Roemeense vrachtvaarder Ba ia Mare (2099 ton), raakte 7 mijl weste lijk van LJmuiden stuurloos- Hoewel de sleepboot Cyoloop te hulp kwam. kon door de zware storm niet. worden vastgemaakt. Zondagmorgen, toen de ston.. was gaan liggen, kon het. schip op eigen kracht wegkomen en zijn reis naar Rotterdam hervatten. In de haven ran Rotterdam sloeg de Noor Nopalsel (15.000 ton) van zijn trossen Met hulp van 12 sleepboten werd het schip weer naar zijn lig plaats teruggebracht. Ook in de haven van Amsterdam had den de rijkspolitie te water, de haven dienst en sleepboten handen vol werk alle boten en bootjes op hun plaat te brengen en/of te houden- Voor de Britse kifSt raakten minstens 20 schepen in moeilijkheden en werd de 20.000 ton metende Shelltanker Myrna van zijn ankers losgeslagen. Het schip liep aan de grond maar kon vrij snel worden vlotgetrokken Zaterdagochtend omstreeks kwart voor zes vroeg de Duitse kustvaarder Fischland om onmiddellijke hulp. Het schip was op de Tegelerplaat in de monding van de Weser aan de grond gelopen. Het Cyprische schip North Stream (1436 ton) liep tegenover de sluizen van Brunsbuettel aan de grond. Heli copters hebben zaterdagochtend de be manningen van de Fischland en de North Stream van boord gehaald. Bij de Doggersbank meldde zaterdag avond de Duitse kustvaarder Juemme dat. het in moeilijkheden was. Later werd meegedeeld dat een schip voor bijstand in de omgeving was en werd de spoedmelding geannuleerd. Deze gegevens staan in een rapport van een speciale onderzoekcommissie van de Amerikaanse Commissie voor het Beurswezen, die onder leiding staat van de voormalige Amerikaanse hoge commissaris in West-Berlijn, John McCloy. De afdeling over Neder land beslaat tweeeneerihalve pagina van het 298 bladzijden tellende ver slag. De commissie, die heeft vastgesteld dat de Gulf oliemaatschappij vanaf 1969 12 miljoen dollar aan naspoorba- re steekpenningen heeft betaald, waar van vijf miljoen aan contacten in de Verenigde Staten, heeft over de gang van zaken in Nederland de getuigenis sen gehad van de heer Willie, de president van Gulf op het oostelijk halfrond, en van B. C. Scholton, het hoofd van Gulf in Noord-Eüropa. Bei den wonen in Londen. De drie Neder landers werden zelf niet door de com missie gehoord. Hoewel de namen van de drie Ne derlanders bekend zijn bij de commis sie, werden zij niet onmiddellijk vrij gegeven. De drie, die elkaar regelma tig ontmoetten, hadden als adviseurs van Gulf de opdracht om de negatieve publiciteit in Nederland over de olie raffinaderij tegenover Hoek van Hol land te corrigeren. Gulf stelde hen blijkbaar aan nadat, ongeveer zeven jaar geleden, op basis van de Hinder wet door de bevolking rondom Hoek van Holland bij de regering werd geprotesteerd tegen het lawaai van de raffinaderij en de schelheid van de uifclaatvlaim. De Nederlandse regering legde de raffinaderij daarop gedurende zes maanden een produktieverbod op. ter wijl Gulf, volgens het commissierap-_ port. met .aanzienlijke inspanningen" op Chemisdh-teahnisch gebied de hei- oefenen geen vreemde huurlingen' Maar ook hij ging een vraag uil, de weg of als dit dan zo was. de Verenigde SI aten de opleiding van vreemde huur lingen misschien financierden? „Wij werken samen met andere landen die vinden dat zij er belang bij hebben' dat de Angolezen een kans krijgen zelf> ie zeggen wat ze willen", zei Ford. Een maar.d geleden stemde het congres tegen hel verschaffen van nog meer geld voor Angola. Maar de regering iieeft. onder aanvoering van minister van buitenlandse zaken dr. Henry Kis singer. gezegd dat de kwestie Angola de nationale veiligheid van de Verenig de Staten aangaat en zij gaat door ver scheidene miljoenen dollars te spen deren van reeds eerder goedgekeurde militaire toewijzingen om het Ameri kaanse belang in het conflict, in stand te houden Rado-Oeganda heeft zondag gemeld dat president Ford zijn Oegandese' ambtgenoot. Idi Aman. een 'goede en nuttige' boodschap over Angola heeft gezonden De boodschap was door de kanselier van de Amerikaanse ambas sade in Nairobi aan hem overhandigd. De Amerikaanse diplomaat deelde pre sident Amin mee dat zijn regering de vorming van een regering van natio nale eenheid steunde waarin de drie i elkaar bestrijdende bevrijdingsbewe-1 gingen in Angola deelnemen, aldus de radio. President Amin prees wat de ae radio noemde de nieuwe Amerikaanse politiek inzake Afrika- vooral daar de VS zich niet mengden in de binnen landse aang.'.legsnheden van andere landen. Hij zei dat het hoog tijd was dat de VS het leveren van wapens aan Afrikaanse landen overwogen zodat; deze hun strijdkrachten zouden kun nen versterken 'tegen de Zuidafrikaan- se racisten'. Van onze correspondent) JERUZALEM Moshe Dajan gaat tn de journalistiek. Zondag heeft oud- minister van defensie Dajan bevestigd dat hij hoofdredacteur zal worden van een nieuw op te richten Israëlisch dagblad. Deze krant zal de politieke lijn van Dajan gaan volgen. Dajan blijft voor de Arbeiderspartij lid van de Knesset, het Israëlische parlement Zijn journalistieke carrière wordt gezien als een poging om aan een politieke comeback te bouwen. Dajan is op het ogenblik niet bijzon der populair; niet in zijn partij en met bij het grote publiek. Ook in de pers, waar hij jarenlang de steun ondervond van vele journalisten, is zijn invloed sterk gedaald. Daarom hoopt hij als hoofdredacteur van een krant prestige te herwinnen. De nieuwe krant van Dajan, waar van de naam nog niet bekend is, wordt gesponserd door een groep Amerikaanse joodse investeerders. BLOEMEND A AL: Het theehuis Parnassia in de Kennemerduinen bij Bloemendaal moest zijn deu ren sluiten, omdat het door de op rukkende zee op het kantje van het duin is komen te staan. MR. VAN DER LEE WIL GEEN COMMISSARIS IN NOORD-HOLLAND WORDEN EINDHOVEN De Eindhovense bur- gemeester. rar. J. van der Ice, heeft het verzoek van de PvdA-fractie in de provinciale staten van Noord-Holland, om zich kandidaat te stellen voor de post van commissaris van de koningin in deze provincie De heer Van der Lee zegt dat hij en zijn echtgenote het. in Eindhoven bij zonder goed naar de zin hebben en dat hij geen enkele behoefte heeft om nog hogerop re raken. Van der Lee zegt ook een vertrek naar de randstad bijzonder onheus te vinden tegenover de stad Eindhoven, waar hij nu twee jaa.r burgemeester is. De huidige com missaris van de koningin in Noord- Holland. mr. F. Kranenburg, gaat 1 mei met pensioen. ADVERTENTIE1 een miljoen gulden aan prijzen Ï3ÉÖ Deze FAM VENTURA SWINGTOP, de stofzui ger met roterende slangkoppeling, prijs 290,- met KEMA-KEUR en 2 jaar garantie, is één van de vele prijzen die men voor één gulden kan winnen in onze puzzelaktie, waarvoor de VER ENIGDE FAM FABRIEKEN B.V. te Maarssen er 27 beschikbaar stelde. To winnen In de Nationale Puzzelaktie Lb.v. Nationaal Fonda Sport Gehandicapten. heid van de vlam en het lawaai probeerde te reduceren. Gulf had en heeft aile redenen om goede relaties in Nederland te onderhouden, omdat de maatschappij nog sterds geen per manente. maar een tijdelijke prodük- tievergunning van de N-derlandse overheid kreeg Volgens de heren Willie en Si-holton i waarvan niet bekend is of zij Neder-' landers zijn) werd het trio „advi seurs" in Nederland niet gevraagd om; contacten met de regering in Den! Haag op te nemen een onwaar schijnlijke stelling, aangezien een van hen zelf lid van het parlement is. Het. rapport gebruikt ten aanzien van dit kamerlid de in het oog springende aanduiding „was currently" een ka merlid een tegenstrijdigheid die zowel uitgelegd ka.n worden dat. deze persoon kamerlid was geweest, of nog steeds kamerlid is. Waarschijnlijk is echter dat het hier een stijlfout be treft, en dat het om een huidis; merlid gaat. Om hun argument te staven dat de drie niet gevraagd zou zijn contact met de regering op te nemen, zeiden de heren Willie en Scholton, dat alle aanvragen om een produktievergun- ning rechtstreeks door Gulf bij de regering werden ingediend. Deze argu mentatie lijkt geen hout te snijden, omdat de vergunningen uiteraard door de betrokken maatschappijen rechtstreeks moeten worden inge diend, en het onderstreept alleen maax het feit dat de drie „adviseurs" niet openlijk optraden als vertegen woordigers van Gulf. De commissie van het beurswezen kwam tot de conclusie dat de betalin gen in het geval van Nederland geen „politieke implicaties" hadden In de zin van politieke omkopingen. Straf baar blijft echter dat het trio blijk- baar de belastingen ontdook door een deel van de betalingen op buitenland se rekeningen te laten storten, en het restant contant te innen. MAN MET MES DOODGESTOKEN AMSTERDAM ANP) De 25-jarige Marokkaan A. E. heeft zaterdagmorgen bekend ren nog onbekende landgenoot in hotel Parima aan de Warmoesstraat in Amsterdam met een messteek om liet leven te hebben gebracht. De hoteleigenaar ontdekte het slacht offer, toen hij rond twee uur 's mor gens bij een laatste rondgang door zijn hotel bloed zag onder de deur van de kamer van E. Volgens de Amsterdamse recherche hebben E. en h=: •'iteffer ook een Marokkaan ruzie gekregen, tc.T.n E. ge'd vroeg ara zijn landgenoot die bij hem wilde slapen. Slot van pagina 1 ping van het centraal station was door de lievige wind naar beneden gekomen, waardoor de weg achter het station voor het verkeer niet begaanbaar was. Veel woonboten en jachtjes raakten op drift en vereisten assistentie. In Utrecht, waar de storm pas vrijdag avond omstreeks elf uur goed doorzet te. kon de telefooncentrale van de poli tie het aantal meldingen nauwelijks verwerken. Hier werd veertig man ex tra personeel ingezet. Kerken Vele kerken kwamen niet- onbeschadigd uit de storm. In Egmond aan Zee waai de het dak van de pas gerestaureerde hervormde kerk, De uit 1540 daterende kerk in Pietertouren raakte dit. weekeind ook dak-loos. Een zelfde lot onderging de rk S'ot Anna kerk in Amstelveen. De toren van de St. Bonlfaciuskerk in Leeuwarden kwam zaterdagmiddag met donderend geraas naar beneden. Dit schouwspel werd door honderden men sen gadegeslagen. De spits zal worden herbouwd. De kerk is indertijd voor 1 gulden door de gemeente Leeuwar- Commissie binnenscheepvaart DEN HAAG (ANP) In totaal' Op korte termijn moeten er betei j sloopregelingen komen voor de droi komi 400.000 ton van net totale ladingvloot, vindt de commissie. Dat laadvermogen van de Neder landse binnenscheepvaart voor sloop in aanmerking. Dat staat in een eerste advies van de com missie binnenscheepvaart, die staatssecretaris Van Huiten heeft ingesteld om te adviseren over maatregelen die de gang van zaken in de binnenscheep vaart kunnen verbeteren. Vrij dagavond is het eerste advies gepubliceerd. Slot van pagina 1 Suffolk en Norfolk vonden uitgebreide evacuaties plaats toen het woeste wa ter door de zeeweringen brak. Veel fa milies zochten eeci toevlucht in school gebouwen op hoger gelegen grond. Gro te delen van Groot-Brittannië liepen onder water, tienduizenden mensen raakten verstoken van elektriciteit en het trein- weg- en luchtverkeer raakte door de aanhoudende storm volledig In dc war. Veel van de slachtoffera in Engeland waren automobilisten die te gen omgewaaide bomen reden of door windstoten van 170 km per uur van weg werden geblazen. Duitsland Nauwelijks minder hield de storm huls in de kuststreek van West-Duitsland en vooral het gebied langs de Elbe. Terwijl duizende hulpkrachten zondag bezig waren met opruimingswerkzaam heden en de berging van door over stroomd water ingesloten mensen op hoge 'toeren draaide uitten deskundigen reeds hun bezorgdheid over de deels beangstigende toestand van de dijken in l.et geval van een nieuwe storm vloed. Her zwaarst getroffen werd het aan de noordelijke oever van de Elbe gelegen Haseldorfer Marsch, waar tot zondag 80 mensen door water zaten ingesloten en waar een gebied van meer dan 40 vierkante km onderliep. Het betrokken gebied, waar zes dijken doorbraken Of ernstig werden beschadigd, geldt als de gevaarlijkste plaats langs de kust omdat de dijkvernieuwing of -verzwa ring hier nog niet is voltooid. In Noord- Duitsland werden vergelijkingen ge trokken met de stormramp van febru ari 1962 toen in het meer dan 100 km ran de Noordzee verwijderde gebied van Hamburg aan de Elbe meer dan 300 mensen om het leven kwamen. Dit keer vielen in geheel de bondsrepubliek 22 doden als gevolg van de storm, die het water in Nordfriesland nog 43 cen timeter hoger deed stijgen dan het hoogste punt van 1962. Denemarken Bij het naderen van de stormvloed was in Denemarken zaterdag voor de gehe le westkust uitgebreid alarm gegeven. Meer dan 20.000 inwoners van de ste den Tondern en Ribe werden uit v zorg geëvacueerd. Van vele plaatsen in Denemarken werden dijkdoorbraken, overstromingen en ernstige schade ge meld en voor de kust van Jutland be reikte het water van de Noordzee hoogte van meer dan vijf meter bt normaal. De grote schade die werd gericht leidde tot hernieuwde op pen de zeeweringen in het gebied van Jutland en aangrenzende delen van West-Duitsland te versterken. België De zeer zware storm brak zaterdag het Belgische Noordzeegebied door de dijk tussen Oostende en Middelkerke. Er ontstond een gat van tien meter breed en twee meter diep. De snelver- keersweg die hier gelijk oploopt met het strand werd voor alle verkeer ge sloten. Grote overstromingen ontston den in Antwerpen. Brussel (de histori sche markt) en Oostende. Het dorp Ruisbroek-Sauvegarde werd zondag evacueerd nadat in nabijgelegen drie dijkbreuken waren ontdekt. In Bel gië kwamen zaterdag twee motorrij ders door rukwinden om het. leven. Zweden Zweden werd door de uitlopers in het uiterste zuiden getroffen. Zware sneeuwval maakte vele wegen onbe gaanbaar. In Zweden kwamen vier mensen om het leven, een man die werd geëlectrocuteend toen hij een hoogspanningskabel wilde repareren en drie automobilisten die de macht over het stuur verloren. Frankrijk In Frankrijk bleef de stormschade be perkt tot het noorden van het land. Er vielen geen slachtoffers. De glazen over kapping van het station in Rijssel werd zwaar beschadigd en van 2 flatgebou- ven van 18 verdiepingen waaiden de da ken af. De bewoners moesten worden door de uitkeringen van de be ide sloopregeling bij bedrijfsbe ëindiging te verhogen. Daarnaast zou er volgens de commissie een algemene sloopregeling moeten komen voor schippers die een deel van hun ton nage willen afstoten of vernieuwen- Er is volgens de commissie een teveel aan sdheepsruimte in verhouding tot de vraag. De commissie stelt voor de be staande sloopregeling voor drie jaar te verhogen met 50 procent voor sche pen tot en met 600 ton en voor sleep boten. Met veertig procent zou de be staande sloopregeling moeten worden verhoogd voor schepen van 601 tot en met 1000 ton en met dertig procent voor schepen boven 1000 ton- De uit kering naar motorvermogen zou kun nen worden verhoogd met 50 procent voor alle schepen. Voor die regeling zouden schippers in aanmerking moeten komen die ten minste vijf jaar ondernemer zijn. die zelf eigenaar zijn van de betrokken schepen en die maximaal twee sche pen bezitten. De schepen die via die regeling kunnen worden gesloopt moe ten tenminste de laatste twee jaar in de vaart zijn geweest, en tenminste sinds 1 januari 1975 in Nederiand te boek staan- Voor motorschepen dient de uitkering beperkt te blijven tot een laadvermogen van maximaal 1500 ton en een motorvermogen van maximaal 800 pk. Uitgaande van 135.000 ton die vla deze regeling zullen worden ge sloopt. gaat dat het rijk circa twaalf miljoen gulden kosten Voor een algemene sloopregeling den schepen in aanmerking moeten komen die sinds 1 juli 1973 aan het vervoer of aan een opslagregeiing heb ben deelgenomen. Ook voor die rege ling suggereert de commissie een uit kering naar laadvermogen en naar motorvermogen. Schippers met schip zouden daarop een toeslag kun nen krijgen van twintig procent- den overgenomen. In Den Haag werd de omgeving rond twee kerken, in de Elandstraat en op de Laan van Meer- dervoort. afgezet, omdat de torens naar beneden dreigden te komen. Het treinverkeer heeft door de storm veel vertraging ondervonden omdat op veel trajecten bovenleidingen werden beschadigd. Een deel van Eindhoven en het verzorgingsgebied van de IJssel- centrale raakten enige tijd zonder elek triciteit door storingen in de hoogspan- nuigsverbindir.gen. Ook de zuidoost hoek van Friesland was enige tijd DEN HAAG .Een man zei: dat is prins Bernhard. Zijn vrouw vroeg: Is dat niet de man die met Rita Hayworth is getrouwd? Het is een waar verhaal, ik hoor de het toen ik in New York uit een bioscoop kwam". Dit vertelt prins Bernhard in een interview met Holland Her ald. het Engelstalige vooral op Amerikanen gerichte blad dat on der andere onder KLM-passagiers wordt verspreid. De jongste uit gave van Holland Herald is ge heel gewijd aan het 200-jarig be staan van de Verenigde Staten. Het blad heeft een lang interview met prins Bernhard, waarin enke le amusante herinneringen aan Amerika ter sprake komen. Prins Bernhard vertelt ook over een kapper in San Francisco die hem in de spiegel aankeek en zei: „Ik kal u. U bent Leopold- Ik zei: nee. Maar hij hield vol- Kom nou, zei hij, u bent die man die met Wilhelmina is getrouwd. Eten andere Amerikaan die hem als Leopoüd herkende zei na de herhaalde ontkenning: Stuck up bastard, Je bent het wel". Ten slotte vertelt prins Bern- hard dat hij inkopen had gedaan tn een warenhuis in New York en de verkoopster zei: Dat is zoveel dollar, min 10 procent. Op welke verdieping werkt u? Ze hield me voor een lid van het perso- leel". BELFAST (AP) Bij verscheidene schietpartijen In Noord-Ierland rijn zondagavond vijf katholieke jongeman nen omgebracht. Twee anderen liepen zware verwondingen op. De moorden werden gepleegd ni het verboden Ierse republikeinse leger had gedreigd de strijd om de Britten uit Noord-Ierland te verdrijven te ONTSLAGEN BIJ BATA OPGE SCHORT DEN HAAG (ANP) Hangende een in te stéllen nader onderzoek en het daarop volgend overleg tussen de di rectie van Bata Best en de vakorgani saties, is de aanzegging van het ontslag voor 358 werknemers bij dit bedrijf opgeschort Pas na dit overleg zal bekend zijn hoe veel en welke medewerkers eventueel zullen moeten SAAS-FEE (AP) Negenendertig mensen hebben dit weekeinde negen uur lang opgesloten gezeten in een kabelbaancabine bij Saas-Fee. Ze zijn met de schrik vrijgekomen, maar één van hun redders is bij een lawine omgekomen. Het slachtoffer maakte deel uit van een uit drie man bestaande Zwitserse ploeg die door de lawine werd verrast bij het beklimmen van de Felskinn berg om de ingesloten toeristen en spoorweg- en restaurantemployees te hulp te ko men Een andere redder raakte gewond, de derde kon ongedeerd worden be vrijd. Door zware windstoten was het automatische blokkeringsmechanisme van de cabine in werking getreden, die 30 meter boven de helling bleef hangen. De 24 toeristen, voornamelijk Duitsers, Belgen en Fransen, en de vijftien Zwit serse employees, waren vertrokken van het station en het restaurant van de Felskinn naar Saas-Fee voor de lataste rit van zaterdag die in de namiddag begon toen de wind steeds harder werd. Er is aan boord geen sprake geweest van paniek en de redders die een touw ladder beklommen die uit de zware cabine was neergelaten, voorzagen de in zittenden van warme kleding en hete dranken, aldus de Zwitserse spoorwegen Toen de storm afnam kon de cabine haar reis vervolgen. stroomloos, omdat omgewaaide bomen op de spanningsleldingen terechtkwa men. In Friesland werden zaterdag militai ren ingezet om te assisteren bij het verstevigen van de slaperdijken ten noorden van Harlkigen en bij de West- hohverderpokier. waar het water over de dijk sloeg. Ook in de bossen is de storm danig tekeergegaan. Volgens een mededeling zondagavond van staatsbos beheer. bedraagt het totale verlies aan hout zeker 75.0C0 kubieke meter. Dal wil zeggen dat ongeveer een half mil joen hemen verleren is gegaan. Dez/ keer waren het voccal veel loofbomen, die het geweld van de storm niet kon den doorstaan. In de kustgebieden en in Brabant en Limburg valt de schade aan de bossen mee, maar in Drente, Utrecht, Gelder land en Overijssel is de ravage erg groot. Vooral die plekken zijn getrof fen, waar de novemberstorm van 1972 grote gaten in de bossen heeft gesla gen. De randen hiervan zijn nu het ergst geraakt. In het Westland zijn heel veel ruiten van warenhuizen en kassen gesneuveld. Het rondvliegend glas richtte ook veel schade aan aan op de jonge aanplant en gewassen. Naar zondagavond pas bekend werd, is op Texel in de nacht van zaterdag op zondag een strandpa viljoen in zijn geheel in zee verdwenen. Het paviljoen Deining' stond tegen de duinrand en was zondag plotseling weg. Miljoenen Hoewel niemand nog een exact bedrag kan noemen, wordt de schade, die de storm in Nederland heeft aangericht, door deskundigen op enkele miljoenen geschat. Het zal echter nog wel enige itljd duren, voor het juiste bedrag be kend is. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en G van der Maas. BUREAUS: Vliisingen: Wolstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraot 6, fel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op za terdag; de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. odv. maandag- f/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post 42,— per maand 12,75 'osse nummers ,50 (inclusief 4°/o btw) Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2 Va x ta rief Brieven bureau van dil blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract- orijzen op aanvroag. Alle advertentieprijzen exclusief 1% bhv. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4