PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ORKAAN OVER EUROPA: 57 DODEN, OVERSTROMING EN GROTE SCHADE Elf vermisten na zeer zware storm op zee Twee storm slachtoffers van in Nederland Schade stormvloed beperkt: duinafslag en water over boulevard Vlissingen Oostkust van Engeland het zwaarst getroffen de krant van zeeland DUIZENDEN TROKKEN VOOR SIGHTSEEINGNAAR DE KUST Kijken vanuit de bosjes Pagina 9 219e jaargang no. 3 Maandag 5 januari 1976 VELE SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN DEN HAAG (ANP) De zware storm heeft het afgelopen weekend ook op zee flink huisgehou den. Hier bereikte de wind orkaankracht, waardoor vele schepen in moeilijkheden kwamen. Voor zover zondagavond bekend, heeft de storm op zee vermoedelijk aan elf mensen, allen opva renden van het Oostduitse schip 'Capella', het leven gekost. Over het lot van de 500 ton metende Britse kustvaarder 'Carnoustie', die 30 mijl ten noorden van Terschelling in moeilijkheden ver keerde, was zondagavond bij Scheveningen Radio niets bekend. Het schip was te ver uit de kust om per reddingboot te bereiken, zodat Scheveningen Radio omliggend scheep vaartverkeer gevraagd heelt zo moge lijk hulp te bieden. Een Brits vliegtuig heeft nog gezocht, maar het in nood verkerende schip niet gevonden- Het is niet bekend hoeveel mensen er aan boord zijn. Het Oostduitse vrachtschip 'Capella' (617 toni meldde zaterdagmorgen bij Ameland omstreeks 9 uur dat het wa ter maakte en deklading verloor. De reddingboot 'Gebroeders Luden' voer ter assistentie uit- Ook een helicopter nam aan de reddingsactie deel. Toen de rijkspolitie in Groningen zondag morgen aan de noordkust zwemvesten boeien en een vlet vond, vermoedelijk (Zie slot pag. 3 kol. 1 DEN HAAG (DPA, RTR, AFP) De krachtige stormdepressie die vrijdag en zaterdag over West- Europa trok, heeft in dit gebied een breed spoor van dood en vernieling achtergelaten. Bijna 60 mensen kwamen om het leven, vele honderden huizen overstroomden en er werd voor miljoenen guldens schade aangericht. Blijkens berichten uit Engeland, West-Duitsland, Nederland, België, Zweden, Zwitserland, Noord-Ierland en de Ierse republiek moet het dodencijfer worden gesteld op 57. Daarnaast zijn er vele honderden gewondenen wordt een onbekend aantal mensen vermist. Volgens de verschillende Europese weerstations bewoog de storm zich zondag, met iets vermin derde kracht, in de richting van Oost-Europa waarbij in het westen van Polen rukwinden voor kwamen met een snelheid van meer dan 100 km per uur. Naar verwachting zou de depressie na het weekende het gebied van de Zwarte Zee bereiken. De door vele weerkudigen als onge bruikelijk krachtig gekenschetste storm ontstond vrijdag boven hel noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. Door grote temperatuurverschillen ten oos ten van Schotland verdiepte de storm depressie zich waardoor ze vrijdag nacht, op weg naar het Westeuropese continent, de golven van de Noordzee met rukwinden van meer dan 150 km per uur tegen de kustlijn deed beuken. De grote temperatuurverschillen kon den ontstaan door het bijeenkomen van warme tropische stromingen met kou de winden uit het Noordpoolgebied. Na de schrik van de eerste hoge vloed golf zaterdagmiddag koelden de mensen in de gevaarlijkste gebieden pas opge lucht ademhalen toen de ongeveer 12 uur later naaerbijkomende tweede vloedgolf niet de gevreesde hoge wa terstand bracht. Drie beelden van de gevol gen die de storm van het af gelopen weekeinde heeft ge had. links: voor de kust van het Deense Jutland wer den talrijke vissersschepen vernield. Dit scheepje werd door de golven op een stei ger gezet. Toen het water gezakt was bleef het hoog en droog achter. Foto mid den: ten noordwesten van Hamburg kwam een groot gebied onder water te staan, doordat de Elbe buiten haar oevers trad. Veel mensen werden in hun boerderijen geïsoleerd en moesten met helikopters en vaartuigen in veiligheid worden gebracht. Geheel rechts: in Leeuwar den werd de toren van de Sint-Bonifaciuskerk geveld. TIJDELIJKE EVACUATIES OP TEXEL EN IN STAD GRONINGEN Engeland Groot-Brittannië werd het ergst getrof fen. Hier vielen minstens 24 doden en liepen honderden mensen verwondin gen op. Van de schade op de Britse eilanden was nog geen gerede schat ting te maken. In de vier graafschap pen aan de Britse oostkust moesten honderden mensen worden geëvacueerd en de wegen langs de kust gedeeltelijk voor het verkeer afgesloten. Met name in laaggelegen gebieden in (Zie slot pagina 3 kolom 3) DEN HAAG De volgens het KNMI in De Bilt uitzonderlijk zware storm heeft dit weekeinde in Nederland behoorlijk huisgehouden. De storm met windstoten van 130 kilometer per uur, had een kracht van elf op de schaal van Beaufort. Weerkundigen noemden het een voordeel dat de grootste kracht van de storm voorkwam bij de windrichting west-zuidwest en niet bij noordwest. Uit die richting is de storm onstuimiger omdat er bui-effecten bij komen, waardoor de schade als regel groter is. Voor het gehele land had de storm vloedwaarschuwingsdienst van rijkswa terstaat uitgebreide dijkbewaking inge steld. Veel wegen, met name de Afsluit dijk en de wegen door de vlakke Fle- vopolder werden voor het verkeer af in verband met overvliegend wrakhout en gevaar voor afknappen van elektriciteitspalen. Op het land heeft de storm voor zover bekend, aan twee mensen het leven gekost. Vrijdag avond botste de 20-jarige J. Slofstra uit Apeldoorn in zijn woonplaats met zijn bromfiets tegen een stilstaande ÖS SilMf Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 3 en 5. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1 en 4. Radio en televisie op pag. 7. Sport op de pagina's 9, 10, 11, 12, 13 en 14. DIJKEN 00STER- EN WESTERSCHELDE WEINIG SCHADE VLISSINGEN Duizenden belang stellenden, die een 'dagje storm' aan de kust wilden meemaken, zijn zater dagmiddag getuige geweest van één van de zwaarste stormvloeden, die de Zeeuwse kust de laatste jaren heeft; getroffen. De storm, onder impuls van giertij, bracht met name aan de kust ongekend hoge waterstanden, maar mede dank zti een langzaam afnemen van de windkracht en een tijdig rui men van de wind, bleef de schade aan dijken en zeeweringen beperkt. Zijn relatief hoogste stand bereikte i het water te Vlissingen 406 cm bo ven NAP, sinds 1 februari 1953 was het niet meer zo hoog geweest met' als gevolg, dat geweldige hoeveelheden I Westerscheldewater over de boulevard sloegen. Rond kwart over drie deed zich daar even een spannend moment! voor. Het overslaande water zocht zich op één van de meest kw-.tsbare punten het nog niet opgehoogde deel van de boulevard bij het Strand- hotel een weg langs de in aanleg zijnde Leeuwentrap. In grote golven gulpte het water slijk en zand met zich meesleurend, de Badhuisstraat en aan liggende straten in. Met man en macht werd het 'gat' provisorisch gedicht. Andere 'bedreigde' punten waren: Bruinisse, waar het havenplateau geheel onder water kwam te staan met als gevolg, dat enige bedrijven onderliepen. In één geval werd de door het zoute water berokkende schade op één ton geschat. De Kop van Schouwen. Veel zand- verlies. In het stormgeweld gingen over een lengte van vele kilometers stukken duin verloren, variërend van twee tot vijf meter. Ook trad veel zandverlies op bij de aanslui ting met de Brouwersdam. Walcheren. Langs de gehele west kust is de duinvoet aangevreten. De afslag varieert van twee tot zc meter. Ernstig was de duinafslag bij de 'Vijgeter', een zogeheten deel' van de natuurlijke zeewering bij Westduin. Hier is de duinvoet over een lengte van bonderdvljftig me-j ter en een breedte van vijf meter in zee verdwenen. Over eenzelfde breedte en een lengte van enkele kilometers was dit eveneens bij Dishoek het geval. Ernstige duin afslag was cr voorts ter hoogte van de Domburgse golflinks, waar over een lengte van 400 meter de duin voet voor drie a vier meter is weg geslagen. Storm en hoog water trof fen voorts een 150 meter lang ge deelte van de duinen bij "De Ham ster' in Oostkapelle. Hier is de duinvoet over een breedte van 6 j tot 7 meter aangetast, e Zeeuwsch-Vlaanderen. De kustwe- ringen en dijken hebben het vooral tijdens de storm van vrijdagnacht; zwaar te verduren gehad. Bij Cad- zand werden op verschillende plaat-! sen stukken duin weggeslagen en bij de Groese duintjes kwam meter plus NAP) er overheen. In de zwakke plek van de Scheldedijk hij Hoofdplaat, waar zich vorig jaar nog een oeverval voordeed, ntston- den beukgaten in de provisorische I dijkvoorzieningen. Om elk risico! van een dijkdoorbraak te voorko men liet het waterschap "Het Vrije van Sluis' de gaten zaterdag direct volstoppen met. zandzakken. Met de wateroverlast in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen viel het erg mee. De schorren van Saeftinghe stonden helemaal onder water. Het aangren zende poldertje tussen de Hedwigpol der en de Gasdijk stroomde vol. In Paal, Baalhoek en Kruispolder stond het Scheidewater 'erg hoog'. Oosterscheldedijken De storm en de hoge vloed hebben be trekkelijk weinig schade toegebracht aan de zeeweringen langs de Ooster en1 schelde. Dijkgraaf A. M. Geluk van aet het waterschap Schouwen-Duivelana, zeewater zaterdagmiddag op dej tevens voorzitter van de Zeeuwse Wa- hoogste stand van het springtij (6; terschapsbond: „We hebben hier en vrachtwagen. Hij was op slag dood. In Numansdorp kwam de 67-jarige me vrouw J. M. Hoogvliet-Aarrsen door de storm om het leven. De vrouw open de haar balkondeuren om naar een rammelend plastic schot te kijker.. Door de hevige wind is zij tegen het balkon gesmakt en overleden. Evacuaties Voor de bewoners op het oostelijk deel van Texel had de storm aan het begin van de zaterdagavond een evacuatie in petto. Tussen Oudeschild en Oosterend werd de bewoners geadviseerd hun hui zen te verlaten omdat het waterpeil zo was gestegen, dat bij boog water moeilijkheden werden gevreesd. Even na half elf was de noodtoestand op Te xel opgeheven en konden de bewoners naar de hulzen terugkeren. Ook In de stad Groningen moesten bewoners van ongeveer acht flats hun hoizen verlaten, omdat er gevaar bestond dat een der zijmuren zou instorten. Van zaterdag middag half drie tot 's avonds half elf zijn zij dakloos geweest. Daarna was de muur gestut en konden zij naar bon eigen huis terugkeren. In het gehele land hebben politie en brandweer het bijzonder druk gehad met stormmeidingen. In vooral de gro te steden werden wachtlijsten aange legd van schademeldingen. De wat ge noemd werd "kleinere zaken', als losse dakpannen, afgebroken tv-an:ennes en dergelijke werden onderaan de lijst ge- daar wat grondverlies aan de buiten- bermen. Er is verder plaatselijk schade aan glooiingen. Schade van enige betekenis hebben we direct her steld". De Schouwse dijkgraaf had de indruk bevestigd door cijfers dat de vloed aan de kust hoger is geweest dan een aantal jaren geleden. Het op vallende nu was, dat er binnnengaats minder opstuwing was, met andere woorden de verhoging nam af naar- mate het water verder landinwaarts- plaatst om ruimte te maken voor meer kwam. Volgens dijkgraaf Geluk was de opstuwing bij Zierikzee minder hoog dan op 14 decemehr 1973. Het water kwam nu tot 362 cm plus NAP; in de-| cember 1973 werd 375 cm gemeten.! Burghsluis had toen 385 cm en zater dagmiddag 355 cm. Een bewijs van de 'afremming van de opstuwing' bij Zierikzee had rijkswa terstaat in Goes. De curve van de hoogwaterüjn, uitgezet op een grafiek toonde de laatste anderhalf uur een vrijwel stabiele lijn: om 15.45 werd, 358 cm plus NAP gemeten, vervolgens (Zie slot pagina 2 kolom 2X ernstige dingen. Ln U-mond (Limburg) kantelde vrijdagavond een kraan van DSM, die dwars over de weg terecht kwam en het verkeer stagneerde. De harde wind was er ook oorzaak van dat op vele plaatsen in Limburg de alarminstallaties van openbare gebou wen en scholen plotseling gingen wer ken. In Amsterdam moest de politie vele straten afzetten in verband met omge waaide bomen en afgerukte takken. Ook een deel van de plastic errerkap- (Zie slot pagina 3 kolom 5} i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1