Portugal beleefde chaotisch jaar Zes grote bedrijven worden betrokken bij productie F-16 VERKIEZINGEN OP WESTOEVER JORDAAN EEN GRAADMETER VOOR DE PALESTIJNEN SNELLE ECONOMISCHE VOORUITGANG IN ZUID-KOREA opinie en achtergrond 4 ZATERDAG 3 JANUARI 1976 §an onze correspondent) eoel - Nog maar twaalf jaar geleden, een decennium na de Koreaanse oorlog, scheen de tijd in Zuid-Korea stil te staan. Buitenlanders hielden van de pittoreske beelden die dit rustige land, boordevol tradities, hun bood. Men noemde Zuid-Korea toen ge woonlijk „het land van de morgenstilte", omdat het le ven er zo arm en slaperig was, dat er alleen sereniteit en rust heerste. Maar het merendeel van de bevolking leefde onder ellendige omstandigheden en keek tegen een weinig hoop gevende toekomst aan. Tegenwoordig heeft Zuid-Korea een metamorfose ondergaan, en is het het nieuwe economische wonder in OosteAzië Elk jaar groeit de eco nomie met ongeveer 10 procent, en als men na een afwezigheid van zo'n 10 jaar in het land terugkomt, her kent men Zuid-Korea nauwelijks. De 33 miljoen Ijverige inwoners zien er goed doorvoed en goed gekleed uit. De huiselijke omstandigheden geven blijk van steeds meer opvoeding, en technisch geschoolde mensen maken de Zuidkoreanen tot de hoogst ont> wikkelden in Azië. In Seoel is het allang niet meer zo rustig als vroeger. De zon komt op bij droog geratel van fabrleksmachlnes. bij herrie van bulldozers en bij de la waaierige drukte van de 6.5 miljoen inwoners van Seoel, die weer begin nen aan een nieuwe drukke dag van „nationale wederopbouw". „Natio nale wederopbouw" is de officiële slogan die men gebruikt om de Zuid koreanen te motiveren tot harder werken en om hen meer zelfvertrou wen te geven. En klaarblijkelijk is het een populaire slogan. Herboren Door het afwerpen van de moede loosheid die bijna 40 jaar lang de na tie beheerste - tijdens de meedogen loze Japanse bezetting, de alles ver woestende Koreaanse oorlog (1951- 1953) en een periode van afschuwe lijke armoede in bet daaropvolgende decennium - is Korea heden een na tie in beweging. „Wat u hier aan treft", vertelde me een Nederlandse diplomaat die al meer dan 10 jaar in Korea vertoeft, „is een volk dat wordt herboren. Toen ik hier kwam, was het land nog één grote puin hoop, en omdat het bijna geen na tuurlijke rijkdommen bezat, ge loofde niemand dat Zuid-Korea ooit een welvarend land zou wor den". Zuid-Korea kon zich op geen en- kele manier bedruipen. ZeLfs het me rendeel van het voedsel moest wor den ingevoerd, ofschoon het grootste deel van de bevolking in de landbouw werkzaam was. Het platteland was kaalgevreten alsof het was bezocht door enorme zwermen sprinkhanen. De eerste zwerm werd gevormd door het Japanse leger, dat in de Tweede Wereldoorlog bijna alle wouden kap te. En tijdens en na de Koreaanse oorlog kapte de bevolking het restant voor brandstof gedurende de bar koude winters. Het resultaat was dat de meeste vruchtbare aarde werd weggespoeld, wat een enorme klap betekende voor de Koreaanse land bouw. De laatste jaren heeft de regering een ambitieuze en kostbare herbebossings-campagne gevoerd, en de eens zo kale heuvels beginnen weer groen te worden. Dit jaar heeft Zuid-Korea voldoende rijst geprodu ceerd om aan de eigen behoefte te voldoen, dank zij het gebruik van veel kunstmest en dank zij de con structie van enkele indrukwekkende irrigatiewerken. Het irrigatiewater komt op de meeste plaatsen van gro te. voor meerdere doeleinden te ge bruiken dammen, die werden ge bouwd voor hydro-elektrische ener gieprojecten, maar tegelijkertijd hel pen het land te industrialiseren en Zuid-Korea minder afhankelijk te la ten zijn van geimporteerde olie. Er zijn weinig landen zo getroffen door de verveelvoudiging van de olieprij zen als Zuid-Korea. Het ambitieuze industrialiserings programma, gebaseerd op staal, scheepsbouw en petrochemische stof- 'Van onze correspondent) 1-iISSABON - Zou men trachten een balans op te maken van de gebeurtenissen in Portugal in het afgelopen jaar, dan staat aan de positieve zijde de terugkeer naar de democratie. Aan de negatieve zijde vindt men de getemperde geestdrift waarmee de Portugezen de bloemenrevolutie van de 25e april 1974 heb ben begroet. fcn in de zware sector, en elektroni sche goederen, triplex en textiel in de lichtere sector, heeft twee maal een klap gekregen: èn van de hogere prij zen voor olie en grondstoffen, èn van de dalende vraag in de Verenigde Staten en Japan naar zijn goedkope verbruiksgoederen. Korea's nieuwe scheepsbouwindustric heeft ook te lijden gehad van de plotselinge af neming van orders voor tankers, die overal ter wereld merkbaar was. Het zwakste punt van Zuid-Korea is waarschijnlijk dat het zijn zware industrie te snel heeft uitgebreid, en dat het het grootste deel van het be nodigde kapitaal overzee heeft moe ten lenen. Zijn grote afhankelijkheid van de Verenigde Staten en Japan als handelspartners en investeerders heeft het land ook de laatste twee jaar van recessie dwars gezeten Deze twee landen tekenden voor zo'n 70 procent van de export van Zuid- Korea, en zelfs voor een groter per centage wat betreft de industriële in vesteringen. „De oliecrisis heeft ons een achter stand van vier tot vijfjaar bezorgd", aldus een pessimistische economi sche planner. Maar in handelskrin gen in Zuid-Korea praat men opti mistischer. Japan zal misschien een egoïstische en onbetrouwbare han delspartner blijven, verkondigde een industrieel, maar de Amerikaanse markt zal zich spoedig herstellen en weer voor een opleving zorgen voor de teruglopende export. Zuid-Korea breidt eveneens snel zijn handel uit met Europa en het Midden-Oosten, en het aangekondigde doel is. de ex port te vergroten van 4700 miljoen dollar in 1974 (was een schamele 32 miljoen dollar in 1.962) tot 10.000 mil joen dollar in 1980. Weinig buiten landse waarnemers twijfelen eraan dat Zuid-Korea dit doel zal bereiken, vooropgesteld dat er geen nieuwe Koreaanse oorlog komt. Hoewel president Park Chung Hee veel van zijn vroegere populariteit is kwijtgeraakt door zijn onderdruk kende maatregelen tegen de opposi tie, de kerk en de studentenleiders, wordt hij omringd door een aantal buitengewoon begaafde en dynami sche technocraten, die een groot aandeel hebben in de verbazingwek kende vooruitgang van het land. „Zelfs als Park Chung Hee ten val zou worden gebracht, zou Zuid-Korea nog voldoende kundige mensen heb ben om het land te besturen", ver klaarde een buitenlandse waarnemer. Hij waarschuwde er echter voor dat de economische vooruitgang van Zuid-Korea in gevaar zou kunnen worden gebracht door een groeiende oppositie tegen het buitengewone au toritaire bewind van Park Chung Hee. Want juist in de Verenigde Staten, en in mindere mate in Japan, gaan er steeds meer stemmen op om de steun aan de regering-Park stop te zeggen En de ruggesteun van de Verenigde Staten, militair zowel als economisch, is voor Seoel van vitaal belang. Zuid- Korea heeft voor 1980 nog 10.000 mil joen dollar aan buitenlandse investe ringen nodig, voordat het op eigen benen kan staan. Maar als president Park zich niet bescheidener opstelt ten opzichte van zijn oppositie, zal het voor de regering-Ford spoedig moeilijk worden om voldoende bijval in Washington te vinden voor steun aan de regering-Park. PARK CHUNG HEE (!£an onze correspondent! EiNDHOVEN - Hoewel de uiteindelijke opdrachten eerst half 1976 zullen worden verstrekt, is het nu al duidelijk geworden dat bij de co-produktie van de F-16, de gevechtsstraaljager van General Dynamics, die Nederland in NAVO-verband samen met Denemarken, Noorwegen en België heeft gekozen, in ons land slechts een zestal grote firma's zal worden ingeschakeld. Dat wil zeggen als subcontractanten van de in Amerika ver antwoordelijke bedrijven. Vanzelfsprekend zullen de Neder landse bedrijven er weer toe overgaan een aantal kleinere in dustrieën by de voorbereiding en de fabricage in te schakelen, maar uiteindelijk komt de koek toch bij deze zes grote indus trieën terecht. Dit wordt duidelijk uit het over zicht van het commissariaat voor militaire produkties van het minis terie van economische zaken. On langs waren een honderdtal in de produktie van dit miljoenenproject geïnteresseerden aanwezig op een vergadering, die In De Doelen in Rotterdam wérd gehouden. Een bij eenkomst die werd voorgezeten door de heer Slingerland van VMF-Stork, het bedrijf dat met de organisatie van deze vergadering was belast. Voorts hadden vertegenwoordigers van DAF, Fokker, Philips en Ground-Equipment als panelleden achter de tafel plaatsgenomen. Het doel van de bijeenkomst was Neder landse bedrijven de gelegenheid te geven na te gaan of zich voor hen mogelijkheden zullen voordoen om als toeleverancier deel te nemen in de co-produktle van de F-16. In een overzicht werd een momentopname gegeven van de planning van hier te lande onder te brengen produk- ten. Eisen Op de eerste plaats werd erop ge wezen dat aan de deelnemers strenge eisen worden gesteld, die verband houden met het bijzondere karakter van het project. Enkele van deze ei sen zijn: een stringente kwaliteits controle van alle te leveren produk- ten of onderdelen daarvan, zowel tij dens de produktie als bij levering; pe riodieke rapportage in het Engels in zake aspecten als voortgang van de produktie. kwaliteitsbeheersing, enz.; het toepassen van gedetailleerde specificaties, veelal van Amerikaanse origine, welke in de Engelse taal zijn gesteld, en scherp gecalculeerde, zeer in detail uitgewerkte prijzen, binnen nauwe grenzen Meteen na de opening van de ver gadering bleek dat een groot aantal Nederlandse bedrijven op het vinken touw zit om een graantje uit de rijk gevulde korf mee te pikken. Ook bleek dat er bij vrijwel iedereen on duidelijkheid bestond over de vraag waar men moest zijn om zich als deelnemer aan te melden. Wie kan in deze de juiste informatie verschaffen; wat moet mén doen om als bedrijf in het kader van de co-produktie voor werkgelegenheid' in aanmerking te komen? Aangeraden werd zich zeker niet rechtstreeks tot de Amerikaanse leveranciers te wenden, doch contact op te nemen met de in het overzicht genoemde subcontractanten in eigen land. Uit het genoemde overzicht is ech ter ook overduidelijk gebleken dat bedrijven die dringend om werk ver legen zitten en hun hoop, misschien de laatste, op dit project hebben ge vestigd, er berooid dreigen af te ko men. Wanneer het tijdschema van dit moment wordt aangehouden, be tekent dit dat wanneer de grote or ders inderdaad op de helft van 1976 worden vergeven, pas in 1977 met de gereedschapsproduktie kan worden gestart en dat de onderdelenproduk- tie pas in 1978 kan worden begon- Volgens plan zullen de eerste toe stellen in 1980 worden afgeleverd en in gebruik worden genomen Door de regeringsautoriteiten, die uiteindelijk voor een beslissing ten voordele van de F-16 hebben gekozen, is altijd ge steld dat een groot deel van de werk zaamheden naar ons land zou worden gehaald. Cijfers spreken van werkge legenheid voor 2000 man gedurende acht jaar. Werkgelegenheid Uit het staande de vergadering be sproken overzicht blijkt dat dit stre ven waarschijnlijk gehaald kan wor den Als vermoedelijke co-producers worden in dit overzicht genoemd; Fokker, voor wat betreft de bouw van de romp, de samenstelling en de montage, de afbouw en tot slot de complete aflevering van de toestellen voor Nederland en Noorwegen. De bouw van landingsgestellen zal ver moedelijk worden toegewezen aan DAF. Voor het vuurleidingssysteem, komt Hollandse Signaal Apparaten in Hengelo, in aanmerking. Hierbij moet wordéri aangetekend dat een aantal onderdelen hiervan, waaron der de computer en de ontvanger,'tri Noorwegen en België zullen worden vervaardigd. De fabricage en constructie van de 'head-up display', ofwel het instru mentenpaneel en alles wat daarmee samenhangt, zal worden toegewezen aan de optische Industrie De Oude Delft in Delft, terwijl voor het brand- stofvoorzieningsystecm de Neder landse vestiging van Simmonds Pre cision in Brammen staat genoteerd. Ten slotte krijgt ook Philips een flinke hap van de koek. Het Eindho- vense bedrijf zal worden belast met de complete produktie van het ach terstuk, uitlaat, nabrander. spruit- stukmodule, enz. Nog geen kandidaten werden ge vonden voor de bouw van de genera torsystemen. De F-16 krijgt een 40- en een 5 kV-systeem. Ook aangaande de gronduitrusting is nog geen en kele kandidaat voorgedragen. De rekening van het tijdperk van wanordelijk, deels „revolutionair", deels besluiteloos regeren, wordt nu aan het volk gepresenteerd en het ligt hen heel zwaar op de maag. Een benzineprijsverhoging, de derde in een jaar tijds. brengt de au tobezitters. waaronder de met enorme salarisverhogingen bedeelde hogere arbeidersklasse, tot de meest betalende ter wereld. Taxi's, open baar vervoer, elektriciteit, gas en de levensmiddelen gaan omhoog, soms met 40 pet. Deze verhogingen, plus de voorgenomen belastingstijgingen maken de salarisverhogingen onge daan. De economische maatregelen van de eerste zes voorlopige regeringen na de revolutie hebben weinig uitge richt. De economische noodmaatre gelen die nu worden getroffen komen waarschijnlijk te laat om de meeste Portugezen van een bittere armoede te vrijwaren. Deze bittere pil wordt niet vergoed door het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, voor de wetgevende vergadering, waarvan de kieslijsten opnieuw worden gereed gemaakt in januari a.s.. ditmaal de emigranten en de Angelose vluchtelingen omvat tend. Zulks in tegenstelling met de verkiezing van de constitutionele vergadering. Radio terug Ook niet door de teruggave van ra dio Renascenca aan het episcopaat, inclusief de vernielde zenders die de regering belooft aan de kerk te ver goeden. want de staat is een be trouwbare betaler, zoals de minister van voorlichting Almeida Santos het uitdrukte. De rooms-katholieke radio gaat nu op 1 januari de lucht in (éën uur per dag) met een gebrekkig mid dengolfzendertje, dat groot-Lissabon kan bestrijken en met de medewer king van twee radiotechnici en een omroeper onder de staf van ongeveer 80 man. Alleen maar om niet helemaal op straat te komen doen de arbeiders van de bezette krant Republica nu pogingen om tot een akkoord te ko men met de door hen eruit gegooide vroegere directie. Teneinde tot een overeenkomst te komen om de krant alsnog te redden. Deze vorige direc tie. nu in het bezit van het succes volle avondblad de Luta, wil niet met deze wat zij noemen illegale oproer kraaiers te maken hebben, zodat, van een akkoord waarschijnlijk niets te rechtkomt. Koopvaardijvloot De Portugese koopvaardijvloot, die overuren niet betaald krijgt en daarom maar met halve kracht werkt, zodat de olieraffinaderijen van Lissabon vrijwel zonder ruwe olie zit ten, wijdt het arbeidsconflict aan de communistische staatssecretaris van de koopvaardij, die inmiddels zijn ontslag heeft genomen. Zodoende wordt de rekening van het wanbestuur niet alleen aan het volk aangeboden, maar vooral aan het extreem-linkse deel hiervan, dat zich tot nu toe opvallend stil houdt. Stakingen Het gevaar van massale stakingen in het volgend jaar blijft niet denk beeldig, ondanks het feit dat 5 pro eent van de nationale volkshuishou ding thans aan de staat toebehoort. De echte zin om flink de handen uit de mouwen te steken en aan bet werk te gaan in Portugal ontbreekt nog steeds. Ofan onze correspondent) d ERUZALEM - De komende gemeenteraadsverkiezingen op de westoever van de Jordaan zul len mogelijk de. sleutel worden tot de vraag hoe groot de steun is die de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) in de door Israël bezette gebieden geniet. De Israëlische militaire autoriteiten hebben aangekondigd dat zy begin april 1976 in Judea en Samaria gemeenteraadsverkiezingen zullen houden, de tweede maal dat zulke verkiezingen onder Israëlische bezetting plaatsvin den. De PLO beeft daarop volgens de Jerusalem Post besloten haar kandi daten aan deze verkiezingen te laten deelnemen. In 1972 riep de PLO op tot een boycot, maar deze oproep werd vrijwel genegeerd. Op zichzelf zijn gemeenteraadsver kiezingen op de Jordaan-westoever niet van wereldschokkende beteke nis. Verkiezingen vinden eens in de vier jaar plaats volgens het nog feo dale Jordaanse kiessysteem, dat al leen het stemrecht verleend aan die genen die grondbelasting betalen. Grondeigenaren dus. De Israëli's gaan ditmaal in zoverre de Jordaanse wet veranderen dat ook vrouwen zul len .mogen stemmen. Graadmeter Maar de discussie die in en buiten Israël gevoerd wordt over de Pales tijnse kwestie en de PLO maakt de verkiezingen op de westoever tot een belangrijke graadmeter van de steun die de PLO heeft. Het touwtrekken gaat tussen de Israëli's enerzijds en Jordanië en de PLO anderzijds. Weliswaar heeft Jordanië zich for meel van de westoever teruggetrok ken en de verantwoordelijkheid voor de westoever aan de PLO overgedra gen, het zijn nog steeds de mannen van Hoessein die op de westoever de dienst uitmaken. Economisch is de westoever nog steeds van Jordanië afhankelijk. Agrarische produkten worden naar Jordanië uitgevoerd en ambtenaren worden vanuit Amman betaald. Daar staat tegenover dat ook de genen die de steun van de koning ge nieten zich ln het openbaar voor de PLO uitlaten. „Lippendienst" zeggen de Israëli's, die de invloed van Hoes sein gehandhaafd willen zien. „Zie je wel", zeggen de PLO-leiders, die zeg gen het hele Palestijnse volk te ver tegenwoordigen De waarheid ligt ergens in het mid den. Vaststaat dat de PLO door haar internationaal versterkte positie ook op de westoever aan invloed heeft gewonnen Vaststaat ook dat de plaatselijke leiders de kat uit de boom kijken en voorlopig zowel met Amman als met de PLO goede vriendjes willen blijven Voordeel De Israëli's hebben het „voordeel" dat zij de verkiezingen organiseren. Het is niet al te speculatief te veron derstellen dat de pro-Jordaanse ele menten van de Israëli's alle mogelijke steun zullen krijgen. Daarmee zou de Israëlische stelling immers bevestigd worden dat de toekomst van dc wes toever bij Jordanië ligt en niet bij de PLO. Over deze Israëlische politiek bestaat binnen de regering nauwe lijks verschil van mening De veel ge citeerde meningsverschillen tussen Rabin en Allon zijn - voorlopig ten minste - alleen van tactische aard Beiden zijn het er over eens dat dc PLO een onaanvaardbare onderhan delingspartner is, beiden geloven dat een Palestijnse staat op de westoever voor Israël onwenselijk is. Allon ge looft echter dat zo'n staat misschien op de lange duur onvermijdelijk is, terwijl Rabin over die mogelijkheid van een Palestijnse onafhankelijke staat niet bereid is te praten of te denken. Zo komt Rabin tot een politieke formulering die negatief en koppig aandoet: „Wij zullen nooit met de PLO onderhandelen, zelfs niet als de PLO Israèls bestaansrecht erkent". Allon hangt een formule aan die in principe onderhandelingen met de Palestijnen mogelijk maakt, en dus positiever klinkt, maar die de PLO uitsluit. Harde lijn De vraag waarover Rabln en Allon van mening verschillen gaat hierom of Israël nu over de Palestijnse kwes tie ruzie moet gaan maken met de Verenigde Staten. Rabin hangt de harde lijn aan: als Israël geen consequente lijn volgt dan zal het voor voldongen feiten worden geplaatst, en met de PLO moeten onderhandelen. Daarom zal Israël principieel niet deelnemen aan het debat op 12 januari in de Veilig heidsraad over het Midden-Oosten. Allon gelooft dat nu niet het tijdstip gekomen is om met Amerika ruzie te maken. Daarom zou hij deelneming aan het debat in de Veiligheidsraad wel voorstaan. De interne strijd over de Pales tijnse kwestie in Israël, en de voorts durende machtsstrijd tussen de PLO en Jordanië vertroebelen de verkie zingen op de westoever nog meer dan normaal onder het feodale kiesstelsel het geval zal zijn. Waarom willen de Israëli's juist nu die verkiezingen laten plaatsvinden? Het bewijs dat de westoever pro- Jordaans is, is niet het enige motief. Israël wil een alternatief leiderschap creëren op de westoever voor de PLO. Tot nu toe zijn deze plannen nooit se rieus ter hand genomen. Minister van defensie Peres en andere ministers hebben er zo nu en dan over gespro ken. Maar deze verkiezingen moeten de krachtproef worden. Daarover be staat tussen Rabin en Allon geen verschil van mening. En dat is ook de reden dat de PLO zo happig is om zich - zij het op verkapte wijze - in deze verkiezingen te mengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4