mma m ■.+:m Uitbraakplan uit bij Oporto leidde gevangenis tot rellen E r. irfgs?: a a O a 3 Moord Goudswaard opgelost: jonge timmerman dader Jongen gedood door exploderend vat in kerstbomenvuur Franse vrouw verzon ontvoering kind DEN UYL OVER BEZUINIGINGEN Levenslang voor ex-kampoudste binnen- en uitenland Dodelijke steek tijdens inbraak VIER JAAR VOOR DOODSLAG OP VROUW Onafhankelijkheid voor gebied van ïssas Geen emigratievisa voor kinderen van Rus Nekrassov DDR vraagt Bonn uitlevering vluchteling GUUR EN WINDERIG WEEKEINDE Om dood door verwaarlozing te verbergen ANDRIESSEN: „EEK MISKLEUN' ZATERDAG 3 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWS! COURANT 3 DUITSER ONDER SLACHTOFFERS SCHIETPARTIJ LISSABON (RTR-DPA) De gevangenen in de militaire gevange nis van Custoias, bij de Noordportugese stad Porto, wilden tijdens de bloedige demonstratie van nieuwjaarsdag een poging ondernemen om uit te breken. Dit heeft de leiding van de gevangenis vrijdag be kendgemaakt. Men gelooft dat dit paste in een plan de campagne van degenen die achter de demonstratie zaten. Opvallend was ook dat zich onder de vijfduizend de monstranten een flink aantal buiten landers bevond. In de gevangenis hadden niet-politieke gevangenen de deuren van de cellen van de politieke gevangenen geopend. NIEUWE BURGEMEESTER VOOR AMERSFOORT AMERSFOORT De vorming van de wenselijke decentralisatie van Rijk naar lagere organen is vooralsnog niet veel meer dan een intentieverkla ring. Het accent bij de reorganisatie komt nu tocli wel te zeer bij de provincie te liggen. Dit zei drs. A. R. Vermeer vrijdag middag bij zijn installatie als burge meester van Amersfoort. De installs tie werd bijgewoond door de commis sarissen van de koningin in de provin cies Gelderland en Utrecht, leden van de Eerste en Tweede Kamer, oud burgemeesters Molendijk en Troost wijk van Amersfoort, oud-wethouders, burgemeester Vonhoff van Utrecht en de burgemeester van de gemeenten die onderdeel uitmaken van het sa menwerkingsverband Eemland- De nieuwe burgemeester van Amers foort is lid van de PvdA. Hij zat in de Socialistische Studentenbeweging, werd lid van de SDAP en later PvdA en was actief in allerlei functies op plaatselijk, gewestelijk en landelijk ni veau. Hij is lid van de Eerste Kamer voor de PvdA en fractievoorzitter. Lange tijd was hij lid van Provinciale Sta-ten van Gelderland; de laatste 13 jaar als gedeputeerde. TWEE INZENDINGEN JONGE ONDERZOEKERS NAAR MADRID NIJMEGEN (ANP) Twee van de twintig inzendingen op de manifestatie van Jonge Onderzoekers in Nijmegen heeft een jury vrijdag uilgekozen voor afvaardiging naar de Europese mani festatie van deze organisatie in Ma drid in mei. Het zijn: een onderzoek van Harry Geyrts naar het weercijfer, dat een nieuwe methode suggreent om het, weer te beoordelen en een onderzoek van' de stichting De Jonge Onderzoekers 't Gooi', die de invloed van' een water» zuiveringsinstallatie op de waterkwali- tet in en rond Naarden heeft bestu deerd. Aan de manifestatie in Nijme gen doen 150 deelnemers mee. HANNOVER (AFP, DPA) Een r t- bank in de Westduitse stad Hannover heeft vrijdag een voormalig kampoud ste van het concentratiekamp Hanno- ver-Ahlem, de 66-jarige Johann Hein- rich Wexler, wegens moord op een joodse gevangene, veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. De rechtbank was van mening dat de verklaringen van de vele uit Israël en de Verenigde Staten gekomen getuigen afdoende bewezen dat Wexler had deel genomen aan de moord op tenminste een joodse gevangene in het concentra tiekamp. f ADVERTENTIE) /O 0 O .ara W JV 0 O \r»*ArJ5L de vrouw die alles van bontweet BREDA - Eindstraat Vermoedelijk hebben die hun uitbraak plan niet uitgevoerd toen zij bemerk ten dat het de demonstranten niet luk te de gevangenis binnen te dringen. De menigte buiten deed hiertoe enkele pogingen toen de gevangenispoort open ging om een politieauto door te laten. Later werd geprobeerd de deuri te forceren. Toen de republikeinse garde het vuur op de menigte opende vielen daar drie doden, onder wie een Duitser. Volgens het hoofd van de politie van Porto waren alle drie lid van een 'commu nistisch commando'. Dè familie van de Duitser zegt even wel dat deze niet actief aan politiek deed en als toerist in Portugal verbleef. Onder de ernstig gewonden is het driejarig dochtertje van luitenant-ko lonel Arnao Metelo, vice-premier in de pro-communistische regering-Goncal- ves. Metelo zit, elders in Porto gevan gen, De 70-jarige moeder van Metelo werd licht gewond. De autoriteiten in Porto hebben nu een demonstratieverbod voor de gevan- genis van Custoias uitgevaardigd. Vrijdagmorgen werd een bom gegooid naar de kazerne van de republikeinse garde in Porto. De bom explodeerde voor de poort, die licht werd bescha-J digd. Een boekhandel in het bij Porto gelegen Braga werd vrijdag door een onbekende beschoten. De winkelier staat bekend als een communistische sympathisant. GOUDSWAARD De moord op de 54-jarige gezinsverzorgster Jannetje Klein in het 1500 zielen tellende Goudswaard is opge lost. De vermoedelijke dader is de 22-jarige timmerman Cees de B. uit hetzelfde dorp die bij Jannetje en haar broer in de nacht van vrijdag op zaterdag inbrak om aan geld te komen. Die in braak liep volledig uit de hand toen Jannetje naar beneden kwam en Cees de B. het slagersmes trok dat hij tevoren uit de kantine van zijn voetbalclub had meegenomen. Bij die voetbalclub ligt; ook het motief van zijn dramatische daad. De timmerman, oudste zoon van een te goeder naam en faam bekend staande familie, beheerde de loterijpot de W Goudswaardse Boys. Van die loterijpot zouden prijzen worden ge kocht om bij een verloting geld voor een nieuw clubhuis binnen te krijgen. Maar Cees de B. sloeg de 1300 gulden die hij onder zijn hoede had kapot in de kroeg. Het geld moest op tafel komen en in paniék koos de timmer man het inbrekerspad. Die stap werd Jannetje Klein nood- lot'tig. Zij betrapte haar dorpsgenoot op'heterdaad. Hij stak liaar driemaal ij}pt het „rpes en verdween zonder geld. De dag erop liep hij naar de politie en deed aangifte van diefstal van 1300 gulden uit zijn woning. In een moeite door werd hij door de politie verhoord in verband met de toen pas bekend geworden moord op Jannetje Klein. Dat dit een halve dag later was kwam door de arts die bij de lijkschouwing de steekwonden ge- ZUTPHEN De Zutphesse recht bank heeft vrijdagmiddag uitspraak gedaan in de zaak van de gewelddadige dood van de 30-jarige Hengelose Ma ria H. W. Oude Kamphuis in Deven ter. De 18-jarige fabrieksarbeider J. H. M. uit Deventer werd wegens dood slag veroordeeld tot een gevangenis straf van vier jaar met aftrek. Twee weken geleden eiste de officier van justitie wegens doodslag acht jaar met aftrek. De 19-jarige fabrieksarbeidster Z„ eveneens uit Deventer, werd we gens doodslag veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Te gen haar was zes jaar en terbeschik kingstelling van de regering geëist. Bij deze vonnissen hield de rechtbank in belangrijke mate rekening met de leeftijd van de verdachten. De twee hadden de 30-jarige vrouw om het leven gebracht, omdat M. vreesde dat het slachtoffer hem om een geringe diefstal bij de politie zou verraden. Het meisje had zonder enig motief meegedaan, maar wel de dode lijke messteken toegebracht. Tevoren was mej. Oude Kamphuis met een bierfles op het hoofd geslagen en was getracht haar met een hemd te wur- gen. kt. PARIJS (RTR) President Valery Giscard d'Estaing van Frankrijk heeft woensdag via regeringswoordvoerder Adre Rossi laten weten dat het, bied van de Afars en Issas, vroeger be kend als Frans Somalië- binnenkort onafhankelijk zal worden. De Franse regering wil echter een militaire basis handhaven in Djibouti, de hoofdstad van de Afars en Issas, thans het laatste Franse gebied in Afri ka. Het gebied dat 23.000 vierkante kilometer groot is. neemt een strate gische positie in aan de Golf van Aden en ligt tussen Somalië en Ethi opië. Er wonen naar schatting 125.000 heel over het hoofd had gezien en een natuurlijke dood vaststelde. Pas later natuurlijke dood vaststelde. Pas later ontdekte men de ware doodsoor zaak. Een huis-aan-huis-onderzoek kon de daaropvolgende zondag nog niet plaatsvinden omdat Goudswaard zeer behoudend is en men van politiezijde rekening hield met grote weerstand bij dorpelingen. Ondanks deze dubbele handicap verliep het onderzoek tame lijk snel- Het alibi van Cees de B bleek niet te kloppen. En woensdag maakte hij. het bij de begrafenis, van - zijn slachtöfrer -iri 'de'r'o{(ëri van tië 'politie helemaal te bónt door póntifï-, "cail'.'naast 'een ^gèWtfVlh 'ühiföito 'te' gaan staan. Kapitein Bouma van de rijkspolitie, groep Dordrecht: „Hij deed het zo demonstratief dat we kennelijk moesten denken: hij is het niet". De politie trok een andere con clusie en arresteerde Cees 's avonds in alle stilte, om niet nog meer ge ruchten in het dorp te krijgen. In de nacht van donderdag op vrij dag bekende hij. „Een geëmotioneerd verhaal waarvan wij nog diverse pun ten moeten natrekken", aldus de poli-j tie. Een van de zekerheden waardoor de politie zonder meer gelooft de dader te hebben, is de vondst van moordwapen, een uitbeenmes. moet door verdachte zijn weggewor pen bij zijn vlucht uit het huis van Jannetje, enkele dagen in een boom zijn blijven hangen en pas daama op de grond gevallen toen het ging waai en. De dader moet het overigens heb ben voorzien op het geld van de thans werkloze broer van het slachtoffer. Jan Klein, die bij herhaling in het plaatselijke café pochte met het vele geld dat hij op zak had. Cees de B. was nóch van Jannetje, nóch van haar broer een kennis of vriend. PARIJS (AFP) Dc Sowjet-autontel len hebben de kinderen van de Russi sche schrijver Victor Nekrassov, die kort geleden naar Frankrijk is geëmi greerd, definitief toestemming gewei- terd om naar het buitenland te emi- rreren. Dit heeft het weekblad van Rus sische emigranten in Frankrijk, Xa Pensee Russe' vrijdag bekendgemaakt. Het blad publiceerde een onder meer door de schrijvers Wladimir Maximov. Andrei Siniawski en Alexander Galitsj ondertekende oproep aan de intellectu elen van alle landen om 'welke hun op vattingen ook zijn' zoveel mogelijk bij te dragen tot het vertrek uit de Sow- jet-Unie van de familie Nekrassov. De schoonzoon van Nekrassov had afge lopen februari een aanvraag ingediend voor een emigratie-visum voor Israël, waar de familie van zijn vrouw leeft- ESSEN (RTR) Oost-Duitsland heeft de Duitse Bondsrepubliek gevraagd om uitwijzing van de 26-jarige Werner Weinhold, die op 19 december twee Oostduitse militairen tijdens zijn vlucht naarhet westen doodschoot. Weinhold. zelf ook een Oostduitse mi litair, werd twee dagen na zijn geslaag de vlucht in West-DuiIsland voor een justitieel onderzoek aangehouden. De Oostduitse autoriteiten zeggen dat Weinhold zedenmisdrijven en autodief stallen heeft gepleegd. West-Duitsland heeft tot dusver nog nooit gevolg gegeven aan Oostduitse uitleveringsverzoeken. Het zal in de komende dagen, met winden tussen west en noordwest, waarbij lucht uit het poolgebied wordt aangevoerd, iets kouder worden. Er kunnen in het weekeinde enkele sneeuwbui en vallen en 's nachts zal vooral in het binnenland wat lichte voist gaan voorkomen. In een groot deel van Noordoost-Neder land bleef vrijdag na de sneeuw die er 's nachts was gevallen een sneeuwlaag van twee tot vijf cen timeter aanwezig- Inmiddels bereikte in de nacht een actieve stormdepressie bij Schotland, de Noordzee op weg naar Noord-Duitsland. Tijdelijk zal er boven ons land een storm, met langs de kust zware storm (windkracht 10), uit het zuidwes ten waaien, ruimend naar noord west. De barometers gaven vrij dagavond in Schotland zeer ster ke dalingen te zien. tegen midder nacht ook in ons land vergezeld van een groot regengebied. Het wordt een guur en winderig week einde. TWEE ANDEREN LICHTGEWOND ALKMAAR f ANP) De 9-jarige Robert Lind uit Alkmaar is vrij dagmiddag in zijn woonplaats om het leven gekomen toen een vat dat hij en een aantal vriendjes in een kerstbomenvuur hadden gerold, explodeerde. De jongen werd volgens de Alkmaarse politie vol door het wegspringende vat getroffen en bijna 20 meter weggeslingerd tegen een hek. Hij was op slag dood. Twee andere jongens werden licht gewond Een groep van 6 of 7 jongens, in leeftijd variërend van 8 tot 15 jaar, hadden volgens de politie kerstbomen verzameld. Op het schoolplein van de Alkmaarse Tesselschadeschool staken zij de bomen in brand. Een vat op het dak van de school met daarin stoffen om lekken in daken te dichten vermoedelijk mas tiek, aldus de politie trok de aandacht van de jongens. Zij rolden het vat het dak af en het vuur in. Het gesloten vat werd zodanig verhit, dat het explodeerde. Wat er precies in zat, kon de Alkmaarse politie nog niet zeggen. De recherche is nog bezig met het onderzoek. Slechts twee lichtgewonden zijn er gevallen bij een ongeluk met een DC-10 op het vliegveld van Istanbul. Het toestel van Overseas National Air wags schoot vrijdag bij een noodlanding van de landingsbaan. Daarbij werd de linker motor af gerukt en brak de vleugel op en kele plaatsen. Het vliegtuig bracht 361 Turkse Mekka-gangers naar huis. De be manning bestond uit 12 Amerika nen. Het had eigenlijk in Ankara moeten landen maar vanwege de mist daar moest worden uitgewe ken naar Istanbul- Kort voor de aankomst boven hel vliegveld van deze stad liét de gezagvoerder we ten dat hij genoodzaakt was een noodlanding te maken. Er sche nen moeilijkheden met de hoogte meter te zijn. Leden van de bemanning onthul den later dat zeven van hen be trokken zijn geweest bij een re cent vliegtuigongeluk 'oïj New York. toen een toestel dat een be manning voor een Mekka-vlucht vervoerde verongelukte. STAATSHOOFD COMOREN GEKOZEN PARIJS (RTR) Ali Soïlïh, minister van justitie en defensie van de Como ren, Is vrijdag tot staatshoofd geko zen, aldus hebben functionarissen van de Comoren in Parijs gezegd. De Nationale raad van de revolutie en de Nationale Bestuursraad hebben hem in de hoofdstad Moroni met over weldigende meerderheid tot president Soiü" heeft de staatsgreep van augus tus vorig jaar geleid. Hij volgt- -Said Muhammed Jaffar op, wiens mandaat zaterdag eindigt. tie. Soilihs regering heeft het gezag over drie van de vier eilanden van de chipel. De bewoners van het vierde eiland, Mayotte, hebben in 1974 bij re ferendum gestemd voor handhaving van het Franse gezag. De Franse re gering zal binnenkort opnieuw over hun status laten stemmen- (Van onze correspondent) PARIJS Aan de vooravond van Kerstmis werden de Fran sen in hun feestvreugde wreed gestoord door het bericht dat alweer een kind, een baby van 11 maanden, gekidnapt was. In Plessis-Robinson, een wat vale voorstad van Parijs, had een jonge moeder volgens haar ver klaring aan de politie, de kin derwagen met haar dochtertje Laurence enkele minuten onbe waakt voor een apothekerswin kel laten staan. Toen ze weer buiten kwam, was. zo vertelde ze, de wagen met de baby ver dwenen. De kinderwagen werd een uur later een paar straten verder teruggevonden, maar, van de baby geen spoor. Alle politieposten van Prankriik werden onmiddellijk gewaarschuwd, in afwachting van het gebruikelijke telefoontje. -waardoor de kidnappers de omvang van het losgeld noemen en verdere instructies aan de ouders zou- De Belgische pedagoog Emile-Geor- ges Cuisenaire. ontdekker van de inter nationaal erkende onderwijsmethode volgens welke kinderen leren rekenen door getallen en kleuren te associëren, is donderdag op 84-jarige leeftijd over leden. Dit heeft zijn familie bekendge maakt. Slot van pagina 1 kend door de betrokken ministers, en niet in een interview. Wiegel vreest dat het laten len van de fiscale aftrekmogelijkhe den voor de premies volksverzekerin gen en het laten vervallen van kinderbijslag boven de 24.000-guiden- grens zullen worden gevolgd door looneisen van de betrokken belasting- gToepen. Zijn CHU-collega Kruisinga kondig de vrijdag aan dat zijn partij zo snel mogelijk in net parlement het kabinet om opheldering zal vragen. Kruisinga meent dat het na de uitspraken van Den Uyl „volstrekt vaag" is gebleven hoe groot het kabinet de totale en de groei van de collectieve voorzie ningen raamt. Kruisinga merkt verder op dat Den Uyl de ernst van de situatie helaas nu pas wil toegeven. „De aangekondigde maatregelen komen veel te laat" de CHU -fractie v-oorzi tterAndriessen verwijt Den Uyl dat hij .geweldige onzekerheid strooit in tienduizenden gezinnen. De kinderbijslag maakt deel uit van een totaalplan en kan er niet zomaar uit worden gelicht", was het commentaar van Andriessen. Den Uyl opperde voor de VPRO- microfoon onder andere: afschaffing van kinderbijslag fiscale kinderaftrek voor huishoudens met een inkomen van boven de 24.000 gulden: het niet langer van sociale premies; het ontkoppelen van het minimum loon en de sociale uitkeringen Verder voorspelde de minister-presi dent dat de komende vijf jaar nullijn zeker zal worden gehandhaafd en dat de mensen die het nu redelijk goed hebben tot het jaar inkomen niet verder vooruit zullen gaan. Voor politiek Den Haag kwamen de uitspraken van Den Uyl als een don derslag, maar niet uit een geheel heldere hemel- De politici wisten dat al enkele maanden lang. Twee ambte lijke werkgroepen bestuderen hoe het beleid kan worden omgebogen of hoe in ieder geval de groei van de rijks uitgaven kan worden beperkt. Het- zijn de werkgroepen Sociale zekerheid en de werkgroep Overheidsuitga ven. Ze werken nauw samen met het planbureau, dat in februari of maart van dit jaar de studie „middellange- termijnverkenningen" zal publiceren. den geven. Maar de Mnderrovers lie ten niets van zich horen Omdat <ut ouders maar eenvoudige mensen zijn. die beslist geen tonnen kunnen af schuiven. veronderstelde de recherche al met een psychopaat als dader te maken te hebben De vader, een nog Jonge kantoorbe diende, verscheen voor de televisie en radio om een hartverscheurend be roep op de kidnappers te doen om Laurence in een kerk te deponeren, dan zou de politie alle vervolgingen terstond staken. Alle kerken van Frankrijk lieten 's nachts de deuren dan ook open om dit mogelijk te maken Verwonderd Aangezien de politie t-och een beetje verwonderd was over het gedrag van de moeder, die helemaal geen bijzon dere nervositeit of opwinding vertoon de, werd zij donderdag nog eens gron dig ondervraagd- Na een verhoor van vele uren kwam de onvoorstelbare waarheid eindelijk aan het licht. Toen Laurence 11 maanden geleden werd geboren, vond haar moeder dat het gezin, dat ook al uit twee andere kinderen bestond, een beetje te talrijk was geworden. Laurence, die bij haar geboorte een welgeschapen baby was. I werd onregelmatig en slech: gevoed en kwam nooit buiten. Tenslotte liet de moeder de zuigeling helemaal aar- haar lot over. Enkele dagen voor Kerstmis stierf Laurence Om dit sterfgeval voor de buitenwereld geheim te houden, ont wierp de moeder deze kidnapscène. De politie heeft het lijkje, dat in eer. plastic zak was gestopt, intussen in het huis van de ouders Teruggevonden. Lijkschouwing heeft uitgewezen, dat de baby inderdaad door honger en dorst was omgekomen. Of de vader van deze weerrinwefc kende praktijken op de hoogte was, heeft de politie nog niet met zeker heid vast. kunnen stellen. Doch in ieder géval had hij ruimschoots de tijd gehad de verwaarlozing van zijn dochtertje te kunnen constateren- Bei de ouders zijn dan ook gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld- Centraal bij deze studies staat de vraag hoe de regering tot 1980 tic miljard gulden kan bezuinigen. Finan ciële deskundigen wezen na het inter view erop, dat daarbij de kwestie van het niec uitkeren van de kinderbijslag financieel veel minder interessant can een van de andere mogelijkheden die Den Uyl in het VPRO-interview noemde- namelijk het loskoppelen van het minimumloon van de andere soci ale uitkeringen. Dit laatste zou in 1977 een bedrag van één miljard gulden kunnen ople veren ei daarmee ongeveer een zesde van de totale beaioeiing voor zijn rekening nemen. Het afschaffen van de kinderbijslag voor gezinnen met inkomens boven de 24.000 gulden le- veel minder op. omdat dat over kleine inkomensgroep wordt, dat Den Uyl bij het geven van het interview is uitge gaan van de voorlopige resultaten die de twee ambtelijke commissies inmid dels in interim-rapporten hebben vast gelegd. Naar verluidt is minister Dui- senberg van financiën flink kwaad over het interview, omdat Den Uyl weinig aandacht- heeft besteed aan de mogelijkheden om de overheidsuitga ven terug te draaien. Vooral in socialistische kring men vrijdag zeer benieuwd geweest naar het commentaar van KVP-frac- tieleiöer Andriessen. Aan de ene kant is het sleutelen aan de kinderbijslag voor katholieke politic-; altijd een zeer teer beleidspunt geweest, maar aan de andere kant heeft me: name Andries sen zich sterk gemaakt voor een zo snel mogelijke aanzet tot verregaande bezuinigingen. Zo ligt van hem een motie op de regeringstafel waarin hij om een nota met bezuinigingsplannen vraagt; hij wil dat de regering al in 1976 met die besnoeiingen begint. Andriessen zei vrijdagavond voor de televisie m AVRO's Teievirier Magari ne, dat zowel het afschaffen van de kinderbijslag alsook het niet meer fiscaal aftrekbaar maken van de aow- premie voor de KW op rich niet aanvaardbaar is. Andriessen maakte wel het voorbehoud, dat een totaal kader van maatregelen waarin bel de suggesties mogelijk wel passen tot nu toe ontbreekt- Hij betwijfelde overigens of het belastingtechnisch mogelijk is om zoals Den Uyl het opperde de aftrekbaarheid van de aow-premïe voor inkomens beneden f 24.000 wél te handhaven. Ali Aref Bourhan. de voorzitter van de assemblee van het gebied van de Afars en Issas die in Parijs overleg Slot Van pagina 1 •sïrip.nt Giscard i ligduur m een ziekenhuis, ce uitrus ting van ziekenhuizen en aan het feit heeft gepleegd met president Giscard, heeft laten weten dat het volk van het gebied van de Afars en Issas onafhan kelijkheid wil. maar ook wenst dat er Franse troepen in het gebied blijven. Vanaf 1 februari moeten in België alle nieuwe auto's zijn voorzien van een mistlamp aan de achterkant. Dit schrijft een nieuw verkeersreglement voor. dat vrijdag is gepubliceerd. Eigenaars van oudere auto's zullen op een later bekend te maken tijdstip een mistlamp aan de aohterzijde van hun voertuig moeten aanbrengen. dat er in Nederland meer specialisten zijn dan huisartsen", aldus Den Uyl- De verlanglijst van de minister-pre sident voor 1976 ziet er als volgt uit. Bovenaan staat een bevriezing, dan wel verlaging, van de inkomens die nu boven het gemiddelde van f25.000 tot f30.000 liggen Verder acht de pre mier een bevriezing van de inkomens van de gemiddelde werknemer voor 1976 nodig Ten slotte streeft hij een verlaging van de groei van de sociale uitkeringen na. Over de welzijnswerkers zegt de premier: „Daar kan ik me dood aan ergeren. Die staan te protesteren op het Binnenhof, terwijl de CRM-begro- ting met honderden miljoenen stijgt"- De minister-president vindt het een kwalijk verschijnsel dat iedere groep tegenwoordig meent dat haar voor rechten onaantastbaar zijn geworden. In dat kader noemt hij de leraren, de ondernemers, de ambtenaren en ae autobezitters- Den Uyl: .Men moet goed zien dat er een smal draagvlak is ontstaan voor onze gemeenschapsvoorzienin gen. Dat. dwingt tot kostenbeheersing. Dat dwingt, ook tot aanpassing. Dat dwingt vooral tot een grotere gemeen schappelijke arbeidsinspanning. Dat is iets waar niemand aan ontkomt- Ik kan me razend maken als ik zie hoe moeilijk men afstand doet van onge looflijk kleine groepsbelangen. De een na de ander weigen te zien dat wij met elkaar in het schip zitten en moeten hozen, aldus drs. Den Uyl vanavond in het VPRO-programma Embargo (Hilversum-2, 18-10 uur). 'Vage plannen' van een commentaar, omdat hij met vakantie is- Het departement van soci ale zaken zegt dat het hier nog slechts om vage plannen gaat. Noch de ministerraad, noch de sociaal-eco nomische raad (het bedrijfsleven hebben zich al concreet met deze zaken beziggehouden. De Rijksvoor lichtingsdienst wees erop dat het bo venstaand een zeer compacte samen vatting is van een interview met de minister-president, dat bijna anderhalf uur heeft geduurd- De RVD kan rich nauwelijks voorstellen dat drs. Den Uyl zulke concrete plannen heeft voor; de toekomstige sociale voorrienin-1 gen. (ADVERTENTIE) METZLER- bril: ieders oogmerk Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagfer. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren M. P. Dieleman en C von der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, fel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstroa» 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steensfraot 6, tel. (01140) 4058. !n de avonduren is de cenifale redactie bezel van zondag t/m /rifdag vanaf 20.00 iw: (01184) 15144. Telefoonnummers burton kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11130 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo terdog: de plaatselijke kantoren van 9.00-111Ï0 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20130 tot 2100 uur (01184) 15144 Zondagavond von 20.00 tot 22-00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post 42,— per mcand f 1275 tosse nummers ƒ.50 (inclusief 4% bfw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11,55; ingezon den mededelingen 2'/j x ta rief. Brieven bureau van dit blod 2,50 meer. Volledige tarieven mei contract- orijzen op oanvraog. Alle advertentieprijzen exdusief bfw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3