CASINO'S GEVEN 250 MAN WERK Schipper Huisman van de 'great escape' terug in Nederland DE BAL KAN ROLLEN ZATERDAG 3 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 Drs. J. A. Ritmeester van de Kamp, oud-KLM-directeur en nu voorzitter van de Natio nale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen in Neder land, oordeelt positief over de vaderlandse jeugd. Hij is er van overtuigd dat het storm zal lopen als eind deze maand via een dagbladadvertentie „betrouwbare jongelui met een onbesproken gedrag" zul len worden opgeroepen voor de opleiding tot croupier (spreek uit: kroe-pjee). Een voor ons land nieuw beroep, dat in Prisma's Vreemde Woordenboek wordt om schreven als „beambte van een speelbankhouder". De kogel is door de kerk, de bal kan rollen. Het geld ook. Nederland krijgt twee echte casino's. Een in Zandvoort en een in het Zuidlim burgse Valkenburg. Woensdag heeft het in de Staatscourant gestaan: er mag gegokt worden, maar de op brengst is voor de schatkist. Verder wijken de spelregels niet af van het buitenland. De eerste 1000 gulden speelwinst is belastingvrij. Over ho gere bedragen wordt 25 procent in gehouden. Al in augustus zullen de gokpaleizen worden geopend. Zand voort opent als eerste de deuren, Valkenburg snel daarna, terwijl Scheveningen over 2 a 3 jaar zijn ca sino krijgt. Door een parlementair initiatie! van de liberaal Geurt-sen en de KVP'er Van Schaik werd de Wet op de Kansspelen aangepast en het legaal-goklcen in Nederland mogelijk. Vanuit het zakenleven en de toeris tenwereld is jaren op legalisering van casino's aangedrongen. Drs. Ritmeester van de Kamp zegt dat het casinobedrijf in Nederland binnen vijf jaar uitgroeit tot een mid delgroot bedrijf. „Je moet ons als een gewone onderneming zien. Wij bieden straks werkgelegenheid aan 250 per sonen. En dat met een zeer geringe investering per personeelshoofd. Mi lieuvervuilend is het casino niet, of het zou geestelijk moeten zijn". Hebberig Om zich goed te oriënteren is het stichtingsbestuur de halve wereld af gereisd. Van Europa tot in Amerika, van het Nabije tot het Verre Oosten. Het beste voorbeeld lag dichtbij huis: Oostenrijk. Ook daar verdwijnt de winst in de staatskas. Overal elders worden de casino's door zakenlui be heerd. Dr. Wallner, directeur van het öslereichische Spielbanken Ge- sellschaft, is dan ook als organisator aangetrokken. Hij komt hier tegen „onkostenvergoeding" de boel op po ten zetten. Wallner wordt tegelijk bondscoach voor de croupier- Veel Nederlanders kennen de croupier als een hebberig mannetje in stenimig-zwart, dat niets anders doet dan dure fisches naar zich toe harken. Dit alles onder de steeds te rugkerende kreet: „Faites vos jeux" (Speel het spel) en „Jtien ne va plus" (Niet meer inzetten).^ Dat blijkt een misverstand- „Een croupier is een beroep waarvoor ge degen vakkennis nodig is", vertelt drs. Ritmeester van de Kamp. „Dat word je niet zomaar. Tijdens onze oriëntatiereis is het opgevallen dat het een strak georganiseerde beroeps- tak is met .veel discipline. Je moet, met grote nauwlettendheid en cor rectheid optreden. Er gaat veel geld over de tafel. Als croupier zit je in een glazen huisje, er mag dus niets fout gaan. Je blijft een kwetsbaar figuur". Drs. Ritmeester van de Kamp be looft een zeer strenge selectie van sol licitanten. Elke kandidaat wordt psychologisch getest. Ook volgt een antecedentenonderzoek. „En 's mans karakter speelt een rol. Hij moet vol strekt eerlijk en betrouwbaar zijn. Bij de beoordeling ga je bij wijze van spreken op de stoel van een bankdi recteur zitten en stel je jezelf de vraag: is deze man goed genoeg als kassier? De vergelijking gaat niet he lemaal op. want een croupier blijft een volstrekt unieke functie". Kwantitatief zal de croupier tot het hoger personeel" gaan behoren. Daar staat een inkomen van 35 mille tegenover. Hij krijgt een gegaran deerd minimum-salaris met een fluc tuerende marge. Dat geld moet uit de fooienpot komen. Gastarbeiders De eerste tijd zullen de Neder landse casino's zich - voor wat de speltechnische kant betreft - moeten behelpen met ervaren gastarbeiders. „Mensen met know-how zijn moeilijk te vinden. Het is wel de bedoeling het buitenlands kader zo snel mogelijk te vervangen. Dat wil de regering ook", vertelt drs. Ritmeester van de Kamp. De weg naar „echte" croupier is een lange. Na een half jaar (avondstudie) mag je examen doen voor het di ploma leerling-croupier. De rest van de opleiding (zeker drie jaar) wordt in de praktijk gevolgd. Tussen leerling en tafelchef liggen nog vijftien grada ties. In principe worden leerlingen en reeds ervaren croupiers gewoon tot het officiële examen toegelaten. Zelfs die uit de illegale gokhuizen kunnen zich laten inschrijven. „Maar het on besproken gedrag blijft als eis voorop staan", aldus drs. Ritmeester van de Kamp. Nico de Rooij uit Bloemendaal krijgt als directeur (met een eigen kantoor op Schiphol) de algemene leiding over de casino's in Nederland. Na Zandvoort en Valkenburg, zal een derde speelzaal in Scheveningen ko men. In totaal krijgt Nederland („Als het een succes wordt") vijf van derge lijke lokaliteiten. De centen (voorlo pige investering 7,8 miljoen gulden) komen van Nederlandse Midden stands Bank. Nico de Rooij, directeur bin nenland van het Nationaal Bu reau voor Toerisme is benoemd tot directeur van de Nationale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen in Nederland. Zijn functie bij deze stichting, die van de overheid de conces sie heeft gekregen voor alle te stichten offtcile casino's in Ne derland, gaat in per 15 februari 1976. De lieer De Rooij is als di recteur binnenland van het Na tionaal Bureau voor Toerisme sinds 1971 nauw betrokken ge weest bij de ontwikkeling rond de Wet op de Kansspelen. Hij is als secretaris-penningmeester van het bestuur actief werk zaam geweest bij de voorberei ding voor de introductie van het casinospel in Nederland. Het geld zal voornamelijk gebruikt worden om de inrichtingskosten van de speelzalen te dekken. De plaatsen waar de casino's zullen worden on dergebracht, staan volgens de stich ting nog niet vast. Het is een publiek geheim dat hotelier Bouwes de kelder in zijn Zandvoortse hotel al voor een casino heeft vrijgehouden. „Bouwes is kandidaat", zegt drs. Ritmeester van de Kamp. „Iedereen die zaalaccommodatif aanbiedt, kan voor het casino in aanmerking ko men. Bij de vestiging laten we ons adviseren door een regionale com missie. Hierin zitten belangrijke mensen uit het bedrijfsleven, de VW en de plaatselijke burgemeester. Het is zelfs niet uitgesloten dat we met de roulette in een speciaal daarvoor ge creëerd gebouw komen te zitten. Maar we hebben niet veel tijd meer. De minister heeft ons op het hart ge bonden dat we met grote energie aan de slag moeten gaan. Als realist moet je dan in het Zandvoortse geval al zeggen dat Bouwes enkele sterke troeven in handen heeft". „Het is niet uitgesloten dat er in de toekomst eigen gebouwen komen met meer mogelijkheden. Wij denken zelf ook aan integratie van meer acti viteiten. We noemen de kunst met de grote en de kleine „k". Schilderijen. Theater. Manifestaties. Op niveau moet je een aantal dingen kunnen stimuleren die onder de huidige om standigheden gewoon niet mogelijk zijn. Daar heb ik in het buitenland veel goede voorbeelden van gezien". Profijt Drs. Ritmeester van de Kamp is ervan overtuigd dat veel nering doenden in Zandvoort en Valken burg indirect profijt zullen hebben van het casino. „Er gaat onbetwist een uitstralingseffect vanuit. Ik noem de taxi's, de hotels, de restau rants, de winkels en ga zo maar door. Het toerisme in zijn totaliteit profi teert. Domweg door het feit dat we er zijn. Als stad kom je plotseling extra in de schijnwerpers te staan. Er zullen speciale reizen komen. We hopen dat de bussen met goklustigen nu eindelijk eens deze kant op ko men. De aanbidders van Vrouwe Fortuna zijn jaren de grens over ge weest Nu rekenen wij op buitenlan ders". Volgens de eerste ontwerpbegro ting spelen de casino's quitte. „Maar binnenskamers geloven we dat we er volgend jaar wel zullen uitspringen", lacht drs. Ritmeester van de Kamp. „Maar het heeft weinig zin nu al te spreken over de glanzende huid van de beer. U weet welHet schatten van de opbrengst is binnen het be stuur momenteel het meest favoriete gezelschapsspelletje". De-belangstelling voor roulette in ons land is volgens het bestuur ont stellend groot. „Je merkt het overal. Er wordt veel naar gevraagd. We hebben vanaf het begin telefoontjes gehad van mensen die vroegen hoe het ermee stond. Die belangstelling heeft ook ons enthousiast gemaakt". Hoe gaat het casino er van binnen uitzien? Drs. Ritmeester van de Kamp: „Het wordt beslist geen eli taire club met veel pluche en een hoop poeha. Iedereen die ouder is dan 18 jaar en over zijn eigen wil kan beschikken, mag binnenkomen. Stringente toelatingseisen wat be treft het uiterlijk van de bezoekers zijn niet meer van deze tijd. Het is duidelijk dat herrieschoppers er niet inkomen. Het spel moet rustig ge speeld kunnen worden. We moeten een formule vinden die het behoorlijk houdt en waarbij het toch 1976 is" Naast roulette kan in het casino- Baccarat (kaartspel met dobbel steentjes) en black-Jack (eenentwin tigen) worden gespeeld. Misschien komt er later een aparte afdeling voor de wat luidruchtiger fruitauto maten en andere gemechaniseerde gokapparaten hij De minimuminzet voor roulette is f2. Op een nummer kan maximaal f340 worden gespeeld. De maximum-inleg bij het kaartspel black-jack is f 500 per spelletje. Een avond casino hoeft volgens drs. Ritmeester van de Kamp niet meer te kosten dan een paar tientjes. Voor het geld dat je anders aan de bios uitgeeft, kan je straks bij ons een hele spannende avond beleven". Excessen, daar gelooft de voorzitter van de stichting niet in. „Dat zal reuze meevallen. Met verslaving - denk aan drank, sigaretten en drugs - zal het ontzettend meevallen. En ie mand die daarom vraagt, kan tegen zichzelf in bescherming worden ge nomen. Trouwens er zajn ook mensen aan dc bics verslaafd. Daar zegt toch ook niemand wat van". Preventieve maatregelen? „Dat ligt niet op onze weg. Wij gaan onze be zoekers ook niet vertellen dat ze van roken longkanker kunnen krijgen. De mensen hebben ook nog een eigen verantwoordelijkheid". Directeur De Rooij vertelt dat er wel degelijk een discrete observatie komt. „Frequent casinobezoek en overmatig geldverlies zal de leiding niet ontgaan", verzekert hij. Links: drs. J. A. Ritmeester van de Kamp, voorzitter, en rechtsj N. J. H de Rooy, directeur casino's. Die vier en twintig uur in het vliegtuig waren voor mij moeilijker dan die honderd dagen op zee". Dit was het eerste wat schipper Hendrik Huisman van de „Great Escape" (die deel neemt aan een zeilrace om de wereld) vertelde nadat hij vauit Sydney op Schiphol was aangeko- The Great Escape, vlaggeschlp van het watersportbedrijf TwelJegea In Uitewellingerga (Friesland), doet, als enige Nederlandse zeezeller, mee aan de Financial Times Clipper Race. Het is een zogenaamde „uit- en thuis vaart". waarmee zeezeilers de reis aanduiden die loopt van Europa (En geland) via Kaap de Goede Hoop (Zuid-Afrika) naar Australië (Sydney i en terug via Kaap Hoom (Vuurland. Zuid-Amerika) naar Engeland. Na de honderd dagen durende reis van Londen naar Sydney is schipper Huisman in de Australische hoofd stad afgelost door Dirk Nauta. een zeilende zeeman uit Oppenhuizen. Die heeft de reis vanuit Sydney naar Londen voortgezet. Foutjes Het eerste commentaar van de af geloste schipper Huisman was dat de reis niet is tegengevallen. Ook met de mensen aan boord is het meegevallen. „Het ging zo goed en kwaad als het moest. Er zijn wel wat foutjes gemaakt- Het had iets beter gekund", aldus Huisman. Een van de foutjes is al op de thuishaven in Friesland gemaakt, maar kwam pas in Sydney aan het licht. De giftige verf aan de kiel was ■door een ondiepte voor de haven weggesleten en voor het vertrek niet opnieuw behandeld- Daardoor bleek dat er tijdens de reis zo'n vijfhonderd kilo aangroei aan de kiel was ontr staan. Iets dat de snelheid niet ten goede komt, zo meent schipper Huisman. Dat de bemanning hoofdzakelijk uit amateurs bestond heeft de Friese schipper geweten. „Het gaf af en toe problemen, niet al te ernstige geluk kig. Deze mensen zijn niet zo snel met hun bewegingen en ook aan de mentaliteit moest zo nu en dan het een en ander worden gedaan Het is enorm vermoeiend steeds achter ze aan te moeten zitten met kreten als „snel" en „opschieten" Dit honderd dagen lang. verzucht schipper Huls man. Dit wil echter niet zeggen dat de amateurs bij hem hebben afgedaan. ..De volgende keer wil lk best weer met amateurs gaan varen, maar dan moeten er wel minstens twee ervaren zeilers bij zijn", zo meent Hulsman „Sommigen zien het gevaar niet en weer anderen zien te veel gevaar. Vooral de golven, die hebben een enorme Indruk gemaakt. Met een professionele bemanning zou alles wel veel sneller zijn gegaan „Soms stond Ik wel zestien uur achtereen aan het roer Vooral bij ex treem weer Hel schip stuurde echter formldabeL Met één hand kon lk het schip bij windkracht 11 de baas blij ven". aldus Hulsman. Berg beklimmen Angst hebben we tijdens de reis niet gehad. Er zijn wel momenten geweest dat we ons zorgen hebben gemaakt, maar alles gaat te snel om angstig te zijn of te worden. Zo zaten we in een krachtige storm (wind kracht II). Nu is die storm niet zo erg, maar die golven. Alsof je met een schip bezig bent bergen te be klimmen. In die gevallen bestaat er gevaar voor „surfing" (op de golven rijden), maar door wat zeil terug te nemen en een positie van dertig gra den ten opzichte van de golven in te nemen gaat alles weer goed", zo ver duidelijkt de Friese wereldreiziger het een en ander. Tijdens de reis naar Sydney wordt er niet alleen veel van de bemanning gevergd. Ook aan het materiaal wor den hoge eisen gesteld. „De grootste" reparaties die we hebben gehad wa ren de zeilen. En het angstigste man kement was slijtage van de roeren. Die was afgesleten en begon te slaan. Dat waren enorme klappen onder water, maar wij konden er niet bij komen. We waren daarom dan erg bang voor breuk, zodat we stuurloos zouden worden. Bij het navigeren heeft men op The Great Escape veel moeilijkheden ge had. Het kompas bleek in Londen niet goed te zijn gecompenseerd (de richtkracht van het kompas was weg). „We hadden wel een noodkom- pas. maar die stond boven, zodat daar niet op kon worden gestuurd. We moesten toen varen op een windmeter Dit onder andere bij windkracht II Tijdens dat ongerief bleek dat navlgatiecursussen niet goed op de praktijk zijn afgesteld", zegt Hulsman. Kankeren „Als er weinig te doen was dan brachten we de dag door met kanke ren, zeilen wisselen en het maken van radiocontacten. In het laatste zat nogal veel werk. Toen we zuidelijker kwamen was er altijd wel iets te doen. In dat gebied volgen de depres sies elkaar met de regelmaat van de klok op Eerst ls het windstil en dan na drie lol vier uur staat er wind kracht 8. Je moet dan steeds zeilen wisselen en dat gaal dan 24 uur per dag door". „In die periode ls de spinaker (een zeil) drie keer kapot gegaan. Iedere keer moesten vier bemanningsleden een dag en een nacht achter een naaimachine gaan zitten om het te repareren. Ook moest er een paar keer een man overboord om een spi naker onder het schip weg te halen. Dit in water dat niet warmer was dan een graad of zes". Met het wisselen van de zeilen ls er ook een man overboord geslagen. „Dat krijg je met amateurs", meent Huisman, „we voeren met twee spi nakers toen de moeilijkheden begon nen. Er kwam meer wind zodat ze moesten worden Ingehaald. Iemand maakt een verkeerde schoot (touw waar de zeilen aan vastzitten) los zo dat een zeil begon te klapperen en de man overboord duwde. Gelukkig zat hij goed aan de boot vast. Toevallig stond een van ons te filmen zodat we het later nog eens kunnen bekijken". Het hele gebeuren maakte op de rest van de bemanning zo'n indruk dat ze bij iedere meter die ze verzette zich vastmaakte aan een lijn. „Bij de terugreis van Sydney naar Londen zal" zo meent Huisman, „de conditie een belangrijke rol gaan spe len. maar veel bemanningsleden hebben op de heenreis de nodige er varing opgedaan. Het laatste stuk zal niet zo moeilijk worden dan de heen reis. Het is een rustiger route". Schipper Hulsman in Nederland te rug bij vrouw en kind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13