Columbiaan Mora won in recordtijd voor 3e maai Silvesterloop Sao Paulo Sjaak Swart teleurgesteld na nederlaag oud-internationals de Waal, Zoetemelk en Vianen Schuiten, Gevers in'Franse dienst' Paul van der Sterren op de laatste plaats JONG VERSLOEG OUD BIJ OEMOEMENOE: 16-6 lnhethuwe.iikA|,een Wjm EUROPESE ELITE WAS KANSLOOS OP 8900 METER LANG PARKOERS Belg Gaston Roelants niet verder dan de 17e plaats TOTO EN LOTTO Franpoise Dürr Kritiek Feyenoord op sectiebestuur betaald voetbal Tachtig Franse professionals hebben contract VRIJDAG 2 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SAO PAULO - Voor de derde maal in vier jaar heeft de Colum- biaanse atleet Victor Mora de traditionele Silvesterloop in Sao PUTTEMANSWON Paulo (Brazilië) gewonnen. Mora, die in 1972 en 1973 ook al als eerste was binnengekomen, was ruim zeventien seconden sneller dan de Australiër William Scott, die tweede werd. De Columbiaan liep een tijd van 23 minuten 13.2 seconden en ver beterde daarmee zijn eigen record op de 8900 meter lange Sil vesterloop. In 1972 won hij in 23.24,02. Verrassend was de overwinning van Victor Mora niet. Inciders waren het er tevoren al over eens, dat hij weinig concurrentie had. De enige die hem werkelijk zou kunnen bedreigen was de Fin Lasse Viren. De Olympisch kampioen op de 10.000 meter van München kwam echter in het stuk niet voor. Hij moest genoe gen nemen met de 25e plaats en had ruim twee minutep achter stand op de winnaar. De Colombiaan Victor Mora heeft op Nieuwjaarsdag de Silverstreloop in Sao Paulo gewonnen. Mora won de race voor de derde maal in vier jaar. MIDDELBURG - Het oprichtingsteam van de Eerste Zeeuwse Rugbyclub Oemoemenoe beeft het niet kunnen klaren tegen Jong-Oemoemenoe. De 'oudjes', waarvan er overigens nog heel wat aktief zijn werd met 16-ft ver slagen. •Al in de eerste 5 minuten van de m Middelburg gespeelde wedstrijd viel de beslissing, zoals later zou blijken. Ter wijl de ouderen nog even moesten wennen renden Marcel Schoenewald Het was overigens geen beste jaarwis seling voor de Europese elite, want al leen de Italiaan Franco Fava (derde) en de Belg Karei Lismont (vijfde) wa ren in de voorste gelederen te vinden. De Zweed Anders Garderud, wereld recordhouder op de 3000 meter steep lechase. bijvoorbeeld kwam pas als 33e binnen. De nummer drie van het vorig jaar, de Westduitser Detlev Uh- Iemann, moest nu genoegen nemen met de zevende plaats en ook de door Jos Hermens onttroonde houder van het werelduurrecord, de Belg Gaston Roelants kon niet in het spoor van de snelle Mora blijven. Hij werd geklas seerd als 17e. In het begin van de wedstrijd nam de Zweed Garderud de leiding. Hij werd echter op de voet gevolgd door Mora, die gemakkelijk van de Zweed wegliep, toen het parcours steiler werd De enige die Mora toen nog kon volgen was de Australiër Scott, die op de laat ste klim voor de finish de leiding over nam. Vijhonderd meter voor het einde kwam Mora echter weer op kop en hield Scott zonder problemen achter zich. Bij de daijies, die voor de eerste maal in de 51-jarige geschiedenis van de wedstrijd meeliepen, ging de over winning naar de Westduitse Christa Vahlensieck. Zij was verreweg de snelste van de zestien dames en had aan de finish een voorsprong van meer dan een minuut op de Amerikaanse Jacqueline Hansen. De uitslagen zijn. werden. Stand dus 12-0 voor de jeugdi- HEREN: 1. Victor Mora (col) 23.13,2; 2. Jacqueline Hansen (vst) 29.51,0; 3- Eva Gustafsson (zwe) 31.02,0; 4. Iris Fer nandez (arg) 31.20,0. 5. Mara Fuhrman (bra) 32,53,0. IN VALENCIENNES In diverse plaatsen werden in de nacht van 31 december op 1 januari zogenaamde Silvesterlopen gehou den. In Valenciennes (fra) won de Belg Puttemans. Hij liep de 7800 met. in 22 minuten en één seconde. Tweede werd zijn landgenoot Van Renterghem in 22.27 en derde de Fransman Bonhoure (23.07). In Funchal op Madeira won de Fin Hakan Spik de 6400 meter lange wed strijd in een tijd van 17.57. Tweede werd Poschmann (wdl) in 18.00 en derde de Portugees Pinto (18.03). In het Franse Ardennenplaatsje Charleville-Mezieres won de de West duitser Klaus-Peter Hilidebrand, Hij had voor de acht kilometer een tijd nodig van 22.05 De tweede plaats was voor Schirmer (wdl) in 23.01 en de Belg Gyselinck werd derde in 23.03. In Val- lecas, een voorstad van Madrid, ging de overwinning op de zes kilometer naar de Spanjaard Fernando Cerrada In 15.32.02. Tweede was Chris Stewart (eng) in 15.39.06 en derde de Schot Ian Stewart (15 40.02». GRONINGEN (ANP) - Paul van der Sterren is alleen achter gebleven op de laatste plaats in de hoofdgroep van het schaaktoernooi om het Europees jeugdkampioenschap. Van der Ster ren, die tegen de 15-jarige Noorse jeugdkampioen Morten Trolldalen de enige verliespartij uit de vijfde ronde incasseerde, zag Popovic, Speelman, Bernstein en Littlewood, die ook an derhalf punt hadden, remise maken in hun onderlinge duels. De Bulgaar Ventzislav Inkiov (remise met Kots- jev) en de Spanjaard Pablo Alejandro (remise met Olafsson) handhaafden zich in de top van het klassement. In de b-groep behield Bruno Carlier mogelijkheden op een hoge klassering Zijn krachtmeting met de Italiaan Trabattoni werd na de tweede zitting opnieuw afgebroken. De stelling lijkt in evenwicht waardoor beiden op de gedeelde tweede plaats terecht kunnen komen op een half punt van lijstaan voerder Foisor. De uitslagen van de partijen uit de vijfde ronde zijn: gToep a: Olafsson - Alejandro 0.5-0.5. Van der Sterren - Trolldalen 0-1. Speelman - Popovic 0.5-0.5. Littlewood - Bernstein 0.5-0,5. Kotsjev - Inkiov 0,5-0,5. De stand na vijf ronden is: 1 Inkiov (Bul) en Ale jandro (Spa) 3.5 punten, 3 Kotsjev (Sov) en Olafsson (IJsl.) 3. 5 Trolldalen (Noo) 2,5, 6 Popovic (Jsl), Littlewood (Eng), Speelman (Eng) en Bernstein (ïsr) 2, 10 Van der Sterren (Ned) 1,5. Groep b; Muir - Foisor 0,5-0,5, Twardon Binham 0.5-0,5. Silberring - Ftacmk 1-0, Carlier - Trabattoni afgebroken. Krtstensen - Oeney 1-0. De stand na vijf ronden is: 1 Foisor (Roe) 3,5 punt, 2 Ftacnik (Tsj> en Binham (Fin) 3, 4 Car lier (Ned) en Tabattoni (Ita) 2,5 plus 1 afgebroken partij, 6 Silberring (Zwi) en Kristensen (Den) 2,5, 8 Oeney (Tur) 2, 9 Twardon (Pol) 1,5, 10 Muir (Sch) 1 DEN HAAG (ANP) - De uitslag van lotto en toto nr 52 zijn: Aantal deelne mers 803.358. Inleg fl. 3.173.394.- Prij- zenbedrag fl. 1.625.515.-. Ie prijs (incl. jackpot): geen winnaars. Vier vijfde deel van het bedrag van de le prijs wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e tot en met de 5e prijs van lotto 52. Een vijfde deel wordt als jackpot toe gevoegd aan de le prijs van lotto 1. 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto fl. 139.941,- ontvangen; 3e prijs" 129 win naars. die elk fl. 2 753,- bruto ontvan gen; 4e prijs: 7140 winnaars, die elk fl. 60.- ontvangen; 5e prijs: 9150 win naars. die elk 47.- onvangen. Jack pot voor lotto week 1 fl. 129.146.- TOTO Aantal deelnemer 159.878. Inleg fl. 416.755,- Prijzenbedrag fl 197.958.- le prijs. 2 winnaars, die elk fl. 39.591,- bruto ontvangen; 2e prijs: 73 winnaars, die elk fl. 677,- ontvangen; 3e prijs: 859 winnaars, die elk fl. 80,- ontvangén. HAARLEM - Hoewel er na de uitzon derlijke successen van het Nederlandse voetbal in de afgelopen tien jaar zo langzamerhand een lichting oud internationals ter beschikking komt waaruit een tamelijk sterk team ge formeerd kan worden, is HFC er in zijn jaarlijks terugkerende nieuwjaarsduel tegen de vroegere oranjespelers toch in geslaagd om een traditie te doorbre ken. Is het sinds jaar en dag gebruike lijk dat HFC - niemand kon zich na af loop precies herinneren hoe lang het geleden is dat men op het veld aan de Spanjaardslaan op 1 januari zo'n glo rieus resultaat bereikte - in zijn duels met oud-internationals grote nederla gen oploopt, donderdagmiddag was dat anders. HFC zegevierde uiteinde lijk met 2-1 en dat was toch wel opmer kelijk aangezien ook voorzitter Oud zich realiseerde: „Op papier was dit Op de foto wordt oud- international Sjaak Swart te pakken genomen door twee Haarlemse verde- en Peter Kruijk binnen enkele minuten na het eerste fluitsignaal naar evenzo- vele try's, die bovendien geconverteerd gen. Met name de voorwaartsen van 't oprichtingsteam kwamen daarna op toeren en zij wisten vele scrums te winnen. Piet Fokke had het echter zwaar te verduren tegen de 17-jarige Peter Labruïjere die zijn bijna twee William Scott (aus) 23.30,4; 3. Franco Fava (ita) 23.52.0; 4. Gare B)orklund (vst) 23.57,8; 5. Karei Lismont (bel) 24.01,6; 6. Luis Hernandez (mex) 24.05,0; 7. Detlev Uhlemann (wdl) 24.12,0; 8 Rafael Tadeo Palomares (mex) 24.20,0: 9. Domingo Tibaduiza maal oude tegenstrever weinig 24 22 0- jg Gant Ma" Laren (can) xans gaf om zyn driekwarten te bedie- 24 28 0 RUGBY-PROGRAMMA MIDDELBURG - Op het sportpark De Voorborch te Middelburg spelen zon dag a.s. Oemoemenoe I en de Haag- sche Rugby Club II tegen elkaar voor de competitie. De HRC staat zeer hoog op de ranglijst. Het in goede vorm zijnde Oemoemenoe moet het de Ha genaars zeer moeilijk kunnen maken. Een winstkans is voor de thuisclub ze ker aanwezig. De wedstrijd begint om 14.00 uur. Om 12.30 uur spelen in een vriendschappelijke voorwedstrijd Oe moemenoe II en HRC IV tegen elkaar. nen. Zo werd het vooral een wedstrijd tussen de voorwaartsen van beide- teams. Een zogenaamde 'up-and- under' - een hoge schop voorwaarts en 'erachteraan' - vormde de inleiding tot de tegentry van 'oud'. Het was Jan van Eek, die het laatste duwtje gaf. Met schop tussen de palen werd het 12-6. Met die stand werd ook van veld ge wisseld. Na de hervatting was 't op richtingsteam in de meerderheid dankzij het goede werk van de gewich tige voorwaartsen. Ondanks enkele goede kansen kon echter niet gescoord worden. Dat deed Oemoemenoe jong wel door een van de bekende doorbra ken van Peter Kruijk. Eindstand 16-6. DAMES: 1. Christa Vahlensieck (wdl) 28.39.0: 2. Engelse voetbalbeker LONDEN (ANP) - Voor de derde ronde van het toernooi om de Engelse beker, die voor zaterdag op het programma staat, werden donderdag twee duels vooruit gespeeld, namelijk Chelsea- Bnstol Rovers 1-1 en Nottingham Forest-Peterborough 0-0. Bristol Ro vers ontvangt Chelsea zaterdag, Pe terborough en Nottingham Forest spe len woensdag opnieuw. DALLAS, TEXAS (AP) - De Franse tennisprof Frangoise Durr, veel dub- belpartner van de Nederlandse Betty Stoeve, is woensdagavond in Amerika getrouwd met de Amerikaan Boyd Browning. Mejuffrouw Durr. die in Dallas was voor een prof-tennistoernooi, trouwde met Browning, die eigenaar is van een radiostation in Arizona. Het huwelijk werd in een huis in Dallas gesloten. Het tweetal heeft elkaar acht maanden geleden op een feestje in Phoenix, waar Browning woont, ontmoet. ROTTERDAM - Feijenoord-voorzitter Leo van Zandvliet heeft tijdens de nieuwjaarsreceptie kritiek geuit op het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. Hij zei: „Zij zijn op de ver keerde weg met hun stuntwerk. Laten ze dat maar aan de voetballers overla ten. Van een zinnig overleg tussen de federaties van de clubs, de spelers en de oefenmeesters kan met dit sectie bestuur geen sprake zijn. Dit geeft aan leiding tot gevaarlijke situaties, waar van de clubs de dupe dreigen te wor den. Van een goed beleid is geen spra ke." Bij Feijenoord staat nogal wat te ge beuren. De restauratie van het sport complex Varkenoord. de structuurwij ziging en de benoeming van een direc teur, die Guus Brox dit jaar moet op volgen. De voorzitter van Feijenoord achtte een kampioenschap nog zeer wel mogelijk. Op de zeer druk bezochte bijeenkomst was uit de spelersgroep alleen Dick Schneider aanwezig. PARIJS (ANP) - In het nieuwe seizoen zullen slechts tachtig Franse professional wielrenners een contract met een van de be staande fabrieksploegen op zak hebben. Overgebleven van het vorige seizoen zijn Gan-Mercier, Peugeot, BP, Jobo-Wolber en Gi- tane. Sotto-Mayor verdween, maar daarvoor kwam BP Lejeune in de plaats. Voor de Franse profs die in het buitenland werkten is de ar beidsmarkt sterk ingekrompen. Flandria zetten zijn Fransen aan de dijk. Super-Ser hield ervan zijn viertal slechts één over. maar Miko-De Gribaldy. dat een Belgi sche licentie heeft, contracteerde zeven Fransen. Slechts vijf Nederlanders rijden in het komende seizoen in 'Franse dienst'. Eén van hen is Wim de Waal uit Axel, die evenals Roy Schuiten en André Gevers een contract heeft bij BP I^e Jeune. Voor Gan-Mercier rijden Joop Zoetemelk en Gerard Vianen. De situatie bij de jaarwisseling is: Gan-Mercier: Alban, Aubey, Ber- tin, Cluzaud, Delepine, Genet. Hezard, Poulidor, Seznec, Tal- bourdet, Vallet. Zoetemelk (Ned), Vianen (Ned) en Hoban (Gbr). Peugeot: Aigueparses, Beon. Bourreau. Campaner. Jean-Louis Danguillaume. Jean-Pierre Dan- guillaume. Dard. Delisle. Esclas- san. Guitard. Alain Meunier. Jean-Claude Meunier. Molineris. Ovion. Parenteau. Rouxel. Sibille, Thevenel, Tschan (Wdl). Van den Broucke (Bel). Gitanc: Arbes, Chalmel, Chas- sang, Fussien, Hinault, Leleu, Martin, Mesiet, Mintkiewicz, Quil- fen, Alain, Santy, Vasseur, Ville- maine, Van Impel (Bel), Teirlinck (Bel), Dillen (Bel). Jobo-Wolber: Alvarez. Boulas, Bouloux, Cigana, Corbeau, Corol- ler. Dolhats. Fin, Magni, Mam- gon, Pianaro en Romero. BP Lejeune: Bernard, Hauvieuz. Wim de Waal, die onder ploeglei der Peter Post voor Raleigh heeft gereden, staat dit jaar in Franse dienst. Hier is hij op een archief foto te zien op kop van het peloton in de profronde van Kloosterzan- de. Inaudi, Juüen, Lalouette, Le De- mat, Legeay, Loth, Millard, Os- mont. Plet, Smet. Schuiten (Ned), Gevers (Ned),. De Waal (Ned), Thomas (Bel). Miko-De Gribaldy: Charlier, Gu- tierez, Laurent, Martinez, Mathis, Mauvilly, Perret, Baert (Bel), Bel let (Bel), Bourguignon (Bel), De Schroeder (Bel), Doyen (Bel), Luc Leman (Bel), Loysch (Bel), Pintens (Bel), Wellens (Bel). Wesemael (Bel), Vansenne (Bel). Berland rijdt voor Super-Ser en Mollet bij Rokado. Guimard, Raymond en Roques behoorden tot de renners die voor het nieuwe seizoen geen licentie aanvroegen. Cattieau, Labourdette, Tollet, Guy Santy en Lapebie zitten in de groep renners die hoopt dat de organisatie van Franse profs, net als in 1975, de 'merklozen' onder zijn hoede zal nemen. De nieuwe Spaanse formatie Teka heeft dinsdag zijn ploeg bekend gemaakt voor het seizoen 1976. De groep, die zal debuteren in de Ronde van Andalusié, heeft de volgende renners onder contract: Agostinho (Por), Fernando Men- des (Por) en de Spanjaarden Aja, Abllleira. Ventura Diaz, Ganda- rias. Andina, Antonio Jimenez, Esparza, Lopez Carril, Menendez, Prieto, Urquiza, Del Olmo en Po- toch een sterke tegenstander. Ik had er een hard hoofd in". Begrijpelijk, want hoewel de interna tionals gehandicapt waren' door de af- Graafland (beiden met vakantie) en Hans Kraay, bleek er toch voldoende technisch surplus voorradig om een nieuwe afstraffing voor HFC tot de rele mogelijkheden te bestempelen. Maar voetbal laat zich niet raden. Op een uit stekend bespeelbaar terrein, misschien was dat wel een groot nadeel voor de oud-oranjespelers aangezien er sneller kon worden gespeeld, voetbalde HFC directer en gaf de betere conditie al snel de doorslag. Zeker toen Bettink de bal al vrij snel na het beginsignaal van arbiter Winter langs de te vergeefs graaiende Roffel plaatste, had HFC een rugge- steuntje. De oud-internationals kregen wel enkele kansen, hoewel die ook aan de andere kant vielen, maar domineerde toch lang niet zo als in voorgaande ja= ren. Sjaak Swart: „Zelfs amateurelftal len beginnen steeds georganiseerder te voetballen. Dat hebben ze afgekeken van de grote jongens. Als je dan net zoals wij met een niet-ingespeeld elftal voetbalt, krijg je weinig kansen. Er wa ren gewoon situaties dat mijn passes niet begrepen werden. Dat is logisch, want hoe vaak voetballen we nn eigen lijk met elkaar?" Sjaak Swart maakte met een schitte rende kopstoot vlak voor rust het enige doelpunt voor oranje. Een halve winst die teniet werd gedaan door De Groot die enkele minuten voor tijd HFC toch naar een verdiende overwinning schoot. Swart kon er zich na afloop, alsof hij nog bij Ajax speelde, nog druk over maken: „Die scheidsrechter had de bal min stens drie keer voor ons op de stip moe ten leggen. Dit was belachelijk". De pro fessionele houding van de ex-Ajacied stond in schril contrast met die van bij voorbeeld Henk Schouten: „Wat kan mij dat nou schelen dat we verloren hebben, ik heb hier gezellig lopen voet ballen. Ik vind het steeds weer leuk om mee te doen, je ziet elkaar weer eens en haalt herinneringen op". Het verschil in mentaliteit tnssen Swart en Schouten is ook het verschil in de voetballoopbanen van beide spe lers. Schouten vormde ooit met Coen Moulijn bij Feyenoord op de linker vleugel een onweerstaanbaar duo. Zijn grootste herinnering aan zijn prof loopbaan zijn de legendarische duels tegen Tottenham Hotspur, het Engelse team dat in die dagen nog te sterk was voor een Nederlands topteam. Swart heeft wat meer meegemaakt. Als een van de beste rechterspitsen ter wereld, voetbalde hij in het elftal van Ajax dat met Cruijff en Keizer op een gegeven moment het beste voetbal ter wereld speelde. Swart is vorig jaar gestopt met voet ballen op zaterdag maar heeft door het zaalvoetbal en trainingen bij Ajax, waar hij twee keer in de week voluit mee- traint, nog 'n puike conditie. Dat bleek ook tegen HFC. Samen metde eveneens nog actief voetballende Van der Lugt (zaterdagelftal van Velsen) was hü de beste speler van oud-oranje. Spelers als Bosselaar en Ouderland kunnen een hoog tempo allang niet meer hanteren. Daarom sprak Swart tenslotte bijna dreigend: „Ik zou dit wedstrijdje nog wel eens willen over spelen met wat jongere oud internationals". Het zou een stuk inte ressanter zijn, aangezien zelfs in het amateurvoetbal conditie een niet weg te cijferen factor gaat vormen. De 2-1 overwinning van HFC bewees dat. OPSTELLING OUD INTERNATIONALS Roffel, Ouderland, Schrijvers, Bosse laar, Wiersma,' Swart, Kreyermaat, Van der Lugt, Van der Kuil, Van der Linden, Schouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 12