KNVB dreigt alle elftallen van voetbalclub Vogelwaarde uit de competitie te zetten Voor Dianne de Leeuw is nationale titelstrijd kunstrijden warming-up JOS VALENTIJN BLIJFT IN INZELL ONVERSLAANBAAR Vrijspraak voor Zeeuwse profvoetbalier Poortvliet verraste arbiter Boosten ARBITER NA AFLOOP VAN WEDSTRIJD TEGEN RCS GEMOLESTEERD TWEE DUELS SPELEN ZONDER TOESCHOUWERS In Domburg later bril aan stukken geslagen EX-SCHEIDSRECHTER J. RENOOY: EEN TIKJE?, IK KREEG EEN STEVIGE SCHOP VOOR M'N DONDER Inmiddels gestopt met arbitrage VOORBEREIDING OP OLYMPISCHE SPELEN EN WERELDKAMPIOENSCHAP 'GEVAARLIJK PRECEDENT VOOR DE TOEKOMST' VRIJDAG 2 JANUARI 1976 BOSCHKAPELLE - De voet balvereniging Vogelwaarde staat in het nog prille nieuwe jaar reeds volledig met de rug fegen de muur. De zondag vierdeklasser is naar aanlei ding van een incident na af loop van de wedstrijd Vogel waarde - RCS op 28 september 1975 waarbij scheidsrechter J. Renooy van één supporter, (of meerdere) enkele tikken moest incasseren door de KNVB zwaar gestraft. Het moet de twee eerstkomende thuiswed strijden in ieder geval zonder publiek spelen, daarnaast nog een wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Maar naast deze straf moet Vogelwaarde voor 5 januari aan de KNVB opgeven, welke persoon (personen) de scheids rechter geslagen zou(den) heb ben. Als Vogelwaarde niet aan die eis kan voldoen dreigt de KNVB met stopzetting van het voetballen van alle elftallen tot dat een persoon gemeld is. Met andere woorden: slaagt Vogel waarde hier niet in. dan wordt er voorlopig niet meer gevoetbald in Boschkapelle. Het is juist het laatste onderdeel van de straf dat het bestuur van Vogelwaarde erg hoog zit. Voor zitter Kint: „Het bestuur heeft zowel schriftelijk als mondeling verklaard niemand als schuldige te kunnen aanwijzen. Wij willen niemand als verdachte aanwijzen als we niet zeker zijn van schuld.. Dat kunnen we ook niet. Wij hebben er alles aan gedaan om een schuldige te vinden. Er be staan vermoedens maar daar houdt 't mee op. Je moet kunnen bewijzen of iemand het gedaan heeft. Ik ben de eerste die toegeeft dat er gestraft moet worden. Die twee wedstrijden zonder publiek kan ik nog wel begrijpen al vind ik ook dat een zeer zware straf. Vergeet niet dat dit ons tussen de twee en drieduizend gulden gaat kos ten." Tikje Voorzitter Kint zet de zaken nog eens op een rijtje. „Toen de scheidsrechter voor het einde blies stonden we met een stuk of zeven bestuursleden gereed om hem op te vangen. We hadden de uitgang van het veld naar de kleedka mer zelfs afgespannen met touw want je zag dit gewoon aankomen. In de be stuurskamer zegt de scheidsrechter dat hij een tikje heeft gekregen en dat hij rapport zal opmaken. Maar er ston den daar misschien wel vijftig mensen. Haal daar dan maar eens de dader uit als je het niet gezien hebt Dat is on mogelijk. Later hebben we van de strafcommissie opdracht gekregen uit te zoeken wie de scheidsrechter gemo lesteerd zou hebben. Voor ons een on mogelijke taak. Later stelde de straf commissie dat het mogelijk moet zijn een persoon of personen aan te wijzen die de scheidsrechter een tik zou(den) hebben gegeven, afgaande op de uitla tingen van de scheidsrechter. Later volgde er een mondeling onderzoek in Goes dat tweemaal moest worden uit gesteld vanwege de mist. Bij dat on derzoek waren alle betrokken partijen aanwezig en na afloop van deze hoor zitting kregen we de opdracht om bin- GOES - Schamper lacht de 41-jarige Goesenaar J. Re nooy als hij kennis neemt van de verklaring van het bestuur van de voetbal vereniging Vogelwaarde, dat hij na de wedstrijd Vogelwaarde-RCS slechts 'een tikje' zou hebben ge kregen. Met een woord keus, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat, zegt hij: „Ik kreeg een ste vige schop onder m'n don der toen ik het veld ver liet. Onder zulke omstan digheden voel je je ernstig bedreigd'. Inmiddels heeft de heer Renooy, eigenaar van café-restaurant In de Wijngaard in Goes, een streep gezet onder zijn loopbaan als scheidsrech ter. Niet alleen bij de wed strijd Vogelwaarde-RCS (28 september) kwam hij in het nieuws. Ook tijdens de wedstrijd Domburg- Hoofdplaat (2 november) deed hij een uiterst onaan gename ervaring op. Ben nie Pielaet, een speler van Hoofdplaat, sloeg tijdens die wedstrijd de bril van scheidsrechter Renooy aan stukken met een woedende klap. „Inderdaad heb ik door die inci denten het besluit genomen er mee te stoppen", gaf de heer Re nooy gisteren, op nieuwjaarsdag, toe in de drukte die op dat mo ment in zijn établissement heer ste. „Laten we zeggen", lichtte hij toe, „dat die voorvallen voor mij de druppels waren, die de emmer deden overlopen, want vooral in de laatste vijf jaar kreeg ik als scheidsrechter met steeds meer agressie op de voetbalvelden te maken". De heer Renooy wil wel kwijt: „In de afgelopen jaren zijn mij op de voetbalvelden alle verschrik kelijke ziekten toegewenst en niet alleen mij, maar al mijn fa milieleden. Je wordt bij de voet balclubs soms verguisd van hoog tot laag. En als je dan op een ge geven moment van een kwajon gen van 18 jaar een enorme draai om je oren krijgt en daarvoor bij het verlaten van het veld ook nog 'n gemene trap moet incasseren, krijg je er genoeg van. Eerlijk ge zegd werd ik het spuug en spuug Toch betreurt de heer Renooy, die uit Den Haag afkomstig is en die nu vier jaar in Zeeland woont, het ernstig dat hij zijn scheids- rechtersloopbaan moest beëindi gen: „Ik ben dertien jaar scheids rechter geweest. Lange tijd heb ik het ervaren als een zeer plezierige hobby. De scheidsrechterij werd een deel van mijn leven. Dan be sluit je echt niet van de een op de andere dag om er mee te stoppen. Ook in Den Haag floot Ik wed strijden in de derde en vierde klas van het landelijk amateurvoetbal en dat deed ik hier in Zeeland ook. Maar de laatste jaren ging de aar digheid er helemaal af. Wat er in Hoofdplaat is gebeurd, kon abso luut niet door de beugel. Als Je zo'n ervaring hebt gehad, zo bent getrapt en geslagen, kun je toch niet meer van een plezierige hobby spreken", aldus de heer Renooy. Deze ex-scheidsrechter uit Goes zegt tenslotte spijtig: „Ik ben nu 41 jaar en als het allemaal leuk was gebleven op de voetbalvel den, had ik nog een jaar of vijf, zes kunnen fluiten. Ik had dat ook graag gedaan, want nogmaals, het was een stuk van mijn leven geworden. Maar ik zag het niet langer zitten". De Zeeuws-Vlaamse speler die in Domburg de heer Renooy de bril van het gezicht sloeg, is inmiddels geschorst tot 1 januari 1977. En nu wordt dus ook de voetbalvereni ging Vogelwaarde door de KNVB stevig aangepakt. nen 14 dagen een persoon aan te wijzen en dat mee te delen aan de strafcom missie met bedreiging dat enkele wed strijden zonder publiek gespeeld zou den moeten worden als geen schuldige gevonden wordt. We hebben toen on middellijk een hoorzitting voor alle le den georganiseerd met het verzoek na dere inlichtingen over het voorgeval lene te verstrekken. Ook hebben we een vertegenwoordiger van de bond uitgenodigd. Niemand kwam echter opdagen. Van de hoorzitting hebben we een verslag gemaakt en aan de KNVB gezonden. Het leidt echter niet tot nieuwe gezichtspunten. Daama hoorden we niets meer van de zaak tot op 29 december 1975. We wa ren met een stuk of zeven bestuursle den aan het werk ln de kantine toen de vrouw van de secretaris met wat post binnen kwam daarbij zat ook de brief van de bond. We waren in één keer klaar met werken. De stemming was er volledig uit." Boetekleed „Tot maandag heeft de dader de tijd zich aan te melden anders zal er ie mand gevonden moeten worden die de schuld op zich wil nemen." meent het bestuur van Vogelwaarde. ..Wat we precies gaan doen is nog niet bekend." zegt voorzitter Kint. „maar ik blijf het absurd vinden dat de KNVB ons voor het blok zet. Als zij denken dat er een schuldige aan te wijzen is, moeten ze dat zelf maar komen doen. Als er voor maandag geen oplossing komt zal er iemand het boetekleed moeten aan trekken. Daar zal niks anders opzitten. Wie dat gaat worden weet ik niet, maar ik pas er voor om deze vereniging ka pot te laten gaan door een strafmaats regel van de KNVB. Daar hebben we teveel voor gedaan. We hebben zater dag een bestuursvergadering en dan zal er wel een beslissing worden geno men. We zijn in ieder geval van plan om tegen de strafinaatregel in hoger beroep te gaan. We zijn momenteel op zoek naar een geschikte rechtskundige adviseur hiervoor. We laten het er niet bij zitten." Moeilijk AMSTERDAM - Als op vrij dag (vandaag) het toernooi om de Nederlandse kampioen schappen kunstrijden op de Haagse kunstijsbaan 'De Uit hof van start gaat is eigenlijk al bekend wie er de volgende dag op het hoogste platform zal staan. Dianne de Leeuw (20), die dit jaar in Colorado Springs (VSt) in de voetsporen trad van Sjoukje Dijkstra door de wereldtitel te veroveren, zal zonder enige twijfel het Nederlands kampioenschap voor zich opeisen. De dinsdagavond, uit Los Angeles op .Schiphol aangekomen Dianne de Leeuw, toonde zich uiterst optimis tisch over de afloop van de titelstrijd. In het bijzijn van haar coach Chapman durfde zij zelfs zo ver te gaan dat zij het Nederlands kampioenschap als niet meer ziet dan een goede training. „Ik zie het als een warming-up voor de Olympische Spelen, de Europese en wereldkampioenschappen", aldus een zeer zelfverzekerde Dianne de Leeuw. „Maar", liet ze er snel op volgen, „ik ben beslist van plan al mijn k-innen te tonen, want dat ben ik aan N derland el verplicht". Ook uit andere uitla tingen van Dianne de Leeuw bleek dat ze nog bindingen met Nederland heeft. „Ondanks het feit dat ik al vele jaren in de Verenigde Staten woon, vind ik het een eer om voor Nederland een gouden medaille te behalen". Denkt Dianne de Leeuw, die tijdens de Olympische Spelen in Sapporo (Jap) op de zestiende plaats eindigde, een kans te maken op weer een gouden INZELL (DPA-ANPl - Jos Valentijn heeft op nieuwjaarsdag opnieuw de concurrentie ruim achter zich gehou den. De 23-jarige Amsterdammer bleef ondanks de slechte weersomstandig heden op de 500 meter onder de veer tig seconden: 39,88. Valentijn was ook op de 1.000 meter de snelste. Met zijn tijd van 1.24.2 bleef hij Jan Bazen (1.25.3) ruim h seconde voor. Bij de all-rounders reden de Nederlan ders alleen de tien kilometer. Hans van Helden werd winnaar met een tijd van 16 minuten en 131 seconde. Piet Kleine had 16.02.87 nodig. Coach Leen Pfrommer toonde zich donderdag een tevreden man. „Er zijn onder deze slechte weersomstandigheden goede tijden gemaakt. Dat geeft mij een op timistisch gevoel voor de komende tijd. Het blijft echter bijzonder jameer. dat Jos Valentijn niet aan de Olympi sche Spelen te Insbruck mag deelne men," aldus Pfrommer. resultaten zijn: Heren: 500 meter: 1 Jos Valentijn (Ned) 39.88 seconden. 2 Horst Freese (WDL) 40.75, 3 Jan Bazen (Ned) 40.81. 4 Hans Lichtenstem (WDL) 40.94. 5 Epple Bleeker (Ned) 41.05, 6 Walter Koepen (WDL) 41,33. 7 Klaas Vriend (Ned) 41.57. Heren: 1.000 meter: 1 Jos Valtentijn (Ned) 1.24.2, 2 Jan Bazen (Ned) 1.25.3, 3 Eppie Bleeker (Ned) 1.25.5. 4 Lars Jansson (Zwei 1.26.9, 5 Jan Heida (Ned) 1.29.3. Dames: 500 meter: 1 Cathy Vogt (Can) 46.42 sec., 2 Gayle Gordon (Can) 46.69. 3 Brigitte Füerl (Wdl) 46,73. Dames: 1.000 meter: 1 Cathy Vogt (Can) 1.36.0, 2 Gayle Gordon (Can) 1.37.3, 3 Liz Appleby (Can) 1.38.2. Hans van Helden triomfeerde op de 10.000 meter. Hij legde de afstand af in 16 minuten en 1,81 seconden, de uit slag is: 1 Hans van Helden iNed) 16.01.81, 2 Plet Kleine (Ned) 16.02.87. 3 Klaas Vriend (Nea) 16.11 04. 4 Petedr van der Kant (Ned) 16.17.09. 5 Daan Gompen (Ned) 16.29.98, 6 Jan Derksen (Ned) 16.34.11, 7 Gerrit Woudenberg (Ned) 16.55.90.8 Ad Overevest (Ned) 16.56.88. 5.000 meter 1 Andrew Barron (Can) 7.59.10. 2 Olavi Hjellman (Fint 8.08.56. 1.500 meter: 1 Bruno Tonioll (Ita) 2.11.24. 2 Herbert Schwarz (Wdl) 2.11.58. 3 Pertti NUtylae (Fin) 2.11.72. De heer H. F. van Dijk uit Groede, vice-voorzitter van de strafcommissie van het district Zuid I van de KNVB die de zaak Vogelwaarde heeft behan deld over de strafmaatregel: „Het is de KNVB die de straf oplegt. Wij als strafcommissie maken alleen een rap port op dat naar de bond gaat. Voor ons is het moeilijk te begrijpen dat in een kleine gemeenschap als Vogel waarde niemand weet wie het gedaan heeft. Het is hun goed recht om in ho ger beroep te gaan tegen de opgelegde straf. Dat adviseer ik trouwens altijd als men het niet met de straf eens is." Over de kans dat de KNVB het drei gement van stopzetting hard zal ma ken zei hij: „Daar kan ik geen zinnig woord over zeggen. Dat is een zaak van de bond. Persoonlijk geloof ik wel dat de KNVB dit zal doen anders drei gen ze er ook niet mee. Het is alleen maar jammer dat zulke dingen gebeu ren," aldus de heer Van Dijk die ook voorzitter is van de sportvereniging Sluis. Voor de voetbalvereniging Vogel waarde rest alleen nog de hoop dat er voor maandag zich iemand aanmeldt als de dader anders ziet het er slecht uit voor de met tien elftallen in de competitie spelende dorpsclub. „Ik hoop alleen dat via plublikatie in de pers, diegene die de klap gegeven heeft zich bewust wordt van hetgeen hij heeft gedaan en daaruit zijn conse quenties zal trekken, niet alleen voor zichzelf maar meer nog voor het voort bestaan van de club. Als iemand slaat moet hij gestraft worden. Ook als het een voetbalscheidsrechter is. Daar ben ik het volledig mee eens en we waren ook wel op iets berekend, maar dit vinden we toch te bar," aldus voorzit ter Kint tot slot. medaille zoals vorig jaar tijdens de wereldkampioenschappen? „Ik heb dit jaar verschrikkelijk hard getraind. Ik heb veel demonstratiewedstrijden gereden in de Verenigde Staten en Australië, maar of het weer goud wordt moet maar worden afgewacht". Ook coach Chapman liet zich positief uit over de kansen van zijn pupil. „Ik heb goede hoop. Wat Dianne nu op het ijs kan brengen is flexibeler dan vorig jaar. We kunnen ons nu beter richten op de concurrente. Dianne heeft haar sprongen-arsenarf vergroot". Direct na de kampioenschappen in Den Haag vertrekt Dianne de Leeuw naar een trainingskamp bij Geneve om zich voor de bereiden op de Euro pese titelstrijd. Waarom ze niet in Ne derland blijft? „Hier heb ik geen echte mogelijkheid om te trainen. Elke dag moet ik zo'n zeven uur keihard wer ken op het ijs. Dat is ln Nederland niet mogelijk". HOENSBROEK - Scheids rechter Theo Boosten ziet de uitspraken van de tucht- commissie van de KNVB (de vrijspraken van Bertus Quaars en Jan Poortvliet, en het in staat van beschul diging stellen van grens rechter Gerrit Griek) al lerminst als een aantasting van zijn onbesproken staat van dienst. Hoewel zeker de uitslag in de zaak- Poortvlieg uitgelegd zou kunnen worden als een ne derlaag voor de Hoens- broekse arbiter, wijst hij dat vermoeden met kracht van de hand. Theo Boosten vindt dat de tuchtcommissie beide ge vallen op een correcte ma nier heeft beoordeeld. „Ik heb er vrede mee", aldus Theo Boosten die overigens niet verheelt dat hij door de vrijspraak van Poortvliet toch wel wat verrast is. „Metde affaire Quaars-Griek had ik niets te maken. Dat was duide lijk. In de zaak Poortvliet (beschul digd van vastpakken van Boosten - red.) stond ik alleen. Er waren van de kant van Feyenoord geen getui gen. In zo'n geval besluit de tucht- commissie meestal in het voordeel van de aangeklaagde. Bovendien zal het feit dat Poortvliet nog nooit een waarschuwing had gehad, in overweging zijn geweest bij de be sluitvorming". Niettemin achtte Theo Boosten de uitspraak een gevaarlijk prece dent voor de toekomst: „Ik heb tegen de KNVB gezegd dat men voortaan toch erg voorzicntig moet zijn met dergelijke zaken, want waar blijven mijn collega's als die lijn wordt doorgetrokken?" De hardnekkige getuigenverkla ringen hebben Theo Boosten aan het twijfelen gebracht over de juistheid van de verklaringen van grensrechter Gerrit Griek tijdens de wedstrijd Feyenoord-PSV. Toch staat hij zijn collega zoveel moge lijk met raad en daad bij. Theo Boosten: „Zo'n incident heb ik ln mijn hele carrière nog niet meege maakt. Meteen na de uitslag van de tuchtcommissie heb ik tegen Griek gezegd: laat de zaak nu eerst rustig betijen. Stel je desnoods in verbin ding met een raadsman en met onze scheidsrechterscommlssie. Ik heb hem voorts geadviseerd zich al te melden voor de wedstrijd Sparta-FC Twente". Jan Poortvliet, de ex-speler van Arnemuiden, die inmiddels een vaste keus is geworden voor hel eerste team van PSV, behoudt een blanco straflijst. Dat laatste heeft Gerrit Griek, die met scheidsrechter Charles Corver en grensrechter Jan Moos het arbitrale trio voor die wedstrijd zou vormen, intussen gedaan. Theo Boosten heeft zich ove rigens de laatste dagen niet al te veel beziggehouden met de nasleep van de affaire: „Ik ben een beetje buiten schot gebleven enheb er zelf ook weinig ophef over gemaakt. Nu het einde van mijn carrière in zicht komt, heb ik maar één doeL Ik wil gewoon toeleven naar een goed en positief vertrek".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11